Wekelijkselrc Radio-Revue Eerste Langedijker Radio-Centrale B. Schuitemaker Ir., Noordscharwoude i152.00 Gramofoonplaten. 5-3°7-°° Dinermuziek. 7.007.25 Spreker. 7.258.00 Vervolg spreker. .800—8.30 Spreker. €.30 Uitzending nit Eindhoven. EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Zondag 7 April. 9.2010 Voordracht VARA. 10.1010.30 Doe het veilig. 10.30 Uitzending kerkdienst, V.P.R.O. 12 11.30 Bridge-les AVRO. 12.302 Lunchmuziek. 22.30 Tooneelhalfuurtje. 2.304 Concertgebouw-matinee. 4 4.30 Lezing over kampeeren. 4.305 Wedstrijduitslagen. 5—6 Kinderuurtje VARA. 67.30 Concert C inema Royal 7.308 Platen. 8.159.15 Oratoriumfragmenten. 9.159.30 Lezing over Bizet. 9.3010.45 Opera-fragmenten. 10,4511.30 Platen. Maandag 8 April. 1010.15 Morgenwijding AVRO. 11.202.00 Lunchmuziek. 2—2.30 Platen. 2.304.30 Illustratieve Pilmmuziek. 56 Kinderuurtje. 87.15 Dinermuziek 7.15—7.45 Engelsch. 89 Vereenigingsuurtje. 910.30 Concert Nico Treep. 10.3011.30 Dansmuziek. Dinsdag 9 April. 1010.15 Morgenwijding AVRO. 11.202.00 Lunchmuziek. 22.45 Kookkunst. 2.453 Platen. 34 Knipcursus. 4—5 Debutanten. 5.307.15 Vooravondconeert. '7.15—7.45 Engelsch. 8—8.30 Boeken. 8.30 Opera-uitzending „Manon". TWEEDE PROGRAMMA (Hnizen). Zondag 7 April. 8.309.30 Morgenwijding KRO. 9.50 Kerkdienst A'dam NCRV. 12.301.30 Lunchmuziek KRO- 1.302 Lezing. 22.30 Lezing. 2.304 Middagconcert. 45 Ziekendienst. 5.50 Kerkdienst Rotterdam. NCRV. 7.308.15 Lezingen KRO. 8.1510.45 Concertavond. 10.45 Epiloog. Maandag 8 April. 11—11.30 Ziekendienst NCRV. 12.301.45 Orgelconcert 45 Ziekenuurtje. 56.30 Platen. 6.307 Literatuur. 7—7.30 Lezing. 7.308 Lezing over landbouw. 8 Uitzendavond. Dinsdag 9 April. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje KRO. 12.152 Platen. 2—2.20 Kniples. 5.30—7.00 Platen. 78.30 Lezingen. 8.30 Uitzendavond Eindhoven. IN IEDERE AUTO EEN RADIOTOESTEL. Het bekende Amerikaansche automobielconcern der Stutz Motor Car Co., heeft medegedeeld, dat al haar nieuwe modellen met een zeslamps radio toestel zullen worden uitgerust, als onderdeel van de uitrusting. Het toestel is volkomen onzichtbaar in de carosserie ingebouwd en is met behulp van en kele knoppen op het dashboard regelbaar. De antenne is in den kap van den wagen ingebouwd en een kleine luidspreker is eveneens aanwezig. EEN MODERN WERELDREIZIGER. Dr. van der Sleen naar Indië. Radio en de Papoea's. Rotterdam, de Lloydkade. Er heersQht een drukte van belang; over enkele uren vertrekt de „Patria"1 voor de lange reis naar Indië. Er wordt haastig gezeuld met koffers en kisten, een reeks wagentjes rijdt aan mét de bruine zakken paket- post. Snelle taxi's voeren steeds meer passagiers aan en vrienden, kennissen, familie, die hen nog even een goede reis komen wenschen. Hofmeesters en hun assistenten staan voor de ontvangst ge reed, zijn vriendelijk en voorkomend en wijzen een ieder terecht. Boven het schip de grauwe lucht, waarin grijze meeuwen duiken; in de verte trekt het silhouet' van een vliegtuig zijn baan, als langs een lineaal. Het verlangen de wijde wereld in te trekken komt over ons. Er zweeft in de atmosfeer iets! van het groote avontuur. Aan boord zijn de Javaansche djonges, met hun witte jasjes en marine-blauwe broeken, met hun gebatikte hoofddoeken, kunstig gewonden, een stukje van het verre Oosten. Zij hangen over de reeling, zitten gehurkt in een hoekje, leunen tegen het buffet in het rooksalon en staren met hun groote, donkere oogen in de verte, droomend... Boven op het sloependek, op een stil plekje) treffen we dr. W.. G. N. v. d. Sleen, uit Haar lem, den Himalaya-beklimmer, die thans een tocht naar Insulinde gaat aanvaarden, welke eeh maand of aeht duren zal, en die door vrouw en kinderen uitgeleide wordt gedaan. Zijn slanke, rijzige ge stalte is die van den sportsman, zijn gebronsd gelaat verraadt het leven in de open lucht. Met een stevigen handdruk wordt de bezoeker verwel komd. Dr. v. d. Sleen is juist bezig met zijn radio installatie, die zoo net in een drietal handige kisten is gearriveerd. Ja, het radiotoestel behoort bij de uitrusting van den modernen ontdekkings reiziger, als de kampeerwagen, als het compas, als de thermosflesch. Radio beteekent in de wil dernis het contact met de beschaafde wereld. De deksels gaan van de kisten en we zien het door Philips aangeboden toestel 2802 voor del lange en korte golven, den luidspreker, het plaat - stroomapparaat, den antenne-draad, de batterij- kist. Een dergelijke installatie ontving de heer Visser voor zijn Karakoroum-expeditie. Een tech nicus der Philipsfabrieken stelt in enkele minuten alles bedrijfsklaar op en geeft de laatste aanwij zingen en reeds zit dr. v. d. Sleen met de kop telefoon op en probeert, ook al is de antenne niet gespannen, op te vangen, hetgeen er in den aether te beluisteren valt. Ja, ja, hij begrijpt het heel goed. Dit moet zus en dat zoo, het is kinderlijk eenvoudig. Hij heeft de gebruiksaanwijzing ook goed gelezen. Dan komt een sneeuwbuitje storen en doet ver langen naar de tropenzon. Het is wel een goede dag voor het vertrek naar Indië. „We zullen er maar gauw het deksel weer opdoen, er mocht an ders eens iets aankomen,"' meent de heer v. d. £leen bezorgd. Elven later zitten we nog een oogenblikje te keuvelen in de gezellige, intieme rooksalon. „Neen, mijn vrouw gaat niet mee, jammer, maar het ging bezwaarlijk om de kinderen. Ik ga met een goed vriend. Het doel van mijn reis is ge gevens 'te verzamelen en fotp's voor lantaarn plaatjes voor het houden van lezingen. Ook zal ik een collectie bijeenbrengen voor het Zoölogisch Museum van de Artis te Amsterdam. We nemen onzen kampeerwagen mee, waarin we overnachten zullen, en die door een auto zal worden getrokken. Kunnen we per auto niet verder, dan gaan we te voet en slapen in de losse tent." ,$En de radio?", informeerden we belangstel lend. „ïk geniet thuis heel veel van de radio. Ben een dolle muziekliefhebber! Ik zal het een genot vinden midden in de rimboe muziek te kunnen hooren, van - de Indische zendstations, van Au stralië, uit Holland. Ja, en dan berichten, een boodschap uit het moederland! Begrijpt u wat dit beteekent, wanneer je zoo samen alleen op een een zame berghelling zit, en van alle menschen ver laten „Bovendien, ik kom overal! Java, maar ook Bali Lombok, Ambon, Ceram, Nieuw Guinea. Ik heb overal kennissen en invitaties, 'introducties. E11 er wordt op de buitenbezittingen nog veel te weinig aan de radio gedaan. Ik zal de menschen naar mijn toestel laten luisteren. U moet weten, wij overnachten nooit in hotels, wij nemen altijd onzen wagen mee, daarin zit mijn laboratorium en mijn verzamelgerei ,^We gaan bijv. naar 'den Boeroe Boedoer, in een maanlichten nacht, dat moet sprookjesachtig zijn en dan naar de kratermeeren op Bali, een der mooiste plekjes ter wereld. De meeste men schen ,die dezen bezoeken, haasten zich weer naar beneden om het diner niet te missen. Wij niet! Wij blijven kampeeren, genieten van de tropen- stemming ,(We gaan ook naar Boven Digoel, van daaruit excursies maken, het bergland van Nieuw Guinea in. We blijven er minstens een maand. Het zal heel leuk zijn om de radio bij de papoea's te introduceeren. Hen te laten dansen op de muziek van een jazz-band!", zoo verzekert ons lachend Dr. v. d. Sleen. „Gaat u ook dwergstammen zoeken?"' ,|Dat kan ik niet zeggen. Dat is nog wel 150 K.Mi. verder, en wat dat in de rimboe zeggen wil!" ,jDan zal ik ook het Pacific Science Congrel bijwonen, althans gedeeltelijk, als het al te ver velend wordt, trek ik er tusschenuit. Nu, daar, komen veel buitenlanders, Japanners, Chineezen, Australiërs, Canadeezen. Ik noodig hen uit om me eens op te zoeken bij m'n kampeerwagen. En dan heb ik m'n eigen huisorkest en kan hen op een mopje muziek tracteeren!" Er komen vrienden, die dr. v. d. Sleen nog, even de hand willen drukken. We mogen hem' niet langer ophouden. De laatste oogenblikken zijn kostbaar! Dus nemen we afscheid en wen schen hem een goede reis, veel succes ên een bej- houden terugkeer in patria. LENTETIJE^SOHOONMAAKTIJDi. Lente! Schuif omhoog de ramen! Lente! Zet wijd open nu de deur! Laat de lievaJente binnen Met haar f»schen voorjaarsgeur! Knoppen zwenePBhn de boomen, Veld en weiden worden, groen. Vogels laten blij zich hooren, Als alleen z'in 't voorjaar doen. Uit is nu voorgoed de winter Hoe hij heerschte streng en lang! Allerwegen klink nu vroolijk Opgewekte lentezang, l ente is een tijd van blijdschap. Maar veel werk moet nog gedaan, In het voorjaar dient de huisvrouw Duchtig aan den gang te gaan! 't Wordt een schrobben, schuren, boenen. Ziet toch niet de zolder „zwart?"1 En ziet huisvrouw haar gordijnen. Slaat de schrik haar niet om 't hart Zondvloed over alle vloeren, Elk helpt mee nu, groot en klein, Want met Paschen, dat weet ieder Ales, alles schoon moet zijn 1 „Wie is die oude vent met die baard?" „Dat is Mc Fut, de royale astronoom! uit Aber deen. Onlangs heeft hij nog een nieuwe komeet ontdekt en die onmiddellijk aan zijn vaderstad cadeau gedaan." (London Opinion.) HET RIJTUJG, waarmede een drietal personen Tweeden Paaschdag nabij Leiden te water raadt en jammerlijk verdronk, is weer op den vasten wal gebracht. Het gat in den kap werd door den dapperen redder Harland gemaakt bij zijn vergeefsche pogingen ,de slachtoffers tijdig te bevrijden. i Oude dame: „Hoe dikwijls heb ik je al niet gezegd, dat de ingang voor leveranciers door het andere hek is?" (Passing Show.) Het meisje, tot den jongeman, die haar zoo juist ten huwelijk heeft gevraagd: „Zeg, waarom geef je een kerf in je racket?" (London Opnion.) IN ZIJNi 'KWALITEIT VAN MINISTER VAN' LUCHTVAART decoreerde Mussolini de vlag van het ltaliaansche Luchtvaartcorps, dat zich bij den jongsten opstand in Tripolis onderscheiden heeft. Veldwachter: ,*Hé daar wil je wel eens gauw uitrukken met die 'geit en ophouden met je ver draaide nonsenl" (Judge.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 8