NIEUWE 8 Land- en Tuinbouwartikelen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 4 Mei 1929 38e Jaargang II Firma R. J. HOUWING KEG'» THEE I pak KEG'» ZELFRIJZEND BAKMEEL Naaml. Venn. C. KEG's GROOTHANDEL ID «Wheeren-bmi NO 58 IMTERC. TELEPHOOR Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: firma I. H. KEIZER. - COURANT Redacteur J. H. KEIZfR. Bureel Hoordscharwoude. Advertentiën van 1—5 regels 7i cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte MIEHT I III, m ALKMAAR TOB NOOIT. KNAP UW EIGEN ZAAKJES OP. Fin Jeder zalt nur sieher auf sich selbst. SCHILLER. Ja. er zijn gelukkig nog wel menschen op wio wij rekenen kunnen. Als zij ons iets beloven, dan weten wij ook, dat zij het doen zullen, we kunnen veilig aannemen, dat het gebeuren zal. Maar we weten niet hoe het gebeurt; ze zullen onze be langen behartigen, dat is zeker, maar we heb ben er geen controle op. 'Ze kunnen iets verge ten, iets te goeder trouw bijvoegen; ze "handelen naar hun eigen initiatief, niet naar het onze. Als het. eenigszins kan kom dan zelf voor uw belangen op. Niemand weet beter wat u wilt en wenscht dan u zelf. Het lijkt zoo makkelijk1 „een zaakje door anderen te laten opknappen"'. Maar als wij veel van die zaakjes uit handen geven, komt er van onze groote zaak dikwijls; weinig terecht. Het geheel verbrokkelt, de zaak is niet meer van ons. Zoo ook op gees'telijk gebied. We hebben moei lijkheden, we zoeken een' oplossing, een hou vast. We vragen om raad en steun'."En dan zijn er ook altijd wel menschen, die we vertrouwen kunnen en die helpen wïllen. We laten anderen ■onze moeilijkheden oplossen, we probeeren ons zelf wijs te maken, dat we een levenshouding; hebben gevonden, maar feitelijk zijn we geestelijk niets rijker geworden. We hebben ons maar la den „bepraten". Alleen zélf kunnen we een oplossing voor onze leigen moeilijkheden vinden. Die denkbeelden van anderen kunnen ons wel helpen, zij brengen [ons ook weer aan het denken; soms ook' kan een ander onze eigen, nog vage gedachten om- der woorden brengen. Dan zijn hun denkbeel den de onze. Maar zoolang allerlei theorieën en filosofische uitspraken door ons hoofd warre len zullen we ons n,ooit iets eigen maken. Wat de een ons vandaag heeft ingepraïf, ont neemt de ander ons morgen weer. Niets is ons eigendom Laten we zelf zoeken, zelf zorgen. Onze eigen zaken behartigen. We kunnen hulp aanvaar den, maar zelf blijven we hoofdpersoon. Op eigen beenen staan, de baas zijn over enszelf en onze gedachten, dat alleen kan ïvenwicht brengen in ons uiterlijk en innerlijk leven. Dir. JOS DjE COCK Voor de lezers v.an dit blad geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag gratis zielkundig© idviezen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aan vragers. N. N. te Zi.S. Uw slappe wil is ontstaan, doordat gij overal Bn altijd voor alles een uitvlucht hadt. Maar als net onvermurwbare, onverbiddelijke gestrengheid van u geëischt wordt dat gij moet, dan zulti gij [Wilskracht ontwikkelen, al waart gij ook de slap- Ite sterveling ter wereld. Gij moet de noódzake Rijkheid, het heilige moeten op den voorgrond plaatsen, dan pas is succes mogelijk. Verzonden brieven. G. J. to N.S., P. te O;., K. H, te B.„ te Bi. Revue van de Week 30 APRIL. Het is op den twintigsten verjaardag van onze proonprinses, dat de Aprilmaand eindigt, welke mders zonnige, heerlijk-zomersche uren pleegt e brengen en clie in 1929 bijna geheel een aaneen schakeling was van wintersche, gure wéken. Een enkele maal schijnt de lieve lente het te zullen vinnen, dan zegeviert weer de soms zelfs vinnige umde, dewelke ook voorgenomen tochten naar de jeidscb-Haarlemsche bollenstreek telkens doet [uitstellen. Men weet, de verjaardag van prinses jJuliana wordt ditmaal tegelijk gevierd met den 53en van haar vader, den Prins-Gemaal, die op 29 April van zijn Zwitsersche reis in Patria te- Tegen inlevering van het strooibiljet bij Uw winkelier en daarbij tegelijk bij aan koop van: 2 onzen K E G's THEE ontvangt U gratis ter waarde van 20 cents. KEG's THEE in prijzen van: 48, 42, 39, 37, 32 en 27 ets. per ons. Vraagt Uw winkelier ZAANDAM Een spannend boek voor jou. üïe rTQQ|(? I0ÜD voor fDÜ Wie BAAI TAB,»! van GRUHO ro'oW lJfe_krijgl «|- er gratis bij! J.GRUNO's (ECHTE fRIESCHE AAI-TABAK leb buitengewoon tegen zeer lagen pnp rugkeerde. Om 'begin der volgende maand met H.M. de Koningin naar Zwitserland terug te keeren voor een verblijf in Montana (Kanton Wallis), terwijl de Koningin voornemens is, op de doorreis een bezoek te brengen aan den Bonds raad van Helvetië, te Bern. Onze Koningin is intusschen voornemens, vóór haar vertrek naar het buitenland een bezoek te brengen aan het nieuwe Academisch Ziekenhis te Leiden, en wel speciaal aan het Boeirhaave-kwartier. Aan beide zijden van het Haagsehe Binnenhof is in de achter ons liggende week hard gewerkt. De Tweede K amer vatte den 23en de behandeling tusschen het Rijk en de Gemeenten weer aan. En de „goede kans", dat dit zoo belangrijke wets voorstel voor den Senaat rijp zal worden gemaakt, is niet verminderd. Het staat nu officieel vast, dat ons Lagerhuis op 17 Mei a.s. definitief uiteen gaat, terwijl het ook zeker is, dat de Eerste Ka mer het financieele ontwerp, zooeven genoemd, niet meer zal behandelen in het openbaar vóór het komend zomer-recès. Wèl denkt de Eerste Kamer nog af te doen: de Ziektewet en het initia tief-ontwerp van de heeren v. d. Heuvel c.s.„ die den 8en Mei a.s. in de senatoriale afdeelingen zullen worden onderzocht. Bij de behandeling van het ontwerp betreffende de financieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten, mocht minister De Geer, zij het dan niet zonder kritiek op den inhoud der wetsvoordracht van verschillende kanten, óók van Vrijz.-democra- tische, bij monde van mr. Oud, woorden van. warme hulde en waardeering in ontvangst nemen voor het mooie werk, door Z.Exc. van Financiën i.e. volbracht. In de vergadering van Woensdag 24 April kreeg Minister Die Geer gelegenheid de afgevaardigden, die over het ontwerp hadden ge redevoerd, van anrwwrd te dienen. Hij verklaar de, zooveel mogelijk rekening te willen houden met de wenschen, uit de Kamer komend, maar onderstreepte tevens met stevige hand, dat hij liever het ontwerp zou zien mislukken dan er zijne medewerking aan te geven wanneer het z.i. tot een slechte wet zou zijn geworden. Zj.'Exc. verduidelijkte o.a., dat handhaving van de ge" meentelijke inkomstenbelasting in ongelimiteer- den vorm onvereenigbaar is met de grondgedachte van het wetsvoorstel. Hetwelk uitgaat van de gedachte: geen zwaafderen druk leggen op de contribuabelen, maar betere verdeeling van de lasten. Van aantasting der gemeentelijke auto- nomie is hier geen sprake. Wat de geldelijke ge- i volgen dezer wet zullen zijn, is op dit oogenblik nog niet met juistheid vast te stellen. In de zitting van Donderdag 25 dezer ging de Kamer eindelijk over tot de behandeling van de artikelen en amendementen. Allereerst had succes de katholieke afgevaardigde Kampschoër met een amendement, strekkend om de kleine plattelands gemeenten tegemoet te komen in hun financieeele positie, door aan die gemeenten in plaats van de halve som der traktementen van burgemeesters en secretarissen, 75 pCt. uit te keeren, tot een maximum van f3000, in plaats van f2500. Wat Vader Staat zeven ton zal kosten. Dit amendement kwam er met 3926. Door de diverse amendementen en hun „lotge" vallen" verwijs ik naar de bladen. Teeken nog slechts aan, dat in de zitting van Vrijdag 26' April door den minister werd overgenomen een amendement, voorgesteld door den vinnigsten be strijder van het ontwerp, den heer J. ter Laan,, met de strekking om voor Amsterdam, Rotter dam en Den Haag een speciale regeling van den aftrek voor eerste levensonderhoud vast te stel len, hierop neerkomend, dat geen belasting zal verschuldigd zijn bij een belastbare som beneden f900, dat de belasting zal worden verminderd met f2 bij een belastbare som van f 900 tot f1349; met fl.50 bij een van f1335—f1399; met f 1.bij een van "f 1400f 1449 en van f0.50 bij een van f1450f1499. De katholieke afgevaardigde mr. Kortenhorst trok een amendement om de zakelijke bedrijfsbe lasting te doen vervallen uit de belasting-heffin gen, welke aan de gemeenten zijn toegestaan, na bestrijding door den minister, in. Op Dinsdag 30 April zou o.a. worden gestemd over een amende- ment-Oud, bedoelend van de gemeenten een belas ting te heffen van de woon-forensen. Dit amen dement maakte een goede kans, Den 26en April had in de Tweede Kamer een regeling van werkzaamheden plaats, waaruit bleek, dat zeer waarschijnlijk het ontwerp op de winkelsluiting niet in deze zitting-periode meer aan de orde zal komen. Een voorstel-Dtop om ook nog de vacantie-mot ties aan de agenda toe te voegen, duikelde met 48—28. De Eerste Kamer heeft in de afgeloopen week de Begiooting Posterijen T. en T. voor 1929 goedgekeurd alsook het budget voor de Staats mijnen en dat tot Nederland's aansluiting bij het Kellogg-pact tot uitbanning van den oorlog. President Ruys de Beerenbrouck heeft in de Tweede Kamerzitting van 26 dezer verduidelijkt, dat nog verschillende ontwerpen, niet op de agen da vermeld, vóór 17 Mei moeten worden afgedaan. Daartoe behoort zeker dat, scheppend waarbor gen voor kwaliteit van uit te voeren landbouw producten, dat in de afdeelingen van ons Lager huis gunstig is ontvangen. Dt. Vos, de medicus-Vrijheidsbonder, lid van de Tweede Kamer, heeft tot de regeering vragen gesteld in verband met gewenschten spoed bij het uitbrengen van rapport over de gevallen van encephalitis, verband houdend met inenting, als ook met bevordering van vrijwillige vaccinatie. Het is lang niet onmogelijk, dat deze vragen op een interpellatie zullen uitloopen. Personalia: Ir. J. F. de Vogel is opgetreden als president-curator van de Technische Hoogeschool te Delft. De heer Oh. J. I. M. Wel ter, 'lid van den Raad van Ned.-Indië, is bestemd om op te treden als vice-president van dat hooge college, wanneer in September a.s. mr. Oreutzberg als zoodanig aftreedt. Dir. J. Th. Erb heeft ont slag genomen als mede-directeur van de „Ko ninklijke" en de „Bataafsche". Tot voorzitter van den Indischen Volksraad is bij Kon. Besl. be noemd: J. W. Meijer Ranneft, resident t.b. van den Gouverneur van 'Midden-Java. Dien 30en April is dr. ir. H. Wortman ter gelegenheid van zijn aftreden als directeur-generaal van de Zui derzee-werken met warmte gehuldigd. In zijn plaats is benoemd ir. V. J. P. de Block. ECHTE FRIESCHE Jnplaats van gcu/onc tabak f' Uit de doodenlijst: prof. mr. J. H. Carpentier Alting, oud-president van het Hoog-Gerechtshof in Ned.-lndië, Grootmeester van de Vrijmetsela- j ren, 64 jaar, Den Haag. 1 Uit de criminalia: Te Amsterdam is gedurende het vervoer een transport margarine ad. 2500 Kg. ontvreemd. De moordenaar van vier politie-beambten te Grootegast stond te Groningen terecht. Het 0'.M. eischte levenslange gevangenisstraf tegen Wijk- stra. De uitspraak zal op 7 Mei plaats hebben. Den 5en Juni komt de strafzaak Liebermann voor de A msterdamsche Rechtbank. Zij zou wel berekende men een viertal weken in beslag nemen. Tegen den Amsterdamschen kruiersbe- diende, die er met f 36000 van cloor ging en op wie na zijne „eseopade" nog f 20 werd gevonden, is door het O.M. 2i/2 jaar gevorderd. De fumilie Jurgens, van de bekende margarine- industrie, is in een hotel te Londen voor een' waarde van c.c. twee ton gouds aan juweelen be stolen. In de zaak van den moord, indertijd te Giessen- Nieuwkerk gepleegd, zijn thans gegevens gepubli ceerd, welke er op zouden, kunnen wijzen, dat de veroordeelden toch wel degelijk de schuldigen zijn. De procuratiehouder van wijlen den heer Lans, te Rotterdam, die vermoord werd, zal eerlang terecht staan onder besehuldiging van moord en verduistering. Aan de Bloemgracht te Amsterdam drongen Zaterdagavond j.l. gemaskerde en met revolvers gewapende bandieten eene grossierderij binnen en roofden er voor c.c. f8000, na hun slachtof fers te hebben gekneveld. „The far West"1 in Nederland. Genaderd tot de ongelukken-rubriek ga ik ook nu „eenige afrekening" houden met de serie ver woestingen, in de afgeloopen week door den „roo- den haan" berokkend. Zij is als steeds gru welijk. In de Veluwe en bij Hilversum woedden groote heidebranden. Bij Kootwijk is o.a. 300 H.A. hei de door het vuur vernield.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1