Kamerkroniek BEURSOVERZICHT De voorzitter 2tegt, dat het risico voor den be- treffenden secretaris is. (Een der afgevaardigden van „Samenwerking'' vraagt of een wijziging van het? voorstel moge lijk is. I Hierop worden de statuten nagegaan en, blijkt, dat de indiening van een amendement mogelijk is en worden de afgevaardigden van „Samenwer king" in de gelegenheid ges-teld hierover eten on derlinge bespreking te houden. Hierna wordt door „de Noord" voorgesteld, dat van iedere vereeniging 2 afgevaardigden zitting hebben in het C.B., voorts voor elk overschot meer dan 50 leden één afgevaardigde meer. Dit voorstel hetwelk op deze wijze door den Voorzitter aan de vergadering werd voorgesteld, bleek echter niet de juiste bedoeling van „de Noord". ff' Om verder alle verwarrringen te voorkomen, |teli de voorzitter voor, dit punt u"3t te fluiten,, hetwelk met algem. stemmen wordt aangenomen- ti. Verkiezing van een Voorzitter, wegens peri odieke aftreding van den heerT*. Slot. De aanbeveling van het Centraal Bestuur luidt: 1. P. Slot. I 1 11 2. W. Gutker. j 3. K. Molenaar. De heer P. Slot wordt' met 44 stemmen her benoemd. i 1 f De heer Slot aankt de vergadering voor de herbenoeming en memoreert in kort ebewoordingen het verloop der vereeniging, waarvan spreker van 'Me oprichting af, voorzitter is. 12. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur: om alle goede producten te veilen onder het U.C-B'i- merk. f 1 Toelichting zal op ds vergadering worden ge geven. D,e heer Slot zegt, dat het de bedoeling «is, dat de bouwers hierdoor aangespoord worden go,ede pr:>ductèn aan te voeren. Het grootste g0- deelte van de hier aangevoerde producten kunnen onder het U.C.B.-merk worden aangevoerd. Een stap in de goede richting is reeds geweest, dat af wijkingen op het bordje worden vermeld. Door de controle van den keurmeester aan den wagen is de mogelijkheid uitgesloten,- dat minderwaardige producten uitgevoerd worden. 1 Verschillende inlichtingen worden hieromtrent gevraagd en van gedachten 'gewisseld. v De discussien worden een korte wijle opgeschort, doordien 'de heer W. Balk, die gaarne vertrekken wil, in de gelegenheid Svordt gesteld nog een, en nnde maar voren te brengen. Hierbij brengt spreker dank voor de hartelijke en welwillende woorden door den voorzitter tot spreke rgericht bij het,, begin der vergadering, tevens wijzende op deif gunstigen toestand van het veilimgsiwtezen en doet spreker eenige mededeelingen betneffendé de kool- zaadteelt- in Italië. r Hiern awordt het voorstel genoemd onder punt 12, met algemeene stemmen aangenomen Rondvraag. De heer Strooker wil heffing van invoerrech ten zien op de 'Egyptische producten. De voorzitter acht het niet wenschelijk, dit punt in bespreking te brengen, daar hieromtrent de meeningen te zeer uiteen zouden loopten. De heer Pie (de Noord)' wil trachten een con tract af te sluiten met de Ned. Spoorwegen om bij vriezend weer verzekerd te zyn van een vol doend aantal wagons. De voorzitter zegt, dat het bestuur alle pogin gen in het werk zal stellen deze zaak- zoo gun stig mogelijk te regelen. De heer Boekei (Samenwerking;) voelt zich ge drongen een woord van dank r.e brengen aani de) transporters, die cp zulk een eerlijke en plichts getrouwe wijze hun arbeid verrichten. .Applaus-) De heer Pronk (Samenwerking))' dringt aan op- verbetering van den afloop Voor de brug- bij 't Buurtje 1 Os voorzitter zegt, dat hot Gemeentebestuur juist gi-steren besloten heeft verschillende verbte-teringe® aan te brengen tbt een bedrag van f6000.— en tullen meerdere verbeteringen onder het oog wor den gezin» Verder wordt den wen-sch geuit! eerder te kun nen laden. De vporzittei zegt, dat zulks niet mogefijk| zal zijn, daar de wagon-s te laat! hier aankomen. De heer K. Biersteker wenschti van de gelegen heid gebruik te maken ,om op deze vergaderi|hlg welke voor spreker de laatste is, eenige woorden te spreken. Gedurende 15 jaren is spreker be stuurslid geweest en kan spr. getuigen, dat door het C. B- steeds de belangen der "bouwers op nauw gezette wijze zijn behartigd en geeft spreker c'j.' verzekering, dat de vergadering steeds het volle vertrouwen in het C. B. kan -stellen. Sprekjer noemt .de herbenoeming van den voorzitter een zeer ge lukkige keus. Met. de besté wenschen voor de tounbouwers eindigt spreker. f Hierna dankt de afgevaardigde van „Koophan del" voor de uitnoodiging. Niets meer aan de orde zijnde, sluit) de voorzit ter onder dank aan 'de beambten, Ide verga-dering. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. -Bij de te D>en Haag gehouden examens slaagde mej. N. H. Vos van Zon voor Diploma A Efcpq- ranto. f 1 - ZUIDSCHARWOUDE. Woensdagavond is alhier door een /2-tal per sonen een vereeniging opgericht, die r'ene over eenkomst met- den heer Van Zuijlen van Broek' op Langendijk heeft aangegaan voor hét! bijhou den van hunne bedrijfsboekhouding op dezelfde1 wijze als te Sint Pancras geschiedt. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Jb. Kramer, Jb. Kroon 'en P. de Geus Jzl, bij wie voor. belangstellenden inlichtingjen zijn te be komen. Uit den Omtrek RING VAN BOERENLEENBANKEN. De Ring Van Boerenleenbanken, welke te Alk maar is gevestigd en aangesloten is bij de Coöp. Centrale Raffeisenbank te Utrecht, vergaderde te Alkmaar ,waar vertegenwoordigd waren de locale banken te Oudkarspel, Noordscharwoude Zuidscharwoude, Broek op Langendijk, St. Pan cras, Heiloo, Schoorl, Heerhugowaard. Obdam en de Zuivelbank te Alkmaar. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Barten te Noordscharwoude. en J. ten Hoeve te Sint Pancras. Een ontworpen reglement werd uitvoering be sproken en de vraag geopperd, of het niet wen schelijk zou zijn, een artikel op te nemen, waarin bepaald wordt, op welke wijze in een eventueel tekort moet worden voorzien. Djaar het echter gedurende het 25-jarig bestaan van den ring nog niet was voorgekomen, dat er een tekort was en bij het ontstaan van een dergelijken toestand toch door de vergadering besluiten kunnen worden ge nomen om dat tekort op de een of andere wijze te dekken, werd afgezien van een dergelijk arti kel, waarna het reglement in zijn geheel goedge keurd werd. Als candidaten voor een vacature in den Raad van Toezicht werden genoemd de heeren G. Nobel te Lutjewinkel en O. .Wagenaar Kzn., te Broek op Langendijk. Als afgevaardigde naar de Centrale Ringver- gadering werd wederom aangewezen de heer 9. Wagenaar te Broek op Langendijk en als plaats vervanger de heer W. van Slooten te Heerhugo waard. Uitvoerig werd gediscussieerd over de wensche- lijkheid en mogelijkheid van verhooging van ren te, door de Centrale Bank uit te keeren voor depo sito's. Men meende, dat deze hooger kon zijn daa rde Centrale Bank de laatste jaren hooge winsten maakte, wat toch niet het doel der Coö peratieve instelling is. Die locale banken moeten hun spaarders behou den, waarom een billijke rente moet worden ver kregen. Van andere zijde achtte men de tactiek de rCentrale zoo slecht nog niet, omdat er voor gezorgd moet worden, dat er een flinke reserve aanwezig is. Het slot der uitvoerige discussie was ,dat niet op verhooging op de alg. vergade ring zal worden aangedrongen. Die afgevaardigdei van Heerhugowaard klaagde er over, dat het vaak zoo lang duurt, eer men bericht ontvangt van de goede ontvangst van gestorte gelden bij de C'.B. Men zal daarover een artikel in de Raffeisenbode schrijven, waar door de zaak wellicht kan worden opgehelderd. OUDE N1EDORP. Bij de politie alhier i-s aangifte gedaan,, dat in deze gemeente 's morgans in de vroegte op die1® openbaren weg een heerenrijwiel is gtevondeen. - ST MAARTEN Gevonden een nikkelen heerenarmbapjA-horlogfc-. Inlichtingen ter Secretarie. 1 Nieuwstijdingen DE MOORDAANSLAG TE VGRAVENHAGE. Een twintigjarage jongeling, musicus, kende al jaren een twintigjarig meisje. Hij wilde zich met haar verloven, maar het mei-sje weigerde in è^n verloving toe te stemmen, omdat zijn, naar zij zeide, niet voldoende van den jongenman hield. Dinsdagavond heeft hij om) 8 uur het meisje ge,- "bracht naar de Duinoordkerk, waar zij ter cate chisatie ging bij ds. Creutzberg. Onderweg heeft hij andermaal bij haar aangedrongen, maar opt- nieuw een weigerend antwoord gekregen. Zijn be sluit schijnt toen gerijpt. Hij is naar huis gegaan en heeft een geladen revolver bij zich gestoken Om 10 uur, toen hij wist) dat het meisje van Be catechisatie zou terugkeeren, heeft de jongeling fcp de fiets, het meisje, dat ook op de fi|ets! wat, weer afgehaald. Zij wandelden met de fiets aan de hand en in de Adriaan Goekooplaan, waar het op 'dit ovanduur heel stil was, heeft de 'jongeling plotseling zijn revolver getrokken en, klaarblij kelijk zonder nadere medeieeling, van zeter dicht bij (zij moeten naast elkaar gestaan hebbepj) drie ■schoten op het meisje gelost. Het eerste schot was" reeds doodelijk. Het kind stortte neer. De jongeling is op zijn fiets gesprongen en wegge reden. Op het geluid van de schoten kwamen •van beide kanten van de 'Goedkooplaan voorbij,- gangers toesnellen, die heti meisje dood vonden. De een snelde naar de alarmcel der polities-bran, «veer op het Statenpkin en alarmeerde de- p'olitije, 'de ander bloef bij het lichaam. Binnen korten tijd waren daarna de politie en de geneeskundige dienst aanwezig. De dokster stelde vast, dat hulp thier niet meer baten kon. Het lichaam vierd naai tiet ziekenhuis vervoerd, waar de identiteit van het meisje kon worden vastgesteld en uitgemaakt, wie de aanslag moest hebben gepleegd. In het huis van de ouders van den jongeling heeft de politie terstond een onderzoek ing.estjeM, jtvaarbij bleek, dat de paspoorten van de ouders wel, maar dat van den zoon 'niet! meer aanwezig 'was. De politie waarschuwde daarom alle grens stations, maar liet tevens de omgeving van de 'Goedkooplaan met -speurhonden afzoeken, omdat zij ook een andere mogelijkheid als einde van dit droevig drama overwoog. De ouders van -den jon, geling kwamen later van een concert' thuis en werden voorzichtig op da hoogte gesteld. De politie bleef ook 'de ouderlijke woning bewaken. En des .nachts om half drie werd de jongeling door de politie in de onmiddellijke omgeving van zijn huis aangetroffen en in hechtenis genomen i- AUTO-ONGELUK TE HEEMSKERK. Te Heemskerk is Dinsdag een man door een aut oaangereden. Hij geraakte er zoodanig onder beklemd, dat de auto opgevijzeld moest worden om hem te bevrijden. Hij bekwam zeer zware 'verwondingen aan het hoofd, térVijl een been verbrijzeld werd. In zorgwekkendenTtoestand werd hij naar het St. Anthoniusziekenhuis te Velsen overgebracht TUSSCHEN EEN MACHINE. In de fabriek van de firma Parmentier te lei den is een veertienjarige jongen met zijn- hand tussehen een wolkammachine bekneld geraakt en wel zoodanig, dat men het lichaamsdeel niet kon verwijderen. Men moest de machine gedeeltelijk demonteeren en de jongen is met de hand in de machine naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Buitenland 1 1 1 ONTPLOFFING EN BRANDi IN EEN ZIEKENHUIS TE CLEVELAND) In een ziekenhuis alhier ontstond een ernstige ontploffing in de zaal voor de behandeling met x stralen. Veertig personen werden gekwetst of kregen brandwonden. Een groot aantal hunner moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Vergiftige gassen die naar men gelooft wellicht de ontploffing hebben veroorzaakt, ontsnapten uit het laboratorium en verspreidden zich in de omgeving over een oppervlakte van 30 ,M2. Een aantal voorbijgangers vielen bewusteloos neer. Volgens een later bericht ontstond er ten, ge volge van de ontploffing brand in het' zieken huis. Die vlammen verspreidden zich snel door het gebouw. Men vreest thans dat een groot aantal; perso nen gedood zijn ten gevolge van de ontploffing en den brand. DOOR EEN RATELSLANG GEBETEN. De hoofdinspecteur Snijder, van den 'dienen- tuin te New,-York', een der meest vooraanstaande réptielenkenners, is door een ratelslang gebjeten en den volgenden dag overleden. Uit de Hoofdstad. KINDERGERAAMTE. De vrouw van den exploitant v,an een bar in de Warmoesstraat' had de echtelijke woning verla ten. Zü had een spaarbankboekje en eenig geld medegenomen. De man, dïe op reis wiTde, ging op zolder een koffier halen. In die koffer vond hij een pakje kranten. Het! bleek hem. dat Ö9 kanten een kindergeraamte bevatten. De man- ging naar het politiebureau en verzocht hulp on) het geld terug te krijgen, dat zijn vrouw had meiej- genomen. Tevens deed hij aangifte van de vondst-. Hij vermoedde, dat de vrouw, die vroeger buffet juffrouw was geweest, een kindje had gedood. De kranten waren van 1925 en de do,od zou dlis ongeveer drie jaren geloden 'ge'ateurd zün. De vrouw is opgespoord en op het' politiebureau .gehoerd. Zjj vertelde de koffer drie jaren geLedteD dn bewaring te hebben gekregen van een vrifcndim/ Zij wist -niet wat er in zati De vriendin, die tffcati meer In de stad woonde, haid latle'r nop,it naar de koffer gevraagd'. KINDERLIJKJE GEVONDEN. De commissaris van politie in de tiende sectio maakt bekend, dat! op Zondag 12 Mei in het water vari het Kattegat drijvende is gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht fdat was gewikkeld in bruin pakpapier. Aan het lijkje waren fwee steienen met eten touw bevestigd. f' TWEEDE KAMER. Met niet veel moeite zijn de wetsontwerpen van Minister Donner, den Justitieman, tot wijzi ging van het strafstelsel er door gegaan; Het voornaamste van het "Wetsontwerp is, dat het een combinatie van onvoorwaardelijke en voorwaar delijke straf brengt. Waarvan het gevolg zal zijn, mogen we den minister gelooven, dat eene uit breiding van het instituut der voorwaardelijke veroordeeling verkregen wordt. In verband hier mede was door enkele leden gevraagd om den rechter zeggenschap te geven over de voorwaar delijke, invrijheidsstelling. De Minister achtte evenwel hier decentralisatie ongewenscht en vond het beter, dat alle adviezen bij hem inkwamen. Het tweede ontwerp voert in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. D|ie voor jonge mannen komt in Zutphen, die voor meisjet; in Botterdam. Verder brengt het eenige verzachting en differentiatie in de celstraf. Vijf jaren zal in 't vervolg de celstraf nog kunnen duren, 't Is wel veel meer dan door het Centraal College voor do reclasseering was gevraagd. Immers wilde dit college eene cellulaire gevangenisstraf van hoog stens 6 maanden; bovendien eene gevangenis ge richt op verbetering van personen tussehen 23 40 jaar. Maar, hoewel werkend in de lijn door het College aangegeven, gingen deze voorstellen den Minister toch te ver. Door het derde wetsontwerp wordt den rechter de bevoegdheid gegeven aan eene veroordeeling tot gevangenisstraf van ern stige beroeps- o'f gewoontemisdadigers. Onder om standigheden toe te voegen een bevel, dat de ver oordeelde na het ondergaan der hem opgelegde gevangenisstraf in bewaring zal worden gehou den voor een daarbij te bepalen termijn van ten minste 5 en ten hoogste 10 jaar. Het wetsontwerp bedoelt niet den veroordeelde leed te doen,, doch de maatschappij voor zijne handelingen te bevei ligen. -Terwijl over de eerste 2 ontwerpen geen stem ming gevraagd werd, was dit met het laatste wetsontwerp wel het geval. Het werd aangenomen met groote meerderheid (4613 stemmen). Zonder hoofdelijke stemming werd daarna aan genomen een wetsontwerp, dat de bedoeling heeft te voorkomen, dat ouders, van wie kart worden 'gevreesd, dat ze hun kinderen zullen verwaarloo- zen, over die kinderen gezag zullen uitoefenen, nadat dit gezag tijdelijk, hetzij krachtens de be palingen der wet, hetzij feitelijk, bij anderen heeft berust. Voor de behandeling van de begrooting van het (Wegenfonds over 1929 kwam men 's avonds bijeen. Wegenaanleg! Iedere provincie heeft z'n wenschen. Aan Gelderland schijnt men momenteel 't meeste aandacht te schenken. En de andere, wanneer komen die aan de beurt? Daarbij nog: waarmede zal men het eerst beginnen Em in welk temp ozal er gewerkt worden Vlugger wer ken wil ook de Minister. .Maar de duiten! De Minister haalde de woorden aan van» een oud-Minister: „Zeg ze niet te veel toe, want je krijgt er allemaal maar last mee!"; Die heer v. d. Vegte beloofde daarom niet veel. „Er wordt ge daan, wat mogelijk.is."1 Zpo ook met de bruggen. Ieder jaar ééntje. Dienzelfden avond werd ook nog behandeld en aangenomen eene suppletoire waterstaatsbegroo- ting ,die het geld beschikbaar stelt om een aan vang te maken met de uitvoering van werken tot verbetering van de Maas voor groote afvoeren. Na goedkeuring van een groot aantal niet of nauwelijks besproken wetsontwerpjes werd een aanvang gemaakt met de behandeling van eenige voorgestelde wijzigingen der Ouderdomswet. Het maximum der rente wordt teruggebracht van f20 op f 10 en de mogelijkheid wordt geschapen eener weduwenrente, eener teruggaaf van de betaalde premië nbij overlijden. De wijzigingen dienen, aldus de Minister Slotemaker de Bruine, het doel »van deze wet inderdaad te bereiken, om de wet m.a.w. zoo goed mogelijk te maken. Wati later door den heer Aalberse (r.k.) nog eens werd aan* gedikt. Maar verschillende kamerleden waren het hiermede heelemaal niet eens. Het wetsontwerp, aldus de heer van Gijn (lib.) heeft tot gevolg een concurrentie van den Staat met particuliere maatschappijen, die heel wat ouderdomsverzekeringen hebben loopen; waar mevr. BakkerNort (v.d.) heelemaal niet tegen was. De heer Sannes (s. d. a. p.) zag er nog meer in. Die zag achter den minister niet de agenten der V.O.V., maar de tegenstanders van het staats pensioen, die meenen dat de actie voor het staats pensioen daardoor benadeeld zal worden. Maar de Minister ontkende, door deze zijde beinvloed te zijn .'fWas niet prettig voor hem, dat na den heer Sannes één der felste tegenstanders van staatspensioen, de heer Snoeck Henkemans (c.h.) aan het woord kwam en dat deze verklaarde in derdaad van meening te zijn, dat door de voorge stelde wijzigingen, de verbetering der verzekering, de aandrang tot verkrijging van staatspensioen wakker zal worden. Behoudens enkele zeer speciale obj/etten, die sinds eenigen tijd de speculatieve instincten prik kelen, heeft de effectenbeurs gfelen bijzondere re denen om op de afgeloopen week met veel vol doening terug te zien. Het is waar, dat Berlijn, dat als politieke baro meter v-eel waarde heeft, eenigle bepaald willige dage nbeleefde, inzonderheid de aand. I. G. Far- ben, naar aanleiding van de groote ArrrerAkaaóv •sche transactie dezer maatschappij, waardoor haar relaties verder worden versterkt, terwijl de stan dard Oil-groep haar synthetische producten ««er blijkt te accepteeren. In Amerika, waar de -speculatie weer wat driester was geworden, stak d-e Federal Reserve Bioari wetet vermanend zijn vinger op en produceerde weer letens zeer hoog; geldkoersen, die de bulls spoedigj in) het zand deden bijten. De Ainerikaansche pers bevat int oen-emende mate beschouwingen over de mogelijkheid of waarschijnlijkheid, dat het-thans nog in volle fleur s taande zakenleven door 'dep hcogen reutestandaard eerlang op gevoelige wijztf zal worden beknot. De nieuwe reorganisatieplannen der Imtertiat. -Marine, waarvan de doorvoering overigens nog geenszins is verzekerd, kon 4e Amsterdam terecht niemand van de oude 'garde meer uit zijn twnt lokken. 1 - Aand. Ford Mpij. namen een geweldige Spurt. Nadat alle premiejagers behoorlijk zijn bediend, leent deze markt- zich natuurlijk gemakkelijk voor iedere speculatieve beweging. Men kan Ine't? deu kocpers ook wel op het gezichti aflezen, dat zij gevoeliger zijn voor beurs sentimenten dan voor feiten -en cijfers. 1 L Nauwelijks was de veikjaopdruk der claims Phi lips Gloeilampen van de markt geweken, of ra- eele beleggingsvraag dreef -den koers dier gewone aandeelen 20 pCt. naar boven. Ook de crefs her stelden zich van hun ongemotiveerde koersdaling. Het stroovuur in diverse Kunstzijdewaarden bleek geheel uitgebrand. Handel en koersfluctu atie van diverse Europeesche soorten bleven binnien zeer enge grenzen. Ten slotte waren het sceciaal' aand. Margarine Unie, die druk verhandeld werden tegen sterk schommelende, maar per saldo toch flink gestegen prijzen, in afwachting van „ie" claim. Het dure geld drukte echter den hanidel in de van ouds bekende fondsen nagenoeg dood. Het) zoete product wist het klaar te spelen, ondanks het lage peil, nog verder te dalen. Een spte-culatieve beweging op de rubbertermijnmarkt hield geen stand. f 'Aand. Kon- fetroleum waren 'gefleer vePTaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2