Liefde en Misdaad De biediierJiiieiitrale Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 40 IRTERC. TELEPHOOR 52 Donderdag 4 April 1929. 38e Jaargang Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur 1.1 KEIZER. Braai Hoordscharwcude. 0,°°" De Moord van Saint-Ouen. Uit den Omtrek Nieuwstijdingen NIEUWE LA URE DM KMCO ERA! Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van 15 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Vergadering van het Bestuur der Langedijker Groeritenveïling te 'Broek op Langendijk, op Dhis- 'dag 2 Aprif. t Tegenwoordig 26 personen, waaronder twee leden van „Koophandel" en het eerelid Gootjes. De voorzitter. Burgemeester Slot, heet alLen I hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Gootjes, als eerelid, en de heeren Jb. Duif en A. Vet, als nieuwe bestuursleden. Door den secretaris werden de notulen gelezen van de vorige vergadering, welke onveranderd wer- den vastgesteld en geteekend. De keurlijst over Februari, welke 7 keuringen bevatte, werd bij de leden rondgegevcn. Uit het rapport over het nazien van het kantoor wordt medegedeeld, dat alles in goede o,rde was bevonden en dat er in de maand Februari gfeveild was voor een bedrag van f41,3.784.19, waarvan voor: "Broek op Langendijk f 100.716.20, Zuidschar- woude f54.827.95, idem R.K- f 8668.81, H.-Hugo- I waard f24894.21, idem R.K. f46030.79, De "Scher mer f13687.92, Koedijk f 631264.76, Sint Pancras f74207.38, idem R.K. f12513.—, Ursem f1917.88. Hensbroek f.4032.48, Oterleek f3008.51, diversen [f6014.30. i Nog wordt medegedeeld, dat de omzet in Maart i ruim f 700.000 heeft bedragen. [Medegedeeld wordt, dat de ovefdracht van het [gekochte huis en land geschied is op Dinsdag 26 [Maart ten kantore van Notaris Kroon te Zuid- ■scharwoude. Ingekomen de agenda's vooir de Jaarvergadering svan het Centraal Bureau en het U.C.Bi. Als afgevaardigden zijn aangewezen de heeren 'S. de Boer Kz. en C. Spaan en plaatsvervangers de heeren W. Visser en C. Kloosterboer. Verzoek ingekomen van den Kring van Cor respondenten vocxr den Langendijk en Omstreken om de jaarlijksche bijdrage, ter bestrijding van de kosten. Dit verzoek wordt toegestaan. Bericht ingekomen van de vereeniging te Ursem, dat in de plaats van den heer Jb. Berkhout als bestuurslid is gekozen de heer A. Vet. Voorgesteld werd om in de plaats van den heeE Gootjes een nieuw bestuurslid te kiezen. Gekozen werd de heer Jb. Duif Cz. van Sint Pancras, die de benoeming aanvaarde. Voorgesteld werd oim de gekochte gebouwen voor afbraak te verkoopen, hetgeen goedgevon-: den werd. Voorgesteld werd om het vrij gekomen terrein te bebouwen en het zoo te makerij dat er ee|i verdieping opgezet kan worden. Het zal beneden ingericht worden voor de sor- teermachines, alsmede voor het aanvoeren van vroege groenten en ook voor los- en laadplaats- De heer H. Glas meent, dat het heel spoedig, te klein zal zijn en zou het beter achtefa, als eèn grooter terrein aangekocht en klaar gemaakt werd en dan van dien aard, dat men steeds uitbreiden* kon. Spr. wilde daarom liever zien, dat 't terrein dan ook zoo eenvoudig mogelijk werd ingericht, daar wij toch zeker spoedig naar een ander ter rein moeten omzien. 1 j Door den voorzitter werd gemomoreerd, dat het idee heel goed is, doch thans hebbep wij dit a. Het restaurant, tevens hotel-garni, stond op ae. eine-kade ongeveer tweehonderd schreden ver wijderd van het bassin, aan welks rechter-oever men de groote dokken vindt van Saint-Ouen, ter- ,'wiji aan den linkerkant een tiental fabrieken zijn, waaronder ook die van deri ingenieur Richardier ^Vernière, doch daar komen wij later wel op terug. H Het établissement van moeder Aubin was er niet «en van gering gehalte. Het huis bezat vier étages, de tweede, de derde en de vierde bestemd voor t hotel-garni. In dat gedeelte had men twee- en - twintig kamers, die altijd verhuurd! waren en als er |een leeg kwam, dadelijk ook weer werd bezet, want moeder Aubin had er altijd sollicitanten genoeg voor. Een afzonderlijke deur en een afzonderlijke trap geleidden naar de tweede étage, waar het hotel-garni begon. Dokter Bordet liep door tot de derde étage en deed, na geklopt te hebben, de kameruur van terrein direct noodig. Spr. meent, dat als hier een goed gebouw geplaatst wordt, altijd zijn waarde behoudt. Besloten werd om den heer Dirikmaat op te dragen bestek en teekening te maken van. een goed gebouw; dit zal dan in de volgende verga dering behandeld worden. Voorgesteld werd om een vloer te leggen over téen der vaargeulen in de noordelijkste overkapping. Dit is direct noodig voor het sorteeren van tomaten. Het kweeken van tomaten is toegenomen van "het vorige jaar 4500 ramen, en thans 28.000 ramen, zoodat het boJcaaltje, waar het in gebeurde, thans te klein is. daar alle tomaten hier gesorteerd zul len worden. l Voor het leggen van een vloer zullen steun palen in het midden van de vaargeul geslagen worden, waardoor de vloer veel gemakkelijker ge- 'fegd en weer opgebroken kan worden. Dok werd voorgesteld om nog een tomaten- sorteermachine aan te schaffen, daar één machine de aanvoer niet kan verwerken. Deze voorstellen kunnen de. goedkeuring van het bestuur wedragen, zoodat aldus! werd besloten. Voorgesteld werd door het Dag. Bestuur om voor het bloembollenveilen 3 pCt- veilingkosten te heffen. Of dit voldoende zal zijn moet nog blijken, doch hier wordt niet geveild -om winst, maar de kosten moeten betaald worden. Het eeld kan. althans 75 pCt. van het verkochte, verstrekt worden per 1 'October tegen pCt. rente ner maand. In het midden werd gebracht, of het niet betier zou zijn om 6 pCt. veilingkosten te heffen en dan het geld uitbetalen zonder aftrek. Gezegd werd .dat de meeste veilingen een'hoog percentage heffen en daarom zal het beter zïin het veilingpercentage zoo. laag mogelijk te stellen. Gevraagd werd. waarom de betaling per 1 Oct. te doen. daar toch overal 1 November betaaldag is. Met het veranderen van den datum van 1 Oc tober os 1 November, werden de voorstellen aan genomen. Door den penningmeester werd de stand van de kas medegedeeld en er schuld op Se R. Blank •was. De secretaris deelt mede. dat er thans kistien verstrekt worden aan de koopers van vroege groen ten. waar statiegeld voor betaald wordt en vraagt 'ot er ook nog huur berekend moet worden. Besloten werd om 2 cent huur te berekenen per kist en per keer van koopman en tuinder. Voor 't aanvoeren van bloembollen zullen door de Vereeniging manden aangeschaft worden, waar van 10 cent huur per keer voor gevraag'd zal wprden. Besloten werd 1000 m inden aan te schaffen en het bestuur van Bloembollencultuur met al de punten in kennis te stéllen. De heer Waij (Koophandel) zegt, dat hij niet thuis is in de bloembollenzaak, maar daar zal zeker wel een Vereeniging van handelaren bestaan en dan zal 't zeker goed zijn als die Veredhiging bericht ontvangt- Dit za. gedaan worden. i - Bij de rondvraag vraagt de heer Mjuller of het nog voor "kan komen, dat thans uit de hand ge-1 kocht wordt. •Medegedeeld werd, dat voo.r afgefceurdfe par tijen uit de hand bijgekocht mag warden, doch No. 17 open. Die kamer was klein, eenvo,udig en proper, en had een prachtigl uitzicht op de velden, die aar. het park van Saint-Ouen grenzen en zich Uitstrekken van cfe Seine-kade tot de avenu 'de Batignolles. K-.' Nauwelijks was de dokter binnen of een klejn meisje, met een mooi, lief, fijn, artistocratisch gezichtje, élégant ondanks 't zeer eenvoudige jurkje dat ze droeg, kwam, van een ,stoeI bij de tafel wippend, naar hem toe, vatte de haar welwillend en glimlachend toegestoken hand en zeide heel zacht, met een stem waaruit innige ontroering sprak: „Ik geloof, dat moeder een oogenblikje slaapt, dokterl Misschien zou 't niet goed zijn haar te wekken ..Neen, kind, ik slaap niet," viel de moeder zelve in met een reeds gebroken stem, een geluid, dat heel veel borstlijders hebben fa hun laatste periode en pijnlijk is om aan te hooren. EJn toer. het hoofd even opheffend: „O, is u het, dok- 'ter? Hoe lief van u, flat u daar alweer \sl" Oe treneesheer naderde het bed en greep de hem toeeestoken hand. Die hand was als ijs zoo koud, niettegenstaande der lijderes het parelend zweet op 't voorhoofd stond. „Hadt je mij dan niet verwacht, kindlief?" vroeg de dokter met vaderlijke gemeenzaamheid. „U is hier al zoo dikwijls gjeweest, ik bén al zoo lang bedlegerig en het zou dus geen wonder die worden direct aan het kantoor opgegeven. De heer Duif dankt de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld bij zijn benoeming als lid van het Dag. Bestuur. 1 Gevraagd werd, hoe of het gaat, als er eens een enkele b o k in een partij gevonden wordt. Medegedeeld werd, dat dan zoo.'n partij goed gekeurd wordt, doch de kooper beeft het recht de partij te weigeren. De heer Tromp zegt, dat dezen winter vefef kool per wagen aangevoerd is en het gebleken is, dat de straat bij de laadplaats te smal was. Spr. meent, dat het een groote verbetering zoiu zijn, als tusschen de ra.ils een straat gelegd werd. Dit is reeds onder de oogen gezien en zal een verzoek aan de Maatschappij gericht woorden. De heer Gootjes dankt het bestuur voor het mooie cadeau, dat hij heeft mogen ontvangen. Hierna onder dankzegging sluiting door den Voorzitter. - HEER-HUGOWAARD. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer Rus de jaarvergadering gehouden van het Onder steuningsfonds bij ziekte „Licht in Duisternis". Door den voorzitter, de heer S. Brugman, werd er bij de opening o-p gewezen, dat 1928 voor het fonds een bijzonder kalm jaar is geweest, zdodlat maar één bestuursvergadering is gehouden; ook financieel* is het jaar gunstig geweest, doch de eerste maanden van 1929 hebben al tamelijk hooge bedragen geëischt; spr. hoo-pt op een verder gun stig verloop. V 'Door den heer P. Hittema werden daarna de nor Door den heer P. Hittema werden daarna de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Hierna werden eenige meded-eelingen gedaan met .betrekking tot de vermoedelijk komende Ziekte wet. De heer A- Groot bracht verslag uit der Fede ratievergadering, waaromtrent de Ziektewet een breedvoerige discussie plaats had. De ziekenfand- sen zullen nog nuttig werk kunnen verrichten i.n het belang van de groepen, die niet onder de Ziekte wet vallen. Uit het jaar- en financieel verslag stippep we het volgende aan: Het aantal leden bedrag bij den aanvang van het jaar 59; 'één lid bedankte in den 'pep des jaars; één lid trad toe, zoodat ook 1929 aanvangt met 59 leden. Door vertrek en over lijden loopt het aantal begunstigers langzamer hand terug, zoo-dat dit thans nog 13 bedraagtl. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f 154.20, welk be drag is uitgekeerd aan 8 leden, in totaal over 203 ziektedagen. De totale uitgaven beliepen f 302^301/2- Aan contributie werd ontvangen f 300.40, van be gunstigers f 19.50, aan gekweekte rente T34.56; totaal ontvangsten f 354.46, alzoo een Batig saldo groot f 52.151/2; dit gevoegd bij de rente 11020.651/2 vormt een tiotaaf bezit van 1*1072.81, waarvan f899.21 is geplaatst op de Boerenleen bank. De rekening, nagezien doo-r de heenen W. v. d. iMeulen en P. Lodder, was doo-r dezen in orde bevonden, weshalve de vergadering haar goed keurde. "De voorzitter dankte den penningmeester en zijn, als 't u ging vervelen.'' „U gelooft zelf niet, wat je daar zegtl Ik blijf u natuurliik met alle liefde behandelen, tot je weer heelemaal zult genezén zijnlZeg eens^ Iheb je wel goed het drankje ingenomen, dat ik u gisteren heb voorgeschreven?" Hier was 'c de kleine, die het antwoord gaf: Zeker, dokterl- Ik heb dadelijk het drankje bij den apoiheker gehaald en er moe. net zooals u gezegd hebt, élk uur een lepel van ingegeven." De kleine had tranen in de stem, terwijl zij sprak. Martha, de dochter van de Germaine, over wie wij mijnheer Bordet en den orgeldraaier op de Seine- kade hebben hooren spreken, was een meisje van zeven en een half jaar, maar afgaande op- 't geb laat alleen zou men er haalf hebben gegeven, zoo veel uitdrukking was er reeds in de toch nog zoo .weeke en fiine trekken. „Heei goed, mijn kind," antwoordde de dokter vriendelijk ,,Je bent een model-ziekenverpleegster- tje, ho-or|l' Heb je nog wat over van het drankje?" Neen. dokter Van morgen om zeven uur heb ik het laatste gegeven „Ja," murmelde Germaine, „ze heeft zelf in het geheel niet geslapen en den heelen nacht bij mij gewaakt als een echte zuster van liefdadigheid, het arme kind." „O, daar kan ik best tegen, moedertjeJL" troostte Martha. „Wie zou u ook beter kunnen verzorgen wenscht hem toe nog menig gunsjg finanicïeél ver slag te mogen uitbrengen. "Bij de hierop gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heeren S. Brugman en A. Groo(t, 'die de benoeming aannamen en gekozen do heer J. Stapel; deze zal door den secretaris met zij» benoeming in kennis worden gesteld. In den Raad van Toezi6ht werd herkozen de heer J. de Boer, die mede de benoeming aanneemt. Bij de rondvraag ontstond discussie naar aan leiding van de vraag of het ledental niet uitge breid za'kunnen worden. Eenig resultaat verwacht ipen van verhoogde contributie en uitkeering in het belang van hen, die buiten de Ziektewiet zul len vallen. Aan het bestuur werd ten slotte op gedragen, na aanneming van de Ziektewet, e'ett circulaire samen te stellen en een vergadering ;uit te schrijven en te trachten ofp die wijze te komen hot eén vernieuwd Ziekenfonds. Hierna sluiting. EEN VREESELIJK ONGELUK. Drie dofoden. 'Maandagmiddag is te ongeveer kwart o-ver ééns op de Haarlemmervaart te Leiden een vreese- lijk ongeluk gebeurd, dat drie menschen het leven, heeft gekost. Het huisgezin va» den landbouwer Van der Ham uit Zoeterwoude was op bezoe krgeweiest bij diens zwager Hooymans te Warmond en wilde vandaar per paard en wagen naar huis terug- keeren. In den wagen, een z.g. tentwageti, dié slechts door middel van een achterdeur te betre den was, waren gezeten de landbouwer Van, der 'Ham, diens 53-jarige echtgenoo-te Corn. Adriana. van der Ham. geb. van Berkel, de u-jarige dochter Adriana, het 7-jarig zoontje Gerardus, een zoon van Hendrikus uit het seminarie van Warmond en de heer Van Leeuwen, student aan het seminarie te Heemstede, die ook in de buurt van den heer Van der Ham woont en de reis naar huis met hem meemaakte. Het vierwielig tentwagentje werd bestuurd doo-r den 17-jarigen Jac. van der Ham, die een jonger boertje bij zich op de bok had. Op de Haarlemmervaart, ter hoogte van de wasscherij van C- J. van der Loo- gekomen, schrok het paara van een stronk van een boom, die aan de linkerzijde van den weg lag. Paard en wagefi reden in het water tot in het midden van de vrij diepe vaart. Het jongetje, dat naast den koetsier zat, was nog intijds van den wagen gesprongen; hij werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Ook de koetsier wist zich te redden. De inzittienden van den waeen wisten de achterdeur open te krij gen, waardoor de vader, de zoon Hendrikus en de student Van Leeuwen zich naar buiten wisten te werken. Zü werden bij omwonenden binnengedra- 'gen. - i Hoewei van alle kanten direct hulp kwam op dagen, waren er slechts drie personen, n.l. A. Zaalberg, B. Harland en G. van Leeuwen, die zich zwemmend te water begaven. Onbekendheid met de constructie van den tentwagen was oorzaak, ttouutq uaSuAi irap appipg Srpaods pin unq pq jep te kunnen gaan. Eerst nadat een bijl was gehaald, dan uw kind?" 'Moeder en dochter, alle twee nog zoo jong, omhelsden elkander en den dokter sprongen de tranen in de oogen bij dit eenvoudig en roe rend tooneel. „Laat nu je moeder met rust, lieveling," zeide He dokter: en toen het kind zich van 't bed ver wijderde, fluisterde Germaine den dokter toe: ,,lk moet u spreken, zonder dat Martha er bij is Kunt u haar niet even wegsturen?" De dokter knikte en bij' de tafel komend, waar aan het kleine meisje weer had plaats genomen, vroeg hij om schrijfgereedschap en stelde een recept op, dat hij Martha ter hand stelde: „Wil je zoo goed zijn, beste meid, dit te brengen bij den apothe ker van Saint-Ouen, en daar te wachten tot het drankje klaar is, dan kun je 't meteen weer mee brengen Ik blijf hier zoo- lang, dan is je moe der niet alleenq De dokter, die met zijn edel hart veel begreep, bemerkte hoe Martha haar moeder vragend aan zag en voegde aan zijn gezegde toe: „Ga geruft, kindlief! De apotheker zal je de medicijnen afgeven zonder je iets te vragen. Stop je maar warm toe, wane 't is buiten geducht koud. Apropos, heb je al ontbeten? Welnu, verzoet dan beneden ma dame Aubin uit mijn naam je een groote» kop bouillon te geven met een paar' beschuitjes -en als je dat op hebt, ga je je boodschap doen. Niet voor dien tijd, hoor jell,"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1