Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier idv*rM,,,is° 1-5 Meel* Donderdag 28 Maart 1929 38e Jaargang Stemmingsbeeld ->< Groentenland No 87 IHTERC. TELEPHOOM 58 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT Deze oourant verscthijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Uit den Omtrek Onder de gebeurtenissen van misschien histori sche en dus bëlangrijke beteekenis noemen we de gehouden jaarvergadering van de afdeeling Lan- gendijk van oe vereeniging „Bloembollencultuur". Belangrijk was deze samenkomst, wijl door de bloembollenkweekers het voorloopig besluit van de Langendijker Groenten-Centrale, «en veiling voor bloembollen op te richten, werd gesanctio neerd. Oppositie tegen het voorstel was er eigenlijk niet, hoogstens was er inzichtsverschii over de wijze, waarop de veiling diende opgezet. Waar de afgevaardigde van de L.G.C. nadrukkelijk heeft vastgelegd, dat er geen enkele maatregel zonder de medewerking van de bollenkweekers, waar het hun product betreft, zal wtorden genomen, viel ook alle reden tot gegronde critiek weg. 't Was voor de buitenwacht een verrassing te ver nemen, dat de leden van Bloembollencultuur afd. Langendijk reeds 50 H.A. bloembollen verbouwen. Blijven de resultaten gunsting, dan zal de cul tuur nog verder uitgebreid worden. Jarenlang is de idee van vruchtwisseling gepro pageerd; 't begint er op te lijken, dat deze giedachtie almeer wordt omgezet in de daad. We denken b.v. aan de stooktomaten; wie had durven voor spellen. dat deze cultuur zoo snel zich uitbrei den zou? We gaan in de richting van de meer intensieve cultaur. Meerderen kunnen op een bepaalde opper vlakte grond met eer hun brood verdienen: zoo is dei tuinbouw v.oor de uitbreidende bevolking ten plattelande een uitkomst1, een socialen zegen te noemen. 1 Ook „Koophandel" heeft de vorige week ver gaderd. 1 De voorzittter heeft'met enkele woorden een viertal ontslapen leden herdacht, een groot aan tal, dat wel zelden in één jaar zofx hoog geweest 'zal ziin. 't Bleek ook nu weer, dat deze orgapisatie al meer in beteekenis wint; de afgevaardigden van de tuinbouwvereenigingen dragen daartoe niet wei nig bij 't Is een prachtgelegenheid zoto'n jaarver gadering om de belangrijke aangelegenheden van cultuur en distributie te bespreken. Indien men elkaar altijd begreep, er zouden heel wat min der kwesties in de wereld zijn. %i 't is daarom zoo goed, dat men onbevangen elkaar op de ver gaderingen tegemoet komt; 't voorkomt wrijving. De Directeur van het Hoofdpostkantoor té Broek op Langendijk lichtte het punt vïn de nachtlver- binding per telefoon toe. Afgevaardigden van de Kamer van Koophandel te Alkmaar deden „Koop handel" de eer aan, zijn jaarvergadering bij te wo,- nen. Het bestuur en de leden kunnen op een welgeslaagde bijeenkomst terugzien. Nu we 't toch over vergaderen hebben, kunnen we heel gevoegelijk eejiige woorden wij'den aan de jaarvergadering van de tuinbouwvereeniging' „Nieuw Leven" te Heer-Hugowaard Noord. De vergadering heeft uitvoerig gehandeld over de vraag: „Wat moet er met uitschotkool gebeuren?" Oorspronkelijk werd gevraagd vernietiging op ruimer schaal dan tot heden, .toe te passen. Tijdens de besprekingen bleek wel de practische onuit voerbaarheid; er is wel geemi bestuur, dat zal dur ven voorstellen, uitschotkool onder alle omstan digheden te vernietigen. Wie kiijgjt 't in zijb hoofd zoo'n artikel, dat. dezen winter f4 h f5 per 100 K.G. deed, te vernietigten? Geen mesch. Eindelijk kreeg al pratend de uit schot-affaire toch 'n onschuldig eind, in den vorm van een vriendelijk verzoek aan „Koophandel", toch alsjeblieft geen minderwaardig goed naar het buitenland te verzenden. Of dit verzoek via den Noordermaiktbond den secretaris van „Koophan del" wel ooit zal bereiken? We gelooven van niet- Persoonlijk waren we 't vorig jaar er eens op uitgetrokken, in de Paaschweek, teneinde de Duit- sche markten eens te bezoeken. Inzonderheid de koolkwaliteit interesseerde ons. Het resultaat van die reis is in „Tuinderij" en „Centraal Orgaan" gepubliceerd. Toen is 't ons opgevallen, dat afwijkend goéd, ',t zij' kool, uien, salade of welk ander artikel ook, geen prijs konden opbrengen- Dc Dultsche handel, die onze indruk als juist bevestigde, wees eenparig op de hoogere eischen, die 't publiek stelt. Rommel en dat verstaat men toch onder uitschot kan in den regel de kosten van de vracht en het invoerrecht niet op brengen. Gesteld „Koophandel" krijgt toch het verzoek thuis, het zal het wel voor kennisgeving acceptee ren. Laat men eens informeeren en zien: En vreest men altijd nog voor unfaire practijk, dan verwij zen we naar het U.C.D1. Er is nog een zaak daar ter „N. Leven"-verga dering besproken, die heel wat meeer beteekent. Er rezen daar ernstige klachten over toestanden aan de laadplaats. Verschillende tuinbouwers ga ven te kennen, dat ze gaarne feiten zouden meec deelen; de vrees voor revanche echter weerhield, hen. De oorzaken van de misstanden zijn voorzeker 95 pCt. op rekening van het fooiengeven te stellen. Zeer kras, maar nog nauwelijks scherp genoeg, is Üie fooiengeverij een kanker van de organisatie genoemd. Het kwaad, hoe zeer ook gelijkend op een zevenkoppige draak, moet met alle kracht bestreden. „Koophandel" heeft in zijn werkover- eenkomst een bepaling, waarin het den arbeiders verboden is fooien aan te nemen. Hoe mooi zou 't zijn, als de drie bij' de zaak betrokken partijen, tuinbouw, handel en nijver heid, gezamenlijk den strijd tegen 't kwaad aan bonden. r I Overigens valt er over den gang ter veiling weinig goeds te vertellen. De prijzen voor alle koolsoorten zijn tientallen procenten gedaald, en dat is een groote tegenvaller. Den 18 Maart waren er in Noord-Holland nog circa 3000 wagons kool, waarvan bij den N.M.B;. alleen circa 1700 wagons. Op dit kwantum wordt -een lieve grijpstuiver vergokt. „Toch is het nog de vraag" zei dezer dagen een bouwer: ,,'t Is koo.1, en daarmede is alles mogelijk. En mijn kool is ook heel wat minder nu heb ik voor heel wat minder waarde." Zoo ziet men, dat alle dingen meer dan één zijde! hebben. 1 Galgenhumor zou men 't ook kunnen noemen. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. In de gisteravond gehouden bestuursvergade ring van de V.V.V.V.V., werd mededeeling ge daan, dat op Kermis Zondag (den 3en Zondag in Aug.) in deze gemeente weder de groote wedstrij den van den Noordh. Athletiek Bond zullen wor den gehouden en tijdens die wedstrijden de kam pioenschappen van Noordholland zullen worden verwerkt. Op verzoek van de V.V.V.V.V. was door de Nederl. Wielrenners Unie besloten op den len Pinksterdag a.s. groote Wielerwedstrijden in deze gemeente te houden, zoodat een mooie sportdag staat te wachten. Deze wedstrijden mochten niet door de V.V.V.V.V. worden uitgeschreven. Des avonds wordt in het lokaal van den heer Vis bal gehouden. - NOORDSCHARWOUDE. Bij de gisteren gehouden verpachting va'n het café „Spoorzicht" op de laadplaats te Nloord- scharwoude, eigenaresse N.V. Spoorlijn Station- Dorp Noordscharwoude, is in "de plaats van 'Sen heer 'L. Dekker, pacliter gewordemi de Ifeer G'. Hop te Noordscharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmorgen kwa'm er voor 't eerst spinazie aan de Langedijker Groemtenveiling, waarvan'het ie soort van de hand ging voor f40.en het 2e 'oort f 18.tot f20 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd tot onderwijzer aa'n de Christelijke I School alhier, de heer J. Breet je Kafripemi^ I I De heer Breet heeft bereids de b«no.eming aan- I genomen. BROEK OP LANGENDIJK. Op 15 dezer hield het „Plaatselijk Nut" alhier hare laatste Buitengewone Vergadering in dit sei zoen, ten huize van den heer Vijzelaar. De voorzitter opent omstreeks acht uur met 'hartelijk welkom deze vergadering en spreekt zijn genoegen uit, dat zoovele leden aan den» proep tot bijwoning dezer vergadering hebben gehoor gegeven; de zaal was bijna geheel gevuld. j Het programma, wat er aanvankelijk wat het aantal nummers betreft, wat schaarsch uitzag, bleek toch meer dan voldoende te zijn en hadden de verschillende dames en heeren,!d ie iets ten beste gaven, zeer veel succes. Zooals het vorig jaar was ook nu weer een puzzle op het programma aangegeven, die, naar het wel bleek, aller belangstelling had. Er waren verscheidene goede oplossingen, zoo dat er om den prijs, een taart door de dames en een kistje sigaren voor de heeren, moet worden geloot. Het was alweer half één) in den nacht, toen de voorzitter kon overgaan tot sluiten en deed dit met dank, in de eerste plaats aan hen, die voor het slagen van dezen avond hunne krachten had den gegeven en bovendien aan de aanwezigen, die hunne belangstelling .toonden. Deze avonden, zegt voorzitter, zijn zoo uiterst nuttig om het contact onderling te behouden en wenscht verder allen een hartelijk tot weerziens in het volgende seizoen. *4 HEERHOGOWAARJJi. j De Prot. Begrafenisvereeniging „De Laatste l Eer" helid hare jaarvergadering in het lokaal \Va11 den heer Rus. 'Ij- Door den voorz., 'den heer Brugman, werd bij de opening herdacht het overlijden van het oud- bestuurslid, den heer A. Mienes en van den dra nger A. Kooij Az. De notulen werden gelezen en goedgekeurd; naar aanleiding hiervan deelt de heer De Jong mee, dat verzekering van het personeel in de a.s. Bondsvergadering wel haar beslag zal krijgen. I Op liet verzoek van eenige buiten de vereeniging staande personen om een wijziging aan te bren- 1 gen in de statuten, oordeelt men niet te moeten ingaan. De Secr.-Penningmeester leest voor een staat der leden naar de leeftijden, waaruit blijkt, dat er 15 leden zijn beneden 16 jaar, 230 met leeftij den tusschen 16 en 45 jaar, 141 van 45 tot <65. jaar en 25 uoderen, alzoo 546 leden, verdeeld over 169 hoofden van gezinnen. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de a.s. Bondsvergadering. Door den Secr. wordt na- dere toelichting gegeven omtrent punt 8 der 'agenda: statutenwijziging. Voorgesteld wordt om I de verplichting tot overname van eikaars leden niet geldend zal zijn voor een vereeniging van een bepaalde godsdienstige richting met betrek king tot andersdenkenden. Men verklaart zich na de gegeven toelichting vóór deze wijziging. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heeren Jac. Zomer en P. Krijgsman, vervolgens werd door den Secr. het jaarverslag uitgebracht. Hieruit blijkt, dat één bestuurs- en éen ledenvergadering werd gehouden; de aftredende leden werden her kozen, terwijl voor den heer A. Mienes inplaats gekozen werd de heer J. de Boer Kz.; inplaats van de vertrokken dragers M. Krap en A. Hitte- ma, werden vaste dragers C. Slot en W. Bruin, Hei-wijl tot reservedragers werd aangesteld O. Smak, F. Kreb en K. Kjleijmeer. Door de vereeni ging werden 14 malen diensten bewezen, 5 maal voor leden, 9 maal voor niet-leden. Het jaar 1928 begon met 523 leden, eindigde met 546, alzoo een vooruitgang van 23 leden. De financieele toe stand geeft alle reden tot tevredenheid. De voorz. dankt den Secr. voor zijn verslag, waarna aan de orde komt de rekening en verant woording. Hieromtrent vermelden we, dat de ont vangsten hebben bedragen f 1867.52 en de uit gaven f 1841.09, waaronder begrepen aflossing van f 310. Hiermee is de schuld gedelgd en mag zich verheugen in het bezit van f219.11. Namens de comm. voor het nazien dezer reke ning, verklaart de heer De Boer, dat alles in orde is bevonden, weshalve wordt voorgesteld haar goed te keuren, waartoe onder dankzegging aan 'den Penningmeester wordt besloten. De heeren Lugtig en v. d. Meulen worden door den voorz. angewezen de volgende rekening na te zien. 1 Bij de gehouden bestuursverkiezing werden her kozen de heeren S. Brugman, J. de Boer en F. Kasper; beide eerstgenoemden nemen de benoe ming aan, de heer Kasper zal worden aangeschre ven. De heer Lugtig geeft te kennen, dat de be waring en verzorging der kleeding voor zijn vrouw wat moeilijk wordt, zoodat hij daarvan gaarne ontheven wil worden. Het bestuur zal in deze vacature voorzien. Nog werd besloten tot het aanschafefn van twee stel beugels voor het afnemen der lijkkist van de baar. Hierna sluiting. In de bestuursvergadering werd de heer A. Kooij Cz. aangewezen als bewaarder der kleeding van de dragers. HEERIIOGO WAARD). In het lokaal van den heer Rus vergaderde de comm. voor het houden der tentoonstelling ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der droog making van den polder. Deze verg. werd noodig geacht om verschillend voorbereidende maatrege len vast te stellen onder nadere goedkeuring van het hoofdcomité. De heer Brugman opende de verg. met den wensch, dat de besprekingen en besluiten er toe zouden mogen leiden, dat er wat meer vastheid zou kunnen komen in het werken der comm. aan gezien tot nog toe omtrent verschillende zaken geen zekerheid bestaat. Hierna las de heer D. de Jong de notulen, waarop naar aanleiding hiervan verschillende me- dedeelingen konden worden gedaan. Door den Eere-Voorz. .werd meegedeeld, dat het terrein voor de te houden tentoonstelling is ge pacht; door den heer Groot werden mededeelin- gen gedaan omtrent het ingestelde onderzoek voor het beslagleggen op Oud-Hol. gevels voor een aantal tentjes of kiosken. Daar deze niet bij den eigenaar aanwezig waren en deze ze wenschte te verkoopen, zal de comm. van onderzoek er nog eens op uittrekken en bij bevredigend resultaat tot aankoop overgaan. Tevens was door den heer Groot een ontwerp gemaakt voor de indeeling van het terrein en de plaatsing der gebouwen, waar mee de verg. in hoofdzaak accoord ging. Aan een comm. werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar een te pachten consumptietent in Anna-Paulowna .waarbij behooren ongeveer 200 j stoelen, 25 tafels, een buffet en volledige licht installatie. Is dit onderzoek bevredigend, dan zal de comm. tot pachten overgan. Noodig werd ge acht, dat de datums van feestviering spoedig offi cieel worden vastgesteld. Met het oog op de tuinbouwproducten, zou het hoogst gewenscht zijn de tentoonstelling te houden in de laatste week van September, doch gebleken is, 'dat de Alk- j maarsche tentoonstelling gehouden zal worden 25 September. Dientengevolge werd besloten aan het i Hoofd-Comité voor te stellen 17, 18 en 19 Sept. als datums der feestviering vast te stellen. De termijn van aangifte voor inzendingen ter mede- dinging meent men nu te moeten stellen op 17 Aug. en voor die ter opluistering op 3 Aug;, omdat men tijdig zal moeten weten op welke plaatsruimte in en buiten de gebouwen gerekend moet worden. De Comm. voor het in ontvangst nemen van aangiften wordt samengesteld uit de heeren K. de Wit, V. van Langen, P. Meereboer, A. Quant en A. Spaan. In bespreking kwam ook de te maken reclame, waaromtrent men algemeen van oordeel is, dat die op groote schaal gevoerd zal moeten worden .indien men succes zal kunnen bereiken. Noodig werd geoordeeld al zeer tijdig aan te van gen met adverteeren, het verspreiden van reclame- biljetten en -strooken, het ophangen van reclame doeken. Getracht zal worden voor de reclame de medewerking te verkrijgen van een aantal jonge lui, waarmee ongetwijfeld veel succes te verkrij gen zal zijn. Nog zal worden uitgenoodigd om zit ting te nemen in de tentoonstellingscomm. de heer A. Appel als vertegenwoordiger der vereeniging tot bestrijding der T.B.O. onder het rundvee en de heer P. Borst met betrekking tot de varkens fokkerij. In de volgende vergadering zal getracht worden de verschillende jury's samen te stellen. Mede werd gehouden een verg. der verlotings- comm., waarin tot voorz., Secr. en Penningm. res pectievelijk werden aangewezen de heeren P. Blauw, A. Quant en P. Tromp. Tevens werd de redactie der loten samengesteld, waarbij werd be paald, dat de hoofdprijs zal zijn een span 21/2-ja.- rige paarden, terwijl de trekking zal plaats heb ben op 21 Sept. in het café van den heer |W. Groenland, wat door loting werd bepaald. - WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd in Febru ari 1929 werd verhandeld: Roode kool 1.667.600 K.G. (1.310.875 KG.); Gele kool 603.250 K.G. (258.060 K.G.). i Dëensche w. kool 1.259.700 .KG. (840.850 KG)|. Uien 85.225 K.G. (59.800 K.G.). Peen 19.350 K.G. (66.650 K.G.);. Aardappelen 9400 K.G. Bieten 2600 K.G. (5400 K.G.}. Nep (100 K.G.). De tusschen geplaatste cijfers zijn die over Februari 1928. j De omzet bedroeg in Februari 1929 f 311.288.98 tegen f288.492.50 in Februari 1928. Buitenland B|E SPAANSCHE OCEAANVLUOHT GELUKT. Vrijwel ongemerkt in elk geval niet onder de anders zoo groote belangstelling is wederom een Oceaanvlucht volbracht. Thans zijn het twee Spaansche vliegerofficieren, Juniney en Iglesias die, een succesvollen tocht hebben ondernomen en daarmee een begin ge maakt hebben met de serie Oceaanvluchten, die ongetwijfeld zullen worden ondernomen. Maan- dagavond 11.30 werd hun toestel, de „Jesus del Gran Poder" gesignaleerd boven Natal (Brazilië) aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Na al: daar eenigen tijd boven het verlichte vliegveld te hebben gecirkeld, zetten de Spanjaarden hun tocht ononderbroken voort langs de kust in Zui delijke richting. Om 4 uur in den ochtend passeerden de vlie gers Cabedello in den staat Parahyba. Op dat oogenblik was het weer, naar „United Press meldt, dat aanvankelijk mooi was geweest, veran derd en de aviateurs ondervonden blijkbaar hin der van de sterke windstooten en van den mist. In alle plaatsen, waar het vliegtuig passeerde, was veel volk op de been. Het toestel daalde op het Camassary-vliegveld te Bahia. Kapitein Ji- minez lijdt tengevolge van de uitgestane ver moeienissen aan koorts en is naar het ziekenhuis vervoerd. De voortzetting van den tocht naar Rio de Janeiro is daarom eenige dagen uitgesteld. Hun opzet, om regelrecht, d.w.z. zonder tus- schenlanding, naar Rio de Janeiro te vliegen, is dus niet gelukt, maar dit doet aan hun fraaie prestatie, waarvan de vlucht over den Oceaan het'belangrijkst en het meest gevaarlijk was, niets af. De mist en de stormwinden op de Zuid-Ameri- kaansche kust bemoeilijkten, zooals reeds gemeld, ten zeerste het verdere gedeelte van den tocht, zoodat het nog verwondering wekt, dat de koene vliegers met de „Jesus del Gran Poder"1 Bahia wisten te bereiken, circa 1000 K.M. bezuiden Havre (Brazilië) en slechts op een goede dagreis vliegens benoorden Rio de Janeiro gelegen, aldus United Press".

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1