In Philips' Wonderland Hattem 't Langedijker Warenhuis Langs den weg. De Parel der Veluwe De Regenwolk Plaatselijk Nieuws Pa. A. GR,OOT Nz. „Het Langedijker Warenhuis dat zoo terecht dezen naam mag dragen om zijn flinken en smaakvollen bouw, zoowel als om zijn breede en florissante winkelpui, achter welke groote berg ruimten verborgen zijn, maar meer nog, schitte rende etalagekasten naar buiten stralen en tot koopen nooden, heeft een nieuwen eigenaar ge kregen. De zaak wordt voortgezet onder de Firma A. Groot 'Nz., wat ons er aan doet herinneren, dat daar de vorige eigenaar nog werkzaam was en deze zaak tot grooten bloei bracht. Hoe eenvoudig was de opzet. De ouderen zullen zich nog den een- voudigen, maar solieden winkel van wijlen den Heer ASwager herinneren, die tot opvolger kreèg de heer A. Groot. Niet zoodra had deze* zich in de zaak ingewerkt of er werd aan uitbrei ding gedacht. Het oude winkelhuis werd geamo- veerd, er verrees een nieuw gebouw, een sieraad voor de gemeente. Er zat iets overmoedigs in den opzet. Zoo groot en breed en florissant had toch waarlijk niemand het gedacht. Het gebouw maak te dan ook een schitterende entree, waaraan men op den duur gewend raakt, maar voor eiken vreemdeling was het winkelhuis iets merkwaar digs en beteekende een ze'ker cachet voor de ge meente. Zoo bleef het jaren. De zaak liep, breid de zich uit. Naast den verkoop van huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk, werd de verkoop van meubelen een belangrijke afdeeling in de bloeiende zaak. De stoffeerderij kreeg beteekenis. Zoo verliepen de jaren, en zooals zoo vele za ken ondervond ook deze zaak den tegenslag van den tijd. Dan zijn jonge krachten noodig om te genspoeden te overwinnen en nu is de zaak weer nieuw leven ingeblazen. De heer Iv. BOOT Jz. zal de zaak nu verder drijven onder de Firma A. Groot Nz., en blijft de naam van den man, die jaren lang zijn beste krachten voor de zaak heeft geofferd, aan „Het Langedijker Warenhuis" ver bonden. Jonge schouders hebben zich thans weer onder de zaak gezet. Zaterdagavond had de opening plaats. Die etalages schitterden in een zee van licht, verlucht met bloemstukken van be vriende firma's en vrienden. W ij zijn de verschil lende afdeelingen eens rondgeleid. Op huishou delijk gebied vindt men er de nieuwste artikelen. De stoffeerderij is een belangrijke afdeeling, wat niet in voorraad is, kan uit modelboeken gekozen worden. Op het gebied van vloerbedekking is een voorraad, zóó groot en varieerend als de meest verwende kooper maar zou begeeren. Door den glans van al het glas- en aardewerk, alsmede door de fijne nuanceering der luxe-artikelen worden de oogen verblind. Het geheel geeft een indruk wekkend effect. De schoone etalages trekken het' oog. Langs nieuwe wegen gaat de zaak, gesteund door oudere ervaring, een goede toekomst tegen Wij wenschen den nieuwen eigenaar een goed succes toe, en wij twijfelen niet of zijn vele rela ties zullen een middel kunnen zijn om zijn jonge krachten en zijn ijver te doen aansporen om die relaties te versterken en uit te breiden. OUDKARSPEL. Kunstmeistonderzoek door „de Eendracht'van de N.V. Haijtema te Alkmaar, vertegenwoordiger de heer L. de Wit alhier, zwavelzure ammoniak, gehalte aan stikstof als ammoniak 20.88 pC't. Superphosphaat gehalte aan phosphorzuur 13.3 °'o Kalizout 40 pCt. gehalte aan kali 39.9 pCt. Chilisalpeter gehalte aan stikstof als nitraat 15.75 pCt. Van de N.V. Landbouwkantoor te Alkmaar, vertegenwoordiger de heer H. Stenneber alhier. Superphosphaat gehalte aan phosphorzuur 12.6°/o Kalizout 40 pCt. gehalte aan kali, 41.9 no. Analyse's liggen voor de leden ter inzage bij ondergeteekende. Jb. DE BOER. ZUIDSCHAR W GURE. In de vacature, ontstaan door 't overlijden van den heer A. Klingeier, is tot lid van 't bestuur der Banne te Zuidscharwoude gekozen, de heer O. de Boer Cz. BROiEK OP LANGENDIJK. Met genoegen voldoen we aan 't verzoek van 't Bestuur der Chr. Ger. Jong. Ver. te Broek op Langendijk, de aandacht te vestigen op de open bare vergadering, die Hemelvaartsdag 7 uur staat te worden gehouden en waar"Ds. v. d. Molen van l.isse, 't woord hoopt te voeren. Dfeze vergadering is voor alle belangstellenden toegankelijk. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat door de lidmaten der Ned. Herv. Kerk, ruim f400 is bijeengebracht, om aan de voorwaarde nvan den Raad van Beheer voor de predikantstraktementen te voldoen. Deze som schijnt echter nog niet voldoende te zijn. NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van den Centr. Bond van Transportarbeiders, werd als penning meester gekozen de heer J. de Groot. Dieze functie werd langen tijd vervuld door den heer J. Jes. Deze heeft hierdoor geen zitting meer in het be stuur van genoemden bond. OUDKARSPEL. FEESTAVOND D.T.S. Zaterdagavond 11 Mei zal de voebalvereeniging D.T.S. baar jaarlijkschen feestfavond houden in liet lokaai van 'den heer C. Vis. De avond zal gevuld worden door voordrachten, zang en tooneel, e.d, Een en ander zal worden uitgevoerd door eigen, maar daarom niet minder bekwame krachten. Wij hopen dan ook, dat allen, die roeit D.T.S sympathiseeren, dezen avond zullen komen bezoe ken, om met elkander dezen gezellig te maken Uit den Omtrek -- ST. MAARTEN. GROENVEL IE I Door onbekende oorzaak brandde Zondagavond I het perceel van den heer Th. Appel tot den grond i af. Was door harde wind en de vonkenregen het gevaar voor de omliggende perceelen groot, ge- lukkig bleef het echter bij dit eene perceel. Ver- zekering dekt de schade. - ST. MAARTEN. Onze zangvereeniging wist, onder directie van j den heer P. Grin, op het gehouden concours te j Zandvoort een le prijs in de 4e afd. te behalen. 1 Voor deze jonge vereeniging een waar succes. i ST. MAARTEN. Gevonden: Een zilveren heerenhorloge, waarin naam gegraveerd. Verloren: Een juweelen broche. Inlichtingen ter secretarie. (Uitgave Brusse's Uitgeversmaatschappij Rotterdam). Te Krabbendam namen we nog even een kjjkje in een veestal, en werden we gewaar, dat de comc- tróle-veroeniging haar nuttig w.erk bij de veehou ders is begonnen. Typisch toch, de nieuwigheid in een veehoudersstreek bij uitstek en sinds mcro- schenheugenis als Krabbendam is, was voör 25 jaar eeds ingevoerd in he.t zoogenaamde achterlijke Limburg Nu komt Krabbendam tegenover Zijpe op dit gebied stellig achter, we. weten dat ook daar de controle op melk-gehalte ,en hoeveelheid omtrent dcnzelfden tijd als te Limburg hekend was. Nu de veehouders de productie-staten van elk dier afzonderlijk kunnen zien en met anderen kun nen vergelijken, is he.t voor hen een vingerwijzing, welke dieren dienen te worden opgeruimd en welke voor de fokkerij groote waarde hebben. Zoo zien we, dat het waarlijk niet v.e.el onder scheid uitmaakt, wat betreft de regelen, in acht tc nemen bij 't' fokken van vee en 't selecteeren van aardappelen. We keken naar de jonge kuikalveren, 'n' mooi gezicht ,dat jolige goed. Gelukkig is 't weer nu ten goede veranderd, en ziet 't er naar. dat 't nu sDoedig buiten kast. Want de hpoivoorraad is op vele plaatsen op, én een stal met vee zonder hoof-voJderen, kost 'n schat geld. We namen afscheid van de Krabbe.stad en zoch ten onze „auto" op, die na ettelijke vergeefsche uogingen eindelijk aansloeg, <en we tuften naar de vermaarde voorstad van Eenigenburg, b vsc heiden- liik ,,'t Stadje'' genoemd, waar we even halt hielde». 't Stadie'' heeft met de. Faubourg Tervuere hg Brussel of de Montmartre bij de Lichtstad zeer weinig gemeen, 'n Verkeersagent heeft cr njog geen emplooi, 't verkeersvraagstuk is daar nog niet tot probleem geworden. Onze wegluis werd er als «en Cadillac elders bekeken. Hier zat men igi de achterkeuken, ginds (ook op 't Stadje) had men een kamerke niet planken, zeildoek en 'n kleed gemaakt. En overal was men aan de groote voorjaarsschoonmaak, klaagde over de kou, den slechten stand van 't gras en! over 't feit. dat de kool nu op was; f3o per 100 K.G.' 'tStadje profiteert er niet van. Over den stand der tulpen zei men tket veel; dat is een minder gunstig verschijnsel. De Westfriesch is toch eigenlijk 'n optimist; van tegenvallers spreekt hij bij voorkeur niet Weer bestegen we ons modem vervoermiddel; de wind was nog iets sterker geworden. TelkenlS als we een over zijn fiets gebogen wielrijder pas seerden, prezen we ons gelukkig; zoo'n auto is toch maar alles. En zoo ging 't op de St.roet .Tin, we reden met *e nard, om 't landschap >vat op te nemen et) om niet in de sloot terecht te komen, wan*< wie •1-auffeurt moet terdege oppassen in de vele bochten Hier was men aan 't eggen, ginds aan 't ploegen, elders stond er oen te beuken" op een hloembol- lenakker. De Stroet verandert ook niet erg, éét» enkel huisje maar. Opmerkelijk ook hier een mooie •Christelijke School; tuf Noord-Holland door en ge staat verbaasd over de talrijke- riieuwe scholen- Niet, dat de Chr. School te Stroet te gnoot. te luxueus zou zijn, och neen. Daar kójn men in de oude school niet blij-on, men moest wel bou wen. Eu de Chr. School Stroet maakt maar .een bescheiden indruk tegenover da Bijzondere School te Warmenhuizen, en op zoo tal van ander eplaat- sen in ons gewest. Even buiten de Stroet hielden we even halt en klampten een bekende aan, die in de tulpptr wiedde. Hoe heb je het er nu? vroegen we en hij wees veelbe teekenend naar een spichtig opgescho ten bladgewas, met hier .en daar een leege plek. Dat zijn „kopplanten," zei hij en die zijn slecht. 'De resr gaat nogal. Is het in deze omgeving overal zoo,? vroegen we «n we kregen ten antwoord: „De kopplanten staan overal siecht, dit hoekje is waarlijk 't slechtste ucg niet." f Even verder zagen we1, dat dit inderdaad zoo was, de stand van het gewas liet veel te wenschen over. Thuis gekomen hadden we- nog een tulpen- praatje met een oud en ervaren tuinbouwer. Deze vertelde een slecht staand exemplaar te hebben opgestoken op het v,eld. En wat bleek? Slechts één mieserig worteltje had de plant gevormd, één enkel staaltje. 'Daar kan niets van komen, dat zag hij zeer wel in. Zoo naderden we Groenveld, 't gehucht met zijn sierlijke huizen en welverzorgde akkers. We hadden er geen „bóskip" en tuften door, turend naar bekende gezi'chten, 'die zich niet lieten zien, I (Wordt vervolgd.) (Overgenomen uit het aardige boekje, verlucht met 7 houtsneden van J. Franken Pzn., en ver krijgbaar in eiken boekhandel voor den prijs van 35 et.). Do avond had mij in een verlaten logementje gebracht, midden in de Brabantsche hei en de bosschen. Voor mijn werk had ik daar in den omtrek met menschen gesproken, was er den; heelen dag op drassige paden geweest door de ten. deele overstroomde velden. En nu grauwde do schemering van den komenden stormnacht met vlagen van hagel en regen over het vaal ver winterde landschap, onder dien dreigend oker gelen nagloed van den zonsondergang. Maar miin huis in de stad kon ik niet meer bereiken. Huiverend in mijn natte kleeren stapte ik uit die naargeestigheid de kleine gelagkamer bin nen. De waard was een aud, knorrig man. Hij bracht mij mijn eten, draalde nog even. terwijl' hij kleumend zijn handen wreef, en vroeg mij toen meteen maar hoe laa,t hij mij den volgenden ochtend moest wekken. Want hij wou de kast nu maar sluiten en in de kooi kruipen, omdat er teeh geen klanten meer zouden komen door dit hondenweer. Met, mijzelf als gezelschap mocht ik hier dus mijn avond doorbrengen, luisterend naar het verre aanstormen van de bniefl, die zoo dreunden en gierden door de denneboomen, een enkelé maal met doffen plof er een neersmakten, voortbol der end over 't pannedak, en naar de roffels van 't plenzend gekletter op de gegrendelde bui tendeur en de luiken.... Toen erkende ik dankbaar in dit veria,ten stormnest, waar rondom door den zwarten nacht niets was dan 't waarlijk soms angstig gerucht van de woedende buien: het klaar goudeii licht uit de electrische lampen, 'dat nu zoo stil vertrouwelijk en onberoerd een veilige gezellig heid om mij heen onderhield. Ik nam een boek uit mijn taseh, installeerde mij op mijn gemak, maar de verbolgen een zaamheid trok mijn gedachten telkens weer on rustig de desolatie van de gegeeselde heivelden in; van de nu schuimend doorzweepte inktzwarte vennen en de gemartelde bosschen, waar 3e storm de stammen verboog dat ze kraakten. Toen daar opeens, uit den hoek van de tapkasteen wals op mij aan zwierde, zoet lokkende violenmuziek, die walste ,de angstig-stille gelagkamer binnen, en mij. lachend bekoord van verrassing, aan •Chopin herinnerde. In de begeleiding herkende ik stellighet beroemde orkest van het Am- sterdamsche concertgebouw, dat mij hier, in dien stormnacht buiten 't bereik van de menschen, 't rythme meedeelde van de lichte, lichtzinnige blijheid tot een moment van volkomen geluk. De oaeedoogenlooze buien sloegen na een wijle die dartele melodieën briesend en jammerend in 't luchtruim kapot, zoodat ik de radio nu beter kon afzetten. Maar met dit vleugje van vroólijke, hoopvolle stemming, als een roesje in den kop,, ging ik dan ook meteen on'der de wol. De val winden ,die door den schoorsteen binnenduikelden, wekten mij telkens, om mee te waken bij den nood van 't weer, op zee nu, waar schepen zouden vergaan, en óók achter de dijken. Dit zijn de nachten, waarin jo audiëntie ver leent aan je gedachten. licht is leven, zoo ging mijn gemijmer. En zoodra de lieve Zon ons in donker laat, om op hun beurt onze tegenvoeters te zegenen, dan neemt Philips haar levenwekkende taak aanstonds over en van pool tot pool stralen zijn lampen de duisternis weg, w'aar maar menschen bestaan op aarde of op de wateren. En binnen iedere stad' doet hij het feest van den avond fonkelend en parelend in gloeiende kleuren ontsteken, dat de nachthemel er den laaien gloed van weerkaatst. Licht is vreugde. En de menschelijke stem, de muziek, die met haar Iracht van gedachten, van wenschen en verbeeldingen, van „het nieuws", door den troost van de harmonie en haar blijde rythmen de vereenzarn'ng verdrijven, Philips zendt haar uit over de wereld, op „de korte golf"', en brengt gemeenzaamheid onder alle men schen van alle landen en talen en huidkleuren... Tot in de troostelooze v erlatenheid van de wilder nis, tot in het leed en de wanhoop van de ziet kenhuizen. tot in de verschrikking en den nood van de verstormde zeeën. Want niemand behoeft er nu meer buiten de menschengemeenschap te leven. Dit zijn twee groote wonderen van onzen nieu wen tijd: de overwinning op de duisternis, de overwinning op het isolement uit het maatschap pelijk verband. Beide behaald door'de techniek. Dat is: door de in de nijverheid gematerialiseerde wetenschap. En dat ons kleine land hierin nu het voornaamste centrum is, van Europa stel lig: voor ook de Nieuwe Wereld in een misschien nabije toekomst. En een eenvoudig Brabantsch stadje van deze licht en leven en gemeenzaamheid over de aarde verwekkende industrie het brandpunt 'Opeens bedacht ik, dat dit toch iets prachtigs was en grootsch van menschelijk denken en wer ken. En in een vreemde vervoering door slapeloos heid nam ik mij voor, daar heen te gaan en te* zien hoe in dat simpele provinciestadje de groote actie leeft om 't licht te laten schijnen over de donkere aarde, en door den aether heen de troos tende gemeenschap te brengen van de mensche lijke stem en van de muziek tot aan de eenzaamst uit de wereld verdoolden. Ik was zóó vervuld van dit plan, dat ik op^ stond, den waard uit z'n bed klopte en met hem overlegde hoe ik aanstonds zóó vroeg de toch hemelsbreed nie.t ver verwijderde fabrieken van Philips kon bereiken ,om er de» werkdag van zijn duizenden hoofd- en handwerkers te zien aangaan en tot den avond zich voltrekken. (Wordt vervolgd). WAAR. OUD|TIJD|S; één der sti oompjes van den Oostrand der Noord- j Veluwe, de Grift de uiterwaarden van den Ids- sel bereikte, werd wanneer precies, valt niet meer na te gaan een plaatsje gesticht, dat den naam droeg van M.ons Djeï, Godsberg, nog geen stadsrechten bezat, en gelijk zooveel gehuchten, j tot de zestiende eeuw een rustig en vergeten be staan voortsleepte. De naam Hattem"' schijnt afgeleid te zijn van Hattheim, dat hèim huis) van Ilatto zou moeten beteekenen. Den oor spronkelijk en naam vindt men terug in den Gaeds- berg, een'heuvel ten westen van Hattem, waarop, zooals uit in 1893 gedane opgravingen overtui gend is gebleken, een oude parochie-kerk heeft ge staan, tot, wier kerspel de plaats Hattem volgens oude oorkonde ook heeft behoord. Gedurende de regeering van Karei V, den tachtigjarigen oor log en tegen liet einde der achttiende eeuw heeft de bevolking van Hattem menigmaal een levendig aandeel genomen aan de gebeurtenissen, die des tijds ons land in beroering brachten; verscheiden malen is het belegerd en niet steeds is hel er .zon der „kleerscheuren" afgekomen! Nochtans wijzen grachten en enkele resten van muren er op„ dat Hattem een veste is geweest, die er mocht zijn. In dien tijd waren er drie poorten aan; de stad: de Dorpspoort, de Hoenwaardsche poort en de Dijkpoort, waarvan de laatste, onder deskundige leiding gerestaureerd, nog staat ate een getuige uit lang vervlogen tijden. Het stadhuis, dat voor een deel van 1625 dateert, doch later belangrijk is gewijzigd, heeft een fraaien antieken gevel. Het oud archief, dat is geordend, door deni heer F. A. Hoefer, die op dit gebied zijm sporen wel heeft verdiend, is thans overgebracht naar de Dijkpoort. Met het front staat het raadshuis ge keerd naar de markt, 't centrum van het stadje. Midden op het Marktplein verheft zich de monu mentale toren, waarachter de kerk, die alleszins een nauwkeurig bezoek verdient door fraaie muur schilderingen, een oud doopvont, een massaal koor hek, oude kroonluchters, gekleurde kerkramen, en waarin 'de hardsteenen zerken met opschriften getuigen van den tijd toen Napoléon nóg niet had doen breken met de gewoonte, de overledenen in de kerkgebouwen te begraven. Van het voor malige kasteel, de dikke Tinne, is niets meer over dan de plaats, waar het vroeger heeft gestaan, het z.g. Tinneplein dat door zeer eenvoudige wonin gen wordt omsloten, en zeker geheel vroegeren luister en grootheid is vergeten. |Mag men oudere inwoners van Hattem gelooven, dan is er geen huis, welks kelders niet in verbinding staan of hebben gestaan, met die van de buren. Moesten die eertijds dienen als opslagplaatsen, of als toe vluchtsoord in tijd van beleg, wellicht ook" als ge heime vluchtgangen Dat is niet meer na te gaan. Wel trekken veel antieke gevels en ouderwet- sche puien de aandacht, wel wordt het oog van den kunstenaar geboeid door schilderachtige hoek jes, typische tafereelen, die soms op 't onver wachtst den opmerkzamen wandelaar opvallen, doch genoeg van 't stadsschoon, daar zoo véél naar buiten roept. Zoo begint het boekje, namens de V.V.V. „Hat- to-Heim" uitgegeven, u te vertellen van iHattem's - schoonheid en zijn krachtige omgeving. Wie dit keurig uitgevoerd boekje wensch't te bezitten, schrijft aan den heer G. W. Lans, secretaris der V. V. V. en 't wordt gratis toegezonden. (John Ruskin; een der grootmeesters van den stijl). Wij stellen ons de regenwolk slechts donker en grauw voor en weten niet, dat we aan haar wel licht de schoonste, zooal niet de meest verblin dende kleuren des hemels danken. Vaak, in onze Engelsche morgens, vormen de regenwolken in den dageraad zachte effen velden, die onmerkbaar in het blauw wegsmeltenof wanneer zij kleiner zijn, pakken zij zich samen in zichtbare streepen, welke de breede wolken,* banden er boven kruisenen dit alles baadt in een onuitsprekelijk" licht voor zuivere rozetinten en purper en amber en blauw: niet schitterend, doch mistig zacht, de gestreepte massa's, bij nader beschouwen samengesteld uit wolkentrossen ol tressen als floszijde, er uitziend alsof elk van hen een pakje of bundeltje verlichte regen is. Waterdamp of mist, die in de lucht hangt, wordt zichtbaar, juist zodals stof in kamerlucht. In dc schaduw kunt ge niet het stof zelf izien, omdat dit niet verlicht wordt, doch ge kunt an dere voorwerpen door het stof heenzien, zonder duisterheid, zoodat het licht, dus feitelijk door-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4