Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Zondag en 'Dinsdag j.l. kwam de tooneelvere-eni- ging „Jong Leven" voor 't voetlicht met hef blij spel „De verjongde Professor''. Het stuk is vlot en geestig geschreven en doet het publiek soims hartelijk lachen. Wat 't optreden betreft, kunnen wij mét "ge rustheid zeggen, dat „J. L." een goede uitvoering heeft gegeven. ï)e rullen zaten er goed 'in, terwijl sommige der spelenden een waarlijk goed fepe* leverden. Decor en grimeering waren keurig verzorgt en onder de geroutineerde regie van den heer Slikker ïivijfelen we er riïet aan, of L." zal nog meer vooruit gaan, waartoe de noodige wenken en les sen van den regisseur in acht moeten worden genomen. f i 'Aiteen zouden wij erop willen wijzen, dat er toch eens voor een nieuw plafond moet woijden gezorgd, want dit stak scherp af tegen* het door de vereen, zoo keurig verzorgde stuk. 1 We zullen gaarne „J. L." op de planken terug zien. Uit den Omtrek ALKMAAR. D(E FILM „HET CIRCUS*'. Die Directie van het Victoriatheater te Alkmaar is er in geslaagd het bekende filmwerk „Het Cir cus", geschreven, geregistreerd en gespeeld door Charlie Chaplin, voor 8 'dagen te prolongeeren. Avond aan avond trekt onze film volle zalen. Over de eerste vertooning van deze film te Weenen, schrijft de „Crt." o.m.: „Hier staat weer de van ouds bekende en ver trouwde glorieuze held der onbeholpenheid voor ons. Nu als de wandelende vagebond, die uit 't niets verschijnt- en tenslotte weer in 't niets ver dwijnt. CHaplin en de circuswereld. Dat moest eenmaal komen. Alles wat 'hij er doet, loopt op een ho!- pelooze debacle uit. Maar onmiddellijk heeft Chaplin met zijn trucs en geniaal uitgedachte on verwachte voorvallen de verbaasde menigte weer te pakken; zelfs de meest officieele toeschouwer, met. 't meest verstard-geleerde of geblaseerde ge zicht moet voor de majesteitelijke geïsoleerdheid van den Chaplin-humor in lachen uitbarsten. Voordat hij zijn circusperiode beleeft, toonen de eerste acten, verreweg de humoristische van deze voortreffelijke film, hoe' hij in 't circus belandt. Uit dit volle leven slechts een greep: men, moet hem zien tijdens 't eieren koken, verrukt en zorgzaam, of in de barbiers- en Wilhelm Teilscène der oclowns. Twee beklemmend-spannende episo den: Chaplin"' heldhaftig-verliefd en van angs't biddend opgesloten in de leeuwenkooi on de clou van alles: onze circusmanus-van-allês als gracieus, de krankzinnigste kunststukken vertoonend koorddanser, plotseling verstard-ontzet, wanneer hij eindelijk "merkt, dat-Jr veiligheids touw losliet en lot overmaat van ramp twee apen hem den slobberigen rok van 't lichaam komen rukken. De edele gebaren en kushandjes zijn als op tooverslag verdwenen. Hij schokt en buitelt ein deloos hoog onder 't koepeldak, 'slechts" hen ver kilde-. ontzetting voor den peilloozen afgrond,, staart uit de starre oogen. Op z'n fiets suist Jiij in hemd en onderbroek eindelijk naar beneden, 't circus uit, de straat over en ploft in een kruidenierswinkel bovenop een mand levensmiddelen. Bijna eindigt dit nieuwe Chaplin blijspel (of moeten we deze levensepisoden een drama noe men:, waardoor toch voortdurend de weemoed'van den clown loopt, in een „menage a trois." De liefde wordt echter uitgeschroeid, de een zame, sehuchter-verlegene, verdroomd-verwarde, hulpwaardige vagebond zonder vaderland, blijft achter en verdwijnt, in tegenovergestelde richting weg van 't voortreizende circus naar verre hori zonten, als een komeet, nieuwe onbekende avon turen tegemoet, terwijl zijn veerend stokje alweer hoopvol zwaait. In de opgerichte houding ligt nieuwe moed. Hij bleef alleen, zooal^we ten slotte allen in dit leven alleen blijven. En ons oog, dat nat van lachtranen was, blijft toch even vochtig nog. Want vriend Chaplin ging heen, de man mét 't warm-gevoelige hart, dat even weinig gemist kan worden als zijn weergalooze humor. Deze nieuwe'film van den grooten nar, filosoof en melancholicus is in Weenen een fenomenaal succes geworden. Nieuwstijdingen VAN HET DAK GEVALLEN. Gisteravond is de 32-jarige havenarbeider S.A. Baars uit de Adrianastraat, die op het dak van de woning van zijn ouders in de Gouvernestraat té Rotterdam een antenne zou aanbrengen, van dat dak gevallen. Hij kwam juist terecht óp een dertien maanden oud kind, dat op den arm van haar moeder een winkel werd uitgedragen. Het kind kon na onderzoek in het ziekenhuis aan den Oonlsingel naar huis worden gebracht. Baars is met ernstige inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen. IN D|EN ROOK GESTIKT. Hedenmorgen is de 8-jarige mejuffrouw R. Göde, verpleegde in het hofje van Gerrit de Koker aan den Goudschen Singel te Rotterdam, in haar ka mer in brand geraakt toen zij met haar voeten op een brandende stoof zat. Zij kreeg ernstige brand wonden aan het onderlichaam en bleek reeds te zijn overleden, toen er hulp kwam. Vermoedelijk is zij in den rook gestikt. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Tc Eramen Is een 70-jarige man, wonende te Stadskanaal, door een der trams der E.T.S. over reden. In zeer ernstigen toestand werd de man naar 't ziekenhuis te Groningen vervoerd. BRANDEN. 1 Gistermiddag is het krawattenatelier van 3e fa. J. Meerts en Co. te Sittard door brand verhielp. Verzekering dekt de schade. PROF. DR. H. TH. OBBINK. Dé ^koningin heeft met ingang van 16 Septem ber aan ds. W. L. Weiter, ingevolge zijn verzoek, op do meest eervolle wijze ontslag verleend, en tegen denzelfden datum tot hofprediker benoemd prof. Dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Akemeen Overzicht Nog steeds de Utreehtsche publica ties. Opvoedende kracht der on bewaakte overwegen en hardleer- sche Nederlanders. Stagnatie aan 'den Moerdijk, een vaste verbinding tusschen Noord en Zuid noodig. Een zwaard van Damocles; duurder var- kensvleesch. Te veel reclame: wadende Amsterdammers. 'Wat Schuttevaer niet in Amerika vindt. Miss Amsterdam. De publicatie van de geheime stukken, wel ke betrekking hadden op het verdrag tusschen België en Frankrijk blijkt zooveel als een muis met eeu langen staart geweest te zijn. Bij het. nagaan van al wat er in ons land zoowel als in het buitenland over het geval geschreven is, zou men allicht den tel kunnen kwijtraken. En nog is de zaak niet tot een eind gekomen. Misschien tot op een zekere hoogte wel tusschen België en ons land. In hoeverre de door de publicaties (en de daarop gevolgde reactie) gewekte stemming in beide landen van invloed zal zijn -gunstig of on gunstig- op een regéling van de nog steeds tus schen beide landen hangende verschillen, zal de tijd moeten leeren. Sommige Belgische bladen, zijn vooral kort na de publicatie eenigszins hef tig, om niet te zeggen onaangenaam, geweest. Een dertig, veertig jaar terug zou mogelijk in het ge val zelf zoowel als in de daardoor gewekte stem mingen en stemmingsuitingen een casis belli zijn opgevischt. Maar, de menschheid is in de oorlogs jaren wijzer geworden. En als er nu nog na weeën van het geval zijn, mogen die misschien wel in de eerste plaats beschouwd worden te zijn van internen aard. En zoo is een eindelooze brief wisseling ontstaan, waarin behalve degene, die de publicaties in zijn blad bezorgde en de man, di ede documenten kocht, ook onze regeering ge moeid is geworden. Uit een en ander zou men met een beetje goeden (of kwaden) wil kunnen op maken, dat zij de menschen zijn, die tenslotte nog zelf min of meer met de publicatie in de maag zitten, en de een den ander het deelhebberschap aan de publicatie wil toedichten, waarvan dan de laatstgenoemde niet bepaald gediend is. In de Eerste Kamer is bij de behandeling van -de .Waterschapsbegrooting ook ter sprake geko^ men dei kwestie van de onbewaakte overwegen. Door een der leden van het Hooge College werd een motie ingedïënd, welke betrekking had op de onbewaakte, overwegen. De Minister van Water- gt a aces er in zijn antwoord op, dat de wet toestaat,dat er onbewaakte overwegen bestaan. .Wat intusschen al bekend was en waarin juist, naar de opvatting van de tegenstanders, het zwaartepunt ligt, aangezien vermoed mag worden, dat als de wet het niet toestond, het met het over weggevaar afgeloopen zou zijn of zoo goed als, De Minister merkte voorts, op, dat de wet met de grootste nauwkeurigheid en met niet minder zachtzinnigheid is uitgevoerd. Het rapport van de commissie is ter perse, réden waarom nog geen aanleiding bestond de ingediende motie aan te nemen, voor het College kennis van het rapport had genomen. De minister wees er ook op, dat de meeste ongelukken ook niet zijn voorgekomen op hoofdlijnen, maar op de lokaalspoorwegen, en ten slotte: onafgesloten overwegen werken opvoedend, de afgesloten overweg maakt tot op zekere hoogte zorgeloos, ook ten aanzien van het verkeer op den gewonen weg. 'tls niet voor het eerst, dat gewezen wordt op de opvoedende kracht van on bewaakte overwegen, 'Maar, zooals we de practi- sche ervaring op het gebied van overwegen en overweggevaar blijkt, moet het Nederlandsche volk in dezen nogal hardleersch zijn en zoo is het weil te verwachten, dat er nog heel wat ongeluk ken op lokaalspoorwegen en hoofdlijnen zullen moeten gebeuren voor de opvoeding van het Ne derlandsche volk ten opzichte van den onbewaak- ten overweg voltooid is. En de vraag zal zijn of die opvoeding ooit zoodanig voltooid zal zijn da,t er geen ongelukken meer gebeuren op onbewaakte overwegen. Enfin, als nu die enkele niet te vermijden ongevallen opwegen tegen finan- cieele en mogelijk andere voorReelen van de op heffing der bewaking De verbinding tusschen het land boven den Moerdijk en 't land daar benéden moet toch, alles bij elkaar genomen, niet schitterend zijn. Wat ook den afgeloopen winter al gebleken is. Blijkens mededeeliug va nden A.N.W.B. moet er 'op den Tweeden Paaschdag nog al stagnatie geweest zijn in het verkeer tusschen Noord en Z,uid, ditmaal niet door ijsgang of iets van dien aard, maar door net ruwe weer, dat veroorzaakte, .dat de over tocht, in plaats van met de groote nieuwe veer boot, moet geschieden mét de oude kleine. Het ge volg daarvan was, dat vele automobielen lang en geduldig hebben moeten wachten, wat in dezen modernen tijd, waar elders zoowat van alles ge daan wordt om toch vooral het verkeer geen be lemmering in den weg te leggen, eigenlijk wel een beetje gek is. Die A.N.W.B. wijst op de dringen de noodzakélijkheid van een vaste verbinding over het Hollandsche Diep. Het komt ons voor, dat daar inderdaad veel voor te zeggen is, al zal zoo'n vaste verbindnig, om'te beginnen, geld, veel geld kosten. Als er iets is, dat den menseden steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, dan f is het wel de prijsverhooging van een of ander artikel (om van de belasting maar niet te sprei- ken). Gelukkig is de scherpte van het zwaard in dezén in den regel niet van dien aard, dat der menschheid door de gedachte aan mogelijke proijs- stijging alle aardsche rust wordt ontnomen. In den regel loopt het in rustige tijden als we nu ge lukkig beleven met .de prijsverhoogingen zoo'n vaart niet. Het hoofdbestuur van den Ned. R,.K, Hanzebond van Slagerspatroons heeft er op ge wezen, dat door de stijging der graanprijzen de boeren minder varkens mesten dan in normale tij den. 't Aanbod op de veemarkten is dus minder. Een stijging der handelsprijzen kan, zoo 'lezen we, daarom niet uitblijven. Genoemd hoofdbestuur wijst, er het publiek op, dat prijsverhooging van varkensvleeseh iederen dag verwacht kan worden. We draaien toch altijd maar in denzelfden cirkel rond, waarin de hooge prijzen van "het eene, ook hoogere prijzen voor het andere doet ontstaan. Door sommige menschen wordt niet alleen in verkiezingsdagen wel eens geklaagd over de triassa waardeloos papier, die zoo van dag tot dag afs reclame voor flit en voordat in dei brie- Venbus wordt gestoken. De Algemeene Winkeliers- vereeniging te Amsterdam heeft een request aan .den Burgemeester gezonden, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tegen de verontreiniging, 'die het gevolg is van het in de hoofdstraten iop groote schaal uitgeven van reclame-biljetten. We gelooven gaarne, 'dat ïh "groote en kfeine steden heel kwistig met reclame-biljetten wordt omge sprongen en dat in den regel de verspreiders er niet op zien den argeloozen voorbijganger er 'drie, vier, vijf tegelijk in de hand 'te stoppen, die gewoonlijk alle op strat terecht komen. Wij, Hol- landeers ,zijn n ueenmaal te zeer doordrongen van de opvatting, dat "t geen men op straat nog wel cadea ukrijgt, gewoonlijk niet veel zaaks is ,dan dat we met meer Ran een half oog het zoo- gul geboden reclame-biljet zouden inzien. Maar toch, aan den anderen kant, zou men zeggen1, dat die straatreclame mee ruitwerkt, dan het opper vlakkig wél lijkt. Ware dat niet' het geval, dan zou er allicht al sinds lang geen aanleiding'tot klach ten over verontreiniging door reclame meer zijn. Het orgaan van genoemde vcreeniging bevatte een ^toepasselijke teekening met het onderschrift „Kal- verstraat Voddenstraat", waarop we de Amster dammers van beiderlei kunnen zien waden, tot aan de knieën, door de massa recSme-biljetten. Wat de tijden kunnen veranderen. Van Lodewijk XIV 'wordt verteld, dat hij tijdens zijn verblijf in ons land in het „rampjaar" 1672 zoo stellig ge hoopt had Amsterdam te bezoeken, waar naar toen de geruchten gingen de straten met goud "geplaveid waren. H ijzou er n umoeten komen! "Schuttevaer, 'de uitvinder van de naar hem ge noemde „onzinkbare" reddingboot, is San toch eindelijk in Amerika aangekomen, heeft dus het land 'zijner droomen bereikt na veer en veferref tegenspoed en desillusie. Maar, wellicht is de lauw heid en de onverschilligheid waarmede de Ameria- kanen bij de aankomst van de „Schuttevaer" blijk gaven, nog we? een van "de grootste ontgoochelin gen, welke Schuttevaer moest ondervinden. De New-Yorksche berichtgever van het „Hbld." meldti Yo.m., dat Schuttevaer daar in New-York geen publieke belangstelling, geen aanbiedingen wacht ten, slechts eenzaamheid en groote onkosten. Een mislukking, die den ouden en in elk geval ondernemenden 70-jarige wel zwaar moet drukken. Ér is thans een miss Europa, een miss Hol land ,een miss Frankrijk enz. We 'krijgen nn ook een miss Amsterdam en in de naaste toekomst 'zal misschien elke stad van beteekenis haar miss krijgen. Waarom ook niet? Een schoonheids koningin; er is al een jury benoemd. Ieder Am- sterdamsch meisje zal aan den wedstrijd kunnen (ook willendeelnemen. Uit toe te zen'den foto's zal 'de jury zeventig candidaten kiezen. In het Paleis voor Volksvlijt zal het publiek per stem biljet zijn keuze kunnen doen. De opbrengst van een tc houden feestavond komt ten goede aan de Vereeniging „Weldadigheid". Dat is wellicht het beste van de heele geschiedenis f Buitenland SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN PARIJS-BRUSSEL. De sneltrein uit Parijs is bij Hfcl op oen naar Doornik op weg zijden goederentrein geloopen. Er zijn een aantal dooden en een groot aanf.al gewonden. Volgens V.D. bevinden zich onder de slacht offers geen Nederlanders. De botsing tusschen den sneltrein uit Tarijs, die een kwartier na middernacht uit de Fransche hoofdstad was vertrokken, en oen goederentrein, bestemd voor Doornik, had 's morgens te, 6.28 uur op tien meter afstand van hot station Hal plaats. Zeer waaischijnlijk is de goederentrein door tot nu toe niet opgehelderde reden, door een onveilig signaal gereden. De botsing was geweldig. De. Fransche en Bel gische postrijtuigen van den Parijschen trein wer den het eerst getroffen. Het Belgische rijtuig werd boven op de locomotief gedrukt, kantelde toen om en kwam naast den spoorweg terecht. Van de personenrijtuigen werd een derde klas wagen, die het dichtst achter de locomotief gekoppeld zat, to-taal in elkaar gedrukt- De slachtoffers van het ongeval behooren dan ook voornamelijk tot Parijsch treinpersoneel en reizigers van 'het vernielde der de klas rijtuig. De dooden. zijn de; hoofdconiducteur van den trein, eenige Belgische postambtenaren en 'reizigers van den derden klasse wagon. Volgens nog niet bevestigde berichten is ook de machinist van den Parijschen trein dood. Volgens andere be- 'richten zouden de machinist en de stoker even wel gewond zijn. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt zeker negen dooden en 23 gewonden- Men vreest evenf wel, dat van deze ernstige gewonden nog verschil lende personen zullen sterven. Bovendien is er eeml groot aantal licht gekwetsten onder de reizigers. De materieele schade is zeer groot. Het on geval had juist op een wissel plaats en behalve een 'aantal rijtuigen, die vernield zijn, is ook schade aan den spoorweg toegebracht- De dooden en gewonden zijn naar de zieken- 1 huizen te Hal en Brussel overgebracht- De minister voor de Spoorwegen Lippens is op de plaats van het ongeval aangekomen, even als het parket uit Brussel, om een onderzoek in te stellen. 1 DE SPOORWEGRAMP BIJ HAL, De machinist van den ParijscHen trein aangehouden. De rechter van instructie heeft den machinist' van den D-trein ParijsBrussel doen arresteeren. Hij zou de op onveilig staande signalen zijn voor bijgereden, daar hij ze niet zou hebben bemerkt. Schoonmaak geeit menige huisvrouw en dienstbode ruwe en rooue werkhanden. Dfeze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank doior Purol. Buitenlandsch Overzicht De voorbereidende ontwapenings commissie; jhr. Louiion voorzitter; alleen eenige kwesties van secundair belang aan de orde. Amerika wil echter praetische resultaten zien Amerika wenscht niet mee te doen aan het verder sleepend hou den van 't ontwapeningswerk. Britsche school in België. Finan- eieele besprekingen. Voor Duitsehland onaannemelijk? Te gen de valsche munterij. Een millioen per jaar in beslag geno men. Arme Columbus If I Maandag is onder presidium van onzen gezant te Parijs, jhr. Loudon de zesde' zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève geopend. De voorzitter deelde o.m. mee, dat hij de commissie niet had bijeengeroepen met het oog op een tweede lezing van de ontwapeningsconven- "rie, maar omdat de commissie in ieder geval dit jaar bijeengeroepen moest worden. De tweede le zing van de ontwerpconventie voor de ontwape ning zal eerst mogelijk zijn, wanneer de groote mogendheden het onderling eens geworden zijn over een antal belangrijke onderdeelen der con ventie, waarop al een paar jaar gewacht wordt. Jhr. I.oudon wees ook op het toenemende onge-, duid van de 'publieke opinie en hij zeide van dat ongeduld het sprekend bewijs te hebben in den vorm van een groot aantal brieven, voor het mee- rendeel van arbeidersorganisaties, die aandringen op bespoediging van den arbeid der commissie, op dat de plechtig aan de volken gedane ontwapo- riingsbeloft ewordt ingelost. Hoe dit zij, de zit ting zou niet aan de hoofdzaken, slechts aan een aantal secundaire kwesties gewijd zijn. En het is te begrijpen, dat dit niet in de eeorste plaats te wijten is aan de leden van de commissie zelve, maar aan de, mogendheden, die over allerlei pun ten het nog nïet met elkaar eens kunnen worden. Als de ontwapeningskwestie ook zóó eenvoudig was' De Amerikaansche gezant te Brussel, Gibson, woont de zitting van de voorbereidende ontwape ningscommissie bij als vertegenwoordiger der Ver- eenigde Staten. Hij heeft in een onderhoud met de vertegenwoordigers der Amerikaansche pers iets merkwaardigs gezegd, wat de Europeesche mogendheden in den zak kunnen steken. Gibson heeft namelijk laten doorschemeren, dat de regee ring der Vereenigde Staten evenmin als de regee ring van Duitsehland, van plan is of bereid is te blijven meedoen aan een verder sleepend houden van het ontwapeningswerk. De Amerikanen zou den vastbesloten zijn op de huidige conferentie praetische resultaten te bereiken. (Wat niet heele- maal klopt met de beteekenis der woorden van Jhr. Loudon, dat er alleen een aantal kwestie^ van secundair belang te behandelen vielen). Vol gens te Genève loopende geruchten (in politieke kringen, wel te verstaan, de massa der inwoners van Genève zal zich wel met andere dingen bezig houden) zouden, er onlangs te Washington vast omlijnde plannen uitgewerkt zijn betreffende nieuwe Amerikaansche voorstellen inzake ontwa pening ter zee. Misschien dat Gibson vrijheid heeft daarover te Genève te spreken. Te Brussel heeft hij er ook tegenover de vertegenwoordigers van de pers van zijn land, over gezwegen. Bij dc ontwapening ter zee komt natuurlijk de vraag te pas hoe de houding en hoe de verhouding is tusschen Amerika en Engeland. Kellogg, de voor malige Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken, heeft in een onderhoud met de Engel- sche „Morning Post" o.m. gezegd, dat Amerika evenals elke andere staat, slechts reden heeft het welzijn en de vermeerdering van de welvaart van Groot Brittannië te wensched|'Eh, men zou zich zei hij, niet kunnen voorstellen, dat er ooit weel een oorlog tusschen Engeland en Amerika zou kunnen ontstaan. Geen denkend mensch aan de zijde van den oceaan heeft ooit aan een dergelijke mogelijkheid gedacht. 'tZal wel zoo zijn, maar hoeveel denkende menschen zullen er "in en voor 1914 geweest zijn, die aan de mogelijkheid ge dacht hebben, dat Europa in 1918 en daarna mil- lioenen menschenlevens zo ute betreuren hebben en dat het oude Europa jaren en jaren zou noodig hebben om zich op te richten uit en te herstellen van de ellende, die de door geen denkend mensch verwachte oorlog heeft gebracht?

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2