M NIEUWE 1 ffl Nieuwsblad v.fHolLNoorderkwartier Dinsdag 9 April 1929 88e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland De Vierbond No 42 IRTERC. TELEPHOOR 58 LUMIUkEI COURANT Abonnementsprijs ceut- per 3 maanden f 1.15 üitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur J. I KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte 'Dc vorige week Vrijdag hebben slechts weinigen jenoten van het kostelijk overzicht, door Dr. Lo- 'inck, den oud-Gouvermeur-eGneraal van den Land- >ouw, zoowel hier te lande als in Indië, te Broek >p I.angendijk gegeven. 1 Inderdaad de heer Lovinck gaf op buiten gewoon bevattelijke wijze college in die economie; speciaal over de moeilijke vraagstukken van onzen mitenlandschen handel. 'De heer Lovinck kent de practijk door en door, evengoed nationaal als internationaal georiën- leerd. En dkt hij de theorie kent, ieder die iets tan zijn werken kent, houdt zich daarvan ten volle overtuigd .Wat is 't toch, dat een man; als de heer Lovinck ran zoovelen onderscheidt? Hij kent geen stole jaardjes, houdt zich waarlijk niet vast aan eenmaal lanvaarde theoriën. ,,Ik ben geen vrijhandelaar, k>k geen protectionist, maar een oppertimist.' rei hij te Broek. Hij kent den eoonomischen toe stand door en door; bepaalt op grond van nauw keurig onderzoek zijn houding. Overziet den toe stand in binnen- en buitenland. Hij opent zijn toorders een kijk op de economische verhoudin gen, die in geen enkel economisch handboek is ;e vinden, hij teekent den toestand met een ob jectiviteit, die overtuigt. Enkele grepen slechts. i 'Hoe zijn we aan de zoo hooge tarieven ge- tomen? Dat is een na-oorlogs verschijnsel. Toen eenmaal in 1918 de vrede was gesloten, die ons nieuwe staten en duizenden Kilometers u'euwe grenzen bracht, ging er een golf van nati onalisme door Europa. Men wilde de eigen wel vaart zoo hoog mogelijk opvoeren en meende, dat hooge tarieven het middel daartoe zouden zijn. 'Megr en meer breekt het inzicht door, dat dit niddel heeft mefaald. De Staatslieden hebben één ling over 't hoofd gezien, dat n.l. geen welvaart s te scheppen ten koste vap andere naties. De leve rancier heeft niets aan klanten, die hem niet kunnen jetalen. Het stelsel van hooge invoerrechten heeft ge faald,-heeft niets gebracht en kon niet brengen, prat men hoopte, nationale welvaart, j (Dit na-oorlogs verschijnsel 'is niet nieuw, trad na groote oorlogen meermalen op. Eerst na jaren sullen de landen dit proces te boven komen. Daar naast is er een groote verschuiving ge komen in den wereldhandel. Stellen we het aan- eel van Europa eener- en Amerika anderzijds vóór 4914 op het cijfer honderd, dan zien we na den -■orlog in 1923, deze cijfers voor Europa gedaald p 65, die van mAerika gestegen tot 140. De groote depressie, die na den oorlog in Europa h 't zakenleven viel op te merken, die nog niet eheel week, vindt in de groote verschuiving haar -rzaak. En de gevolgen hiervan zijn niet weg e nemen door tarieven, daar is geen sprake van. j De heer Lovinck was tijdens den oorlog grooten- eels in Indië. In 't zakenleven daar heeft men vai) 'en oorlog weinig gemerkt. Wat voorheen uit Ëu- opa kwam, leverde toen Azië, Amerika en Japan.' Japan heeft in en door den oorlog een markt in nze koloniën voor zijn goederen weten te vinden n is thans een zware concurrent. f Amerika bereisde de heer Lovinck in de oor- bgsjaren; ook daar was er geen sprake van t,e "ort. Men verdiende veel en er was van 'alles volop. Ook dient men zich wel te herinneren, wat de Leschiedenis inzake de kwestie der invoerrechten 'eert. Als Directeur-Generaal van den Landbouw eeft hij den tijd van Duitschland's eerste tarief- etgeving meegemaakt. Eiken dag opnieuw kwa- en er petities op het departement, die allen ge- "igden van de vrees, dat onze tuinbouw ten doode 'as opgeschreven, 't Was in 't jaar 1904, de tuin bouw was nog niet zoo georganiseerd als nu. p 't departement zagen we den toestond niet bnlf zco ernstig in. Toen zijn er afgevaardigden ,'it den tuinbouw uit Noord-Holland, 't Westland ,n Utrecht op rijkskosten naar Duitschland ge- tan. Zie hebben dat land bereisd en gaven hun gen de kost. Thuis gekomen, zagen ze de toe komst lang zoo donker niet meer in. Ze hadden bezien op hoe lagen itrap daar de cultuur stond, hoe bodem en klimaat niet meewerkten. En ze keiden: ,,dat gevalletje komen we te boven". De :uitkomst heeft bewezen, dat ze goed hebben ge zien. Nog onlangs hebben de afgevaardigden van dep tuinbouw uit deze streek in Sleeswijk Holstein geconstateerd, dat ook in 1928 de Duitsche tuin bouw niet op één 'lijn piet de HoLlandsche kan [worden gesteld. Dr. Lovinck zat eens aan, aan een feestmaaltijd te Bonn, bij gelegenheid van Seen tentoonstelling. Een Duitsche tuinbouwkundige zei zeer terecht: „Mijne Heeren, 'k zie eerder kans alle vruchtboomen in Rijnland om te enten, dan van jullie Hollandsche tuinders te maken." Wij blijven altijd onzen voorsprong Behouden, dien wc danken aan 't gunstig "klimaat, geschik'cep Jiodem en gunstige ligging tegenover het Duitsche industriegebied. i Bij de bespreking van onze houding tegenover het vraagstuk van retorsie en, actieve handels politiek stelle men zich de structuur van onzen Nederlandschen land- en tuinbouw voor oogen. Die is in de laatste veertig jaar totaal ver anderd. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de crisis, die de landbouw in de jaren '80'90 heeft moeten doorworstelen. v Als oorzaken van die crisis zijn te noemen: de groote graanuïtvoeren uit Amerika, Canada en Rusland, waar men mot wefhi'g onkosten produ- ceeren kon en waardoor de Hollandsche markt met graan werd overstroomd. De gevolgen bleven niet uit. De land- en pachtprijzen daalden en in dien tijd riep men om beschermende rechten Beroemd is geworden de 'motie-Modderman, die de regeering uitnoodigde ter bescherming van den Nederlandschen graanbouw 'rechtten te heffen. Deze/ motie is Verworpen. i Wat is liet gevolg geweest? Een totale omkeer in onzen landbouw. Men ging over tot de inten sieve cultuur, de bedrijfsmethoden werden Ver beterd. Wat 'n vLoek dreigde te worden, bleek een zegen. Onze Nederlandsche landbouwer drijft nu op twee factoren: op goedkoop buitenlandsch graan en kunstmest. De heer Lovinck heeft zich de moeite eens g-e- nomen, de handelsbalans van den J&ndbouw uit de statistiek op te stellen en verkreeg merkwaar dige uitkomsten. Voor de landbouwdoeleinden wordt een waarde ingevoerd van ongeveer 400 (millioen gulden, waar van ruim 300 millioen aan mais gerst, koeken enz. Bij de huidige structuur van den landbouw zal het toch niemand in zijn hoofd krijgen, deze artikelen tc belasten. Wie snijdt öu eig^n keel af? Aan mesth stoffen ,en andere noodzakelijke grondstoffen voe ren we voor den landbouw voor 80 millioen in; ook hierop zal wel niemand eenig recht willen toe passen. Nu blijven er nog een twintig millioen over, en daaronder zijn wel posten als slachtpaarden en Argentijnsch vleesch, waarop aanmerkingen zijn te maken. Edoch, ze leggen geen gewicht in dc schaal. Zien we wat de landbouw uitvoert; dan con- stoteeren we, dat de invoer van graan en mest stoffen óns in staat stelt voor 700 millioe uit te voeren in den vorm van kaas, boter, vleesch, vet enz. 'Men late het volle licht op onze bodemcultuur vallen, men late ons volk zien, hoe gecompliceerd de verhoudingen zijn. 'Nu is het een feit, daj er enkele grove mis standen. in de buitenlandsch? tarieven zijn aan te wijzen. Zoo o.ra. de beruchte en te laken sanitaire maatregelen, die feitelijk verkapte invoerverboden zijn. Dan de Duitsche tijdbepalingen Tn 't tarfef voor enkele groenten ,b.v. salade; de meestuegun- suging worat tiier tot een Fictie, want als wii met onze salade aan de markt komen, geldt een ander tarief als wanneer Italië 't artikel levert. Po heer Lovinck acht hier een vechttarief niet 't aangewezen middel. Spanje heeft tiidieliik onze kaas zwaar belast; als repraissaille zou Holland sinaasappelen hebben kunnen belasten- Langs den weg van overreding is het gelukt Spanje tot andere gedachten te brengen. De goede verstandhouding bleef, ons goed recht is erkend. Ook ten opzichte Van Canada mag gewezen op gelijk resultaat. En Nederland heeft niet nagelaten, toen Amerika c.ns vergiftige gerst leverde, te wijzen op de schrille tegenstelling tusschen Amerika's houding tegen over onze producten, waarop het altijd zocht naar zwammen en insecten en zijn export van vergif tigd voeder. Deze feiten hen onder 'toog1 brengen, helpt meer dan b.v. een hooger recht op auto's. Onze markt speelt voor Amerika waarlijk geen rol. Als de toestanden ernstiger waren, zou de heer Lovinck niet tegen vechttarieven opzien. Edoch, de toestanden zijn er niet naar; de welvaart elders is waarlijk niet grooter dan hier- Naar aanleid vug: van enkele vragen kon de spre ker npg enkele zaken nader toelichten. ,Hoe bleek hij thuis in de zaak van de biet- en rietsuikeifabricage. Hij gaf zijn hoorders een glas heldere uiteenzetting van deze zaak; hoe n.l. er een overproductie is; ook een na-oorlogs-verschijnsel. Te Honoloeloe zag spreker de rietsuiker-cultuur uitgeoefend op gronden, daarvoor ongeschikt- Te Cuba is men in oorlogstijd eveneens tot sterke uit breiding overgegaan. In de Bietsuiker-cultuur ziet men gelijk verschijnsel in alle landen vani Europa Zoc kregen we een productie boven- consumptie. Voor den oorlog kwamen de afgevaardigden van de suikerproduceerende landen op gezette tijden te Brussel bijeen, en maakten afspraken, ten einde overproductie te voorkomen. Na den oorlog deed elk land wat goed was in eigen oog. Men zal noodgedwongen weer bij elkaar moeten kiemen. De heer Lovinck zal met overtui ging stemmen vóór het initiatief-onltwerp v. d. Heuvel, dat den bietenbomwers een premie belooft van fi.50 pér ton bieten. t Als daar nu onze coöperatieve fabrieken door de Slechte jaren geholpen kunnen worden:, acht spreker die uitgave gerechtvaardigd. Volmondig werd toegestemd, dat de uitzonde ringsbepaling in het Duitsche tarief voor warm- bloedpaarden een schadelijke is. Hier gaf de heer Lovinck een overzicht van de gevolgde Duitsche vóór-oriogsche economische politiek, die buiten gewoon leerzaam was. 't Gaat niét aan, alles te melden, 't zou te lang worden, dit stukje. Maar zegt het feit, dat de uitvoer van DuLt'sch- lar.d naar Nederland grooter is, dan die van Ne derland naar Duitschland, u dan niets? werd ge vraagd. I Waaruit bestaat die invoer? zegt de heer Lo vinck. Graag 70*1 hij van den vrager de posten ver nemen, waarop met eenige kans op succes 're torsie ware toe te passen, zonder eigen belang ïe schaden. 1 Op de vraag, of dit argument dan niet in ge lijke mate voor Duitschlandgiel®; 'dat toch onze markt evenmin kan ontberen, als wij de Duitsche, kon met 't oog op den tijd niet afdoende wor den ingegaan. De heer Lovinck heeft zich .bereid verklaard, na d« verkiezingen nog eens vtoor de tuinder.» po kooplieden op te treden. f Deze mededeeling lokte een dankbaar applaus uit. 'k Geloof niet, dat iemand zal zeggen: dat is j een Stemmingsbeeld, 't lezen niet waard. Of meo het in alle opzichten; eeps is met de spreker, I doet weinig ter zake. Dit wil ik echter wel zeg- §en: wie over lanÉ?- en tuinbouwzaken met deu heer Lovinck discussieeren wil, moet welbeslageo ten ijs komen. Doch als vele mannen van be- teekenis is de heer Lovinck buitengewoon een voudig: men ziet er niet tegen op, hem iets te vragen. Hier heeft hij den blik van velen verruimd, zijn hoorders aan 't depken gebracht. Opmerkelijke overeenstemming trof men tusschen, woord en daad bij dezen em.nenten. deskundig® en den heer Colijn. Beiden hebben een wereld kijk. Afgedacht van politieke richting twee mannen, 'die een sieraad zijn van ons volk. Veigadering van den Vierbond, gehouden Za* terdag j.l. in het L andbouwhuis te Alkmaar. Het initiatief tot deze vergadering, waartoe ook was uitgenoodigd de vereeniging Koophandel, was genomen door de L.G.C.; de heer S. de Boer fungeerde als voorzitter. Deze heette allen welkom, speciaal ook de ver tegenwoordigers van Koophandel en constateerde, dat steeds meer samenwerking werd gezocht tus schen handel en de veilingsvereenigingen, wat naa rspr.'s oordeel beiden ten goede komt. Voorts werd door spr. opgemerkt, dat gedurende onge veer I1/2 jaar geen vergadering van den Vierbond was gehouden. De L.G.C. oordeelde een bespre king der punten van de agenda gewenscht, wat niet uitsloot, dat tevens andere zaken in deze bijeenkomst besproken zouden kunnen worden. Hierna lezing der notulen van de vorige ver- 'gadering door den permanenten Secr. den heer Klant, deze notulen werden aldus vastgesteld. Voorgelezen werd' een schrijven der veilingsver- eeniging te Obdam, met kennisgeving van verhin dering en de mededeeling, dat men daar accoord ging met de te nemen besluiten, indien ze voor de veiling aldaar uitvoerbaar zouden zijn. Dit optlokte aan de vergadering de opmerking, dat men aan dit schrijven niet veel houvast heeft. Vervolgens kwam in bespreking een schrijven van Koophandel, waarin er op gewezen werd, dat niet aan alle vier veilingen gelijk gehandeld wepd met betrekking tot de vaststelling van een minimum prijs. Na eenig debat werden de notulen nagegaan, waarbij bleek, dat deze vast stelling van een minimum prijs gold voor minder waardige producten, dus niet uitsluitend voor uit schot, zooals wel werd opgevat. Algemeen werd het wensehelijk geacht, het eens genomen besluit te handhaven. Voorts werd er van de zijde van Koophandel op gewezen, dat bij afkeuring van partijen niet op alle veilingen gelijke bepalingen bleken te gel den, wat nader werd toegelicht. Een tamelijk langdurige bespreking werd over deze zaak gevoerd, waarbij o.a., zooals bij het nagaan der notulen bleek, naar voren kwam dat de veilingsbesturen ook recht hebben van keur op de verladen producten en bij fraude den be trokken handelaar boete kunnen opleggen of voor bepaalden tijd het koopen op de veiling ontzeg gen, terwijl hij'dan ook niet zal kunnen koopen op een der andere veilingen; voorts bleek mede, dat ten aanzien van andere veilingsaangelegen heden ook op de verschillende veilingen verschil lende bepalingen golden, terwijl de wenschelijk- heid werd bepleit hierin zooveel doenlijk gelijk heid te brengen. Besloten werd, dat door een comm. de geldende bepalingen met elkaar zullen worden vergeleken en getracht zal worden een ontwerp samen te stellen, waarin met dezen wensch rekening is gehouden. Toegezegd werd Koophandel met eventueel te nemen besluiten in kennis te zullen stellen. Hierna werd overgegaan tot behandeling der punten op de agenda geplaatst. Het eerste voor stel gold het bonnenstelsel. L.G.C. stelt voor na 1 Jan. tot het einde der campagne geen bonnen meer af te geven. Na toelichting door den voorz. werd namens den N.M.B. gewezen op het daar ingediende voor stel en het daarop verstrekte praeadvies door het Bondsbestuur, terwijl namens Warmenhuizen werd'gezegd, dat daar de meening is gevestigd, dat afschaffing der bonnen schade zal doen aan den afzet, terwijl Oudkarspel bepleit geheele af schaffing der bonnen. Van de zijde van Koophandel werd beweerd, dat afschaffing der bonnen beslist nadeelig zou werken op den afzet. De voorz. merkte nog op, dat sommige hande laars het steeds buiten bonnen schijnen te kun nen stellen, terwijl anderen ze geregeld noodig schijnen te hebben; voorts, dat tijdens de zomer- campagne geen bonnen worden gevraagd, waarom spr. zich afvraagt of het gedurende wintercam- pagne niet eveneens zonder bonnen kan gaan. Het bonnenstelsel toch is ingevoerd als nood maatregel, doch heeft langzamerhand geleid tot misbruiken. Nadat het debat nog eenigen tijd is voortgezet, waarbij wel blijkt, dat men algemeen van gevoe len is, dat de afgifte van bonnen zooveel mogelijk beperkt dient te worden, doch geen eenstemmig heid wordt verkregen, meent de voorz. de dis cussie te kunnen sluiten met de opmerking, dat, waar de zusterveilingen in dezen niet met de L. G.C. meegaan, ook deze haar besluit moeilijk zal kunnen handhaven. Meer succes werd verkregen met het volgende voorstel n.l. het verplicht vei len voor rabarber in te voeren. De bedoeling heeft bij de L'.G.C. voorgezeten, deze veiling te houden, door elke veiling b.v. een paar dagen per week, welke veilingsdagen dan uit elkaar dienen te loopen; voorts te veilen op monster om dan den volgenden of daarop volgenden dag te leveren. Algemeen blijkt men er voor, dit inge voerd te krijgen. Nadat nog eenige opmerkingen waren gemaakt omtrent het binden der bossen, het gewicht per bos en de sorteering, werd over gegaan tot. bespreking van het derde L.G.O.- voorstel, op de agenda vermeld als: Alle goede producten worden geveild voor het U.C.B.-merk. Wijl de redactie van dit voorstel zeer beknopt is, acht ae voorz. het gewenscht dit voorstel wat breedvoerig toe te lichten, vooral ook om de be» doeling er van goed te doen uitkomen. (Daar de heer C. Wagenaar de verg. zal moe- teu verlaten, vraagt deze eerst even het woord te mogen hebben met betrekking tot het gebrek aan spoorwagens. De heer Wagenaar wees op het nadeel voor den handel zoowel als voor de tuin ders, uit dit. gebrek aan wagens voortvloeiend, bij de Spoorwegmaatschappij schijnt men dit niet best te gevoelen. Na eenige discussie, waaruit blijkt ,dat men algemeen het gevoelen van den heer Wagenaar deelt, werd besloten van uit deze vergadering een telegram aan de Directie te zen den en op directe voorziening aan te dringen. Mede verklaart de heer W. zich voor het voorstel om goede producten te veilen voor het U.C.B.- merk). Door den voorz. werd nu het voorstel toege licht, waarbij hij vooral deed uitkomen, dat de hoofdbedoeling was, dat alles wat goed kan wor den aangevoerd, ook goed gepresenteerd wordt ter veiling. Natuurlijk zal voor producten, die minder goed van kwaliteit zijn, een mildere keu ring toegepast dienen te worden. Kenbaar werd gemaakt, wat hieromtrent in de bestuursvergade ring van den N.M.B. was besproken. (Reeds ver meld in het nr. van Zaterdag j.l.). Breedvoerig werd de zaak besproken en daarbij o.a. opgeme'rkt, dat hetgeen werkelijk goed wordt aangevoerd, zonder nadere aanduiding, gerekend wordt geschikt te zijn voor export onder het U. C.B.-merk, terwijl andere producten een of an dere aanduiding zullen hebben. Te Warmenhui zen zal men ook de zaak nader bespreken, terwijl de vertegenwoordigers van den 'N.M.B. te ken nen gaven, dit punt alsnog te plaatsen op den be schrijvingsbrief voor de algem. verg., op'dat de aangesloten vereenigingen nog haar meening er over kunnen uitspreken in de nog te houden leden vergaderingen. Hiermee was man genaderd tot de rondvraag. Door den handelaar Slot Frans werd hierbij de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn alleen best doorschot te doen veilen, waarop door den voorz. werd te kennen gegeven, dat dit onuit voerbaar zou blijken te zijn; natuurlijk moet een partij voldoen aan hetgeen er ter veiling voor den handelaar zichtbaar van is, doch deze moet zelf in staat geacht worden er den prijs voor te bepalen. Door burgemeester Slot werd nog opgemerkt, dat hij deelde de meening van den voorz., doch de tuinbouwers zouden hierin wellicht aanmer- keijke verbetering kunnen aanbrengen door eerder door te schieten en het doorgeschotene wat spoedi ger naar de veiling te brengen en niet eenige dagen te laten liggen. De handelaar J. H. Wagenaar, vraagt of er geen maatregelen zijn te treffen om op de ver schillende weekdagen een meer gelijkmatigen aan voer op de veilingen te hebben. De voorz. merkte op, dat als hoofdfactor hierbij op den voorgrond treedt de prijs, welke den vo- rigen veilingsdag werd besteed.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1