1525 Liefde en Misdaad Rechtzaken De Moord van Sainf-Ouen. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting vain 15 April. Koude drukte voor niets. De heer J. J. H., 'n rasechte Alkmaarder, wa» Veroordeeld bij verstek wegens mishandeling van Jen getuige Woudt, maar was tegen dit vonnis in Verzet gekomen, overeenkomstig het recht dat eder bij afwezigheid veroordeelde is toegekend. Thans werd de zaak uitgeroepen, maar de dppo- rnt was ook nu niet aanwezig, om reden dat hij te '^-Hertogenbosch in de kiekeboe schijnt te vertoeven. Het verzet van dezen reclamestadgenoot werd als nu vervallen verklaard. Dat kan 'n Hinken zeeman worden m De papa van den jeugd iaën inbreker v. V. in de patroonsbakkerij te Alkmaar, alwaar het kolossale ®bedra,g van vijf-en-twintig stuivers pl.m. 'n zakje Stozijnen werd buitgemaakt, werd heden bij de •oortgezette behandeling gehoord. Deze heer ver- laarde grootmoedig er niets tegen te hebben, dat zonolief zijn carrière op ischip zoekt- Hij eemt over het algemeen genoegen indien zijn amhouder een Tietrekking krijgt buiten deouder- ijke woning. De faciliteiten van den ouden heer gaven den fficier motief 2 maanden gev. voorw. met een roeftijd van 3 iaar te vorderen. De Politierechter on zich hiermede vereenigen en bepaalde voorts dat de toekomstige zeeheld onder toezicht van :het Genoodschap zal worden gesteld. Al is de jaïc|uzij3 soims groot, Toch solidajir in tiid vajn nood. De chauffeur Corn. B. is vroeger in dienst rekking geweest bij den caféhouder v. d. O. e Westgraftdijk en heeft tegen dezen nog een1 rief over een loonkweistie, waarover hij het op jió Februari' aan den stok kreeg met de echtge- oote van zijn voormaligen patroon. De twist liep 01O hoog, dat de deelnemers handgemeen werden en de dame door den onhoffelijken cheauffeur evig in het gelaat werd geslagen, zoodat haar eus aan bloeden sprong. Een stevige jongedame, "ie het beroep van werkster zonde rtwijfel met uc-ces beoefend, was getuige van het spectakel en delmoedig genoeg, partij te kiezen voor haar sexe- enoote. Ze mepte er duchtig op los, waardoor e kansen keerden en de chauffeur een smadelijken "derlaag leed. Zijn portie werd er vandaag niet eter op, toen de Politierechter hem op zijn beu t te grazen nam en hem zijn optreden tegen het zwakke geslacht zóó flink aanrekende, dat hij tot 'f 25 bóete of 2 sdagen werd veroordeeld. Daia|r was heel wat eten aan dat ei! Brigadier Holema, gestationeerd te Zijpe, had zoo we de vorige week hebben gezien, op 2 Ee- bruari een onaangenaam dienstkarweitj-e, omdat hij zekere Arie G., 'n landbouwerszoon uit een familie, die hem niet bijster genegen is, moest arresteeren. Er ontstond dan ook een groote her rie, 'waarbij de brigadier zelfs door Arie met een 'geweer werd bedreigd. Ook Arie'? broer, Cornelis. liet zich niet onbetuigd, maar bepaalde zich tot het lanceeren van scheldwoorden aan het adres van den poïitie-ambtenaar. Hij moest 'heden voor dit onbehoorlijk gedrag terecht staan en werd bij erstek tot f25 boete of 25 dagjen veroordeeld. Onaangename passagiers. Mej. Petronella B., het jonge vrouwtje van H. J. uit Lutjebroek, bevond zich op 1 oMaart in de autobus "HoornMedemblik en trof daarin een clubje halfbeschonken en rumoerige personen, een soort vlerken, die in geen enkel openbaa rver- oermiddel moesten worden toegelaten, met wie tij geen conversatie wenscht-e, zoodat zij ach ter in de bus plaats nam. Niettemin werd zij toch opgemerkt en gemolesteerd, terwijl zelfs een 'der passagiers zich niet ontzag haar verraderlijk van achter een slag in het gelaat toe te brengen. Geen wonder, dat zoowel de Officier als d.e Politierech ter ten zeerste vertoornd waren op dezen aanran der. nog wel 'n 47-jarig ingezetene uit Broeker haven, met name KI: de B. en deze held, die reeds leermalen ter zake mishandeling en dronkenschap 'erd veroordeeld thans tot f 40 boete of 40 dagen werd veroordeeld. J FEUILLETON OF IX. Op den derden dag na zijn komst te Parijs had de kapitein-luitenant ter zee, Gabriël Savanne, zich nog niet gewend naar den boulevard Maleis- herbes, waar zijn broeder Daniël, de rechter van instructie, woonde, en waar hij ook zeker zijn eigen zoon had kunnen vinden. Hij had hun niets gemeld van zijn overkomst naar Europa en ook niet uit Toulon hun ~t bericht van zijn be houden aankomst doen weten. Alvorens de zijnen te gaan omhelzen, alvorens neder te knielen bij het graf zijner vrouw en naar, ftij 't ook veel te laat, te bidden om vergiffenis, wilde hij, denkende aan de arme Germaine Sol lier, die, toen hij Toulon verliet, op 't punt .stond van moeder te worden, eerst een anderen plicht vervullen, die hem het zwaarst op de borst drukte. Zijn vrouw was kort n adat vertrek gestorven, het was hem bericht, maar van Germaine Lief en lejed sa*«ien deden. 1 De. ruim 50-jarige VLsscher Piet L.- en diens wettige huisvrouw zouden heden het dubieuze ge noegen gesmaakt hebben, naast elkander plaats *-e nemen op het zondaarsbankje, docji moeder had er geen tabak van en het aan haar Piet over gelaten dit varkentje te wasschen, misschien den kende: Hij is toch doof en hoort er de helft niet van. r Het echtpaar moest terecht staan wegens belee diging van een meisje, dat omgang met hun zoon had gehad en door hen op 17 Maart zoodanig was geblameerd ,dat de jonge dame, de 21-jarige C. I. K. ,een klacht tegen vader Piet en echtgenoote indiende ter zake beleediging. Piet zou hebben gezegd: vuil ding en vies ding en moeder qualificeerde haar als 'n smerig kreng. De oude heer, hoewel hardhoorend, Tiad zijn mandje wonderwel tot zijn dispositie en schreeuwde als 'n afslager op publieke verknopingen, zoodat hij meermalen tot de orde moest worden geroepen als hij opvloog als 'n vaatje buskruit. Ten slotte werden de verdachte echtelieden iieder veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen, met welk Hij deed beter zijn gjtónaik t£ heulen. Een ingezetene uit Heiloo, Herm. Pieter v. d. Hoogen, geboren te Rotterdam, stond terecht we géns beleediging van den boomkweeker G. Smits, die hij op 10 Februari, bij het uitgaan der R.K. kerk, zou hebben toegevoegd: „Durf jij hier nog te verschijnen en God te beduvelen?" De heer Smits achtte zich daardoor beleedigd en had klachte gedaan. Volgens dezen getuige had verdachte hem meermalen onaangenaam bejegend. De heer v. d. H., zooals later bleek een zware nierlijder, was erg zenuwachtig en kennelijk hevig ongesteld, zoodat hij siet in staat was, staande de vragen van den Politierechter te beantwoorden. Hij deelde benauwend hoestend en hijgend mede, dat hij met Smits een gesprek had gevoerd over het Godsbestaan en Smits toen zijn twijfel had geuit met te zeggen: „Als er een God was, zou hij het niet zoo laten." Hlierdoor achtte verdachte als geloovig Katholiek zich gekrent. De man wond zich gedurende de behandeling der zaak zoo op, da,t hij ineen zonk en water m-oestw orden gehaald. Hij kon zich evenwel niet meer hensteUen, werd de zaal uitgevoerd en in de Corridor op een bank gelegd. Op grond vap den toestand van den ver dachte, die geen verder verhoor toeliet, werd als- nu de verdere behandeling geschorst tot a.s. week. Pijnlo.oze behaidieling gjegaj antfcjerd. De boerenarbeider Simon Burger te Wijdenes kreeg 7 Febr. op het ijs, ailwaar een wedstrijd met sleden werd gehouden, kwestie met een der deelnemers, Fraps B., naar aanleiding van een on schuldige aanmerking. Frans nam dit zoo verkeerd op, dat hij Simon beet pakte en hem met grof geweld achterover op het ijs kwakte. 1 Hij was ,to'en hij heden wegens mishandeling moest terecht staian, niet verschenen, doch had een brief geschreven, waprin hij mededeelde, dat hij Simon niet hafl gegooid, doch zacht en zorg zaam op het ijs had neergevleid. De getuigen echter verklaarden, dat bet „bomde", zoodat 'de Politierechter zoo vrij wa<s van die pijniooze be handeling niet veel te gelooven en den verdachte veroordeelde tot 20 piek boete of 20 daigen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 16 April. UITSPRAKEN VORIGE .ZITTING. Dirk V., Ursem, verduistering van een eend vogel; vrijgesproken. Emil P., Barsingerhorn, zware mishandeling; f40 boete of 40 dagen. Arie G-, Zijpe, bedreiging; f75 boete of 75 dagen. Cornelis S., Wognum, mishandeling; f 10 boete of 10 dagen. W. W., Egmond-Binnen, verboden vervoer (principieele Hooger Beroepzaak). G. v. Z., Helder, Hoioger Beroep; vrijgesproken. NIEUWE ZAKEN!. Een geheimzinnige poirte Teullediefstaj niet 1 opgehelderd. De 32-jarige lange gebrilde advertentiereiziger Cor v. d. K., die thans wordt onderhouden op wij 'weten het reeds had 'hij in al diei jjareniet-i terlijk niets vernomen. Nauwelijks te Toulon gedebarqueerd, had hij aldaar de opdracht gekregen, zich op den 2den Januari "1894 opnieuw in te schepen met een gehei men o.rge, die eerst zou worden geopenbaard als hij in volle zee was. „Nog niet. Lapt u dat niet al te zeer verwon- wederzien ,als hij tot vrede was gekomen met zijn geweten, door de toekomst te hebben verzekerd van'Germaine en van hun beider kind. Wat daarbij gewis als het moeilijkst kon wor den beschouwd ,was het nog af te leggen bezoek aan zijn vriend Richard Uemière, wien hij deel genoot wilde maken van zijn geheim, om- vervolgens bij hem het geld te deponeeren, dat hij voor de ongehuwde moeder en haar kind bestemd had. Én 't benocdigde geld wilde hij zich verschaffen buiten weten van zijn broeder en van zijn zoon. Te dien eind'e begaf hij zich, den dag na zijn bezoek aan Nestor Fauvette, den gewezen inspec teur der geheime politie te Parijs, reeds vroeg tijdig naar het notariskantoor van den heer Ro- binet in de rue de Richelieu. Gabriël Savanne werd onmiddellijk in 't af zonderlijk kabinet van zijn notaris binnten gela ten en de twee mannen drukten elkander hartelijk de hand ,,'t Is al haast acht jaren, dat wij elkander niet gezien hebben, overste," begon de notaris. „Dus Staatskosten, aangezien een voorw. straf op hem wordt toegepast, stond in die onaangename posi tie ook nog terecht als verdacht van diefstal van een portefeuille met f 450 inhoud aan bank papier, ten nadeele van den metaalwerkerspatroon H. v. Hees te Hoorn. Baas van Hees haalde deze reuzestrop op 11 Februari, toen hij tamelijk non chalant zijn jas, waarin die vetgespekte porte feuille, had neergelegd op het duo-zadel van een motorrijwiel ,gepfaatst Tn 'zijn werkplaats, waarin ieder in en uit kon Loopen. Ook de colporteur had dien dag een bezoek in de werkplaats ge bracht en was daar zelfs een oogenblik heele- maal alleen geweest. Van Hees miste tof zijn ontsteltenis zijn portfeuille pas op straat, wat heden misschien de redding zal zijn van den col porteur, daar nu niet met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de portefuille met duimkruid in de werkplaats is zoek geraakt. Na gedane aangifte, viel de verdenking al spoe dig op den heer v. d. K. esquire, vooreerst omdat hij in de werkplaats was geweest en 'n "beetje twijfelachtig bekend, stond, in de tweede plaats omdat hij direct na de vermissing heel wat aan knopen had gedaan en bij zijn aanhouding en- fouilleering nog in het bezit van een niet onbe langrijk bedrag, ruim f200, werd bevonden. De heer v. d. K. werd aanvankelijk in voor arrest gehouden, doch voorwaardelijk op vrije voe ten gesteld. Dit was echter slechts uitstel van excecutie, daar hij de voorwaarden overtrad van zijn voorw. straf en deze toen zonder pardon op hem werd toegepast- De Officier had heden alle zeilen bijgehaald en zelfs met een tweetal jongelieden uit Hieen- Hugowaard, een bakkersknecht en een slagersjon gen, zijn regiment getuigen versterkt. Deze twee knapen konden nTet bijdragen tot het bewijs, maar getuigden, dat zij te Heer-Hugo.waard, de bakker een portemonnaie met geld en de slager zijn por tefeuille met bankpapier, op raadselachtige wijze hadden gemist, toen de colporteur bij hun respec tievelijke patroons een bezoek had gebracht. Blijkbaar was het den Officier te doen orn aan te toonen, welk een magnetische kracht verdacht? uitoefende ep goedgevulde portemonnaies en por tefeuilles. Doch de persoon in kwestie liet zich noch door Officier of President intimideeren. Hij bleef halstarrig zijn schuld ontkennen en vontf met be trekking tot de bezwarende aanwijzingen voor elke spijker een passend gat. Hij hield zich opzet telijk maar arm en verdiende veel geld met den handel, doch voornamelijk met smokkelen in taba!. en alcoholische genotmiddelen Tegen dit vonnis was de Officier dan ook nici opgewassen, al haalde hij twijfelend zijn schou ders op. De overtuiging had hij wel van de schuld der verdachte, maar zijn wettige bewijsmiddelen faalden en dus was de eerlijke magistraat moreel en ambtelijk verplicht vrijspraak te vorderen. De advocaat, mr. Duvos, was aangenaam verrast door dit verblijdend nieuws, al werd zijn zorg vuldig opgezet betoog daardoor in de war ge schopt. Hij liet er dus nu de scherpe kaptjes maar wat af en sloot zich ten slotte bij het -equisitoir aan. Soms 'n beetje nattigheid gevoeg? Een verzekeringsagent te Alkmaar, vermoede lijk 'n achterneef van den eertijds beroemden gene raai Boulanger, had op 2 October 'n verzeke ringspoot van f 500 afgesloten op het dochtertje van den landbouwer Meijne in dc Egmoniermeer en als voorloopige onkosten opgestreken een be drag van f 17.64, waarvoor hij n.b. een ongeze gelde kwitantie verstrekte. Deze verzekering zou worden aangebracht bij de Noorder Spaarbank te Warmenhuizen. Doch al wat er kwam, ge.n polis. Het echtpaar Meijne maakte daarvan ten «lotte werk, met het gevolg, dat ook de politie haar snuffelend reukorgaan er tusschcn stak. De heer Boulanger, die de geheele post scheen te hebben vergeten, schrok thans wakker en haastte tich aan de familie Meijne het geld te resritu- eeren, hen haastig mededeelende, dat het aan- '•raagbiljet was zoek geraakt en de verzekering jIzoo niet was aangevraagd. De bekwame spoed echter, die de verzekerings agent had betracht, oni zijn fout te restaureeren, Won niet verhinderen, dat een strafvervolging ter :ake oplichting, subsidiair verduistering, werd in gesteld en zoo stond hij nog heden terecht, me# het weinig bemoedigend resultaat, dat de Officier hem voordroeg voor 3 maanden gevangenisstraf. Zijn advocaat ,mr. Roos, zag de zaak minder droevig in en trachtte de rechtbank te fascinee- elndelijk dan toch terug?" „Ja, maar om dadelijk weer te vertrekken. Den 2en Januari a.s. moet ik mij opnieuw te Toulon embarqueeren. 't Is wel hard, maar 't is plicht, niet waar en daartegen valt niet te redeneeren." „Sinds hoelang zijt ge nu te Parijs, overste?" „Sinsd gisterenmorgen." ..O, dan hebt ge toch al uw zoon en uw broeder ..oNg niet. Laat u-dat niét al te zeer verwon deren, mijnheer Robinet: ik had voor dit uitstel mijn goede redenenMorgen ga ik Daniël en mijn eigen jongen opzoeken „Hebt u trouw mijn brieven ontvangen in den: vreemde?" „Ik denk van ia. Uw brief met het noodlot- de doodsbericht van miin vrouw ontving ik te Hano-ï. in 't generale hoofdkwartier van den graaf Brière de 1'Isle. tegelijk met een paar brieven van Daniël." ..Maar mijn laatste brief .overste, nu bijna drie iaar geleden aan uw adres afgezonden»" ..Dien kreeg ik te Cambodje, jawel, maar een vol jaar na den datum van afzending uit Parijs. We waren nu eens hier, dan weer daar in de Chi- neesche en -Japansche wateren. Toen wij bij Cey lon voor anker lagen, kwam eindelijk de brief aan zijn adres, tegelijk met een brief van mijn zoon en een van DaniëlGe gaaft mij daarin •mkele bizonderheden op omtrent mijn finaniciën." „Slechts een kort antwoord op uw vra,ag aan ren vrijspraak verleenen o feen voorw. straf op te leggen. Men wil hem altijd maar ejen .ustkuur g;s\ep. De heer W. F. H. thans niet be.al-, nd logé in de Strafgevangenis te Den Bo-sch, was weder met op- gewekten zin uit deze beroemde koek- en slokjes- -.tad overgekomen, teneinde in persoon de voort zetting van zijn strafzaak bij te wonen. Hij trof heden bijzonder met het weer en sloeg in zijn groen houtvesters of alpengidsen jasje weer een tranig figuur. Zoo men weet, was hij tot 1 jaar touwpluizen 1 eroordëelci' wegens diefstal van 5 flippen, mooie witte leghorns, ten nadeele van zijn vroegeren pa- 'roon Mandjes op Texel, benevens ladelichting n den winkel van de oude weduwe v. d. V., riwaar hij een kralen geldbeursje met zilveren knip had weggegapt. Met o-nwrikbaren moed bleef hij evenwel vol houden, dat hij de kippen van 6aas Mandjes 'ha'd -ntvangtn inplaats van arbeidsloon en de kralen beurs in het Zuiderzeeslib had gevonden, ondanks de pertinente verklaringen van mej. D.na Mandjes en de go-ede oude makelaarster, die hem nagenoeg op fieeterdaaa bad betrapt- Zijn Duitsche vrouw, vaarmeae bij eensklaps op ae proppen was ge komen, had de rechtbank ook niet kunnen vla den. Deze dame was spoorloos verdwenen. Het bleek nu echter ,dat het niet de wettige, maar een kerkelijke vrouw was van Hern Wilhelm. De Officier had nu zijn bekomst van de zaak en vorderde bevestiging van het bij verstek ge wezen vonnis, waarbij de opposant tot 1 iaar gevangenisstraf was veroordeeld. De advocaat ,mr. Haars, had de stukken niet gezien en zag nu van de verdediging af. Alleen merkte pleiter op, dat hij een straf van 1 jaar voor zulke futiliteiten wel wat kras vond. Den Officier schoot het eensklaps te binnen, dat verdachte, als hij zijn straf te Den Bosch had afgewerkt, wel zoo goochem kon zijn, zich onverwijld buiten het bereik der Justitie te plaat sen en naar Duitschland te eclipseeren. Hij re- quireerde dus als de tijd daar was, onrh'Ladellijke gevangenneming. Zoo werd den armen kerel oofl deze vrijheidskans benomen. Geen apen in dlan Bijbel. De laatste strafrechterlijke affaire betreffende den heer Ant. v. H., zoo we meenen een niet geheel onbekend merk, betrof een zedenmisdrijf, het plegen van niet nader aan te duiden han{ e- iingen met net dochtertje van hrt echtpaar W., dat den 16-jarigen leeftijd nog niet had bereikt. Deze zaak werd met het oog op het zede- kwetsende met gesloten deuren behandeld en wer den de niet ter bijwoning bevoegde aanwezigen rit de zaal verwijderd. 1 Binnenland VERKEERSCONFLICT DOOR PjOLITIE. De minister van binnenlandsche zaken en land-i bouw heeft de volgende circulaire tot de bur gemeesters gericht; Mijn ambtgenoot van justitie heeft mijn aan dacht gevestigd op de maatregelen, die moeten) worden getroffen in verband met de groeiende eischen, welke aan het toezicht op het verkeer, dienen te worden gesteld. 1 Voor zooveel betreft de rijkspolitie, bestaat het1 voornemen om het commando van de rijksveld- wacht van enkele automobielen te voorzien, wef- ke, behalve voor het oorspronkelijke doel, ten behoeve van de dienstvervulling der districtscom mandanten der rijksveldwacht, mec'e dienstbaar zul len worden gemaakt aan het uitoefenen van ver keerstoezicht. Verstrekking van automobielen aan liet wapen der Kon. marechaussée voor gelijk doel is aangevraagd en wordt mitsdien eveeneens over wogen. Tevens wordt met het oog op een goed toezicht op motorrijtuigen door middel van cursus sen de rijkspolitie onderzocht op het stuk van mc'torkennis; ook voor het bijbrengen van deze kennis moeten de bij de rijkspolitie nieuw aan te schaffen automobielen benut worden. ■Met het oog op de kommen der gemeenten en de naaste omgeving dier kommen is het nood- zekelijk, dat althans aan een daarvoor in aanmer king komend deel van de gemeentepolitie de kennis of meerdere kennis wordt bijgebracht op het gebied van motorrijtuigen en wat daaraan annex is. Aldus kunnen door de gemeentelijke politie beambten met meer kennis van zaken verkeersover tredingen worden beoordeeld en wordt belang stelling voor het verkeersvraagstuk bevorderd. mijAls u mijnheer Daniël Sayanne had ge sproken, zou hij u zeker reeds op de hoogte hebben gesteld van hetgeen wij, in onderling over leg, hebben gedaan, om na den dood uwer lieve 'rouw het best uwe belangen te behartigen." „Even goed ,ja nog beter dan hij, zult u mij de gewenschte inlichtingen kur.nen geven, nietwaar?" „O, de zaak was eenvoudig genoeg ,daar het door den dood ontbonden huwelijk in gemeenschap van goederen was gesLoten. Het kapitaal, door uw echtgenoote ten huwelijk aangebracht, is, daar iaar op jaar een belangrijk deel van de interesten weder bij het kapitaal konden gevoegd worden, aanmerkelijk toegenomen, en nu, ruim -zeven jaar aan één stuk, hebben wij voortdurend interest op interest gehad." ..Kunt u mij ten naastenbij het eindcijfer noe men, mijnheer Robinet?" „Precies, overste ,tot op| de (sjentihic!" De notaris helde om 't verlangde dossier en stelde dat den marine-officiei ter inzage. 'tWas, als bijna alle materieele stukken, zeer uitvoerig, maar Gabriël Savanne hield zich mef de détails niet op om des te eerder het eindcijfer te vinden. „Een millioen, viermaal honderdduizend francs!" rieji hij uit met een blijde verwonde ring .die hij niet trachtte te onderdrukken. ,,'t Valt u mee, nietwaar? U is derhalve tevre den met mijn financieel beheer?"

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3