NIEUWE Liefde en Misdaad Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 89 IHTERC. TELEPHOOH 52 Woensdag 8 April 1929 88e Jaargang Stemmingsbeeld u» Groentenland Plaatselijk Nieuws De Moord van Saint-Ouen. LANGUI) IJ KEU COUR AH! Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. Advertentiën van t5 regels 7i oent, elke regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte „Zeg dat laatste Stemmingsbeeld van je was niet veel zaaksl" zei een bevriend koopman. Samen fietsten we door ojns Groenten-Metropolis door Broek tot N.S. „Och ja," hernam de zoon van Mercurius, „wat hebtt je nu meer verteld en gegeven, dat wat reeds op vergaderingen was gezegd? Ik houd niet van vergaderen, gewoonlijk kletst men er 't honderd uit. Altijd zijn het dezelfden, die hun snavel niet kunnen houden. Ze verbeelden zich meesta'ook mojg, dat ze interessant zijn.' Zoon van Mercurius," heb ik gezegd, „matig u een weinig; ge maakt u aan 'n lichte overdrij ving schuldig. Dat er zulke typen zijn, Wie zat 't ontkennen? Doch er zijn gelukkig nog vele kalme, bezadigde menschen, die niets zeggen, als ze niets te zeggen hebben. En de eerstgenoemden zijn vaak noo|dig, orn anderen aan 't praten te krijgen; heusch, die praat- maniakken zijn nog wel ergens goed voorl" „Weet je wat goeds er scho.o|l in je laatste Stemmingsbeeld?" vroeg mijn metgezel. „Tc Ben zeer nieuwsgierig naar uw oortfeel" luidde 't bescheid. „Welnu, dat men nu eens heeft kunnen lezen, dat er iets hapert aan de laadplaatsen. Je hebt 't zeer zacht, nog erg bedekt en met bedachtzame voorzichtigheid neergeschreven. Dat is 't eenig goede in je artikel!" ,Toeji je laatst ter vergadering was van „Koop handel" vroeg ik heb je t'oen daar o,ver de zaak vande laadplaatsen gesproken? Veel praat jo niet. niemand zal jou voor niet praagrage ver gaderingen-maniak verslijten. Heb je toen wat ge zegd, Mercurius?" „Neen, zei hij 'k heb gezwegen." Hij voel de nattigheid, en zei weinig meer. „Maar hamer als je blieft nog enkele malen in je Stemmingsi bleeld op dat aanmeeld, wil je?" „Wat moet ik dan. schrijven?" „Wel, dat het hoog tijd woirdt, dat er forsch wordt ingegrepen, 't Is gewoon weg een troep, 'n rommel, zooais 't er langs gaat- Laat de veilings bonden desnoo|d9 een paar detectives aansteTlen a f75 per man per week. Die menschen verdienen dubbel en dwars hun geld. 'n Zootje, dat 't isl" l „Overdrijf je niet?" vroeg 'ik. „Kon ik praten, dan zo-u ik zeker op „Koop handel" gesproken hebben. En schrijven voog 'n courant daar waag ik me niet aan. Maar ik zeg, dat 't hoog tijd woxdt, dat er ingegrepen wordjt. Weet je, waar Langendijk 'n voorbeeld aan mag nemen? Aan Warmenhuizen. Hier kletsen ze zet 't maar in de krant hier kletsen ze al maar over wegen op 't straatje, de bascules in de wagon, mag niet. Alsof wij kooplui d'r op uit zijn, de boe ren te „beduvelen" „Kalm, Mercurius kalml" „Nou ja blijf maar kalm, als je voelt keer op keer genomen te worden, nu de kool duur is Kost 't goed een paar gulden per 100 K.Q., dan zijn alle laadplaatsbezoekers doodeerlijk jol Maar kom d'r nou 's ojnl i Dan Warmenhuizen. Daar zie je zoo gioied als een bascules, 't gaat daar goeddeels nog pp goed nrtrouwen. En ik vertrouw de Warmenhuizer boe- en en arbeiders beter zonder dan de Langen- ijker met al hun voorschriften en basculepraatjes, aar is mijn wagon altijd aan 't gewicht noodt oor ik klachten van goederen, daar verzonden, aan den Langendijk? De klachten zijn legio." „jMercurius is het zoo- erg?" K „Erg? Geen tiende heb ik je er van vertéld. Be Heb h'er een wagon in lading. 'tZal wrl weer ■Jet in órde wezen vanavond." B „-Mag dat in de courant, Mercurius?" I „Zet het er as-je-blieft in," zei hij. p 'kBen daarop mijn licht eens wezen opsteken bij een groothandelaar. Mijn vriend „Mercurius" FEUILLETON L i i Het was in 't laatst van de maand December H893 en geducht koud. 'tWas tegen negen uur in den morgen. Gewikkeld in zijn lekkere pelsjas, Jde kraag opgeslagen, de ooren bedekt tegen den Ijjascherpen noord-oosten wind, de handen door ge- iwatteercl glacé alleszins voldoende tegen de koude eschermd, volgde een heer van vijftig-jarigen leef tijd den dalenden weg van 't vroegere dorp Saint- Ouen, om vervolgens een nauwe straat van Parijs bij de Seine-kade in te slaan. Vlug en stevig was zijn tred. Maar gekomen bij een eenvoudige wijn ering. die den naam droeg van „Restaurant du Perron, ornaat er 'n stoep van twee of drie treden voor de deiur was, noopte een stem hem om Jeven stil te staan: 1 ,Ha, goeden morgen, dokterl" 'n koopman met middelmatigen omzet, nog wat jong, mocht eens overdrijven. Je doet bete meerderen te hooren, vopr je schrijft 1 dacht ik bij me zelf. i „Mijnheer vróeg ik hebt u klachten over j 't gewicht der wagons? Hebt u meermalen dit seizoen onaangenaamheden ondervonden?" „kBen misschien 'n beetje zwartgallig, door omstandigheden," zei hij. 'k Begreep. Als men "in den loop van drie weken gepoogd heeft, het pakhuis van je buurman, waar het uwe (dat met stroo en zakken is gevuld) naast staat, in brand te steken, en als men dan door verbreking van een zwaar hangslot enkele dagen latei de deur forceert en voor een waarde van plm. f50 zakken steelt, dan krijgt men wel een vreenas' gevoel over zich en begint men niet alle menschen te vertrouwen. 1 Ik zeg 'k kan daar in komen. „Wat 't wagengewicht betref» vervolgt "de gevraagde laat me u mogen, vertellen, dat ik onlangs op "n laadplaats kom, waar me een- arbeider zei: „Maar nu is het gedicht er toch, mijnheer!" I Typisch dat „nu" heeft die man ook 't uitzonderingsgeval aangevoeld? Er is vee! verschil. Dikwijls is het totaal ge wicht in orde edoch, dan zitten er b.v. weer 200 K G. geit kool te veel, en ropde kool te weinig in. FaCturee.en wat opgegeven wordt, durft men in vele gevallen niet. li Genoeg lezer laat 't genoeg wezen. ■Mochten de veilingsbonden nog twijfelen, laat hen eens een enquêtte instellen. Stellig zal de ervarinvtvan den een afwijken van den ander. Toch lijkt 't ons zeer gewenscht, eens een nauw keurig onderzoek in te stellen. Waarschijnlijk zal men van niet gedroomde toestanden vernemen. Laat het tot de tuinbouwers doordringen, dat ,zij de dupen zijn. De koopman zal als er steeds manco gewicht is daarmee gaa«> rekenen bij zijn inkoopen. De bouwers betalen in 't eind 't gelag dat wasent 't water van de zee niet af. En onder de bouwers zitten ook de grootste schuldigen; er rijn ei blijkbaar nog altijd, die door fooien geven de moraliteit der werknemers ondergraven. Schurftige schapen, parasieten, die ten koste van bun collega's trachten er beter van te worden en cïfer arbeiders brood in de waagschaal stellen. WTant wordt de arbeider gesnapt, hij wordt ont slagen. En wat boete krijgt de boer? Wat 'n verhouding. De afvoer vóór de Feestdagen is niet bijster groot geweest. De prijzen bleven zpowat op 1 zelfde niveau. l ■Dat heb je altijd vóór de feestdagen, zeggen de bouwers, als 't nu al te best gaat. Doch hedenmorgen, na Paschen, wou 't met de gele kool ook niet. De gele kool heeft nog last van Paschen, zeggen we nul We weten altijd raad nietwaar? Maar onderwijl zegt de betaalmeester van de L..GC., dat de oogst in Maart bitter tegenvield. Den ïsten Maart zeiden betaalmeester en vei lingsleider: „We moeten deze maand 't millioen zitn te halen." k Den ióden Maart was het half millioen inderdaad de veilingsklok gepasseerd. Doch van 1631 Maart slechts 2 ton. Zoo is de omzet 3 ton beneden het millioen gè- bleveh. 1 v 'tZal nog al wat schelen, de doorsnee-prijs voor rood, wit en geel in de eerste tegenover die in de tweede helft van Maart. *t Is groente hop- of drog; goud oT ijzer. Ijzer is 't nog niet; want nog brengen rood en wit beste prijzen op. r Van de stoep kwam iemand met een prettig, verstandig gezicht, die met de linkerhand tegen zijn bonte muts tikte, bij wijze van militair saluut de stumperd was helaas de rechterhand kwijt en daarbij op den wachtende toetrad. Op zijn gro-f buis van fluweelachtige stof, droeg de man, die gesalueerd had, naast het lintje van de militaire medaille, dat van de Tonkin-expeditie. „Ook goeden morgen, Magloire," sprak de dok ter, den oud-soldaat vriendelijk toeknikkend en, 'terwijl hij wees op het groote Braaiorgel, dat op een karretje bij de stoep stond ,een z.g. orkost- orgel, voegde hij er bij: „Heb jij nog moed gehad om bij dit koude weer er met je istrument op uit te gaan?" t, „Zeker, zeker, mijnheer Bordet, en als door de koude je vingers gaan tintelen, heb ik er in elk geval dit voordeel bij, dat ze 't mij maar aan één hand kunnen doen." Achter zijn karretje komend, waarop het orgel stond, sloeg hij den weg van Asnières in, de dokter volgde dezelfde richting en schaamde zich ia 't minst niet om zij aan zij met den orgelman te loopen. Hij was een oude practicus, die dokter Bordet, zeer /geacht in de streek, waar 'hij nu al meer dan vijfentwintig jaar practiseerde, goed, hulpvaardig, tot allerlei opofferingen bereid, een vriend der BROEK OP LANGENDIJK. Inlichtingen ter Secretarie te Broek op Lan gendijk van de navolgende gevonden voorwerpen: een stoffer; een boodschappentasch; een paar ^ortemonnaie's; een rozekrans. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. I Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1929 ingelegd f 10612.92 terugbetaald f3295.27. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1337. VAKONDERWIJS. De teekenschool, afd. Langendijk van de Ver- eeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland behaalde op de te Grootebroek gehouden tentoonstelling van het werk der vijf tien scholen, de volgende prijzen: lste klasse: lijnteekencn (alle vakken). 5de prijs W. A. Wilms, Noordscharwoude. 6de J. Jdeijer, Noordscharwoude. lste klasse: handtcekenen. 2de prijs W. A. Willems, Noordscharwoude. 3de Jn. Oudendijk, Zuidscharwoude. 4de Jur. Boot, Noordscharwoude. Vakteekenen timmerlieden. 2de klasse: le prijs Jn. Vroegop, Br. op Langendijk. 2e Jn. Sneekes, Oudkarspel. 3e O. Kuiper, Noordscharwoude. 3de klasse: le prijs: G. Bobeldijk, Broek op Langendijk, 2e un. Terplegt, Tuitjenhorn. 4de klasse: le prijs J11. Kout, Zuidscharwoude. 2e KL Koopman, Noordscharwoude. 3c B. Jaspers, Zijdewind. 4e H. Engeringh, Zuidscharwoude. $3 Handteekenen timmerlieden. 2de klasse: 4e prijs Gn. Sneekes, Oudkarspel. 5de L', Kuiper, Noordscharwoude. 3de klasse: 3e prijs Jn. Terplegt, Tuitjenhorn. 4e ,x Joh. v. d. Gulik, Waarland 5e G. Bobeldijk, Broek op Langendijk. Vakteekenen metselaars. 2de klasse: 2e prijs G. Tromp, Oudkarspel. 3e P. Dekker, Tuitjenhorn. 3de klasse: 2de prijs A. Dekker, Tuitjenhorn. 4de klasse: le prijs M. Kuilman, Oudkarspel. Handteekenen metselaars. 2de klasse: le prijs P. Dekker, Tuitenhojrn. 3e G, Tromp, Oudkarspel. 3de klasse: le prijs P. de Geus, Broek op Langendijk. 2e A. Dekker, Tuitjenhorn. Vakteekenen smeden. 3e klasse: le prijs Jn. Groen, St. Pancras. 2e F. de Wit, Noordscharwoude. :il Mïl I Handteekenen smeden. 3e klasse: le prijs P. Kasten, Zuidscharwoude. 2e F. de Wit, Noordscharwoude. Lijnteekenen schilders. 4de klasse: le prijs P. Zijp, Zuidscharwoude. 4e G. Kramer, Oudkarspel. Vakteekenen schilders. 4de klasse: 2e prijs G. Kramer, Oudkarspel. 3e P. Zijp, Zuidscharwoude. Projectie (alle vakken). 2de klasse: le prijs Jn. Vroegop, Broek op Langendijk. 2e C. Kuiper, Noordscharwoude. 6e Jn. Sneekes, Oudkarspel. armen in de ware beteekenis van het woo-rd. Hij' mocht van zijn kant Maglo-ire den orgeldraaier gaarne lijden. "Magloire-Eénarm, zooals hij genoemd werd, was, zij 't ook in een eenigszins Ètndere beteekenis dan de Dokter in Saint-Denis, in Saint-Ouen en in den omtrek daarvan zeer populair. Op een excur sie in Tonkin had hij zijn rechterhand verloren. Toen hij op dertig-jarigen leeftijd dus niet bij machte was om door handenarbeid iets te ver dienen hij zijn niet ai te ruim pensioen, had hij, begunstigd door de Seine-prefectuur, de vergun ning gekregen om met een orgel door de stad te gaan. T)a't gaf hem een eerlijk en een ruim 6estaan voer zijn stand. Sober in zijn levenswijze, volko men onberispelijk van gedrag, altoos goed ge luimd was hij bij rijk en arm gezien. Waar anderen hoofdschuddend werden afgescheept, gaf men den cud-soldaat met gulle hand. Op zijn orgel stonden heel wat bekende dans wijsjes en als allen goed op dreef waren, de jon gens en meisjes vroolijk rondwalsten, zong hij met zijn weinig geschoolde, maar niettemin heldere en welluidende stem, de liedjes die er bij hoorden. „Nog eens, Magloire," begon de dokter met iets vermanends in den toon zijner stem, „weet jij wel, dat jij jezelf don dood nog zult aandben door er altijd maar in weer en wind met je orgel op le prijs P. Kasten, Zuidscharwoude. 3e A. Dekker, Tuitjenhorn. 5e F. de Wit, Noordscharwoude. 4e klasse: 5e prijs M. Kuilman, Oudkarspel. 6e B. Jaspers, Zijdewind. Lijnteekenen typografen. 2e prijs jac. Mooij, Zuidscharwoude. Handteekenen typografen. 3e klasse: 2e prijs Jac. Mooij, Zuidscharwoude. Lijnteekenen wagenmakers. 4e klasse: le prijs K. van Eeten, Zuidscharwoude. Handteekenen wagenmakers. 4e klasse: le prijs K. van Eeten, Zuidscharwoude. Van de Jeerlingen welke bij een patroon in op leiding zijn geplaatst door de vereeniging, be haalden de volgende prijzen voor hun practiach proefwerk: Schilders. le leerjaar: le prijs W. A. Wilms, Noordscharwoude. Einddiploma, 3-jarige werkplaatsopleiding, toe gekend aan G. Kramer, Oudkarspel. 1 I Wagenmakers. 3e leerjaar: Eervolle vermelding K. van Eeten, Z.uidscharw. Einddiploma 3-jarige werkplaatsopleiding, toe gekend aan K. van Eeten, Zuidscharwoude. Smeden. 2e leerjaar: 2e prijs P. Kasten, Zuidscharwoude. 1 t Timmerlieden. le leerjaar: (4 werkstukken). Vier le prijzen: Jn. Sneekes, Oudkarspel, twee 2e prijzen Jn. Vroegop, Br. op Langend. 2e leerjaar (3 werkstukken). Twee le prijzen K. Koopman, Noordscharw. Een 2de prijs Jn. Kout, Zuidscharwoude. 3e leerjaar: Een le prijs H. Engeringh. Einddiploma 3-jarige werkplaatsopleiding, toe gekend aan H. Engeringh, Zuidscharwoude. Metselaars. 2e leerjaar: 1 eprijs P. Dekker, Tuitjenhorn. 2e A. Dekker, Tuitjenhorn. Er waren dit jaar geen leerlingen in de 5e klass eder teekenschool geplaatst, zoodat er geen candidaten voor het einddiploma van de teeken school waren; dit in aanmerking genomen, mag* gezien het succes, wel geconstateerd worden, dat onze school zich in een bloeienden staat mag ver heugen, een aansporing te meer voor de jonge vaklieden, om op deze wijze voort te gaan, zich komend seizoen op te geven voor de teekenschool en de in dit gewest zoo prachtig werkende werk plaatsopleiding en voor belangstellenden, om hun steun niet te onthouden en zich als lid op te geven. uit te gaan, zonder ooit wat rust te nemen?" ,.Ja, lieve hemel, dokter, ik heb niet alleen voor mij zelf te zorgen," antwoordde de OTgelman. „Ik weet hetje hebt je oude moeder nog en de armen, voor wie jij zoo iets als de voor zienigheid bent geworden „Ja, de luidjes rekenen op meen zoo wordlt het mijn plicht, ze niet in den steek te laten." ,,'t Is de vraag, mijn vriend, of jij aan dat woord „plicht" niet een al te uitgebreide beteekenis hecht'! Zie eens aan, j'e verdient met het mooie weer geld genoeg (dat heb je me zelf verteld) om je zelf des winters wat rust te gunnen, en 'n zwara verkoudheid loopt men gauw genoeg op, dat weet jel" „Is ook wat, zoo'n verkoudheid!'( „Ja, maar daar kan keel- en longontsteking uil voorkomen en dan r „O, ik ben geen papieren mannetje, dokter, en mocht ik iets van dien aard krijgen, dan ben ik zeker, dat u er mij weet af te helpen." „Heel gevoelig voor 't compliment, Magloire, maar ik kan u verzekeren, dat ik menschen, dia even stevig waren als jij 't bent, aan een longontste king heb zien bezwijken. Bovendien zullen voor u bij zulk weer de ontvangsten al heel gering zijln, denk ik." 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1