Bond «id Bepfiiinieiiifi v.ROSSEM's ZEEPAARD IScr ffSKBSÏ^Ïf! Uit den Omtrek Plekken op de huid zweertjes Kloosterbalsem Donderdagavond 7 uur hield bovengenoemde bond zijne elfde jaarvergadering in Concordia te Noordscharwoude. Be voorzitter, de heer P, Kramer, constateert tot zijn groote blijdschap dat van alle aangeslo ten afdeelingen vertegenwoordigers aanwezig zijn. Het getal afdeelingen, hetwelk thans 11 bedraagt,, mag zich steeds verheugen in een toenemende groei, hetwelk getuigt dat de burgerij sympathi seert met het streven. Tevens geeft het den leden wederom kracht om in ieders omgeving zijn krach ten te geven tot het stichten van nieuwe afdee lingen. Spr. hoopt dat de besprekingen van hedenavond van aangenamen aard zullen zijn en tevens zullen bdijragen tot het verleenen van steun voor de op richting van afdeelingen. Met genoegen kan spr,. mededeelen, dat in Ha renkarspel plannen worden beraamd voor de op richting eener afdeeling. Ofschoon Schagen niet aanwezig is, hoopt spr. dat deze afdeeling ten eenenmale zal toetreden tot eten Bond. Voorts merkt spr. op, dat de afdeelingen zeei nuttig werk verrichten en als men ziet, alaus spr. hoe thans de begrafenissen worden uitgevoerd in vergelijking bij 20 jaren geleden, dan is het ver schil zeer groot. Ook in vergelijking met de groo te steden noemt spr. de uitvoering van begrafe nissen geldklopperij, gezien de bedragen hier voor van f 200 a f 300, terwijl zulks door de af deelingen met f 60 a f 70 betaald is. M,et een hartelijk welkom aan de aanwezigen in zonderheid aan de pers, van wie spr. hoopt, dat zij een correct verslag zal geven, verklaart spr. de vergadering voor geopend. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris, den heer L. Molenaar, voorgelezen en onder dankzegging aan den samensteller onge wijzigd goedgekeurd. ïn afwijking met de agenda wordt thans aan de orde gesteld pun^,9: Afwerking Verzekering. De vertegenwoordiger der Verzekeringsmaat schappij „General accident Company"- deelt mede, niet alle opgaven der afdeelingen te hebben ont vangen, wijl 3 afdeelingen geen opgave hebben gezonden van het totaal aantal personeel. Spr. dringt aan op spoedige toezending der op gaven. Na langdurige discussie, waarbij door genoem den vertegenwoordiger vele inlichtingen worder verstrekt, worden door de afdeeling het aantal personeel, hetwelk voor de verzekering in aan merking komt, definitief opgegeven,, zoodat de polissen opgemaakt kunnen worden. De verzekeringen worden aangegaan voor den tijd van 12 maanden en worden stilzwijgend ver lengd, met inachtneming van een opzeggingster mijn van 2 maanden. Financiën. Uit de Bekening vermelden wij, dat de ont vangsten hebben bedragen f150, de uitgaven daarentegen f 104.38, alzoo een batig saldo van f 45.52. Het bezit bedroeg op 1 Januari 1929 f215.47. Namens de financieel ecommissie rapporteert de heer A. Swager van Noordscharwoude, alles m de beste orde te hebben bevonden en adviseert tot goedkeuring. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. De voorz. brengt een woord van dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Benoeming Finaneieele Commissie 1929. Als zoodanig worden aangewezen de afdeelin gen Oudkarspel en Noordscharwoude. Jaarverslag Secretaris. Hieruit vermelden wij, dat het bestuur den in druk heeft, dat alle afdeelingen steeds paraat waren ,de begrafenissen van medeleden in alle opzichten naar wensch van de nabestaanden te doen geschieden. Het ledental bedroeg 6683 in 1927, tegen 7156 in 1928, alzoo een vooruitgang van 473 leden. Het aantal begrafenissen bedroeg 157 en wel doo»; leden niet-leden St.. Pancras 15 11 4 Broek op Langendijk 16 8 8 Zuidscharwoude 8 0 8 Noordscharwoude 15 7 8 Oudkarspel 15 9 5 Nieuwe Niedorp 14 11 3 Schoorl 16 8 8 Heerhugowaard 14 5 9 St. Maartensbrug 37 18 19 Hensbroek 7 3 4 De finantieele toestand is ze er gunstig te men en bedraagt het voordeelig saldo f 1699.! Bij 't verschijnen van Johanna Fo-rfier hadden "Etienne Laster en Kuaoir een kreet van verrassing, Mary daarentegen een gif van ontroering n'ef xunnen onthouden. i Emst Garaua scheen in een steenen beeld te zijn veranderd. Mary hief zijn niet meer weerstevende hand op en lede die. op het papier. „Schrijf, vaderI" geboo-d zij. Als geheel werktuiglijk schreef hij nog twee regels. „Oniderteekeu nul" Hij onderteekende. 1" Mary nam het beschreven papier en reikte het aan Johanna Fortier, zeggende: „Zie hier uwe rechtvaardiging!" Daarop wendde zij zich tot haar vader en zeide: „De hemel moge u genadig zijn! Mijn laatste uur is geslagen, dat weet ik zeker." Met langzame schreden verwijerde M^ry zich, gelijk zij was binnen gekomen. Eenminuut ging in stilte voorbij. Men hoorde niets dan den hijgenden adem van den millionair, die het gelaat in beide handen verborgen hieldl Plotseling dreunden in het voorvertrek verschil lende schreden en l.ucie Fortier, George Durier ere Edmond Labron verschenen met den rechter van instructie, Men chef der veiligheidspolitie e-n Jean Soliva welke laatste door gerechtsdienaren geleid werd, in het vertrek. Het Bondsbestuur vergaderde tweemaal, terwijl één algemeene vergadering is gehouden. Het D'agj bestuur kwam vier maal bijeen. Voorts werd gememoreerd dat de zaken van de heeren Klinkert en .Wolfswinkel in de beste j orde zijn bevonden, terwijl het contract met laatstgenoemde wederom voor een jaar is ver lengd. Door den secretaris der afdeeling Wieringer- j waard wordt medegedeeld een klein verzuim te I hebben gedaan aangaande het ledental. Spr. wil zulks thans herstellen. Tevens deelt spr. mede, dat- aan de gemeente Wieringerwaard een begraaf- toestel is aangeschaft. t De voorz. dankt allereerst den secretaris voor zijn breedvoerig verslag, waaruit gebleken is, dat. in alle afdeelingen groote activiteit aan den dag wordt gelegd. De heer S, Brugman, Heerhugowaard, wenscht ten opzichte van den ongunstigen toestand dezer afdeeling op te merken, dat het groote bedrag der uitgaven te wijten is aan het bedrag der aflos-: sing, groot f310. Vaststellen contributie 1929. De penningmeester stelt voor de contributie te handhaven met het oog op de verschillende meer dere uitgaven, zooals verzekering etc. Bij acclamatie wordt aldus besloten. Bestuursvoorstel, aanvulling statuten. Door den voorz. wordt aan de Pers verzocht de besprekingen hieromtrent niet te publiceeren. Het bestuursvoorstel luidt aldus: Leden, die om religieuse opvattingen geen lid kunnen worden, waar zij zich vestigen, blijven lid bij die afdeeling, waar zij vandaan komen. Voor elk lid wordt bij overlijden de vergoeding betaald, die daarvoor bestemd'is. Hierover wordt zeer lang gediscussieerd, waar bij tenslotte door de afdeeling St. Pancras wordt voorgesteld dit punt voor 1 jaar uit te stellen, opdat iedere afdeeling deze zaak in hare leden vergadering ter sprake kan brengen. Ook hieromtrent wordt veel besproken, doch gaan tenslotte alle afdeelingen hiermede accoord- Gelegenheid tot toetreding van den Bond. Nieuwe afdeelingen meldden zich niet aan. Rondvraag. De afgevaardigde van Hensbroek betreurt het, dat het bestuur zich heeft laten leiden door de vergadering en acht de uitslag omtrent punt 7 eene groote laksheid der Protestanten. Eén der aanwezigen roept uit: „Dat is een persoonlijke haat!" Door den afgevaardigde van St. Pancras wordt gevraagd of eene afdeeling vrij is voor niet-leden om per lijkauto te begraven. De voorz. zegt, dat voor den Langendijk een contract, is afgesloten met den heer Wolfswinkel voor paardenbespanning; Te dien opzichte zal bij hooge uitzondering voor de lijkauto worden toege geven. Be heer Jb. Kramer zegt, dat de vereeniging tenslotte het uitvoerend lichaam is en waar zij een contract heeft voor paardenbespanning, de leden hiermede genoegen hebben te nemen. De voorzitter merkt op, dat zich om bijzondere reden uitzonderingsgevallen kunnen voordoen. Een der aanwezigen is van meening dat deze bespreking voor iedere afdeeling op zichzelf staaf en op deze vergadering niet thuis hoort. Sluiting. Niemand meer het woord verlangendee, sluit de voorzitter onder dank aan de aanwezigen en pers de vergadering. teur den heer Paul Kok, een uitvoering geven in luja" voor het eerst onder leiding van haar diree- de Herv. Kerk en wel op 2en"Paaschdag, Gezien de resulaten, welke de heer Kok reeds behaalde met z'n andere koten, en de goede naam welke er steeds uit ging van „Halleluja", twijfelen we niet of de liefhebbers van zang zuflen weer in hooge mate kunnen genieten. - BROEK OP LANGENDIJK. De muziekinstrument der Chr. Harmonie-ver- eeniging, welke geleverd zijn door de fa. Ansingh te Zwolle, zijn ter bezichtiging gesteld voor de ramen van den heer K. Timmerman. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. De dienstplichtige J. Bakker, in deze gemeente, van de lichting 1923, is door den burgemeester bpgeroepen om op 11 April a.s. voor 17 dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. NOORDSCHARWOUDE. De keuring van trekhonden ih deze gemeente zaf plaats hebben op 26 April a.s. NOORDSCHARWOUDE. De jongeheer C. J. Kok, leerling van de Am bachtschool te Alkmaar, werd in de Afd. Motor en Rijwielherstellers bevorderd van de ie. naar de 2e klasse. De jongeheer A. de Geus, leerling smid-bank werker aan de Ambachtschool te Alkmaar, werd bevorderd van de ie naar de 2e klasse. ZUIDSCHARWOUDE. Als een zeldzaam geval verdient wel vermel ding, dat een der bekroonde paarden op de Ten toonstelling te Amsterdam, welke aangekocht is door den heer A. Beemsterboer, 'paardenslager. aimer, het respectabele gewicht had van 569 K.'G. BROEK OP LANGENDIJK. 'Blijkens voorkomende advertentie in dit blad, zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Halle- „Moeder, moeder!" riep Lucie, zich aan Jo hanna's borst werpend, die met den uitroep: „Mijn kind, mijn kind!" de armen 'voor haar geopend had. De chef der veiligheidspolitie legde zijn hand op den schouder van den millionair. „Ernst Ga- raud," zei hij, „ik arresteer u in naam der wet!'" „Dat loopt slecht af, vriend!'' zei Jean Soliva hoofdschuddend, „'t Is u lang voor den winid ge gaan, maar nu is het blaadje omgekeerd, niet waar?" „"Johanna Fortier," zei de rechter van "instructie, 'ik ben door den procureur-generaa'f gemachtigd om u voorloopig irn vrijheid te laten, een vrijheid, die, gelijk we hopen, weldra door een wettelijk besluit zal worden bestendigd. Geef niij nu dat papier, 't welk u daareven, gelijk ik gezien heb, door de dochter van dezen man werd ter hanld gesteld. Mijnheer Castel, van u vraag ik de onder uwe berusting zijnde dood-akte van Paul Armand, 'alsmede den brief, die Ernst Garaud in Tiet jaar 1861 aan Johanna Fo-rtier geschreven heeft „Hier hebt ge de beide stukken, mijnheer!1" „Johanna "Fortier," hernam de rechter, „volgens ir$ne overtuiging zaf het nT'et lang duren, of ge Wordt openbaar in uw "eer hersteld." „O, dank, mijnheerI Ik heb zooveel geleden.1' „tri,' st- fJtienne Castel, terwijl hij Gerorge naar de vrouw geleidde, „hier is de advokaat, die uw zaak zal bepleiten, niet alleen met talent, maar tevens met een gevoel van eerbied ien liefde.": HEERHUGOWAARD. „Het Witte Kruis". De voorjaarsvergadering werd gehouden onder leiding van Dr. Spierings, aangezien de voorz., de heer W. Molenaar door ongesteldheid was verhin derd. Na opening der vergadering, lezing der notulen. Naar aanleiding dezer werd meegedeeld, dat de voordracht over .de T.B.C.-bestrijding, waartoe was besloten, wél in allen deele was voorbereid,1 doch niet heeft plaats gehad vanwege de streinge koude en de vele ziektegevallen. De vergadering ging accoord met het voorstel deze voordracht nu den komenden winter te hou den. Op voorstel van het bestuur werd besloten ook voor de wijkzuster een abonnement te nemen op het maandblad. Naar aanleiding van het in'de notulen vermelde onderzoek naar de mogelijkheid eener zwem- en badinrichting ontstond een tamelijk breedvoerige discussie, daar de vraag werd gesteld of dan toch niet iets in die richting gedaan zou kunnen wor den. Het resultaat der bespreking is, dat aan de comm. van onderzoek werd verzocht in elk geval de verzamelde gegevens te bewaren. Ingevolge een ingekomen verzoek met betrek king tot aansluiting aan de waterleiding, ontspon zich mede een discussie, met het gevolg, dat het bestuur de opdracht pntving zich tot het water leidingbedrijf te wenden en met aandrang te ver zoeken de aansluiting uit te breiden tot woningen, die het noodig hebben en waarvoor de aanslui" tingskosten niet al te hoog loopen. Algemeen acht men den toestand niet billijk, waar velen, voor wien aansluiting niet zoo bezwaarlijk lijkt, en die leidingwater broodnoodig hebben, uitgesloten blij ven, terwijl anderen, die op aansluiting in 't geheel geen prijs stelden, tot aansluiting ver plicht werden. 1 Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten voor het Witte Kruis bedra gen f2163.69i/2, de uitgaven f 2014.73, alzoo een batig saldo van f 148.97, Voor de wijkverpleging waren de ontvangsten f2335.54 en de uitgaven f2433.79, dus een nadeelig saldo van f98.25 en voor de T.B.C'.-bestrijding de ontv. f2851.40 en de uitgaven f2989.52i/2, dus een nadeelig saldo groot f 138.12. Van deze rekeningen werden de dragen der voornaamste posten meegedeeld, waar" na de heer Van Schaick namens de ïinancieele commissie verklaarde, alles in goede orde te heb ben bevonden. 1 De Penningmeester ontving den dank der verg. en werd van verdere verantwoordelijkheid onthe ven. Uit het jaarverslag van Hen secr. stippen we aan, dat 2 ledenvergaderingen werden gehouden, 'dat aan eenige personen werd gewezen, "hoe het zuurstofapparaat bediend moet worden, dat de beschrijvingsbrief voor de algem. verg. werd be handeld, de heer P. Scholten werd herkozen in het bestuur en de heeren H. 'Hoogland en'S. Brug man als nieuwe bestuursleden zitting namen, voorts ,dat door de wijkzuster 519 bezoeken wer den afgelegd en het ledental op het einde des jaars 709 bedroeg. Uit het verslag van den Magazijn meester bleek, dat 432 maal artikelen zijn uitge reikt, wat op minstens 1000 stuks mag worden gesteld; dat over het algemeen het materiaal in goeden staat verkeerd een nieuwe ligtent het vol gend jaar, nieuwe ledikanten dit jaar aangeschaft zullen moeten worden, terwijl welicht het aantal ligstoelen vermeerderd zal moeten worden, daar deze vaak zeer lang in gebruik zijn; voorts zullen kleine artikelen moeten worden aangevuld. Het verslag over de badinrichting is zeer ongunstig, hiervan wordt veel te weinig gebruik gemaakt, hetgeen de illusie voor het stichten eener bad- en zVeminrichting zeer verzwakt. Het zuurstof ap" paraatheeft gelukkig geen dienst behoeven te doen, in een zeer dreigend geval is de heer Slikker flink opgetreden, waarvoor hem dank wordt ge zegd, wat warme instemming vindt bij de verg. Nadat nog weer een demonstratie is gehouden met het zuurstofapparaat, opdat dit steeds door meerderen bediend zal kunnen worden, en door Dr. Spierings nog allerlei wenken waren gege ven met betrekking tot vervoer en bediening werd de verg. door voorz. gesloten. Johanna zag met oogen vol dankbaarheid en vTeug'de naar George op. Zij wilde hem de hand geven. 1 t „Maar zeg haar dan1 toch, mijn broeder," riep Lucie, „dat wij voortaan met ons beiden zullen zijnn om haar als moeder ,te beminnen!" „Uw broeder? Hij?" stamelde Jo-hanna. „Mijn zoen, mijn zoon!" Zij drukte George, die haar omhelsde, met warmte aan het hart. ■Doch dit was te veel blijdschap na zulk een langdurige smart. Johanna verloor het bewust zijn in de armen harer kinderen. i Toen zij weder tot zich zelve kwam, noemde haar Edmond, die naast Lucie aan haar voeten knielde, eveneens: „Mijne moeder!" Een haif uur later, nadat de gerechtsdienaars Emst Garaua en diens medeplichtige hadden weg- gevoerd, vond men de dochter van Paul Armand ctooa op haar bed. Hare koude hand drukte nog den zakdoek tegen den mond en die zakdfoek" zag rood van bloed. c r Eer Mary zich had neergelegd oht te sterven, had zij het volgende geschreven: „Voor Lucie Fortier. 1 -j 'Ik heb u veel, heel veel leed aangedaan, Lucie;, én toch was ik niet slecht van hart. Ik heb hem' alleen' al te veel bemind! Ontholud mij uwe vergif-' fenis niet, Lucie, en bid den lieven Gfcld voor /triij. Ge zijt bitter gewroken. Mary." ST. MAARTEN. STROET. unaer ïelamg van aen neer Keeman gat' Don derdagavond in het café van den heer Wit, alhier, de Gymnastiek-vereen. „V.I.K-" een openoare uït- 'voering. Dat ait geen gewone uitvoering zou wezeen Dteek ai "terstona dij net öetreaen aer zaai, 'djaar deze feestelijk was opgesierd. Deze versiering was dan ook aangebracht ter éere der vereeniging, welke gelijktijdig haar 10-jarig bestaan vierde. Op deze uitvoering was dan ook een geheel ander cachet gedrukt dan wij van voorgaande gewoon waren en dit bleek al direct bij opening, daar het voor dezen avond de heer D. de Geus was, die als feestvoorzitter deze bijeenkomst opende en op de hem eigen leuke spreekwijze al direct de feeststemming wist o'p te wekken. Voorts was het de voorzitter, de heer" J. do Pee, die een woordje sprak en tevens als blijk van waar deering aan den heer Keesman een praclitig rook stel aanbood en aan "den pianist, den heer P. Koor des, voor de vele belanglooze hulp zijner zijds, een fijn lederen muziektasch offreerde. Voorts wisselde deze avond voordracht en tuin kunst elkander at to gaf de aanwezigen, zoowel m het een als het ander, groote voldoening. Te ruim 1 uur was het de feestvoorzitter, die deze bijeenkomst sloot en het kunnen van 'W.I.K op prijs stelde, er de fioop bij uitsprekende, dat steeds op dezen weg voorttgegaan mag worden. ST. MAARTEN. STROET. Door den heer Jc. Roos te tSroet, is aan den heer Zijlstra een 3-tal sneeeen grond te "Stoet verkocht, met het doel er een woonhuis op te Douwen. SINT MAARTEN. Donderdag reed de heer S. Komen met zijn melkauto door den drukken Wijzendweg en had aldaar het ongeluk met zijn vehikel in de weg sloot te geraken. Wat schrik, schade wegens ver lies van mcfk en wat arbeidsloon voor 't redden der verongelukte auto' en het geval i§ hiermee van de baan. Wie volgt? VALKOOG. Onze plaatsgenoot de heer "5. v. d. Velde, die hier pl.m. 40 jaar het schildersvak heeft uit gevoerd, heeft deze zaak onüerhandsch verkocht aan zijn knecht, den heer "B. Schut. We willen nópen, dat de nieuwe' eigenaar dezelfde capa citeiten en fust in het valt mag bezitten en behou den als zijn voorganger, dan voorspellen wij hem een goede broodwinning. pUSSijeS en .zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Bovendien onovertroffen bij wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent. ■v. 50 gr. f 1—. v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar! Een en ander uit liet Kerkelijk leven van Broek op Langendijk en Zuidscharwoude in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw Nadruk verboden. REGLEMENT gemaakt ter regeling van 't School- en Costers- ampt bij Schepenen en Waarschepenen ten over staan van Kerk-Meesteren en aangaande 't voor lezen en Singen bij den Kerkeraad van Zuid scharwoude: ten eynde haren Ooster, Schoolmees ter en Voorzanger Klaas Schouten in 't exer- ceeren der voorszeide ampten hem dien conform zal hebben te gedragen. Ten aanzien van 'tL'oster- en Schoolampt zal gemelde Schouten hebben te observeeren de vol gende artikelen: 1. Eerstelijk zal hij goede toezigt moeten ne men op het uurwerk; 't selven tijdelijk opwinden en met voorsigtigheyt behandelen, zonder daartoe onervarene personen veel min schoolkinderen of diergelijke te mogen gebruyken. 2. Sal altijt sooveel mogelijk de klok en wij- ser correct moeten houden, speciaal des Sondaags- morgens als wanneer in cas van defect, 't selve voor ses ueren zal moeten zijn geredresseert, Drie maanden na dien dag werden Ernst Gja- raud en Jean Soliva tot levenslangen tuchthuisstraf veroordeeld. Wat Ernst Garaud betreft, kwam dit votonis nau welijks tot voltrekking. De booswicht, die geen ander teeder gevoel meer kende dan de vader liefde, kon den dood zijner dochter niet lang overleven. Hij vond een middel om zich zelf in de gevangenis van het leven te beraoven. Het duurde vrij lang, eer bij1 gerechtelijk be sluit Johanna Fortier in haar eer was hersteld. Op den morgen van dien dag huwde Edmond Labron met Lucie en nam hij met haar en hare moeder zijn intrek in het woonhuis, dat nevens de fabrieksgebouwen op het verlaten terrein van Alfortville was opgericht- Edmond Labron nam Rudolf Ducemin tlot kas sier, die door de ondervinding en vooral door den omgang met brave menschen wijzer geworden, een trouw, ijverig en eerlijk werkman bleek te zijn. Het .jonge paar is onuitsprekelijk gelukkig. Johanna Fortier is rijk, omdat hare kinderen rijk zijn en gevoelt zich gelukkig, omdat zij ge lukkig zijn. „Ik heb veel geleden," betuigt zij meermalen, „maar thans bezit ik reeds een hemel olp aarde." EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4