Hoe onze Edammer Kaasjes in trek zijn! De Chineesche chaos Mogelijk kan onderricht worden verstrekt aan ge combineerd personeel van verschillende gemeenten. Aldus zoude men in aansluiting aan hetgeen het riik doet een deskundig toezicht kunnen bevorde ren ,dat, tegen het moderne verkeer opgewassen fs. Ik mójge u verzoeken aan het voorgaande de noodige aandacht te schenken. PHILIPS TE EINDHOVEN. Maandagmorgen heeft de N.V. Philips te Eind hoven haar 2o.ooosten arbeider ontvangen. De be langstelling buiten de Philipsgebouwen was enorm. De 20.000ste werd bij het binnenkomen in de fabriekspoort begroet door dr. A. F. Philips, die. hem hartelijk toesprak en een enveloppe met in houd aanbcod. Onder de aanwezigen bevonden zich de Minister van Arbeid, prof. Slotemjaker de Bruine, de directeur-generaal van den Arbeid, de heer Zaalberg, vergezeld van eenige hoofd ambtenaren van het departement, en verscheidene plaatselijke autoriteiten. Verschillende toespraken werden gehouden. [Er werd ook in de stad druk gevlagp. Nieuwstijdingen DE GESTOLEN POSTZAK. Men herinnert zich .dat destijds tusschen Genua en Antwerpen de inhoud van een Indis/chem post zak met io.z waardebrieven voor Nederland be- vtemd, spoorloos verdwenen bleek. De Jtaliaan- sche Justitie heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld, dat nog steeds niet is beëindigd. Naar de „Tel." verneemt, is tot nu toe: nog geen enkel spoor gevonden. De uitbetaling der schadevergoedingen aan de afzenders en, voor zoover deze daafrvan afstand hebben gedaan, aan de geadresseerden werd, zoo- als bekend door bemiddeling der Nederl. Poste rijen, onmiddellijk na ontvangst van ae benoodisde gegevens ter hand genomen. 'In gt van de 103 gevallen is de uitbetaling thans geregeld. Een 4- tal gevallen wacht nog op nadere berichten uit Indië en in 2 gevallen wordt nq/g met de ge adresseerden gecorrespondeerd VEILING TE HOOFDDORP. Te Hoofddorp hebben belanghebbenden bij de oprichting van een exportveiling 'van aardappelen en tuinbouwproducten te Amsterdam vergaderd en tot de definitieve oprichting der vereeniging besloten. Het ligt niet in de bedoeling om het: eerste jaar een eigen veilinggebouw op te richten: voorloopig zal de verkoop der (aangevoerde pro ducten worden opgedragen aan tie firma De long en Koenen. Staande de vergadering werden "door verschillende aanwezigen 15 a 21.000 H.L. aard appelen ter veiling opgegeven, zloodat de totstand koming van deze veilingsvereeniging verzekerd is Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren J. B. Cats, K. de Vries en Reijhierse uit den Grooten IJpolder; L. Gijzenbejg uit Haarlemmer meer; J. Vlegels en J. Verbrugge uit den Grooten IJpolder; J. Sikker uit Haarlemmermeer en 'H. Burger uit Polder S bij Amsterdam. De drie eerst genoemde nee ren zuilen "het dagefijksch bestuur vormen. Op verz,oek van het bestuur verklaarde de heer Claassen marktmeester, zich bereid als adviseerend lid van het bestuur te fungeeren. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT Maandagavond stapte op een der perrons van het C.-S. te Utrecht een ongeveer zestigjarig man uit den trein, voordat deze geheel stil stond. Het gevolg was, dat de man viel en tusschen de tree plank en het perron bekneid geraakte. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. AUTOBUS TEGEN EEN WONING. Zondagmiddag reed te Roosendaal een groote autobus van de Zuid-Nederl. Stoomtramweg Mij, met voetbalsupporters op weg naar Bergen op Zoom door de Molenstraat, toen de chauffeur door benzinegassen bedwelmd raakte. De wagen liep in snelle vaart langs het raadhuis op het woon huis der familie Laane toe en botste door de hekken voor de woning tegen den gevel op; ijzer en arduinen palen braken af, de auto- werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De chauffeur werd door een dokter behan deld en later vervoerd. HEIDEBRAND. Maandagmiddag heeft op den Solscben Berg bij Ganderen, gemeente Barneveld, een hevige 'heidebrand gewoed, waardoor ongéveer 60 H.A. in vlammen zijn opgegaan.. Een aantal bewoners van "Garderen, bijgestaan door militairen ui't het Remonte Depot te 'Milligen, mochten er, onder „Tevreden en erkentelijk, mijn waarde! Zoo z^l mijn jongen, mijn Henri, eenmaal rijk wezen' en dat is mij des te aangenamer, omdat mijn broer hem in al zijn brieven den groot sten lof toezwaaid!" „Een lof, dien Henri Savanne ook inderdaad' verdient, overste. Ik zie en spreek hem nog ai" 'dikwijls en 'houd er mij van overtuigd, dat uw zoon eens een sieraad der wetenschap zal zijn." „Ik had liever den jongen bij de Marine ge zien, maar ik heb hem en mijn broer Dlaniël in dat opzicht de handen geheel vrij gelaten. Ik acht het nu ook van geen geringe waarde, dat hij "uit zich zelf genoeg fortuin zal bezitten pm van niemand afhankelijk te zijn- En. ciju het mon- tant zoo hoog blijkt te wezen, kan ik, dunkt me, zonder eenig gewetensbezwaar daarvan iets ^zon deren voor een bepaald doel." ,,lT kunt over de helft geheel naar eigen goed-J Vinden beschikken, overste!" „Neen, zooveel heb ik niet noodig." „Om -een vriend uit den nood te h|elpen, n]j(etv •waar?" vroeg de notaris glimlachend. „Ja, zoo iets," gaf Gabriël hem op gelijke wijze glimlachend terug, want ook Robinet mocht niets van de waarheid vermoeden. „Ik wil dat geld steken in de zaak van een braven kerel, die door allerlei heel onverdiende tegenspoeden hard ach teruit is gegaan "Nu kan hij. gered worden fk Dgd' 'nauwelijks durven "hopen, dat Henri èoif een millioen zou bezitten. Ik kan nu, zonder zijn' :JSling van den heer Westrik, burgemeester van Bajneveld, met veel moeite "in slagen de vlam- riien te blusschen. 1 Hoe duurder hoe lekkerder en.... beter! Onze kaas is in 't buitenland inderdaad niet goedkoop, maar, endaar komt het toch maar op aan; zeer gewaardeerd. U behoeft in Frankrijk bijv. in een eomestibleszaak maar naar iets smakelijks voor de boterham te vragen en in vele gevallen zal 'men u antwoorden: een stukje Hollandsche kaas. Intusschen heeft men zich in Nederland, meeï speciaal dan in de kringen der kaasbereiding, met zorg afgevraagd, of de uitvoer van kaas naar 't buitenland niet aan 't afnemen was. Als zeer be denkelijk wordt dan steeds aangevoerd, de hoogte van de tariefmuren in het buitenland, de hoogte van de inkomende rechten dus bij invoer. iWij hebben den laatsten tijd te veel goed nieuws over onzen kaasexport gehoord dan dat we zouden willen meedoen om 'deze ongerustheid aan te wakkeren. Men leze maar eens, wat het zoo juist.verschenen verslag van de Kamer van Koop handel voor Holland's Noorderkwartier over den kaashandel met het buitenland zegt. %Met vette letters staat daarin afgedrukt: Nederland was in de laatst verloopen drie jaar het voornaamste kaas-exporteerende land ter wereld! Dat is heel opmerkelijk. Nog opmerkelijker Pwordt het, wanneer we de cijfers van de landen, waarheen de export plaats heeft gehad, nader be kijken. Bovenaan in de rij van afneimers staan dan Duitschland, Frankrijk, België en... Spanje. Frankrijk met 4.3 millioen kilogram kaas uit Ne derland! We zouden zeggen, dat onze kaas flink over de hooge tariefmuren van de groote repu bliek is heengekomen. Maar nog meer verwonde ring wekt de relatief hooge uitvoer naar Spanje omdat daar de tariefmuren nog hooger zijn. Hier in zit iets verrassends. I11 den aanhef zeiden wij reedshoe duurder hoe lekkerder. Men kan er van verzekerd zijn, dat dit een rol speelt bij den afzet van onze kaas in Frankrijk en Spanje. Dat zijn, wat men noemt, bij uitstek protectionistische lan den, landen dus, waar men aan Üe grens hooge inkomende rechten heft, waarmede natuurlijk ook de kaas wordt belast, en niet gering. Het eigen aardige is nu, dat de aldus duur gemaakte kaas een bijzondere attractie vormt voor den gegoeden stand, waartoe in die landen ook de industrieelen behooren, die hun beursje spekken met de winst, welke hun in de schoot geworpen wordt door de bescherming hunner industrieele voortbrengselen. Dje een z'n nood is den ander z'n brood; in dit ge val profiteeren wij met onzen kaasexport dus van het stelsel van beschermende rechten in sommige 'landen! Het klinkt tamelijk gek, maar het zou wel eens een potsierlijk gevecht kunnen worden wanneer onze kaasbelangen er al te krachtig ojp zouden aandringen, dat Spanje z'n rechten voor onze kaas zou verlagen. Een dergelijke actie noemt men wel eens het vechten met een tweesnij dend zwaard: van voren tracht men den tegen stander te treffen en van achteren verwondt men zichzelf. Maar dat zijn kwesties van hoogere politiek. Voorloopig zijn we de Kamer van Koophandel van Alkmaar dankbaar voor haar juichende cij fers! In Europe is men maar al te zeer geneigd jte denken, dat de Chinees in het algemeen1 een koop man is. Het tegendeel ,rou ik haast zeggen, is waar. Ongeveer 90 pCt. der Chineeesche bevol king wijdt zich aan den landbouw, is hoer. 'E|n voor een zeer belangrijk deel produceert die boer nog hetgeen hij voor zichzelf noodig heeft. Ar beidzaam van aard als hij is, heeft hij met zijne nrimitieve landbouwwerktuigen China gemaakt to$ één der beste bebouwde landen der aarde. Tot éhet kleinste plekje grond is door hem beplant Elke heuvel bestaat uit bebouwde terrassen. Daar uit is ook te verklaren, dat de 300 h| ^oUimillioen bewoners van China nog steeds in staat zijn voor een zeer groot deel in hunne levensbehoeften te voorzien- Reeds in de 18e eeuw hadden zich', op grondslag van dat landbouwbedrijf, steden met millioenen inwoners ontwikkeld. Volgens de op- belangen al te veel te benadeelen, voorloopig be schikken over een som, waarop ik niet had durven rekenen. Kunt u driemaal honderdduizend francs ter mijner beschikking stellen, mijnheer Robihet?" „Driemaal"honderdduizend francs?" herhaalde de notaris verwonderd over de grootte der ver langde som. „Ja .natuurlijk, kan dat, ik heb niet "het recht u dat geld te weigeren. Maar ik zal u' voor 't grootste deel wissels dienen af te geven, want zooveel liggend geld heb ik niet in huis." „Dat is jammer, mijnheer 'Robinet, want ik had het liefst bankbiljetten. Kunt u mij die niet be zorgen?" „Tegen wannees?" „Laat eens zien, vandaag hebben wij den 28sten Decemberik heb mijn vriend het geld toe gezegd tegen den 30sten, dat is "Sus a.s. Za terdag." „O ja, dat gaat gemakkelijk. Wil ik zelf u alles komen brengen 'op den boulevard Malesherbes?" „Neen, ik zal 't hier Zaterdagmorgen wel in ontvangst komen nemen En nj» te zijn opge staan om afscheid te nemen, voegde Gabriël Sa vanne er bij: „Als u intusschen mijn broer Dlaniël mocht spreken, kunt ge hem1 desnoods wel zég gen, dat ik bij u ben geweest, maar verzwijg hem: het hoofddoel van mijn bezoek." „De zaken, die op mijn kantoor worden af gehandeld, gaan niemand aan," verklaarde de no taris. „Dergelijke geheimen zijn bij mij veilig." gave van Prof. Blink m(en.sch~eirf Harde)" telt Sjanhaj j thans 1,5 millioen, Hankou 1,4 millioen, Peking j 1,3 millioen inwoners. En ik geloof, dat de geleefde geograaf bij zijne opsomming der millioenenste- den Kanton vergeten heeft- Het komt mij n.l. voor dat Kanton het mi Ui-pen ook reeds lang gepasseerd is. Hoe dit echter ook zij, men begrijpt hoeveel i invloed deze groote -steden met hunne geconcen- treerde menschanmassa's in China hebben. Hoe- veel krachten deze steden althans zouden kunnen ontwikkelen, wanneer zij het eens waren. Concur rentie schijnt een samengaan voorloopig tegen te houden- En zoo mist China een krachtig centraal gezag. Om daartoe te komen 'zal China genood zaakt zijn zich groote opofferingen te getroos ten. Zoolang China voor de financiering van de reorganisatie van zijn bestuur de hulp moet inroe pen van het buitenland zal niet alleen van geen Chineesche souvereiniteit sprake kunnen zijn. maar zal ook zijne economische ontwikkeling onmogelijk tot een maximum kunnen worden opgevoerd. Het zal den burgeroorlog permanent in zich dragen. Ziine vruchtbare landerijen zien vertrappen en nog vaak aan hongersnood ten prooi vallen. Bovendien zal China dan medewerken om de internationale wedijver tot het uiterste op te voeren. Daarmede den vrede in het Oosten doorloopend in gevaar brengen. De penetratie (binmendringiafg); va "Eu ropeanen in 'China wordt ingeluid met tie opium oorlog. De invoer van opium in China (uit Briiscb IndiëJ nam hand over hand tpe. Wanneer we de redenen der Chineesche regeering in het midden laten, moet toch worden geconstateerd, dat zij gepoogd heeft den invoer van dat vergift tegen te gaan. Het gevolg was een roemlooze oorlof cn dat nadien vreemdelingen in China riiet al leen werden geduld, maar ook rechtien verkre gen. Kanton, Amoy, Toetsjou, Ningpo en Sjanhaj werden voor den vreemden handel opengesteld. Het eiland Hongkong formeel aan Engeland af gestaan. Er zijn hierop nog 2 oorlogen gevolgd. .Bij het verdrag van Peking van i860 werd de aan wezigheid van vreemde vertegenwoordigers in de hoofdstad toegestaan. Langzaam aan is zoo de, penetratie voortgegaan. De machtd er blanken en der Japanners hand over hand toegenomen. Het land is verdeeld in invloeds- sefren. En China is 'zoo "de speelbal geworden van vreemden. Nationale en internationale kwesties zijn daant ot een onontwarbaar kluwen dooreen- gestrengeld. Mochte venwel de Nankingsche regee- rirng haarg ezag wete.n te eerbiedigen, tot welken schitterenden bloeiz ouden dan de Chineezen met behulp van buitenlandsche kapitalisten en technici hun Chinan iet kunnen brengenj! Land- ën Tuinbouw BESTRIJDING VAN RONDKNOP IN! "ZWARTE BESSEN. Eenige jaren geleden werd uit Engeland bericht, dat een bespuiting van zwarte bessen met sterke Californische pap in het vroege voorjaar een zeer goed middel was ter bestrijding van rondknop. Uit doórde n Plantenziektenkundigen Dienst in> de jarenji 927 en 1828 genomen proeven is geble ken, dat inderdaad met dit middel weliswaar niet volkomen afdoende, maar toch zeer bevredigende, resultaten verkregertkun nen worden. Het tijdstipiv oor cle bespuiting zal nu zeer spoedig aanbreken. Me n moet n.f. spuïfen aïs de struiken zooverz ijn uitgeloopen, dat de blaadjes eu bladsteeltjes en de bloemknopjes zeer duiden lijk afzonderlijkt' 0 zien zijn. De grootste blaadjes kunnen uitgespreid iets groo-ter dan een kwartje zijn. Mens puit met één deel Californische pap van deg' ewone sterkte (20 Beaumé1) op 5.3 doelen water. Gemakshalve kan men dus zeggen 1 op 5, waarbij hetwa ter wat ruim- genomenjv ordt. Er moet overvloedig gespoten worden, zoodat alle deeleu van de struik, dus ook alle rondknop- pen, goed metp ap bevochtigd worden. De wer king berust n.l.o' p het feit, dat de galmijten, die de rondknop veroorzaken, door de aanraking met het op de oude rondknoppen aanwezige pap- residu sterven, wanneerz ij dezie knoppen wil len verlaten. Eri s eenige kans op beschadiging (.-een lichte verbranding) der bflaadje.s, doch bij de door den Dienst genomen proeven heeft deze beschadiging in geen enkel geval een eenigszinp (ernstig karakter gnkregen. Het is gewenscht alle struiken van een com plex te bespuiten daar anders in den zomer vele De beide heeren namen met een handdruk van elkander afscheid De brave dokter Bordet had zijn belofte, aan 'de arme Germaine gedaan, niet vergeten. Dien zelfden avond verscheen aan het ziekbed de oude geestelijke van Saint-Ouen. die Germaine's laatste biecht ontving en daarop woorden sprak van be moediging, troost en vergiffenis. Tegen moeder Aubin had de "clokter gezegd: ,,'t Loopt daarboven met die arme jónge vrouw neei spoedig af' j't is nog maar éen ifwestie van ënneie aagen, van -eniteie ure» wettfeht." Toen kwam het go-ede hart van moeder Aubin eerst recht boven; twee-, driemaal daags kwam zij Germaine bezoeken en helpen zooveel zij kon. „Ga maar in vrede slapen ,mijn arm' kind." sprak zij eindelijk, zelve 'diep ontroerd, „en maakt u geen oogenblik bezorgd voor uw lieve, kleine Martha Zij heeff niets te duchtenZe zal goede en edele beschermers hebbeni En Germaine Sollier aanvaardde de groote reïs naar 't onbekende land, van waar niemarad weder keert, zonder ongerustheid voor de toekomst van haar aangebeden kind. X. a „Goeden morgen meisjes!" riep de vroolijke stem van den ons bekenden orgeldraaier, toen hii met zijn instrument de groote gelagkomer bin- I mijten weer van de onbehandelde struiken naar 'de behandelde overgebracht worden en daar we- der rondknoppen doen ontstaan. Het is niet te verwachten, dat men in één jaar de rondknoppen geheel kwijt zal raken, maar door de bespuiting eenige jaren lang fe herhalen komt men er toch praktisch vrij van. Pluimveeteelt WELSUMERS. Onder de rassen, die een naam gaan maken, '■behoort zeker het Welsnumer kippenras onder de voornaamste. Nog niet zooveel jaren terug is het „ontdekt". In en om het dorpje Welsum in Overijsel trof men bij verschillende kippenhou ders dieren aan, die in kleur, vorm en bouw met elkaar overeenkwamen en van de andere be kende rassen verschilden. Een bepaalde „boeren- kip" kon men het niet noemen, daarvoor waren de uitwendige eigenschappen te sterk sprekend ën herhaald voorkomend, dus erfelijk. Van de meeste, rassen verschilde het ook hierin, dat het fceri prachtig donkerbruin ei legde. Toen dit ras dan was ontdekt, is men eens nagegaan, van welke dieren ze wel afkomstig kon den wezen. En daarbij is gebleken, wat men reeds vermoedde, het tot de z.g.n. toevalsrassen behoort Dat wil dus zeggen, dat a.h.w1. door toevallige omstandigheden een wilde kruising van diverse kippensoiorten heeft geleid tot 'het ontstaan van een nieuw ras niet constante eigenschappen. Vast staat wel, dat enkele Aziatische rassen en met name de Maleiers aan haar ontstaan hebben mee gewerkt. Van ouds her werden toch in Twiente en andere Overijselsche buurtschappen door lief- hebbbers Maleiers zuiver gefokt. En hoe vaak zal dan de boerin, aan wie vroeger uitsluitend de verzorging der kippen was toevertrouwd, niet aan de „mode" van haar omgeving hebben meegedaan en ook enkele van die dieren aangeschaft. Dat ook andere rassen, zooals Dorkings of Fa- verolles aan haar ontstaan moeten hebben mee gewerkt, zou af te leiden zijn uit het teekenaan tal, dat vroeger vaak 5 bedroeg. De lichaamsbouw der Welsumers zou wel eenigszins op de afstam ming der Dorkings" kunnen w'ijzen. Later is het Welsumer hoen, da,t toen nog rank: van douw was, gekruist met het Barnevelder hoen, terwijl nog later een kruising met de. Reds "tot stand kwam. Door al die kruisingen is een allegaartje verkregen, waaruit eindelijk de tegenwoordige Wel sumers zijn te voorschijn gekomen. Het 'ei, dat eerst groot was, maar lang zoo donker niet als het tegenwoordige, heeft bij al die kruisingen aan ziin grootte niets ingeboet, maar wel een don kerder schaal gekregen. Daar de boeren oorspron kelijk alleen maar letten op het groote donker bruine ei en niet op het ajantal eieren, was de productie per dier niet groot. Om die op te voe der. heeft men toon gekruist met Leghorns. Die tos natuurlijk absoluut verkeerd, daar hierdoor het bruine ei verloren ging. Wanneer dan ook van Welsumers gebroed zal worden, zal men de eieren moeten nemen vap dieren, die in ajiets aan de Leghorns herinneren, die ook niet een roode borst hebben, daar dit wijst op te veel Red-bloed waardoor het ei klein wordt. Daarbij ral men ook van de beste "Leghorns de eierep moeten gebruiken voor broedei, terwijl in de schaal en niet erop donkere spikkels moeten voorkomen. Wanneer door rationeel» fokkerij de productie is opgevoerd tot die van de Barnevelders, zal ons land een waardevol ras rijker wótrden. Zoover is men thans nog niet en alleen aan goiede fokkers is het toevertrouwd aan de verbetering van dit ras mee te werken. Dat de verwachtingen wel eens te hoog gespannen kunnen zijn, is nu al reeds ge bleken, daar verscheiden Hollandsche, ook bui tenlandsche, kippenhoiuders Welsumer kochten in de meening nu reeds even veel eieren tè kunnétt rapen als van de Barnevelders. 'Dit is een fout. De Welsumers beloven w,el heel veef, maar geven op 't oogenblik nog niet zooveel eieren, dat ze met voordeel te houden zijn in het groot. De Welsumer-club heeft de verbetering op serieuse wijze ter hand genomen en zop zal men na enkele jaren wellicht met een hoog productief dier aan de markt kunnen komen. Of daarbij het donkere ei zoo donker zal blijven als Ket nu is, valt te betwijfelen. We zien juist, dat bij- een hooge productie de donkere kleur terugloopt. Als dan nog maar de grootte van het ei constant blijft, want daar is geen hoenderras in ons land, dat eieren legt van zoo'n gewicht als 'de Welsumer. nenkwam van het restaurant van moeder Aubin, waar de vrouwelijke bedienden druk in 'de weer waren om atles in gereedheid te brengen voor ae ontvangst ner gewone oezoekers. „Goeden morgen, Magloire!" antwoordde vier meisjesstemmen tegelijk. „Ben je bang, dat je orgel verkouden, wordt, Magloire, dat je 't zoo naar binnen trekt?" vroeg Marie lachend. „Nu, als hij 't op de stembanden te pakken kreeg, werd 'hij evengoed schor als een mensch en dan was 't gedaan met het mooie geluid. Van een mooi geluid gesproken, Marie, weet je wat vrij het zoetst in de ooren zou Idijnkenf? Jou „jawoord"!" „Neen, neen, zoo ver zijn we nog niet, Magloi- retie! Kom je ontbijten?" „Dat zal waar zijn, en ik heb een honger mee gebracht voor zes!" „Als je dan maar wat voor de anderen over laat," voegde Catherine er bij. „We hebben van daag je lievelingsgerecht, Magloire, kool met worst!" r „Wel, wel, dat valt op een gansje! Kool met worstDat is heel wat «makkelijker dan truffels." „Heb jij wel eens truffels gegeten, Magloire?" vroeg Francoise. „Nooit van mijn leven. Maar die dingen zien er niets mooi uit, zoo zwart als zieke aardappelen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4