Wat wel eens vergeten wordt werd de bovenkap stuk gehakt- Het eerst be reikte men de vrouw, doch deze kon men niet door het gat krijgen. Vervolgens kon men het u-jarig meisje bereiken, dat nog flauw teeltenen van leven gaf, daarna het 7-jarig zoontje en, nadat men het gat grooter gemaakt had, de boierin. De drie laatstgenoemden werden binnenge bracht bij de familie Van der Horst- Inmiddels was de Eerste Hulpdienst met twee doctoren ter plaatse gekomen, en hoewel dezen, tezamen met den in de nabijheid wonende dr. Brom mer, gedurende ongeveer twee uur kunstmatige ademhaling toepasten, gelukte het niet bij de boerin en haardochtertej Adriana en het zoontje Gerardus 'de levensgeesten weer op te wékken. Een gees telijke heeft hun nog de laatste sacramenten kun nen toedienen. I Na door dr. Hulst gerechtelijk geschouwd te zijn, zijn de lijken naar de ouderlijke woning over gebracht. Dc tentwagen werd op het droge gebracht- Na van droge kleeren te zijn voorzien., zijjn de Overlevenden per auto^s naar hun-woim'ng vervoerd. Het gaafd heeft men kunnen redden; Een en ander uit het Kerkelijk leven van Broek op Langendijk en Zuidscharwoude in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw Nadruk verboden. 13. Item des Saturdags van twaalf tot twee ueren moeten vaceren om de kinderen vragen en gebeden te doen opzeggen conform de Gerefor meerde Beligie: welken aangaande hij sal subject zijn de visitatie en examinatie van den Predicant en ouderlingen volgens de sinodale resolutie en opgevolgde placaten van haar Edel Hoogmogende. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat dit arti kel aldus gesteld is, om de Boomsche kinderen ter wille te zijn. Zij zullen deze Zaterdagsmor»- gensschooltijden niet hebben behoeven bij te wo nen. 14. Ook geen schoolgelt mogen eyschen van kinderen die zelfs of" hare ouders zijn onder pu- blique alimentalie. lf>. Geen kinderen beletten om boeken, pa pier of ander schoolgoet te gebruyken dat niet van hem maar elders zal zijn gekogt. 16. Ook ten eynde van ieder week het schoei doen vegen en opruymen. 17. Verder alles moeten waarnemen, wat tot het coster- en sehoölampt behoort schoon 't, zelve niet. in deze artikelen mogt zijn geinsereert en zulks generalijk allés betragten 'tgeen een nug- teren, beqüaam en naerstig coster en schoolmees ters ampt schuldig is en behoort te doen. Hit artikel is heel rekkelijk; aan de verplich tingen kwam geen einde. "Waren enkele heel zorg vuldig gestipuleerd, er waren er nog veel meer,» die niet, werden genoemd. We willen even aantoonen, dat de schoolmees- ter_ H niét allen naar den zin maakte. Immers later werd besloten: „de schoolmeester s,al ook beletten 't dobbelen der kinderen buyten de school, in 't middaguur." Hit zat er toen dus ook al in; of bedoeld werd het rad van avontuur, de rollebol of de streeo- cent,, méldt dé geschiedenis niet. Heel gedienstig had de coster te zijn voor den predikant; jegens de kerkeraad had hij zijn ge wone verplichtingen: „so dikmaals het kerkeraad is sal de coster de tafel en sitbanken van stoffe reynigen"een beslist noodige maatregel; en, dan heet het verder: „voor den predikant sal hij aan t eynde der taefl een stoel setten op 't choor ,en na gehouden kerkeraadsvergadering wegnemen Of de ouderlingen en diakenen maar moesten zor gen een stoei te krijgen? Of was er eenige wrijving tusschen „den do minee en den coster?" Wij vermoeden dit zeer sterk. Later hopen we hier nog wel eqns op terug te komen. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws N O 0 BD SC HA BW 0 TT DE, 2en Paaschdag werd door de Haagsche Politie- Tooneelvereeniging „Dindua" de eerste prijs- winster in den door „Het Kleine Tooneel" uitge schreven tooneelwedstrijd in de tooneelzaal van /Concordia" voor het. voetlicht gebracht „Ge- (Martha had een hooge kleur gekregen, maar geen valsche schaamte weerhield haar om te han delen zcoals de dokter 't haar had gezegd. Germaine had blijkbaar haast om mee te deelen, wat zij op» 't hart had. In de donkere oogen met blauwachtige kringen was een koortsachtige goeld. „Och, mijnheer Bord et," sprak zij, zoodra zij Martha's tred op de trap had gehoord, „zou u zoo goéd willen zijn de deur op het slot te "doen?T En toen de dokter aan dat verzoek had voldaan en weder bij het ziekbed had plaats genomen: ,,U moet mij de waarheid zeggen, ik ben bereid alles aan te hooren. Vrees dus niet mij te beangstigen 'Ik wil weten, hoe lang ik nog te leven heb, of ik op eenige dagen dan wel op eenige; uren heb te rekenen." Bordet wilde daartegen protest aanteekenen, maar Germaine liet hem daartoe geen tijd. ,,Ik maak mij hoegenaamd geen illusje's meer,' her nam zij. „ik weet zelf maar al te goed, dat ik reddeloos verloren ben^lj De dood schrikt mij niet af, voor mij persoonlijk 'heeft het leven reeds alle waarde verloren Maar mijn kindmijn arme, lieve Martha wat moet er van haar wor den, als ik er niet meer zal zijn?" „Nu, nu, kindlief, uw toestand is minder hope loos dan je zelf wel denkt,I|" „Wat ik u bidden mag, mijnheer Bordet, ga mij of u zelf niét vleien met een ijdele hoop. Ik kocht en Betaald", een tooneelspel in 4 bedrijven., j den. Om het verlaten land wefer te, bevolken, De uit het eerste optreden alhier ons weibeken-maakten de grondspeculanten een geraffineerde de tooneelspelers(sters) vervelden .hier de, hoofd reclame. Opnieuw trokken .-gBoote scharen over rol. i «en Oceaan, otn eenzelfde lot te, ondergaan als Konden wij toen genieten van „De Distel",^ hun voorgangers, thans werd opnieuw genot geboden met de op-G Eer. groot aantal trok uit de Vereenigdé Staten voering van dit tooneelstuk. ook al moeten wij"! naar Canada, waar de toestand al niet veel beter voering van dit tooneeistuK. ook ai moeten wij erkennen, dfet „De Distel"' ons meer voldeed. 1 was, Dit neemt echter niet weg, dat de vertolking, in „de" goede handen berustte en het publiek dé zaal was goed bezet eeh aangenamen avond'] heeft gehad, dat zich uitte in een waardeerend j applaus. Wij kunnen dan ook gerust zeggen, dat de too- nëelvereeniging haar hier verworven naam niet alleen iieeft hooggehouden, maar deze nog meer toestand Ook daar wachtte een zwar e «trij'd. En voor vele kolonisten is de weg niet mef ozen bezaaid geweest 1 Uit den Omtrek bekend heeft gemaakt.11 De 9 spelenden „verstonden" elkander en werd er vlot «pel gegeven. De rollen zaten er goed in. Het decor deed warm en aangenaam aan en was geheel in overeenstemming met het stuk.'1. Ook de grimeering was uitstekend verzorgd. Aan "het einde werd namens de spelers door den regisseur aan het publiek dank gebracht voor 'de groote aandacht waarmede het spel werd gevolgd en voor de stilte waardoor deze aandacht werd gedemonstreerd, Deze twee groote factoren mochten zoo zei de spi\, zeker tot vóordeel strekken voor de bezoekers bij hun optreden in de stad. De emigratie heeft altijd een belangrijk onder deel uitgemaakt varid e politiek der Vereenigde Staten. En ook thans wordt hieraan een voorname plaats toegekend. Te verwonderen is dit niet. De, geheele bevolking der Vereemigde Staten is biina ontstaan uit emigranten van Europeesche landen. Een groote rol hebben daarbii de Germaansche volken gespeeld, vandaar dat men de Unie (met Canada) vaak het Germaansche Amerika noemt, in tegenstelling met 't overige, Latijdsche Amerika, Vooral de 19e eeuw heeft een sterken stroom van Europeesche kolonisten den Oceaan zien overste gen. van 18201911 zelfs 29 millioen. En .otn te laten zien hoe die emigratie toenam, latlem wii hiei eens enkele cijfers volgen. In 1820 .ontving de Unie er 8000 in 1840 84.000, in 18S0 150.000, in 1900 440.000. in 1907 1.285x00, van 191 19(1: zelfs 8.6 millioen. Vele, ze,er vele gelukzoekers hebben hun doel' bereikt. Maar ook zeer velen is het allesbehalve voor den wind gegaan. De ontzettende vermogens, die men in de Ver- eenigde Staten aantreft, vinden vo»or een niet on belangrijk deel hun oorsprong in de grondspe- culaties, die in en na den grooten Noord-Ampri- kaanschen burgeroorlog (18611865) zijn te zien geweest. De winsten, toen gemaakt, gaan elke becijfering te boven. Geheele „hertogdommen" raakten in handen van maatschappijen en particu lieren. En er kwam nog bij, dat het de bestewaren, in dc nabijheid van spoorwegen en afzetmarkten. Want de grondspeculatie liep ongeveer gelijk o,p met den koortsachtigen spoorwegbouw en specu latie in spoorwegwaarden. De Staatsgrond kwam bijna geheel in handen van speculanten. Maar 'het gevolg hiervan is voor den Europee- schen cmi.pant, met allerlei middelen naar cifc Vereenigde Staten gelokt, alles behalve prettig geweest. Want naast hem, den farmer,Verscheen eèn gevaarlijken, neen doodelijken concurrent, het grootlandbouwbedrijf inet een kapitaal eri arbeids intensiviteit, nog. nooit gezien. Hiertegen was geen concurrentie mogelijk. En de tijden van 50 en 100 jaar geleden, waarinjde farmer nog niet produ ceerde voor de wereldmarkt. Voor het allergroot- dccl zelf produceerde wat hij voor zijn bedrijf noodig had. Die tijden waren voorbij. Hij: werkte voor die markt en die markt werd voor hem steeds ongunstiger. De prijzen van het graan daalden ril maar odor ,hetgeen z'11 oorzaak vond in de ont zettende uitbreiding van den graanbouw. De lasten ojj de farms, de hypotheken, werden steeds druk kender..,Den met zooveel moed den Oceaan over- gestokeri emigrant bleef niets anders over 'dan bij verdiensten te zoeken of anders z'n farm geheel te verlaten. Vervallen en verlaten farms 'zag men overal. In Docata was welhaast geen farmer te vinden, die niet bereid was z'n farm te verkoopen. in Vermont kon men grond koopen tegen prijzen niet veèt hooger dan die voor grond in de Wes telijke tSaten: zooa'fs men begrijpt voor ongeveer niets. In New Hampshire lagen duizenden acres koren- en maistand braak en werden woeste gron- zov. zo ogerust kunnen sterven, als ik de zeker heid bezat, dat de wetten van mijn land bescher ming verleenen aan mijn dochter." „Alvorens een beroep te doen op de landswet ten," bracht de dokter in 't midden, „zouden wij wellicht den steun van Martha's vader kunneu eischen." r jMarth aheeft geen vader," antwoordde de arme moeder met een geluid als een snik. „Niet?" „Neen, 't kind van een eerlooze, die mij bedrogen heeft en lafhartig aan mijn lot heeft overgelatjen,-" III. Na eenig stilzwijgen hernam de dokter: „Miaar u badt toch je eigen familie?" „Toen 't zoo ver kwam, alleen mijn moeder, mijn heer Bordetjl. Arme moeder! Zou zij de schande en de veelatenheid wel lang overleefd hebben?"! „Blijf bedaard, wijn arm kind, en laten wij samen eens nagaan, wat er te doen isZoo uw moeder nog leeft, is 't altijd mogelijk haar pp te sporen. Zij heeft u misschien gevloekt, maar als zij dat onschuldige kind, dat lieve engeltje ziet, zal zij ,wel eindigen met vergiffenis te schenken. Het moederhart je voelt het zelf heeeft schatten van toegevendheid." „Die verdien ik niet, doktert Ik verdien geen genade van haar kant." ONNVE1L1GHEID IN NOORD-HpLLAND Is Alkmaar wekenlang het arbéidsveld van een< paar inbrekers geweest, die zich toegang tot ver schillende perceelen verschaften, waarvan biekend was, dat de bewoners afwezig waren, thans war den herhaaldelijk inbraken uit de noordelijker ge legen dorpen gemeld. SINT PANCiB,AS. De tooneelvereemging' „Kunst naar Kracht'* alhier heeft op den 2en Paaschdag weder blijk gegeven van herwonnen levenskracht. De zaal in café „De Driesprong" was flink bezet. 'Opgevoerd werd het blijspel „Een halsbrekend Huwelijk" en een nastukje. Er was door de leden flink gestu deerd onder leiding van den heer Loevens uit Alkmaar, hetgeen aan het spel duidelijk was te merken. Er werd zeer vlot en goed gespeeld, zoo dat alle leuke gezegden en dwaze situatie's in beid estukken utnemeind tot hun recht kwamen en door een dankbaar publiek met applaus werdén beloond. De rolvastheid liet niets te wenschén over en ook de tooneelaankleeding was in de puntjes verzorgd. Alle medewerkenden met name te noemen is niet doenlijk, allen zonder uitzonde ring hebben zeer goed gespeeld, zoodat Kunst naar Kracht met deze uitvoering weer een zeer goeden indruk heeft gemaakt, waarop de leden met voldoening kunnen terugzien. Algemeen Overzicht Geen groene Paschen, niet naar de bollenvelden. Brandgevaar in bosch en hei. Maatregel tegen baldadigheid. Stopzetting der vogelvoedering. Afnemende werk loosheid in 1928. Zestienduizend mijlen door den aether: Kootwijk- Sydney. Onze vliegmarine naar yylndië. 't Kellogg-Pact. Talrijk waren de scharen, die zich den vorigen Zaterdag opmaakten in stad en land om de beide Paasehdagen er eens uit te trekken. Het Paasch- feest, het feest van de Opstanding, van de her leving ook in de natuur om ons heen, lokt na Sde wintersche maanden meer dan eenig ander feest jong en oud de vleugels uit te slaan en zich; traites eigen woonplaats te gaan vermeien in het ontlui kend schoon der Lente. Maar, óf de mensch aan het Paaschfeest al gaarne gedachte aan Lente- weelde verbindt, de natuur volgt haar weg en laat zich niet beinvloeden door menschelijke ver langens. Zoodat we maar hebben af te Wachten of Paschen mee of tegenvalt en als dan na zoo'n zo- 'mersctien dag als Zaterdag voor Paschen door menigeen de winterkleedij op zij gelegd wordt en de eerste Paaschdag doet ons nog; eens duidelijk gevoelen, dat 't nog geen zomer is, och dan moe ten we toch heusch maar niet mopperen. We we ten toch immers, dat Maart zelfs op den laatsten dag zijn staart nog roeren kan om van April, die doet wat hij wil, niet wat wij graag zouden wil len, maar niet te spreken. De bloembollenvelderi Ze hebben deze Paschen al bitter weinig te zien opgeleverd, maar de teleurstelling in dezen dan ken we al weer in hoofdzaak aan ons zelf. Maar dat komt late rwel terecht. Het reisseizoen, dat we, ook al een beetje voorbarig, voor aangevan gen houden, heeft om te beginnen al weer tot een waarschuwing geleid. Dé drectiie der Nederl. Heidemaatschappij heeft een waarschuwend woord laten hooren tot al de genen; ,die in bosschen of heidevelden komen om toch voorzichtig te zijn met het aanleggen van vuur. In onzen modernen tijd, waarin om zoo te zeggen het kampeeren aan de orde van den dag is en waarin voor velen uitgaan en bampeeren synoniem zijn, is deze waarschuwing zeker niet overbodig. Er wordt zoo van jaar tot jaar nog menig stukje van ons mooi bosch- en heidebezit door het vuur vernield, dank zij veler onvoor zichtigheid. Onvoorzichtigheid en baldadigheid. Lazen we niet dezer dagen, dat een der mooiste ..Maar de vader, de vader van uw kind) Ger maine. die leeft toch nog, niet waar? Hebt' 2ë u ncioit tot hem gewend?" ..Ik heb er wel moeite toe gedaan, maar ik weet niet ,waar ik hem zoeken moet." i „Zijn naam kent se toch?" „.Gabriël." J Gabriël is een voornaam. Hoe nog meer?" „Ik weet het niet. Ik heb het hem noojt gift- vraag, het nooit durven doen. Bovendien was het mij destijds onverschillig. Ik twijfelde zelfs geen «ogenblik aan zijn eergevoelik was met blind heid geslagenik was misschien wel krank zinnig Zij barstte is snikken los en verborg 't bleek e, vermagerde gelaat in haar kussen. Dc dokter liet haar geruimen tijd met rust en toen zij langzamerhand weer wat was bijgekomen begon hij opnieuw: „Hoor eens, mijn kind, 'tl is» ïiog altijd mogelijk, dat ge zoowel uw moeder als den vader van uw kind heel verkeerde gevoeHis toeschrijftZoo 't mij een9 gelukte enl met: wat goeden wil, hulp en geduld kan men zooveei gedaan krijgen zoo. 't mij eens gelukte beiden weder te vinden en de overtuiging* te erlangen, dat ze uw kind niet aan haar lot zouden overlaten, dan zou dat zeker voor u een groote troost we zen, niet waar? Welnu, vertrouw mij dan ook {en volle en breng mij op het goede spoor." „Ik verlang niets liever, dokter;!" bosschen van de Veluwe door den eigenaar voor de vrije wandeling was gesloten, omdat hij zijn mooi ibezifc wenseht t<i vrijwaren tegfeSh de verniel zucht der baldadige jeugd? En mopperen we wel eens! «—niet ten onrechte wanneer bij het doorkruisen van bosch en heidegrond, telkens weer voor een afrastering komën te sta'an Alles heeft zijn tijd in de wereld. Ook de vo gelvoedering, waartoe in de schrale wintermaan den a'rin allen kant werd opgewekt. De vogels kunnen het zoo zachtjes aan wel zonder onze hulp stellen. Erkentelijk voor den genoten onderstand jzullen de vogels er wederom prijs op stellen voor izich zélf te gaan zorgen en dit moet in de hand gewerkt worden! Men kan de vogels ook al te gemakkelijk' maken en dat'';zou er op den duur toe kunnen leiden datze ónS' als verdelgers van allerlei klein gedierte en als zuiveraars van het geboomte in den steek gingen laten. En, dat heb ben de vogelvrienden toch niet aan hen verdiend- Een van de naweeën van den grooten oorlog is wel het verschijnsel, der werkloosheid, dat een internationaal verschijnsel is. Of de groote oorlog alleen de oorzaak is? Misschien niet. Gedurende de laatste zeven, acht jaren kwam er in de werk loosheid, behoudens enkele schommelingen, wei verandering. Doch, in 1928 leek het alsof er een keer ten goede begonnen was,, of dus de werkloos heid minder begon te worden. Blijkens de in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers was er in ons land over het jaar 1928 belangrijk minder werkloos heid, dan in het onmiddellijk daaraan vooraf gaande jaar. Belangrijke verlaging van het per centage wordt bijv. aangegeven voor de diamant industrie, de bouwbedrijven, de lederindustrie, de metaalindustrie, de drukkersbedrijven e.m.a. Aan een en ander valt voor de toekomst te ontleenen, al was het begin van het jaar niet schitterend. Maar daarvoor is de voornaamste factor wel da(- delijk aan te wijzen, cle lange en strenge vorst. Be recbtstreeksche draadlooze verbinding met Indië, welke het vorige jaar tot stand kwam heeft ons land, zoo het al dan niet aan de fepits is komen te staan, een voorname plaats verzekerd op radio-telefonisch gebied. Dit, gevoegd bij de Nederlandsche vliegpresta ties in 1927, geeft er alle aanleiding toe genoemd jaar als een voor ons land zeer belangrijk jaar aan te merken. Maar, we zijn er nog niet. De „Rijks- kortegolftelefoniezinder" (wat hebben we in onze schooljaren niet gezocht naar een woord van zoo veel lettergrepen!) te Kootwijk heeft! een zeer dui delijk recbtstreeksche verbinding gekregen met Sydney in Australië, dat is dus een rechtstreek- sche draadlooze verbinding over een afstand van ongeveer zestienduizend kilometer! Dtei gesprekken kwamen vlot en duidelijk over, wat een van de Australische sprekers de uitroep: It is wunderfulU" ontlokt moet hebben. Precies! Er zijn geen af standen meer. De afreis van een drietal M^rine-vliegbootem naar Indië, de D 21, D' 22 en D 23, werd vastge-» steld op deze week Woensdag. De bemanning tplt negen koppen. Doel van den tocht is niet het verbeteren van het record. Dioel is in de eerste plaats de vliegtuigen over te brengen naar Indië., Verder wordt er mee beoogd en bereikt een flinke oefening van het personeel en dan ook „vlagvertoon", dat uit den aard der zaak al leen eenige waarde heeft voor de plaatsen waar landingen geschieden. En dan is er een belangrijke vraag, waarop de thans ondernomen vlucht het antwoord mogelijk zal maken, namelijk of voor een eventueele vaste luchtv.arbinding met Indië land vliegtuigen dan wel watervliegtuigen 3e voor keur verdienen, zij voor de geheele route of voer een gedeelte daarvan. Bij deze vlucht wordt als regel aangenomen één dag vliegen en eéln, dag stil liggen voor het innemen van benzine en olie, nazien der motoren enz. wordt 'snachts niet gevlogen. De vlucht wordt 'gemaakt in 14 étappes, zoodat de geheele reis ongeveer een maand zal vorderen. Ongetwijfeld zullen velen in 'den lapde de negen vliegers met belangstelling volgen op hun tocht, die toch zeker weer te be schouwen is als een onderdeel van de voorberei ding va,n wat de toekomst wel zal brengen: een geregelden hiehtdienst op Indië. Blijkens het voorlóopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeu ring va,n het voorbehoud tot toetreding tot het Verdrag van "Parijs van 27 Augustus 1927, het Kéllogg-Pact, door de Tweede Kamer op 1 Maart Act Pact ingenomen. Er waren er, die weinig 'ver- j.l. aangenomen, waren niet alle leden bijzonder met' wachting koesterden, sommigen zagen er een moge.-» „Germaine is ook slechts een voornaam, u hebt ook een familienaam?" fa, maar dien heb ik nooit gedragen, sedert ik moeder verliet, nooit genoemd. Ik heet Ger maine Sollier." „Germaine Sollier Goed, dat vergeet ik niet meer. En waar woondet gij. toen ge uw moeditl verliet om je minnaar te volgen?" ,,Te Parijs, dokter. We waren arme menschen. Mijn vader was tijdens zijn leven ma.gazijnknecht in een entrepot van aardëwerk, 'in do rue dies Petites-Ecuries, waar wij ook onze woning had den. Vader verdiende niet veel, maar mijn moeder vermeerderde de schrale inkomsten door hier eh daar uit werken te gaan. In 1878 stierf miijn vader, die zich overwerkt moet hebben, in 't Gasthuis. 'tWas voor mijn moeder een hard lot zoo te moeten achterblijven met een kind van twaalf jaar. Ik werd in de leeir gestuurd; bij een modiste in de buurt, maar verdienen deed ik nog niets. Dat waren benauwde jaren voojr otisi, dokter# Dank zij de aanbeveling van een rijken, koopman in onze wijk, kreeg mijn moeder einde lijk een plaats als concierge in 't huis >Nfc>. 57 bis van "de rue Mironesuil. Dit was een groo.te lots verbetering We hadden woning, vuur^ licht, ■een wekelijksch inkomen en daar kwam zoo, nu en dan van de verschillende bewoiers wel hét een en ander bij."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2