NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 46 IBTERC. TELEPHOON 92 Donderdag 18 April 1929. 38 e Jaargang Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote lettei* naAr p^tsmimu Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen LAMEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 NOORDSCHARWOUDE. EEN VLIEGMACHINE BOVEN ONS DORP, Nee maar, dat was je wat! Gisteren van Irie tolt half vier cirkelde boven ons dorp een vliegmachine, de P.H.—A.C.J. Zij vloog zco mag, lat men de passagiers dqor de ivoren ruiten Ikon zien. Het geronk van den motor klonk pver Jhet veld en gonsde on bromde de mensc.hen het |huis uit. Velen stapten uit de schoionmaakdruKte vandaan oim den stalen vogel te zien. Tot vijfmaal [toe zweefde het vliegwonder over onze drukkerij, ever het weiland daar achter gelegen, over lenze veiling en met een groote bocht over het jAmbac,ht. Dan keerde de aviafoeur weer terug en vij vroiegen ons af, waaraan wij al die eer te dan- •cen hadden. Een paar malen hebben wij de rei nigers toegewuifd, met den wensch, dat zij onzen jroet mogen hebben opgemerkt- Schitterend sstak de machine tegen het effen blauw azuur af !en blonk in de lentezon met een luister, die het gevaarte nog grootscher maakte, ,Ik zon wel mee willen," zei er een. „Gooi 'm een kooltje toe, jó!" zei een ander. En vlak boven onze hoofden snorde de P.H.A-C-J. het luiden in en verdween weldra uit het gezicht. ,Zij hebben jon ook op de luchtfoto gezet," JStei Jen grappenmaker tot een jongen. „Dan is ie mislukt, ctndat jij bij mp stond," zei de jongen, en lachte. NOORDSCHARWOUDE. Gisteren werd in „Concordia" de aanbesteding Jgehonden van het nieuw te bouwen Raadhuis te 1 oiordscharwoude. Ingekomen waren 15 biljetten, n.m.l.: 1 SA. Kalf, Heerhugoiwaard, f27.890 G. Wijken en Co., Amsterdam-, -28.800 J. C. Klerk, Heerhugoiwaard, - 19.406 J. Henselman, Noordscharwoude, -20.798 |W. Giltjes .en Scheepsbouwer, Broek oip Langendijk, -22.645 Jb. Lugtig, Heerhugowaard, -21.865 (C. Langedijk, Noordscharwoude, -21.974 F. J. den Das en G. J. Schuit, Bergen, -2-3.3121 Doorn, St. Maartensbrug, -125.200 M. Duijnmeijer, Alkmaar, -2'6.240 J. Bakker, Alkmaar, -25.98O R. K. Koppen en Zn., Alkmaar, -26.600 W. J. Karssen, Alkmaar, -^.soo R. J. E. Bot, Alkmaar, - -26.5139 -Fa.Schaaf en Stegerhoek, Alkmaar. -22.400 De raming bedroeg f21.000. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer J. C. Klerk te Heerhugowaard. ZUIDSCHARWOUDE. jBk De prijs van de melk is hier van 14 cent top. ;;'§|It3 cent per L. gebracht. I ZUIDSCHARWOUDE. II De keuring van trekhonden zal hier Vrijdag 26 «lApril plaats hebben. BROEK OP LANGENDIJK. Uit het pakhuis van de firma ~J. H. Wagenaar, alhier, is in een deper nachten een groote partij |zakken ontvreemd. Hejt pakhuis, hetwelk steeds (gesloten is, was uithoofde van reparatie gedurende één nacht niet gesloten, waarin de, diefstal heefi( ééplaats gehad. r 1 De politie heeft alle pogingen in het werk [gesteld de(n) dader(s) op het spoor te komen, ■vat haar, jammer genoeg, ni«t is mogen gelukken. gr HEERHUGOWAARD). Ife Prot. Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging „Helpt Elkander", hield Dinsdagavond hare Jaarvergadering. Na opening der vergadering en lezing der no tulen, werden naar aanleiding der notulen door den voorz. enkele mededeelingen gedaan, waarna loor den secretaris het jaarverslag werd uitge- t. Waar oolCjjn 1928 weer is gebleken, dat de vereeniging iflsfejdaad in een gevoelde behoefte Kjleek te voorziel^Tneent spr., dat verwacht mag gloorden, dat de aansluiting steeds meer algemeen zal worden. Voor niet minder dan 334 verpleeg dagen stond de vereeniging in 1928 garant, wel 1 een bewijs meende spr., dat voor vele zieken op name in een ziekenhuis, en daardoor grooter kans op herstel, mogelijk is geworden, waar dit voor heen tot het onmogelijke bleek te behooren, al thans zeer groote moeilijkheden met zich bracht. Zoowel hier als elders is gebleken, dat veel meer "iken naar ziekenhuizen worden gezonden, zeker ~n goede van de patiënten, doch wat oorzaak is, 'jdat op den duur de vrijwel algemeen geldende ntributie wellicht te laag zal blijken te zijn. Spr. meent, dit ook te moeten afleiden uit de jaarverslagen van verschillende zusterverenigin gen. Hoewel de ledenlijst belangrijke wijziging onderging, is het ledental vrijwel op dezelfde hoogte gebleven, waarvoor een woord van waar deering zeker op zijn plaats is voor onzen ijveri- gen Bode. In het voorjaar is de vereeniging toegetreden lot de federatie voor het overnemen van eikaars leden. Het bestuur heeft geen vrijheid kunnen vinden om voor te stellen in te gaan op een schrij ven der vereeniging te Alkmaar, welke zich niet wenscht aan te sluiten bij de federatie, doch zich het recht wil voorbehouden omtrent elk inkomend lid eener zustervereeniging, al dan niet met ter stond ingaande rechten over te nemen. Naar het oordeel van het bestuur zou dit aan leiding kunnen geven tot zeer groote onbillijk heden. In het bestuur werd de heer P. Blauw, die zich meende te moeten terugtrekken om een bestuurs zetel beschikbaar te stellen voor een lid uit het noordelijk deel der gemeente, vervangen door den heer Jac. Kramer, die zich steeds een ijverig be stuurslid heeft getoond. -Met betrekking tot inning van contributie cn inleggelden hebben zich geene moeilijkheden voor gedaan. Aan het einde van zijn verslag spoorde spr. allen aan voor onze mooie vereeniging krach tige propaganda te maken teneinde ziekenhuis- 1 verpleging voor zooveel doenlijk mogelijk te ma- j ken, door elkanders lasten te helpen dragen. I Voorz. brengt onder applaus der vergadering den secretaris een woord van dank voor zijn ver- slag. Hierna kwam aan de orde: B.ekening en verant- I woording. Bij monde van den heer Dirkmaat ver klaarde de commissie alles in goede órde te heb ben bevonden, zoodat tot goedkeuring werd gead viseerd. Uit het door den penningmeester uitge- brachte financieele verslag deelen we mee, dat het ledental bij den aanvang des jaars 942 be droeg, op het einde 943, wel moesten door ver trek, overlijden enz. een aantal leden worden af gevoerd, doch door den ijver van onzen Bode werden de opengevallen plaatsen door nieuwe le den weer aangevuld. In totaal bedroegen de ontvangsten f 1116.27, de uitgaven f 1219.89, alzoo een nadeelig saldo groot f 103.62, de reserve groot f 567.02 is daar door teruggeloopen op f 463.40. Betaald werd voor 334 verpleegdagen f 1001.70. De-rekening werd door de vergadering goed gekeurd. De voorz. dankte den penningmeester voor zijn beheer, de commissie voor hare moeite. Aangewezen voor het nazien der rekening over 1929 werden de heeren O. Groot, IJ. Ploeg en Jac. Lugtig, die zich de keuze lieten welgevallen. Iu het bestuur werden herkozen de heeren J. Moedt, Jac. Zomer en A. Groot, met bijna alge* meene stemmen. De heeren Groot en Zomer nemen de benoeming weer aan, de heer Moedt zal met zijn herbenoe ming in kennis worden gesteld. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot reglementswijziging. Na toelichting van bestuurszijde werd aangeno men het voorstel om in art. 5 het recht op 4:2 verpleegdagen in 52 opeenvolgende weken terug gebracht tot 35 verpleegdagen. Deze wijziging- zal gedrukt aan de leden worden verstrekt. De voorz. deelde nog mee een bestuursbesluit met betrekking tot de verpleging van het kind van den heer Lugtig; de vergadering ging hier mee accoord. Hierna sluiting. SINT PANCRAS. De Vereeniging voor gezamenlijke Boekhouding voor Tuinders hield Woensdag 17 April.een leden vergadering ten lokale van den heer H. Gerritsen. Ruim 50 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer A. Schuur, opende de ver gadering met een woord van voldoening over de flinke opkomst en heette- den administrateur, den heer Van Zuijlen, van harte w.èlkom. Na goedkeuring der notulen, deelde de penning meester mede, dat er een saldo- aanwezig was van f 206.67, waarbij echter inbegrepen eén nog te betalen som van f200. iDcio-r den heer v. Zuijlen werd hierna een uijt-i voerige toelichting gehouden in verband met de a.s. belastingopgaven en daarmede in verband staande inventarisaties. Een en ande rwerd door de aanwezigen ten Zeerste gewaardeerd. Uit de hierna gestelde vragen en gevoerde be sprekingen bleek ten duidelijkste, dat het werk dezer vereeniging zeer nutttig is en doo-r de aan geslotenen meer en meer op prijs wordt gesteld'. Besloten werd dé belastingopgaven vast te stel len in de laatste week van April a.s., waartoe de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld in c,afé „De Driesprong", alwaar de heer v. Zuijlen dan zitting zal houden. -De voorzitter sprak als zijn overtuiging uit, dat het ledental in de toekomst Zich ongetwijfeld zal uitbreiden; er zijn er noig velen, die de kat uit den boom kijken. Spreker wilde voor hen, die na 1 Mei '29 toetreden, een hoogere contributie vaststellen. In verband hiermede werd tevens voor gesteld de vergoeding voor den boekhouder iets 'hopger te stellen. Besloten werd hierop na het ontvangen der aanslagen terug te koimen. 1 Hierna sluiting. Dieze vraag wordt telkens weer gedaan in ver band met het zevende leerjaar. In verband met. de wet van 24 Mei 1928 moet het antwoord als volgt luiden: Een leerling mag aan het einde van het cursus jaar de school verlaten, als hij aan de volgende twee voorwaarden voldoet: Hij moet de zeven klassen hebben doorloopen en tevens dertien jaar zijn. TMaar als hij nog geen 13 jaar is, als hij de zeven klassen heeft doorloopen, dan blijft hij, vol gens de wet, evengoed leerplichtig en dan moet hij de klas doorloopen, waarin hij 13 jaar ond wordt. Als een knd 14 jaair wordt, dan mag het op den datnm van zijn verjaardag de school verla ten, ook al zat hij in de eerste klasse. Wij zouden zeggen, dat dit voor geen tweeërlei iritlegging vatbaar is. We kunnen bejammeren dat het zoo is, maar er valt niets aan te doen. Zoo is er immers veel. We hebben te dragen en te verdragen. En als menons dan héél leuk vraagt: „wat ma ken ze nu een hoofd der school, die zulke leer plichtige kinderen, die de zevende klasse .doorloo pen hebben, toch afschrijft dan antwo,orden wij: Wet is wet; een hoofd der school, die als on derwijzer gehoorzaamheid eischt van zijn leerlin gen, heeft zich aan de over hem gestelde machten te onderwerpen. D'at is een eerste eisch. En ver der: wat heeft hij aan een dergelijk verzet? Heeft hij er éénig voordeel van? Neen; wij willen geen verzet, maar vragen ge hoorzaamheid aan de Wet. ALS er dan verzet gepleegd zou mogen worden, zouden de ouders de geroepenen zijn. Wij hebben 't vaak over „knotting van onze vrijheid", en óver „de school aan de ouders", welnu, dan zouden toch zeker de ouders hun kinderen thuis moeten houden en zelf moeten afwachten, wat er van komt. Niet het hoofd der school, maar de ouders moeten de gevolgen dragen, voor 't verzet tegen de Leerplicht. Juist! Maar wij zien in dusda nig verzet, ook al geschiedt het op z.g.n. princi- pieelen grond, geen heil. Van vele zijden verneemt men van schade, door vorst aan het te veld staande gewas. Bepaalde soorten, met name vooral Iris, moeten zwaar ge leden hebben, en goeddeels als verloren worden beschouwd. Eigenaardig met dit gewas is, dat 't lang kan duren ,voor men definitief de schade kan bepalen. De vorst heeft n.l. in vele gevallen de jonge plant niet gedood, doch haar beschadigd. We hebben eens bij bevoegden geinformeerd, hoe zulks bij tul pen kan verklaard worden. Men lichtte ons in, dat een tulpenbol een zeer gecompliceerd levend wezen is. wat we dezen winter trouwens ook van ir, Velden hebben gehoord. In de bol is de toekomstige bloem compleet aan wezig, in de schijnbare rusttoestand groeit de boem uit en put haar kracht uit het in den bol aanwezig reservevoedsel. N uheeft door de koude de bol zijn vermogen, nieuwe klisters te vormen, (wat gelijk staat met 't zorgen voor 't na get- slacht) verloren, maar heeft nog wel 't vermogen de bloem, zij het dan ten deele, tot ontwikkeling te brengen. 1 Zoo gezien is het verklaarbaar, dat men zeer lang op den akker niet kan zien, hoe groot de schade is. Waarschijnlijk zullen er zelfs bloemen gevormd kunnen worden, alhoewel er van een teelt niets terecht komt. Onze zegsman was van meening, dat de schade wel eens grooter zal blijken, dan velen nog ver moeden. Met dat al is er al narigheid genoeg; er moei ten er heel wat zijn, die de opbrengst op voor verkocht hebben, verplicht zijn een bepaalde hoe veelheid te leveren, maar straks in gebreke zullen moeten blijven, tenzij zij 't verkochte alsnog in- lcoopen of wel de zaak regelen. In onze omgeving moet de schade niet zoo groot zijn; wat te danken is aan den zwaren grond, 't Meest schijnen de tulpen op lichte gronden ge leden te hebben. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gistermiddag omstreeks twaalf uur fs eten der militaire vliegtuigen, die, naar wij vernemen, een verkenningstocht maakten van Soesterberg naar .Venlo-, boven de groote; Hei bij Venlo verongelukt. Het tweepersoonstoiestel No. 113 (van het type S IV), waarin zich bevonden de luitenants Kim- myzer en Schotté de Vries, kwam1 bij -een daling tijdens het nemen van een scherpe bocht in een. windvang, raakte een boom en stortte neer, terwijl 'de moitor nog in volle werking was. Luitenant Kimmyzer werd oip slag gedood, luitenant Schot té de Vries kreeg een dubbele beenbreuk. t - Beide luitenants waren ongehuwd. De gewonde is in het ziekenhuis te Venlo. opgenomen. 1 (Hbld.ü V.D. verneemt omtrent het ongeval uit Venlo: Zocals vake rfcwamen hedenmorgen verschei- deve mil'taire vliegtuig-en uit Soesterberg naar de groiote Heide nabij Venlo, welke als militair vlieg veld gebruikt wordt, tot het houdqn van oefe ningen. Onder deze was het vliegtuig Nov 113. Op ongevee reien half uur af stands van Venlo. stortte dit toestel neier op dén Hpifungerberg, vlak aan den weg tusschen Venlo .en het Duit- sche grensplaatsje Herunger. Vermoedelijk heeft het vliegtuig te laag go. vlogen, waardoor het in aanraking is gekomen met de kruinen der boomen. Het vlakk eterrcih loopt hier ter plaatse vrij plotseling steil op tot een hoogte van circa 10M Dat het vliegtuig de boomen heeft geraakt, toonen afgeknapte takken aan; daarna is het tusschen de boomen aan den weg-neergekomen- Het ongeval gebeurde op een vrij stil gedeelte van den weg, hetgeen ten gevolge had, dat het eenigen tijd duurde, voor dat hul pter plaatse was Dr. v". Dubois was de eerste; die geneeskun dige hulp verleende. Luitenant Kimmyzer moet op slag dood zijn geweest; de andere inzittende, luitenant Schotté de Vries, bleek z.eer ernstig gewond. v De militaire dokter, chef van den militairen geneeskundigen dienst te Venlo, dr. G. Broeders, kwam even later te rplaatse. De overblijfselen van het toestel worden door politie en marechaussée bewaakt. De vel e belangstellenden worden op een af stand gehouden. De militaire autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest, om e.en onderzoek in te stellen. Uit Soesterberg meldt men nog, dat onmiddel lijk na 't ontvangst van 't bericht van 't ongeluk een militair vliegtuig naar Vemlo is vertrokken. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder is voornemens voor Pink steren haar verblijf te Den Haagt te beëindigen.' H. M. wordt Vrijdag 19 Mei a.s. ten paleize Soest- dijk verwacht, om, naar gewoonte, de zomermaan den door te brengen. 1 Buitenland DE ENGGELSCHE RjEISBUREAUX IN VERLEGENHEID. Het bericht, dat de Fransche regeering den krassen maatregel heeft genomen om alle mail- booten uit Engeland in quarantaine te stellen en van alle passagiers te eischen, dat zij in de jong ste Iwee maanden tegein pokken zijn ingeënt, heeft veel opschudding verwekt. De reisbureaux zitten met de handen in het haar, ook de directies van de spoorwegmaatschappijen, die verwachten dat het reizigersverkeer met 95 pet. zal verminde ren. De toestand wordt ingewikkeld doordat de stroom van Amerikaansche toeristen is begonnen en 75 pet. van hen, die het vaste land willen bezoeken, eerst naar Engeland gaan. Het paspoor tenbureau is nog niet officieel van het Fransche besluit verwittigd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1