1181. 14 7 i 1S2S Liefde en Misdaad De Moord van Saint-Ouen. Rechtzaken VOOR D|EN KANTONRECHTER, TE ALKMAAR. Zjtting van Vrijdag 5 Mei. Een belangrijke drankwetovertreding te Bgmond aan Zee. Reeds lang liep door het visschersdorp het ge rucht, dat de kruidenierster, de 37-jarige mej. Hendrika M„ een soort smokkelhandeltje in ster- ken drank er op na hield. Zij was al eens 'n keer gesnapt, doch had door een schikking verdere ver volging weten te voorkomen. De plaatselijke po- f" litie, vooral de rijksveldwachter Bergsma was steeds waakzaam en paraat en het gelukte hem jop den Oudejaarsdag van het vorige jaar, zekere IWillem A„ 'n loswerkman aan te houden, die bleek in het bezit te zijn van een flesch, waarin een halven liter prima jenever, welk geestrijk vocht hem volgens zijn eigen erkentenis even te voren was verstrekt door mej. iMj-i met de waar schuwing er bij, dat hij voorzichtig moest zijn, daar de politie op dezen dag wel weer op de loer zou liggen. Die waarschuwing bleek dan ook niet overbodig, doch kon de voor mej. Mi. noodlottige gevolgen niet voorkomen. Een huiszoeking werd gedaan en ten haren woon'huize een geheele kar- lading flesschen met' sterken of alcoholhouden den drank in beslag genomen. Dx. Moll, directeur van den keuringsdienst, ontving niet minder dan 24 flesschen, gevuld met. diverse keelsmering als advocaat, rum, cognac, jenever, brandewijn, wisky, half om half, elixer, d'Anvers enz., enz., te veel om op te noemen. Na gedaan onderzoek door den scheikundige, bleek, dat' slechts een 3-tal flesschen, respectievelijk I gevuld met bessenwijn, abrikozen en boerenjon- i gens, 15 volume procent of minder bleken te be vatten, terwijl de overige dranken méér dan 15 j pCt„ dus sterken drank bleken te bevatten. De verdachte had door tusschenkomst van haar ad vocaat, mr. A. Prins Jr. een schikking voorge- I steld en daarbij aangeboden de maximum boete I f 100 te voldoen, doch de ambtenaar, mr. Brues Tack had deze transactie geweigerd, omdat hem bekend was, dat mej. H. voorkwam op de lijsfj van sollicitanten voor een drankvergunning ent hij meende door een veroordeeling wegens drank-) wetovertreding Ket verleenen van die vergunning te moeten beletten. D'e overtreedster moest dus heden terecht staan f zij was echter niet verschenen, doch liet zich vertegenwoordigen door haren „gemachtigde, mr. A. Prins Jr. Gedurende de behandeling dezer drankwetzaak, waarin de werkman "Willem A., Dr. Moll alsi deskundige en rijksveldwachter Bergsma als ge tuigen werden gehoord, kwam naar voren, dat i verdachte vroeger in het bezit was van een ver gunning voor kleinhandel in sterken drank. Door een bedriegelijke handeling in strijd met de drankwet, bestaande uit het heimelijk in gebruik stellen van schijnbaar onbruikbaar gemaakte ver bindingsdeur tusschen haar kruidenierswinkel en erij, was de vergunning ingetrokken, e ambtenaar van het openbaar ministerie hield een uitvoerig requisitoir en bracht hulde aan de heeren Bergsma en Dr. Moll voor het uit stekende onderzoek. Spr. wees er op, dat ver dachte bekend stond, clandestien in sterken drank rte handelen, terwijl getuige A. op de zitting had verklaard, dat hem door verdachte meermalen sterken drank was verstrekt niet alleen, doch dat I zij hem ook voor de poltiie had gewaarschuwd, i Mr. Tack wees er voorts op dat door de onwettige handeling van verdachte de bona fide drankver- I koopers, die hooge vergunningsrechten moeten be talen, een oneerlijke concurrentie werden aange daan en daardoor benadeeld werden. Spr. aarzelde dan ook niet h:.er het maximum boete te vorderen jen waar twee overtredingen waren geconstateerd, requireerde hij 2 maal f100 boete, subs. 2 maal 100 dagen hechtenis met last tot vernietiging van de in beslag genomen voorraad sterken drank. Verdediger en gemaehtigde mr. P. A. Prins Jj. br&cht in het midden, dat het hier wel scheen of Barbertje persé hangen moest. Pleiter noemde de aandikkingen in het procesverbaal van de rijkspolitie minder goed geplaatst, daar men zich i moest bepalen tot de feiten en aanduidingen op j niet bewezen geruchten achterwege konden blij - i ven. Voorts memoreerde pleiter, dat toen aan ver- j daehte de vergunning was ontnomen, zij bleef zitten met een belangrijken voorraad drank en j het niet zoo onnatuurlijk was als zij zoo' nu en dan eens van dien voorraad, waarin veel geld was blijven steken, verkocht. Tenslotte noemde plei- ter het minder juist van den heer ambtenaar, om I een aannemelijke schikking te weigeren, alleen j om aan verdachte de mogelijkheid voor het ver- j krijgen van een nieuwe vergunning, te onthouden, j Pleiter eindigde zijn betoog met voor zijn cliënte I eeu minder zware straf te verzoeken. De ambtenaar van het openbaar Ministerie I bleef niet in gebreke uitvoerig te repliceeren en voornamelijk op het door pleiter gedane verwijt met betrekking tot het niet verleenen van de vergunning. Spr. verdedigde zijn houding in deze en zeide te vermeenen dat het zijn taak als amb tenaar was, zooveel mogelijk te voorkomen, dat een dergelijke vergunning wordt verleend aan personen, die ongeschikt zijn. De drankwet zelf heeft in art. 8 le lid noj»ll ook deze aangelegen* heid geregeld. Mr. Prins, dupliceerende, vestigde de aandacht op de strooming, die heden ten dage bij justitie bestaat, om te reclasseeren. In verband met dezen milderen geest meent verdediger, dat het beter ware geweest mede te werken dat verdachte de I vergunning zou verkrijgen. Er was dan voor haar geen enkel motief om de drankwet te overtreden en kon de ambtenaar en de politie gerust zijn- Pleiter handhaafde dan ook zijn opvatting over, j de z.i. minder juiste houding van den geachten ambtenaar en refereerde zich ten slotte aan het wijze oordeel van den kantonrechter. Deze magistraat zal over 14 dagen, dus in do zitting van 17 Mei schriftelijk vonnis wijzen. De spoorloos verdwenen renlckaart. I De heer P. J. B„ voormalig kruideniersbei- diende, thans reiziger in manufacturen te Heer- hugowaard, had wat men noemt, hommeles gekre gen met het machtige lichaam de Raad van Ar beid, omdat hij op 23 Eebr. aan den vertegen' woordiger, den adj. commies Brandon Birado niet kon vertoonen een rentekaart. Dientengevolge stond de nalatige rentetrekker in spé thans te recht, bewerende dat hij bedoelde kaart, verge zeld van een formulier, prompt aan den Raad van Arbeid had opgezonden. Die postbode had daar- i voor gezorgd. Die keer Brandon Birado echter I concludeerde uit verschillende administratieve ge- gevens, dat de verdachte het nu juist met zijn verplichtingen ten opzichte van den R. v. A. niet al te nauw nam. In ieder geval had bedoelde ren tekaart den Raad van Arbeid nooit bereikt, hoe wel het formulier bleek ontvangen te zijn. Het resultaat der conferentie in de rechtzaal was dat B. aan het kortste eindje trok en tot f 6 boete of 6 dagen werd veroordeeld. 'n Hardhoorige chauffeur, 'n handrem die weigerde en 'n scheeve wegspiegel. Op 'n zwaar met kaas beladen vrachtauto, rijdende over den Waarddijk onder Heerhugo-, waard, bevonden zich 22 Maart Klaas de L. uit Abbekerk als chauffeur, benevens de eigenaar van de vrachtford en kaas vervoerder, de vracht rijder Piet de G„ uit TVisk. Een achter hem ko mende luxe auto, wenschte te passeeren en werd daartoe het verlangen kenbaar gemaakt door krachtig hoornsignaal en oorverdoovend geclaxo- neer, doch de bestuurder van de vrachtauto scheen daarop geen acht te slaan. Het bleek echter, dat in bedoelde Luxe auto zich eén politieman bevond, die niet alleen procesverbaal opmaakte ter zake het niet behoorlijk naar rechts uitwijken, doch ook van de gelegenheid gebruik maakte, om de remmen van het fordje te controleeren, waarbij hem bleek, dat de handrem onvoldoende capaciteit had, zoodat de wagen eerst op 15 Meter tot stil stand kon worden gebracht. Dientengevolge moest de chauffeur terecht staan ter zake het niet voldoende uitwijken èn de vrachtrijder als ver antwoordelijke persoon voor de kr/achtelooze handrem. De chauffeur beweerde de signalen niet te heb ben gehoord en de wegspiegel' kon hij niet vol doende zien, omdat hij 'n beetje scheef hing. De tweede delinquent de vrachtrijder, verde digde zich met de verzekering te geven, dat hij direct in Hoorn de remmen door een vakman had doen nazien en gebleken was, dat zij prachtig» werkten. Op grond van deze tegenstrijdige verklaringen werd besloten de zaak aan te houden tot} a.s. Vrij dag, teneinde den verbalisant te hooren. _Piet de G. zal echter verstandig doen, alsdan zijn vakman, die de handrem een bevret van be kwaamheid gaf ter zitting mede te brengen'. Je kunt, nooit weten waar het goed voor is, Piet. 'Moeilijkheden voor een aspirant motorrijder. De 18-jarige boerenzoon Cornells V. te Limmen liad 'n tweedehands Indian op proe'f en deed na tuurlijk zijn uiterste best, 'zich met de machine vertrouwd te maken. Hij maakte al ras goede! vorderingen en'tufte welgemoed en niet weinig trotsch op zijn ontluikend sporttalent over den Kennemerstraatweg, alwaar een politieagent ech ter roet in het eten van 'den jongeheer V. wierp, door hem aan te houden en te constateer en, dat de motorist primo niet in het bezit was van een rijbewijs en secundo de handrem van den motor niet behoorlijk functioneerde. De toekomstige concurrent van Karei Burlage stond heden voor die twee overtredingen terecht. Hij deelde den kantonrechter mede, dat hij f4' had opgestuurd ter verkrijging van een oproer ping voor een rijproef, want dat was toch de eerste stap ter verkrijging van een, rijbewijs, j Hem werd beduid dat het verboden is een mo torrijtuig te besturen zonder rijbewijs, wat den verdachte de nuchtere vraag ontlokte, hoe hij 'n rijbewijs kon verkrijgen als hij niet kon leeren een motor te berijden? Wat de defecte handrem betreft, beriep hij j zich op het feit dat de gebreken van de hem j aangeboden 2e handsch Indian hem nog niet vol doende bekend waren. Enfin, dat weet hij dan nu j ook precies en dus mag hij de 2 maal f 6 boete of 2 maal 6 dagen, waartoe Cornelis werd veroor,- i deeld ,niet geheel als weggeworpen kapitaal bef I schouwen. Slecht beloonde humaniteit. He invalide kleermaker en voormalig ijsco-be- - dienaar, de 61-jarige A. B. te Alkmaar, had als leerling in het belangwekkende snijdersvak aan genomen één 19-jarig jongmensch uit Egmond aan Zee, dat wel niet veel bijzonders op het ge bied der kleermaker,skunst presteerde, doch ge brekkelijk was en doof, zoodat B. uit medelijden hem bleef voorthelpen. Maar omdat hij nog niet vast wist, of hij zijn elêve wel blijvend kon enr gageeren, bleef hij in gebreke een arbeidskaart en register aan 'te vragen, welk verzuim hem op 27 April noodlottig werd, na het bezoek van een politieagent aan zijn werkplaats. De goede man stond heden terecht wegens twee arbeids wetovertredingen en werd ,met inachtneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag. Hard(e lessen zijn kostbkar. Die 18-jarige scholier P. J. S. te Alkmaar, be vond zich op 25 April met zijn rijwiel in do Langestraat aldaar en hi old te midden van het drukke verkeer op zijn fiets geleund, 'n genoeg» J lijk leuterpraatje met een vriend. Op de signalen van een automobilist, dia wenschte voorbij te rij den en geen diggelen te maken, werd niet gerea geerd, zoo belangrijk was het gesprek, doch een j agent van politie kreeg de stagnatie in de gaten en reikte den heer S. 'n behoorlijke oproeping, j uit om heden voor den kantonrechter te verschij nen. Deze hield een krasse strafpredicatie tot het jonge mensch en wees er op, dat in dezen tijd ont zettend veel van den weggebruiker wordt ver langd, opdat ongelukken kunnen worden voor- komen. Voorts animeerde de kantonrechter' den verdachte gastrengelijk, de verkeersregelen naar- stiglijk te betrachten en aan zijn vriendjes mede 1 te dealen, dat alle overtredingen door wielrijders, waaronder de maest onhebbelijke wegmisbruikers j schuilen .krachtig zullen worden tegengegaan en streng gestraft. En om zulks den verdachte goed duidelijk te maken door eigen ondervinding, werd hem over eenkomstig eisch van het openbaar ministerie niet minder dan f 10 boete of 10 dagen opgelegd. 16. XVI. - r Toen de beide sam-emaweerders in een restaurant van de place de la Republique, smakelijk hadden [.zitten eten en drinken, en daar hun plan tot in j de kleinste bizonderheiden hadden vastgesteld, wa- j ren zij zoo opgewekt mogelijk geworden en zagen jook hunne toekomst rooskleurig in. „Maar hoe laat is 't wel?" vroeg Claude Grivot fop eens. I f I „Bijna elf uur," antwoordde Robert Vernièro, op zij'n horloge ziende, bevestigd aan eq, ngouden ket ting met allerlei kostbare snuisterijen. „Drommels," wat is dat een prachtstuk,riep Claude met ware bewondering uit. „Nu, als bij jou de nood aan den man mocht komen, waartoe, I tusschen twee haakjes geizegd, voorloopig weinig kans bestaat, is van dat ding nog aldoos heel waf klein geld te maken." „Neen, dab doe ik van mijn Leven, niet," verklaar de Robert ernstig. „Liever zou ik bij een bakker een stuk brood stelen dan dit horlogo en die ket ting te gelde maken. Ik heib 't van mijn vrouw! [uit de dagen van haar hartstochtelijke verliefdheid. Toen zij 't mij gaf, moest ik haar bezweren, dat ik het trouw zoo bewaren voor haar zoon, en zij zou al mijn pekelzonden, ja, ik geloof zelfs een of meer misdaden kunnen vergeven, maar nfooit het feit, dat ik mij van dat geschenk had ontdaap. Misschien had ik vroeg of laait de hulp noodig van mijn vrouw en voor zulk een betrekkelijke klei nigheid zou ik haar niet» doodelijk willen verbitte ren. Zie eens dit cach-eit, dat is een kunststukje „Een leeuw, die in zijn klauwen een smaragd heeft geklemd. Weiet je wel, dat dit met meester hand is geciserleerd?" Zeker. De smaragd is van later tijd, maar het monteur wordt t oegeschreven aan B'emvenuto Cell- Lini." I 1 ,,'t Is, op mijn woord, licht mogelijk. Wat bedui den die letters H. N.? „De voorletters van den naam van dein eerste» man mijner vrouw, Henriot de Nayles. Dit cachet komt van hem. De eerste antiquair van Berlijn heeft haar daarvoor een aardige som geboden." „Let eens op, Robert, de ring, waarmede dat ding aan de ketting zit, is een b'eetje uitgesleten. Bij de minste drukking zou zij breken. Wees maar voorzichtig!" „ja, je hebt gelijk, daar mag ik wel sens naaf laten zien." s „Vergeet het dan maar niet. Hoe sta je met je'contanten op 't oogenblik, Robert? Genoeg om het hotel te betalen, voor je plaatsbiljet naar Ber- lijn en andere onvoorziene dinfcen?" „Als ik 't- zuinig aanleg, kom ik er wel." „Ja, maar het zou zonde en jammer wezen, oude jongen, als door gemis aan enkele francs ons plan moest schipbreuk lijden; ik heb een biljet I van 500 franks voor je mee gebracht', neem dat aan, I Alsjeblieft)! Te Berlijn rekenen wij af. Je neemt den trein die 's nachts om twaalf uur twintig de reis naar Berlijn over Brussel doet, maar je stapt pas in te Survilliers om' één uur achttien en te Sur- j villiers kom je met mijn rijwiel, die je in 's hemelfe- I naam maar hier of daar in het veld moet laten staan. Dat is een schadepost voor mij van be lang maar dat komt met de afrekening terecht- Voor de lui van 't Hotel-moderne en verder voor iedereen moet het den schijn hebben, dat je reeds 1 des middags om zes uur twintig vertrokken bent En Inu moet ik je zeggen, dat ik naar kooi ver-' lang. Ik geleid je even naar je hotel en ga dan' zelf naar Saint-Ouem terug." I Te Berlijn stond de broeder van den groatëft industrieel van Saint'-Ouen hij zelf had daarvan tegenover zijn vriend Claude Grivot geen geheiml gemaakt met een zwarte kool aangeteekend, maar wat hem ten een-en male onbekend was, was de omstandigheid, dat 'zijn vertrek over Berlijln naar Parijs in eerstgenoemde plaats tot allerlei donkere vermoedens had aanleiding gegeven. Wat- had Robert Vernière te Parijs te doen? Bestond niet Noodeloos weglawaai wordt gecoupeerd. Hendrik W., 'n 21-jarig landbouwer en motor rijder uit Oude Niedorp, reed in den vroegen: morgen van 22 April op zijn machine door de gemeente Alkmaar en probeerde alle langslapen- de stedelingen, cok wel „stienkwakkers" ge naamd, wakker te maken door het geweldig ge>- laas van de open knalpot. De agent Webster was echter reeds lang op en in. de kleeren en kreeg nu gelegenheid, den matineuzen rumoermaker op den bon te plakken ter zake het ontbreken van een geluiddempende inrichting op het motorrij wiel zooals de motor- en rijwielwet voorschrijft. De Oude Niedorper, heden terecht staande, ont kende echter ongeveer alles, wat door Webster was gerelateerd en bleek het dus gewenseht, de zaak te verdagen tot de zitting van 10 Mei, teneinde gezegden verbalisant als getuige te hoo- Nieuwstijdingen MOORDAANSLAG TE DEVENTER. Gisteravond heeft op het spoorwegstation van Deventer eön jongeman een vrouw met een! mes gevaarlijk gewond aan hals en armen. Zij weard in zorgwekkenden toestand naar heit ziekenhuis overgebiacht. De vrouw lectfde gescheiden van haar man en had connecties met dein dader aanj- geknoopt. Ondanks haar belofte rpet hem naar Enschede te vertrekken, wilde zij de stad weder ingaan. De dader werd aan de politiei overgeleverd! VIER HUWELIJKEN IN EEN GEZIN. Te Nieuwkoop zijn ondertrouwd drie dochteirs en een zoon van den hoer Verduijmf. De vier hu welijken worden ib Mei voltrokken. RELLETJES TE HAARLEM. Eergisteravond is het te Haarlem zeer onrustig geweest. Öp verschillende punten van de stad ver oorzaakten opgeschoten jongens relletjes tegen de politie en brachten agenten heml onder geschreeuw en gejouw naar het bureau. Ernstiger werd het, tsocn zich tegen negen uur een groote menigte op de Groote Markt verzamelde -en de hier geposteerde politie begon lastig te vallen. Dit duurde geruimen tijd, waarbij de roerige elementen ook het verkeer probeerden te stremmen. Een automobiel, waar van de motor even weigerde, was weldra omrimgdf door een schreeuwende en tierende menigte, die allerlei bedreigingen uitte. Enkele rechercheurs ont zetten den wagen, waarop de woede van het pu bliek zich tegen de politiemannen keende. Een rechercheur geraakte in het gedrang en werd onder den voet geloopen, op dat oogenblik kwam evenwel .versterking aanrukken en Werd een charge met de blanke sabel uitgevoerd. Verschillende personen liepen flinke klappen op. 1 Nu verspreidde de opgewonden menigte zich in verschillende zijstraten ,waar zij voortdurend nog lastig was, zoodat de politie herhaaldelijk han delend moest optreden. Den geheelen avond bleef het zeer druk en rumoerig in de binnenstad. Later op den avond, aldus de „Tel.", heeft ép de Groote Markt weer eien vrij ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en de op relletjes beluste menigte. Heit begon met mjolesteeren van voorbijkomende auto's, die werden vastgehouden en beschadigd, terwijl de inzittenden allerlei- be dreigingen te hooren kregen. De menigte groeide steeds aan en te 10 uur zag het op de Groote Markb zwart van de menschen ,die luid schreeuw den en tierden. Het verkeer stond volkomen stil. Tusschen de mensch-enmenigte bevonflen zich! de aangehouden auto's, waarvan de inzittenden zeer onaangename oogeinblikken 'doormaakten. Op dat- moment achtte de politie 'da tijd gekomen, (krachtadig op te treden. Een 20-tal agenten werd van het hoodfbureau gerequiraerd en voerde met blanke sabel en gummistok een charge uit, waar door de menigte uiteengedreven werd. Hals over kop vluchtten de oproerige elementen in portie ken en zijstraten, waar zij door de politie werden achtervolgd en op niet zachtzinnige wijza tot de orde werden geroepen. Te half elf was de toestand weer vrij rustig. Bij de charge van da .politie werd een persoon vrij ernstig gewond. Hij werd door den ongevallendienst naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebraent. j_ f In verband met deze ralletjes zijn eenige ar restaties gedaan. i de kans, dat hij geheimen, in Duitschland ontdekt, weer in Frankrijk zou trachten te verknopen? Den dag volgende op zijn vertrek uit "Pruisen's hoofdstad, kreeg de attaché aan de Duitsch-e am bassade te Parijs een telegram in cijferschrift van dezen inhoud: I „Robert Vernière, broeder van Richard Vernière, bouwkundige ingenieur voor de Marine in Sainttf- Ouen, heeft gisteren Berlijn verlaten om- zich te begeven naar Parijs. Hij reist' onder den naam van Frits Leymann, met papieren, die hem wed den uitgereikt, toen hij ve-rbonden was aan onfs in formatie-bureau. Dien man uitvinden, zijn garf- gen nagaan en ontdekken de- redenen van zijn reis paar Frankrijk." De verstrekte gegevens waren, men zieit het niet veel, maar in Frankrijk en met name te Pa rijs is de Duitsche spionnage zoo goed ingericht en werkt met zulk een uitgebreid personeel, dat !de speciale attaché, dit bericht ontvangen heb bende, nagenoeg zeker was, dat- de agenten der amassade binnen vier-en-twintig uren den zich noe menden Frits Leymann zouden hebben ontdekt. Maar men moest zich naasten. 'De attaché liet onmiddellijk den directeur van het informatie-bureau bij hem komen, gaf heml kennis van heb uit Berlijn ontvamjgen telegram èn drukte hem wel op 'het hart, ook geen minuut te verliezen. cv, (Zie vervolg vierde pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3