Liefde en Misdaad Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No4ö ibterc. telephoor 92 1 lüï Dinsdag 16 April 1929 38e Jaargang Stemmingsbeeld u» Groentenland Plaatselijk Nieuws De Moord van Saint-Ouen. Nieuwstijdingen NIEUWE LANGEDIJKER COURANT per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Onlangs ontmoette ik „langs de straat" een aede bekende. 'tWas „puur leden", dat ik hem voor 't laatst zag; mijn vermoeden, dat hij onge- pteld was geweest, bleek juist. 'kSta met dezen ;oede bekende op goeden voet. ondanks 't feit, dat ze 't samen zoo ongeveer nooit eens zijn. We pra len vaak over allerlei zaken, over tuinbouwaan- Blegenheden, economische en politieke onderwer- sen, we staan gewoonlijk ieder op een tegenge steld standpunt. Dan boomen we wat, merken zaak, dat er toch zaken zijn, waarover we (waar over we ons beiden dan verwonderen) gelijk den ken. Mijn goede bekende is een idealist, en die |menschen mag ik wel. Wat is 'n mensch zonder Idealen Nu moet ge vooral niet min van hem denken; bij is lid van den gemeenteraad, iets waar ik hoog bij opzie. Volgens v. Dale's „Titels en Praedica- ten," heeft hij ook recht op het praedicaat „Wel- delgestrenge", al moet ik erkennen, dat hij niets zeledels of gestrengs over zich heeft, staande op rardappel-, kool- of bloemkoolschuit, wat trout- wens ook al uitkomt uit 't feit, dat hij van zijn rijwiel afstapt en den man van het Stemmings- eeld aanklampte. 'tWas erg koud en we gingen in 'n stal staan; als gewoonlijk spraken we even over de politiek zan den dag, en constateerden dat we 't als ge woonlijk weer niet eens waren. Diaarna kregen we ret over de bonnenkwestie. Of ik daarover nog eens wat schrijven wou. Diat reb ik beloofd, en die belofte ga ik nu inlossen. Zooals de lezers stellig zich herinneren, is ter paarvergadering van de L.G.O. het voorstel aan vaard, om na 1 Januari geen bonnen meer af te geven. Een ingediend voorstel tot algeheele af schaffing kon geen meerderheid krijgen. Ter Vierbond is de bonnenkwestie ook bespro ken, kennelijk zat de bedoeling voor een gelijke regeling voor de bij den bond aangesloten vereeni- jingen te verkrijgen. We weten zeer wel, hoe men in den boezem van len Noorder-Marktbond over de bonnen denkt; nen heeft dikwijls daar stemmen hooren opgaan, lie vreesden dat de bonnen van de L.G.O. zelfs chadelijk zouden zijn voor den N.M.B. Diaar zijn e bonnen in de ban gedaan, en gezien en gehoord ie felheid, waarmede velen in deze organisatie de bonnetjes aanvielen, is de verwachting gerecht vaardigd, dat straks de jaarvergadering van den N.Mi.B. besluit: Bij ons noch vóór, noch na Janu ari ook maar een bonnetje. Warmenhuize.u kent geen bonnenstelsel; daar liscussieert of debatteert men er niet over, dopt eigen boontjes en gaat kalm zijn weg. Aan den Langendijk wil men geleidelijk tot al- jeheele afschaffing overgaan. De handel heeft zich bij monde van den voor zitter van Koophandel meermalen uitgesproken, dat hij 't koopen in de veiling prefereert boven 't koopen op. bon. Er is dan ook hoegenaamd geen appositie van handelszijde tegen geleidelijke af schaffing gevoerd. Wel heeft de handel steeds en terecht m.i. den nadruk gelegd op voldoenden invoer. Daar ligt juist de groote moeilijkheid. Nu is iet ontegenzeggelijk 'n feit, dat de handel zich laltijd weet aan te passen, de meeste exporteurs nebben voldoende voorraden, om in geval van te kort zich te kunnen helpen. Tal van pakhuizen staan er tot staving van dit beweren. We meenen dus wel te mogen zeggen: er is ook zan handelszijde geen bezwaar tegen ingebracht, herder zal de praktijk hebben uit te wijzen, of de regeling voldoet. Bat er 'n enkele maal moeilijkheden zich kun- ïen voordoen, wie zal 't ontkennen? Zoo moet ft zijn voorgekomen voor Paschen, dat zonder „bon" een wagon goed van Zaterdag tot Dinsdag 'lad moeten blijven staan. In zulke gevallen zou iet toch dwaas zijn, geen aankoopvergunning te zerleenen. Persoonlijk ben ik van opvatting, flat algeheele afschaffing, scherp doorgevoerd, op den duur niet mogelijk zal blijken, tenzij er een verplichte aan- voerregeling komt. En van 't laatste zie ik niets komen, waaruit volgt, dat men verstandig zal doen, geen wet te maken als in de grijze oudheid de Perzen en Meden deden. Op het sterk wisselende bedrijfsleven is het niet mogelijk absoluut bindende bepalingen te maken, die geen uitzondering toelaten. In den Haag zijn de' beroepswettenmakers alle de dagen huns levens bezig met het ontwerpen j van nieuwe en het opkalevateren van oude wetten. Waarom doen ze het niet beter zou men opper vlakkig bekeken zeggen, 't Spaarde ook 'n lieve cent uit, hoor ik een huisvader-belastingbetaler brommen, juist blij gemaakt met 'n dwangbevel. 't Zit 'm m.i. in de beperktheid van de mensche- (lijke blik en ook in de sterk wisselende toe standen. Waar „mijn goede bekende" er niet voor voelt, om de bonnen geheel af te schaffen er voor is, onder alle omstandigheden den afzet te bevorde ren, (waartoe de bon kan medewerken), trooste hij zich met deze gedachten. I In de. eerste plaats is er vóór Januari nog ge legenheid op bon te koopen; dan is de behoefte er aan 't grootst gebleken. In de tweede plaats zien de veilingsbesturen zeker ook wel zóó hun belang in, om als 't moet, een eens genomen bésluit te herzien. We kunnen nu eens zien hoe 't gaat; behoudens dat ééne geval (wat nog goed afkwam) vernam ik van geen enkele moeilijkheid, nu de bonnenaf- gifte aan de L.G.O. is stopgezet. Als 't moet zou ik zoo zeggen geve men ook na Januari 'n bonnetje; bij uitzondering na tuurlijk. Nu had ik me n.b. voorgenomen, een en ander te schrijven over het wetsontwerp van Minister Kan, ter invoering van controle op aardappelen, groenten en fruit. De bonnen hebben al zooveel plaats gevorderd, dat de bespreking van 't ontwerp er dit keer niet bij kan. Waaruit men kan opmaken, dat or voor een stemmingsbeeld altijd stof plenty is. De vorige week waren de aanvoeren in kool' zeer beduidend. Toen begin van de vorige week er te Broek ruim 100 bouwers met gele kool ter markt waren, zei een bouwer tot zijn collega„dat gebeurt dit seizoen niet meer, zooveel kool. Want Jaap is los, Piet heeft maar 'n beetje meer en Klaas is aan 't boetschoonmaken.'1' (We zullen zien, zei de ander ik geloof (dat er meer is, dan je wel denkt. En zoowaar, nog tweemaal in die week kwamén er 100 bouwer^ met gele kool, en dat half April. Over 't vele en moeilijke werk van de keur meesters heb ik in dit seizoen niets willen zeggen. Die felle koude heeft hen veel drukte gebracht en voor moeilijke beslissingen geplaatst. Waar ons blad op tal van plaatsen in 't land gelezen wordt, is het niet gewenscht, over het werk van de keurmeesters uit te weiden. Nu 't seizoen op 't eind loopt, mag er iets van gezegd. De kaasboeren van Alkmaar zijn door Langendijk gerequireerd als hulpmiddelen. Toch schijnt ook dit middel niet afdoende om „bokkie bè-kool van gezonde kool te onderscheiden. Langs de straat wandelend, vernam ik terloops van 'n nieuwe menschelijke eigenschap; waarvan ik nog nimmer hoorde. Van helderzienden heb ik wel eens vernomen, nog nimmer van helderhoor renden. Die helderhoorendheid wordt nu naar ik hoorde aangewend tot onderkenning van bokkie-bè-kool. Men snijdt de stronk af, slaat met 't mes op den afgesneden stronk, verricht die handeling kort bij 't oor en uit de klank maakt men op, of 't exemplaar gezond is of niet. Dat vernam ik „langs de straat"1, heb de han deling tot mijn spijt niet gezien. FEUILLETON OF- VIII. Naarmate Robert Vernière zijn nieuwe plannen ïtwikkelde, werd Claud's verbazing groot er. „Is dat dus het ware doel van je overkomst au Berlijn naar Parijs, Robert?" vroeg hij glim- chend, toen de ander had uitgesproken. „Hoor ens, je kunt dat anderen wijs maken, maar mij) ietI Ik zeg je, dat je liegt- O, beleefdheidsvar-* en behoeven wij tegenover elkaar niet in acht e nemen en zoo herhaal ik je dan, dat je liegt! il ik u zeggen, wat het ware van de zaak is? u Berlijn weet men het hee'l goed, hoe Richard "ernière op geheimzinnige wijze werkt aan de 'euwe bewapening onzer marine en dat door zijn! cdoen die bewapening alles wat tot duverre op at gebied in Europas bestaat, verre overtreffen zalGeen wonder dus, dat men zich daarover te Berlijn verontrust- En nu zullen ze tegen jou gezegd hebben: Wij willen de nieuwe ontdekkin gen van je broer Richard Vernière kennen Bemachtig jij je van zijn geheimenWe koopen die van jou af voor de som, die je er zelf (vfcior eichtl Heb ik gelijk of niet, Robert1?" „Neen, je bent heelemaal op een dwaalspoor, Claude, maar 't idee is anders zoo kwaad niet en kan ons later misschien te pas komen. Eerst wil ik beproeven of ik er niet langs een anderen weg kan komen." „Het zou mij hard verwonderen, als dat ge lukte! Waarom het programma te laten varen, dat wij zoo goed hebben opgemaakt- Dat was ook rechtstreeks in mijn voordeel, dit niet- Dat had kans van slagen en de verbroedering bezit die kans niet. Ga je toch niet voorstellen, dat de patroon zoia maar op stel en sprong alles zal vergeten en vergeten. Jij hebt jou deel van je vader's nalaten schap verslonden, je hebt bovendien vijftien-hon derdduizend francs schandelijk verkwist, die de Fransche vrouw, waarmede je in Duitschland bent getrouwd, je ten huwelijk had meegebracht Niemand heeft nog eenige achting voor je Je hebt nergens crediet meer. Fraaie aanbevelings brieven zijn dat voor een man uit één stuk, zoor I GUBKARiSPEL. Döor den turnkring „Hollands Noorderkwar tier" werd te Schagen een wedstrijd gehouden tusschen de dames- en heerenturners van de bij den kring aangesloten vereenigingen. Ook door onze Gymnastiekvereenigingen „Her cules" en „Hygiéa" werd hieraan deelgenomen met succes. Op verschillende prijzen werd beslag gelegd, en laten wij hier de namen van de prijswinners(sters) volgen le graad heeren: le prijs C. Langedijk. le prijs W. van Hout. 2e prijs L. Eiland. 2e prijs S. de Rijk. 2e graad heeren: le prijs O. Met. 2e prijs O. de Geus. 3e prijs S. Wormsbecker. 3e prijs A. Kieft. 3e graad heeren: 2e prijs P. Langedijk. 2e graad dames. 3e prijs O. Langedijk. 3e graad Diaraes. 3e prijs G. de Bakker. Onze felicitatie aan Directeur en "leden met het behaalde succes. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jac. Wee der, thans assistent bij de Posterijen te Amster dam, is met ingang van i Maart j.l. benoemd tot assistent ie klasse. f ZUIDSCHARWOUDE. De Eerste Nederl. Filmoinderneming vertoonde in de kolfbaan van den heer Kramer de zoo gum» stig bekend staande film' „Wapens neer!". Onge veer een 90-tal personen was aanwezig. Behalve deze film, die de ellende en vernietiging, welke de' oprlog teweegbrengt, schetst en op meesterlijke wijze weergeeft de gevolgen van den oorlog voor den mensch, die in vrede wenscht te levejn! en het beestachtige in den militairen strijd tof uiting doet komen ,werd nog -een zeer actueel bijpro gramma gegeveu, waarin oi.a. de begrafenis der slachtoffers van de ramp bij Hoek van Holland en van de 4 rijksveldwachters te Grootegast wel het meest de aandacht trokken. Tusschen de bedrijven door werd op het witte doek den bezoekers mee gedeeld, wat de Dem. Partij als de partij vau Nationale Ontwapening wil, de gunstige gevolgen, welke deze voor het volk zou hebben, werd ge wezen op den eisch van invoering van het premie- vrije tSaatspensioen; dat het platteland niet mag worden achtergesteld bij de steden, evenmin de landbouw bij handel en industrie; de npodzake- lijkheid werd bepleit van opvoering der productie van land- en tuinbouw; de landarbeiders moeten geholpen worden aan een eigent huis en een be drijf, het pachtvraagstuk moedig onder de oogen gezien kortom een politiek gevoerd, die de zui ver democratische eischeu wenscht in te willigen. Mevr. De Geus, de leidster van dezen avond, wekte in de pauze de aanwezigen op, om trouw te "Stemmen op de candidaten der Dem. Partij, op welker lijst in dit kiesdistrict de heer K. Bxee- baart te Koilhoru ;al9 no. 1 voorkomt. Dr. W. MENGELBERG EN D|E| FISCUS. De dirigent van het Concertgebouw-Orchest, Dr. Mengelberg, is van plan ons land te verlaten, omdat hij te veel belasting moet betalen. Uit den Haag wordt thans gemeld, dat prof. mr. G. Russel;. de belastingconsulent, die reeds gedurende geruimen tijd de belastingzaken van dr. Mengelberg, behandelt, op het Departement van fnianciën heeft geïnformeerd naar het resul" taat van een terzake aanhangig adres. Hem is verzekerd, dat met de behandeling van het bezwaarschrift spoed wordt betracht, zoodat als Richard Uernière is!" „Wat jij heelemaal over 't hoofd ziet, Claüde, Is mijn welbespraaktheid. Ik heb mijn rol van buiten gefeercl en zal haar meesterlijk weten te spelen." „Als de vrede werkelijk tot stand bomt, als jij bij deu patroon je zin krijgt, Robert, dan zeg ik, dat je met den duivel zelf in verbond staat!" „Nu, dit is ook al mogelijk," lachte Robert Vernière. „Zijn üw vrouw en stiefzoon ook al in Frankrijk?" „Mijn vrouw is te Berlijn en mijn stiefzoon is nog op de kunst- en nijverheidsschool te Chalons. Mijn vrouw kent het doel van mijn reis en keurt alles goedl" „Is 't mogelijk? Dan denkt ze zeker op die manier het geld terug te krijgen, dat jij van haar hebt zoek gemaakt." „Zij zit er anders niet om verlegen, want in zekeren zin is zij zelfs rijk te noemen. Zij bezit in z'n geheel nog het vermogen van haar eersten man, waarvan zij het vruchtgebruik heeft, maar het kapitaal' zelf blijft ongeschonden voor haar zoon bewaard." f - „Wat is er dat voor eeni?" „Een jongen van negentien! jaar, goed ontwik- bnnein vrij korten tijd de eindbeslissing kan wor den verwacht. DE ZOMERTIJB. In ongeveer 180 steden van den staat New York met inbegrip van de stad New York, zal de zot mertijd op 28 April ingaan. Er is evenwel een be weging gaande in dezen staat om bij staatswet aan de steden het vooruitzetten van de klok te verbieden. Iedere stad in de Vereenigde Staten mag zelf bepalen en zoo ja wanneer, zij den zo mertijd zal invoeren. In Engeland, Frankrijk, België, Spanje en Por tugal gaat de zomertijd in in den nacht van 20 op 21 April. Hier te lande begint zij naar men weet eerst op 15 Mei. EEN DROEVIG ONGEVAL. Zaterdag heeft in de Abdij te Middelburg een droevig ongeval plaats gevonden. De stelling voo rde Abdijgebouwen bij de poort aan de zijde van het Koorkerkhof moest worden afgebroken. Daaraan werkte o.a. de 56-jarige F. Toen deze zich in de dakgoot bevond, raakte hij zijn even wicht kwijt en viel hij van een hoogte van on geveer 10 Meter naar beneden. De ongelukkige kreeg een schedelbreuk en werd dood opgenomen. EEN GEVAAARLIJK TRANSPORT. Vrijdag passeerde te Lobith uit Duitschland schipper Burgts, schip „Elisabeth'", met een la ding, bestaande uit 500 kisten dynamiet, bruto 13.750 K.G., voor Amsterdam bestemd, De lading is te Buitenhuizen overgeladen in het stoomschip „Rotty", van de stoomvaartmaatschappij „Neder land", welk schip Zaterdag naar Oost-Indië is vertrokken. DiE STAKING TE ZAANDAM. Gistermorgen te half zeven was er bij het aan gaan van het werk aan de zagerijen en houtwer- ven'te Zaandam meer belangstelling van de zijde der stakers dan dit in de afgeloopen week het geval was. Bij groepjes van twintig en meer stond men af te wachten, welke uitwerking de ontslagbrief van de patroons, waarin den arbei ders werd aangezegd dat, zoo zij zich vandaag niet op hun werk vervoegden, zij uit hun betrekking ontslagen zouden zijn, op het vaste personeel zou hebben. Voor zoover thans bekend is, heeft geen van de stakende houtwerkers hieraan gevolg ge geven. De uitbetaling van de steungelden had Zaterdag een geregeld verloop. Door de vier sa menwerkende organisaties werd een totaalbedrag van f 10.382.20 uitbetaaldaan de ongeorgani seerden werd f 540 uitgekeerd. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks hal fvier, is op den Kleiweg tusschen Overschte en Hillegersberg een vieipersoons gestóten auto, waarin twee dames en twee heeren waren gezeten, in de vaart gereden, die langs den Kleiweg loopt. Twee der inzittenden, de 31-jarige heer H. Harm- sen, vertegenwoordiger uit het automobielbedrijf eu zijn verloofde, de 23-jarige mej. N. Benjamifa uit Hillegersberg, zijn daarbij om het leven ge komen. De beide ahdere inzittenden hebben zich kunnen redden. Het viertal had deel uitgemaakt van een ge zelschap Rotterdammers, dat den avond van te Voren in eenige aluto's naar Den Haag was ge gaan. Des nachts is het gezelschap naar Rotter dam teruggereden ,doch deze aut owas te Onter- schie deu Kleiweg ingereden, om mej. N. Ben jamin en haar 21-jarige zuster Elisabeth, die. in Hillegersberg wonen, thuis te brengen. Op de plaats, waar 't ongeluk gebeurd is, maakt de Kleiweg een scherpe bocht en «daar is de heer Harmsen, die de wagen bestuurde, in plaats van de bocht om te gaan, tengevolge van den zwaren mist het water Jhgereden. De verloof de van mej. Elisabeth uit Rotterdam1, die de vierde inzittende was, slaagde erin, toen de wagen in het wate romstoeg en op 'den rechterkant kwam te liggent het achterste linkerportierraam open te draaien en hij kon zijn verloofde naar buiten duwen, waarna hij zelf ook naar buiten knoop. Hij heeft nog geprobeerd de twee andere inzit tenden, die voorin zaten, eruit te sleepen, maar keld, goed verstand, maar met heel geborneerde verlangens, net als zijn moeder, naar wier raad hij alleen luistert." „Hoe is het gemeenschappelijk leven, als jelui bijeen bent?" „Beleefd, maar koel." ,,'t Was verkeerd van U, Robert, met een weduwe le trouwen. Zoo iemand maakt altijd vergelijk- kingen tusschen den eersten en tweeden man en dat moet natuurlijk in jou nadeel zijn... Wie met een weduwe is getrouwd en haar op aller lei manieren bedreigt, maakt zich een gevaar lijke vijandin. Pas maar op!" „Geen nood! Zij heeft mij eens hartstochtelijk lief gehad en daar blijft altijd nog iéts van over Laat mijn broer mij goed ontvangen en ik doe met haar, wat ik wil." t „Is je dat plan dus niet uit je hoofd te pra ten? Vallen dus al onze plannen in duigen?" „Daarop komen wij terug, als de tak, waaraan de drenkeling zich heeft vastgeklemd, mocht breken." uw mam. Overigens kunt gie niets beginnen zonder mij, die heel je verleden kent. Toon je verstandig, „O, dat doet hij zeker en da(n ben ik npg altijd Robert, en in de toekomst zal 't zijn tusschen ons wat het altijd geweest isin leven en dood/

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1