NIEUWE izen en .iJ.rcTwr.u Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ^rr^T^T1:" Donderdag i6 Mei 1929. 38e Jaargang No 57 ibtero. telephooi LAMGED1JKËR COIIRAI Uitgave: firma J. H. KEIZER, Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote lett€rs naar plaatsruimt« Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 J) Woensdagmiddag half 2 n.t., hield bovenge noemde veilingsvereeniging hare algemeene ver gadering in het Veilingskoffiehuis te Warmen- huizen. Opening. De voorz. heet alle aanwezigen hartelijk wel kom .inzonder de gasten, de heer W. Balk en den afgevaardigde van „Koophandel", er tevens op wijzende ,dat de verhouding thans is, zooals men maar wensehen kan. eveneens het Centraal be-, stuur d,e pers en de afgevaardigden van de af- deelingen. Spr. zegt, dat op het afgeloopen jaar met genoe gen kan worden teruggezien, vooral ook wat be treft de bouw van net nieuwe veilingsgebouw. Lang is hierop gewacht en is thans eene betere gelegenheid verkregen. Spr. meent, dat het ge bouw aan alle te stellen eischen ruimschoots vol doet, eehter is het mogelijk, dat het, te klein is wat betreft de overkapping en zal binnenkort een voorstel tot uitbreiding verwacht kunnen worden. Spr. hoopt, dat dit met evenveel enthousiasme ontvangen zal worden als eertijds het geval was voor den nieuwbouw. Voorts memoreert spr. de uitkomsten van het afgeloopen jaar, welke in den beginne zee rslecht waren, doch zich spoedig her stelden en tenslotte deze over het afgeloopen jaar zeer loonend genoemd mogen worden. Met de beste wensehen voor het nieuwe seizoen verklaart spr. de vergadering voor geopend. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden na lezing en onder dankzegging aan den samenstel ler ongewijzigd goedgekeurd. Mededeelingen. De secretaris deelt mede dat het aantal leden op 1 Januari '29 bedroeg 628, tegen 614 in het vorig jaar. Voorts wordt een woord van dank gebracht aan de nheer W. Heeman, die uit sympathie kosteloos de beplanting bij het veilingsgebouw heeft aan gelegd. Eveneens wordt dank gebracht aan het Ge meentebestuur en polderbestuur voor de bijdrage der kosten voor uitdieping van de vaart bij de veiling. Voorts deelt de voorz. mede, dat het veilen van rabarber verplichtend is gesteld en zijn 2 dagen hiervoor aangewezen, met een levertijd van 3 dagen. In deze is de medewerking van Koophan del verkregen. Bekening en verantwoording over 1928. De ontvangsten en uitgaven sluiten op een 'be drag van f 110326.28. Het saldo bedroeg per 31 Dec. '28 f 1227.77, de boeten bedroegen in totaal f201.55. De balans sloot op 31 Dec. '28! in activa en passiva op een bedrag van f 90473.28, het winst saldo bedroeg f 10991.28. De verlies- en winstrekening over 1928 sluit "op een bedrag van f 18245.60, het winstsaldo be droeg f 10991.28. Het bedrag voor de reclame bedroeg f480.70. De heer Doekes zegt, dat in de afdeeling „Sa menwerking", stemmen zijn opgegaan om 'de huur van het Veilingskoffiehuis te verhoogen, gezien de hooge kosten. De voorz. deelt mede, dat het gesprokene door haast allen onderschreven zal worden, echter is het thans niet mogelijk, daar de huurtijd korte lings geleden weer opnieuw is ingegaan. Echter zal het toch niet mogelijk zijn, het koffiehuis rendabel te maken hetgeen ook niet de opzet is geweest, daar er dan heel wat bezuinigd had moeten worden, vooral betreffende de grootte. Het doel is geweest om na de veiling een gelegen heid te hebben om een korten tijd te kunnen ver wijlen en tevens een lokaliteit te hebben voor de aanvoerders. Het is ook nimmer de bedoeling van het bestuur geweest om er uit te halen, wat moge lijk is, daar dan eene publieke inschrijving ge houden zou moeten worden. Voorts wil spr. op merken, dat allen voor den hospes een woord van hulde zullen hebben. Ook wil spr. hieraan toevoe gen dat de verdiensten voor hem niet zoo groot zijn als wel gedacht wordt. Spr. hoopt dat het afgeloopen jaar voo rden hospes net zoo gunstig zal geweest zijn als voor de bouwers. Doo reen andere afgevaardigde van Samenwer king wordt opgemerkt, dat ondanks de vooruit gang in de bedrijven en de uitbreidingen, de huur hetzelfde is gebleven, hetgeen spr. zich moeilijk kan begrijpen. De voorz. zegt wederom in herhalingen te moe ten vervallen. Spreker merkt op, dat ei* jaren zijn geweest, dat er weinig omzet in het koffie huis geweest is en thans zijn er nog maanden, dat zulks voorkomt. Spr. is overtuigd dat de jaren, dat de tegen woordige pachter gehuurd heeft, meerendeels slechte zijn geweest. Behoudens enkele inlichtingen, welke gevraagd worden, worden de rekening, de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het Centraal Bestuur stelt voor de winst over het afgeloopen boekjaar ad f 10991.28 aan te wenden als volgt: 4 pet. over het aandeelenkapitaal uit te keeren ad f184.Af te schrijven op het nieuwe afmijn- toestel f2571.78, Af te schrijven op Veilingsge- 'bouw en terreinen f8235.50. Te zamen f 10991.28 Bovendien af te schrijven op Veilingsgebouw en terreinen het fonds voor uitbreiding a f8402.05. Aldus wordt besloten. Na de goedgekeurde winstverdeeling luidden de eindbedragen van de balans f71263.95. Op een desbetreffende vraag van een der aan wezige ndeelt de voorz. mede, dat het plan is het oude veilingsgebouw binnenkort voor afbraak zal worden verkocht, hetgeen de goedkeuring van de vergadering wegdraagt, i Namens de commissie tot het nazien der boeken rapporteert de heer Nannes, alles in orde te heb ben bevonden en adviseert tot goedkeuring, i Aldus wordt besloten. De begrooting voor 1929 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 16950.waar bij voor reclame een bedrag is uitgetrokken van f1500, het batig said obedraagt f6598.66. Omtrent de verhoogde posten der salarissen en vergoedingen geeft de voorzitter eene kleine toe lichting, waaruit blijkt dat het salaris vani den telefonist verhoogd wordt met f 100, voor de meerdere werkzaamheden en zijn pensioenverzeke ringen voor het geheele personeel eveneens wordt den betaalmeester een pensioensbijdrage van f 300 verleend. .Wat. betreft de verhoogde vergoedingen Be" stuur, deelt de voorz. mede, dat het salaris van den veilingleider, den heer Molenaar, verhoogd zal worden met f150. Spr. is overtuigd dat deze verhooging gerechtvaardigd is, daar de taak, op hem gelegd, een zeer ondankbare is en een ieder wel overtuigd is voor zijn nauwgezetten arbeid. Ook den marktopzichter wenscht het bestuur voor eene verhooging van 20 pet. in aanmerking te doen komen. Hierna wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna wordt door den secretaris, den neer P. Klant, het jaarverslag uitgebracht, hetwelk wij in ons volgend nr. hopen op te nemen. De voorz. brengt namens de vergadering een woord van dank aan den secretaris voor het zeer overzichtelijk verslag. Het Centraal Bestuur stelt voor: De veilings- kosten met 0.05 pet. te verhoogen en dus te be palen op 1.8 pet. Toelichting: Nu de groep Veilingsvereenigin- gen heeft besloten van de aangesloten vereenigin- gen eene verplichte bijdrage voor het reclamefonds te heffen van 0.05 pet., acht het Centraal Bestuur het gewenseht dat tegenover dezen vasten last ook een vaste bate komt te staan. Het laat zich n.l. aanzien dat hei, verplichte percentage, dat voor de reclame moet worden afgestaan, in den toekomst steeds grooter zal wor den. Op den duur zal het dan zeker niet mogelijk blijken dit bedrag voor reclame steeds uit de ge wone middelen op te brengen. Het O.B. acht het daarom beter het percentage der veilmgskosten voortaan met het percentage voor de reclame te verhoogen. Die heer Blokdijk (Samenwerking), zegt geen tegenstander te zijn van reclame, doch zag gaarne dat de kosten uit de gewone middelen worden be- 'streden. De voorz. deelt mede, dat het streven van het Centraal Bestuur is de loopende schulden weg te werken, ook al met het oog op de uitbreiding in de toekomst. I Mede met het oog op de vruchten, die de recla- me afwerpt, acht het bestuur het wenschelijk; j hiermede door te gaan en desnoods uit te breiden. I De heer Jonker (Samenwerking) merkt op, dat Warmenhuizen met het veilingscijfer toch al reeds bovenaan staat, j De heer Kos (Noordwest) acht eene verhooging J gewettigd. De voorz. acht het niet goed gezien te kijken 1 haar de bevoorrechte zustervereenigingen, wijl er toch ook nog andere zijn, die tot 7 en 8 pro cent heffen. j De heer Biersteker (Ons Belang) meent, dat de verhooging welke slechts 5 cent bedraagt, on- zin is om over te spreken. Spreker zegt dat Ons Belang voor het voorstel is. De heer Blokdijk vraagt, wie hier tenslotte onzin spreekt? Die yoorz. zegt, dat de besprekingen dezen kant niet mogen uitgaan en dat het tijdens de bespre kingen wél mogelijk is, dat eens een woord gezegd wordt, hetwelk niet direct op zijn plaats is en had zulks direct gepareerd moeten worden. Hierna wordt het voorstel in stemming ge bracht en aangenomen met 5218 stemmen. Het Centraal Bestuur stelt voor: De gelden zullen voortaan door den Betaalmeester bij de verkoopers aan huis worden uitbetaald en zullen neit meer op het Betaalkantoor kunnen worden afgehaald. Toelichting: De betaalmeester is bereid de gel den voortaan wekelijks bij de verkoopers thuis te laten bezorgen op dezelfde wijze als dit bij de zusterveilingen aan den Langendijk reeds ge schiedt. j ,.Het C. B. meent dat eene dergelijke regeling I voor de leden zeer gemakkelijk is en door hen wel op prijs zal worden gesteld. Zonder discussie wordt zonder hoofdelijke stem ming aldus besloten. Voorstel van de Vereeniging „ONS BELANG" „Ons Belang" stelt voor gezien het groote be lang der zaak om dit jaar opnieuw gelegenheid te geven tot het veilen van Erwten. Toelichting: „Ons Belang" is van meening dat de ongunstige resultaten van de in 1928 gehouden Erwtenveiling niet hebben bewezen, dat deze vei- lingen geen levensvatbaarheid bézitten, en meent j daarom, dat verdere proeven niet alleen gewet- I tigd zijn, doch ook alleszins aanbeveling verdie- I Die voorz. geeft hieromtrent eene korte toelich- I ting, waaruit blijkt dat tot verbetering van, de erwtenmarkt eene veiling ten volle gereehtvaar- digd is. Door dit voorstel wordt eene eensgezinde samenwerking verkregen. De heer Barten (Groenteteelt), vraagt of de erwten voetstoots en niet op koop worden geveild. De voorz. antwoordt dat erwten zonder bemer king absoluut goed zijn, de beoordeeling wordt overgelaten aan den keurmeester, terwijl een ieder zich te onderwerpen heeft aan de bepalingen, waarop geveild wordt. Hiern awordt het voorstel met algemeene stem men aangenomen. De voorz. merkt op, dat uit de houding van de aanwezigen opgemaakt mag worden, dat op aller medewerking gerekend mag worden, daar in den regel er steeds „kat-uit-denj-boom-kijkers" zijn. Echter is spr. overtuigd een beroep achter wege te kunnen laten. Hierna wordt gepauzeerd. Na voortzetting der vergadering komt aan de orde: 8. Voorstel van de Vereeniging „De Noord": „De Noord" acht het wenschelijk om in overleg met den Vierbond den bestaanden minimumprijs van uitschot-kool en minderwaardige bloemkool te verhoogen; bovendien een minimumprijs vast te stellen voor z.g. stek-uien- Praeadvies van het Centraal Bestuur: H. C.B. is bereid deze aangelegenheid in eene vergadering van den Vierbond in bespreking te brengen- De heer Pronk zegt, dat „Samenwerking" her wel eens is omtrent de stek-uien, doch niet be treffende de bloemkool. De heer Gutker zegt, dat „De Noord" een bespreking met den Vierbond noodzakelijk acht, daar de minimumprijs tenslotte afhangt van de markt. 1 j De voorzitter zegt, dat het nimmer de bedoe ling is geweest van de vaststelling van den mi- niumprijs om levensmiddelen aan het doel te ont trekken, doch in tijden van depressies de concur rentie het hoofd te kunnen bieden door goede producten ter markt te brengen. De opmerking wordt vaak gemaakt, dat in de campagne de groot ste rommel voor 7 en 8 cent verkocht wordt, het geen toch eveneens afbreuk doet aan het goede product, doch spreker is het hier niet mee eens, daar in tijden van hood eveneens de gelegenheid openstaat tegen lagen prijs groenten te koopen. Spreker zal gaarne het voorstel in den Vierbond in bespreking brengen, vooral ten aanzien der z.g. stek-uien, daar het toch tijd wordt, dat hiervoor eveneens een minimumprijs wordt vastgesteld. De heer Kos vraagt, wat of gedaan moet wor den met de minderwaardige stek-uien, daar kool tenslotte altijd nog voor koe voer gebruikt kan worden. 1 De voorzitter zegt, dat het ten koste der ver eeniging zal gaan, daar ,,de cost voor de boet uitgaat". De heer Molenaar zegt, dat de strekking van bet voorstel is een uitspraak van den Verbond uit te lokken. De hoer P. Klant meent, dat indien de vergade ring een minimumprijs vastgelegd wil zien, een uit spraak noodzakelijk is. De voorzitter acht deze opmerking ad rem en acht het wenschelijk, dat de vergadering uitspraak idoet. Een der aanwezigen vraagt of het niet mogelijk is, het minderwaardige product van lie veiling te weren. De voorzitter zegt ,dat zulks in zekere mate •reeds geschiedt, doordien de producten beneden den minimumprijs aan de consumptie onttrokken worden, doch principieele uitsluiting zal niet mo gelijk zijn. Tenslotte wordt in stemming gebracht het a) pf niet in principe meegaan tot verhoogipg. Met 3832 stemmen wordt besloten niet tof. verhooging over te gaan. Vervolgens vraagt de voorzitter of de verga dering er in principe toe besluiten kan den mini mumprijs voor stek-uien zoo hoog mogelijk te be palen, hetwelk Wordt) goedgekeurd. 'j c 9. Voorstel van de Vereeniging „Samenwer king": om de jacht op hazen in koolakkers, in en op de akkers behoorende aan de leden der ver- eenigingen aangesloten bij de Centrale ,Vei:l$igs- vereeniging, tot 15 November te verbieden. t Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het C. B. meent, dat deze zaak niet behoort tot het gebied der Veilingsvereeniging, doch door de aangesloten vereenigengen zelf moet worden behandeld. De heer Blokdijk (Samenwerking) deelt mede, dat de schade aan de kool toegebracht door de hagelkorrels, nogal groot is. De vereeniging „Sa menwerking" is de meening toegedaan, dat deze zaak niet behoort bij het Centraal Bestuur, daar het hier een algemeen belang is. Sprekqr is niet tegen het schieten der hazen, doch de schade door het jagen toegebracht is veel grooter. De voorzitter deelt mede, dat de meeningeiï in het C.B. verdeeld waren, echter het meeren- Jeel was het praeadvies toegedaan. Spreker meent, dat het wenschelijker is, dat iedere vereeniging het besluit neemt, dat het verboden is op 'de akkers te jagen. f De heeer Blok (Samenwerking) acht het ïitet zoo gemakkelijk, dat iedere vereeniging'zulks plaat selijk vasts'teld. f De heer Doekes zegt, dat er niets tegen is, het voorstel aan te nemen, daar geen stemmen zijp opgegaan, die last van hazen hadden. f De voorzitter merkt op, dat in den regel de voorstanders passief zijn. Het! is nog niet 2eker, dat het praeadvies wordt aangenomen. Tenslotte gaat de vergadering er mede accoord, dat een uitspraak wordt gevraagd van 'de aange sloten vereenigingen. j De heer Biersteker (Ons Belang) merkt'opt, dat geen enkele jager gewettigd is, ondanks een acte, te jagen op een andermans terrein zonder diens toe stemming, waardoor het voorstel hie rniet op zijn plaats is. 1 p De heer Klant stelt voor, de jacht te verbie den tot 15 November, tenzij permissie van de eigenaars wordt gegeven. - 10. Voorstel van de Vereeniging „Samenwer- koing": c-m het bestuur der C.V(V. met meerdere leden uit te breiden, namelijk van elke aangesloten vereenigingen 2 leden en van elke 50 feden of eeti overschot van 25 leden één lid aan het bestuur der C.V.V. toe te voegen. i Praeadvies van het Centraal Bestuur: Door hej C. B. wordt de behoefte aan uitbreiding rifet ge voeld. Ook van de wenschelijkheid van eene an/ dere wijze van samenstelling b.v. in evenredigheid? met |iet ledental der vereenigingen is het C.B- nimmer gebleken. In de algemeene vtergadering .waar t|Och de belangrijkste besluiten worden gè- nomen, brengen de 'vereenigimgen eeml aatal stem men uit „evenredig met het aantal leden dat zij tel len en wordt dus al voldoende rekening gehouden 'met 'd:en omvang der aangesloten vereenigingen. De heer Pronk (Samenwerking) acht 2 leden in het C.B- voor „Samenwerking" als voor ,,de Noord" te weinig. De voorzitter zegt, dat het bestuur de/ mee ning is toegedaan, dat de wetgevende macht dr algemeene vergadering is, daar het ledenaantal hier op tot 'uitdrukking komt en een groote vereeni ging een kleine niet kan verdringen, daar ieder het zelfde aantal afgevaardigden heeft. De heer Blokdijk (Samenwerking) acht het niet 'billijk, dat een vereenfging van 6070 leden niet meer reent heeft dan een vereeniging van 30 lediön. De voorzitter zegt, dat dan het aantal afge vaardigden ongelimiteerd moet1 zijn, indien van het standpunt wordt uitgegaan, dat dan de meeningen meer verschillend kunnen zijn. Spreker persisteert1 bij het standpunt, dat de algemeene vergadering tenslotte in alles uitspraak doet, terwijl de be langen voor iederen bouwer precies hetzelfde zijn. De heter Klant vraagt of „Samenwerking" wel de uitslag van het voorstel overzien heeft, daar het C.B. dan zou moeten bejstaan uit 29 leden. De heer Jonker (Samenwerking) ijls van mee ning, dat het voorstel niet juist is weergegeven op den beschrijvingsbrief. r De voorzitter zegt, dat het' ppecies luidt, zoo als het ingezonden -is. Tenslotte ontspint zich tusschen den voorzitter van „Samenwerking" en de afgevaardigde dier ver eeniging een discussie omtrent de al óf si et juist heid der bedoeling van het voorstel, waarbij door eerstgenoemde wordt opgemerkt, dat het bewust? voorstel 4 maal op de ledenvergadering voor gelezen is, alvorens het ingezonden werd. Deze sprekei wil tenslotte de vraag stellen of hef C.B'. het vertrouwen heeft van de vergadering, de zaken te berechten of niet. - Hieruit ontstaan langdurige discussies en komen de onderlinge geschillen tusschen de leden van „.Samenwerking" gedurig ter isprake. De voorzitte rzegt, dat de vergadering zich thans uitsluitend bepaalt bij het voorstel, zooals het in gediend is. ff' Tot algemeene hilariteit blijkt, dat de veroeni- gings-secretaris het voorstel op een verkeerde wijze heeft ingediend, wat een der afgevaardigden de vraag doet stellen of een vereeniging tenslotte dgarvan de dupe moet worden- j i

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1