Woensdag 3 April verschijnen Land- en Tuinbouwartikelen Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Ui Zaterdag 80 Maart 1629 88e Jaargang BERICHT Firma R. J. HOUWING Arpad Mo Idovan, Noordscharwoude. Sedurende de beide Saasch- dagen geopend van 9-12 uur. Speciaal Corsetten - Magazijn No 38 IMTERC. TELEPHOOH 92 s NIEU WE ffl U LAMEIIJKU COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER, Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaateruimt- Wegens het Paaschfeest zal ons volgend nr. a.s. MIERT - TEU44 ALKMAAR TOB HOOIT. KENNIS. In aa^rde en hemel is er meer, Horatio, t Dan in Uw schoolsche wijsheid wordt ge- droomd. 1 Shakespeare, 't Legei van „geleerde" menschen wordt steeds gnvoter. Ondanks waarschuwingen van bevoegde zijde, dat er in alle beroepen, waarvoor een aca demische graad wordt vereischt, een groot teveel aan krachten is, \„werkt de stans-machine maar door". t i Waarom wordt er toch zoo graag gestudeerd? Zijn de menschen werkelijk zoo weetgierig? Ik geloof, dat in vele gevallen 't doel is nïét om veel te weten, maar om te laten zién, dat men veel weet. Studeerende jongelui zijn dikwijls onuitstaanbaar voor hiun omgeving. Ze weten alles, ze kunnen oo arrogant en waanwijs zitten redeneeren, dat je al je gevoel van humsor te hulp moet roepen om ze niet links en rechts om hun ooren te slaan. Er is niets waarover zij niet debatteeren, ze zijn net wandelende encyclopedieën, 't Is ongetwijfeld prettig van alles en nog wat op de hoogte'te zijn, maar zoodra we ons mèt die kennis Uebermenschen gaa nvoelen, zijn we toch zeker op den verkeerden eg. i Het hierboven aangehaalde gezegde van IShakespeare is overbekend, maar misschien nooit oo toepasselijk geweest als in onzen tijd. Jonge menschen studeeren om „iemand" te worden, een rsoonlijkheid; in wat zij uit boeken en op col- ege leerden zoeken zij al hun heil en hun groot- eid. Ze leven met hun verstand, spotten met evoel. Zij weten immers wat „gevoel" is, hoe t ontstaat- Voor hen bestaan er geen raadsels. Toen bestaat er een raadsel ,dat nog door nie- and is opgelost: het Wereldraadsel, 't Is heef afdig 't wereldgebeuren en wereldgroeien van icht bij gade te slaan, de natuur te bestudeeren pi vaste regels te ontdekken, maar 't brengt ons en stap at Van wat wïj zijn: kleine, onwetende enschen, die voor 't groote Wonder staan. Wanneer wij dit Wonder zien, wij er soms van crug huiveren, maar meer nog er onze diepste eugde aan danken, dan weten we ook, dat er eer dingen moéten zijn, dan schoolsche wijs heid ons leeren wil. We hebbben geen geestverschij ningen of klopgeesten noodig om ons dat te be wijzen. En we kunnen eigenlijk niets dan mede lijden hebben met de domme geleerde menschen, die zoo zelf-verzekerd zijn en nooit de trilling van 't Wonder in zich voelden. Met belangstelling kunnen we menschen en na tuur waarnemen en er ons geestelijk voordeel mee I doen. Maar pronken met onze „kennis" maakt belachelijk. En dat is 't toch zeker niet, datde velen, die uit geestelijke armoede gaan studeeren, ((willen bereiken! Dir. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy- hologische medewerker, Dr. Jos de Cock, Van erlenstraat 120, Den Haag .gratis Zielkundige dviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest runnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie runnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wordep ehandeld. Mochten de beantwoordingen te uit- erig worden dan direct schriftelijk aan de aan- agers. 1 Lezer te N.S. Plannen maken is een mooi 'ding, plannen ver wezenlijken is iets anders. Om een plan ten uitvoier te kunnen brengen, moet men de onderneming va tevoren éérst goed bekijken. Hoe verkeerd het ook' moge zijn cm bij het begin van een onderneming zelfs aan mislukking te dénken, een goed plannen maker voorziet moeilijkheden en geeft zich eerst rekenschap ,hoe hij in zoo'n geval over de midde len zal kunnen beschikken om1 het voorgestelde doel te bereiken. Verzonden brieven: 1 G. J te N.S.; K. Z. S- te 2..S'; Mej. T. te O!.; G. te B'. Revue van de Week (26 Maart. We zijn in de Stille Week aangeland en het is nog steedo lente gebleven. Met goeden moed gaan wij de Paaschdagen tegemoet. Niet afgeschrikt door het nog steeds uitblijven van tijdingen uit de Leidsch-Hillegomsche bollenstreek. Overigens zijn de berichten over den toestand der grond'na deD Siberischen winter dien wij dit jaar doorleefd hebben ook al geruststellend. Om met wijlen Oom Paul Kruger "te spreken, wat deze dingen betreft zal dus „alles reg-kom". De parlementaire week van 19 t»t en met 22 Maart was buitengewoon inspannend. Senaat en Lagerhuis hielden lange vergaderingen. En niet het minst voor de „persmuskieten", zooals dr. Kuyper het eerst de journalisten een kwarteeuw geleden genoemd heeft, was het een herademing, toen. Vrijdag j.l. de Eerste Kamer tot 9 April a.s. uiteenging .terwijl de Tweede Kamer zich een Paasch-reces veroorloofde, dat zal duren tot den ióen van Grasmaand, als wanneer deze tak van enze Vertegenwoordiging o.a. het groote finan- - cieele ontwerp tot regeling van de verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten zal hebben af te doen. De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week het ontwerp-Ziektewet, met een zwerm van meer dan tachtig amendementen, die wéren voor gesteld, afgedaan, en dat was voorwaar geen klei nigheid Zoowel minister Slotemaker de Bruine aLs de hooge vergadering verdienen een woord vr.n respectieuse hulde voor den ernst, de in spanning en toewijding, daarbij betoond. De eind stemming zal op nader te bepalen dag geschieden, maar de goedkeuring van de Ziektewet staat vast. En in den middag van 22 'Maart werd de Minister van Arbeid, H. en N. door tal van afgevaardigden op hartelijke wijze gelukgewenscht met den uit slag. Mr. Duijs, die zulk een levendig en ook be langrijk aandeel had bij de behandeling van de wetsvoordracht, was helaas, door ziekte verhin derd toen aanwezig te zijn. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat ook hij zou behoord hebben tot de leden, die Vrijdagmiddag deh bekwamen en tot samenwerking met de Kamer steeds zoo bereidwilligen minister, de hand kwamen drukken. "Voor de aangenomen, ingetrokken oT verworpen amendementen bij het Ziektewet-ontwerp verwijs ik in hoofdzaak naar de verslagen. Ik teeken slechts aan, dat het amendement-Duijs c.s. betreffende het beschikkingsrecht der vrouw op de haar toe komende ziekte-uitkeering den 2S«n j.l. zonder stemming is goedgekeurd, nadat reeds een ander sociaal-democratisch amendement mede zonder „neuzen-telling" was aangenomen. Het eerstenoem- de voorstel-Duijs werd echter een soort van „ver- broederings-feest". De minister, dr. NOolens, mr. Heemskerk, mr. Beumer, zij betuigden er m!ef strijd sympathie voor. Nog teeken ik aan, dat de communistische afgevaardigde met zijn voor stel om 100 pCt. ziekte-uitkeering te verschaffen, schipbreuk heeft geleden met 60—20. De S.D.A.P. steunde hierbij den heer Visser. De ziekte-uitkee ring bleef bepaald op 80 pCt. van het loon. De Kamer was genoodzaakt Donderdag j.l. 21 Maart, een avond-vergadering te houden, wilde zij het mogelijk maken, dat de behandeling der Ziektewet den volgenden dag zou afloopen. Op de hoofdpunten ongewijzigd, ook dus wat de halve premie-betaling door den werkgever ea de ander ehelft door den werknemer betreft, is de wetsvoordracht voor den Senaat rijp gemaakt- Nogmaals: van zin tot samenwerking en tegemoet koming heeft minister Slotemaker de Bruine in zeer ruime mate blijk gegeven. De Eerste Kamer vermeldde ik reeds heeft in de afgeloopen week zeer hard door gewerkt. j Den i9en Maart kwam de Senaat door de De fensie-begrooting, welke is goedgekeurd met de stemmen van vrijz.- en sociaal-democraten tegen. Waarna op 20 Maart de Begrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbouw voor 1929 is af gedaan. Toen stond de Eerste Kamer voor de in de huidige omstandigheden toelichting overbodig, voor de Begroeting van Buitenlandsche Zaken. En de publieke belangstelling richtte zich nu geheet naar de zijde van het Haagsche Binnenhof, Kinderportretten Familiëngroepen Busten Bruid- en Bruilojtsfoto's enz. in allerfijnste uitvoering. Specialiteit in Vergrootingen naar elk portret. Fotogr. Ateliers Genntfrifl 's Woensdags van 1—6 uur. tope nu >s Zondags van 9—12 uur. waar onze Senaat vergadert. Twee zittingen heeft de Eerste Kamer gewijd aan dit Hoofdstuk III van de Rijksbegrooting. En de „domumenten-kwestie", alsmede al wat onze verhouding Oot België betreft, „beheerschte" de geVe'e discussie. Wij weten nu, dat de va,lschheid van het door het „Utrechtsch Dagblad" gepubli ceerde document geheel of vrijwel vaststa,at- Dit heeft zekere „opluchting" verschaft- De rede, waar mee minister Beelaerts van Blokland Vrijdag j.l. zijn Begrooting heeft verdedigd, maakte over het algemeen een goeden indruk. Z.Exc. vap Buiten landsche Zaken verduidelijkte o.a. dat hij „zijn' gcede redenen" had voor zijn reis najar de Lfoïi- denséhe kunsttentoonstelling op den dag, tioen de minister wist, dat het „befaamde" document zou gepubliceerd worden. Minister Charmberlajn zal dit wel even goed hebben begrepen als allen iiH Nederland, die „tusschen de regels weten door te lezen"Ook heeft minister Beelaerts doen begrijpen, dat Nederland bereid is om met Bel gië in vrede en vriendschap te leven, doch ook; dat het niet zal berusten in Belgische eiscben „ten koste van ons land". Te Brussel moge men zich dit krachtige woord deugdelijk in het (soms wat doove) oor knoopen Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden R Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels enp Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) Hoofdstuk III is zonder stemming goedgekeurd door de Eerste Kamer, die op Dinsdagmiddag 9 April de Waterstaats-begrooting zal aanvatten. 'De Rijksmiddelen brachten in de tweede ma,and van dit jaar f 37.403.551 op, zijnde c.c. f 1000, meer dan over Februari 1918. Zeer mager, maar nog ganschelijk niet verontrustend accresje. Uit de Regeerings-cuisime komt o.m. het bericht, dat een ontwerp in voorbereiding is inet betrekking tot dot uitvoer van landbouwproducten. In antwoord op vragen, door het Kamerlid mr. Marchant gesteld, verduidelijkte minister De Geer, dat er ten onzent van een spionnage- of contra- spionnage-dienst geen sprake is. Wél wordt er recherche-toezicht gehouden op vreemdelingen en andere personen, wier „faits et gestes" zekere con- zoo MAL5CH VER5CH tróle behoeven. Daarvoor is een bedrag van f30.000 'uitgetrokken onder „geheime uitgaven", waarvan slechts aan de Koningin verantwoording wordt gedaan. I De Nederlandsche Bank heeft haar rentevoet verhoogd. O.a. het officieele disconte tot 5V2 pCt-, dat van rekening-courant voorschotten tot 7 pCt. PERSONALIA: I De „Ingenieur" vermeldde, dat dr. ir. H. Wort- man, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, op 1 'Mei a.s. als zoodanig zal aftreden met het oog op het dan bereikt hebben van den 70-jarigen leeftijd. Van de vele militaire mutaties, welke afkomen, vermeld ik, dat tot chef van den Generalen Staf is benoemd generaal-majoor H. A. Seyfifardt. Den 2*8en Maart zal de tooneeïschrijver Otto Zeegers t er gelegenheid van het bereiken van den 50-jarigan leeftijd, te Amsterdam gehuldigd wor den. Zijn nieuwste tooneelwerk, „Politiek" ge naamd, schijnt een succes te zullen worden. Tot directeur van de Prov. Utrechtsche Elec- Brunings, hoofdingenieur van dat bedrijf in Noord- triciteits Maatschappij is benoemd ir. W. L. G. Holland. Uit de DOODENLIJST: Dr. H. F. M. Huijbers, hoogleeraar in de Algi en Vaderlandsche Geschiedenis van den nieuweren tijd aan de R. K. Universiteit, op 47-jarigen leeftijd. (Dr. H. J. Reijnders, oud-conrector aan het Ste delijk Gymnasium te Amersfoort, oud-archivaris dier gemeente, 72 jaar. 1 C. van Asperen, oud-commissaris van politie te Amsterdam 62 jaar, te Lochum. Mr. K. C. M- H. baron De Sieberstein RogalU Zawadaky, oud-lid Tweede Kamer, oud-kanton rechte rvan Sittard, 75 jaar, te Roermond. Eduard Meijer, de bekende lange-afstaad zwem mer. Uit de MISDADIGHEIDR-RUBRTEK der week wederom even uitgebreid als „bont" teeken ik aan, dat: te Amsterdam een extra-brutale roof plaats had vaneen evestt onbeheerd gelaten po'st-auto, waarin eenige duizenden guldens aan geldswaarde waren geborgen. De auto werd terug gevonden, waarna bleek, dat er voor een som van f9000.uit geroofd was. De nummers van een gedeelte der gestolen bankbiljetten zijn bekend. Naar aanleiding van dit gebeurde heeft het hoofd bestuur van P., T. en T. gelast, dat te Amsterdam transporten per auto voortaan „in gezelschap" van een besteller zullen geschieden. Wie denkt nier niet aan het kalfje en de put? Het getaf in6raken was ih de afgeloopen week weer verbijsterend groot. Te Rotterdam is thans de politie een onderzoek begonnen in verband met „vermoedens van kwaad willigheid". 1 Te Enschdé is een inbrekers-bende aangehou den. S Te Beemster werden drie „kraakjes" in éém nacht gepleegd. .1 Iemand wonende in de Joh. Verhulststraat tè Amsterdam, heeft aangifte gedaan, dat hij doot een individu, zich voor commissiodail' in effecten uitgevend, is opgelicht voor c.c. f 3poo. De oplichter is vermoedelijk over de grenzen ge vlucht. Te Amsterdam heeft een 18-jarige jongen een 19-jarige knaap vermoord uit minnenijd. Het ging om een meisjevijftien jaar. Voor de nagelaten betrekkingen van den vier- voudigem moord, te Groningen gepleegd, lasch ik hier even in, is een som van c.c. ^36.500 kjt- gekomen. c Een post-ambtenaar te Barendrecht heeft be kend, zich aan oneerlijke handelingen te hebben schuldig gemaakt en is te Dordrecht in arrest gesteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1