MOEDER EN MARTELARES kwêmt Mutatie KINKHOEST ABDUSmOOP ftuiienlandsch Overzicht FEUILLETON sloopt het gestel Geleidelijk verdwijnen ze dan van het groot tooneel dep levens, de groote bonzen van dien Grooten Oorlog. Deze week waren het Foch en Sarrail. die, doch thanp onherroepelijk voor het laatst, de openbare belangstelling op zich wisten te vestigen, op zich en hun roemrijke daden. Én wij zijn er niet ver meer van a'f het alp eefl fatale oïsessie te gaan gevoelen, als eten alles>ver- wringende, leven-verstikkende nachtmerrie; hef gaalt er op lijken alsof niemand meer belangrijk en groot is, of geweest is, alsof er geen gebeurte nis meer gewichtig is, die niet, op welke wijze dan ook, zijn oorsprong vindt en zijn waarde meter in den oorlog. Het wil onp voorkomen, dat nog nooit een tijdperk zoo geestelijk afgemalt en uitgemergeld werd door zijn onmiddellijk verleden als het onze, dat er nog nooit een tijd !zoo"p schreeuwende behoefte had alan liquidatie van dit verleden, als juist onze fijd en tevensi, dat er nog nooit zoo'n stroom van bafeislooze utopisten losgebarsten is, welke wel de behoefte, aan een toekomst-gericht streven voelen, doch iedere prac- tische voorwaairde daartoe missen. Foch en Sar rail. Zij hebben, en in de eerste plants Foch, hun historische functie naalr beboeren vervufd. Maar het is een historische functie. En helden- Vereerihg lijkt ons hier niet alleen misjplaatst, doch in alle opzichten schadelijk. Een Ford, een l5r. "Detering en een Samoïlowitsj zijn in onze oogen waardevolle historische figuren, die een ge schiedenis bouwen welke waarlijk een hedien is en, naai- wij hopen, blijven zal. In Italië hebben de verkiezingen plafcts gehad, welke geëindigd zijn in een overweldigende, meer derheid voor de fascisten. Het is een interessant verschijnsel, dit fascisme, in dezen door parlemen tarisme verzwakten tijd. Immers, hoe komt de re geering hier tot stand? En hoe is de kraichtige een heid van deze regeering mogélijk enhois wordt deze gehandhaafd? Zeer eenvoudig. Het fascisme is 'n.i. niet zoozeer een politiek verenigingsprogram, als wel teen. levensleer en een wereldopvatting. Ben je het met me eens? schijnt Mussolini te vra gen, welnu laat mij dan mijn gang gaan en probeer geen roet in het eten te gooien melt kleine en geringe partijbelangen-kibbelarijen. Je 'kunt stem men. Zeg je ja, dab ga ik door en neem dan ook, met wijze mannen, de volle verantwoordelijkheid- op mij. Zoo niet, zoek het dan zelf mater uit. Een dergelijke plebisciet-achtige verkiezing laat de groote lijnen van een bewind allle gelegenheid om Ms de inderdaad belangrijkste dingen behan deld Te worden. Tevens is de vertegenwoordiging dusdanig geregeld, dat deze inderdaan een volks vertegenwoordiging is, doch dat er tegelijkertijd voor gezorgd is, dat geen onbekwame lieden door miïldei van beloften è.d. gekozen kunnen worden. De corporaties, dat zijn vakvereenigingen, mogen n.l. naar vertiouüing van haar belangrijkheid can- didaten stellen, in totaal 800. Een Santal andere lichamen heeft daarnaast de bevoegdheid tot het aanwijzen van nog 200 candidaten. De Groote Raad wijst jju uit deze 1000 candidaten de naar zijn oordeel geschikte mannen aan. Bij de huidige verkiezingen werden pl.m. 800 vakvereenigings-ca-n- didaten aangewezen en 100 van de andere lichamen (universiteiten, spoorwegen, post etc.). Dat hier een gevaar voor vriendjes- en famili/a- regeenng bestaat is ontegenzeggelijk waar, docb naar onze bescheiden meening voorloopig nog niet, daar het fascistische streven nog te jong, te verscb en derhalve, te eerlijk-strijdbaar is om reeds de oude kwalen van oude regeeringen te hebben o-p- geioopeo. De revolutie in Mexico is meer dan ooit onzeker. De felle onverzoenlijkheid der regeering schijnt een wanhopig verzet te hebben losgemaakt bij de re bellen. Wat de regeering nog wel eeps duur zou kunnen komen te staan. Het tot zinken brengen (binnen of buiten de 12 mijis-zóne, dit is nog niet uitgemaakt)' van een En- 'gelsch schip door Amerikaam&che drankjagers geeft nogweliswaar geen aanleiding tot nader commen taar, doch is in dit verband belangrijk genoeg om Vermeld te worden; het is mogelijk, dat hierdoor de -wezenlijke -verhouding tusschen Amerika en F- Engeland duidelijker napr voren treedt, dan in offi- I cieele vriendschapsbetuigingen. En voorspelde I Trotzki* niet een vrij spoedigen oorlog tusschen deze twee staten? Dit zegt natuurlijk niet veel,, maar, ondanks zijn communisme, is Trotksi toch, dit moet hem nagegeven worden, een der helder ste koppen van dezen tijd. „Wat is dat?" vroeg de millionair. „Gezegeld papier, zooals ge ziet. „We hebben hier namelijk een geldzaak te regelen," zei Etienne "Gastel, zonder zelfs een oogenblik zijn eenmaal aan- genomen bedaardheid te verliezen. „Wanneer in een handelszaak een-en-twintig jaar lang een kapi- taal van eenhonderd-negentig-duizend frank heeft berust, zonder dat ooit eenige aflossing van kapi taal of intrest heeft plaats gehad, hoe groot is dan dat kapitaal geworden?" Paul Armand bewaarde het stilzwijgen. „In een handelszaak is dat kapitaal, matig be rekend, minstens driemaal vergroot,, viel Rudo-lf Ducemm in. „Nemen wij een ronde s-otn," hernam 'de schilder. H „Ik ben hier namelijk gekomen," zei hij- tegen Paul Armand, ,.om u te verzoeken mij voor rekening van den heer Edmund Labron- de som van v*fmaaf Honderd duizend frank ter hand te stellen, zijnde, wel te verstaan, met intrest op intrest, het kapiaal, dat zijn vader een-en-twintig jaren geleden door u ontstolen werd!" „Ik heet Paul Armand mijnheer!" riep de boos- De Raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer De Geus, met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met wolkom aan de leden en deelt mede, dat de heer De Geus bericht van verhindering heeft ingezonden. Hiern avolgt voorlezing der notulen, welke on- gewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter doet hierna de volgende mede- deelingen: l In den afgeloopen winter is aan de ingezetenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, gelegenheid gegeven gratig cokes te halen. In totaal is er 152 H L. uitgedeeld. De voorzitter meent, dat de raad zijn goedkeuring wel zal kunnen hechten aan dezen maatregel van B. en. W. f De voorzitter voegt hieraan nog toe, dat een .ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, gra tis erwten en spek voor de behoeftigen beschik baar heeft gesteld. Hij meent dezen daad van .goeden burgerschapszin, op deze plaats naar voren te moeten brengen. 1 De klepel van de torenklok' is gebroken, zoodat er voorloopig niet geluid kan worden; de verhuring van gemeentelanderijen heeft op gebracht f 673.70, tegen f 583.80 bij de vorige ver huring; Tot lid van de Bioscoop-commissie is 'herbe noemd de heer H. Reek; de aanbesteding voor het sloopen van het raad huis is gegund aan den hoogsten inschrijver, zijnde de heer J. Habee, uit Alkmaar. De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat' 2 April met de slooping zal worden begonnen. De secreta rie zal tot de opening van het nieuwe raadhuis ondergebracht worden in de bovenzaal van „Con cordia". Tenslotte deelt de voorzitter nog mede, dat de aanbesteding voor den bouw van het gemeentehuis zal plaats hebben op 17 April a.s. in „Qon,- cordia". Hierna brengt de voorzitter de volgende ingeko men stukken ter tafel: 1. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar over 1928. 2. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. In kas was en moest zijn f 1315.901/2. De voorzitter voegt hieraan toe, dat op de Boerenleenbank is geplaatst een bedrag van f 24.000. 3. Van Ged. Staten de nieuwe regeling van de jaarwedde der wethouders. Met ingang van Januari j.I. zijn deze bepaald op f 200. 4. Rekening van den Vleeschkeuringsdienst over 1928. Het batig saldo bedraagt 11117.341/2, waarvan aan deze gemeente zal worden uitgekeerd f 22.3.40. 5. Brief van de afd. Geestmerambacht van de Ned. Heidemaatschappij, waarin zij mededeelt ac- coord te gaan met de verpachting van het visch- •water. 6. Brief van Ged. Staten, inzake de jaarwedde- regeli-rag van burgemeesters, secretarissen en ont vangers. Hierin wordt medegedeeld, dat deze nieuwe regeling in werking zal treden met 1 Ja nuari 1930. 7. De goedkeuring van Ged. Staten op de ge wijzigde keuringsverordening. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen 8. Verzoek van den heer A. de Geus, om ontslag als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Wordt eervol verleend. 9. Verzoek van het R. K. Kerkbestuur, om be schikbaarstelling van de benoodigde gelden voor uitbreiding van de jongensschool, speelplaats, aan schaffing van leermiddelen enz. B. en W. stellen voor dit adres in handen van hun college te stellen om prae-advies, waartoe- de raad besluit. f 10. Circulaire van de afd. Noordholland van de wicht nagenoeg dol van angst en schrik. „Ik duld uw beleedigingen met langer!" „Ge zijt Ernst Garaud en ge zijt een doortrapte schurk!" zei Etienne Gastel, altijd zeer bedaard. „Hier heb ik de dood-akte van Paul Armand,/ den werktuigkundige, die in bet gasthuis te Ge neve overleden is. Op, Ernst Garaud, het uur is daar om het onrechtmatig verkregen geld terug te geven, alvorens rekenschap te gaan a'fLeggen van ai uw andere daden. Ik eisch het kapitaal, dat "Edmond Labron toekomt, de rechtbank moge ver der omtrent uw lot beslissen. Begin met mij de 'gevorderde vijfmaal honderd duizend frank uit te betalen!" „Verloren! Verloren!" riep de millionair tan denknarsend uit. „En mijn arm, onschuldig kind stort met mij in het verderf!" Daarop voegde h ijer bij: „Ik heb' hier geen geldl" „Met uw welnemen, ge hebt vanmorgen vroeg bij uw bankier de som van vijfmaal honderd dui zend frank gelicht, dite bestemd was voor uw mede plichtige Jean Soliva, die gisterenavond is ge arresteerd is geworden. Vooruit dus met 't geld!"' Van woede trillend opende Paul Armand de geLd- lade van zijn schrijftafel en nam de som eruit, die hij stilzwijgend aan Etienne Castel overhandigde. De Ischilder telde alles behoorlijk na en stak ver volgens het pakket bankpapier in zijn borstzak. Hierop beval hij den fabrikant, een pen ter hand te nemen en dicteerde hem het volgende: „Ik, Ernst Garaud, beschuldig mijzeff, in tegen- Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, over het instituut schoolartsen. De voorzittter geeft van dit schrijven een nadere bedoeling ligt, de provincie Noordholland in ver uitlegging. Hieraan antieenen wij, dat het in de schillende districten te verdeelen van 40.000 in woners. waarvoor dan een schoolarts zou worden aangesteld. De kosten zullen per district ongeveer bedragen f 11.035.waaronder dan begrepen is jaarwedde, reis- en verblijfkosten en nog enkele andere uitgaven. Deze kosten worden over de verschillende gemeenten omgeslagen, naar gelang van het zielenaantal, wat vo-or deze gemeente dus neerkomt op ongeveer f 200.De voorzitter merkt op.d at de raad meermalen over schoolartsen heeft gesproken, doch steeds bleef het bij vrome wen- schen, omdat de kosten te hoog waren. B. en W. stellen voor in principe tot aanstel ling te besluiten. f De raad besluit aldus, zonder eenige bespreking- Verder was nog ingekomen een verzoek van den heer P. de Moei, sluiswachter, alhier, om' een reductie van zijn pachtsom, omdat hij in den afgeloopen winter de sluis gedurende 9 1 10 weken 'niet heeft kunnen gebruiken, vanwege den stren gen vorst. Hierdoor heeft hij aanzienlijke finan- cieele schade ondervonden. De voorzittter zegt, dat B. en W. meenen, dat wanneer men iets pacht, men weet dat er risico aan verbonden is. In den regel wordt het risico, bij het pachten van een sluis, gesteld op 3 hl 4 wéken, doch een winter, als we dit jaar gehad hebben, behoort tot de zeldzaamheden. Het be treft hier dus'een exceptioneel geval en daarom stellen B. en W. voor hem een vermindering be geven van f 200.B. en W. hebben in aanmer king genomen, dat de totale pachtsom bedraagt f 2CDo.per jaar, dus f 40.p.er weekongeveer. Zonder eenige discussie vereenigde de raad zich hiermede. Vaststelling voorschotten aan de bijzondere scholen. Op voorstel van B. en W. stelt de raad de vol- /gende voorschotten vast: voor de School met den Bijbel f525.34, R. K. Meisjesschool f1804.76 en •R K. Jongensschool f1621.28. Van B. en W. is verder ingekomen een ontwerp gemeenschappelijke regeling inzake den Twuijver- weg. Voor den inhoud dezer regeling verwijzen wij naar ons nummer van verleden week Donderdag. De raad vereenigde zich hiermede, zonder eenige bespreking. Als laatste punt van de agenda volgden nog eenige benoemingen. Tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden herbenoemd de heer J. Gprter en mej. Lindhout, beiden aftredemdp tot lid der commissie werd benoemd mej. Ade laar, in de plaats van den heer Wagenaar, die als zoodanig had bedankt. De heeren J. Deutekom, N. Anriesma én miej. Adelaar, werden benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, terwijl tot lid wer den herbenoemd de heeren L. Mallekote, R. Schuil en G. v. Loenen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wierd de heer A. de Geus herbenoemd. In de vacature van lid van hte stembureau, ont staan door het overlijden van den heer Duijves, werd voorzien door de benoeming van den "heer1 P- 'Zut. Plaatsvervangend lid voor den heer Zut werd de heer J. Broersen, terwijl de heer A. Kwa- dijk eveneens als plaatsvervangend lid werd be noemd, door het ophouden van het raadslidmaat schap van den heer J. Jes. Rondvraag. 1 De heer K^oij vraagt of den voorzitter nog iets bekend is van den Mosselenbrug. Aan den Twuver- wel is zoo langzamerhand een einde gekomen, gaarne had hij n uook een einde aan de kwestie Mosselenbrug. De voorzitter zegt, dat hem officieel ni-etls be kend is. Wel kan hij officieus med'edeelen, dat hef rapport van de 2 professoren, di<e deze zaak hebben behandeld, thans op de Provinciale Wa terstaat berust, die advies moet uitbrengen aan den Raad van State. Dezer dagen zijn er nog 2 ingenieurs geweest van de P. W. om de brug te onderzoeken. Hij vermoedt echter, dat er nog wel eenigten tijd mee gemoeid zal zijn. De voorzitter zegt hierna, dat het de laatste keer is, dat er vergaderd is in dit lokaal en iln dit gemeentehuis, hetwelk ongeveer 50 jaren als zoodanig heeft dienst gedaan. Zij, die hier reeds vele jaren komen, en het raadslidmaatschap reeds met dubbel cijfers tellen, zich wel zullen her inneren, dat binnen deze muren veel goeds tot stand is gekomen. Zij zullen, wel niet met weemoed, maar toch wel aangenaam, herdenken-deze plaats, waar zij zoo dikwijls zijn samengekomen. Met den wensch alle leden bij de opening van het nieuwe raadnuis in goeden gezondheid aan te treffen, sluit de voorzitter de vergadering. tvoordigheid van de heeren Etienne Castel en Rudolf Ducemini Ernst Garaud, het voorhoofd met koud zweet bedekt hield plotseling pp. /Wil men een schrif telijke bekentenis van rriij?" riep hij uit. ,"Dhar- mee Kan men mijn dochter diep rampzalig mfc- Jcen ik schrtjï' mèt verder." Daar verscheen op eens Tüïary weder in 3e ü&mer, langzaam voortschrijdend als 'n slaap wan delares, en trad o_p haar vader toe. „Ge moet schrij|ven, vader!" klonk het bevelend van hare lippen. Ernst Garaud viel zijn kind te voet en stamelde, terwijl hij zijn handen naar haar uitstrekte: „Mary, mijn lief lief kind, wat ge daar van mij' vordert is juw en mijn schande!" „Schrijf, wat u wordt opgegeven, vader," her nam Mary. „Sta op en neem uw pen weder ter hand." Ernst Garaud had den moed niet haar uitdruk- kelijken wil te wederstreven. Hij gehoorzaamde. Zijn dochter bleef aan de schrijftafel staan, met haar hand daarop steunend. De schilder dicteerde verder: „Ik beschuldig mijzelf, op den 6 September 1861 aan Johanna Fortier den hierbij gevoegclen "brief te "hebben geschreven. Ik beschuldig mijzelf, van op dien zelfden dag Julius Labron, fabrikant te Alfo-rt- ville, een som van honderd-negentigduizend frank te hebben ontstolen." Ernst Garaud hield weder op. „Neen, neen," mompelde hij, ,,ik kan dat niet schrijven!'' Moeders, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijf maanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kinderen mort teisteren. Al vertelt men U, dat de „ervaring" de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akkers Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akkers Abdijsiroop lost het vastzittende slijm ®p. zoodat dit gemakkelijk wordt op- gege en en tempert den hoest; zij versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk AKKER'* Voorde Borst. Per lioktr: f 1.50, 2.75, f 4.50 Land- en Tuinbouw BEMESTINGSPROEVEN OP FRUIT- 1 BOOMEN. Til het Duitsche tijdschrift „Landbau und Tech- nik" komen enkele belangwekkende gegevens voor van eer. langjarige proefneming van Prof. Wagner Op peren. In 1903 werden door Prof. Wagner een aantal pereboomen van dezelfde soort uitgeplant in groepen van 5. Groep 1 kreeg tot 1926 geen bemesting groep 2 een eenvoudige volledige be mesting, groep 3 een dubbele volledige bemes ting, groep 4 een bemesting als groep 3 maar zonder stikstof, groep 5 als groep 3 maar zonder fosforzuur, groep 6 als groep 3 maar zonder kali. In 192b werden de boiomen gerooid, om van *k vast te stellen: de omvang van de stam, 'de ge middelde hoeveelheid geleverde vruchten en enkele andere gegevens. 1 Daaruit bleek, dat had opgeleverd per boom ge durende het geheele 23-jarige ttijdvak: groep 1 347 K.G. peren; groep 2, 621 K.G.; groep 31, 717 K.G.; groep 4, 370 K.G.; groep 5, 1246 K).G.; groep 6, 536 K.G. De stamomvamg was in die jaren re;sp. toegenomen met 41.2 c.M,, 5.3.3, 60.7, 43-9, 71-6 en 60.3 c.M,. Aan het vérdere deel van 't verslag ontLeenetl we noig, dat het ontbreken, van een stiksHofbenues- ting den bloei sterk verminderde, eveneens de bladvorming, en na&eelig werkte op de grootte der vruchten en op hun aantaf. Fo,sforzuur daarentegen had geen nadeeligen in vloed op den groei der plant, of 't aanwezig wa-s, dan wel of 't ontbrak. Uit de boven gemelde juist genoeg werkte op de vruchtzetting, cijfers blijkt wel, dat het ontbreken v&n fosforzuur Bij de proeven betreffende de smaak werd ge constateerd, dat een kalibemesting de smaak van door kalibemesting bevorderd, de vruchten verbeterde. Ook de houdbaarheid werd Uit een en ander Volgt wel, dat het tooodig is, Ook de boomgaarden een goede bemesting niet te onthouden. In vele gevallen mankeert daar in ons land nogal het een en ander aan. Dat het een aansporing zij, hierin verbetering te brengen. Dé „cost gaet voor de baet!" „Schrijf, vader!" herhaalde Mary. „Anders doe ik het in uw plaats." De booswicht bukte voor haar wil en- schreef verder. De schilder ging voort met te dicteeren: „Ik' beschuldig mijzelf van den heer Julius, mijn pa troon, niet alleen het bovengenoemde geld, maar ook de nieuw ontworpen plannen eener uitvin ding gestolen te hebben, daarna de fabriek in brand gestoken en hem vermoord te hebben. Ik -beschuldig mijzelf den naam van Paul Armand vaisclielijk aangenomen en gedragen te hebben. Ik beschuldig mijzelf, Lucie Fortier door mijn medeplichtige Jean 'Soliva te "hebben willen Hoen vermoorHen en eveneens haar moeder Johanna Fortier ,die ik herkend heb, hoewel zij zich als Mima Perrin, een rondbrengster van brood, aan mijwas komen vertoonen." Tot zoover was Etienne Castel gevorderd, toen plotseling de deur van het kleine vertrekje geopend 'werd en Johanna Fortier zelf te voorschijn kwam. Zij had een vaalbleeke kleur, terwijl op haar hals de bloedroode strepen zichtbaar waren door den druk der vingers van Ernst Garaud ontstaan, die gewaand had, dat zij als lijk achter die deur moest zijn neergevallen. „En ik," zei ze op harden toon, „ik beschuldig dién man van het feit, nflj daareven met éïgien handen te hebben willen verworgen 1"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3