BESCHRIJVINGSRBIEF voor de 16e Algemeene Vergadering van den „Noordermarktbond", te houden op Woensdag 8 Mei 1929, des namiddags 1.30 uur, in het Hotel -Concordia" te Noordscharwoude. AGENDA: 1. Opening door den Voorzitter, den Heer S. BRUGMAN. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Jaarverslag van den Bondsseeretaris. 5. Jaarverslag van den Secretaris der Commissie van Beheer der markt. VOORSTELLEN: 1. Van liet Bondsbestunr. Het Bondsbestuur vraagt machtiging van de Algemeene Vergadering om tot algeheele vernieuwing van de bestaan de oude gebouwen te kunnen overgaan in 1930. 2. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur vraagt machtiging van de Algemeer.e Vergadering om nu reeds uit te zien en in het bezit te komen van een geschikte gelegenheid, welke dienstbaar ge maakt kan worden voor een beter betaalkantoor en verga derlokaal. 3. Van de afdeeling „L.T.B.", Langendijk. Ce afdeeling Langedijk L.T.B. stelt de algemeene ver gadering vcfor: a. Een zoodanige regeling te maken, dat degenen, die op monster veilen, niet meer behoeven plaats te nemen in een vaartuig van een anderen aanvoerder, doch deze op de beurt van hun nummer te laten veilen. Toeliehting: Voor vele aanvoerders is het opnemen van passagiers verre van aangenaam en wordt de aandacht soms van do door hem aan te bieden partij afgeleid. Het is heel goed uitvoerbaar om op boven omschreven wijze deze zaak op te lossen omdat voor stagnatie niet gevreesd behoeft te worden. Immers, de monsternummers zitten dan door de anderen heen en deze komen dus ook ge leidelijk aan hun beurt. Prac-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is bereid hiermede een proef te nemen, terwijl de veilingleider zal kunnen beslissen om zoo noodig deze regeling op te heffen als ze niet voldoet. b. Van dezelfde vereeniging. Het nummer afgeven zoodanig te regelen, dat behou dens een stillen tijd de loting voor elke soort op een vastgestelden tijd geschiedt, bijv. voor roode kool te 7.45^ voor gele te 8.15 en voor witte te 8.45. Verder dat de aan voerders in hun schuit de monsters op een willekeurige plaats het nummer moeten ontvangen, op straffe van niet te mogen veilen, en deze regeling streng te handhaven. Toeliehting. Het voorstel zelf maakt eene toelichting overbodig en bedoelt orde en regelmaat in dezen te bevorderen, het geen vooral door de tijdsbepaling - zeker zal ge schieden. Prae-advies van bet Bondsbestuur. Het Bestuur stelt voor om deze regeling bij wijze van proef aan te nemen. 4. Van de Vereeniging „Nieuw Leven". De Vereeniging „Nieuw Leven"1 stelt aan de Algemeene Vergadering voor: B;e „Noordermarktbond" dringt er bij de Vereeniging- „Be Koophandel"1 op aan, dat minderwaardige producten niet meer worden verzonden naar 't buitenland. Toeliehting. Gezien de uitgebreide en kostbare reclame, welke voor ons product in het buitenland wordt gemaakt, was „Nieuw Leven" van meening, dat minderwaardige pro ducten onze grenzen niet mogen passeeren. In de eerste plaats,- doordat een zoodanig product voedsel zou zijn voor onze concurrenten en zij mitsdien op de minderwaardigheid zouden kunnen wijzen. Ten tweede, doordat het minderwaardige product in het binnenland eerder op de plaats van bestemming zou kunnen zijn en dart ook nog als behoorlijk volksvoedsel zou kunnen worden genuttigd en ten overvloede geen re kening behoeft te worden gehouden met concurrentie. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is de meening toegedaan, dat het voorgestelde niet voor uitvoering vatbaar is en acht dit pfactiseh onuitvoerbaar. 5. Van de Tuinbouw Vereeniging N. NiedorpWinkel, Genoemde Vereeniging stelt aan de Algemeene Vergade ring voor, de overkapping voor de vaartuigen open te houden tot 's avonds 9 uur. Tot dat uur toezicht te doen houden en te beletten, dat er ledige vaartuigen vast gelegd worden. Toelichting: Voor de vrachtvaarders, die van verre komen, is het eoms 'ondoenlijk om aan de veiling te zijn vóór hett uur waarop gesloten wordt, en is het zeer onaangenaam als men geen goede plaats kan bemachtigen, omdat ledige schuiten deze reeds bezet hebben. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur zal in verband met dit voorstel de gelegenheid ópen stellen tot 's avonds 8 uur en wie* dar, nog later komt zal zich, in uitzonderingsgevallen kunnen wenden tot den keurmeester Groenveld, die dan alsnog gelegenheid kan geven om binnen de ge bouwen te komen. 6. Van de Vereeniging Waarland en Omstreken. De tuinbouwvereeniging Waarland en Omstreken stelt aan de Algemeene Vergadering voor: D|at in de eerste plaats gebruik mag gemaakt worden van de overdekte plaats ruimte voor beladen vaartuigen, die den volgenden dag worden geveild. Toelichting: Daar het blijkt, dat de overkapping vaak wordt ge bruikt voor ledige vaartuigen, is het gewenscht, dat die dan in de laatste plaats aan de beurt komen. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur is het met de voorstellende Vereeniging eens en zal zorgen, dat er aan dezen wenseh tegemoet wordt gekomen. 7. Van de Vereeniging Sint Maarten. Do Algemeene Vergadering drage het marktbestuur op, een grondige wijziging aan te brengen in de verpakking van sommige producten en het daarheen te leiden, dat in die gevallen de zak wordt vervangen door de krat. Toelichting De leden van de Tuinbouwvereeniging „St. Maarten' voelden op de laatst gehouden ledenvergadering alge meen dat er aan de verpakking van sommige nunner producten nogal wat haperde. Genoemd werden: vroege aardappelen en uien. Voor deze producten vond men de zak een heel ondoelmatig verpakkingsmateriaal. Men dacht, dat het product veel meer tot zijn recht zou komen, indien het bij den tuinder in de krat ging en daarin bleef, tot het den consument had bereikt. Ook bij het onverhoeds optreden van aardappelziekte, zou de krat verre boven den zak te verkiezen zijn. Men was algemeen van oordeel, dat met het oog op de handelsbelemmeringen in het buitenland, waar wij machteloos tegenover staan, de meeste zorg moest worden besteed aan ons, toch zoo uitstekend product^ en dat die zorg niet mag ophouden bij de veiling!. Aangezien betere verpakking ook den handel ten goede komt, mag men verwachten, dat ook de handel wel zal willen medewerken. Prae-advies van het Bondsbestuur: Hoewel het zeer gewenscht geacht mag worden, meent het Bondsbestuur, dat het praktisch nog niet uitvoer baar zal blijken en zeker niet als in de bedoeling ligt van de Vereeniging St. Maarten, welke reeds alles in kratten bij de tuinders zou willen deponeeren. 8. Van de Vereen. „Die Eendracht", te Oudkarspel. De Vereeniging „De Eendracht!'1 stelt aan de Algemeene Vergadering voor om het afgeven van bonnen geheel af te. schaffen. Toelichting: De Vereen. „D;e Eendracht" is de meening toegedaan, dat na afloop der veiling ongeveer dezelfde personen er steeds op staan te wachten, hun producten op een bon te verkoopen, en daar de kooper dit zeer .goed weet, meent men, dat dit de markt naar beneden kan nouden. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur kan1 met het voorstel, om het bonnen- stelsl geheel af te schaffen, niet geheel meegaan en meent derhalve dit te moeten ontraden. Het is van oor deel, dat er bonnen mogen afgegeven worden uitslui tend voor noodzakelijk gebleken bijladingen om deze wagons niet noodeloos op te houden.' 9a. Van de Tuindersbond „Harenkarspel Oost". De Tuindersbond „Harenkarspel Oost"- stelt aan de Alge meene Vergadering voor, om bij vriezend weer het op mon ster veilen zóó te regelen, dat men niet meer dezelfde deur in en uit moet gaan. r Toelichting: Het bleek ook dezen winter weer hoe moeilijk het is wanneer allen door een en dezelfde deur moeten gaan. Zij acht het noodig een deur in het Zuideinde te maken voor ingang om de noorddeur weer uit te gaan. Dit wordt een groote verbetering geacht. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur is het met genoemde Vereeniging eens, dat de. tegenwoordige situatie niet de gewenschte is. Het boven aangegeven middel zou echter niet af doende werken en moeilijkheden opleveren om telkens het afmijntoestel te moeten passeeren. Het is echter gaarne bereid met het te verwachten nieuwe gebouw ook rekening te houden met het veilen op monster, b. Van dezelfde Vereeniging: Het zou genoemde Vereeniging wenschelijk voorkomen als men, gedurende het rangeeren,, kon doorgaan met het verladen der producten. Toeliehting Het blijkt steeds, dat er te lang gewacht moet woe den gedurende den tijd, dat er gerangeerd wordt, het geen menigeen in ongereede brengt en men bovendien de kans loopt daardoor laat thuis te komen. Prae-advies van het Bondsbestuur: Zoolang er geen uitbreiding van de laadterreinen tot stand is gebracht, zal er aan dezen wensch niet tegemoet gekomen kunnen worden. Er wordt echter op deze uit breiding krachtig aangedrongen, waarmede dan alles een beter en geregeld beloop zal kunnen krijgen. 10. Van het Bestuur: Het-veilen der goede producten onder het U.C:.B.-merk. Toelichting: In eene bijeenkomst van „de Vierbond", welke plaats had na onze bestuursvergadering van onzen Bond, Waar in bovengenoemde voorstellen aan een prae-advies on derworpen werden, werd onder meer ook behandeld, de goede producten aan de veiling aan te duiden als goed voor het U.C.B-merk. De voordeelen, hieraan verbonden, kwamen sterk naar voren, waarom de daar aanwezige bestuursleden besloten om ook deze aangelegenheid alsnog op onze Algemeene Vergadering ernstig onder de oogen te zien. Hier zij reeds vermeld, dat de daar aanwezige vei lingsorganisaties vrij stellig met de nieuwe campagne deze regeling reeds zullen treffen. RONDVRAAG. (Schriftelijk in te dienen). Dje afgevaardigden worden verzocht bij het binnenkomen de presentielijst te teekenen. Namens het Bestuur J. KLIFPEN, Secretaris* J A A R VERSLAG van den „Noordermarktbond" over het jaar 1928, uit te brengen in de 16e Algemeene Vergadering, te houden op Woensdag 8 Mei, 's middags 1.30 uur, in het Hotel „CONCORDIA te Noordscharwoude. Mijne ILeeren, Alvorens ik mij neerzet om u een overzicht te geven van de werkzaamheden van onze marktaangeiegenheden en al wat daaraan vast zit, mag ik graag eens eenige voorgaande, verslagen lezen. Ik bemerk dan, dat mijn verslag van 1920: nogal van somberheid getuigde, al meende ik daarin toch te moeten opmerken, dat, al ging het in dat jaar niet voor den wind, de doodsklok nog niet behoefde geluid te worden over onze „koolstreek", zooals sommige pessimisten toen bijna geloofden. Het was, volgens diegenen zoodanig ger steld, dat, we met alle tarieven, uitbreidingen en dergelijke zóóver gevorderd waren dat we óf graan óf peulvruchten, moesten telen, ofeen geheel nieuwe richting uit moesten. Nu hebben we een open oog voor wisselbouw en-eveneens voor nieuwe cultures, b.v. glas- of bollencultuur, maar het is toch niet geheel bewaarheid, dat het bouwen, zooals we dat gewoon waren, geen loonend bestaan meer zou kunnen geven. 'tls wel opmerkelijk, dat we juist nadien -twee zulke gunstige jaren in ons bedrijf hebben meegemaakt. iMochir ten we in het teeltjaar 1927'28 ongekende hooge prijzen ontvangen, vooral voor onze winterproducten met name: roode en gele kool, ook in het afgeloopen jaar heeft zich in menig opzicht doeu kermerken als een' jaar, waarin onze producten nog steeds een gewild volksvoedsel bleken to zijn. Alvorens ik met u in deze goede stemming doorgay wil ik even nagaan hoe onze campagne is verloopen. 'tZal u daarbij opvallen, dat het ons niet aan wisselvalligneden heeft ontbroken. Hadden wij vrij zeker verwacht, dat het met ons eerste product, onze vroege aardappelen, goed zou loopen, hoe geheel anders is dit uitgeloopen, matig voor den allereer- sten en zelfs niet loonend voor den lateren oogst. Die oorzaak zal voor een groot deel gezocht kunnen worden in den onbelemmerden invoer van groote kwantums buitenlandsche aardappelen, waardoor ons eigen produet een gevoelige knauw werd toegebracht. Met de bloemkoolbouw is het beter geweest. Hoewel een zeer riskant artikel, zoowel met de teelt als met de bedon gen prijzen, meen ik toch, dat er gemiddeld niet te klagea is geweest, althans aan' onze markt is een vrij goede aan(- voer geweest met zeer goede prijzen voor dit artikel, zoo dat deze bouw in doorsnee goed loonend was. Met de vroege koolsoorten is het zelfs uitstékend gegaan, de teelt was dit jaar goed en er werden voor roode en gele kool goede prij;- zen bodongen, terwijl er voor de vroege witte, welke hier nogal tamelijk veel verbouwd worden, ongekend hooge prij zen besteed werden. Hiervoor is een extraatje gereserveerd, bracht de herfst-wittekool een zei prijs op. Dé uienteelt was wat ongelijk. Zij, die vroeg met hun product waren, hebben ongetwijfeld best geteeld en konden al spoedig wat afzetten tegen loonende prijzen. D'e latere uien deed het niet zoo goed en was niet mooi van vorm. Dé prijzen waren goed tot zeer goed. De strenge vorst Iiecft aan dit product, wat overgehouden moest worden, groote schade aangericht en dientengevolge kon de afzet niet regel matig doorgaan. Voor velen zal de opbrengst zeer goed ge weest zijn, althans voor diegenen, die zoo goed als uitver kocht waren. Voor de z.g.n. overhouders zal de uitkomst minder goed zijn al is het wellicht toch nog een loonende bouw geweest. Zoo kunnen we met gerustheid constateeren, dat de teelt van deze genoemde producten, zoowel wat de opbrengst als de prijzen betreft, reden tot tevredenheid heeft gegeven,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 8