OEHOE Bill - Zaterdag G Opril 1929 De Hoordermarktbond Het oude dorp De vergadering werd Woensdagavond gehou den in het lokaal van den heer L. Dekker. Met kennisgeving van verhindering waren af wezig de heeren P. Meereboer, O. de Boer, P. Groen en P. Gootjes. Na opening der vergadering en lezing der no tulen werd overgegaan tot de behandeling van ingekomen stukken. Ingekomen van den secretaris van den Vierbond een schrijven, dat op initiatief van de L.G.C. op 6 April een verg. van den Vierbond zal worden gehouden in het Landbouwhuis te Alkmaar, met als punten van behandeling: 1. Na één Januari tot het einde der campagne geen bonnen meer te verstrekken. 2. Het veilen van rabarber verplich tend te stellen. 3. Alle goede producten onder het merk U.C.B. te veilen. Punt 1 werd aangehouden tot de behandeling van de ingekomen voorstellen voor de jaarverga dering van den N.M.B. Met betrekking tot punt 2 werd opgemerkt, dat verplichting wellicht door te voeren zal zijn indien op bepaalde dagen der week 'de veiling wordt gehouden op één centraal punt; tevens werd de vraag geopperd of het veilen op monster wellicht tot een goede oplossing zou kunnen leiden. Met betrekking tot punt 3 meent men, dat het vele moeilijkheden zal op leveren om vast te stellen, welke produet m aan de te stellen eischen voor het U.G.B.-merk voldoen. Wel is men van oordeel, dat verzending onder U. O.B.-merk de export zeer ten goede zal komen. Door eenige' bestuursleden zal de N.M.B. op de Vier bonds vergadering vertegenwoordigt worden. Besloten wordt ten bate van den Plantenziek- tenkundigen dienst weer een "bedrag beschikbaar te stellen als het vorige jaar. Na voorlezing van een schrijven der vereeniging Koophandel met betrekking tot knoeierij, werd dit in handen ge steld der comm. van Beheer. Het gaf aanleiding tot een zeer breedvoerige bespreking, waarbij een aantal gevallen van onregelmatigheden werden besproken. De vraag werd dan ook gesteld, of aan dezen onhoudbaren toestand geen einde te maken zou zijn. Besloten werd de zaak te bespreken in de Vierbondsverg. en daar voor te stellen een verg. uit te schrijven van een comm. uit den Vierbond en uit de vereeniging van transportarbeiders, en te trachten op deze wijze tot een betSren toestand te komen. Op verzoek van een vijftal pachters van een bergplaatsje tot vermindering van de pacht met 30 pet. weid hi ."ijzend beschikt. Vervolgens kwamen aan de orde de ingekomen voorstellen der aangesloten vereenigingen voor de a.s .algem. verg. De afd. L.T.B. Langedijk stelt voor: Zij, die op monster veilen, nemen niet meer plaats in een vaartuig, doch aan de zijde van het afmijntoestel Na eenige bespreking werd als praeadvies vastgesteld, hiermee een proef te ne men, doch aan den veilingleider de beslsising over te laten of daarmee doorgegaan zal kunnen wor den. Dezelfde afd. stelt voor, het nummer afgeven voor volle veilingen voor elke soort op een be paalden tijd te doen plaats hebben, terwijl de aanvoerders verplicht zijn hun nummer in hun vaartuig in ontvangst te nemen. Het bestuur ver klaart zich hier voor. Voorstel van „Nieuw Leven" Het Bondsbe>- stuur verzoekt Koophandel het besluit te nemen geen minderwaardige producten te verzenden naar het Buitenland. Als praeadvies zal hierop worden gegeven, dat het bondsbestuur dit practisch niet uitvoerbaar acht. Voorstel van Waarland en Omstr. In de eer ste plaats worde er voor gezorgd, dat beladen vaartuigen, bestemd voor den volgenden veilings dag, ligplaats kunnen krijgen in de overkapping. Door N. Niedorp en omstr. wordt voorgesteld de overkapping tot 9 uur 's avonds open te houden en aan het toezicht op te dragen, er voor te 'zor gen, dat ledige vaartuigen worden vastgelegd. Op deze voorstellen adviseert het bestuur het slui tingsuur te stellen op 8 uur. Door den veilingleider werd nog opgemerkt, dat de keurmeester steeds bereid was hulp te verleenen, indien een vrachtvaarder door omstan digheden eens wat later mocht aankomen. Voorstel van St. Maarten. Het Bondsbestuur brenge grondige wijziging in de verpakking der producten; de zakken worden vervangen door kratten. Vooral voor de eerste aardappelen en de uien acht men dit zeer gewenscht. Na eenige bespreking bekomt dit voorstel het volgende praeadvies. Hoewel een doelmatige ver pakking zeer gewenscht geacht wordt, acht hef bestuur het voorstel moeilijk uitvoerbaar. Voorstel Harenkarspel Oost: Bij vriezend weer een regeling te treffen, dat de aanvoerder, die op monster veilen niet door dezelfde deur behoe ven in en uit te gaan. Het praeadvies zal luiden, dat dit groote bezwaren met zich zou brengen bij de tegenwoordige inrichting van het veilingsge bouw; bij eventueele nieuwbouw zal er rekening mee gehouden kunnen worden. Van dezelfde afd. wordt de vraag gesteld: Is het niet mogelijk, dat tijdens het rangeeren door gegaan kan worden met het laden? Bij den tegen- woordigen toestand wordt dit door het bestuur niet mogelijk geacht; bij eventueele uitbreiding van het laadterrein zal hiermee rekening gehou den dienen te worden. Voorstel van De Eendracht. Algeheele afschaf fing van het bonnenstelsel. Dit voorstel gaf aan leiding tot discussie met het resultaat, dat hierop het volgende praeadvies zal worden gegeven. Bon nen kunnen alleen worden afgegeven voor nood zakelijk gebleken bijlading. Voorts zullen nog van het Bondsbestuur de volgende voorstellen aan de algem. verg. worden voorgelegd.: De algem. verg. machtigt het Bondsbestuur de noodige stappen te doen, teneinde de verdere nieuwbouw in 1930 tot stand te brengen. Over dit voorste] werd tamelijk breedvoerig gediscussieerd, met het resultaat, dat een flinke meerderheid zich er voor verklaarde het voorstel op den bet schrijvingsbrief te plaatsen. Het tweede voorstel behelst machtiging aan het bestuur om uit te zien en maatregelen te nemen om te komen tot het bezit van een beter betaalkantoor met vergader zaal. In den loop der verg. werd door den heer Ootjers medegedeeld, dat de omzet in de maand Maart het millioen had bereikt. Sluiting der aardappelveiling, indien de ziekte optreedt, zal wel geen voortgang kunnen hebben, aangezien reeds een paar veilingen besloten dit niet te doen. Hierna sluiting der vergadering. (Uit vroeger tijden) Nadruk, geheel of gedeeltelijk is verböden. Hl. Wie vormden in vroegeren tijd het bestuur van Noordscharwoude? Wij lezen daarvan in oude geschriften het volgende: Er waren twee burgemeesters, aan wien de financiëele aangelegenhdeen waren opgedragen. Zij behartigden de belangen van de dorpskas en moesten elk jaar op Pinksteren verantwoording doen van hunne administratie. Zij oefenden hun ambt voor één jaar uit en werden gekozen door de vroedschap. Er was één schout, die Noordscharwoude ge meen had met Zuidscharwoude en Broek. Hij was tegelijk „geregtsbode"' en werd benoemd door de regeering en wel door ,,'s Graeflijkheits Kekenka mer". Alle zaken, de rechtspraak betreffende^ waren hem opgedragen. Hij werd daarin bijge staan door zeven schepenen. De schepenen hadden alléén te behartigen de dagelijksche aangelegenheden. Wanneer het echter ging over „swaarwigtige affairen" dap werden ook de zeven schepenen, die twee jaar te voren waren afgetreden, opgeroepen. Deze vergadering heette dan „volledige vroedschapsvergadering". De schepenen kozen zelf een president en hadden ongeveer dezelfde taak als de tegenwoordige ge meenteraadsleden. Bovendien moesten zij met den schout, die overigens buiten hun college stond, de justitie uitoefenen. Hoe werd men nu tot schepen verkozen? Een schepen had zitting voor een jaar en aanvaardde zijn ambt omstreeks Pinksteren. Vóór het college van schepenen aftrad koos het vier personen, die het recht hadden om met den schout binnen de „finxter heylige dagen" nieuwe schepenen te kie zen. De vier personen, die dat moesten doen, moes ten behooren tot „de rijkste en vroetste van 't dorp''. Deze kozen dan de nieuwe schepenen. Had de verkiezing plaats gehad, dan stelde de schout in zijne hoedanigheid van geregtsbode de gekoze nen daarvan in kennis en moesten de gekozenen den eed afleggen. Door ,,'s Grafelijkheyts Kekenkamer''' werden ook nog aangesteld de secretaris en de veerschip per varende met zijn snipschuyt van de drie dorpen op Alkmaar. Jaarlijks op Goede Vrijdag werden alléén door de schepenen gekozen: twee weesmeesters, twee kerkmeesters twee armvoogden. Ook werden nog op ,,'s dorps toerbeurte" ge kozen een waarschap en molenmeester in 't be stuur van Geestmer Ambacht. Men ziet hieruit, dat de schepenen bestuurden de zaken der bur gerlijke gemeente, dat ze stem hadden in kerke lijke aangelegenheden en ook de belangen der wa terschappen middellijk behartigden. Langs de straat Onlangs fietste ik over de nu verlichte Laan- weg en prees de vroede heeren van Heerhu- gowaard en Oudkarspel. Niet vanwege den toe stand des wegs, doch uithoofde van de aange brachte lichtpunten om de zooveel honderd meter. Wie daar 's avonds rijdt ziet nu duidelijk de tal- looze kuiltjes en gaten, sommigen zoo groot,, dat schooljongens in de verzoeking komen kunnen, verstoppertje op den weg te spelen. In 't midden van den weg vindt men straatstee- nen, die u schijnen te vragen: „Wat doen wa hier?" lk vraag 'n inboorling van die country, of hij weet waar die steenen voor dienen. ,/tZijn de overblijfselen van een paardenpad, dat hier vroeger moet gelegen hebben,"' zei de man. Wie A heeft gezegd, moet ook B zeggen, vooral de B.'s en W.'s; de colleges die met zooveel zorg waken voor ons maatschappelijk en cultureel welzijn. De lichtpunten zijn ernu geven we in welwil lende overweging, óf langs de slootkanten hekken aan te brengen, of een voldoend aantal dreggen langs den weg te deponeeren. Vooral als 't gere gend heeft, kunnen de dreggen noodig zijn, van wege het vetrglibberige oppervlak des hel ver lichten wegs. Een verbandkist kan ook geen kwaad. Hoe licht komt een fietsrijder over de gaten of steenen te vallen. i De Laanweg moge in minder goede conditie zijn, alle Laanweggebruikers hebben een open oog voor de natuurlijke oorzaken, waardoor voornoem de weg in dezen desolaten toestand is gekomen. Geen wegpasseerder moppert, integendeel. Im mers de Laanderweg is bestemd de moderne groote verkeersweg te worden, verbindende N.- Hollandsch duin met Medemblik, Enkhuizen en Leeuwarden. Zoo staat het al op papier tot vreugde van alle Langendijkers benoorden Zuidscharwoude. De wegen in den jare 1929, zoowel de buiten-* komsche als die in de kom der gemeenten vra gen veel. Van de dorpsstraat te Broek geldt, dat óf opgebroken is, óf opgebroken wordt. Daar is niets aan te doen, hoe jammer de Broekers 't ook vinden voor de kostelijk nieuwe straat, als altijd in orde. Nu is er niets aan op te merken, geen kapot steentje, geen kuiltje, geen bultje, en zoowaar nu spelen de ondérgrondsche leidingen ons parten. 'tis erg, zooals 't onze arme Broeker straat tegenloopt. De gemeente heeft pech, reuzenpech Eerst moest de straat opgebroken voor de wa terleiding. Force majeure, door de vorst. De gaten werden gedicht, en de Broekers zeiden: „Jammer voor onze mooie straat." Net is de laatste steen gelegd, of daar komen de gasmenschen en gaan graven. Toen de gaslek ken gedicht waren, bleek de ondergrondsche tele foonleiding te haperen. Dat was niet zoo een voudig, want waar zat 't mankement? Men groef hier, dan daar; maar 't bleek vaak, dat de fout niet hier of daar, maar elders school. De straat leek bij avond vaak op 'n Fngelsch pic-nic kam pement, mooi electrisch verlicht. Eindelijk is ook de telefoonleiding in orde. Doch dezer dagen zie ik weer open gaten, gegra ven door totaal onbekenden, hoewel zeer vrien delijke mannen. Dat dit vreemden zijn, blijkt uit hun wijze van werken, ze trekken zich namelijk niets aan van de politieverordening. De gas- de waterlei ding- en de telefoonmenschen groeven allen (vast uit sympathie voor de verordening) aan de West zijde van den weg; de vreemden graven voor de variatie aan de Oostzijde flinke gaten. Dat zijn mannen van het „Pi.E.N."1; van het Provinciaal Electriciteitsnet. De leiding, berekend of duizend volt, is niet modern en wordt verbeterd. Vraag nu niet, hoe onze dorpsstraat er na zooveel opbrekens uitziet. Wie op de gedachte is gekomen, al de leidin gen onder den weg aan te leggen, krijgt geen standbeeld op de Staatsche Plaats te Broek. I We spraken over lichtpunten. Zouden we die nu ook mogen beschouwen in figuurlijken zin? Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Aan onze plaatsgenoot, P. Zeeman, diensti- plichtige van de lichting 1929, is door den minis ter van defensie voor een jaar vrijstelling van opkomst verleend, wegens persoonlijke onmisbaar heid. Herhalingsoefeningen. H. Hart, dienstplichtige der lichting 192Q is door den burgemeester opgeroepen om op 12 Au gustus voor 17 dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. Aanvraag visehaeten. Blijkens publicatie van den burgemeester wor den ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar gesteld formulieren tot het aanvragen van een visch- of hengelacte. "Wij raden onzen lezers ten sterkste aan, zoo spoedig mogelijk een akte aan te vragen, an ders loopen zij gevaar, op 1 Juli a.s. de aanger vraagde akte niet in hun bezit te hebben. Kiezerslijst. <_'p de kiezerslijst voor deze gemeente, welke door B. en W. op 22 Februari j.l. is vastgesteld, en vanaf l April j.l. tot 1 April van het vol gende jaar van kracht zal zijn, komen voor 1039 kiezers voor de leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 990 kiezers voor den ge meenteraad. Door den sterken vorst van dezen winter zijn verschillende gasbuizen stuk gevroren. Als we thans door het dorp wandelen, zien wij tenminste op verschillende plaatsen, het personeel van de gasfabriek bezig, de leidingen te herstellen. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is aan den gasfitter J. Witte, wegens gezondheidsredenen ontslag ver leend. Men deelt ons mede, dat in zijn plaats is benoemd, de heer J. Gutter te Sint Pancras. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. Kleimeer herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaren werkzaam is op de Noord- Hol landsche conservenfabriek, van P. Verburg alhier. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING te Zuidscharwoude, gehouden door Johann W. O. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Donder dag 4 April, des avonds 6 uur in het café „De Roode Leeuw", te Zuidscharwoude. ©nde rZuidscharwoude I. Een akker bouwland, aan de Schagersloot 6 snees. Kooper Jn. Kostelijk voor f 70 p. snees. 2. Fen dito aan het Heinskendel 11 sn., Koo per C. Kostelijk Cz. voor f66 p. snees. 3. Een dito ten noorden aan de Kikkersloot 10 snees. Kooper dezelfde voor f85 p. snees. 4. Een dito „Kleiakker", benoorden de Kar- dinaalsloot, 16 snees. Kooper dezelfde voor f 94 per Jn. Kostelijk Cz., f100 p. snees. 6. Een dito „Greeuwslik", benoorden de Kar- dinaalsloot 18 snees. Kooper P. Schoorl voor f82 per snees. 7. Een dito „de Breed" aan de Troffeert, 10 Snees. Kooper Jb. Balder Pz. voor f 143 snees. Te Aanvaarden Kerstmis aanstaande. Eigendom van de erven van Mej. de Wed. O. Kostelijk Jz' UIT LANGENDIJK, VERGADERING van het „Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings en Vacantie- kolonies". De voorzitter, de heer Zaal, opende met een welkomstwoord in 't algemeen en in 't bijzonder aan de dames Wagenaar de Waard en Fecen Slot als twee nieuwe bestuursleden. Punt van behandeling, aantal uit te zenden zwakke kinderen. Waai de kas er dit jaar nogal gunstig voor staat, werd besloten 20 kinderen uit te zenden. Dit is voor de afdeeling nog al een groot aan tal, waar h'et vorig jaar 12 patiëntjes al veel was. Toch is het nog lang niet voldoende, waar het opgegeven aantal kinderen van 6 van de 7 scholen 35 bedroeg en van 1 school nog opgaaf verwacht wordt. Een dankbetuiging was ingekomen van dank bare ouders van een patiëntje van het vorige jaar, met het verzoek of hij ook dit jaar uitgezon den kon worden, maar dan geheel voor eigen rekening. Een flink bedrag werd nog beschik baar gesteld voor de verleden jaar gemaakte on kosten. Dit werd natuurlijk dankbaar aanvaard en deze patiënt kan ook dit jaar op uitzending rekenen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. deze vergadering, na aan den Secr. gevraagd te hebben een verslagje aan de courant te willen verstrekken met een opwekking aan de inwoners van den Langendijk om zich als lid van deze zoo nuttige vereeniging te laten inschrijven. Opgaven worden gaarne ingewacht bij de be stuursleden. Radio-Omroep Radio-Centrale HART MIJT, Oudkirspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. Hilversum. Zondag 7 April. 9.009.20 Gramofoonmuziek. V A R A. 9.2010.10 Voordracht. 10.1010.30 Doe het veilig. 10.30 V.P.R.Oi 120012.30 Bridgeles. A-V.R.O. 21.302.00 Lunchmuziek. 3.002.30 Toonedhalfuurtje. 2.304.00 Concertgebouw-orkest 4 004.30 Kampeerhalfuurtje. 4.305.00 Wedstrijduitslagen. 5.006.00 Kinderuurtje. VARA. 6.007.00 Vooravondconcert. 7.30—8.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O» 8.159.15 Orotorium-fragmenten. 9 159.30 Kort praatje over Bizet- 9.3010.45 Fragmenten uit „Carmea". jo.45—11.30 Gramofloopiuziek. Maandag 8 April. 100010.15 Morgenwijding. "A-V.R.O. 11.20 Gramofoonplaten T)aventr.y 12.152.00 Lunchmuziek. 2.002.30 'Gramofoonmuziek. 2.304.30 Aansl. Rembrandt Theater- 5.006.00 Kindeiuurtje. 6.007.15 Dinermuziek. 7.157.45 Engelsch. 8.00—9.00 Vereenigingsuurtje. 90010.30 Concert Omroep-orkest. Daarna dansmuziek. Dinsdag 9 April. 10.0010.15 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonplaten Daventry. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.002.45 Wenken voor kookkunst. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Knipcursus. 4.005.00 Microfoon-debutanten. 5.307.15 Vooravondconcert. 7'5—7-45 Engelsch. 58008.30 Boekenhalfuurtje. .830 Opera-uitzending „Manon". TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. KR.O- N.C.R.V. KR.O. N.C.R.V. K-R-Oi. Zondag 7 April. 8.309.30 Morgenwijding. 9.50 Kerkdienst. 11.301.30 Lunchmuziek. I.302.00 Spreker. 2.00—2.30 Spreker. 2.304.00 Middagconcert. 4.00—5.00 Ziekenlof. 55.50 Kerkdienst. 7.308.00 Voordracht. 8.0,18.03 Voetbaluitslagen. 8.03—8.15 Praatje. 805.815 Intenties. 8.15—10.45 Concertavond. 10.45 Epiloog. Maandag 8 April. II.0011.30 Korte ziekendienst. '12^0—1.45 Oorgelconcert. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5006.30 Gramofoonconcert. 56.30—7.00 Liturgie-lezing. 7flo7.30 Spreker (7-30—8.00 Spreker. "0.00 Uitzendavoriü. Dinsdag 9 April. 11.3012 Uotfsdiensitig RaUuurtje. K.R.O. 12.15—1.15 Lunchmuziek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 7