Ons UitoBbreid Laoer ONZE GROENTEVElilGEN Het oude dorp SPORT EN WEDSTRIJDEN Groentevervoer OVERZICHTEN EB PBIISNITEERIH6EH Acht en veertig jaar geleden verlieten wij de school, de Openbare Lagere School nl. Maar we voelen nog den handdruk, toen wij afscheid van meester namen. Te benijden zijn de jongens van thans, wien de gelegenheid wordt geboden voor weinig geld zich verder te kunnen ontwikkelen. I>at was een halve eeuw géleden wat anders. Slechts voor de beter gesitueerden, de welgestel- den, was 't weggelegd wat te worden in de we reld ,nl. wanneer de lust ên vooral de aanleg niet ontbraken. Een enkele uitgezonderd misschien, die door voorspraak of door de bijzondere gunst van fami lielid, vriend of kennis zijn „studie" kon vervol gen, genoot dit voorrecht, doch het meerendeel der jongens móést dit voordeel missen en leerden een vak of werden loopjongen in een kruideniers winkel. Zeker, het was toen ook een andere tijd. De jongeren kunnen zich daarvan geen voorstelling maken. .Waarlijk, het ging alles nog per „nacht- of trekschuit", en als een bijzonderheid, als een nieuwtje ging 't van mond tot mond, wanneer iemand een spoorreisje had gemaakt. Men dacht eenvoudiger, men deed eenvoudiger en men stelde minder hooge eischen. Maar dat is anders geworden. Bij het verlaten der lagere school had men ge noeg geleerd, men moest 't er tenminste mee doen en in de meeste gevallen kon men 't er ook wel mede doen, maar zooals wij reeds zeiden, 't was een andere tijd. Met. andere woorden: „De tijden zijn veran derd En daarmede eveneens ons levensdoel. Hoogeje eischen moeten worden gesteld, omdat het doel des levens is de alzijdige ontplooiing en verede ling van ieder bijzonder deel der menschelijke werkzaamheid. Dit zullen de ouderen beter begrijpen, dan de jongeren en tot hen willen wij ons in de eerste plaats wenden, omdat het gaat om het kind en zijn toekomst. Wij hebben een uurtje in de school voor Uit gebreid Lager Onderwijs vertoefd. We hebben ons nog eens laten inlichten omtrent het aantal leer lingen, en het onderwijs en werden daarbij rond geleid en ingelicht door den oudsten leeraar. Welk een genot is 't, iets te vernemen omtrent de vakken, waarin wordt onderwezen, met welk een onvermoeide belangstelling werden onze vra gen beantwoord en inlichtingen verstrekt. Welk een algemeene kennis wordt hier vergaard, in drie jaren, waarvoor 75 pCt. der in den lande bestaande U.I..O.-scholen vier jaren benutten. Wij kunnen al niet beter doen, dan een over zicht geven van de leervakken, die worden be handeld. Lezen. Bekenen. Nederl. taal en Let terkunde. Vaderl. Geschiedenis. Aardrijks kunde Kennis der Natuur. Gymnastiek. Teekenen. Nuttige Handwerken. Fransehe taal." Duitsche taal. Engelsche taal. Al gemeene Geschiedenis. Handelskennis. Schrijven. 'Ear mi gaam wij: even de klassen wond. Wij ver lustigen ons in den aanblik der vele instrumenten en werktuigen, waarmede natuurkundige proeven worden genomen. En met welk een belangstelling wordt 'dit aanschouwelijk "onderwijs gevolgd. Dc stoommachine draait, de electriseermachine werkt, de lichtglazen spiegelen de lichtstralen in zig zag-lijnen tot bundels samen. Men raakt bekend met de werking en den invloed van het licht, zoo goed als met den aard, de eigenschappen en net wezen der dingen. De platen voor het onderwijs in dier- en plant kunde gebruikt, zijn zoo aanschouwelijk getee- kend, dat zij onder de les gaan leven. Wat ia het een genot iets te weten van amphibiën, waar onder de slangen en kikvorsehen behooren. Wist men, dat de slangen maar op één long leefden? En dan de teekenplaten! Hoe frappant wordt door dit onderwijs liet be grip omtrent lijnen en vormen ontwikkeld! En hoe practisch wordt dit onderwijs dienstbaar ge maakt aan beroepsplannen, die leiden in bouw kundige richting! En voorts Land- en Volkenkunde, bij welk onderwijs men te aanschouwen krijgt Insulinde in woord en beeld. Dit is ook de titel van een boek je, dat bij de Indische platen als leiddraad dieni. Xn onze staatsinrichting wordt men nauwkeurig ingeleid en omtrent ons regeeringsstelsel en den -vorm, ontvangt de leerling het meest volledig onderwijs, dat in drie jaren kan worden gegeven. Naast zoovele andere vakken van onderwijs, zooals uit de boven aangehaalde leerstof blijkt. Wanneer de leerling(e) met een goed rapport de school verlaat, heeft hij begrip gekregen om trent de kennis van boekhouden; heeft hij daaruit reeds de noodige kennis opgedaan, om er later, zoo niet dadelijk, zijn voordeel mede te kunnen doen. Wij hebben een boekje voor ons liggen: „Onze examens". Waarlijk, wie aan de eischen der vele in dit boekje voorkomende opgaven voldoet, zal zich in de moderne talen kunnen uitdrukken en verstaanbaar maken. Is onderlegd .voor het maken van een wereldreis. Wie de geopende deuren der U.L.O.-school bin nen gaat en deze na drie jaren achter zich ziet sluiten, staat toegerust met de noodige kennis, als een gestalte met een gehalte, het leven in te gaan. En in later jaren, zoo niet geregeld, zal hij of zij den tijd zegenen, in de gelegenheid te zijn ge weest, die algemeene kennis op te doen, welke de grond, het fundament voor zijn verdere ont wikkeling of zijn bestaan vormde. Want, 't is niet alles vreugd op de speelplaats des levens. Zich toerusten tot den komenden strijd, dat moet ons zelfbewust tot daden brengen, waaraan vooraf gaat verstandelijke ontwikkeling in den allerruimsten zin. Gewapend de nijvere maatschappij in. „Nijvere maatschappij", niet enkel in hare richting op landbouw, fabriek, vlijt of handel, maar in den meest uitgebreiden zin genomen, is het daarbij te doen om kennis der tegenwoordige wereld en om toepassing op economische en technische diensten. En het Uitgebreid Lager Onderwijs, omvatten de het gebied tusschen lager en Hooger Onder wijs beoogt de vorming van die talrijke burgerij|: welke het laser onderwijs te boven, naar alge meene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maat schappij tracht. I Zoo beschouwen wij onze U.L.Ö -school als een der weinige onderwijsinrichtingen op het platte land, die de proef h§eft doorstaan niet alleen,, maar die het instituut is, waar de ouders hun kinderen met gerustheid kunnen heenzenden, in d? overtuiging, dat de daar opgedane algemeene onti wikkeling een waarborg beteekent voor hun vor ming als mensch, in de menschelijke maatschap pij, waarin elk mensch een plaats en een werk vindt naar zijn aanleg en aard. Ont' niet 'te zijn ledig van hoofd en arm van hart. (Uit vroeger tijden) Nadruk, geheel of gedeeltelijk is vérboden. Het zal velen onzer lezers niet bekend zijn wan neer men in deze streken begonnen is, zich op de groentecultuur toe te leggen. Een besluit van schout en schepenen van Noordseharwoude in 1776 geeft daaromtrent eenige opheldering. Om met een schuit de waren vrij en ongehin derd te mogen vervoeren moest men van 'tCöl- legie van de Admiraliteit te Hoorn een paspoort of jaarbrief hebben. En die kon men niet anders verkrijgen dan op vertoon van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door schout en schepenen. Zoo lezen we dan ook in een oud resolutieboek van Noordseharwoude, dat een verzoek om zoo'n bewijs was ingekomen van Willem Jansz. Hee- man. Op het verzoek werd gunstig beschikt/- Genoemde persoon, die van plan was naar Am sterdam te varen, „meest met zijn ei|en veldge wassen en groenwaren als kool, wortelen, ajuin, biet- suykeray- en peperwortelen", kreeg van schout en schepenen eene verklaring, dat hij als" eerlijk en trouw bekend stond. Met die verkla ring gewapend, kon hij een jaarbrief of paspoort bij 't Collegie van de Admiraliteit aanvragen.. Er was in dat jaar zeker al heel wat groente te vervoeren en er werd zeker een goed stuk brood mee verdiend. Hetzelfde jaar kwamen er nog negen verzoeken in om een bewijs van goéd gedrag, teneinde een paspoort te kunnen aanvra gen. De namen dier negen schippers waren Oor- nelis Hopman, Jan Pieter Houwen, Zeger Hee- man, Adriaan Hopman, Pieter Sloovis, Aldert Heeman, Dirk Claasz. Houtkooper, Pieter Hop man, Corn. Aarjens Ootjers. Maar bij dit getal bleef het niet. Nog meer personen wenschten „meest hun eigen veldgewassen"- aan de markt te brengen te Amsterdam, Haarlem en Leiden en zoo lezen we nog aanvragen van Volckers Aar jens, Jacob Symonsz. Strijbis, Aarjen Kardinaal, Gerrit Willem Keeltjes. Ook voer men naar Weesp en Muyden. Wanneer wij nu bij de veilingen de massa's groenten zien verwerken, komt ons onwillekeurig voor den geest het pionierswerk, dat dit voorge slacht verrichtte ruim 150 jaar geleden. Texel 1 -D.T.S. 2-5. B'. T. 8. ongeslagen kampioen. D'.T.S. kampioen, het gesprek van den dagi Door een mooie 52 zege o pTexel in den Burg,, is het D. mogen gelukken, deze als bij uitstek fraaien zomerdag, door het behaalde kampioen- scha pnog fraaier te maken. En laat ik zeggen, ze hebben het verdiend; van het begin tot hét einde hebben ze gewerkt met een enthousiasme, dat zelfs de meest verstokte Texel-supporter goed aandeed. Maar laat ons niet op de zaak voortuitloopen. Circa 50 personen, inclusief spelers, hadden de, reis naar Texel aanvaard. Muziek en zang kortten den afstand tot den Helder. Daar arriveerden we ongeveer elf uur. Daar het kalme zee was, werd er in Helder den inwendigen mensch versterkt, daar men nu geen last had, dat de zee, alias bruinvisschen, het gegetene terugnamen. Een heerlijke boottocht. Schitterend ingerichte bussen van de firma Doekel, brachten ons veilig in de stede Den Burg. Nog even werd daar gepau zeerd to,en naar het voetbalveld, waar de zoo gewichtige match plaats vond. Laat ik hierover kort zijn. - Een ieder zou denken, dat Texel een gewillig slachtoffer geweest is; het tegendeel is echter waar. Ook zij hebben getracht, en dat strekt hun 'tot eer, D. een of twee punten afhandig te maken, en het zo uhun zeer zeker gelukt zijn, indien de D.-ach ter hoede niet zoo safe was, hierin prachtig bijgestaan door de halflinie, die zoowel verdedi gend als aanvallend op een schitterenden wed strijd kan terugzien. Nu rest mij nog de voor hoede. Voor de rust werd er verrassend goed ge combineerd, doch de kardinale fout was, 'dat Texel geheel ingesloten werd, zoodat doelpunten j tot voor een kwartier voor rust 'uitbleven. Met het windje in den rug wisten ze het voor de rust niet verder dan 21 te brengen. Na de thee ging het beter. Weliswaar was T. nu ook dikwijls in den aanval, maar de Bl-achterhoede hield zoo kranig stand, dat ze eerst, nadat wij I den stand op 31 hadden gebracht, nog een te- gengoal konden fabriceeren. Toen kwamen we ook weer wat meer in den aanval. Twee uitstekende j doelpunten waren het gevolg van twee prach- j tige aanvallen. Het einde brak dus aan met 52!. i De teruggang verliep in de beste harmonie, en het was dan ook niet te verwonderen, dat iedereen ludkeels zong,i dat er geen club in Nederland was, die D.T.S. kan slaan. Nu is het nog slechts wachten op de kampioensfuif. Buitenland HEVIGE STORMEN IN DE VER STATEN. De Zuidelijke staten van Amerika worden nog steeds door hevige stormen geteisterd, waardoor de ellende van de vele dakloozen, als gevolg 'van de overstrooming, nog grooter wordt. Dé aangètichte schade wordt op vele miUioenen dol lars geschat'. De meeste schade is aangericht in Tennietssiee, Kentucky, Missisippi, Alabama en Geérgia. Dpor een wolkbreuk hoven het plateau van Cumberland zijn vele kleine rivieren in Tennessee buiiten de bevers getreden, waardoor vele kleine ^steden van 'de buitenwereld zijn afgesloten. In Ha'rriiman zijn ip personen verdronken, toen de stad verrast werd door een plotselinge overstrooming.. Vijf fabrie ken en 68 huizen werden vernield. Hiet water in deze - stad stond gedurende eenigen tijd to M. hoog. Nog vijf andere steden in de omgeving wer den overstroomd, doch het is nóg niet bekend, of er slachtoffers zijn te beteuren. L 1 In Kentucky is, voor zoover bekend, niemand om'het leven gekomen, doch 5000 personen zijn dakloos en vele spoorbruggen en wegen zijn ver- jnield. In Missisippi heeft de tornado 15 hutten bewoond door negers, vernield, waarbij drie kin deren werden gedood. 'Het Roode Kruis heeft de bevolking telegra fisch gewaarschuwd, dat er.nog, ernstige overstroo mingen dreigen. Ook in de vallei van den beneden- Missisippi wordt een langdurige periode van hoog water gevreesd. Land- en Tuinbouw ONTIJDIGE KNOLVORMING en VERDIKTE SPRUITEN BIJ POOTAAR.R I)APPELEN en HET GEVAAR DAARAAN VERBONDEN. Tengevolge van den strengen winter was de spruitvorming bij de pootaardapeplen niet zooals die door de bouwers gewenscht werd en dienten gevolge is men begonnen op alle mogelijke, maar meest onmogelijke manieren te trachten toch op tijcl een goede spruit voor den dag te roepen en wat zou men daarvoor beter kunnen gebruiken dan warmte? Dus begonnen te stoken tegen de klippen op. .Waarvoor we echter reeds bij voor" baat bang waren is geschied, vele aardappelen op een dusdanige wijze plotseling wakker ge roepen en tot spruitvorming gedwongen, begin nen verdikte spruiten te vormen en het is hier tegen, dat we even een waarschuwend woord wil len laten hooren. Want, hoewel er over die vor ming van die verdikte spruiten, of erger nog oyer het vormen vap knolletjes op de poters nog niet het laatste woord gesproken is m.a.w., hoe wel er nog niet veel van bekend is, weten we toch al wel, vooral door de onderzoekingen op dit gebied door Dr. Wellensiek verricht, dat een hooge temperatuur voor het vormen van spruiten zeer nadeelig kan zijn. Het gelukte hem zelfs kunstmatig ontijdig ge vormde knolletjes te voorschijn te roepen en als hij die poters met knolletjes uitplantte bij lage temperatuur, werden het de bekende onderzeeërs met al de schadelijke gevolgen daarvan. .Werden zulke poters uitgeplant bij warmer weer, dan vormden zich geen typische onderzeeërs. Heeft men dus na het uitplanten van poters met ver dikte spruiten of met knolletjes (waar ligt de grens) goed weer, dan heeft men er in geen ge val zooveel schade van. Nu is het echter'een feit, dat we op het weer geen invloed kunnen uitoefe nen ,dus moeten we al onzen invloed concentreeren op het voorkomen van verdikte spruiten of knol letjes. Gezien het feit, dat de vorst op het oogen- blik dat wij dit schrijven nog niet uit den grond is, kan men slecht aannemen, dat de temperatuur van den grond bij het poten (men wil reeds spoedig poten) zoo hoog zal zijn, dat geen onder zeeërs gevormd zullen worden als men tenminste poters heeft, die knolletjes gevormd hebben. Het beste doet men dus zulke poters laat uit te planten en indien mogelijk op hoog land. Wat het bewaren betreft, hierover nu veel te zeggen heeft geen zin, omdat de bewaartijd onge veer achter den rug is, maar wel willen we nog iets zeggen over het stoken en onder dek zetten. We hebben reeds gezegd, dat een hooge tempera tuur slecht is, maar nog slechter wordt het, als er dan nog dek op de poters gelegd "wordt opi de spruiten te laten rekken. Het is namelijk ge bleken, dat een lichte en tevens koele bewa ring aan te bevelen is. Nu moet men uit twee slechte dingen het minst kwade uitzoeken, want, als men niet stookt en niet dekt, dan krijgt men niet zoo vlug spruiten as wanneer men wel stookt en dekt. Men komt in het eerste geval later met de poters op het land, maar de kans van onderzeeërs is zeer gering en men krijgt dus, afgezien van de andere honderden gevaren, een goeden oogst terwijl men in het iaatste geval kans heeft op onderzeeërs als het weer slecht is. Als men toch stoken wil zouden we willen aanbevelen, het meer op wetenschappelijken grondslag te doen in zooverre, dat men de tempe ratuur in de schuur controleert met een thermo meter en de temperatuur niet laat komen boven 50 gr. F. en verder om geen dek op de poters te leggen dan alleen bij vorstgevaar. Bij aardappelen, die op de eerste spruit gehou den zijn, wordt natuurlijk op het oogenblik niet gestookt, en daarb ijheeft men ook niet zoo spoe dig last van verdikte spruiten, hoewel het even goed voorkomen kan. Hoe meer men afgesproten heeft, des te meer last heeft men naar het schijnt van onderzeeërs. In winters als die we nu gehad hebben, komt hei: nut van een moderne poterbewaarplaats sterk naar voren; daar heeft men licht, het is er koel en dus weinig gevaar voor onderzeeërs en men heeft er zelf geen omkijken naar en, de ruimte die vrij komt kan gebruikt worden om (dure) kool in te bewaren. VAN HER WIJNEN. om tot openbare demonstratie over iEe gaan. Een gunstige gelegenheid bood hiertoe de 3e Niederl. Jaarbeurs. In de stands Van de Nederl. Radio In dustrie, waarvan de heer Idzerda directeur was, aan het Jucas Bolwerk en in den stand Van de NL V. Philips' Gloeilampenfabrieken op het Vree burg, werden installaties opgesteld voor onderlinge radio-telefonische communicatie, voornamelijk be staande uit de drie-electroden-generatorlamp, welke in de Philipsfabrieken was vervaardigd. De lamp werkte bij een spanningsverschil van 400 Volt tus- sche ngloeidraad en plaat, terwijl de anodestroom ca. 200 mA bedroeg. De energie was dus slechts! 8 Watt- Met deze installatie werd voortdurend een communicatie onderhouden tusschen beide stands en! werd voor de eerste maal een concert uitgid- zonden. Dit geschiedde eigenlijk alleen ter af lossing van de lectrice, die men voortdurend uit boeken en tijdschriften vodrlas. Het eerste nummer, dat op deze wijze werd uit gezonden, was eep fluitconcert en heette „Turf in je ransel". De resultaten, die men hiermedje be haalde, waren verbazingwekkend en verschillende ontvangstrapporten kwamen binnen. Het eerste of- ficieele bericht was van de militairen van de Lu netten, een fortengroep in de nabijheid van Utrecht. De heer Idzerda had een) deuntje door de „draad- loozc telefoon" gefloten en tot verwondering van allen, die er bij waren, had men door „muziek uit de lucht" gehoord, telefoneerde de commandant. Ook H. M. de Koningin was in den Philips-sltand getuige van de radio-telefonische communicatie. Door dit succes aangespoord werd een kleine spèeldoos en later een gramofoon voor de Ericsion- microfoon geplaatst en verschillende berichten uit Den Haag, Amsterdam', IJsselstein, Arnhem, Nij-' megenen Ginneken brachten de bevestiging, dat met slechts 5 Watt antenne-energie afstanden van 80 a 100 K.M. overbrugd waren. De omroep was geboren en van dat oogenblik af, stond het bij den heer Idzerda vast, dat 'er iets in zat. Terug in Den Haag bouwde hij een nieuwen, krachtigen zender en ging hier regelmatig uitzen- 'dingetl mee geven, ten behoeve van dia steeds tal rijker wordende luisteraars. Een zendvergunning was hem op zijn aanvrage van den zevenden Febru ari 1919 verstrekt en zoodoende werd zijn station PCGG het eerste station, dat regelmatig concer ten en voordrachten uitzond. Heen en weer varen de. marconisten brachten het nieuwtje naar Ame rika, waar het eerst eind 1919 in praktijk werd gebracht. Het station van den heer Idzerda werd in 1924 opgeheven, doch de vijf jaren, dat het in den aether was. en waarin het zooveel pioniersarbeid presteer de, zullen niet vergeten worden. Hijzelf zal als „de Vader van den Radio-Omroep" in de historie bekend blijven. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 16 Maart 33 wagons. Maandag 18 Maart - '24 Dinsdag 19 Maart 24 .Woensdag 20 Maart 19 Donderdag 21 Maart 25 Vrijdag 22 Maart 21 Totaal 1146 TIEN JAREN RADIO|OMROEP. Ni De vorige week was het tien jaar geleden, dat voor de eerste maal in de geschiedenis dier radio, een radio-concert werd uitgezonden. Dit geschiedde te Utrecht tijdens de derde Nleider- landsche Jaarbeurs door den heer H. H. S. Ste- rmga Idzerda, in samenwerking met de Philips fabrieken. Dc heer Idzerda deed in 1918 verschillende proe ven met een zendertje, waarvoor de lampen ondier leiding van Dr. Holst en Dr. Oosterhuis van het Philips laboratorium waren samengesteld. Begin 1919 waren de proefnemingen al in een zop vier- gevorderd stadium gekomen, dat er besloten werd ONZE GROENTENVEILINGEN. In de afgeloopen week werd aan beide veilingen samen aangevoerd een hoeveelheid van 126 wa gons roode, 120 wagons gele en 112 wagons Deen- sche witte kool, benevens 15 wagons uien en 5 wagons peen, tezamen 360 wagons. In de over eenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 90, 90, 221, 4 en 1 of tezamen 406 wagons en in dezelfde week van 1927 resp. 129, 102, 89, 26 en 2 of tezamen 348 wagons. Spraken wij de vorige week de verwachting uit, dat, nu de abnormale omstandigheden zijn gewe ken en de aanvoer weer onbelemmerd kan plaats hebben, het aanbod van stapelgroenten wel be langrijk zou toenemen, dan is deze in het begin der week, toen groote voorraden ter veiling kwa men, wel bewaarheid. Maar allengs is dit weer ingekrompen, wegens den slechten gang van za ken. Deze week is zeer ongunstig geweest en een zoo groote reactie na de vorstperiode had zeker niemand verwacht. Bijzondere omstandigheden hebben hierbij ongetwijfeld een rol gespeeld en onwillekeurig denkt men aan de verzending van veel meer bevroren kool als men dacht, die geen reclame is geweest voor het verdere verloop der campagne. Alle koolsoorten zijn in den loop dezer week sterk in prijs gedaald en daarbïji is de afzet geens zins bevredigend geweest. Van de ROODE KCNOL was het alleen het mooie kleine goed, dat nog vrij graag van de hand ging; echter is ook hiervan de prijs f4.— k f5.— gezakt en was meestal f15 5 f 16.de hoogste nioteering. De middensoorten gingen nog veer gemiddeld f 10.per 100 Kg. van de hand, maar voor grootere kool kwamen vaak poteeringen voor van f7.— of nog lager, terwijl het doorschot vanaf f 5.50 opbracht. Zater dag was voor deze soort de markt iets grager en werden de prijzen vrij; plotseling belangrijk vefhoogd. Een zeer trekkend en saa iverloop had de vei ling van GELE KOOL. Naar de vraag was het aanbod op vele dagen te hoog en de reeds vorige week gezakte prijzen, kwamen nu bijna op het. peil, waarop zij in Januari stonden. De groote sor teeringen konden maar moeilijk f4 maken, ter wijl soms partijen werden afgedrukt voor f3.— of minder. Niet te zwaar tot klein goed daalde eveneens dagelijks in prijs en bracht de laatste dagen van f4 tot f6.50 per 100 Kg. op en bij uitzondering tot f7.—. Tweede kwaliteit noteerde 1 zelfs zeer laag. f Een schie rnog grooter desillusie bracht de vei- ling dezer week voor het artikel DEENSCHB 'WITTE KOOL. Reeds vorige week was het mid delmatige goed niet duurder als de groote kool, maar toen bracht deze nog f9.50 t,0,t f xt.°P» Deze prijzen liepen echter dagelijks terug en de 1 noteering der laatste dagen bewoog zich voor kool .vanaf 3 pond tot de allergrootste tusschen f7 en f8.per 100 Kg. Het mooie goed Van 1 ^Kg-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2