1 Ms IS Hei 1929 In Philips' Wonderland Buitenlandsch Overzicht De Broeker lientjes Radiorubriek (Uitgave Brusse's Uitgeversmaatschappij "Rotterdam). Maar nu wilde ik toch ook weten,' begrijpen, |wat daar allemaal precies gebeurde: wat ze er maakten, waar 't voor diende, dat daar over die uitgestrekte fabrieksterreinen, tot op kilometers, kilometers wijd buiten de stad, zóó haastig werd voortgebracht. En ik vond een leidsman bereid om lij in den schijnbaren chaos den wèl-overwogen veg te wijzen en 't alles uit te leggen, Werd een tocht, stappende, klauterende, wadende door de bouwputten, in de liften langs nog niet eens afge- ïmetselde muren omhoog, over steigers en daken... Jen dan in den auto weer voort naar 'n ander ge bied van die boeiende, opwindende wonderwereld, I tot in den nacht voort, want bij Philips is de dag altijd korter dan je denkt. Ik wachtte even op mijn mentor in het mach- tige administratiegebouw, waar elfhonderd men- Ischen den schriftuurlijken kant van het bedrijf j bezorgen, en reeds weer is deze enorme witte hal, met zijn galerijen, te klein om al 't kantoor- I personeel in de verschillende afdeelingen een plaats te geven aan een schrijf-bureau te midden van die heele reeksen automaten. In de loon-afdee- I ling alleen, vernam ik terloops, gaat er aan sala rissen en gratificaties per jaar 'n twintig mil- lioen gulden om, en op 't eigen postkantoor, [daar in 't sousterrein, komen dagelijks tientallen postzakken vol uit alle deelen van de wereld bin- j nenworden de uitgaande mails gefrankeerd met de stempel-automaten. Maar niet alléén aan I de materieele belangen wordt hier gedacht. Bin nenkort zal die opgaande wand daar binnen, in het front van deze kantoren-agglomeratie, prij- ken met een kapitale muurschildering van Thorn Prikker, acht meter breed en een-en-twintig hoog, een geschenk van commissarissen der naam" I looze vennootschap. En de heer en mevrouw' Dr. Philips-D'e Jongh bieden aan, in het wéidsche trappenhuis, de monumentale ramen mét gebrand glas, door Joep Nicolas uitgevoerd. Maar de auto gromde onrustig, wij stapten in, en terwijl de motor, in snelle vaart, ons opnam in het Philips-tempo, begon de jachtende, jak kerende ommegang. Eerst: de groote fabrieken van gloei- en radiolampen, een nieuw hoog bouwwerk, sedert 1 Juli aanstonds over alle ver diepingen in gebruik genomen, terwijl een tweede, gelijkvormig gebouw: zestig meter diep, twee-en- twintig breed, zes etages hoog nog in staat van wording is. Gelijkvloers werd 't volop afgewerkt: pijpen leggen voor electrische leidingen; kabels spannen voor het licht, vloeren effenen, liften monteeren en alreeds 't opstellen van de zware werktuigmachines. Buiten op den binnenhof til den electrische kranen de enorme kisten met draai-, slijp-, fraisbanken, van zoo twee-, drie- vier duizend kilo, om ze direct op hun plaatsen te monteeren, daar in die parterrezaal. Waar boven," op de eerste en tweede verdieping, de mechani sche werkplaatsen reécls in vol bedrijf waren, hoe wel over de drie hoogere etages het werkvolk nog krioelde, van Italianen, om de gronden te effenen, van timmerlui, schilders, stukadoors, die de laatste hand legden om 't ook hier onverpoosd in gebruik te kunnen nemen. Roets, bracht de lift ons beneden, en de auto had ons alweer neergezet in Philipsdorp, vóór het machtig karwei van cle bakeliet-fabriek, die daar in zeven verdiepingen verrijst, om er toch maar te kunnen voldoen aan den steeds was- senden stroom van orders op isoleerende onder deden voor „luidsprekers" en radio-toestellen. Zes maanden geleden waren ze met dit bouwen begon nen en dit was nu geheel afgestort: de grootste bakeliet-fabriek van de wereld, voor het best- isoleerende materiaal, bedrijf, dat hier toch nog pas twee jaren oud is. En ook daar weer ge lijkvloers diezelfde bedrijvigheid voor verwar ming, hoogedrukstoom, lucht- en electrische ge leidingen. Op de eerste verdieping een leger stu kadoors aan den slag, op de volgende kunnen we nog niet loopen over de nog weeke vloeren, die ze er aan 't vlak maken zijn. Die werklift voert steeds voort de bouwmaterialen aan; twee andere liften aan weerskanten worden er haastig ge monteerd. Nu staan we op 't dak en overzien het heele f abri ekencomplex van Philipsdorp, waar overal de nieuwe gebouwen uit den grond gestampt wor den, in een tempo van gemiddeld elke tien dagen één verdieping er boven op. En mijn geleider wijst mij aan: twee groote hallen, bestemd voop de fabricage van metaalwaren; één is er voor de helft al in gebruik; een groote machinehal, met ketelhuis; een machtige industrieschool, naar de plannen van den architect Boosenburg in aan" bouw. En dan tuffen we voort naar de nieuwe radio- toestellenfabriekhonderd twintig meter lang, twee-en-twintig meter breed, over vijf verdiepin gen van enorme werkhallen boven elkander. Half Juni trokken de eerste fabrieksarbeiders binnen op de etages, die zoo juist gereed waren. Want overal komen zij aanstonds achter de bouwers aan. Nu zijn er drie-en-twintig honderd menschen aan 't werk. En weldra zal heel dit imposante gebouw gevuld zijn met het reppende bedrijf. Er naast, met enkel een tusschenruimte om brandgevaar te voorkomen, bouwen ze een fabriek van dezelfde afmetingen voor hetzelfde onderdeel van de fabricage: de radiotoestellen. Alleen wor den hier in plaats van vijf-, zeven etages op el kander gestapeld. Ze waren de vierde verdieping aan 't storten; de hooge hijschtorens in volle actie met het beton en het ijzer, dat hier in centenaars- lasten aan wordt verwerkt. Maar even rijden we nog weer terug: naar de nieuwe glasfabriek. We zien er een menigte met- 'laars en opperlui bezig, onder leiding van bouw- mdige technici, om haast-je-rep-je in den kort en tijd de ovens voor een machinale ballon- xzerij op te trekken. Deze week in het buitenlandsch politiek leven wordt onderscheiden door twee gebeurtenissen, die van meer dan nationale beteekemis zijn en een, kenmerk vormen voor eenige hoofdtrekken vap den huidigen tijdgeest- I In de eerste plaats de rede, die Mussolini Maan dag in de Kamer uitgesproken heeft over het verdrag der Lateraanverdragen en die den respec tabelen tijd van ruim' 3 uren besloeg. Gedurende de laatste weken was er een controversie odtsitaain tusschen de fascistische pers en de katholieke! over het uitleggen en doorvoeren van de overeen komsten tusschen het Vaticaan en den Italiaan- schen s.taat, een controversie, waarover Mussolini' thans in zijn rede een helder licht laaf va|le|n eri) die hij met de van hem bekende beslistheid! op heft. Deze oneenigbeid, die reeds lang verwacht werd, betrof hoofdzakelijk de vraag 'hoever de souvereiniteit van den Vatikaanschen staat zou gaan, en in hoeverre daardoor de positie der Ka tholieke Kerk in het koninkrijk Italië zou worden beïnvloed. Men ziet, het aloude conflict tusschen Kerk en Staat, de aloude machtsstrijd tusschen geestelijk en wereldlijk gezag, die toch sinds lan gen tijd voor de moderne staaJtsgedachte geen pro bleem meer vormt, 'dreigde hier opnieuw den kop op 'te steken. Tot pijnlijke verrassing der Katho lieke actie blijkt echter Mussolini tie veel staats man, d.w.z. blijkt 'hij te zeer het zwaartepunt te leggen op de superioriteit en de macht van dep Staat, om binnen zijn, d.i. liet Italiaapsche Staats verband, eenige zelfstandigheid in wereldlijke za ken toe te kennen aan de Katholieke Kerk. JEen vrije en souvereine Kerk in een vrije en souver|pinie Staat", was een formule, die de laatste dagen, (vooral onder de Katholieken opgang deied. Alles goed en wel, zegt Mussolini, maar men moet wel in het oog houden; dat, al is thans het' Vati caan tot souvereine staat verklaard, deze souverei- riiteit ten opzichte van Italië geen millimeter verder gaat, dan wanneer deze Vaticaansche staat op dui zenden kilometers afstand lag en niet zooals1 thans het geval is, op 5 minuten; tevens moet er ten krachtigste den nadruk op gelegd worden, dat de bijzondere ligging in het Vaticaan ten opzicht*? van Italië, het volkomen uitsluit' en ganschelijk' onmogelijk maakt, dat eenige buitenlandscbe macht zou kunnen intervemieerenen tenislotte moge men er zich van bewust zijn, dat de( leden en dienaren, der Kerk buiten de Kerkelijke staat in alle op zichten onderdanen blijven van 't koninkrijk Italië, en dat hierop, behalve de bijzondere voorrechten hun toegestaan in de Lateraanverdragen, geen enkele uitzcmdering gemaakt wordt. Duidelijker kan het al niet gezegd worden. Wanneer men dan tevens nog in gedachte houdt, de niiet.'-kafholiekc gemeenten niet alleen hun vrijheid behielden, doch deze zelfs nog bevestigd en versterkt zien-, dan moet men ton volle de buitengewone spanning begrij pen, waarmêe men algemeen de reactie van hef Vaticaan op deze uiteenzetting van Musoliïii ver wacht. De tweede opmerkelijke gebeurtenis, waarover thans nog niet veel gzegd kan wordeln, doch dia in ieder geval in het oog moet worden gehouden^ Is de uitslag der verkiezingen in den Elzas, die door de anti-Fransche en actonome elementen grootendeels gewonnen is, dank zij een samengaan' van men begrijpt goed de portée van deze ,'tot dusver unieme gebeurtenis katholieken (ou der leiding van abbé Haegyjj en communiisten. De Elza.s blijkt wederom een "Europeesch Belangrijk probleem te zijn geworden, niét alleen orrïïiat het' blijkt, dat Frankrijk zich in dit opzicht schrome lijk vergist heeft en in de vingers gesneden, doch vooral door het samengaan van de beide, tof nog toe steeds strijdig gebleken wereldhoudingen: Katholicisme en communisme. Voor 'n niet Langedijker-inboorling een wat vreemde titel: de Broeker lientjes; hij, de vreem de, zal waarschijnlijk een verhandeling verwachten «ver vrouwelijke voornamen. Maar de Langendij- 'ker weet, wat een lient is, en mocht een ri^et Langendijker dit stukske lezen, dan willen we ten zijnen behoeve even omschrijven, wat een Broekier iient is. i t Voor den aanvoer en verlading van 't tuinbouw product is het zeer gewenscht, dat de boeten aian 't vaarwater staan. Waar dit niet 't ,gevl was, heeft men slooten gegraven, teneinde met vaartuigen bij de schuren te kunnen kpmen. Die slocten, meer of minder staal, noemen we in Lan gendijker omgangstaal lientjes; hoe men aan die benaming kwam, is ons ten ©enenmale onbekend. Aan een en dezelfde lient staan meermalen mleer- dere boeten, soms is deze omstandigheid oorzaak van een minder prettige verstandhouding der buren. Als men eens een enquête ging instellen) bij de bouwers en officieel bij 't kadaster naar het eigen domsrecht der lientjes, men zou nogal verschillen ontdekken. Dat men desondanks betrekkelijk wei nig van lientjes-geschillen hoort, is bewijs van goede burger- en burenzin der goede Broekers. Dit lientjes-bezwaar tellen we dus niet zoo erg; 'er zijn ernstiger bezwaren tegen deze binnensloot- jes, ze verspreiden n.l. meermalen een afschuwe lijke stank. Hedenmorgen troffen we een paar mannen, die bij zoo'n stankverspreidend lientje, bij 't Manden pad, aan 't werk waren. Ook een paar {huis moeders uitenhun grieven. Eén blik op dat lientje, dat eigenlijk nergens toe diende, om u met walging te doen omkeeren. Gisteren zei een der- mannen toen de wi)nd Zuid was, kreeg ik de walgelijke lucht in mijn neus, telkens als ik met mijn kruiwagen passee- ren moest. f 1 Nu de wind Noord is, zei een buurvrouw is mijn huis vergeven van de stank, 't Is gewoon weg een bezoeking. En buurvrouw heeft in 't minst niet overdreven, brr wat 'n lient, wat 'n lucht. Is daar nu niets aan te doen? Vragen de menschen zich af, die om en bij dit stankpra- duceerend prutslootje wonen, waar zoo goed als nimmer een vaartuig komt. Een stedelijke gezond heidscommissie zou bij 't constateeren van zoo'n toestand dadélijk alarm slaan. Nu d'enke de vreem deling niet, dat de Broeker Overheid 'in dezen niet diligent zou zijn. "We wijzen b.v. op het dem pen van de afzichtelijke lient bij de Spiering- buurt, zeer ten genoege van de omwonenden. In de politie-verordening, artikel 34, is ten aan zien van de slooten voor, achter of langs de wo ningen enz. bepaald, (ten aainzien vaan derzelver reinheid, staat er deftiglijk) dat zij aan beschou wing door B. en W. zijn onderworpen, terwijl de bewoners, gebruikers, eigenaars en beheerdlers ver plicht zijn „dezelve steeds in voldoenden staat van reinheid te houden". Een eventueele „beschouwing door B. en W." van bedoelde lient zou hier 't bewijs leveren, dat deszelfs reinheid alles te wenschen overlaat en dat er dit voorjaar allererbarmelijkst gezondigd is tegen artikel 33a der verordening. Al het vuil, in "t water geworpen bij de laadplaats, hoopt zicb bij stevigen Westenwind in 't lientje op. Mogein we 'op dezen ongewenschten, ongezonden toestand eens de aandacht vestigen? De bewoners in die buurt verzochten ons er over te schrijven. Land- en Tuinbouw DjE TUIN IN MEI- April heeft niet meer meegewerkt de werk zaamheden in den tuin te bespoedigen. Den vroe ge» groenten van des-kouden grond hebben zeer van het gure weer geleden. De koude nachten werden niet door warme dagen gevolgd en, zoo was er niet veel groen te bespeuren. Verscheiden groenten hebben te kampen met beschadigingen van insecten. Do doperwten en peulen zien we aangetast door de erwtenbladrandkever, die ronde stukken uit de rand van het blad vreet. Badijs en koolplanten zien zich belaagd door aardvlooien. Wanneer men even boven den grond de hand be weegt, ziet men de zwarte springers een goed heenkomen zoeken. Ze kunnen met roet verjaagd worden. Een plank met teer bestreken even boven den grond voortbewogen, vangt ze op. Dte erw- erwtenbladrandkever is in onze tuinen wel niet goed te bestrijden. Het best is de groeivoorwaar- den voor de erwten zoo gunstig mogelijk te ma ken. We kunnen dit doen door ze een kleine gift van een salpetermeststof toe te dienen. Komt het zachte weer, dan zijn ze ook heel spoedig de be schadiging den baas. De meeste groenten zijn al wel in Mei gezaaid. Toch kan nog wel een bed spinazie worden aan gelegd. Wil men nog laat in den zomer peulen en doperwten plukken, dan kan ook nog een bed met deze groenten worden gezaaid. Boonen mogen niet voor Mei worden gezaaid. Doen we t vroeger, dan komen ze meest niet eens boven den grond. De grond is dan nog te koud. Maar in Mei is ze warm genoeg geworden. Het eerst komen de stamboonen in aanmerking om gezaaid te worden. En van deze weer de vroege Wagenaars., Heeft men een koude bak, dan kan men, ze daarin in April laten voorkiemen, tot ze een paar flink ont wikkelde blaadjes hebben. Komen ze daarna op een eenigszins beschutte plaats in den vollen grond, dan kan men al heel spoedig boontjes trek ken. De gewone stamboonen leggen we liever in Mei. Men dient er vooral voor te waken, dat men ze niet te dicht bij elkaar legt. Het is een veel voorkomende fout. We mogen gerust een afstand van 2 voet tusschen de polletjes boonen nemen. De planten kunnen dan goeH uitgroeien, da zon en de wind kan er goed inkomen en in Augustus of 't laatst van Juli, wanneer de boonen te pluk ken zijn en de regentijd is gekomen, heeft men geen last van verrotten, wat anders maar al te vaak het geval is. Stamsnijboonen zijn niet aan te bevelen. Ze maken kromme boonen, die in den regel in den grond kruipen en daar gaan rotten. Stok sla- en stok snijboonen geven trouwens altijd meer vrucht dan stamboonen. Ook de stok ken dient men behoorlijk ver van elkaar te plaat sen 60 c.Mi., zooals nog zoo vaak, gezien wordt, is beslist te weinig. Op zijn minst moeten de stokken 80 c.M. van elkaar staan. Dan kan de zon er in. Op de rij kunnen, we een gemiddelde afstand van 80 u.M. aannemen. Het aantal boo nen ,dat bij elke stok komt, mag ook weer niet te groot zijn. Voor snijboonen nemen we 6, voor prin- sesseboonen 8 stuks. Dan krijgen we niet te veel stengels en blad om elke stok en is er ook nog gelegenheid de boonen, waar het toch om te doen is, een plaatsje te geven. Lange stokken zijn wel voordeelig, maar toch gebruike m.ta liever wat kortere. Ze gaan wel is waar 't V j lang mee, maar daartegenover staat, d' .,üöeer de boonen den top hebben be reikt, AHen stengel omlaag buigen en aan het omgebógen einde een massa vrucht maken. Het is ook gemakkelijker bij het plukken, wanneer de boonen niet zoo hoog groeien. De boonen worden 8 a 4 c.M- diep in een goed losgemaakte grond gelegd. Die in Mei gelegd worden, raken in September afgedragen. "De postelein van de koude grond moet ook in deze maand gezaaid worden. We wachten tot de warme dagen en nachten komen, maken dan een bed zaaiklaar. De grond maken we goed fijn, zaaien daarop flink dik het zaad, werken het voorzichtig onder, zoodat het niet te diep komt te liggen, drukken de grond wat aan en bedekken ze met een paar natte zakken. Na IV2 a, 2 dagen kunnen we die er af nemen en verschijnt de poste- telein. Staat ze er eenmaal uit, dan groeit ze ook door. Late kool, als boerekool, groene sa- voye, en late spruitkool kan men nu ook zaaien. Eveneens zomeraudijvie van de volle grond. Voor vrijwel eenjarige en overblijvende bloemen, die men van den koudeu grond wil kweeken is het nu de geschikte tijd. Wat voor Mei gezaaid wordt, houdt meest geen stand. Enkele zooals violen, papavers, chrysanthemums kunnen al wat vroe ger gezaaid worden. Het meerendeel verlangt warmere dagen. BIJZONDERE PINKSTERUITZENDINGEN VAN BADJO-WIEN. Het Pinksterprogramma van den zender Wee- nen is dit jaar bijzonder goed verzorgd. Vooral de avonduitzendingen zijn zeer interessant. Op den lsten Pinksterdag heeft uit de Weensche Staatsopera een uitzending plaats van Donizetti's „Lucia di Lammenneer". Het benoemde ensemble van het „Scala" te Milaan brengt deze opera ten gehoore, terwijl het orkest onder leiding van den vermaarden dirigent Arturo Toscanini staat. j Den 2den Pinksterdag wordt uit het Johann Strausz-theater Lohar's nieuwste operette „Frie- derike" uitgezonden. Het orkest zal onder leiding staan van den componist. NACHTEGAALGEZANG VOOR DE WEENSCHE MICROFOON. Woensdag 15 Mei zal om 21 uur Oostenrijk- sche Tijd een uitzending plaats vinden, over Radio-Wien van nachtegaalgezang uit het Laxen- borg-Park. Do uitzending staat onder leiding van Dr. Hans Frank, die er van overtuigd is, dat hij de nachtegalen tot zingen zal kunnen bewe gen, indien het weer niet al te slecht is. HOE ZIJN DiE RADIO-LUISTERAARS OVER DE WERELD VERDEELD Het aantal radio-luisteraars op de geheele we reld kan momenteel geschat worden op 21.-250.000 a 23.500.000. Die onzekerheid in deze schatting komt vnl. op rekening van de Vereenigde Staten en Frankrijk; voor het eerste land achten wij de hoogste schat ting: 12.000.000 het meest waarschijnlijk, voor Frankrijk de laagste schatting n.l. die van 1 millioen het dichtst bij de waarheid. Het meest waarschijnlijke wereldtotaal wordt dus omstreeks 23.250.000. Dit beteekent, dat de Vereenigde Staten ruim de helft van het aantal luisteraars op aarde tel len. Wat Europa betreft, dit telt met inbegrip van geheel Rusland, en Turkije; ongeveer 9.500.000 luisteraars, waarbij dan Frankrijk op het ge noemde minimum van 1.000.000 genomen is, ter" wijl Albanië, Bulgarije, Griekenland, Portugal, IJsland en Spanje dan niet medegerekend zijn. Hierbij dient nog opgemerkt, dat hoogstens laatst genoemd land met mogelijk 100 a 200.000i luis teraars het Europeesch totaal nog noemenswaard zou kunnen beinvloeden. Voor de rest van de wereld blijven, dan nog rond 1.750.000 luisteraars over, waarvan Japan, Canada, Australië en Argentinië wel het leeuwen deel hebben, n.l. rond 1.400.000. We laten hierbij een lijst volgen van de voor naamste landen, waarover wij betrouwbare gege vens hebben met het aantal luisteraars, uitge drukt in pet. der bevolking. De niet vermelde landen hebben minder dan 0.65 pet. der bevolking in het bezit van een radio-ontvangtoestel. Land. Aantal Idem luisteraars in 0/0. Vereenigde Staten 10 a 12.000.000 8 .3 a 10 0/0 Denemarken 244.359 7 M Zweden 380.863 6.25 Gr. Britt. en N. Ierland 2.728.968 6 Oostenrijk 324.000 4.7 Australië 288.888 4.6 Nederland 350.000 4.5 Duitschland 2.838.000 4.4 Danzig 17.000 4.4 Canada 350.000 3.5 Nieuw Zeeland 42.801 2.9 Frankrijk 1.000.000 a 1.250.000 2.4 a 3 Noorwegen 64.733 2.3 Hongarije ruim 200.000 2.3 Finland 84.000 2.3 Argentinië 200.000 2 Zwitserland 72.752 1.8 Tsjechoslowakije 250.000 1-7 Zuid-Afrika 30.000 1.7 <(in pet. blanke bevolking.) België 130.000 1.8 Letland 24.027 1.3 Estland 14.261 1.3 Iersche Vrijstaat 26.406 0.9 Japan 550.000 0.85 Polen 196.206 0.65

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3