oTzesroihteveiingeh De koude OVERZICHTEN TiT NlIJSMIITEERINfiEH ANTJE, 's avonds weer bjj kennis. Het hoofd heeft waar schijnlijk het ergst geleien, daar die haar huid er afgescheurd is. Gelukkig schijnt de toestand 'niet levensge vaarlijk te zijn. De auto, een Paige, is door de fa. Met opge haald. Naar de politie mededeelde, was de neer K., die reeds meerdere jaren autorijdt, in het bezit van een geldig rijbewijs. Naar wij bij informatie aan het St. Elizabeth Ziekenhuis vernamen, is de toestand van die drie gewonden bevredigend'. Na eenige dagen van flinke dooi, waarbij men hoopte op doorgang, opdat de stagnatie in het ver voer spoedig zou worden opgeheven, is de vorst ophieuw ingetreden. Een koude Noord-Oosten wind blaast, en doet bet kwik in de thermometer tot ongeveer 7 gr. C. onder nul dalen, tot groot ongerief van: Net ver voer, brengt opnieuw ellende koude bij' hen, die niet in staat zijn zich de middelen te verschaf fen tot leniging of voorkoming van deze nooden, die niet in staat zijn den strijd aan te binden tegen de bondgenooten van de vorst. Uit het buitenland komen de volgende berich ten binnen: IN DUITSCHLAND. Een nieuwe koudegolf? ,V.D. meldt uit Berlijn, dat Zondagnacht een nieuwe koudegolf over Duitschland heeft gebracht In de komende dagen wordt nieuwe koude uit Rusland verwacht. In Oost-Pruisen en in Pomme- ren 'wees de thermometer gistermorgen weer strenge vorst aan. Alleen in Baden en Wurtemburg is de tempera tuur nog boven nul. Uit de berichten uit Duitschland blijkt, dat ook daar aan de tijdelijke dooiperiode een einde is ge komen. In de meeste streken daar vriest en sneeuwt het weer. OP DEN BALKAN. Het weer is opnieuw slecht geworden. Er valt weer veel sneeuw. De Simplonexpress is niet aan gekomen in Konstantinopel. Uit Sofia wordt gehield, dat de kustvaart, wel ke sinds enkele dagen hersteld was, is stopgezet daar er weer ijsvelden zijn gevormd. De autoriteiten hebben de buitenlandsche scheep vaart gewaarschuwd, de Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee voorfoopig niet binnen te loopen. IN ITALIË. De nieuwe koudegolf, die Italië sedert twee da gen teistert, richt groote schade aan. Het verkeer met Napels is door een sneeuwstorm verbroken. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn gedeel- telijk gestoord. In verschillende streken begint door deze verkeersstoringen gebrek 'te komen aan levensmiddelen en kolen. IN AFRIKA. Het meteorologisch bureau meldt, dat er een abnormaal hevige koudegolf thans over den Soe dan trekt- IN ENGELAND. Zondagavond is in Engeland de koude terugge keerd met vooruitzicht op sneeuw. In Lincolnshire, en op de groote vijvers en reservoirs bij Londen wordt weers chaatsen gereden. DE RIJN. Naar bet W.B. meldt, is de toestand op den Rijn op het oogenblik betrekkelijk gunstig- In bet Zwarte Woud is het weer gaan vriezen, zoodot het smelten der sneeuw er is opgehouden. De water stand is langs de geheele rivier vrijwel onveranderd hl. ca. 40 cM. beneden het gemiddelde. Het ijs gewaar 'werd, een uitdrukking van blijde ve rassing aannam. Soli va zette zijn weg voort, maar de wagen hield op bevel van haar, ctie er in gezeten was, stand,- wendde vervolgens om, en volgde langzaam «den zorgeloos voortslenteren ten Jean Soliva. „.Hij is 't!" riep Amanda Regamv, want zij was het die in het huurrijtuig zat. „Al heeft hij zich nog zoo verkleed en zijn baard zorgvuldig afgeschoren, ik heb hem op het eerste gezicht berkend. Het toeval brengt mij dus eindelijk weer in zijn nabijheid, en nu wil ik hem ook trod voor tred volgen." Zij wilde inderdaad den ge waanden baron de Eeisz niet meer uit het oog verliezen ,doch op eens was hij verdwenen in een soort van wijnhuis. Amanda verliet haar fiaker. „Ik heb nog het een en ander te doen," zei ze tegen eten koetsier, terwijl zij hem eenig geld benevens een adreskaart! van Madame Augustine in de hand stopte. „Breng nu, als je zoo goed wilt zijn, dat pak goed aan dit adres en zeg »r bij, dat ik door eene onver wachte omstandigheid werd opgehouden, maar zoo spoedig mogelijk in 't modemagazijn zal terug „Als je blieft," zei de koetsier haar het ver- kemen. Mag ik uw nummer hebben?" langde ter hand* stellende, om daarop de mem opgedragen 'boodschap te gaan volbrengen. Amanda betrad het 'wijnhuis, 't welk zij So live, had zien binnentreden. Gelijk de lezers zul len begrepen hebben, was het de zoogenaamde Bakkersherberg. Amanda was in haar daagsche kleeding, zobdat haar komst in zulk een een voudig huis ook geenerlei opzien baarde. Zij zag in 't midden van het uitgestrekte lokaal eene buitengewoon groote tafel, die door dienstmeisjes gedekt werd en heel in de verte bij den haard een man, in wien zij weer Jean Soliva herkende. Amanda begaf zich naar het zijwaarts gelegen begint in beweging te komen. De Moezel stijgt! bij Trie? 4 cM. per uur. IN POLEN. Bruine sneeuw In het district Herodenka in Oost Galicië is sneeuw gevallen, die met een donkerbruine stof j vermengd was. Tien maanden geleden heeft het- zelfde verschijnsel zich voorgedaan doch niet in I dezelfde mate als thans. Ook is er indertijd bruine regen gevallen. IN TURKIJE. Lente in Thracië j Het sneeuwen, dat 25 dagen lang bijna omafge- i broken heeft geduurd, is opgehouden. Sedert Zon-, I dag heerschit hier het schoonste lenteweer- I Over de koude in ons land, en in' hoofdzaak wat betreft het ijs in de rivieren lezen wijl het volgende in het „Hbld.": Utrechtsche genietroepen naar den Bo- v.en-Rijn. j Naar wij vernemen vertrokken gistermiddag 2 detachementen genietroepen uit Utrecht naar den Boven-Rijn waar zij bij Lobith en Speijk het ij':; zullen opruimen. (Van bevoegde zijde werd ons. medegedeeld, dat er werking in de rivier geconstateerd is, wa,t vermoedelijk verband houdt met de ^sopruiming I in Duitschland. Een geul bij Vreeswijk Maandagmorgen vertrok uit Utrecht een deta chement Genietroepen met springmiddelen om een geul te maken in de Lek bij Vreeswijk! voor een in te stellen pontveer. Het ijs is daar zoo dik, dat een geul niet zonder springmiddelen kan worden ge- maakt. PHILIPS „METALIX" TOESTEL. NTaar „L'Essor Colonial ot Maritime" bericht j is de heer Piton, directeur generaal van lien j Pharmaceutischen Dienst voor de Belgische Kolo niën, den 24sten dezer naar den Congo vertrok- ken. met opdracht van- den minister om rapport I uit te brengen over de torpassing aldaar van het draagbare Philips „Metalix" Röntgen-apparaat. De heer Piton neemt 7' Metalix-toestel 1 ën mede; voor het opwekken van electrischten stroom zullen een gielijk aantal benzineaggregatien wor den gebezigd. De heer Piton verwacht van zijn reis zeer gunstige resultaten, RECTIFICATIE. De rivieren in Duitschland Gistermiddag vernamen wij uit TRuhrort dat bet j daar dooi is gebleven. De temperatuur is thans ettelijke graden hooger dan in het gebied van de J 1 Nederlandsche benedenrivieren, waar het kwik weef 1 onder het vriespunt is gedaald. In Mannheim was i hët eveneens nog dooi, hoewel dé temperatuur j I daar weer dalende is, doch in het gebied van den Duitschen Midden-Rijn heerscht nog vorst. I IJsbrekers in de Nieuwe Maas j Ondanks de terugkeer van de voTSt is gisteren door drie sleepboot en van den sleepdienst de „Roode Ster" toch een aanvang gemaakt met het I breken van het ijs in de Nieuwe Maas. Hedenmid- I dag waren de booten gevorderd tot Bolnes. DordrechtZwijndrecht Zondag was het eiland Dordrecht geisoleerd voor voertuigen. De overzetveeren ZwijndrechtDor drecht, 's Gravendeel—Dordrecht, Zwijndrecht- Puttershoek zijn gestremd. De spoorweg Dordrecht —Zwijndrecht is vcor voetgangers opengesteld, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Door de gemeente Dordrecht zijn op de oude paden der rivier borden geplaatst met het opschrift „gevaar lijk ijs." Het ijs opgeschoven Het ijs in den Rijn beneden de schipbrug is Zondagavond ongeveer 300 meter afgeschoven, zoo dat daar thans bij de schipbrug een groot water vlak is ontstaan. Gisteren werd getracht eenige brugschepen in de haven te brengen. Boven de schipbrug is de ijstoestand onveranderd. De Waal Het veerpad over de Waal wordt door hef veer- personeel onbetrouwbaar geacht. Wie er. over wil, doet het geheel voor eigen risico. Het vervoer van goederen met sleden is geheel gestaakt- Personen worden tegen betaling van 1 gulden met de schietsehouw overgezet. De Lek bij Vreeswijk, Hoewel de Lek bij Vreeswijk nog stij toegevroren zit, zocdat het voor de sterkste ijsbrekers onbe gonnen werk is een vaargeul open te houden, heeft men Zondag toch hef verkeer met automobielen en vrachtwagens over de rivier gestaakt. Alleen wielrijders en voetgangers mochten nog 'passeeren. bufffet en zei Je, dat zo gaarne iets wilde ontbij ten, doch zoo mogelijk in een afzonderlijk ver trekje. Nadat zij het een en anderbesteld had, ging zij een zijvertrek binnen, dat haar werd aang-s- wezen en leed de deur achter zich toe. Toen Amanda alleen was, hief zij het gordijn van den glazen wand voorzichtig omhoog, zag naar binnen, sn fluisterde: „Uitmuntend! Hier kan ik hem goed in 't oog houden, zonder dat hij het merkt. Als hij heengaat volg ik hem overal tot van nacht toe, en zoodoende zal ik wel te weten komen, waar hij woont en misschien ook, waartoe hern die nieuwe verkleedpartij dient." Iri dit oogenblik drong hetj geruiseh van stem men uit de groote zaal door het half geopende schuïfvenster 'haar -duidelijk in de ooren. Zij luisterde. „Nu, wat zal het, zijn?" vroeg de waardin. „Bedenk, dat ik veel te doen heb. Wat wilt ge voor uw ontbijt „Hetzelfde van gisteren, moedertje?" „Eet maar niet te veel, anders komt ge zonder trek op het feestmaal!" I „O, daar zal ik wel voor zorgen, maar ik heb j nu honger." ,,'t Is zijn stem ook," dacht Amanda. ,,'t Is bepaald Jean Soliva. Een vergissing is hier on mogelijk." - I.izette bracht Soliva gebakken ham en omelet., waarop hij met graagte aanviel. „Nu zal ik u nog brood, kaas en wijn brem gen," zei de dienstmaagd. i „Maar heel ge Uw, kindlief, dan zal ik js wit moois lateu zien." „Wat dan?" „Eerst netjes je boodschap -doen, begrepen?" Amanda was geheel oor en gluurde daarbij steelsgewijs in net lokaal, wat zij onbevreesd: In een der urs. van de vorige week gaven wij de inventarisatiecijfers van de gehouden kooltellingen en teven, een vergelijking] tusschen den aanwezigen voorraad op 15 Februari 1929 en op 15 Februari 1928 Daarbij werd aangegeven dat op- 15 Februari 1929 1115 wagons producten meer aanwezig waren "dan op 15 Februari 1928'. Dit aantal wasi'foutief en pvas de meerdere hoeveelheid 1969 Wagons. ONZJB GRO ENTEN VEI LINGUA N. In de afgeloopen week iwerd aan beidie veilin gen samen aangeboden een voorraald van 132 wagons roode, 124 wwagons gele- en 143 wagons Deenscbe witte kool, benevens 9 wagons uien of tezamen 408 wagons. In dezelfde week van het vorig jaar waren 'ie cijfers resp. 113, 90, 109, 10 en 4 wagons peen of tezamen 326 wa gons en in dezelfde week van 1927 resp. 134, 91, 143, 25 en 4 of tezamen 397 wagons. De heel wat verminderde koudie liet nu de aan voer en verzending weer toe, hoelwel de aanvoer per vaar tuig zeer moeilijk was. Het prijsverlodp was voor alle soorten zeer goed en er zou dus van een gunstig verloopen week kunnen giespro- ken wonden, indien niet een omstandigheid groo te stagnatie in het vervoer had gebracht, nl. een groot tekort aan wagons. Hierdoor is ze kei- niet meer dan de helft dier 'verkochte partijen; verzonden kunnen Worden. Ongetwijfeld heeft dit de laatste 'dagen, toen de prijzen iets zakten, zijn invloed op de markt doen gelden en dit tekort is te meer te betreuren, omdat opruiming van den voorraad naar een even redig deel hiervan, zeer nood'ig is. Bij alle koolsoorten bleef een groot prijsver schil bestaan tusschen groote en kleine kool. Maar toch maakte eerstgenoemde hoogere prijzen als vorige week, vooral de groote Dieensche witte kool. Hiervan ging de laatste dagen maar zeer weinig onder de 10.vau de hand, terwijl iets minder zwaar goed van f .1114 per 100 Kg. noteerde en kleine kool tot hoogstens f 17.30 opbracht. De prijzen van de Roode kool konden ook in het begin der Week veel verlieteren en kiwamen voor het mooiste kleine goed soms tot 17.50, terwijl kool van 4 pond per stuk' voor '13.50 a 14.per 100 Kg. werl afgedrukt. Daarentegen gingen heel wat partijen groote kool nog 'voor f 78 weg en kwam kool van 21/2 Kg. maar weinig boven de f 10. Gevolg iwas dat een kleinte kool per stuk soms duurder was dis eene die het dubbele gtewicht had. Ook voor gele kool werden beduidend hoogerfe prijzen gemaakt als vorige week, maar deze soort bleef bij de anderen toch nog heel wat tten achter. durfde doen, daar' Soliva met den rug naar haar zat toegekeerd. „Kom dam maar een 'haartje naar voren," zei de gast en bracht tegelijkertijd twee doosjes van marokijn te voorschijn, een rood en eem zwart doosje. Hij opende het laatste. Op donker fluweel glinsterden een paar oorbellen. „Hé, hoe mooi!" riep Lizette. „Dat zal wel heel veel geld kosten? Is 't oen geschenk voor moeder Mina?" „Precies geraden." „'Vat zal 't goeie mensch gelukkig zijn. En wat zit er in dat andere doosje „Ook een paar oorbellen." „Voor wie?" „Voor jou, kindlief!" Lizette werd zoo'rooi als vuur. „Voor mij?" riep ze. zeggend opende Soliva het tweedie doosje. „.Ja. Kijk maar eens of ze je bevallen!" Dit „Heerlijk, prachtig!" jubelde Lizette. „En dat zou voor mij zijn? Is 't geen gekheid?" „Op mijn eeiewoord niet Lizette. 't Is volle ernst." „O, dan zeg ik je duizendmaal dank, mijnheer Ricbele;. 't Is wezenlijk al te lief! Strakjes bij 't bedienen aan tafel doe ik voor 't eerst die mooie oorbellen aan." „Dat is goed, kindlief!" Do dienstmaagd deed het étui weder dicht, stalt het bij zich en ziei toen: „Wat zal :lat een prettig avondje worden. U kent zooveel guitige stukjes, niet waar mijnheer Richelet? Die_ moet u allemaal zingen en moedér Mina moed ook zingen, is 't niet „Ja-, ja, ik zal haar wel zoo ver brengen." „Nu, ik vrees, dat 't miet gelukken zal. Zij zet altijd zoon ernstig gezicht je kunt haar ■nooit eens opvroolijken." Zware kool ging 'vcor f 07, per 100 Kg. en id© middensoorten voor 7.5010.Ook hierbij blijft het kleine goed het meest gewild en kon dit tot hoogstens f 11 opbrengen. Zooals gezegd, was de markt, tengevolge het tekort aan vervoermateriaal, idle laatste dagen wat gedrukt en konden dooreengenomen He bovenge noemde prijzen niet gehandhaafd blijven. Echter was tot heden iüe teruggang niet groot. Teneinde de geveilde voorraad, idie toch bij' lange ria niet verzonden kon worden, niet maar steeds te vfer- grooten, werd te Noordschartwou.de Zaterdag niet geveild. Peen werd ook' in deze week niet aangeboden en 3e partijen onbevroren uien beginnen tot dte zeld zaamheden te behooren. Dezen werden zeer graag gekocht tegen prijzen van 'f14 tot boven f 15 per 100 Kg. In het begin ider week \verd ook f 12 of meer besteed voor bevroren uien, met als gevolg daV'rfteerderen hiervan gingen aanbieden. Waar de afzet hiervan echter zeer beperkt is, daalden de prijzen dagelijks en werd de laatste dagen niet meer gtemaakt als f 7f8 per 100 kilogram. Een momenteele dooi gaf weer hoop op eenige verruiming in vervoermateriaal, maar thans vriest het er'al weer lustig op los. NOORDERMARKTBOND. 25 Februari. 7300 Kg. uien "7.10—14.50, drielingen 5.60— 8.30, grove uien 5.8011.10, 162600 Kg. roode kool 6.60—16.80, doorschot 6.30—14.30, 60200 Kg. gele kool 5.30—10.10, 134400 Kg. Dieensche witte 9.7016.70, doorschot 9.7011.70, 26 Februari. 8600 Kg. uien 5.9015.10, drielingen 7.grove uien 4.906.20, 188500 Kg. roode kool 6.30 16.20, doorschot 5.8014.60,, 78200 Kg. "gele kool 5.20—11.—, doorschot 8.10—6.60, 208400 Kg. öDeenscbe witte 9.8017, doorschot 9.3014, LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 26 Februari. 85000 kilogram roode kool 7.1016.70. 117000 ki logram gele kool 5.509.60, 153000 kilogram1 deen sche witte kool 10.2016.80. 2000 kilogram uien 6.907.40. grove 6.80. WARMENHUIZEN, 23 Februari. 8100 Kg. roode kool 9.1012.40, 2e soort 7.30 13.50, uitschot 4.70—5.10, 1800 Kg. gele kool 6.6.70, 2e soort 9.40, 2600 Kg. witte kool 9.90 10, 2e soort 9.uitschot 4.4875 Kg. uien 16.16.30, grove uien 14.10, stek 6.90. 25 Februari. 20725 Kg. roode kool 9.80—16.60, 2e soort 7.50 —14.30, 19600 Kg. gele kool 6.1Ö—10J60, 2e soort 4.70—6.70, uitschot 3.50—3.90, 53.575 Kg. witte kool 9.70—16.40, 2e soort 9.5013.20, uit schot 4.10, 600 Kg. uien 8.grove 7f.60. ALKMAAR, 25 Februari. N.V. Alkmaarsche Exportveiling. Boerenkool 1.904.20, gele kool 1.408.80, prei .32.rooide kool 5.10—15.330, selderie 21.20 23, spruiten 5.9035, uien "6.706.40, wit lof'42—46.2e soort 32,40. ALKMAAR, 23 Febr. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 153000 kipeieren: 56—58 Kg. 7.20 7.40, 58—60 Kg. 7.20—7.50, 60—62 Kg. 7.40— 7.80, 62—64 Kg. 7.60—8.10, bruine 60—65 Kg. .7.608.10. 1000 eendeieren f.9, MaTkteverzielit der vorige week, inge zonden door Jae. Knoop, makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Nassau- kade 158, teief 81431 Amsterdam. De vorige week was ieder makelaar van mee ning, weinig aardappelen aan de markt, dus er zal wel vraag komen met hooger prijs. Dit is niet gekomen, eerder een zeer flauwe stemming. Bij tientallen tegelijk kwamen de auto's met IJ polder, bravo's en Bevelanders in de stad en werden 'door de landbouwers rechtstreeks aan de winkeliers geleverd, zoodat die winkeliers niet aan de markt kwamen en velen ook slechts bra vo's en bevelanders verkochten en geen blauwen en bonten en borgers te koop hadden. Er was dan ook weinig vraag, en toen het weder omsloeg én zachter werd, wilden de koopers eerst hun voor raad opmaken voor ze versche namen. Zater dag waren verschillende wagons met Zeeuwec'he aardappelen aan de markt, waardoor de prijs reeds terugliep, en verwacht volgende week noe lagere prijzen. Heden 25 Februari werdten de volgende prij zen gemaakt Zeeuwsche bonten 4.505.50, Zeeuwsche blau wen 4.505.00 Zeeuwsche eigenheimers 3. 3.50, Zeeuw, bevelanders 2.503, Flakkeesché eigenh. 3.—3.50, Zuidlandsche eigenh. 3.25- 3.50, Friescbe borgers 2.75—2.90, Drentsche en Overijsselsche 3.50, Hillegommer zahiaardappe- len 2.503.50, IJpolder bi. eigenh. 3.253.50, IJpolder roodster 2.753, bravo 3.4, uien 7 .7.50, per 50 Kg., wortelen 2.3.— per 60 Kg., rapen 2.40-^2.80 per 60 Kg. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Heden nam de Heere tot zich, na veel lij len, onze jongste lieveling oud 1 'jaar. S. AARDEMA. A. AARDEMA—Glas en Kinderen. Broek op Langend ijk, '25 Februari 1929. Eenigste kennisgeving.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6