NIEUWE MOEDER EN MÜRÏE1ARES Nieuwsblad v. HolL Noorderkwartier ïuiiÉiniii „De foliarjiirwl No 86 iwterc. telephooh 52 Dinsdag 26 Maart 1929 38e Jaargang Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. LWiiEIIIJkER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterüag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van L5 regels 74 cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters naar plaatsruimte Zaterdagovond 7 uur hield bovengenoemde ver eeniging hare jaarvergadering ten huize van den heer C'. Vis te Oudkarspel. Aanwezig 64 leden. I De heer A. Swager heet allen hartelijk welkom en zegt zulk een aantal leden niet te hebben ver wacht doordien er thans zeer vele zieken zijn. Echter blijkt dit geen invloed te hebben op de vergadering. Spreker deelt mede hedenavond helaas belast te zijn met de leiding dezer vergadering, daar de voorzitter door een lichte ongesteldheid' verhinderd is. Spreker moet thams de leiding op zich hemen onder ongelukkige omstandigheden, daar spreker de laatste bestuursvergadering niet aanwezig kon zijn, zoodat Hij niet zoo goed met de verschillende agendapunten op de hoogte is, waarvoor spreker de hulp van de bestuursleden inroept. Voorts memoreert spreker, dat in "October en November de producten zoo overvloedig waren, dat deze niet lo.onend waren. Algemeen rekende men op den winter, die echter 'niet de gewemschte uitkomst bracht, totdat' de ontzagelijke vorst in Februari een gunstige wending teweeg bracht. Werd eerst gesproken over dein strengen winter van 1890, toen alles per as vervoerd moest worden, de winter van 1929 is er een evenbeeld van geweest. Voor „de Eendracht" is het afgeloopen jaar zeer merkwaardig-geweest. Velen waren sceptisch gestemd omtrent het Ontworpen plan voor de poterbewaarplaats, welke nog juist op tijd ge reed kwam, alvorens de vorst inviel. De poters hebben zeer zeker de vuurproef doorstaan, ofschoon het juister is indien gesproken wordt van „de vorstproef". De verkregen resultaten zijn van dien aard, dat de bewaarplaats bij een ieder in een zeer goeden reuk zal staan en er door velen ge bruik van gemaakt zal worden- Het bestuur kamt hiervoor alle eer toe voor het genomen initiatief. Met den wensch, dat op dezen avond de goede toon bewaard zal worden en de debatten niet te lang zullen zijn, verklaart spreker de vergadering voor geopend. Notulen. De secretaris, de heer A. Timmerman, leest hierna de notulen der vorige vergadering voor, welke onder dankzegging voor de juiste weergave ongewijzigd worden goedgekeurd. Naar aanleiding de rnotulen merkt de heer Kal- verdijk op, dat de Wortelzaad-commiSsie heden geen zaad disponibel heeft, daar dit nog moet worden uitgeplant, echter heeft de veieeniging in Broek op Lanigendijk nog pl.m. 15 pond, het welk tegen den prijs van f 4 per pond verkrijg baar is. Op verzoek van den waarnemenden voorzitter treedt de heer Kalverdijk als bemiddelaar op voor het in ontvangst nemen van bestellingen. Jaar- en Financieel verslag. Vervolgens brengt de secretaris het Jaar- en Financieel verslag uit, waaruit wij vermelden, dat 4 algemeene en 13 bestuursvergaderingen zijn ge houden. De ontvangsten hebben bedragen f 1160.57, cte uitgaven daarentegen f929.83, alzoo, een batig saldo van f 230.74. Voorts zij opgemerkt, dat de uitgaven nogal belangrijk zijn geweest, mede door het monsteronderzoek, waarvoor een bedrag van f 122.40 is uitgegeven. De vlotte en humoristische stijl, waarop 'X ver slag gesteld was, viel aller instemming ten deel. Als" kasopnemers waren aangewezen de hoeren Wonder en Vet. Bij monde van den heer Wonder FEUILLETON Zij had honger en dorst. Buiten de tweehon derd frank in goud geld, haar door de waardin van de Bakkerij-herberg ter hand gesteld, bezat Johanna nog ongeveer tien frank aan kleingeld. Toen zij de brug van Neuilly bereikt had, begon men reeds hier en daar de winkels open te zetten. Johanna trad een eenvoudige herberg binnen, liet zich wat brood en koffie geven, nuttigde lang haam het een en ander en bleef daar een gerui- men tijd zitten. Zij zag daarbij naar het vroolijk voortkabbelende water, dat haar scheen te lokken om in zijn schoot de vergetelheid te zoeken en de rust. Maar de gedachte aan Lucie legde die lokstem het zwijgen op. Neen, zij mocht nidt laf Men kleinmoedig handelen I Had zij nog niet haar zending te vervullen? Gesterkt naar lichaam en geest stond zij op. „Ben ik hier nog ver van Courbevoie?" vroeg zij aan de waardin. „Wei neen, juffer, Courbevtoie ligjt aan gene zijde van de brug. Kïjk maar. Van hier kunt ge de groote en nieuwe fabriek van mijnheer Paul Armand zien liggen." wordt gerapporteerd alles in de beste orde te hebben bevonden en wordt geadviseerd tot góed keuring. De waarn. voorzitter dankt den heer A. Timmer man voor het keurige overzicht en voor zijn accu raat beheer, waarna goedkeuring der rekening volgt. Ingekomen stukken en Mededeelingen. Van den heer K. Kaan is bericht van verhin dering ingekomen, wegens familie-omstandgiheden. Voorts deelt de heer A. Swager mede, dat er eiken Maandag- en Donderdagavond van 78 uur gelegenheid bestaat voor het ontsmetten van zaad, hetgeen geschiedt door den heer MalLekote, ten huize van den heer C. Vis, terwijl iedenen dag ontsmet wordt in de O. L. school te Noordschar woude van 12 tot half 1. Door den Plantenziektenkundigen dienst zullen proeven worden genomen tegen „knolvoet". Gega digden kunnen zich hiervoor opgeven bij de be stuursleden. De woning aan de poterbewaarplaats is bij in schrijving verhuurd aan Jn. de Wit voor f155. per jaar en het daarachter gelegen land voor f 50 per snees. Regeling zetkool. Zonder discussie wordt besloten de bestaande regeling te handhaven. t Punten voor den Beschrijvingsbrief N.M.B. De hec- Jb. Gelder dringt er op aan, dat de Noordermarktbond de ijsgeschiedenis beter zal re- gelen en tevens, dat er in Noordscharwoude beter opengehakt wordt ,daar dit zeer veel te wenschen overliet. De waarn voorzitter zegt, dat er hoogstwaar- schijnlSjk een nieuwe regeling za lkomen in overleg met de andere vereenigingen. Bijzonderheden hier omtrent zijn eenigen rijd geleden breedvoerig ver meld in de „Nieuwe Langedijker Courant". De heer A. Bakker vraagt of het niet mogelijk is, dat de laadplaats door den Noordermarktbond wordt uitgebreid. De heer A. Swager deelt mede, dat het juist in den Noordermarktbond ter sprake is gebracht en waren allen het hierover roerend eens, dat uit breiding noodzakelijk is, echter moet niet uit het oog warden verloren, dat de N.V. het spoor heeft en geëxploiteerd wordt door de Maatschappij. Uitbreiding zal welltcht mogelijk zijn door aandee- len. Spreke rheeft daarom een aanwijzigirig ont vangen, dat alle aandeelhouders en bloc op de eerstvolgende vergadering der N.V. tegenwoordig J zullen zijn, om hieromtrent besprekingen te volgen, I waardoor kans van slagen is. De heer Kuiper wijst op den slechten toestand I van de Mosselenbrug en meent ,dat de Noorder- I marktbond in dezen veel kan doen. J De waarn. voorzitter zegt, dat helt hier een 6trijd geldt tusschen Gemeente, Banne en Geeslt- merambacht. De heer de Wijn zegt, dat de genoemde punten geen voorstellen voor den Noordermarktbond zijn doch bij de rondvraag behaoren,. De heer Kostelijk wenscht ten opzichte van de Mosselenbrug nog o.p te merken, dat het hiel zeker een gemeentebelang betreft, waarvoor de gemeente dan ook heeft zorg te dragen. De heer A. Swager zegt, dat het een lang durige kwestie is, doch zegt toe in de eerstvol gende bestuursvergadering van den N.M.B. dit punt ter sprake te zullen brengen. Voorts deelt spreker mede, dat er uit den boe zem van den Noordermarktbond stemmen zijn op gegaan, dat de veiling te klein is. Spreker vraagt thans de machtiging der leden, ingeval het besluit tot nieuwbouw wordt aangenomen, hiertoe te mo gen overgaan. Alle leden gaan hiermede accoord. Vervolgens stelt het bestuur vioor het volgende Johanna bedankte, betaalde haar geringe ver tering en liep met vasten tred over de brug naar de haar aangeduide fabriek. Daar vernam zij even wel, dat mijnheer Armand er wel geweest was, doch 'weder naar huis was gegaan. Als zij hem' nu noodzakelijk spreken moest, diende zij' zich naar de rue Murillo te begeven. Johanna keerde naar Parijs terug. Ze was tot een stout en vreeselijk besluit geraakt- Een uur later liet zij de .bel overgaan'van het prachtige gebouw door den millionair bewoond. LXVI. In gejaagden toestand ,in sombere stemming, zat de millionair nog altijd in zïjh studeervertrek. In het verhitte brein warrelden akeligie beelden uit het verleden en uit de toekomst wild dooreen. f)e toekomst! Lag in de toekomst de vervulling van Mary's vreeselijken droom? O, die man 'zonder hoofd, in dien stroom van bloed welk een ontzettend droomgezicht I Daar werd aan de deur geklopt. Zijn kamer 1 dienaar trad binnen en zeide ,dat er een vrouw van middelbaren leeftijd was, die dringend ver zocht mijnheer Armand te spreken. Zij was reeds te Coubevoeie geweest- Zij had geen naam op- gegeven, maar alleen gezegd, dat zij van we ge i mijnheer Jean Soliva kwam. Paul Armand ontstelde. „Van Soliva!" herhaal- de hij Voor zich zelf. „Waarom stuurt hij iemiand anders in zijn plaats? Wat kan er gebeurd zijn?" punt op den Beschrijvingsbrief te plaatsen, n-nï.l.: Afschaffing van het bonnetistelsel na 1 Januari tot Sinde der campagne. De heer A. Bakker vindt de tegenwoordige regier ling zeer goed. De heer de Wijn verdedigt de stelling, dat Zoolang de gelegenheid van bonnen er is, er van geprofiteerd wordt. De heer Kalverdijk stelt voor algeheele afschaf fing. De heer J. Langedijk gcht het voortbestaan der bonnen in het belang der kleine handelaars. Na een korte discussie wordt het laatste voor stel als het meest vérstrekkende in stemming ge- gebracht en aangenomen met 5417 stemmen. Benoeming 4 afgevaardigden en 4 plaatsver vangers. De waarn. voorzitter stelt voor de bestuurs leden de heeren P. Kostelijk, H. de Geus, C. Borst Pz. en K. Kaan als mede-afgevaardigden te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Bij gehouden stemming worden vervolgens als i afgevaardigden benoemd de heeren Jb. Kalverdijk, P. Kuiper, A. Bakker en G. IJff en als plaatsver vangers de heeren Jb. Gelder, G. Langedijk, Jb. Kroon Gz. en D. Wonder. Allen verklaren Hunne benoeming te aanvaarden. Bespreking sproeien. Besloten wordt het sproeien op denzelfden voet voort te zetten als voorheen. Uitbreding poterbewaarplaats. I Het bestuur stelt voor de leden een circulaire te zenden, waarin gevraagd wordt het aantal bak ken, voor de bewaarplaats bestemd, vóór 15 April e.k. bij één der bestuursleden op te geven. Na 15 April worden geen aanvragen meer geaccep teerd. Daar het bestuur van de veronderstelling' uitgaat ,dat het aantal aanvragen zeer grooit zal zijn, vraagt het de machtiging der leden, in- dien uitbreiding noodzakelijk blijkt, hiertoe te mo gen overgaan. De heer A. Bakker' yindt 't ultimatum tot 15 April te streng, daar het ondoenlijk is vóór dien tatum het aantal te weten. De heer de Wijn zegt, dat de bewaarplaats zeer goed voldaan heeft en er voldoende lief hebbers zullen zijn. Een eventueele uitbreiding moet echter voor Augustus gereed zijn en moet hiermede zoo vroeg mogelijk begonnen worden. Het aantal inbrengers bedraagt thans 50, waarbij nog velen zijn ,die lang niet alle bakken, die rij had den ingebracht, gebruikt hadden. Daar het aan tal leden ruim 200 bedraagt, zal uitbreiding wel noodzakelijk zijn. De heer A. Timmerman acht als deskundige, dat het ultimatum gevoegelijk tót half Mei kan worden gesteld. De waarn. voorzitter zegt, dat mefC helt oog op de aanbesteding met spoed moet worden gehan deld. Hierna wordt het voorstel van het bestuur m!et algemeene stemmen aangenomen. Verdeeling reuzenzaad. De heer A. Swager maakt bekend, dat het bestuur 61/2 pond te verdeelen heeft. Drie liefhebbers melden zich aan ,elk voor een ons. Hierna brengt de heer A. Swager een woord van dank aan de beide persvertegenwoordigers, die als stemopnemers hebben gefungeerd en spreekt tevens de hoop uit, dat van deze verga dering een góed verslag zal worden gemaakt.; Rondvraag. De heer D. Borst zegt In de vorige vergadering er op gewezen te hebben, dat "de ijshoiei'er van achteren te laag was. "Eene verbetering, door den achterkant te vefhoogen, is intusschen geschied, Hij beval, dat men de vrouw dadelijk bij henj moest brengen en hierop keerde hij naar zijn schrijftafel terug, ten einde verschillende papieren, die daarover verspreid lagen, weg te ruimen. Zoo stond hij met rijin rug naar de deur gekeerd, toen het gedruisch, door het binnentreden der onver wachte bezoekster veroorzaakt, hem het hoofd deed' omwenden. Plotseling uitte Paul Armand een half gedempten kreet en deinsde hij verbleekt en met starende oogen tot in den hoek der kamer terug. Wie zag hij voor zich? Moeder Mina, die, volgens Jean Soliva onder het hijschsoesttel was verpletterd ge worden. In dreigende houding stond Johanna Fortier nog altijd bij de deur en strekte de hand naar hem uit. 1 „Hal" riep zij op doffen toon, „reeds die schrik beschuldigt u. Hij geeft mij 't bewijs, dat het op uw bevel was, dat men mij had moeten vermoor den!" Paul Armand begreep in een oogwenk al het netelige van zijn toestand en zag duidelijk in, dat Hij den storm het hoofd móest bieden of verloren zou zijn. Hij trad op Johanna toe. „Ongelukkige, gij hier!" riep hij uit. 1 „Ja, ikl Ha, wie ge ook verwacht had hier te zien, mij zeker niet!" „Je hebt gelijK, vrouw. Op zooveel vermetel heid had ik niet gerekend f Wat zoek je bij m|ij?" „Durft ,ge dat nog vragen'? Zegt u mijn komst doch is gebleken dat dit niet voldoende is. Tevens dringt spreker aan op vroegere Aan besteding van erwtenruiters en manden. De voorzitter zegt toe een nader onderzoek te zullen instellen. De heer G. IJff vraagt naar den uitslag van de genomen proeven tegen knolvoet, die genomen zijn bij den heer Paarlberg. De voorzitter antwoordt, da[t deze mislukt zijn. De heer Nierop uit een klacht omtrent de groote vaartuigen ,die ligplaats nemen in de vei ling. De voorzitter zegt hieromtrent nadere bespre king toe. Daar geen der aanwezigen het) woord meer ver langt, sluit de voorzitter de vergadering, welke zich kenmerkte door den aangenamen toon, er tevens op wijzende, dat allen thans aan den vóór avond van 'den bouw staan. De toestand is wel niet rooskleurig, doch alle kool is nog niet weg. Spreker eindigt met den wensch, dat allen na Paschen tevreden zullen zijn en wekt een ieder op fnet vollen moed weer te beginnen. I Uit den Omtrek WARMENHUIZEN. En zoo zal dan a.s. Woensdag 27 Maart 19271 ook in Warmenhuizen de eerste vertoonrag plaats hebben van de tuberculose-film, samengesteld door •de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het Bestuur onzer afdeeling van het Witte Kruis laat geen gelegenheid ongebruikt: om hulpmiddelen aan te wenden bij het volbrengen van zijn edele en grootsche taak, deze ernstige ziekte zooveel zulks kan, te bestrijden' en te be perken. Met energie heeft dit Bestuur zich needs "de laatste jaren van zijn taak gekweten en de resul taten zijn dan Hok voor ieder zichtbaar. Meer in gewijden zouden u met cijfers kunnen vertellen, hoe het sterftecijfer aan tuberculose in de laat ste 10 jaren is gedaald; maar de taak zou niet goed begrepen worden, wanneer nu werd stil ge zeten bij .het bereikte doel. Alle middelten moeten mobiel gehouden worden, oim den toestand te be stendigen; ja, wij kunnen en moeten nog verder voortgaan op den goeden weg; er zijn nog te velen onder ons, die nog niet willen begrijpen, hoe zij met hun zieke huisgenooten hebben te handelen, hoe zij verdere uitbreiding dezer kwaadaardige ziekte in hun gezin moeten voorkomen. Het Be stuur van het Witte Kruis heeft nog eens de be langrijke puntjes willen onderstrepen en meent it het best te kunnen doen door de vertjoomingl van een film. Maar waar het nu voornl op aan' komt is wel dat onze gemeentenaren in grooiten getale dienen op te gaan naar dezen film-avjbnd; voor een ieder valt daar wat te leeren. De groote moeite, welke het Witte Kruis zich getroost, dient meer te worden erkend dan dioor het feit, dat de algemeene vergadering van deze nuttige vereeniging gewoonlijk alleen bezocht wordt door de bestuursleden en den zaalhuurder. Onze menscïien hebben hier veel goed te makten; het Witte Kruis biedt hun thans een gemakkelijke ge legenheid, waarop tevens veel valt op te steken en daarom meet Slikker's kolfbaan a.s. Woensdag avond om half acht geheel gevuld zijn met belang stellenden. Men zal er geen spijt van hebben! De tuberculose-film is tevens een eerste klasse film-prestatie. i Moge het een succes-avond zijn voor onze wak kere Witte Kruis-mannen en voor alle bezoekers. Dienstplicht. Bij beschikking van den Commissaris der Ko ningin d.d. 9 Maart 1929, zijn de volgende dienst plichtigen van de lichting 1930 uit deze gemeente voorgoed vrijgesteld wegens broederdienstA. Dekker, B. de Groot, C. Ooijevaar, C. P. Reinders en H. Spaansen. 1 niet duidelijk genoeg, dat ik u eindelijk 't mas ker van het gelaat kom rukken, 't welk u zoovele jaren achtereen beschermd heeft?" Paul Armand haalde zijn schouders op en zei op half medelijdenden toon, alsof hij1 tot zich zelf sprak: „Dat mensch is krankzinnigl" „Krankzinnig! ja, dat ben ik geweest, vele jaren achtereen," riep Johanna Fortier, „maar de hemel heeft mij het verstand hergeven, opdat ik mijne zending zou kunnen vervullen. Wat ik hier kom doen? Ik kom ai rekenschap vragen voor al datgene, wat ik gedurende ruim een-en-twiutig jaren geleden heb, Ernst Gerandl" De millionair' hield zich alsof hij haar niet 'begreep. „ïsmst Gerand?" herhaalde hij op vragendeo toon. „Ik ken dien naam niet." „tt Is de uwe.'1' „De heele wereld weet, dat ik Paul Armand heet.' „Welnu, dan zal ik het tegenover de heele wereld herhalen, dat gij Ernst Garaud rijjtl" „Ik herhaal u, dat je krankzinnig zijt, Mina Perrinl" „Ik ben Mina Perrin niet, ik ben Johanna For tier en dat weet gij even goed als ik. Strijk uw valsche vlag. Ernst GaraudI Beken, dat ge ook mij reeds ten huize van George Durier hebt her kend. Ik ben Johanna Fortier, uw onschuldig slachtcfferl Johanna Fortier, die in uw plaats is gevonnist geworden!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1