Mil 23 1929 IEDER EN MARTELARES Doorliggen FEUILLETON Kloosterbalsem JJ De afdeeling Langendijk van de Vereeniging „Bloembollencultuur" hield den 21sten Maart een ledenvergadering in de zaal van den heer Jb. Vijzelaar te Broek op Langendijk. Aanwezig zijn ongeveer 40 leien, alsmede de heer S. de Boer, afgevaardigde van de Langenciij- ker Groenten-Cen tr a le De Voorz., de hoer K. Wagenaar van "Heerhu- gowaard opent de vergladering miet een welkom aan de lenen, den heer de Boer en oen pers verte gen wooriiger. In zijn openingswoord gewaagt de» voorz. van de uitbreidende bolLencultuur. Het jaar 1928 wus gunstigi. Van een inkrimping van de Darwiusoort-aamplant hoort men niets meer. Do prijzen zijn nu goed, en waren ook 't plant goed zeer goed. Fen drietal factoren werken daar toe mee, n.l. de resultaten van het vorig jaar, do vrees voor vorstschade. en ten laatste de duur te "der'brobitulpen. De voorz. roept de medewerking in van de aanwezigen om de belangrijke agenda af te wer- ken. De Secretaris leest daarop de notulen voor, die onveranderd werden goedgiekeurd met' dank aan den steller. Medeaeeling van den Secretaris. Bij aankoop van serum tot rattenverdelging is tfe aankoops- prijs bij 1000 fleschjes 71 ets., normale prijs f 1. Besloten worit geen stappen te doen, wijl er ouder d*e ratten en muizen door de vorst een groote opruiming is gehouden. Ingekomen stukken- Een schrijven is ingekomen van 'het hoofdbe stuur, om een bijdrage voor 't stichten van een gedenkteeken voor wijlen Prof. Rit$.ema-Bos. Be sloten wordt, zich daaraan niet te onttrekken, indeni het Hoofdbestuur meent een bijdrage te moeten geven. De secretaris leest hierop zijn jaarverslag voor, waarin hij een overzicht geeft van 't g|een in 't afgeloopen jaar is gieschied en teekent de be langrijkheid van het werk van den heer Krtelagb- Beschrijvingsbrief algemeen© vergadering. Twee voorname punten brengt de voorz. naar voren. Het hoofdbestuur stelt voor in den ver volge den secretaris-penningjmeester voor een lan gere periode ag,n te stellen dan vïjf jaar. Bij aanstelling van een nieuwen functionaris geschiedt dit door de Algiem. Vergadering. In ide tweede plaats Wenscht 'het bestuur voort aan de salarisregeling zelf te bepalen en niet door de Algemeene Vergadering. 't Bestuur acht het beter het werk te kunnen beoordeelen dan de Algem. Verg, ln de tweede plaats 't verplicht deelnemen aan 'het scheidsge recht. I Er wordt door den heer Groen gepleit om die contant ebetaling in te voeren- De 'heer C> Timmerman wil het scheidsgerecht behouden, maar hooger beroep mogelijk maken- De heer de Boer wil eveneens het scheidsge recht handhaven, ook de secretaris. 't Voornaamste me'rkt de voorz. op is, dat het hoofdbestuur voorstelt de leden te ver plichten bij geschillen aan het scheidsgerecht deel te nemen. Tot heden was men vrij, daarvan ge bruik te maken. Dit voorstel wordt aangenomen,, eiveneens gaat de vergadering accoori met het voorstel van het hooffdbestuur inzake de benoeming en salarLee ring van den secretaris-penningmeester. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Verga dering van Bloembollencultuur, worden benoemd' de heeren K. Wagenaar en E. Vlug, plaatsvervan ger ie heer de Boer. Aan de orde is nu het punt „Stichting van een Bollenveiling!"' Deze zaak is reeds besproken op de jaarverga- derin gvan de L.G.C. Van dit lichaam is een schrijven ontvangen, waarin het bericht in over weging te hebben genomen een bollenveiling op te riehten en vroeg om een conferentie met het bestuur. Wat geschied is. De notulen van die 167) i „Leeft hij?" „Ja, en hij is rijk, gelukkig, geachtHij ver- Ibergt zich onder den naam, die u allen bekend is, onder dien naam van Paul Armand" „Paul Armand!" herhaaldjs Lucie en Edmond vol ontzetting. „Ja, Paul Armand, die Lucie wilde djoen ver moorden; Paul Armand, die Johanna Fortier moet verklikt hebben, nadat hem een aanslag op haar leven was mislukt." „O, welk een booswicht. M&ar is dat alles waar, is het te bewijzen?" vroeg George. „Ja. De ware Paul Armand is nu vijfentwintig jaar geleden in het gasthuis te Genève gestorven. Hier is zijn doodakte. De Paul Armand van he den, de millionair, de 'fabrikant, dje voormalige compagnon van James Mortimer, is niemand an ders dan Ernst Garaud!" „Ernst Garaud!" herhaalde George- „Waaruit bewijst ge dit?" i Alles bewijst het; jij zelf kunt eenig belwijs bijbrengen. Hebt ge hier orok schrift van 4en vergadering op 14 Februari worden voorgelezen. De heer K. Wagenaar presideerde deze vergade ring- Door de leden van de afdeeling worden: verbouwd 50 H.A. bloembollen; per snees telt men 8 regels, is dus 1.600.000 regels; rekent men op 4 leverbare bollen per regel, dus op een op brengst van 64.000.000 bollen a 3 ets., dan zou er een omzet zijn in 't eerste jaar van M 190.000. Dit is een voorzichtige raming, waarbij niet is gerekend op mogelijke aanvoer van elders' pe heer S. de Boer licht de zaak vender toe/ Hij meent, dat het veel. goedkoop er kan, en de L.G.C. heeft reeds inlichtingen elders ingewon nen .Het komt ile L.G.C. voor: dat het haar plicht is, in 't algemeen belang werkzaam te zijn en 't is daarom dat zij de gelegenheid, tot veilen wil geven. Het ideaal is, te komen tot contante beta ling en verplicht veilen, wat echter voorloopig onbereikbaar zal zijn. De voorz. vraagt allereerst, of de vergadering er voor voelt om tot stichting over te glaan: De heer De Boer stond aanvankelijk zeer scep tisch tegenover het voorstel, maar heeft nu gfeen bezwaren meer. De heer Wagenaar (St. Pancras) wenscht op te merken dat zijn houding afhankelijk is van de bijomstandigheden, als vestingBinrichting enz. De heer A. Slot vraagt, wat de meeste invloed, uitoefent, de grootte der veiling, of de kwaliteit van het product, waarop geantwoord wordt dat beide factoren invloed uitoefenen, doch 't zeer moeilijk is uit te maken, wa"t de meeste invloed! beeft. De heer Dirkmaat heeft geen bezwaar tegfcn het veilen, 't Product hier is best. De heer de Boer neeft een exporteur gespro ken ,die toegaf, diat het voor de kooplui lastig wordt ,a.ie vele veilingen te bezoeken, maar hij gaf de afdeeling groot gelijk. De heer Gutter is voorstander. Eigen veiling in de omgeving biedt veel voorieelen, wat door de heeren oe Geus eu C. Timmerman worjdt' bevestigd. De heer J. Oot'jers is ook voorstander, dioeni houdt zien overtuigd, dat voorloopig de prijzen lager zullen zijn, dan op die groote Veilingen- D© heer Jac. Glas maant tot voorzichtigheid in 't oordeelen. Men kan op dje courantenberichten niet altijd afgaan. Ook groote veilingen brengen vaak teleurstellingen. Nadat nog enkele heeren "t woordj hebben ge voerd, CGUcludeert de voorz.,. dat niemand zich tegen de oprichting van een veiling heeft ver klaard. Nu komt aan de orde de vraag: hoe zal geveild worden. De heer C. Timmerman wil «een oommissie benoemen, die tiet „hoe"' bestudeert en overleg pleegt met het bestuur van de L.G.C. De voorz. wenscht, dat de vergadering zich uitspreekt, opdat een eventueel te benoemen oom missie ecu grondslag heeft, waarop zij kan ondier- handelen. 1 De heer J. Wagenaar acht verplicht veilen' onmogelijk en vraagt hoe men zioh de verhou ding denkt van Bloembollencultuur tot L.G'Cj De heer Ew Vlug stelt zich voor 3at de afdee ling Bolleneultuur Langendijk haar zelfstandig heid bewaart en wat 'het veilen, betreft, alles in overleg met de L.G.C. geschiedt. De heer Gootjes meent ook, dat er overleg moet plaats hebben, doch als er yersehil bestaat, wie beslist dan? De heer S. de Boer zegt, dat dit een moeilijk heid kan zijn, doch dat valt is de practijk wel nient. Men zie maar hoe de L.GjO. steeds overleg pleegt met de verbouwers van kasprodluetem- Nooit treedt dje L.G.C. eigenmachtig op, het bestuur treedt altijd in overleg. De heer C. de Boer wil voorloopig van ,geen vverplicht veilen weten. Men bepale zich tot het opwekken om aan de veiling te komen. Te meer, waar nergens die verplichting bestaat. Do voorz. merkt op, dat volgens de afgevaar digd© van de L.G.C. zonder overlegi niet Bollenj cultuur geen enkele regeling wordt getroffen'. Zoo worden de bezwaren ondervangen- Zoo spre- gewaanden Paul Armand?" „Ja hier, deze brief," zei George, den brief des millionaire, welken hij den vorigen dag ont vangen had, van zijn schrijftafel nemend- Etieune wierp een blik op het schrift. „Zie eens," zeihij lop zegevierenden toon, „zelfs de let tors hebban in al die arenj weinig of geen ver andering ondergaan. Vergelijk ze maar! O, ik verzeker 't u, idat deze Paul Armand, of lievier deze Ernst Garaud, de moordenaar is van Ed monds vader."' „Die man," riep Eidmond Labron op zijn beurt, „die man wist, Wie ik was" en hij iwïlde, dat zijn dochter mijne vrouw zou 'worden. Waarom?" „Omdat hij meende, dat als ooit de nood aan den man kwam, zijn schoonzoon hem toch nooit verraden zou!" „Die ellendeling. Ein ik kan hem aélfs niet aan de® arm der gerechtigheid overleveren, want al zijn misdaden zijn verjaard." ,,Ja. die van Alfortville, maar h?et zijne aan slagen op het leven van Lucie en Johanna For- tier" ,0, laten wij nu eens over mijne moeder spre ken, mijnheer Gastel," bracht George in het mid den' „Wat is er nu van mijn moeder geworden?" 0> we zullen haar wedervinden, zeg ik u- En'wii allen kunnen onze armen voor haar ope nen, haar hoogachten en liefhebben." „En wat hebt ge aangjaande Paul Armandl besloten ken de bollenkweekers hun woord mee als 't geldt veilen, keur enz. De heer S. de Boer zegt, dat de LlGJC. er niet aan denkt om voor dje bloembollen verplicht veilen in te voeren. Dat zal de vereeniging zelf moeten doen. Zoo gaat 't ook met d© tomaten- kweekers ,di ezelf aangeven boe 't moet. D© voorz. Er is één moeilijkheid. Op le alge meene vergadering van <1© L.G.C. worden ('tis (heur recht) alle zaken behandeld,. Zoo is het crediet 'door de algemeene verga'die- ring toegestaan. Het is daarom wenschelijk, dat do regeling wordt gebaseerd niet op de Alge meene Vergadering van de L.G.C. en het bestuur van Bloembollencultuur, maar op le regeling door d© besturen te treffen. Hel langdurige ziekbed Een van de verschrikke lijkste bijverschijnselen van een ziekbed is het zoo gevreesde doorliggen. Men kan het lijden van den patient echter aanmerkelijk ver lichten door de doorgelegen plaat sen met Akker's Kloosterbalsem in te smeren. Maar beter nog is het, het doorliggen te voorkomen door den zieke, voor wlen men een lang ziekbed verwacht, dade lijk bi) het bedlegerig worden op geregelde tijden met Akkers Kloosterbalsem te smeren. De geneeskrachtige balsem houdt dan de huid gezond en. sterk. AKKER's Groote pot 60 et. Zeer groote pot 11.— ,,Ceen Goud zoo goéd" De zaak is zoo nieuw, dat overleg noodig is, te meer waar men een soortgelijke verhouding el ders niet vindt. De heer S. de Boer merkt op, dat te Beverwijk de bollenveiling ook deel uitmaakt van de groen- tenveiling. Do heer Groen voelt voor een oommissie, die de zaken met de L.G.C. regelt, ook de heer vergadering zich uitspreekt. Gootjes is daar voor, maar wil toch, dat de D eheer Pasterkamp voelt niet voor ,een com missie. Hij .denkt zich Je verhouding aldus, dat de affdeeling van Bolleneultuur "baas blijft in eigen huis. De L.GJC. sticht 'de verkoopgelegen- heid, door overleg worden de regelingen gé- troffen. De heer A. Slot Pz. vraagt, hoe eventueel© winst zal worden aangewend- Wie zal daarvan genieten. D© heer Gutter meent, dat er voorloopig wel geen winst te maken zal zijn. En die kan dan al tijd neg dienen tot vermeerdering van clé zg. kwa de posten. De heer S, de Boer zegt, dat men er op dient te letten, dat de L.GlC. nooit winstmaken als deel heeft gesteld- Wel zal de bollenveiling zich zelf dienen te bedruipen. „Zijt gij allen bereid u volgens mijne aanwij zingen te gedragen?" „Ja,ja!" riep men als uit een mond. „Welnu dan, volgt mij." De vijf personen verlieten het huis en stegen in twee rijtuigen, George en zijn zuster in het eerste. Etienne Gastel, Edmond en Rudolf in het tweede. „Waar moet het heen?" vroeg 'de voorste "koet sier- De schiller gaf hem het adres van de rue Murillo. „Onder weig houdt ge even voor een tabakswinkel halt," voegde hij er bij. De beide wagens kwamen in beweging en hiel den, na eenigen tijd gereden te hebben, voor een tabakswinkel stil, waar de schilder binnen ging, am aldaar gelijk dit in Frankrijk gebruikelijk is -- eenig gezegeld papier te koopen. LXIV. Om ééh uur des nachts was Paul Armandl naar huis teruggekeerd, zeer ontevreden op Jean Soliva, die hem op een bepaalden tijd ontboden had ©n maar niet gezorgdjd had, dat hij thuis was of spoedig thuis kwam. Hij legde zich ter ruste eu zag! in zijn droom zijn handlanger reeds gearresteerd en geboeid tusschen twee gerechtsdienaren wegvoeren. Hij zelf zat op de bank der beschuldigden en beur- Ee voorz. concludeert, dat de algemeene indruk zeer gunstig is. Er is door den heer C. Timmer man in overweging gegeven, een commissie te benoemen, om met het bestuur van le L.G'.Cj te oonfereeren. Hierover wordt nog even gehandeld, met 't resultaat, dat het bestuur enkele leden zal aan wijzen, die mede aan de besprekingen zullen deelnemen. Er zal rekening worden gehouden met de belan gen van de bollenbouwers buiten den Lang.end|ijk woonachtig, ook uit die bouwers zullen er wor den uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen. Als resultaat van de besprekingen, tevens leid draad voor bestuur eu commissieleden, worit .1© volgende conclusie met alle stemmen voor aan vaard „De vergadering, afdeeling Langendijk van de vereen. Bolleneultuur, acht het wenschelijk, dat met het bestuur van de L.G.C. overleg worit gepleegd voor het beginnen van bloembollen|vei- lingen. Zij wenscht, dat de regelingen voot liet vei lingswezen door de afdeeling worden goelgevon- Bij de rondvraag dankt de heer S- de Boer voor d egegeven gelegenheid, hier 't woord te mogen voeren. Waar besloten is de veiling voor bloem bollen mogelijk te maken, hoopt 'hij, dat net; pogen moge slagen en de cultuur zich mogie, uitbreiden. De heer Wageuaax (St. Pancras) wijst op de wenschelijkheii van ontsmetting van plantgoed van Gladiolen; de voorz. gaat er mee accoord en beveelt ontsmetting aan. De heer de Geus wensdht, dat tijdig de vei lingscatalogus klaar zal wezen. Met deze wenschen zal 't bestuur rekening houden. 1 Met een woord van d|ank voor de opkomst en d© wensen, dat 1929 een goed resultaat moge leve ren ,sluit hierop de voorz. de vergadering. Donderdagmiddag! "half 3 vergaderde de Baad van bovengenoem.de gemeente ten raadhuize on der voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer H. Nolet, burgemeester. Secretaris is de heer Dam. Aanwezig allen. De voorz. verklaart de vergadering voor ge opend, waarn ade notulen der vbrlge vergade ring na voorlezing ongewijzigd worden goedjge- keurd. i" [Mededeelingen en ingjakomen stukken. a. Processenverbaal van kasferificatie bij den gemeenteontvanger en bij den administrateur van het electrisoh bedrijf te Waarland alwaar in overeenstemming met de boeken aanwezig wer den bevonden bedragen reap, van f 2894.79 en, f 383.53. i b. Beschikking van Ged. Staten tot vaststelling, van een aanvulling van den liggèr der wegen. c. Schrijven van B. en W. te Heerhugowaard, behelzende de medjedfeeling dat 'de verlichting van den Laanderweg tot stand komt. De voorz. deelt mede, dat de Verlichting 'in-, tusschen gereed is gekomen. d. Beschikking van den Minister van KI en W. waarbij vrijstelling wordt verleend van de verplichting om een ouderwijzer voor de school te Dirkshorn te benoemen uit wachtgelders. e- Bekening van den Vleeschkteuringtsdienst over 1928. f. Schrijven van Ged. Staten betreffend© ide jaarwedderegeling vkn Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers. Omtrent punt e deelt Z.A. mede, dat de reke ning een windtsaldo Vermeldt van f 1117.34i/2, zoadat het winstaandeel voor deze gemeente be draagt f223.46. Door den voorzitter wordt het schrijven ver mei onder f, Voorgelezen, waaruit blijkt dat de inwerkingtrading der nieuwe jaarweddie-regeling uitgesteld is tot 1 Jan. 1930. Voorgesteld wordt genoemde stukken voor Ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. telings verrezen de .door hem gemaakte slacht offers, om hem de hevigste verwijten naar het hooffi te slingeren. Eindelijk ontwaakte hij uit die bange droomen. Hij besloot naar Courbevoie te gaan. Misschien had Jean Soliva zich wel derwaarts begeven, om zijn gedrag van den vorigen avond te verkla ren. Hij nam de som mede, die hij aan zijn handt- langer had toegezegd. Soliva kwam niet opda gen en Paul Armand wachtte te Vergeefs. Om elf uur nog niets vernomen hebbende, keer de hii naar de rue Murillo terug. Marie was zieker dau ooit. Ze hadi .den vorigen ■dag herhaalde malen blood opgegevien en lag nu in een hevige koorts. Die snelje verandering maakte haar vadier in de hoogste mats beangst. Zouden de gfeneesheeran haar toestand verkeerd ingezien, of hem opzet telijk misleid hebben Moest zijn ©enig kindi op zulk een jeugdigen leeftijd sterven? Hij had al zijd zelfbeheersching nbodig om nietin tranen los te barsten. Bij het tweede ontbijt wendde hij zware hoofd pijn voor, teneinde zoodoende zijn gebrek aan eetlust te verontschuldigen- Marie scheen doodt vermoeid- Op zijtn vraag, wat haar deerde, antwoordde zij, dat ze slecht geslapen en akelig gedroomd had. „Ik heb van u gedroomd, vader," voegde zij er huiverend bij. „Ik zag u in de gevangenis, beschuldigd van misdaad van een moord- Toen veranderde het

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 7