In Philips' Wonderland (Uitgave Brusse's Uitgeversmaatschappij Rotterdam). Dat vo-.rt te brengen in die gestadig aanzwel- lende massa-productie, het vereischt mensch,en- breinen, menschen-zenuwen em -spieren, maar óók het wetenschappelijk onderzeek, en organiseeren- de talenten, en koopmanschap, techniek, wereld kennis, naarstigheid van nooit-genoeg willig-be- dreven handen, van lichaamskracht. Maar bovenal toewijding voor het gaheele organisme vap dit prachtige bedrijf, die in alle rampen de mede werkers laat spreken van „wij", van ,,bij ons'' als 't over Philips' fabrieken gaati, en die dé jonge geleerden, onder hun soms jaren van gedlud vorderende proefnemingen in de laboratoria met dezelfde geestdrift vervult als de jongste bedienden, raak, die in het strak-gecristalliseerde, smetteloos witte administratiegebouw zich mee-opgenomen voelen in de harmonie van het machtige mecha*- niek, om de afzetgebieden over de werelddeelen steeds uit te braden voor d,e producten, en het alles in waarde om te zetten. Maar jwat, vraagt een dergelijk manster-bedrijf niet nog veel méér dam menschen en mepischen en altijd weer menschen voor ieder onderdeel van die eindeloos samengestelde gemeenschappelijke zaak. Aan grondstoffen, aan kolen, die honderd spoorwagens per dag aanvoeren, lossen op de be- knopste wijze, dan weer gerangeerd worden door t krioelende verkeer met vracht-auto's, met trac tors, kranen, elevators, electrische wagentjes, kip- karren cn óók nog van 't 'bolderend gerij achter de s'oer-trage Brabantsche paarden met de voer lui aan. Zoo voeren overal de middenliften grond stoffen en halffabrikaten eindeloos voort op in de fabriekszalen en aan de zijkanten voeren de lif ten en jacobsladders de afgewerkte producten terug naar de magazijnen, om er te worden verpakt tot opstapelingen van. kisten en kratten en doozen, als in de groote veemen en wereldhavens, en daar halen de goederentreinen van zoo dag aan dag 'n vijftig wagens lang de meest! zeer breekbare voortbrengselen langs de normaalsporen weg, om •zc over heel de aarde te distribueeren. Maar wat er dan bovendien uur op uur meer nog aangevoerd wordt, om1 aan het steeds groeiend mechanisme in die onafzienbare klaarlichte en wèl geventileerde, zalen voort te vernieuwen en er ge stadig méér machines bij te plaatsen, dat overal, waar 't alles phs geïnstalleerd is, weer aanstonds noodzaak blijkt van verdere uitbreiding. Daarom dit koortsachtige voortwrochten aan al die in drukwekkende nieuwe gebouwen, het optrekken van ijzerconstructies, het storten van beton voor ver dieping boven verdieping, en dag en nacht door het aansleepen van bouwmaterialen als voor de schepping van heel een stad, die na een aardbeving binnen enkele maanden opnieuw bewoonbaar moet wezen. De bouwstoffen, ook om toch maar wonin gen, woningen, woningen te hebben voor de vok honderden gezinnen, die er idag aan dag meer uil. de verre dorpen gerequireerd worden bij het lege* van werkers, nieuwe woningen en ook scholen schaft- en ontspannings-gebouwen, nieuw,» wegen, voorziening met gas, water, electriciteüt', rioleering. En dan uit den wijden omtrek hiervoor opgeroepen de tallooze bouwvakarbeiders, de grond werkers, metselaars, timmerlui, schilders, loodgie ters. electriclens, voor wiie toch óók weer eer onderkomen moét worden gezocht. Ongerekend de sociale voorzieningen, die de verantwoordelijkheid meebrengt voor het geluk van de duizenden, ge worven uit andere streken en een ander bestaah om samen tc werken tot den voortgaanden bloei van Philips' wereldbedrijf. Die vibreerende actie van scheppenden arbeid in een zóó rusteloos snel tempo', dat je denken doet aan kab outers-sproken, aan 't krioelen, overal, zich reppende aan 't wonder, langs den grond, gravende in den grond, zeulende aan kabels .«n omhoog langs de storttorens, de kranen, aan de gebouwen in wording, en op al de verdiepingen, tot over de daken. Waaraan ze voorstapel en, waar achter hen aan volgende drommen werkers de machinerieën er binnensleepen, monteeren, op gan[g brengen en weer voortgaan met hoogere étages, bnauw droog in de beton, te mechaniseieren, terwijl de duizenden achter hen optrekkende kabouters aan al die wentelende automaten handreiking geven cn zich rijen langs de transportbanden, Svaarop ein deloos uit de mechanismen de oniierdeelen voort glijden, die zij dan saamvoegen, afwerken, in elkan der zetten, controleeren een gestadig voortstu wende stroom van steeds verder volmaakte werk stukken, van vele stroomen, die eindelijk alle maal samenloopen, waar wederom de drommep kabouters de expeditie varzorgen, de treinen ran geeren, de vracht-auto's, de kluwen van al dit gerij geleidelijk ontwarren, in verbinding met de spoor lijnen over de aarde, met de scheepstrajecten over de zeeën, met zoo noodig de vlucht van. de vliegtuigen door de lucht. En overal daar omheen, waar de stad verloopt in heidevelden, in akkers en bosschen, daar zetten de legioenen kabouters hun wonder bedrijvige scheppingswerk voort aan het banen van wegjen, aan woningbouw, die zich gestadig aan voortrijdt tob straten, tot buurten, tot dorpen en villakwar tieren, door den klop van hun reppende ha mers, den streek van hun troffels, voortbouwend uit den chaos van millioenen steenen, duinen zanjd, van heeli wouden tot- planken, kozijnen en deureu verzaagd en stapels pannen, glas, vaten verf, kilo- en kilometers pijpleiding, draadleïding, van ut ei- gers langs zienderoogen opschietende muren En 't is of ze lachende zich zoo haasten, die onver moeide drommen bedreven kabouters, of re pleizier hebben in 't naarstige werk van hun rappe handen, om 't voor 't- volk van Philips in al ziin geledingen te maken tot-vooral geriefelijke, vrien delijke, fleurige woningen, prettig van verhou dingen ,vroolijk van kleur, dat de arbeiders er moe van 't werken voor 't leVlenbrengende licht, voor de gemeenschap brengende aethlertrillingen van pool tot pool, met vreugde binnen zullen gaan om er gezellig en vredig te wonen en uit. tfl rusten tot den nieuwen arbeid. j En ook hier weer, aanstonds achter de bouwers aan, trekken de gezinnen die huizeken-s binnen, want hoe meer er gebouwd worden, des tie meer wachten er, om toch in de 'stad, waar hun zonen en dochters heen komen werken, óók een won rig te fnjogen betrekken. Maar de naburige kanalen lig gen reeds boordevol beurtschepen, tjalken en zand bakken in onverpoosde bedrijvigheid van 't lossen. om materialen aan te voeren, waaruit steeds weer nieuwe huizen uit de hei verrijzen zullen voor de (werkers van Philips' fabrieken. En ik dacht aan 't rustelooze wrochten van een mierenkolonie, aan al die krioelende actie door elkaar heen, die je in een waterdruppel zieti, door het microscoop bekeken. f Land- en Tuinbouw HET GEBRUIK VAN PARIJSCH GROEN IN DjEN TUINBOUW EN EVENTUEELE GEVAREN DAARAAN VERBONDEN. Parijsch groen of Schweinfurtergroen is een heldergroene, licht stuivende stof met zeer gif tige eigenschappen, die in den tuinbouw voor het bestrijden van vretende dieren veel gebruikt wordt. Gewoonlijk gebruikt men een sterkte van 1/10 pet. oplossing in water, maar omdat het in zuiver water niet oplost en ook omdat men an ders licht beschadiging krijgt van het blad van de bespoten of bestoven planten doet men er kalk bij en wel zooveel, dat men een 1 cOt. oplossing van kalk krijgt. Ook gebruikt men het wel om het te mengen met een zoogenaamde fungicide, dat is een stuif of sproeimiddel, dat meer speciaal gebruikt wordt voor het bestrijden van schade lijke zwammen op boomen en planten. Bij Eour" gondische pap en Oalifornische pap mag bet ech ter niet gemengd worden, omdat er dan omzet tingen plaats hebben, die de sproeivloeistof ge heel doen veranderen. Voor het bestrijden van emelten, dat zijn de larven van sommige soorten langpootmuggen, die zeer schadelijk kunnen zijn op grasland, gebruikt men 1 gewichtsdeel Parijsch groen gemengd met 25 deelen tarwezemelen en dit wordt na bevochtigen en mengen uitgestrooid. Dit mengsel kan ook gebruikt worden tegen pisse bedden en slakken. Men begrijpe dus goed, dat dit alleen met succes kan worden gebruikt tegen dieren met bijtende monddeelen en niet tegen dieren met zuigende mouddeelen als b.v. luizen en wandsen. Tegen de bekende koperwormen, die vooral op pas gescheurd grasland veel schade kunnen doen aan de daarop geplantte tuinbouwgewassen, heeft men het nog niet veel toegepast omdat men meende* dat de koperworm in den nacht te diep in den grond bleief en er dus van het uitgestrooi de gif niet gegeten zou worden. Volgen! latere berichten uit het buitenland zou ook de koper- \vorm bij mooi weer in den nacht boven den grond komen en dus zo urnen ook gebruik kunnen maken van zemelen en Parijsch groen. Van lekmiddelen gedoopt in een maaggif maakte men reedsl lang gebruik o.a. stuk gesneden aardappelen en rapen, 3ie men dan in den grond stopt om ze later weer op te zoeken. Verder zijn hier de vogels en indien men ze heeft, vooral de kippen heel goéde help sters. We wilden echter in dit stukje niet zoozeer spreken over het gebruik van Parijsch groen en andere maaggiften, maar meer over het gevaar dat aan het gebruik van deze ook voor den mensch (en dier) zeer giftige stofefn verbonden is., Dat het gebruik het wettigt hierover te praten kan bewezen worden door er op te wijzen, dat er in een dorp in Noord-Holland b.v. 100.000 sublimaatpas tilles gebruikt zijn in één jaar om de aardappelen te wasschen tegen Rhyzoctonia. Van Parijsch groen staan ons hier in de buurt geen eijfers ten dienste, omdat dat voorzoover ons bekend is nog niet Coöperatief is aangekocht, maar dat er toch wel degelijk groote hoeveelheden van gebruikt worden, en dan vooral in de streken waar fruit ge teeld wordt is zeker. In Engeland zijn in den loop van 'de laatste jaren heel wat processen gevoerd tegen menschen, die (vooral Amerikaanseh) fruit verkochten, waar óp tengevolge van het gebruik van deze of an dere giftige spuitmiddelen een overblijfsel (resi du) van deze middelen voorkwam, dat men scha delijk achtte voor de volksgezondheid. Nu is het natuurlijk mogelijk dat men uit een protectie-oog- punt zooveel drukte maakt, maar toch kan< het bij voorbaat nuttig zijn te onderzoeken, of we werkelijk, ook in ons land, bij een toenemend ge^ bruik van die middelen gevaar voor het leven van menschen en vee te duchten hebben. Nu is een hoeveelheid zuivere arsenicum (Pa rijsch groen is een zout, dat slechts gedeeltelijk uit arsenicum bestaat) van 60 tot 250 miligram doo- delijk voor den mensch en een hoeveelheid van 15 tot 15 miligram voor een paard. Dat is een ge ringe hoeveelheid, maar toch nog veel, want, als men ee npond appels b.v. stelt op 5 stuks, dan moet er op iedere appel al minstens 12 miligram zuivere arsenicum voorkomen, wil men er schade van ondervinden als men dan nog tenminste een heel pond appelen opeet achter elkander. Dat dat niet licht of wel nooit het geval zal zijn kan men aannemen als men ziet, dat Aber- son b.v. op vroege peren, die dus, de bespuiting nog niet lang achter den rug hadden, slechts een tiende miligram arsenicum vond; van zulke peren zou men er dus op zijn minst 600 achtereen moe ten opeten en dat is een prestatie, die wel door geen onzer geleverd zal worden. Na; 5 weken vond hij echter op diezelfde peren niets meer, Bij de late peren in ons land heeft men er dus überhaupt haupt geen last van. Gok vergiftiging bij koeien, die b.v. in een weideboomgaard loopen, die bespoten is heeft men in ons land geen groot gevaar te duchten. In Amerika, waar men veel meer spuit dan bij ons, is het gevaar dus wel grooter, maar wij kunnen het gebruik van deze stoffen gerust aan bevelen, maar voorzichtigheid blijft natuurlijk geboden, hoewel we het weer niet behoeven te overdrijven. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGEND!JK. DE CHRISTELIJKE ZANGVEREENIGING ^HALLELUJAfH" TE BROEK OP LANGEN- DIJK EN HET KERKGEZANG. Dezer dagen werd ons een foto 'gëboond van de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" alhier. Wat een tederi! Wat een zangers en zangeres sen! Dat ook verscheidene puderen zich bij haar aansloten, is wel zeer verblijdend. Het groeiend ledental gevoegd bij :de erkende bekwaamheid van den "Directeur, doet ons v,oor den zang in ons dorp het beste hppen.. Ons past erkentelijkheid voor wat èn onder vroegere èn onder tegenwtpprdige Directie reeds 'in dit opzicht is gedaan. Den invloed bespeuren wij in onze kerlqen; wat wordt er vaak flink gezangen! Laat de gemeente, ha een verheffende preek, eens 'mogen zinj^tri: „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht". Dan zit er heilige geestdrift achter, die zich openbaart in 't verheffend lied; het kan aan grijpend zijn. Waar wij hier zóó zanglustig en zóó geoefend zijn, kon, dnukt ons, best eens de prpef ge nomen worden met het rhytmisch zingen vari lOpze Psalmen, en, in de Ned. Hervormde Kerk, ook met de Gezangen. Wij kunnen niet inzien, dpt daar principieels bezwaren tegen bestaan. En met de maat zal 't best gaan; daaraan twij felen we niet; onder onze kerkgangers zijn ver scheiden geschoolde krachten, er worden steeds meerderen wekelijks geoefend op de verschillend» zangverenigingen. Bovendien zou eenige oefening in de kooren hier spoedig haar gunstigen invloed op het zingen der Gewijde liederen op heele en halve nonen doen gelden. j Rekken, en trekken, en sleepen gaat er dan uit. En de sleurzang zal er meer door worden tegengegaan en bevorderd. Draagt „het orgel" dan niet vaak de schuld er van als er in de kerk minder goed gezongen wordt? We zouden 't niet graag ontkennen, dat een goede organist voor het kerkgezang van veel be lang is, maar een orgel dieht feitelijk alleen voor begeleiding; de zang, laten we 't niet vergeten, is H;e hoofdzaak bij dit deel van onzen eerdienst. Per Telefoon. AMSTERDAM 16 Mei (V.D. Die vlucht van de „Graf Zeppelin" uit Friedriehshafen. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen te 5.54 uur voor de tweede vlucht naar Amerika gestart. Dé belangstelling was buitengewoon groot. Het weer is uitstekend, het is windstil en een weinig nevelig. Uit Bazel. Het luchtschip passeerde te 7.20 uur de stad Bazel. Uit New York. Het bericht van het vertrek van de „Graf Zepeplin" naar Amerika werd kort na midder nacht ontvangen. Volgens officiëele berichten is het weer boven den Atlantischen Oceaan in noordelijke route uit stekend. AMSTERDAM, 16 Mei. (VU.). Uit GRONINGEN. Hedenmorgen is de landbouwer Koon uit Wes terbroek door een wonder aan den dood ontsnapt. Toen hij met 2 aaneengekoppelde wagens naar het land reed, lag hij in den voorsten wagen te slapen. Juist op het moment dat de sneltrein,, die te 7.49 uur uit Winschoten naar Groningen vertrekt ,den onbewaakten overweg te Wester broek moest passeeren, kwamen de wagens met den slapenden man bij den overweg. De paarden bleven uit zichzelf stilstaan, terwijl de machinist uit alle macht remde. De koppen der paarden raakten reeds de wagons. De trein ondervond eenige vertraging. Tegen den man is procesverbaal opgemaakt. TWEEDE PROGRAMMA. i (Huizen). 6 6.15 Gramofoonmuziek. N.C.Ri.V. 6.157 Muziekpraatje. 78 Orgelconcert. 810.30 Uitzendavond. Vrijdag 17 Mei. 1111.30 Korte ziekendienst N.C.R.V. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.151.15 Lunchmuziek. v1.152 Gramofoonplaten. '34.00 Vrouwenuurtje. 45 Gramofoonplaten, N.C.R.V. 56.45 Concert 7.00—7.25 Spreker. K.R.O. 7.35 Uitzendavond. V.P.R..O. Zaterdag 18 Mei. I 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. I 12.151.15 Lunchmuziek. I 1.152 Gramofoonplaten. 34.15 Kinderuurtje, j 5.306.45 Gramofoonplaten. 6.457 Wonderlijke vertelsels. 77.30 Gramofoonmuziek. 7.308 Spreker. 89.30 18e Mei-Volkenbondsdag. 9.3011.30 Concertavond. Rechtzaken MEERVOUDIGE STRAFKAMER, Zdtting van 14: Mei. Bergens Beroemde BeschuitBakker Bakker B'leek Bedrukt. Ziezoo ,aan dit opschrift "kan Dinge Cloren- bosch toch zeker een reuzepunt lurken, is 't niet? Bovengenoemde geniale deegmodelleur, die aan de wereld de voedende zegening schonk van, de fameuze Bakkers Biesehuit .Bergen, ligt nogal eens 'n keer overhoop met de veel geliefde arbeids wet en had het zoover weten te brengen, dat hem voor de laatste overtredingen, het in zijn bak kerij niet voorhanden hebben van een arbeidslijst en een arbeidsregisterj 2 maal 3 dagen principale hechtenis werd opgelegd. Die kleine, maar aalgladde arbeidscontroleur Rus, die plotseling opduikt op tijden dat men hem mijlen ver wenscht, had Bakker Bi. op 30 April gesnapt, met het hiervoren gemelde droevig re sultant. Vergeten wij niet, dat dat de arme bakker B. reeds ettelijke honderden guldens boete had geof ferd aan de schatkist wegens arbeidswetovertre dingen en wij behoeven u niet te schetsen, hoe de rampzalige Brood-, Beschuit- en Bolletjes bakken"- kende broodvechter gestemd was. Het pain de luxe dat het Rijk zijn pensiongasten voorzet* lokte hem dan ook in geenen deele^ aan en dus kwam hij in hooger beroep. iMr. v. d. Soos schonk hem juridische steun en trachtte deernis op te wekken bij de onaandoen lijke rechter der meerv. strafkamer, door in aan doenlijke bewoordingen te schilderen hoe zijn cli ënt bij het bezoek van zijn ouden suikeroom uit Alkmaar, zijn gewichtig werk, het invullen van de arbeidslijsten had gestaakt, om met oomlief te gaan pandoeren. D'eze vriendschapsdaad was de onmiddellijke oorzaak geweest, dat bedoelde docu menten, tijdens de controle, niet in de bakkerij aanwezig waren. De officier vond dit verweer jamme rgenoeg wat al te naïef en, bleef er op aandringen, dat de heer B. de hem opgelegde hechtenisstraffen zonder pardon zou ondergaan. Nu, ik zou zoo zeggen, ik ging toch liever 6 dagen de kiekeboe in, dan nog eens 300 pegels af te tikken. Het beroemde Staphorster boertje voor de vierschaar. I De bank der justitioneele zondebokken werd bp- zet door een stevig gebouwd oud heertje, eenigs- zins boerachtig gekleed en met een flinke bril op zijn reukorgaan, 'n gezond glad geschoren buitenman-gezicht, ijzergrauw haar, welke ver dachte bleek te zijn het nationaal beroemde Stap horster Boertje, Lambertus St., die de vermaar- do zaak in geneeskrachtige producten van zijn vader had geërfd en voortgezet. Deze goede weldoener van lijders aan diverse .ongeneeslijke kwalen was er op 30 April '28 op 'n aJlermiserabelst gemeene manier te Helder in- St. Pancras. VAN HERLIJNEN. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KÜIIT, Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Donderdag 16 Mei- 67.15 Dinermuziek. A.V.R..O. 7.157.45 Sportprognose. 89.45 Omroeporkest. 9.45—10.15 Tooneel De goeie kans". 10.3011.30 Dansmuziek Vrijdag 17 Mei. 1010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 11.20Gramofoonplaten. 12.152 Lunchmuziek. 2.052.45 Gramofoonplaten 2.454.30 Concert. 4.305 Gramofoonplaten 5.306 Spreekuur radiodokter. 67.15 Dinermuziek. 7.157.45 Lezing. 8 Radio Tooneel „Joop ter Heul"1. Daarna Gramofoonmuziek. Zaterdag 18 Mei. 1010.15 Morgenwijding, A.V.R-.O. 12.152 Lunchmuziek 11.30 Goeden-wils-dagviering. 22.30 Filmpraatje. 2.303.30 Tuschinski Theater 3.304.15 Lezing 4.155 Gramofoonmuziek. 5.306 Accordeon-concert 7.45 Vooravondconcert. 88.10 Goeden-wils-dagviering V.A.R.A 8.10 Uitzending. 9.10—10.30 Hoorspel ,De misdaad en het werktuig. 11 Gramofoonmuziek. getippeld. Hü besc ij beschikte n.l. over een wettig gediplomeer de arts, onder wiens auspiciën zijn spreekuren werden gehouden, maar deze dokter had hem op genoemden datum eensklaps en zonder kennisge ving in den steek gelaten. En dat} niet alleen, maar erger nog de politie medegedeeld dat hij niet aanwezig zou zijn en de val dus open stond. Het verraad van Merijntje Gij zen was er, eerlijk ge sproken, niets bij. De arme Lambertus, die wel de gave der gene zing ,doch niet die der helderziendheid bezit, was dien dag het weerloos slachtoffer der loerende justitie en hij onderging haar verdachte belang stelling juist op het moment, dat hij; aan twee kranke dames hoofd- en zenuwlijden stillende poe ders tegen den civielen prijs van 3 pop, inclusief consult en diagnose, verstrekte. Die 6 piek droegen voor de Rijks cassa rijke en zelfs 100-voudige vruchten, daar papa St. werd veroordeeld tot f400 boete. 1 Deze som was de verkochte kruiden- en kwa lenkenner toch te kras en hij kwam alsnu in hooger beroep, terwijl mr. Buiskool van Schagen zich bereid had verklaard hem met zijn juridische krachten bij te staan. Natuurlijk gaf de officier de f400 sjoofjes niet prijs en drong Z.Fd. dus aan op bevestiging van het vonnis, doch mr. Buiskool in prima conditie en prachtig op stoot, hield in zijn bekenden beza digd en toon een keurig pleidooi, waarin hij in wel gekozen woorden wees op "de verdiensten der firma Stegeman, de onschadelijkheid harer geneeskrach tige kruiden en het feit, dat de medicus, die verdachte in de toekomst zal bijstaan als arts, zelf door hem van een chronische bronchitis was ge- nezenl Krachtig veroordeelde pleiter de afkeu renswaardige manier, waarop de vorige dokter was opgetreden, een handelwijze, die pleiter als verraderlijk kwalificeerde. Ten slotte sprak ver dediger de hoop uit, dat de rechtbank rekening zou houden met deze omstandigheden en een veel geringere boete aan verdachte zou opleggen. In het debat tusschen parket en balie had de officier nog 'n spijker, waarvoor de verdediger weer een gat vond, zoodat de staud dezer juridische match kon worden vastgesteld op 0 komma 0. Over 14 dagen uitspraak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5