Ata gebruikt Buiieniantlsch Overzicht Het oude dorp Een en ander uit het Kerkelijk leven van Broek op Langendijk en Zuidscharwoude in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw Voor de zesde maal is Maandag te Genèvef de voorbereidende commissie voor de ontwape ning bijeengekomen onder voorzitterschap van Jhr. Loudon. Met een optimisme, dat hetzij wel bewust als schitterende facade van een caduchuis hetzij malgré tout gehandhaafd en doorgezet wordt, wordt thans ondanks stugheid, klaarblij- kelijken onwil en mutueel wantrouwen voor de tweede maal een poging gedaan iets te bereiken iet het ontwerp van de overeenkomst van 1927. Hevens zal de commissie zich hebben bezig te fhouden met een voorstel Liturnon, die uit naam van de Sovjet-Unie kort en krachtig pleit voor onverwijlde beperking van alle strijdkrachten tot de helft (waardoor de verhoudingen der bewape ningen volkomen onveranderd zullen blijven), met leen voorstel van China, dat blijkbaar voor de leus afschaffing voorstelt van den militairen dienst plicht (waar immers toch niet de geringste kans op is); terwijl behalve het memorandum van graaf Bernstorff, nog voorstellen van "Turkije en Perzië aangekondigd worden. Gelijk hieruit blijkt komen de actieve voorstellen allen van den kant van staten, die in een of ander opzicht een min derheid vormen, zij het, gelijk Sovjet-Rusland als gevreesde, bestreden en zelfs ontoerekenbaar ge- achten nieuwlichter, zij het als overwonnene, ge lijk Duitschland of als staat die zich eerst sedert kort tot ontwikkeling zette en op de internatio nale markt vertoonde, gelijk Turkije of Perzië. De Groote Staten, wier bewapeningen een direct en donker dreigend gevaar opleveren voor het voortbestaan der Westersche beschaving wier le gers en vloten een zoodanig percentage opëischen van productie en van productievermogen, dat al leen reeds hierdoor een ongeremde ontplooiing dezer beschaving belemmerd en bemoeilijkt wordt, komen met leege handen en .gezien het feit, dat hun aller werven dreunen van den Kruiser- aanbouw, etc. met de noodzakelijkheid om, zoo reeds voorstellen aangenomen worden, deze dan toch zoo gering mogelijk te doen zijn. Het Duitsche memorandum. Hoewel minder forsch en eenvoudig dan het Russische heeft 't hiermede gemeen dat het gelijktijdige verminde ring van strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht bepleit, hetgeen een conditio si 'ne qua non genoemd kan worden, aangezien de bewape ningen der verschillende staten zoozeér verschil lend zijn op deze drie gebieden, dat een niet-ge" lijktijdige vermindering van een deze op onover- komelijken tegenstand zou stuiten van de betref fende staat die in een ongunstige positie zouden komen te staan t.o.v. de anderen. Die overige pun ten van het memorandum, verbod van scheikun dige oorlogvoering en luchtbombardementen, zijn, hoewel ten deele uitvoerbaar, toch zeer utopistisch getint (hetgeen het Eussische voorstel niet is) daar het den indruk maakt de strijdkrachten, die thans organisch in den staat vergroeid zijn buiten te willen stellen en den oorlog weer te maken, niet tot wat hij geworden is; een overwinnen van den vijand met alle ten dienste staande middelen, doch tot. een soort middeleeuwsch tournooi, dat aan beperkingen en regels gebonden is en de burgerlijke bevolking feitelijk niet aangaat (punt 3 zegt: „afschaffing van militaire dienstplicht is Wensehelijk, doch op het oogenbük nog niet uit voerbaar". [- Dat men van deze conferentie ook al niets te iveel moet1 verwachten, blijkt behalve uit het bo venstaande nog ten overvloede uit de absolute noodzakelijkheid van een eerst -tot overeenstem ming komen van Amerika en Engeland over de kruiserbeperking, een overeenstemming, die zoo danig geaard moet zijn dat Frankrijk en Italië kich niet weerbarstig toonen, kortom de absolute noodzakelijkheid van volkomen eenstemmigheid van allen over het beperkingsprogram. En waar deze eenstemmigheid nog steeds niet veel gelij kenis vertoont met de zoetklinkende koren der sengelscharen. (U5i vroeger tijden) Nadruk, geheel of gedeeltelijk is verboden. I. De Hervormde Kerk heeft in ons volksleven altijd een voorname plaats ingenomen. Het on derhoud van het kerkgebouw, het traktement van den predikant, vroeg echter soms meer dan de eden der kerk konden of wilden opbrengen. Vooral wanneer het slechte tijden waren viel het den leden der gemeente soms moeilijk de ver- eischte gelden bijeen te brengen. Zoo was het ten minste gesteld in de Ned. Herv. Gemeente te Noordscharwoude in 't begin der 18e eeuw. 1 Om nu in de nooden der gemeente te voorzien, /had men al eenige keeren een lijfrente laten koo- pen door daarvoor gegadigden. Men kwam zoo- '|doende aan betrekkelijk groote sommen, maar de jaarlijks te betalen opbrengst werd steeds grooter. Men geraakte al dieper in de schuld en kon zelfs de „verpondingen", d. i. zoo iets als grondbelas ting, niet meer betalen. Ten einde raad wendde £nen zich tot de Gecommitteerde Raden van West friesland om verlof een zekere belasting te'heffen van alle ingezetenen. Dit verlof, .octroy" zooals en toen zei, werd toegestaan en wel voor het erst op 8 Maart 1725. Het zou 12 jaar duren jen moest dan weer opnieuw "worden aangevraagd. In het jaar 1761 was de nood nog groot- Ten minste er werd opnieuw octroy gevraagd en ver kregen. En nu is het curieus te lezen van welke zaken belasting geheven werd. Van elke zak rogge moest betaald worden een stuiver en acht pen dingen. Verder moest betaald worden van elke gars land twee stuivers en acht penningen en van elk huis en de korenmolen en de landerijen •bij verkoop de tachtigste penning, d. i. I gld. per 80 gld. verkoopprijs. Ook mocht er een suc- 'cessierectit worden geheven en wel de veertigste penning, d. i. van élke 40 gld., die de e.Tenis be droeg," 1 gld. Weigerde men te betafen, cfan kon tot „parate executie" worden overgegaan. Van deze extra-ordinaire belasting moest door de re genten elke drie jaar behoorlijk rekening en ver antwoording worden gedaan aan de Gecommit teerde Raden te Hoorn. Wij zien in dit „octroy" een sterk staaltje van de macht der Staatskerk. Immers alle ingezetenen moesten betalen, onver schillig van welke religie men was. Maar men nam het schijnbaar zoo nauw niet, als de penningen 'maar binnen kwamen. Van een mogelijke com- mbinatie met Zuidscharwoude wilde men niets weten, zooals later blijken zal. Uit den Omtrek - ALKMAAR. Voor de in September a.s. te houden Midden standstentoonstelling zijn alle stands verhuurd, uitgezonderd eenige groote ruimten die zullen I blijven gereserveerd voor bijzondere attractieve i stands. Hieromtrent zijn reeds druk onderhande lingen gade. Spoedig hopen wij verdere mededee- fingen dienaangaande te kunnen doen. Deze tentoonstelling wordt zeker de grootste welke ooit op middenstandsgebied in Noord-Hol land boven het U is gehouden. Eerste holbewoner: „Waarom heb je een nieu we typiste genomen?" Tweede dito: „Zie je, de vorige tikte er altijd naast." (Passing Showi) ken, moet er op worden gevestigd, dat het rooken 'n een gesloten kamer het effect er van concen treert, want alle rook, die niet door den mond van den rooker gaat, eindigt met te worden in geademd met alle slechte kwaliteiten, die hij heeft. Zoodoende kan (men tabacisme constateeren bij personen, die niet rooken. maar leven temidden van rockers. 7. Het is verkeerd, direct aati het werk tfc gaan direct na het eten. Een oogenblik van rudt "oor degene, die hersenarbeid' verrLht. is on misbaar. I 8. Draag lichte Jriteren, als gij lichamelijkn j arbeid verricht, dikkere kleeren als gij zittenden arbeid verricht. iReloen niet op een oververwarm- j de omgeving om tegen /de warmte te strijden; de ingeademde Iqcht moet betrekkelijk trisch blij ven en een ïokaal, waar men In aen winter dunne kleeren kan dragen, is per sé slecht geventileerd. Binnen moet de kleeding uit warme onderstukken bestaan, buiten moet de martel licht zijn, juist1 tengevolge van de warmte, die door het loopen 'wordt veroorzaakt. r Eindig den dag door het minitieus s^hoon- Benut het voordeel der prac- tische strooiflesschen en van den goedkoopen prijs. Laat dit beproefde Schuur en Reinigingsmiddel in Uw keuken niet ontbreken. Alles blijft als nieuw door Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel,overal verkrijgbaar. Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf Tot het werk van den voorlezer en voorzanger behoorde voorts: 6. Wanneer den doop bedient moet worden zal er in het doopbekken moeten gedaan worden over vloedig, zuyver en klaer water. Wanneer we dit artikel lezen, komt onwille keurig de gedachte bij ons op: wat waren onze vaderen toch secuur in alles. .Ja, maar toch nog niet zoo in de puntjes, of een voorzanger en voorlezer wist de wet te ont duiken. t Was in 't najaar van 1752. Ds. Vbn der Linden, destijds de plaatselijke predikant, bracht „in be leefde termen" ter kennisse van den voorlezer, len heer Koeman, dat voortaan, als bij koud •veer een kind gedoopt moest worden, er „zuyver, lauw water, waar ordentelijk de koude af was, in het doopbekken bezorgd moest worden." Maar wat deed meester Koeman? Op den ioden Februari 1754, toen het kind van Germent Blom „ten Hijligen Doop" werd aan geboden, verstoutte hij zich, in het Doopbekken kokend water te doen, dat zóó wasemde, dat de damp tot boven den Hemel van den preekstoel •opging. De predikant stak zijn handen voorzichtig in het water om te onderzoeken of hij daarmede den Doop kon bedienen. Hij bevond evenwel, dat het kokend water was. Hij beval den voorlezer koud water te halen, om daarmede het kokend water „lauw, ordentelijk en gebruykbaar" 'te maken. De doop moest nu plaats hebben in het laatst der godsdienstoefening. Het doopwater, reeds met koud water vermengd, was na de godsdienstoefe ning nog flink warm. De kerkeraadsleden consta teerden dit, en bevestigden toen ze ter dezer xake ondervraagd werden, de waarheid van dit alles door een volmondig „ja". De voorlezer ontving hierover een schrobbeering. In een Kerkeraadsvergadering werd besloten hein 't navolgende te schrijven: „Meester Cornells Koeman, UdE. wordt uit naam, bevel, ordre van al de leden van de Eerwaarde Kerkeraadt, die op dit stuk eenparig resolutie genomen heeft, voorgesteld, bevolen, geordonneerd om de zes wintermaanden, gerekend van het begin van November tot het laatst van April en bovendien nog op gure, koude Zondagen, zoo dikwijls hier een kind aan dei) 'Hyligen Doop wordt aangeboden in het Doop bekken te bezorgen zuyver, schoon, lauw water, Haar ordentelijk de koude af is, in welke zekere .verwachting van nakoming van dien. Uit last van den ganschen Kerkeraad." "(w.g.) Ds. Joh. V. d. Linden- t (Wordt vervolgd-;)! üfleisjes Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL TIEN GEBODEN VOOR DE GEWONDHEID. In zijn geschriftje over de gezondheid in den familiekring, geeft dr. Héricourt een reeks van goede hygiënische gewoonten ,die wij als tien geboden voor de gezondheid graag onder de aan dacht van onze lezeressen brengen. Het zijn alle gewoonten, die, regelmatig toegepast, naar het oordeel van de „Service cie Santé Publiqué" en van de „Lique des Sociétes de la Croix Rouge" voor ieder de gevaren van ziekte verminderen. Immers, wie een hygiënische levensregel volgt, ver spreidt onwillekeurig hygiënische begrippen rond om zich. 1. Zoodra gij zijt opgestaan, gebruik voor ge heel uw lichaam koud water en droog u af met een ruwen handdoek, die in staat is de huid een rooden tint te geven. I 2. Doe daarna een reeks van gymnastische be wegingen, "bestemd om de soepelheid van de adem halingsorganen te verzekeren; bewegingen met de armen naar voren, naar achteren, op zijde, met Inademing en uitademing e.d. Men zegge niet, dat dit te veel tijd vergit: juist toegepast, eischen •dergelijke bewegingen niét meer dan 'n kwartier. 3. De eerste 'maaltijd moe^ indien men buiten wefkt, van goede substantie zijn. Koffie met melk, Jveel melk en weinig koffie, of chocolade met brood, kunnen voldoende zijn voor iemand, die wei nig lichaamsbeweging heeft te nemen. Maar voor degenen, die een bewegedijken dag voor zich heb ben, moet daaraan boter, een ei of wat vleesch \torden toegevoegd. Drink nooit zware koffie bij het ontbijt. 4. Was uwe handen met zeep voor eiken maal tijd. Een vuile hand is de beste overbrengster van microben. In openbare lokalen, in de tram;, in bureaux en zelfs door een gewone hand te geven kan met besmet worden met allerlei infecties, en het zekerste middel om dergelijke microben in het lichaam over te brengen, is ze over te bren gen op de voedingsstoffen. Het wasschen der han den moet een absolute regel zijn. Ook voor te schnj- •'en aan de bedienden, wier handen in voortdurend contact met heti voedsel zijn. 5. Eet matig en op regelmatige uren. Het voed sel moet afwisselen in verband met den leeftijd en de bezigheid. Het meest substantieele maal moet midden op den dag genomen worden, een lichter maal des avonds. I 6. Drink overvloedig water. Zes glazen water per dag, gevoegd bij het water, dat onze voeding ■nhoudt, zijn voor den gemiddelden mensch net te veel. Alcohol in geringe mate kan niet scha delijk zijn voor den man, die spierarbeid in de< open lucht Verricht; is een werkelijk vergif voor het nerveuse werk van ieder, die aan zijn bureau is gebonden. De aandacht van personen, die roo- maken van de menschelijke maphine, die u be- vrijdt van alle microben, gedurende den dag op gezameld. Maak vooral keel, mond, neusgaten schoon, want daar blijven de meeste microben zit ten. De tanden spelen ook een groote rol in de menschelijke gezondheid. 10. Slaap tenminste zeven uur met een open raam in elk seizoen. OMMELETTES. Nu de tijd weer is aangebroken, dat de eieren goedkooper worden, is het wel eens smakelijk, ze op een ander emanier dan gekookt of gebakken op tafel te brengen. Zooals we weten, hoort een zacht gekookt ei 4 minuten en een hard 10 minu ten te koken. Wanneer we de eieren bakken, moe ten we ervoor zorg dragen, dat dit niet te vlug* geschiedt, omdat zich dan van onderen een zwart, cr.veertbaar kortsje vormt. Wil men het ei van binnen geheel gestold hebben, dan bakken we met een deksel op de koekenpan. Hieronder volgen nu enkele omelettes, die even als gekookte en gebakken eieren vlug zijn klaar te maken, maar iets meer zorg eïschen. Deze ome lettes worden meestal aan de koffietafel gepre- gepresenteerd. 1 Platte omelette. (Z 4 eieren, 4 lepels water, iets peper en zout, 1I/2 lepel boter. 1 1 1 Klop. de eieren flink los, nadat water, zout en peper zijn toegevoegd. Laat intusschen de boter in de koekepan heel lichtbruin van kleur, doch heet worden, giet het mengsel erin en schep nu met behulp van een metalen lepel telkens het ei, dat zich gaat vastzetten aan den bodem van de pan, les Doe dit zoo lang, tot ongeveer de helft van de eimassa nog vloeibaar en de andere helft vast is geworden. Laat dan de omelette op een niet te heet vuur aan den onderkant goudfctruin van kleur worden, sla ze dubbel of in drieën en leg ze op een van te voren warmgemaakte schotel. Omelette met ham. Voeg hier aan de eieren tijdens het kloppen óp h 70 Gr. gebakte ham toe.'Handel ver'er op dezelfde wijze als in 't vorig recept is beschreven. Omelette met vleesehragout. 3jeieren, 3 lepels water, boter, peper, zout. Voor de ragout: ong. 3 d.L. melk of bouillon, 3 1. bloem, 1I/2 I- boter, iets zout. Hak het vleesch fijn; maak een sausje, door roerende de boter met cfe bloem te vefwarmen en uaarbij langzamer hand steeds roerende de melk te voegen. Roer dan het vleesch erdoor en maak deze regout op smaak af met wat zout, peper en d.v.k. peter- sselie. Bereid de omelette op de reeds bekéndè wijze. Bedek nu, als de omelette gereed is, de eene helft ervan met de regaut (die stevig mo«8 zijn), sla de andere helft van de omelette er over heen en leg de omelette voorzichtig op de schor tel. Inplaats van vleesch, kan mén hiervoor ook heel "geschikt b.v. garnalen gebruiken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 7