Proef- en SHioDljuEn „Kennierland" Radiorubriek Eerste Langedijker Radio-Centrale B. Schuitemaker Ir., Noordscharwoude Uit den Omtrek R.-K. GEDENKFEEST TE ALKMAAR. Te Alkmaar viert de R.-K. bevolking het vijfde eeuwfeest van het „Mirakel het H. Bloed". Er is een provinciaal eere-cpmité van ongeveer 80 leden onder patronaat van den bisschop van Haarlem. Zaterdagavond zijn de feestelijkheden ingeleid door 'de prediking van bekende R.-K. geesteelijken in de Alkmaarsche parochie-kerken ,en Zondag werden daar ter eere van fiet mirbkeT missen op- gediagen en preeken gehouden. Zaterdag a s. ontvangen de kinderen in dep muziektuin de algemeene H. Communie en Zondag wordt daar een openlucht-meeting gehouden, waar pater Baromaeus de 'Greve zaf spreeken en waar een koo rvan kerkzangers uit Alkmaar en om geving het „Te Deum" van Verhulst zullen uit voeren. Tijdens de feestweek worden er eiken dag too- neel uit voeringen gegeven, waaronder drie uitvoe ringen van Caldero's werk, „De Geheimen der Heilige Mis", een groot mysteriespel. Dr. Willibrord Lampen 'O.F.M. heeft ter eere van het vijfde eeuwfeest van het Heilige Bloed, dat thans te Alkmaar gevierd wordt, een rijk ge ïllustreerd werk uitgegeven, getiteld „Alcmaria F.u- charistica". 1 j Barthokmeus va nKeulen, die aan het einde der 15e eeuw te Alkmaar rector der Latijnsclie school was, vertelt in een kroniek hoe de parochiaan Folkert in de St. Laurenskers, doot den pastoor dier kerk geassisteerd, zijn eerste H. Mis opdroeg. Deze Folkert had in dienst van Jacob avan Beijeren i nde Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten bij Hoorn veel bloed van de Kabeljauwschen vergoten. Dit had hij verzwegen bij zijn priesterwijding in 1429* de dispensatie, die in dit geval noodig was. had hü dus niet gevraagd. Toen hij de eerste H. Mis droeg en door zijn geweten geplaagd .bevend de kelk met het H. Bloed aan zijn lippen bracht, vlioeide een ge deelte van de geconsumeerde witte wijn over zijn kin en baard en bevochtigde den bovenrand vau zij'n kasuifel. In de sacristie teruggekomen sneden de ont hutste priesters een gedeelte van het misgewaad, dat door het H. Bloed bevochtigd was, uit, ver brandden het en wierpen de asch in het z.g.n. „sacrarium" of heilig putje. Maar toen men het misgewaad weer wou herstellen, zag men vlak bij de uitgesneden plaats drie roode bloedvlekken. De verschrikte geestelijken besloten ook dit deel uit te snijden en zij verborgen het als ecen reli- quie in de kerk naast het altaar. I Joannes Gerbrandi vermeldt, dat nadat dit uit gesneden stuk, zonder dat anderen daarvan iets wisten, daar eenigen rijd had gelegen, er een engel God? verscheen aan een Alkmaarschen schipper, die met zijn vaartuig bij Vlissingen in nood ver keerde; de engel beloofde hem redding, en beval hem, de reliquie eer te bewijzen, waarvan dc engel tevens de plaats te Alkmaar aanduidde. De reli quie werd inderdaad gevonden. Geestelijken en gèloovigen lieten een beeld 'maken van den knielenden Engel met het kasuifel- stuk en men plaatste het' in het heilige kastjee, daar het door velen met ontzag langen tijd werd vereerd. Men bad er en vele zieken werden daar door genezen. Het oorspronkelijke houten beeld Werd later "door een zilveren vervangen, en op 1 Mei werd dit beeld elk jaar in processie rond gedragen. Het is zoek geraakt tijdens de Spaan- sclie troebelen. Na de Hervorming is eerst in 1569 de proccsr sie week gehouden; het laatst waarschijnlijk op fiiMei^i572waarna Alkmaar door de geuzen be zet werd. Na oen onderbreking van 325 jaar kwa men in 1897 de naburige Oudorpers voor het eerst weer ter bedevaart naar Alkmaar en in dat jaar had dc Haarlemsche bisschop het reliquie in eeen gouden doosje, met 24 diamanten afgezet, laten plaatsen. In 191.7 is te Alkmaar de Ver. „Vriendenkring van het Allerheiligste sacrament" opgericht, welke het initiatief nam om in navolging van Amsterdam' o pji Mei een stilten omgang te bonden en *s mor gens om 5 uur trokken dat jaar de R.-K. geloo- (vigen langs den vroegeren processieweg. De laatato maal namen 1500 katholieken aan dezen omgang) deel. Om practische redenen is de stille omgang thans pp den eersten Zondag in Mei gesteld. Ter eere van 'het vijfde eeuwfeest is thans t,. Alkmaar een tentoonstellingvan kerkelijke kunst geopend. t KAASFABRIEK „UilRKjSHOiRN". Maandagavond vergaderden de aandeelhouders van de ka tsfabriek üirkshorn in het café van den heer D1. Bruin. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer C. Francis, opende de heer G. Sehoorl de vergadering en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Volgt voorlezing der notulen welke ongewijzigd worden vastgesteld. Vervolgens komt aan de orde punt 2 vam de agenda: Voorloopige liquidatie-rekening. Door den penningmeester wordt bekend ge maakt ,dat de kaasfabriek en inventaris een to taalbedrag van f8408.57 heeft opgebracht. De heer C. de Vries vraagt inlichtingen over een post voorkomende op de rekening, n.l. verkoop van inventaris, welke door den voor zitter uitgebreid wordt toegelicht. Bepaling loon van den kaasmaker over de maand April. Hierover werd door verschillende leden het woord gevoerd, waarna tenslotte door het bestuur en door den heer de Vries een voorstel wordt ge daan. Het laatste in stemming gebracht, wordt verworpen met 27 tegen en 9 voor. Zoodat, den kaasmaker over April f135 zal worden uitbe taald en niet zooals de Vries voorstelde een be drag van c.a. f240. Daarna komt aan de orde benoeming commissie nazien der liquidatie-rekening. Benoemd werden J. Komen en S. Veter, welke de benoeming aan namen. In de rondvraag werden nog enkele kleine pun tjes besproken, waarna de voorzitter de vergade ring onder dank sloot. HUIS IN ELKAAR, GESTORT. Het sinds jaren onbewoonde perceel, bekend onder den naam „Magazijn, de Gevaarlijke hoek", is Maandagmiddag onder 'de last der jaren, bezwe ken. De heer Bakker, die het middengedeelte in gebiuik heeft, was bezig een oud stuk schoorsteen te verwijderen, toen plotseling een groot gedeelte in elkaar stortte. De heer B. kon zich door een overhaaste vlucht in veiligheid stellen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Daar het voorgedeelte is blijven staan, maar sterk naar de wegzijde overhelt, is deze gevaarlijke hoek nog gevaarlijker geworden. (N.-H. Dbl.j Nieuwstijdingen DOOR DEN TREIN GEGREPEN. In de stoombleekerij „Het Haasje" te IJsselmuI- den wilde een der knechts, de jonge Tromp, den drijfriem verplaatsen, tijdens 't loopen der machine Hij werd bij de moul»' gegrepen, meegesleept cm rondgeslingerd, tot de machine gestapt werd. Toen was de arfbe jongen zoo deerlijk gekwetst, dat hij, paar het ziekenhuis gebracht, spoedig daarna overleed. 5 DE MOORD TE HAARLEM Naar vernomen wordt heeft de dader van den te Haarlem gepleegden moord thans een beekentcriis afgelegd. Zeer waarschijnlijk zal echter toch een onderzoek naar zijn geestvermogens worden inge steld. TIMMERFABRIEK AFGEBRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd brand ontdekt in de houtzagerij en timmerfabriek yan Gebr. Westrik nabij het station Beekbergen, De brandweer uit Apeldoorn rukte met groot! mate riaal uit, doch toen zij ter plaatse kwam stond de fabriek in lichte laaie. Mede door gebrek aan water viel niet veel meer te redden. De fabriek is geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. 1 HET HUWELIJK VAN SIAMEESCHE TWEELINGEN. Aan Margarete Gibb, een 'der in de Vereenigdo Staten bekende Siameesche tweeelingen, werd te New-York verlo ftot het sluiten van een huwelijk geweigerd, omdat de tweelingen, ofschoon zij elk een aparten naam dragen, toch slechts één lichaam vormen en de verloofde van Margarete zich bij huwelijk aan bigamie zou schuldig maken Binnenland LUCHTDIENSr NEDERLANB-JNDIë. Ingediend is een wetsontwerp tot bevordering van het onderhouden van een luchtdienst tusschen Nederland en Ned.-Indië, door de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Ko loniën. Art. 2 der overeenkomst van 1927 verplicht dé K. L. M. zooveel mogelijk de totstandkoming van de lucht ver binding met Ned.-Indië na te streven. Dientengevolge zijn in de laatst verloopen maan den de proefvluchten gehouden, die allerwegen de aandacht hebben getrokken en de geleidelijke bereikbaarheid vafi een vaste verbinding hebben aangetoond. De proefvluchten zullen zoodra doenlijk wor den hervat. Om vervolgens met de inrichting van een vaste verbinding tijdig gereed te zijn, is het, noodig ,bereids financieele maatregelen te treffen. De K.L.M. rekent, den dienst in 1931 gere geld, waarschijnlijk een maal per week heen en terug, te kunnen aanvangen. Met het oog op de voorbereiding, de aanschaffing en beproeving van daarvoor bestemd materieel en de opleiding van personeel, zullen reeds spoedig uitgaven moeten worden gedaan en bestellingen worden geplaatst. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal de Staat dienen te helpen. Volgens het wetsontwerp wordt de in art. 2 de wet van 30 Juni 1927 genoemde som van f 500.000 gebracht op drie millioen gulden. De kapitaalverschaffing is gedacht deels in door hot Rijk te nemen aandeelgn, deels in een gelijdelijk en naar behoeften te plaatsen obligatieleening, waarvan het Rijk rente en aflossing waarborgt. Voor het bedrag, noodig voor de voorbereiding van materieel, te weten omstreeks 21/2 millioen gulden, is de eerst evorm gekozen. Voor het ver der noodige gedeelte zal de uitgifte van oblgaities diénen. Aangenomen wordt, dat op de exploitatie geen aanmerkelijke verliezen behoeven te worden ge leden, omdat 'verwacht mag worden, dat het pu bliek voor deze verbinding met haar groote tijd winst in vergelijking met andere middelen van vervoer, voldoend hooge prijzen zal willen be talen, EEN SCHILDERIJ UIT HET RIJKS MUSEUM GESTOLEN. Dinsdagmiddag kwam men in het Rijks-museum tot de ontdekking, dat er een schilderstuk gesto len was. Het doek, dat uit de lijst was gesnden, stelt voor de beeltenis van Anna van Brunswijk, de gemalin van prnsi Willem IV. Het is een werk van den bekenden schilder uit de 18e eeuw, Johan Heinrich Tischbein. Het schilderij, dat van 1753 dateert, is 48 x 38 c.M. groot en. werd in 1818 door het Rijksmuseum aangekocht. Het gestolen doek was naar een V.Dt-bericht meldt op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het museum geplaatst. Het is nog onverklaarbaar hoe deze diefstal heeft plaats gehad. Onmiddellijk na de ontdekking van de verdwij ning van het doek werd bij de politie aangifte ge daan, die thans in samenwerking met de justitie de zaak onderzoekt. Later is het schilderij terug gevonden bij een opkooper. Van de dief echter geen spoor. ARBEIDSBUREAU VOOR SLECHTr HOORiENDIEN. Het Centraal Bestuur van--hgl .Arbeidsbureau voor Slechthoorenden en c.a. 30 afgevaardigden van de plaatselijke commissies uit het geheele land hadden zich gisteren vereenigd in „Ons eigen Huis"' Vondelstraat 142, Amsterdam, der Vereéniging ter behartiging van de belangen van S.H. teneinde tot gedachtenwisseling te komen in zake diverse onderwerpen, nauw verbonden mét de te werk stelling van slechthoorende werkkrachten. Door diverse afgevaardigden werd o.a. rapport uitgebracht omtrent de regeling,, welke op dit gebied reeds door de Gemeentelijke Arbeidsbeur zen getroffen werd en hoewel meerdere rappor ten „gunstig" luidden, bleek wel, dat aan de in schrijving van slechthoorende en onvolwaardige arbeidskrachten nog lang niet overal de gewensch- te aandacht besteed wordt. Door eenige treffende voorbeelden werd nog aangetoond, hoe door algeheele samenwerking op dit 'gebied gunstige resultaten te bereiken zijn. Dank zij de vorderingen der moderne techniek konden de afgevaardigden, welke voor het mee- rendeel slechthoorend zijn, zich met behulp van microfoon en telefoon uitstekend verstaanbaar ma ken en had de vergadering een goed verloop. Wij ontvingen het Verslag van den Proeftuin „Kennemerland" "te Alkmaar over het jaar 1928. Uit de algemeene opmerkingen nemen wij het volgende over In den voorzomer van 1928 was de weergesteld heid voor de groenteteelt verre van gunstig. Vooral de maanden Mei en Juni kenmerkten zich door veel regen en door lage temperaturen. Ook bleven in eerstgenoemde maand de traditioneele nachtvorstenniet uit, waardoor op meerdere plaatsen de pas opgekomen aardappelen weer bij den grond afvroren. In den proeftuin was de schade door nachtvorsten betrekkelijk gering, hoe wel het loof op eommige plaatsen toch mini of meer was aangetast, zoodat het wel eens moeilijk heden opleverde de planten mét topbont goed te onderscheiden van die, welke door de nachtvorst een verkleuring van het loof hadden ondergaan. Ernstiger was het nadeel, dat de sla- en snijboo- nen ondervonden van de koude en de vele regens. Het zaad, dat in den vollen grond gelegd' was, kwam slecht op en de planten van onder glas gekiemde zaden bleven 11a het uitplanten weken lang kwijnen. Door het gunstige weer in Juli trad echter een belangrijke verbetering in en daar de geheele nazomer gunstig was, hebben vooral de latere gewassen zich goed ontwikkeld. Wat de inrichting van den tuin betreft onder ging die een verbetering doordat de vereeriiging een renteloos voorschot van f 7 500.ontving voor den bouw eener kweekkas, waardoor de proeftuin voor het vervolg in staat is komkom mer-, meloen- en tomatenplanten voor eigen bakf-- ken en warenhuis, alsmede voor de leden, die daaraan behoefte hebben, aan te kweeken. Om streeks half Februari kon. die kas in gebruik worden genomen. In het jaarverslag over 1928 lezen wij o.a. het volgende Hel ledental der vereeniging op het einde van 1928 bestond uit 183 persoonlijke leden, 23 ver eeniging, 3 donateurs en 11 gemeenten die sub sidie verleenden. Gedurende 1928 gaven zich 14 nieuwe leden en 3 vereenigingen op. Dieze aan groei van het aantal leden is te klein te noemen als ze beschouwd wordt in verband met de uit breiding van de cultuur in tuinbouwproducten, en waarschijnlijk zal de verstrekking van plantgoed uit de kweekkas wel helpen bijdragen tót vergroo ting van het aantal leden, maar gewenscht blijft dat elk lid en elke vereeniging in zijne omgeving zooveel mogelijk aandringt bij zijn collega's om tot het lidmaatschap toe te treden. Dit jaar werd aan de leden plantgoed uit! de kweekkas verstrekt van: tomaten, komkommers en meloenen, en uit den tuin; pootaardappels, bloemkoolzaden en witlofzaad. Gehouden werden dit jaar twee algemeene- en 6 bestuursvergaderingen. De aftredende bestuurs leden, de heeren G. Barten te Noordscharwoude en A. van Reenen te Bergen werden herkozen. De dit jaar aftredende heer O. J. Kieft t© Heiloo, wenschte niet meer in aanmerking te komen voor bestuurslid. D;e vereeniging verliest in hem een trouw en ijverig bestuurslid, die sedert de op richting der vereeniging in het bestuur zitting had. Als bestuurslid werd gekozen de heer R. W. A. Muyen te Heemskerk. Nog te vermelden is dat hét bestuur werkzaam is tot het tot stand brengen van een verwarming der broeibakken met stoom. Deze stoom wordt gebr,uikt om den grond in de bakken te verwar men en tevens vochtig te houden, doordat in. de aanvoerbuizen kleine gaatjes zijn, waaruit de stcom wordt vrijgelaten, en in den grond komt. Reeds heeft het bestuur de toezegging gekregen van de Provincie, dat zij een renteloos voorschot ter beschikking stelt. „WEEST UW EIGEN OMROEPSTATION." Velen zullen van meening zijn, dat bovenstaan de opwekking iets van hen eischt, dat de grenzen van het mogelijke overschrijdt. Na een weinig na- aenken zaf men bevinden, dat het niet zöo lastig is hieraan te voldoen als het schijnt en wel met behulp van het practische instrument, dat de radio technici in den laats'ten tijd hebben uitgewerkt om gramophoon-platen met het raido-toestel te reprcduceeren. Heeft men naast het radio-toestel zulk een gra- mophoon voorzien van een electrischen opnemeer, dan heeft men het in eigen hand, de radiot-program- ma's aan te vullen. Komt het niet voor, dat een lezing over b.v. stikstofbereiding gehouden wordt, op het oogen- blik, dat op een partijtje een foxtrot welkom zou zijn? De electrische gramophoon-weergave breengt hier uitkomst- 1 Men meene niet, dat speciale ontvangtoestellen vereischt zijn; ieder goed ontvangtoestel kan voor dit doel worden benut- j Vele ontvangtoestellen bezitten reeds aansluit- klemmen voor een gramophoon-opnemer zoodat het den bezitters van deze toestellen al Dijzonder gemakkelijk gemaakt is. Het is natuurlijk wel een hoofdvereischte, dat de electrische opnemer goed is. "Deze moet in 't afgemeen zoo gevoelig zijn, dat met "een twee- voudigen L.F.-versterker een krachtige luidspree- ker-weergave verkregen kan worden. Aan de gra- mophoon worden geen bijzondere eischen gesteld. Het uurwerk moet echte reen constanten gang bezitten en voldoende kracht hebben om de plaat 'door zwar epassages „heen te trekken". Hoewel strikt genomen, het opschrift va ndit stukje niet volkomen juist is, stélt de electrische gramophoon- weergave U toch in staat een programma naaj- keuze samen te stellen, eeen voorrecht, dat tof dusverre slechts ten deel viel aan 't omroepstation, Radio-Omroep Radio-Centrale KART KUIIT, Oodkarspei A 117 EERSTE PROGRAMMA. Hilversum. Vrijdag 3 Mei. 1010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 11.20 Concert. 12.15 2 Lunehmuziek. 2.05 2.45 Schooluitzending. 2.454 Gramofoonplaten. 4—5 Maak het zelf. 5.30—6 Radio-dokter. 87.15 Vooravondconcert. '7.157.45 Piano-recital. 8.0010.30 Een vroolijk programma. 10.4011.30 Dansmuziek. Zaterdag 4 Mei. 1010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 12.15 2 Lunehmuziek. 24 Aansluiting Tuschinsky. 45 Italiaansch. 5.306.30 Dinermuziek. 56.307.45 Jeugdtooneel „De Nachtegaal". 8 Concert V.A.R.A. 10.45 Vroolijk slot. TWEED,E PROGRAM.MA. Huizen. Vrijdag 3 Wei. 1111.30 Korte ziekendienst. N.O.R.V. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. 11.30—12 Ziekendienst N.O.R.V. 12.15-1.15 Lunehmuziek. I.152 Gramofoonplaten. 34 Vrouwenuurtje. 45 Gramofoonplaten N.O.R..V. 56.40 Concert. 6.407 Tuinbouwhalfuurtje. K.R..Ö. 77.25 Hondendressuur. 7.35 Concert en lezingen V.P.R.O. Zaterdag 4 Mei. II.3012 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.151.15 Lunehmuziek. I.152 Gramofoonplaten. 34.15 Kinderuurtje. 5.306.45 Gramofoonplaten. 5.457 Wonderlijke vertelsels. 7—7.30 Gramofoonplaten. 7.308 Lezing. 811 Concertavond. 11—12 Vroolijk programma. EERSTE PROGRAMMA. Huizen. Vrijdag 3 Mei. 1111.30 Ziekendienst. K.R.O. II.30—12 Ziekendienst N.C.R.V. 12.152 Lunehmuziek K.R.O. 34 Vrouwenuurtje. 15 Gramofoonplaten N.C.R.V. 56.40 Concert. B.407 Tuinbouwhalfuurtje. K.R.O. 77.25 Hondendressuur. 7.35 Concert en lezingen V.P.R.O. Zaterdag 4 Mei. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.152 Lunehmuziek. 34.15 Kinderuurtje. 5.306.45 Gramofoonplaten. 6.457 Wonderlijke vertelsels. 7.308 Lezing. 8 Concertavond Amst. ork. vereen. TWEEDE PROGRAMMA. Hilversum. Vrijdag 3 Mei. 1010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. '10.20—2.00 Lunehmuziek. 2.05 2.45 Schooluitzending. 2.454 Gramofoonplaten. 45 Maak het zelf. 5.306 Radio-dokter. 67.15 Vooravondconcert. 7.157.45 Piano-recital. 8.0010.30 Een vfoolijk programma. Hierna tot 11.30 dansmuziek. Zaterdag 4 Mei. 1010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 12.152 Lunehmuziek. 24 Aansluiting Tuschinsky. 45 Italiaansch. 5.306.30 Dinermuziek. 56.307.45 Jeugdtooneel „De Nachtegaal". 8 V.A.R.A. Utr. Sted. orkest,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6