Gemeenteraad Sint Pancras g. Verslagen over 1928 van de commission tot wering van schoolverzuim, van den schoolarts en van 'de Kamer van Koophandel en Fabrieken t© Alkmaar. Blijkens het eerstgenoemdfe verslag 'heeft de oommissie te Dirkshorn geen enkele maal en 'te .Waarland slecht® 1 maal bijeen moeten komen- Door den schoolarts wordt de .toestand als zeer goed aangemerkt,. Voorgesteld wordt bovengenoemde stukkien voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Op de toelichting van onze agenda komt dan voor: Schrijven van de vereeniging van B. en S. in het kanton Schagen betreffende de instelling van een nachtveiligheidsdienst. Waar de vobrz. met geen enkel woord rept over dit schrijven, wordt door een der persver tegenwoordigers gevraagd of hij den voorzitter even attent mocht maken op het schrijven, ge noemd onder h. Door den voorz. worit geantwoord: „Zeker, mag u mij daarop attent maken, doch dit schrijven zal niet behandeld worden, zoo lang u hier tegenwoordig 'is. Ik acht het in het belang der gemeente hjet in comité te behandelen." Op de ontwerp-verordening op de keuring van waren is een gunstig advies van de Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen ingekomen, zoddiat wordt voorgesteld, thans tot vaststelling der ver ordening over te gaan. Aldus wordt besloten. Verschillende begrootingsposten voor 1928 zijn overschreden, waarom wordt voorgesteld ip de begrooting de daarvoor noodige wijzigingen aan te brengen voor af- en overschrijving Aldus wordt besloten. Ter vervanging van een houten hek langs den weg te Kerkebuurt wordt voorgesteld .een ijzeren hek te doen aanbrengen. De voorz. deelt mede dat hiervoor 4 plannen ontworpen zijn, te weten: plan 1 van geheel ijzer f 1.0.50, 2, van geheel ijzer f 8.60, 8. betpnpalen m'et ijzer spijlen f9, 4. van geheel hout f 7.80w Alles berekend per strekkende meter. B. en W. stellen voor het hek bedoeld' onder plan 2 te doen aanbrengen. De lengte van liet hek wordt geschat op 25 a 30 Meter. Door den heer Francis wordt gevraagd naar eene teekening, welke hierop circuleert. D© heer de Vries meent, dat het met het oog op de heiligheid voor de kinderen, beter is een hek aan te brengen zonder uitstekende deelen, waardoor Verwondingen kunnen odtstaan. De voorz. zegt, dat het bestaande hek ook pun ten had, waarmede nimmer ongelukken zijn ge beurd. Na eene korte gedachtonwiss^ling, waarbij de heer de Vries verklaart zich bij plan 2 neer te leggen, wordt met algemeen© stemmen het voor stel aangenomen. Door G. Raatgers te Slootgaard is verzocht in koop te mogen overnemen het bouwterrein te .Waarland. B. én W. stellen voor daartoe te besluiten tegen, ::len 'in 't vorig jaar vastgestelden prijs van f 600, believens f20 vergoeding voor den gebruiker. ZA. brengt in herinnering dat dit terrein, destijds door de gemeente is aangekocht met ie bedoeling in de toekomst hierop eten openb. school te bouwen. De koopprijs bedroeg f 800, terwijl het terrrin thans hoor f 16 per jaar is verhuurd. Tevens deelt Z.A. mede, dat dfe overschrijvings- kosten thans pl.m. f25 zullen beiragen, welke door den kooper betaald zullen worden. Het col lege van B. en W. meent thans, aldus de voorz.,' op een fatsoenlijke manier van 'dit jaarlijksch te rugkomend stropje af te komen door deze gelegen heid te moeten aangrijpen. De heer de Vries zegt, dat hfet niet zijne bedoe ling is het voorstel van B. en W. af te keuren, doch acht de strop te klein om het niet in eigen dom te honden. Indien later de gemjeente grond noodig heeft, zal zij deze zeer duur moieten beta len, daar een openbaar lichaam bij particulieren nooit goedkoop is. De voorz. meent, dat dat binnen de 10 jaar de gemeente geen grond noodig zal hebben en zal dus de strop grooter worden. De heer de Vries zegt,-dat er in 't Waarland toeh bok al f 150 per snees wordt betaald'. 'Die ovorz. zegt, dat er Th °t Waafland al stem men zijn opgegaan voor "de aanstelling van een veldwachter. En als de bevolking zoo toenefemt als de laatste 15 jaren, dan zou dit terreintje zfeer geschikt zijn voor een woning. Dit stukje grond is Wooneel. Ik zag een groote zaal met vele mensehen, die ik meende te kennen. Een hunner was Ed- mohi. Verder was er een vrouw, die er uitzag als de hoofdfiguur op de schilderij van mijnheer Castel, waar' iemand in hechtenis wordt genomen. Allen spraken ze door elkander, terwijl ze op u wezen. Hunne stemmen drongen mij in het oor, mara de woorden kon ik niet duidelijk verstaan. Plotseling zag ik u wankelen en Verbideken. en daarop verdween het geheele droomgezicht in een wolk. Langzamerhand Werd het weder licht, maar zoo vaal, zoo treurig, als het licht op een donkeren wintermorgen. Te midden van een bloed stroom zag ik eeji menschelijk lichaam drijven een lichaam, valer, zonder hoofd Paul Armani sprong op, bracht onwillekeurig ide beide handen aan zijn hals en staarde angstig in het rond. „Zwijg, o zwijg!" riep hij toornig uit. ,,Waarom zegt ge mij zulke vreeselijke dingen „O, ik zal er geen woord meer bij voegen, vader, maar ik had niet gedacht, dat mijn droom u zoo mogelijk nog meer zou doen ontstellen, dan hij het mij deed." De millionair verborg het gelaat in de beidje handen. Ook hij had een soortgelijken droom gehad. Het werd hem te eng om li|ët ha,rti;| hij moest heen. Hij kuste zijde dochter, z[ei dat hij in zijn studeerkamer wilde gaan om te werklen en spoedde zich met onzeker© schreden voort. Op zijn studeerkamer gekomen, sloot hij de thans min of meer een speculatief bfezit en is 'het thans alleen maar éen verschil van inzicht- De heer Dekker zegt, dat hlet de bodjoeling in Waarland is een hulppolitie aan te stellen, dus zou het terrein voor woning overbodig zijn. Wat de prijzen betreft, is spr. van mèening, dat 'dleze heel wat lager zijh als f 150 per snees. Zou (echter het terrein aan den anderen kant van den weg zijn gelegien, dan zou bet nog mogelijk zijn dat een bouwer het zou koopen. De heer Francis acht het beter, het thans te verkoopen. Weth. de Groot acht de grond niet gieschikt voor bouwterrein en 'indien de gemeente gtrond noodig heeft, zal 5 Aren voldoen ie zijn. Hierna wordt met algemeene stemmen het vóór- stel van B. en W. aangenomen. Vervolgens deelt de voorz. me ie, dat na de ver zending Van de agenda een verzoekschrift is ingekomen van J. Moes te Kalverdijk, die zijn kind naar de Bijz. Lag. School te St. Maarten wil laten bezoeken en vraagT thans vergoeding van 'de kosten van vervoer. De voorz. stelt voor, daar de afstand grootier is dan 4 KM. de gebruikelijke tegemoetkoming ad f 25 per jaar te verleenen- Aldus wordt besloten. Rondvraag. Weth. de Groot brengt in het midden, dat na het overlijden van burgemeester Burger er stem men opgingen om als uiting van waardeering aan zijne nagedachtenis een olieverfportret in de Raadszal te doen plaatsen. Tot groote vreugde van spr. is dit huldeblijk zoo spontaan tot stand gekomen en heeft het portret thans een plaats aan den wand ingenomen. Namens de familie dankt spr. allen, die op deze wijze hunne sympathie hebben geuit ten aanzien van wijlen burgemeester Burger. De heer Bakker, het woord verkrijgende, spreekt er zijne verwondering over uit, dat een verzoek van verschillende bewoners van den Slootgaardpolder betreffende aansluiting bij de P.E.N. niet in behandeling is geweest. De voorz. deelt mede, dat dit om advies is ge zonden aan den TechnisChen ambtenaar van de P.E.N. Na den uitslag zal dit verzoek aanhangig worden gemaakt bij den Raad- De heer Bakker merkt op, dat vólgens de in zenders het verzoek al langen tijd geleden is in gezonden. De secretaris, de heer v. Dam, merkt op, dat het net gebouwd wordt door de P.E.N., hetgeen eéne geheele verandering heeft teweeggebracht. Na dat ehter bet plan van <le P.E-N'. gereed was gie komen, zijn véle verzoeken, ook de mondelinge! doorgezonden aan de P.E.N., welke hiernaar een onderzoek instellen. De heer Bakker merkt op, dat 'dit verzoek het Gemeentenet betreft. De heer Dam zegt, dat er dan eene vérgissing in het spel is. De voorz. zegt toe dat met bekwamen spoed' nu een nader onderzoek zal worden ingesteld. Niemand der leden verlangt hierna het woord, waarna de voorz. opmerkt: „Wij zijn vandaag gauw klaar." i.?i 1 De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag middag te half 4, onder voorzitterschap van dein EdelAchtb. Heer J. Kroonenberg, tevens secre taris. Na opening der vergadering met welkom, worden de notulen gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Dankbetuiging van H. M. de Koningin-k^oe- der, voor het telegram haar toegezonden bij haar 'jubieum. f Proces-verbaal van^ kasopname dd. 14 Maart j.t. In kas was en moest zijn f2409.13. i Van Ged. Staten een schrijven inzake aan fluiting van den Achterweg aan de waterleiding. Zoodra 90 pCt. van de gemeente aan het net zal zijn aangesloten, is de provincie bereid den Achterweg voor haar rekening aan te sluiten. De voorzitter meent, dat deze 90 pCt. spoedig bereikt zal zijn. Vele huizen worden aangesloten. Het ligt in de bedoeling van; B'. en W. (binnenkort eigenaars aan te schrijven! om tot aansluiting over te gaan; blijven zij dan weigeren, dan zal proces verbaal worden opgemaakt. Van 'Ged. Staten de mededeeling, dat zij de istructie van den secretaris voor kennisgeving heb ben aangenomen. j Brief van Ged. Staten over de jaarwedderegeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Van de Directie der Spoorwegen de rekening van het spoorlijntje AlkmaarBroek op Langen- dijk, sluitende met een batig saldo van f 16.051.16. De garantie is voor 1929 van f 12.000 teruggebracht tot f6400.—. 1 De Inspecteur der Directe Belastingen deelt mede, de opbrengst van de opcenten op de grond belasting voor het dienstjaar 1929 geraamd te heb ben op f1200.—. I I Van den Directeur der Lichtbedrijven te Noordscharwoude een overzicht van het gasverbruik en het electriciteitsverbruik over 1928. Het aan tal aansluitingen voor gas bedroeg op 31 December 1927: 2410 en op 31 Dec. 1928: 244. Aan (het felec- triciteitsbedrijf waren aangesloten op 31 Dec. 1927: 1780 en op 31 Dec. 1928: 1940. 4 Voorts zijn ingekomen de voorwaarden van wa terlevering in deze crovincie. Verslag van de Politie-radio-commissie over 1928. Een overzicht van de Thermochemische fabrie ken te Amsterdam, van hetgeen door haar, met betrekking tot de vernietiging van afgekeurd •vleesch en vee wordt gedaan. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar. Mededeelingen: f De voorzitter deelt mede, dat aan de werkloo- zen gedurende den afgeloopen winter is uitgekeerd 'f 79876. De bouw van de schoollokalen aan de openbare én bijzondere school naderen hun einde. Enkele ■werkzaamheden moeten nog worden verricht, welke door den voorzitter worden toegelicht. Verzoek van Abr. Smit om' een boom te mogen verwijderen ,om een pad naar zijn perceel te kun nen maken. De voorzitter deelt mede, dat B. en W., ge zien de plaatselijke toestanden, niet afwijzend staan tegenover het verzoek. Dé boomenrij wordt er niet door ontsierd omdat naast het perceel van Smit, een aansluitende boom is geplaatst. De heer Lek meent ook, dat het verzoek dient te worden ingewilligd. De Raad besluit aldus. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sluit de Raad de verordening op de keuring van waren aan te vullen. I Vaststelling kohier hondenbelasting 1929. Dit kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 108.f De voorzitter brengt in herinnering het verzoek van de Tuinbouwvereeniging om toezicht te hou den op losloopende honden. Het bleek het vorige jaar meermalen, dat het juist de honden waren van tuinbouwers, dus leden van de Tuinbouiwvereeni- ging, die Josloopen. Spreker roept aller medewer king in; want indien losloopende honden worden aangetroffen ,zal er proces-verbaal worden opge maakt. Verzoek van P. Kloosterboer ,om den grond, gelegen vóór den gashouder, van de gemeente te mogen kóopen. f f De voorzitter deelt mede, dat B. en W. knelt geen bepaald voorstel komen, omdat hun college hier over niet eenstemmig is. Verschillende voor- en nadeelen te naanzien van dezen verkoop worden door den voorzitter opgesomd. BFovendien is het nog een bezWaar, dat de leiding naar dep gashouder juist loopt door het te verkoopen stukje grond. Indien de Raad evenwel mocht besluiten den grond te verkoopen, dan stellen wij voor f 1000 daarvoor te vragen. Wethouder Duijf meent ,dat het moeilijk is het perceel te verkoopen; de gasbuis ligt door en bovendien met 't oog op het achtergelegen' land. De heer Slijker meent ,dat de gemeente het niet moet verkoopen, want dan missen we de opslagplaats. Wethouder van Kampen is voor den verkoop; de opslagplaats immers daartoe wordt de grond veeal gebezerd, ontsiert het dorp; bovendien acht hij f 1000 veel geld. Dé gasbuis ligt daar wel, maar dat kan wellicht nog veranderd worden. Dé ge meente wordt dan op die plaats fraaier. ■De heer Lek is tegen den verkoop, mede in verband met het achtergelegen land. De heer nSel is het hiermede eens. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt, met den stem van wethouder van Kampen voor. DE TWUIJVERWEG. (De voorzitters telt hierop aan de orde het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake den Twuijverweg. Hij voegt er nog aan toe, dat Alkmaar ingevolge het Reglement op de We gen het bestek aan Ged. Staten heeft moeten toezenden ter goedkeuring. Ged. Staten deelen thans mede, dat zij aan Alkmaar toestemming heb ben gegeven de werken' uit te voeren en tot aan besteding over te gaan. De inhoud van deze rege ling achten wij genoegzaam bekend, waarom wij deze hier niet zullen herhalen. De Raad gaat met den inhoud accoord. AANLEG EN VERBETERING KOEDIJKERPADrf f De voorzitter merkt op, dat deze zaak al meer malen is besproken, zooals uit de notulen is ge bleken. Tusschen de colleges van B. en W. van Sint Pancras en Koedijk heeft inmiddels een con ferentie plaats gehad, waarvan de notulen door den voorzitter worden voorgelezen. Uit deze notu len maakten wij op, dat het pad 2 'Mf. breed feal worden en behard met tegels. De kosten zullen bedragen f17.000.waarin door de L.G.C. wordt bijgedragen, zoodat voor rekening van de gem. St. Pancras en Koedijk zal blijven f 13.000.— De voorzitter voegt hieraan toe, dat de Banne St. Pancras op verzoek van B. en W. eerst zou bijdragen f 1000.doch later deelde zij mede 1/4 van de kosten, welke komen voor rekening van de gemeente St. Pancras. De Tuinbouwvereeni ging f 750.en het bestuur van de Boerenleenbank zal aan de aigemeene vergadering voorstellen even eens f750.— te .geven. f 1 De overige kosten worden door de gemeen tien St. Pancras en Koedijk gezamenlijk gedragen in verhouding tot hun zielenaantal, dus voor onze gemeente ten hoogste f6000. B. en W. stellen voor de zaak nu door te petten en het bedrag toe te staan, vooral ook omdat luit het binnenste van de gemeente zooveel voor het pla wordt gevoeld, hetgee blijkt uit de toegezegdle bijdragen. Op een vraag van den heer Slijker deelt de voorzitter mede, dat de begrooting nauwkeurig is opgemaakt en het pad door de Daalmeer zal loopen. De heer Lek juicht het plan evenals B. en |W. ten zeerste toe. f De heer Snel zou nog liever een straatweg heb ben. t De Raad besluit aldus, waarin de voorzitter aanleiding vindt den Raad te feliciteeren met zijn genomen besluit en spreekt hij den wensch uit, dat men ook resultaten van den weg mag zien, wat men ervan verwacht. Adres van de Twuijverwegbewoners inzake het hempen van de sloot vóór hun perceelen vanaf de Pastorie tot aan den Mirakelenweg. De voorzitte rbrengt de besprekingen, welke met de betrokken bewoners zijn gehouden, ter sprake. Zooals een en ande rdestijds op de vergadering is medegedeeld, zouden de kosten voor hen pieir M2. f4.60 bedragen, wat hen te hoog voor kwam. Thans komen zij met een adres en geven zij1 te kennen dat zij f2.30 per M2. willen bijdragen en dan komt de rest voor rekening van de gemeente. De geheele demping kost f 1600.terwijl hiervoor bij de begrooting van den Twuijverweg f 500. gerekend is, waardoor de meerdere kosten van de "demping bedragen f 1100.De directeur der Ge meentewerken te Alkmaar heeft medegedeeld, dat de afscheiding gevormd wordt door een haag, wijl de paden voor de woningen behard zullen wor den. De Banne zal bijdragen 1/3 der kosten, met een maximum van 1/3 van f550.dus f 180. Tan deze f 1100 wordt dus bijgedragen door de eigenaars f 550 en de Banne f 180. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Wethouder Duijf vestigt er de aandacht op, dat er dan 2 vaste slooten ontstaan welke scha delijk voor de gezondheid kunnen zijn; waarop de voorzitter antwoordt, dat de slooten vaak wor den bevaren en er dus voldoende strooming is. Hierover ontstond tusschen eenige leden e,en minder belangrijke bespreking, waarvan toch het resultaat is, dat het verzoek wordt ingewilligd. De rondvraag leverde niets op. iHerna sluiting. Uit de wijze, waarop zij werd aangesproken,, begreep Johanna terecht, dat de politieagent nog niet wist, wie zij was, en dat zij hem op onbevan gen toon moést te woord staan. Zij» droogde hare oogen en zei 'iaarop„üéh; mijnheer, ik heb zooveel verdriet. Huiselijke zor gen, begrijpt u?" Hierop zei ze nog eten paar niets beteekenend© woorden en verklaarde ten' sblotte, dat zij maar naar huis zou gaan. Johanna stond op en verwijdende zich al verder en verder terwijl dé avond daalde. Zij kwam zoo doende in het boseh van Boulogne, zonk eindelijk onder het dichte geboomte in het gras neder en stortte daar opnieuw een vloed' van bittere tra nen. 't Was inmiddels geheel donker geworden. Johanna dacht aan hare vroegere vlucht uit dé brandende fabriek van Alfortville mét den klei- nen George op den arm, hoe zij destijds ook den nacht in een boseh had doorgebracht, hoe zij .daarop gevangen genomen was geworden, naar den kerker gesleept en onschuldig! veroordeeld! Langzamerhand verloor zij evenwel het bewust zijn van allen angst en smart. Toen zij weder ontwaakte, brak reeds het eerste morgengrauw door. Uit vrees, dat dé boschwach- ters' haar hier zouden vinden, stond zij, ©enigszins verstijfd van ledematen, niet zonder inspanning op en ging vervolgens langs ide breedé lanen! weder verder, tot zij eindelijk aain den bosch- rand nabij de Seine uitkwam, niet ver van de brug van Neuilly. j deur en verzonk in eene zielemartelende mijrne ring. Nadat Johanna, door alle gezellen geholpen, langs de achterdeur uit de Bakkersherbierg; ont vlucht was, liep zij ademloos voort, zonder doel', zohder te kunnen 'denken, altijd maar verder en verder. Eindelijk bereikte zij het groote plein voor het hotel der Invaliden, en zonk daar ver moeid op een bank neder, terwijl zij een schuwen blik om zich 'heen wierp. Zij vreesde elk oogenblik de beide mannen te zullen weerzien, die haar waren naam kenden en die haar hadden willen arresteeren. Toen zij zich niet vervolgd zag, werd' zij lang zamerhand bedaarder. Haar eerste gedachte was aan Lucie. Zou zij haar kind ooit wederzien? Dat dénkbeeld bracht haar der vertwjjefeling nabij. „Men zal nu reeds wieten 'waar ik woon," rede neerde zij, „men zal daar op den loer blijven, ik durf niet naar huis gaan, moet mij noglmaals schuil houden, nogmaals vluchten en mij van mijn kind scheiden- O, ik geloof, dat it vervloekt ben. Maar Ernst Garaud is in leven!" hernam zij na eenig stilzwijgen. „Hij verbergt zich ach ter den naam van Paul Armand. Die vreemde man in de Bakkersherberg heeft 'het met luider stem gezegd én diezelfde man is waarschijnlijk, ja zeker, gearresteerd geworden. Hij zal door 't verhoor in 't nauw gebracht, zijn medeplichtige aangeven. Men zal tot de ontdekking komen, dat ik niet schuldig ben, en ik zal vrij blijven^ ik zal mijd kind, mijn lieve Lucie, weder aan het 'hart kunnen 'drukken- Maar als nu die Paul Armand, door dezen of genen gieWiaarschu'wd!, nog bijtijds is weten te ontkomen!... Als de boos wicht, die mij eerst had willen vermoorden en mij daarna door zün helschen drank had willen betooveren, eens niet gevat is geworden, óf, zoo hij alles, wat 'hij in een soort van waanzin heeft bekend, herroepen heeft, welk voordeel kan 't mij dan aanbrengen, te zegjgen: ,J3at is Ernst Garaud!" Hij zal antwoorden: „Ik ben Paul Armand!" En 't geen hij beweert, wordt geloofd, want hij is rijk en een man van invloed- O, God, red en bescherm mij. Toon gij mij den weg, dien ik hier te volgen heb." En snikkend verborg Jo- haénfi Fortier het gelaat in de beide handjen- Twee politieagenten sloeg|en de vrouw uit de verte gade. Haar zonderlinge manier van dolen' wekte hun nieuwsgierigheid. Zij naderden lang zaam de weenende vrouw en leen hunner legde zijd hand op haar schoutder.. Johanna zag op en om, herkende de uniform der politiemannen en begon van 'het hoofd toll tie voeten te beven. „Wat mankeert er aan, moedertje? Ben je niet wel?" vroeg de man, die haar, tegen wil jen dank, zulk een 'grooten angst had aangejaagd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 8