- - faf Een en ander zal voor een vrij groot deel toegeschreven kunnen worden aan de droogachtige middenzomer. (Met de teelt der winterproducten liet het zich niet roos kleurig aanzien. Al wisten we, dat er, bemoedigd door het voorgaande jaar, veel was uitgezet, zoo meenden we aan vankelijk toch, dat er beneden het middelmatige geteeld zou worden; voor een groot deel omdat er zooveel „val- lers" in voorkwamen, zóó zelfs, dat enkele onzer ledige,, ih plaats van volle velden hadden. Ik EeU en ander was voor velen reeds een aanleiding om> wat te koopen, en aangemoedigd door een goede beurs van het voorgaande jaar, werden er al spoedig hooge prijzen besteed voor te velde staande roode en deensche witt.ekool. ook mede ten gevolge van de goede prijsnoteering voor de zomerproducten. De laatste maanden kwam het water los, bijgestaan door groeizaam weer, waardoor wij na een maand (half October) voor het feit kwamen te staan, dat het met' den kooloogst nogal zou schikken, en voor we nog een maand verder waren, ontdekten we, dat we op een enkele uitzondering na, niet bij machte waren al het zoo rijkelijk geteelde binnen onze muren te bergen. WK Deze buitengewone toestand, want dat was het toch, was voor velen een ontnuchtering. Zij, die voor een tamelijk hoogen prijs hun eigen tekort meenden te moeten aanvullen^ kwamen door deze wisselvalligheid tot de ontdekking, dat al hetgeen bijgekocht was, juist overbodig was. We kunnen hieruit leeren, dat we allen een beetje voor zichtigheid moeten betrachten en nimmer uit het oog mo gen verliezen dat, waar het natuurkrachten betreft, wij. §'oor de grootste verrassingen kunnen komen te staan, ■aarin wij kleine menschen ons ganschelijk kunnen vergissen, --t Voegen we hieraan toe het buitengewoon zachte weer in de maanden November en D'ecember, dan behoeft het Ifsgcen betoog, dat er toen reeds heel wat producten afgezet' terden tegen geen loonende prijzen. Eeeds in die dagen moesten we aan onze markt een record aanvoer onstateeren, waarbij 63 wagons van 10.000 K|.G. op één lag werden verhandeld. Hiermee waren de klachten, van geen voldoende aanvoer in deze twee bedoelde maanden, oipgeheven. En tot ons groot genoegen kunnen we hiervan MBelding maken, omdat ook dit afgeloopen jaar wederom ge bleken is, dat onze menschen het „alles veilen" goed ven- staan, behoudens een enkele uitzondering, waarbij anderen hog steeds in den weg loopen met hun geparasiteer op een bon. De inventarisatie van 15 December bracht ons weer een record, niet minder dan 4843 wagons producten bleken aan onze |Miarkt aanwezig. Dit sloot tevens in dat we een geregelden £|fzet moesten behouden om alles op tijd aan den man te Gelukkig kwam ook hierin moeder natuur ons te hulp Met een gestrengheid, als voor de meesten onzer onheuge lijk, heeft de vorst schier alles wat aan de natuur wad blootgesteld weggemaaid, waardoor een groote behoefte aan obs product ontstond. HfDle prijzen liepen in die periode vlug op en de gezichten stonden plotseling in een goede plooi. En zij, die hiervoor in de gelegenheid waren, hebben dan ook van dit buiteiy- swone weer een gunstig gebruik gemaakt. Alles was in |tie dagen in rep en roer, wat wielen had reed, behalve het rollende materiaal van de Spoorwegen, dat ons in geert oldoend aantal bereikte om aan alle aanvragen te voldoen. Echter meenen we toch, dat we van deze strenge winter- eriode ook nog wel nadeelige gevolgen hebben gehad, blijkbaar zijn er door sommigen in die dagen en daarna, linderwaardige producten, wellicht willens en wetens, weg- ezonden. Dat dit stagnatie moest verwekken, behoeft hier Seen betoog. 1 Strafbepalingen bleven niet uit, voor zoover het onze eigen menschen betrof. Echter is er nog een categorie van menschen, waarop wij als marktbestuur geen voldoende controle kunnen uitoefenen en zij toch waren zoo ruimschoots in de gelegenheid zich hieraan schuldig te maken. Stagnatie bleef niet uit, mèt den winter verdwenen in hetzelfde tempo ook de allerhoogste prijzen. Toch kan er jjgftg steeds voor een goeden, loonenden prijs, afgezet worden, hetgeen u ook wel zal blijken, als ik u vanaf deze plaats kan zeggen, dat er in de maand Maart ruim een milliocn gulden aan onze markt werd verhandeld. .-fl Hoewel dit laatste cijfer geen betrekking heeft op ons omzetcijfer van het boekjaar 1928, houdt dit toch nauw ver band met de inkomsten van het werkjaar onzer leden. Wat ons boekjaar 1928 wèl heeft gebracht? Een recordcijfer voor ons van f 4.922.315.66. IflB Dit is wel geen Nederlandsch record, maar heeft onze ^ir|harkt toch in de rij der veilingen op de tweede plaats gee bracht in ons land. jfÉ£Mijne Heeren,. dat is toch zeker ons aller verwachtingen overtroffen. Het spreekt vanzelf, dat hiertoe sterk hebben bijgedragen de goede prijzen, welke onze producten moch ten opbrengen. D'it is natuurlijk niet bestendig. J/laar j wat wel bestendig blijkt, is de sterke toeneming van aan voer, welke door de jaren heen valt te constateeren en waarvan, als de teekenen zich niet bedriegen, het einde nog niet is te voorzien. fsliïDiaarop mag mijns inziens gebouwd, zoo vast als een rots. Hierdoor wordt uw bestuur in de gelegenheid gesteld, met. uwe hulp, alles wat noodig mag blijken voor den goeden gang van zaken aan onze markt en laadplaats, tot stand te brengen. Êgjjê Hierdoor zijn we in de gelegenheid gesteld u voor uwe Éifproducten een overkapping te bezorgen, waarvan in de TJuinderij van 8 Eebruari 1928 geschreven werd: „de afme tingen zyn enorm, 't gebouw overheerscht door zijn groot- flche vormen alles in zijn omgeving"-. En toch voorspel ik u, dat het op den duur nog te klein zal blijken te zijn. ||||Mocht deze voorspelling bewaarheid worden, dan zult gij uw Bestuur zeker in de gelegenheid stellen, ook in da T naaste toekomst de eenmaal begonnen vernieuwing tot het geheel volmaakte in te richten, zeer ten gerieve van de aanvoerders zoowel als voor de kooplustigen. Mijne Heeren, alvorens ik verder ga, wil ik even met u nagaan, wat er dit jaar bovendien door uw markt bestuur is gedaan. Eir werden in het afgeloopen jaar 9 bestuurs- en twee algemeene vergaderingen belegd. Een tweede algemeene vergadering was noodzakelijk geworden om de financieele aangelegenheden, benoodigd voor nu en later, statutair vast te leggen. Uw Bestuur was vervolgen-s vertegenwoordigd op de Lan delijke en Provinciale Algemeene Vergaderingen, alsmede telkens op de ledenvergaderingen van de Vereeniging „De Koophandel" en waar onze vertegenwoordiging ook maar gevraagd werd. Verandering in uw Bestuur had dit jaar plaats, door de benoeming tot keurmeester aan onze markt van den. Heer S. Groenveld, die daardoor als lid van het marktbe stuur meende te moeten bedanken. In zijn plaats werd door de Vereen. Waarland en Omstreken benoemd de Heer G. Jongejan. Verder bleveaa allen op hun post en hebben blijken gegeven een plaats in dit lichaam waardig te zijn. De bestuursvergaderingen werden uitstekend bezocht en de samenwerking is goed. Er hadden eenige wisselingen in ons marktpersoneel plaats. Door de benoeming als -controleur voor het U.C'.B. zag de Heer J. Swart zich genoodzaakt als onzen keurmees ter te bedanken. Genoemde heeft in al de jaren, vanaf de oprichting onzer markt, zich als een plichtsgetrouw ambte naar onderscheiden en we hebben hem noode zien heengaan Vervolgens is als controleur aan onze markt aangesteld de Heer Leuring, in de plaats van den Heer M. v. d. Berg," die wegens vertrek bedankte. We willen hopen, en hebben reden tot vertrouwen, dat de nieuw benoemden evenzoo correct hunne functies zullen waarnemen als hunne voorgangers. Ook het overige pen soneel heeft zijn opgelegde taak vol ijver vervuld. Ons ledental begeeft zich weer in stijgende lijn; bedroeg dit het voorgaande jaar 1441 leden, thans tellen we 1457 leden, hetgeen het beste bewijs is voor de toekomst. Nog zij vermeld, dat evenals het voorgaande jaar een overeenkomst werd getroffen met schipper D. Blom, om gedurende de vorstperiode het ijs om en bij de veiling en laadplaats open te houden. En er mag gezegd worden, dat hij met bewonderenswaardige moeite zich van deze taak gekweten heeft totdathet niet meer doenlijk was om er met den motor door te breken. Het hakken, door ander personeel, heeft niet die resultaten opgeleverd naai' ver houding van de kosten en het zal een open vraag blijven of er naar geen andere regeling moet worden uitgezien om als het weer zóó streng vriest, tot betere uitkomsten te komen. !M. H„ hiermede heb ik, naar ik meen, de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar medegedeeld. Ik hoop, dat u met mij aal kunnen concludeeren. dat het tuin dersjaar 1928'29 goed is geweest, dat ons tevens kracht zal geven om de toekomst met een ruimen blik tegemoet, te gaan, niet alleen voor onze eigen bedrijven, maar, dab we ook een open oog zullen blijven houden voor een steeds grootere uitbreiding. Veel zal onze hand dan vinden te doen wat op verbetering wacht, hetgeen alleen zal kunnen gebeuren door eendrachtig samenwerken. Dat het zoo mag blijven doorgaan! Ik dank u! J. KLIFEEN, Secretaris. Aanvoer „Noordermarktbond" 1928. JAARVERSLAG van de Commissie van Beheer van den „Noordermarktbond" over het jaar 1928. Mijne Heeren. Mag ik zoo vrij zijn even mijn Jaarverslag aan te biet den, om hier inzage van te nemen, ten einde den gang van zaken na te gaan, betrekking hebbende op onze Markt- aangelegenheden Ik zou dan willen beginnen met te constateeren, dat het jaar 1928 voor onze Markt geen onvoordeedig jaar is ger weest, als wij de nieuwe overkapping bezien. Dit is zeker weer een groote verbetering, en verdere plannen nangen al weer in de lucht. Ik maak mij sterk dat ze tot uitvoering zullen komen. Ik heb op het oog de verdere overkapping met nieuwe veiling, en verder de uitbreiding der laad plaats. Het laatstgenoemde heeft dezen winter terdege be wezen, dat dit zeer noodig is en ik spreek dan ook den wenseh uit, dat dit- gebeuren zal. En dan is het zeker ook voor onze leden geen onvooi- de-elig jaar geweest, als u den jaaromzet in oogenschouw neemt, welke ik hier laat volgen, waarbij ik dan eveneens den omzet in 1927 en '26 er aan zal toevoegen. 1928 1927 1928 Januari f 634.644.48 f 194.434.53 f 392.027.31 Februari - 817.889.33 - 271.349.58 365.280.89 Maart - 1.019.564.51 - 356.075.99 650.441.55 April - 409.770.30 - 448.040.90 392.466.03 Mei - 65.252.95 - 90.257.94 J- 50.839 22 Juni - 67.106.75 - 113.021.39 75.405.70 Juli - 348.820.63 - 417.756.64 348.619.21 Augustus - 463.849.68 - 230.400.65 214.776.22 September - 253.992.30 - 171.933.55 81.912.71 October - 333.083.91 - 184.212.08 'r 39.626.78 November - 222.095.64 - 214.449.44 127.949.82 December - 286.242.18 - 310.45-4.45 141.624.94 f4.922.315.66 f3.002.387.14 f2 .930.970.38 15604975 K.G. Roode kool 6120550 Gele kool 4117190 Witte kool 17869000 Deensche witte kool 3505342 Uien 877750 Peen (losse) 12090235 Aardappelen 498550 Zilveruien 185731 Spercieboonen 5049 Snijboonen 3660 Tuinboonen 179875 Kroten 1175 Rapen 400 Rammenas 212150 Rhabarber 270 Spruitkool 1611/2 Peulen 51989 bos Peen 875285 stuks Bloemkool o/o f 42.016.28. Omzet over 1928 f 4.922.315.66 Aan keuringsboete is ontvangen f 267.20. In het afgeloopen jaar zijn er in totaal 67 keurbonnen afgegeven. 39 maal werd een boete geheven van 5o/o, 28 maal werd een boete opgelegd van lOo/o. Dit sluit in koopvernietiging. 15 Keuringen werden" gehouden op aardappelen, waar van 7 partijen te licht waren en 8 partijen wegens groenen of drielingen werden afgekeurd. 18 maal voor Zilvernep, gewone nep en uien. Ook moesten wegens strenge controle voor zendingen naar Amerika nog al eens partijen uien overgezocht worden, doch hier werd geen keurbon afgegeven. Een enkele maal kwam het voor, dat de afwijking zeer gering was, in welk geval de prijs wat verlaagd werd. Het is zeker een gelukkig verschijnsel, dat wij kunnen constateeren, dat het aantal bekeuringen, in aanmerking genomen het groote aantal partijen, welke het verloopen jaar wederom zijn aangevoerd, zeer gering -is. Laten wij allen er aan medewerken, dat het aantal bekeuringen steeds minder wordt. Ik geloof, dat een woord van dank op zijn plaats is voor de beide keurmeesters, voor de wijze waarop zij hun soms moeilijke taak hebben uitgevoerd. Mijne Heeren, wij hebben thans onzen tweeden keur meester vanaf de stichting van den N.M-B. Onze keur meester Swart is de eer te beurt gevallen om met 1 Juni j.l. aangesteld te worden als vaste keurmeester van heil Uitvoer Controle Bureau. Als Commissie van Beheer hebben wij den heer Swart onzen gelukwensch met deze benoe ming aangeboden. Wij zeggen den heer Swart van deze plaats hartelijk dank, voor de wijze waarop hij die vela jaren zijn taak als keurmeester heeft vervuld, en voegen daar onmiddellijk den wensch bij, dat het hem goed mag gaan in zijn nieuwe betrekking. Zooals u allen bekend zal zijn is als keurmeester, in plaats van den Heer Swart, de Heer S. Groenveld benoemd. Wij willen hopen, dat de Heer Groenveld zijn taak naar behooren zal weten te vervullen, de taak is zeker niet gemakkelijk,' maar het zal zeker goed gaan bij een onpartijdig optreden; dat wil zeggen, zonder onderscheid des persoons. Door de Commissie van Beheer werden de bescheiden van den Marktbctaalmeester steeds op tijd gecontroleerd en als altijd keurig in orde bevonden. Wij zijn dan ook steeds vol lof over onzen eersten ambtenaar; alle waardeering voor zijn werk. Wij danken hem en met dit laatste woord wil ik alles zeggen. Er is mij niet bekend, dat er klachten over personeel of beambten zijn binnen gekomen. Ieder doet zijn plicht, alles gaat naar wensch en ook hun past een woord van dank. Nog zij even vermeld, dat door bedanken van den contro leur van het Marktgebouw, den Heer v. d. Berg, in diensf plaats is benoemd de Heer Leurink. Wij spreken den wensch uit, dat deze zijn functie evenals zijn voorganger, naar aller" genoegen zal waarnemen, tot volle tevredenheid van het Marktbestuur. De Commissie vergaderde het afgeloopen jaar vijf maal; dit is zeker weinig te noemen, doch meerdere malea zou vergaderen noodig zijn geweest, indien onze veilingleider niet steeds vele zaken aangaande de veiling en al wat hier mede in verband staat,, in goede banen wist te leiden, Van zeer nabij is mij bekend, 'dat deze taak altijd lang geen gee makkelijke is, ja zelfs zeer ondankbaar, maar toch, het is mij eveneens bekend dat het zonnetje ook wel eens meer malen schijnt, en dat doet hem zeker goed. Ootjers, ontvang een woord van warmen dank, voor uwe zorgen voor veiling en aanvoerders. Ik heb even van te voren genoemd, dat tot keurmeester der Veiling was benoemd de Heer Groenveld, waardoor hij zich zag genoodzaakt te bedanken als Bestuurslid van da Commissie van Beheer, en werd door Waarland en Omstre ken in zijn plaats aangewezen de Heer G. Jongejan. Ik meen hiermede de voornaamste werkzaamheden en be vindingen der Commissie van Beheer te hebben weerge geven. Op het oogenblik vlot het niet met de prijzen der pro ducten, dit is zeker voor velen een tegenvaller. Wij zullen hopen, dat deze inzinking van korten duur mag wezen, dit zou nog duizenden guldens schelen in de laadjes van den Handel en de Tuinders. Zoo ik zeg, laten wij maar hopen, weten doen wij het toch niet, dit is al zoo vele malen geble ken. Al is alles duister, laten wij er dan toch voor zorgen, dat wij eendrachtig samenwerken, tot bevordering van den bloei van onze veiling. Moge het Bestuur op uw aller medewerking rekenen, zoo wel aanvoerders als beambten en personeel; dat een elk zijn belang begrijpt in dezen grooten schakel, dan twijfel ik er niet aan of onze veiling zal groeien en bloeien, tot welvaart voor ons allen en van de geheele streek in het algemeen.. Jb. DE BOER, Secretaris der Commissie vau Beheer,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 9