v.ROSSEM'* ZEEPAARD ISn Gemeenteraad Koedijk LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC gedeeltelijk door het vuur verwoest. Alleen aan machines werd daarbij voor een ton schade be rokkend. Een fabrieksgebouw te Schiedam is ge heel uitgebrand. Voor het verdere van ..den roo- den haan" zie men de bladen. Van de verdere misère-nova vermeld ik, dat te Oegstgeest een motorfiets tegen een boom te recht kwam, wat een 32-jarige dame van haar duo-ztiting geslingerd het leven kostte. Te Rotterdam, in de Lobellastraat, stortte een 36-jarige dame van een balcon, met doodelijk ge volg. Te Soesterberg stortte een militair vliegtuig neer, waarbij enkele personen gewond werden. Op den .Waaldorperweg bij Den Haag is een dame onder een H.T.N.-bus geraakt, met doodelijken afloop. In het Haagsche Westeinde geraakte de filiaal-houder van een sigarenfabriek uit Voor burg onder een vrachtauto. Het kostte den man het leven. Vermeld ik nog, dat de vorstschade, aan de op geslagen aardappelvoorraden berokkend, wel 7 a 8 pet. bedraagt. Op Zaterdag 13 April is in de Leidsche Unff- versiteit herdacht de 350e geboortedag van den grooten denker en werker Christiaan Huijgens, een zoon van den dichter Constantijn. Van 6 (Mei af zullen de Nederlandsche Spoorwegen week kaarten niet op naam, tegen matig tarief gaan uitgeven. Wat de invloed der dreigende concur rentie al niet vermag. Ter eere der nagedachtenis van den grooten prof. Lorentz zullen gedenkteekenen te Arnhem en te Leiden worden opgericht. Voor dit doel stroomden de bijdragen toe. Een aanmoedigend en verblijdend teekenEen overdenking en bepein zing van pessimisten en alarmisten, ook van liet deel ervan, 'dat pruttelt en weeklaagt onder den invloed van extra gure Aprildagen, die welhaast moeten wij hopen en vertrouwen voor het echte, heerlijk-koesterende voorjaar zullen plaats maken. Vergadering van den Raad der gemeente Koe dijk op Donderdag 19 April 'snam. 2.30 uur. De Raad vergaderde - voltallig. Voorzitter de Fd.achtb. heer P. Kikkert, bur gemeester. Secretaris de heer A. Sloof. De Voorz. opent de vergadering en stelt aan de orde de notulen der vorige vergadering, wel ke onveranderd worden vastgesteld. Hierna doet de voorzitter de volgende mede- deelingen dat de in de vorige vergadering in het prae- advies betreffende de openingsuren van den bur gerlijken stand gedane mededeeling, Rat op de Secretarie iemand aanwezig was, "juist is geweest. De betrokken persoon "heeft dit zelf medegedeeld en spr. wil dit nog even ter verduidelijking naar voren brengen; dat van Heeren Gedeputeerde Staten goedge keurd is terugontvangen de wijziging der begroo ting voor het dienstjaar 1928 en 1929 en het be sluit tot verhuring van een woni.ng aan J. Blauw dat met de N.V. Thermo-Chemische fabrieken is aangegaan ae% overeenkomst voor destructie van afgekeurd vee en vleesch in verband met het in de vorige vergadering genomen besluit. De heer Mulder vraagt of het afgekeurd vee en vleesch van de noodslachting ook daaronder begrepen is, waarop de voorz. mededeelt, dat dit - ook zal worden weggehaald zoodra de overeen komst in werking treedt. "*De heer Hart merkt nog op in verband met de burgerlijke stand dat hij wel degelijk juist is geweest-en vraagt of de betrokken persoon ook heeft gezegd dat hij spr. verkeerd heeft ingelicht, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. De ge dane mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde zijn de ingekomen stukken: Van heeren Ged. Staten een verzoek tot wijzi ging der verordening op de Keuring van Waren. De Voorz. deelt mede, dat dit schrijven slaat op de nieuwe verordening, waarin niet is opgenomen de bepaling, dat het verboden is melk te verkoo- pen met een vetgehalte lager dan 2.75 pet. Ged. Staten verzoeken alsnog die bepaling op te nemen. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Van den provincialen bond van- dilettanten- tooneelvereenigingen in Noordholland dankbetui ging voor goedgunstige beschikking. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van K. J. de Geus mededeeling van de aanne ming zijner benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Wordt even eens voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. is ingekomen: a. Voordracht ter benoeming van een onder" wijzer aan de openbare lagere school met ingang van 1 Mei a.s.: 1. Jb. Koelman te Alkmaar; 2. Klaas Oudes te Alkmaar; 3. P. Goudsblom te Obdam. Voorz. stelt voor over te gaan in comité vergadering, waartoe wordt besloten. "Na "heropening van de openbare vergadering wordt overgegaan tot stemming over de voor dracht. De heeren J. Commandeur en A. Groen belasten zich op verzoek van den voorzitter met de stemopneming. Uitgebracht werden 7 stemmen op den heer Jb. Koeleman, zoo'dat deze met alge- mecne stemmen benoemd verklaard wordt. b. Voorstel om over te gaan tot den aanleg van een rijwiel- en voetpad door de Daalmeer, waarvan de totale kosten worden geraamd op f 17500.—- en hun te machtigen tot het uitvoeren. der burger rechtelijke handelingen, welke daaruit zullen voortvloeien. De voorz. zegt dat het thans zoover is dat een positief voorstel kan woorden gedaan. In een van de vorige comitévergaderingen was ree'ds medege deeld dat de besprekingen niet zoo'n bijster gun stig verloop hadden met betrekking tot de ge meente Sint Pancras. Opnieuw werden besprekingen gehouden met het college van B. en W. dier gemeente, waarin overeenstemming werd bereikt. Als basis voor deze overeenstemming werd genomen het zielen tal der gemeenten en volgens de voorloopige be rekening zal het aandeel der gemeente Koedijk be dragen f7941 en voor St. Pancras f 5559. D|e bijdragen van corporatiën uit de gemeente blijven ten bate der gemeente. Door de Banne Koedijk alhier werd toegezegd een bijdrage van f 500, onder voorwaarde, dat ze geheel ontheven wor den van het onderhoud. Door het Bestuur van de Boerenleenbank werd medegedeeld, dat de sta tuten een bijdrage niet wettigen. Van de tuin bouw vereeniging „de West" werd nog geen be richt ontvangen, doch in verband met de hooge kosten welke in den afgeloopen winter door die vereeniging zijn gemaakt is hiervan vermoedelijk geen bijdrage te verwachten. Do Voorz. brengt in de eerste plaatsen woord van dank aan het Be stuur van de Langendijker Groenten Centrale voor het buitengewoon royaal standpunt om een dergelijke bijdrage, als door hen voorloopig is toegezegd, te willen verleenen. Over den aankoop van den grond is vrijwel overeenstemming bereikt met alle eigenaren. Zoo als bekend was de heer Brouwer wel bereid een akker te verkoopen tegen f 160 per snees, welke prijs door B. en W. wel billijk wordt geacht. Ove rigens is de grond beschikbaar gesteld tegen den prijs van f 2.50 per M2., behalve het gedeelte van de diaconie te St. Pancras, dat wordt afgestaan tegen fl per M2. Betreffende het laatste per ceel voorbij de brug te St. Pancras is nog geen overeenstemming bereikt. Van het gemeentebestuur van St. Pancras is reeds mededeeling ontvangen, dat zij bereid zijn op den voet van het zielental een bijdrage te ver leenen. Spr. acht het gewenscht in een schrifte lijke overeenkomst de bijdragen van de L.G.C. en de gemeente St. Pancras vast te leggen en ook de beschikkingen inzake het onderhoud van het pad. Wethouder W. Wisser deelt naar aanleiding van het schrijven aan de tuinbouwvereeniging „de West" mede, dat voor een beslissing een al- gemeene vergadering noodig is en het thans niet de tijd is voor een dergelijke vergadering. Zoo- dra een vergadering wordt gehouden, 'zal dit1 schrijven worden behandeld. Weth. Jb. Visser deelt als Voorzitter van de Boerenleenbank mede, dat een bijdrage in strijd is met de statuten der vereeniging. De heer P. Hart vindt het actief dat B. en V dezelfde wegen hebben bewandeld als B. en W. van St. Pancras. Het verwondert hem dat de boerenleenbank te St. Pancras wel een bijdrage kan geven en wanneer het maar eenigszins mo gelijk is hoopt hij dat ook de boerenleenbank al hier dit zal doen. Wat betreft de tuinbouwvereen. „de West" meent hij dat enkel dit punt op de agenda wel voldoende zal zijn om een goed bezet te vergadering te verkrijgen. Spr. verwondert er zich over dat er nog geen teekening is. Wel heeft hij overal paaltjes gezien en op zijn vraag op het traject al vaststaat, antwoordt de Voorz. dat dit eem oorloopige uitzetting is. De heer Hart merkt op dat er voorbij de Zwar te brug te St. Pancras een eigenaardige hoek in den weg zit én het een bezwaar zal' zijn, wanneer de brug zoo blijft liggen. Beter is het wanneer bedoelde brug verderop komt. *De heer Groen deelt mede, dat hij het pad is langs geloopen en vindt dat de zwarte brug onge veer 100 M. verderop moet komen. Dan wordt een groot gedeelte afgesneden. De heer S. Smit merkt op, dat de bijdrage van de L.G.C. nog niet vaststaat en wanneer „de West" niets geeft is hij bang dat de L.G.C. zich terug zal trekken. Spr. vertrouwt er op dat de West royaal voor den dag zal komen. Wethouder W. Visser zegt dat de L.G.C. voor loopig heeft toegezegd f 3000, misschien f 4000, De tuinbouwvereeniging te St. Pancras verkeert in de gunstige uitzondering dat er geld in kas is. Door de tuinbouwvereeniging „de West"1 wordt dit elk jaar gebruikt. Indien thans een besluit voor een bijdrage werd genomen is het tijdstip daarvoor niet gunstig en dit kan z.i. wel even wachten. De heer Mulder wil er den heer Visser als, voorz. van „de West" op wijzen dat een verga dering in November wel wat laaft is. Er is altijd wel iets te vinden voor een vergadering en alleen voor dit punt is wel animo. Spr. is het met de heeren Hart en Groen eens over de richting van het pad en merkt nog op, dat het noodig zal zijn, verplichting aan te leggen, daar het pad anders 's avonds onbegaanbaar zal zijn. mJv Voorz. zegt dat het nog al gemakkelijk ge maakt wordt aan B. en W. Hij hoopt dat, wan neer een 'ledenvergadering wordt gehouden door „de West," alsnog een bijdrage zal worden ver leend. Wat betreft het tracé van den weg merkt hij op dat dit nog maar voorloopig is aangege ven en met de gegeven wenken rekening zal wor den gehouden. Met de diaconie te St. Pancras zal overleg worden gepleegd. Wat betreft de verlich ting, zal t.z.t. een voorstel worden gedaan. Weth. W. Visser wijst er nog op dat het pacT niet moet worden gebruikt voor vervoer van j paarden en vee. De heer Mulder dringt op spoed aan. j De Voorz. zegt dat hij al zooveel mogelijk werkzaam is geweest, doch is gestuit op moeilijk heden in verband met de bebouwing en het in de bedoeling ligt in begin Juli met de uitvoering aan te vangen. Wat betreft de teekening merkt hij op, dat er reeds een teekening was, doch het tracé nog niet vaststaat. Dc heer Hart merkt op dat de raad eerst nog het officieele plan zal moeten goedkeuren en hoopt dat B. en W, spoedig daarmee zullen ko men. De Voorz. zegt nog dat aan B. en W. machti ging moet worden verleend voor den aankoop van den grond. Mocht met de diaconie van St. Pan cras geen overeenstemming worden bereikt, dan wordt de thans aangegeven weg gevolgd. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder hoof delijke stemming aangenomen. De voorz. felici teert de raad met het genomen besluit en hoopt dat de resultaten er van zullen zijn zooals die verwacht worden. De heer Hart hoopt dat de grondslag van het rijwielpad de grondlegging zal zijn voor een Hin ken begaanbaren weg in de toekomst. Voorstel over te gaan tot den aankoop van, een bouwterrein van den heer C. Man voor dei* bouw van een raadhuis voor de som van f2750 en hun college een blanco crediet te verleenen voor het ontwerpen van plannen voor "den bouw van een nieuw raadhuis. De voorz. zegt dat reeds in verschillende ver gaderingen de toestand van het huidige raadhuis is besproken en geen wijdloopende beschouwing» behoeft te worden gehouden over de behoeften aan een nieuw raadhis. Allereerst wat betreft een goede opberging van het archief. Tevens is reeds herhaalde malen door den Officier van Jus titie gewezen op de voorschriften betreffende de plaatsen in verzekering stelling. Dit vraagstuk kan gelijdelijk worden opgelost. Spr. wijst nog op de onlangs plaats gehad hebbende brand in het stadhuis te Leiden en de groote onkosten welke daaruit zijn voortgevloeid. De heer Groen heeft het terrein van den heer C. Man bekeken en vindt dit bijzonder klein. In comitévergaderingen is reeds de aankoop van het geheele terrein besproken. Zou het niet mogelijk zijn te besluiten tot den aankoop van het geheele terrein; dan wordt een ruimer terrein ver kregen, terwijl thans een strook voor de woning, van Man moet blijven liggen. De thans bestaan de woning kan dan worden gebruikt. De heer Hart spreekt allereerst zijn teleur stelling uit over den gang van zaken van het nieuwe raadhuis. Hij is daarover niet voldaan. Al meermalen is dit onderwerp besproken en zijn alle mogelijke bezwaren naar voren gebracht. Spr. staat er paf van zooveel als het publiek er van weet te vertellen; dit weet meer dan de raadsle den zelf. In comitévergadering is reeds wat Groen naar voren brengt besproken n.l. de aankoop van het geheele terrein. Op het terrein kan wel een raadhuis geplaatst worden, doch rondom ligt dit aan particuliere banden. Dat de restauratie van het bestaande raadhuis begon is gezegd dit goed te doen; thans zitten we nog aan dezelfde misère vast. Öp het oogenblik is het de tijd voor den bouw van een nieuw raadhuis. Het is zaak dit zoo goed mogelijk te doen. Wat is het bedrag, dat ons in staat stelt, onbelemmerd te bouwen? Spr. geeft wel in overweging goed na te gaan hoe in deze moet worden gehandeld. In comitévergade ring vondt hij geen steun doch thans wil hij dit in breeder lijn bespreken en verdedigen. Wethouder W. Visser zegt dat hij de tijd heeft medegemaakt dat door den raad op dubbeltjes en kwartjes werd bezuinigd. De omstandigheden zijn thans wel gunstiger, doch de aanleg van het pad en de bouw van een nieuw raadhuis wordt door hem geraamd op f 30000, zoodat de eerste jaren- naar zijn meening de begrooting met een bedrag van f 2500 moet worden verhoogd. Is dit mogelijk zonder belasting verhooging De raad behoort er rekening mede te houden wat kan worden uitge geven. Weth. Jb. Visser zegt dat op dit terrein een, raadhuis geplaatst kan worden zooals gewenscht wordt en acht het niet noodig het overige ge deelte er bij te koopen. Do heer S. Smit vindt de aanleg van het Daal- meerpad al welletjes en is het eens met Groen en Hart dat ze buitenom van de comité-vergadering meer wisten dan de raad. Spr. is niet voor den bouw van een raadhuis. De heer Mulder acht het niet gewenscht thans onderhandelingen met den heer Man aan te knoo- pen over den aankoop van het geheele terrein. Wel was het naar zijn meening beter geweest het heele terrein te koopen. Wat betreft de opmerking van den heer W. Visser, dat het nu welletjes is, meent hij dat bij een leening op langen duur een bedrag van f4 a f5000 niet zoo erg is. De Voorz. zegt dat ten slotte in de comité'- vergadering is beslist over den aankoop van dit terrein ter grootte van ongeveer 330 M2. Thans komt weer naar voren liet geheele terrein, doch dan zal niet anders gebouwd kunnen worden dan nu het geval is. Het geheel wordt daardoor niet geschaad. Wanneer het raadhuis er eenmaal staat is van de achter gelegen dingen niets te zien., Een ruimer terrein zou alleen verkregen worden indien alles wordt afgebroken. Blijft de woning bestaan, dan zou uit de meerdere kosten nog een gedeelte aan huur terug komen. De heer Hart merkt op dat het voorstel van B. en W. een uitvloeisel is van het besprokene in comitévergadering. Naar zijn meening blijft de particuliere belemmering bestaan. Op de Zuid kant mag niet, worden gebouwd. Weth. Jb. Visser vindt het gewenscht dat daar niet gebouwd wordt. De heer Hart zegt dat door Weth. W. Visser is gesproken over bezuiniging; daar wéét hij ook van mee te spreken. Hoewel hem meermalen ver weten is dat het geld werd weggesmeten. Die toestand was echter een gevolg van een ejfportie van vorige raadsleden. De toestand is thans van dien aard dat er licht is. Het bouwen van een, raadhuis is niet van den raad doch van B. en W. gekomen. De noodzakelijkheid dateert al van jaren, doch het kon niet eerder omdat eerst de oude rommel weggewerkt moest worden. Thans kan het wel. Spr. stelt voor het geheele terrein aan te koopen. Weth. W. Visser merkt op, dat de heer Hart wel niet wenschen zal, dat we thans dezelfde reputatie krijgen van de vorige raadsleden. Hij moet er ook aan denken dat er geld voor moet zijn en daarom wilde spr. afwachten de wet op da financieele verhouding. Het voorstel van den heer Hart wordt hierop in stemming gebracht. Vóór stemden de heeren Hart en Groen; tegen d^ ove rige raadsleden, zoodat dit voorstel werd verwor pen. i Hierna komt ih stemming het voorstel van "B. en W. Tegen stemde de heer Smit. De overige vóór. Besloten werd B. en W. een blanco crediet te verleenen voor het ontwerpen van plannen. De Voorz, wenscht den raad geluk met dit be,- sluit. Voorzoo ver spr. bekend is hier nimmer een raadhuis gebouwd. Er is thans een klemmende meerderheid voor den bouw van een nieuw raad huis. Spr. hoopt dat dit zal voldoen aan de eischen die de huidige tijd stelt. De heer Smit merkt op dat een paar keer is gesproken over oude rommel en hoopt dat deze nieuw te maken schuld niet oud wordt. Weth. W. Visser wenscht den Burgemeester van harte geluk dat dit besluit er thans door is, Aanbieding wijziging begrooting voor 1928, De heer Hart vraagt nog inlichtingen over een bijdrage aan Oudorp inzake het Bijzonder Onder wijs. Na toelichting van den Voorzitter kan hij er zich wel mede vereenigien. Zonder hoofdelijke stemming wordt de wijziging overeenkomstig de aanbieding vastgesteld. Prae-advies inzake aanleg ondergrondschen ka bel. De Voorz. deelt mede dat dit prae-advies iu de vorige vergadering werd toegezegd. De totale i kosten worden geraamd op f 36200, waarvan voor - het Noordeinde f15000, Zuideinde f 9500, St. Pancras f11700. In verband met deze hooge kos ten zal voorshands geen nader voorstel tot aan- j leg worden gedaan. De heer Mulder zegt dat het juist geloopen is J zooals door hem werd verwacht en gaat wel ac' coord met het voorstel. Voorstel tot wijziging van art. 2, le lid der is verordening, régelende de samenstelling der com missie van het lager onderwijs, wordt overeen- komstig het voorstel vastgesteld. Aanbieding van het verslag van den toestand I van de gemeente over het jaar 1928, zal aan de I raadsleden ter kennisname worden toegezonden. Vaststelling kohier van de hondenbelasting '29, 1 wordt overeenkomstig de aanbieding vastgesteld. Hierna sluit de voorz. de vergadering. Plaatselijk Nieuws ZUI DtSC HA RW OIJDE. Donderdagmorgen ontstond in de bakkerij van I de Coöp. Verbruiksvereen. „Nieuw Leven"' een I zeer ernstige woordenwisseling tusschen den be-1 drijfsleider en twee leden van het personeel, welke op een vechtpartij uitliep, waarbij de be drijfsleider zijn heil in de vlucht moest zoeken. Spoedig werd de gemeente- en rijkspolitie met een en ander op de hoogte gebracht. - ZiUILlSUHARWOUDEi. Met genoegen kunnen wij thans vermelden, dat de heer J. Smit, wien onlangs het zeer ernstige ongeval is overkomen, waarbij de linkerhand dus danig werd verwond, dat het volle gebruik dezer hand in de toekomst twijfelachtig was, thans ge heel hersteld is. De genezing is buiten verwachting zeer spoedig j verloopen en ondervindt de heer Smit niet het minste nadeel van het ongeval, daar de hand en I de vingers weer normaal functioneeren. Wij kunnen niet anders dan de heer Smit feli citeeren met zijn herstel. ZUIBiSCHARW ÖUDjD. A.s. Zondag 21 April, des namiddags 2 uur hoopt vanwege „Damlust" de nog jeugdige dam mer P. Beers Pz. eene seance te geven in het lokaal van den heer P. Kramer. De heer Beers die meermalen elders met groot succes simultaan seances gaf, wenscht gaarne met een groot aantal dammers te kampen. Welnu, „Damlust" doet haar best om met de meest geschoolde krachten den heer Beers te ontmoeten en wekt iedere dammer op om a.s. Zondagmiddag bij P. Kramer te ver schijnen. S.v.p. damborden medenemen. Alle dammers i op naar „De Roode Leeuw"! NO O R BSCH AR W O UDiE. Zondagmiddag 2 uur zal de opening plaats j vinden van de nieuwe aangelegde kolfbaan in het hotel „Het Bonte Paard" van den heer J. de Bakker. Wij hebben daarom even een kijkje genomen en kunnen niet anders zeggen, als dat de baan perfect in orde is en een keurige aanblik oplevert. Door den heer de Bakker zijn geen kosten ge spaard om deze baan in alle perfectie te doen uit- blniken en meenen wij te mogen opmerken, dat hier thans een van de beste banen voor den Ian- gendijk en omgeving is gelegen. Vele kolfliefheb- j bers zullen zich morgen gaarne een gang naar Het Bonte Paard getroosten en velen zullen van de gelegenheid profiteeren de nieuwe baan met eenige slagen in te wijden. Hiertoe door den heer Bakker in de gelegenheid gesteld, hebben wij on3 kunnen overtuigen van de groote zuiverheid van de baan en kunnen wij den heer O. Klinkert te, Oudkarspel complimenteeren met dezen uitste kenden geleverden arbeid, waarvoor hem alle toekomt. Ook den heer de Bakker wenschen wij veel sue- ces met de nieuwe baan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2