Niet aldus Het. is ons gebleken, dat onze stukjes over de missive van de Gedeputeerde Staten aan de N.- Hollandsche Raden eenige aandacht hebben ge trokken. Zelfs werden ons eenige vragen gesteld; en die nopen tot publiek antwoord, aangezien blijkbaar verkeerd begrijpen van onze stukjes hier en daar Allereerst willen we nog eens onderstreepen, wat we reeds schreven: De ambtenaar moet be hoorlijk gesalarieerd worden. Een toestand als voorheen, waarbij onderwijzers, secretarie-perso neel enz. met een hongerloon werd afgescheept, wenscht geen weldenkend mensch terug. Dit was ons uitgangspunt. Onze bezwaren tegen de salarisregeling zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats wordt het wettig voorge schreven „de raden gehoord", in de practijk tot een dooddoener. Gevolg van een opgelegde regeling van hooger hand is, dat op de zoo variëerende toestanden de regeling een te uniform karakter draagt. ,We noemden met name den vreemden toestand, die ten opzichte van de gemeenteontvangers ont staat. Hun werk neemt het Rijk grootendeels over, terwijl de Provincie het verminderde werk zooveel hooger gaat salarieeren. JV.e zijn zeer nieuwsgierig, hoe men dit straks zal goedpraten in de Staten-Vergadering. In de particuliere bedrijven zal geen patroon ooit zulke regelingen kunnen treffen. Ook daartegen richt zich het bezwaar van vele raden o.i. terecht. De tegenstand geldt minder zelfs nog de sala rissen zelf, dan wel de wijze waarop deze worden vastgesteld, waarbij het advies der raden niet wordt geteld. Terwijl de gemeenten deze hebben te fournee- ren, hebben ze niets te zeggen. 'tls waarlijk niet alleen op dit gebied, dat er bezwaren zijn tegen ons Provinciaal Bestuur. Men denke maar aan de Provinciale bedrijven, aan het waterleidings- en electriciteitsbedrijf. Hier'kan men soortgelijke bezwaren naar voren brengen. Noord-Holland dreigt al meer centraal gere geerd te worden. Daartegen komen we-op. We wenschen geen overheidsbemoeiing, waar deze kan gemist. En evenmin kan 't op den duur goed gaan, als wat uit het leven zelf opkomt, his torische rechten heeft, noodeloos wordt onder mijnd, en straks aan "kant gezet. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. Vanwege „De Tuinbouw" had j.l. Donderdag in café Gerritsen de koplzraad-ontsmetting met „Ger- misan" plaat?, waarvoor groo-te belangstelling bleek te zijn. Het zaad van 45 aanwezige leden, ook Van ,,De Zuid", werd kosteloos ontsmet onder toezicht van den controleur der. PI. K. Dienst- In totaal is hiervan dooir ruim 60 leden geprofiteerd. Hef ligt in de bedoeling, de niet aanwezigen alsnog in de gelegenheid te stellen hiervan a.s. Donder dagavond gebruik te maken1. 1 - SINT PANCRAS. Maandagavond vergaderde onze afdeeling van den Bond van Staatspensitoneering in het café' van den heer H. Gerritsen. De voorzitter, de heer J. v. Kampen, heette de opgekomen leden van harte welkom. Hjr wijdde eenige woorden van welgemeende waardee ring aan de afgetreden federatie-voorzitter. „On getwijfeld," aldus spreker, „zullen wijt den heer Olthof missen, die altijd, ook op onze openba,re vergaderingen, aanwezig was en menigmaal door zijn gesproken woord onze propaganda heeft ge steund. Hij vertrouwde, dat de heer Bruin, als zijn opvolger, op waardige wijze zijn voetsporen zou drukken. Tevens sprak hij het vertrouwen uit, dat de heer Boskamp, de nieuwgekozen secre taris van de federatie evenals steeds in onze afdeeling de rechte map op de rechte plaats zou zijn." Nadat de notulen, met dank aan den heer R. Zegers, waren vastgesteld, volgde de verkiezing van afgev. voor de Algem. Vergadering. De heer Boskamp wees op het belang van dit Nationaal Congres, waar zeer veel afgevaardigden zullen bijeenkomen en zag gaarne twee afgevaar digden uit de. afdeeling. v 'De voorzitter wees er op, dat de heer Bos kamp reeds voor de federatie heen zou gaan. Op zijn voorstel werd voor de afd. één afgevaar digde benoemd en één plaatsvervanger, waarvoor respectievelijk werden gekozen de heeren J. van Kampen en Joman. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld en den afgevaardigde vrij mandaat gegeven. Uitvoerig werd gesproken over het voorstel, dezen zomer een autoreilsje te ondernemen met ,de ouden van dagen. Uit de besprekingen bleek wel, dat hiervoor bij verschillenden wel belang stelling bestond. 'Bij verschillende ingezetenen zullen voor dit goéde doel wel luxe-auto's voor zoo'n dagje be schikbaar zijn. Het doel is een genoegelijkén dag, geheel gratis, te verschaffen aan de rente- trekkenden. Algemeen werd helsloten te trachten dezen dag zoo genoegelijk mfagelüjk voor onze ■ouden van dagen in te richten. pe voorzitter sprak het vertrouwen uit, dat hiervoor algemeene medewerking mocht worden ondervonden en sloot de vergadering. I - SINT PANCRAS. f 1 j Gisteren is, bij Kon. Besluit, wederom herbe- noemd als Burgemeester van de gemeente St. I Pancras, de E.A. Heer Jb. Kroonenburg. Wanneer wfy' terug zien op het véle gbe'die,' I dat door onzen Burgemeester sedert zijn benoe ming is tot stand gebracht, wij behoeven slechts te wijzen op zijn volhardend streven in zake de verbetering der Twuijverweg en nu wjaer zhet rijwielpad KoedijkSt- Pa,ncras dan kun nen wij onze gemeente weer van harte geluk- wenschen met deze herbenoeming. - SINT MAARTEN. IDoor den heer C. Pronk, alhier, is een jj-ta) sneezen grond, tegenover de school alhier, uit de Ihand verkocht aan den heer C. Röozendaal, mef het doel hier een nieuw woonhuis op te plaatsen. - SINTi MAARTEN. In de nieuwgebouwde Tooneelzaal van den heer D. Schrijver, alhier, trad voor een goedgevulde zaal op de tooneelvereen. „Niéuw Leven" van Dirks- horn, met „Tieneke", tooneelspel in 3 bedrijven. Zijn wij gewoon van deze vereeniging iets goeds te hooren, ook thans werden wij niet teleurgestfeld .en viel weer volop van hun spel te genieten. Er* is dan ook volop genoten en we hadden dan ook gaarne een ander slot aan dit spel gezien; aan hun werk deed! dit geen afbreuk en met 'n tof weerziens van hier uit zal dan ook een elk wel 'instemmen. SINT MAARTEN. Las qjen voor enkele weken van gemaskerde ijsfeesten en kon men toen staan rillen van kou enkel bij aanzien der gemaskerden, waarbij enkelie aan zomerhitte en zeestrand deden denken, thans staat ons alweer een dergelijk bal te wachten, doch niet op de gladde ijsbaan, maar op de igladde dansvloer en wel in café „Rust en Lust" alhier. Plaatselijk Nieuws BROEK OP; LANGENDIJK. De Chr. Gymnastiekvereen. O.K.K. alhier, ho'tpt a.s. .Woensdagavond half acht haar jaar- lijl^sche uitvoering te geven in 't lokaal van den hee^ J. de Boer. DUBBELWANDIGE GLAZEN POOT A ARD APPEiLBEW AARPLAATSEN. Na afloop van de periode van strenge vorst is gebleken ,dat op verschillende plaatsen de poot- aardappelen geleden hebben. Eienerzijds zijn zij bij verschillende bouwers bevroren en daardoor waar deloos geworden anderzijds blijkt uit vragen om' 'inlichtingen bij den Plantenziektenk. dienst te Wa peningen ingekomen, dat^op meerdere plaatsen hiet spruiten der pootaardappelen niet normaal verloo- pen is .veelal doordat de temperatuur te hoog opgevoerd is uit vrees voor bevriezen. Die moge lijkheid is dan ook niet uitgesloten, dat de opr Komst en vefdere groei in vele gevallen te wen- echer. zulen overlaten. In verband hiermede vesitigt.de Plantenziekten- kundige Dienst de aandacht op de waarde van dubbelwandige glazen pootaardappelbewaarplaat- sen, die, zooals ons gebleken is, dit jaar uitstekend hebben v'oldaan. Een beschrijving van'deze bewaarplaatsen is op genomen in de tweede herziene druk van Mede- deeling No. 32' van den Plantenziektenkundigen Dienst „Het vroeg rooden van aardappelen van pootgoed en de bewaring in moderne pootaardap- pelbewaarplaatsen" (verkrijgbaar k 15 cets.), terwijl teekeningen van bewaarplaatsen op aanvraag ver schaft worden door het Instituut voor landbouw werktuigen en gebouwen te Wageningen. Op verschillende plaatsen zijn dergelijke poot- aardappelbewaarplaatsen reeds eenige jaren aan wezig en in verband met de opgedane ervaringen is de inrichting ervan verbeterd. Een dezer verbeteringen, die dit jaar zeer goed voldaan heeft .bestaat in het toevoeren van ver- schen lucht, ook bij zeer hevige koude, door mid del van luchttoevoerbuizen van groote lengte (15 k 20 M.), die op een diepte van; i{ Mi. onder de )grondoppervlakte zijn gelegd. Dit systeem, dat het eerst op de proef boerderij te JJforgier Com-; pagnie in toepassing is gebracht, heeft aldaar goed voldaan. De temperatuur van de door deze bui zen stroomende lucht woTdt zoo verhoogd, dat deze bij het binnenkomen in de bewaarplaats ook bij hevige koude buiten, 2 k: 3 gr. O. boven nul is. Deze verbetering zal bij de bestaande bewaar- platasen veelal gemakkelijk kunnen worden aan gebracht, terwijl bij nieuwbouw er rekening mede gehouden kan worden. Daar de aardappelbewaarplaatsen in alle op zichten goed voldaan hebben, kan de bouw ervan sterk worden aanbevolen. Men neme thans zijn maatregelen ,om vóór het najaar gereed te zijn. Radio-Omroep Radio-Centrale HARtTTÉ, Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. .Woensdag 27 [Maart. 1010.15 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonplaten Da ven try. 12.152 Lunchmuziek AVRO. 28 Kindermatinée. 34 [Maak het zelf 45 Lezing Het oude Griekenland. 5.30i5.45 Gramofoonmuziek 5.456.15 Landbouwhalf uurtje. 6.157.15 Vooravondconcert 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 8—8.30 Inleiding blijspel. 8.30 AVRO-tooneel: Mensch en Oppeimensch. Na afloop dansmuziek. Donderdag 28 Maart. 1010.15 [Morgenwijding. 11,20 Gramofoonplaten jDaventry. 12.152 Lunchmuziek AVRO. 2—2.30 Gas in huishouding. 2.303 Gramofoonplaten. 34 Vervolgcursus knippen '4)5 Zi ekenuurtje 55.30 Sportprognose --m- 6'7.15 Vooravondconcert 7.157.45 Engelsche les 88.30 Lezing. 8.3010.15 Die Mattheus P;assion 10.30 Gramofoonplaten TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Woensdag 27 Maart. )1111.30 Ziekendienst NCRV. )12.30—1.45 Middagconcert 56 Kinderuurtje. 68.30 Gramofoonplaten 6.30*— 7 Fransche les 7—7.30 Gramofoonplaten. 7.308 Spreker 8 Uitzendavond. Donderdag 28 Maart. 11'11.30 Ziekendienst NCRV. 12.30—1.45 Middagconcert. 8;7 Orgelconcert 77.30 Boekhouden 7.30—8 Causerie over Pluimveeteelt. 8 Uitzendavond. Eerste Langedijker Radio-Centrale D- Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. (Huizen). Woensdag 27 Maart. )1111.30 Ziekendienst NCRV. 12.301.45 Middagconcert 58 Kinderuurtje. 66.30 Gramofoonplaten 6.30—7 Fransch 77.30 Gramofoonplaten 7.308 Spreker 8 Uitzendavond. Donderdag 28 Maart. 11 11.30 Ziekendienst NCRV. 12.30—1.45 Middagconcert. 6'7 Orgelconcert 7—7.30 Boekhouden 7.308 Causerie over Pluimveeteelt. 8 Uitzendavond. TWEEBE PROGRAMMA. (Hilversum). Woensdag 27 Maart. 10i10.15 [Morgenwijding. 11.202 Lunchmuziek 23 Kindermatinée. 34 Maak het zelf 4—5 Lezing Het oude Griekenland. 5.305.45 Gramofoonplaten 5.45',6.15 Landbouwhalfuurtje. 6.157.15 Voor avondconcert 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 8'8.30 Inleiding tooneelspel 8.30 AVRO-tooneel: Mensch en Öppermensch. Hierna tot 12 uur dansmuziek. Donderdag 28 Maart. 1010.15 Morgenwijding. 11.202 Lunchmuziek 212.30 Gaspraatje 2.303 Gramofoonplaten. 34 Vervolgcursus knippen '415 Ziekenuurtje 55.30 Sportprognose 67.15 Vooravondconcert 7.157.45 Engelsche les 8,8.30 Lezing. 8.3010.15 Die Mattheus Passion Hierna tot 11.30 uur Gramofoonplaten. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 22 Maart. Een ernstig verkeersongevol in den vroegen morgen van 14 November 1928. Het spreekwoord, dat, de morgenstond goud in den mond heeft, was voorzeker niet van toe passing op een drietal persionen, die zich in den pvroegen morgen van den 14 Nov. j.l. omlstreeks 7 uur vroolijk en opgewekt aan hun dagelijk1- sehe bezigheden hadden begeven. In de eerste plaats niet voor den 56-jarigen loopknecht J. B. 7te Alkmaar, die zich op den gladden weg per rijwiel bevindende uit de Emmastraat, nabij de villa van mr. W. C. Bosman den straatweg opreed en daarbij in hevige botsing kwam met een auto, bestuurd door den slager J. R. uit Heiloo. Dé botsing had ten gevolge, dat B. van zijn rij'wiel werd geslingerd en eenige oogenblikken later bloe dend en bewusteloos naar het St- E'lisiabethslgé- sticht moest worden vervoerd. Dé slagerskecht die naast zijn patroon in de kabine zat, vloog door den voorwand en werd' daarbij zoo hevig ge wond .dat ook zijn opname in voornoemde zieken- inrichtimg noodig bleek. Dé bestuurder, die on gedeerd was ,had echter ook onaangenaam neden genoeg, voora. omdat het politioneel onderzoek las'c deed staan, dat de remmen, met name de handrem onvoldoende werkte. In elk geval bleef een strafvervolging niet uit en stond hij heden terecht. Verschillende getuigen, waaronder het in middels weer herstelde slachtoffer, 'n paar oog getuigen en inspecteur M. Zoll van de Alkmap r- sche politie, werden als getuigen gehoord. Welke laatste getuige verslag gaf van den toesltand der remmen na gehouden inspectie. i De Kantonrechter achtte zich echt'er na verhoor der getuigen Vreeker, Bouman, v. Waardenburg en inspecteur Zoll nog niet voldoende ingelicht. Hij schorste de behandeling tot de zitting van Vrij dag 5 April. Alsdan zal nog gehoord worden de slagersknecht Sneefces en een getuige deskundige, die mede zijn 'oordeel kan uitspreken over het vraagstuk der remmen. i Te lang1 geplakt. De 23-jarige tuinman en gelegenheidskellmer J. H. B. te Bergen, werd in den nacht van 19 op 20 Januari te Alkmaar nè. het sluitingsuur aange troffen in de verlofzaak „De Tonnebar" aan den Dijk, terwijl hij daar nog aan zijn biertje zat te pulken of er geen sluitingstijd te Alkmaar bestónd. De late gast stond heden terecht, doch beweerde geen klant, doch verbonden als hulpkellner aan dit café te zijn. Hij moest echter toegeven, dat hij 'het bier, waaraan hij' zich had te goed gedaan, als elke gewone bezoeker had' gekocht en hataald, Alzoo zijn schuld vastgesteld zijnde werd B. ver oordeeld tot f4 boete of 4 dagen. - 1 Kinderen moeten leeren, niaar geen huis moedertje spelen. Mej. Anna Corn. S., huiisvnouw H. E'. te Alk maar, maakte in 't 381ste jaar haars levens heden als verdachte voor den Kantonrechter haar op wachting voor den Kantonrechter, omdat zij in gebreke was gebleven haar leerplichtwettig kind geregeld naar de R.K. bijz. school te zenden. Moeder trachtte ontheffing van schuld te verkrij gen door te beweren ,dat haar kind thuis onmisbaar was Igeweest .teneinde in de huishouding te as- sisteeren, doch daar bekend was, dat het school verzuim herhaaldelijk voorkwam, werd weinig con sideratie in acht genomen en moeder E. veroor deeld tot f6 boete of 6 dagen. 1 Vermoedelijk veeren plukken van bóeren- nachtegalen. Een tweetal werklooze visschers uit Egtmond aan Zee, KI. B. en A. K-, waarvan de laatste als strooper een gevestigde reputatie bezit, wa ren op 31 Januari de Castricummer duinen inge trokken, voorzien van het noodige materiaal: een hond en 'n schop, teneinde te trachten eenige ko;- nijntjes te bemachtigen. Bïj welke gelegenheid zij door den jachtopziener betrapt werden, met ge volg, dat zij heden terecht stonden en niet malsch werden behandeld. Althans A. K., als recidivist in de edele konijnendelverssport bekend, werd duchtig gestraft met f40 boete of 20 dagen, ter wijl aan zijn minder geroutineerden kameraad f 15 boete of 15 dagen werd opgelegd. Het is echter wel twijfelachtig ,of die boetegelden wel safe zdjm, daar de Egmonder gewend is op minder kostbare wijze zijn rekening met de Justitie te vereffenen. Leeren met schade en schande. De 23-jarige arbeider Adrianus K. te Heiloo, was in gebreke gebleven zijn rentekaart van zegels te voorzien en1 stond nu deswege terecht- Hij is inmiddels tot beter inzicht gekomen en hdudt hij trcuw zijn rentekaart bij, doch niettemin werd zijn belangstelling in zijn toekomstige ouderdomsrente nog een weinig aangewakkerd door een veroor- deeitng tot f4 boete of 4 "dagen. De papieren waren niet best in orde. Wie zich de weelde verschaft in een auto of op een motorrijwiel rond te rijden heeft zorg te dragen, dat de benoodigde papieren in orde zijn, daar hij anders kans beloopt op onaangenaamheden en geldelijk nadeel. Zooals onlangs den 34-jarigen Gerrit D. uit Schoorl, die door Schermerhorn tufte en door een actief rijksveldwachter desgevraagd, niet in staat was rij- of nummerbewijs te vertJoonen. Het Igebrek aan orde in zijn motorrijtuig-papenassen kwam hem heden te staan op fi.50 of 1 dag en f 3 boete of 2 dagen. - I r De goede stad Alkmaar bijna tot ondergang gedoemd. 1 Wij lezen meermalen met ontzetting over zware aardbevingen, geweldige o.verstroomingen en alles verwoestende orkanen, waardoor groote en bloei ende handelssteden worden getroffen, doch al deze ellende kan op geen stukken na worden vergele ken bij de ramp, 'die op 13 Maart de stad van Victorie en 40 plus over het argeloöze hoofd had gehangen Daar toch had de 45-jarige schoenwin kelier H. J. de G. het heillooze idee gehad een partij ledige kartonnen scboendoozen aan den open baren weg achter te laten, voor welk treurig plichts verzuim deze nonchalante burger heden terecht stond. De schuldenaar betoogde heden, dat een vroege treinreis naar Amsterdam de oorzaak was van het verzuim om deze gevaarlijke voorwerpen tijdig binnen te halen en aangezien de Kantonrech ter zich geen knollen voor citroenen het verkoo- pen, is deze gewichtige zaak aangehouden tot 5 April, teneinde alsdan de opgaven; van den suspec- ten schoenwinkelier te verifieeren. fEen harige hond, liep' zonder penning rond. Het is waarlijk bedroevend, hoe de weinig goede zorgen van menig Alkmaarsch burger door de overheid erkend en geweerd worden. Zoo ver scheen heden de 51-jarige beroeplooze heer Jan ;S., aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 14 Maart zijn huishond zonder belastingpenning voor zien, op den openbaren weg had laten rondtippelien. De verdachte erkende nederig en spreekt zijn te kortkoming niet t egen, doch voerde ter toelichting 'aan, dat hij zich zelf met die eeremedaille had ge tooid, of liever in zijn zak had gedragen, omjlat zijn hond zoo ruigharig is, dat een hondenpenning niet in dezen weligen haardosch kau worden waar genomen. 's Mans aandoenlijke toewijding om de geit en de kool te sparen, werd passend beloond met f 1.50 boete of 1 dag hechtenis. De hoogverheven koopmansstand wordt te Alkmaar gjeeniszins aangemoedigd. De 37-jarige koopman H. G. C., gedamicileerd 'té Oldenzaal, trachtte op 15 Maart te Alkmaar de litteraire kennis der burgerij wat op te frisschen 'door aanbieding van drukwerk en daarbij passende 'illustraties. Hij verkeerde natuurlijk in de meening, dat de vrijheid van drukpers overal en ook daar gehuldigd werd, doch kwam, plat uitgedrukt, mei zijn idealen van een koude kermis thuis, daar hij heden terechtstond ter zake het aanbieden van koopmanswaren zonder vergunning van B. en W. der gemeente. De verdachte voerde ook hier zijn vrijheid van drukpersverweer, doch de ambtenaar ontkende, dat men hier met drukwerk te doen had en wist listiglijk zoo te praten, dat de rampspoedige colporteur er voor 2 pop 'Boete of 2 dagen in liep. Gelukkig werd een in beslag genomen schil derijtje teruggegeven. Misschien kan bijl dit kunst voorwerp elders, waar emn minder chicaeurig is aan den man brengen. De verkeersètiquette niet behoorlijk in acht genogen. De jeugdige arbeider J. de B'. te Koedijk, be vond zich op 9 Februari als bestuurder van een motorrijtuig te Alkmaar en gaf zich alstoen zeer weinig moeite de regelen van het verkeer te hand haven. Hij nam een zeer ongelegen plaats op de Laat een standplaats in en week niet uit ont andere voertuigen behoorlijk te laten passeieran. Zijn buitengewonen ijver om het verkeer te ont wrichten ,werd heden genereus beloond door het opleggen van een geldboete van f6 subs. 6 dagen hechtenis. Schriftelijk vonnis. De verdachte Hendrik de M. te Uitgeetst, die terecht stond wegens het gebruik van een aange spannen voertuig zonder toestemming van den eigenaar M. Wouda, werd heden van alle rechts vervolging ontslagen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4