NIE U W E Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 21 Mei 1929 88e Jaargang Pinksterdrukte en ongelukken V V o. v NO 59 INTERC. TELEPHOOH 92 LANGEDIJKER C01TR1HT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groot< l€ttei* naar plaatsruim* TB AMSTERDAM, D|e Uittocht. Pinkster „marteling", .Waarlijk, het weerbericht had gelijk gehad: „iets zachter". Na den middag was het zelfs veel zachter ge worden, een milde zon, wind uit het Noord- Oosten. Die vrije Zaterdagmiddag bracht het begin van de „Pinkstervreugde". Vreugde? Hm, ieder diertje heeft zijn plezier tje" en heel wat „diertjes" scheppen er genoegen in, in treinen te worden gestouwd als( stukgoe deren. Aan het Centraal Station was het vreeselijk. In de hal verdrongen zich de menschen voor de lo ketten en de portiers knipten als bezetenen kaar tjes. De houders van die kaartjes stroomden naar de perrons, waar de treinen gereed stonden. Af- tandsche rijtuigen waren opgezocht en achter loco motieven van een vorige periode gehaakt. Op het eerste perron drongen de menschen sa men, maar de sporen bleven leeg, tot, proestend en blazend ee nlocomotiefje een reeks zware wa gens voorreed. „jEr komt nog meer," riep de stationschef,, de heer Muller, van de brug af. Het publiek deed of het niets hoorde— Het drong en, vocht. Et kwam meer, ditmaal met een zeer grootei loco motief. „Nog niet instappen!" Niemand luisterde naar de waarschuwing, lie ver zijn beenen wagenHet liep goed af en de trein naar Groningen kwam vol. Een paar perrons verder een trein voor Diuitsch- land. Dozijnen dienstmeisjes uit het Rijnland, die een paar dagen vrij hadden, streden om een plaatsje. ;J)a werden Weiber zu Hyanen." Vaders en moeders holden met huilende kinde ren, die gedwongen waren de Pinkstervreugde" te genieten. Kruiers renden af en aan. Passen Sie drauf", riep een witkiel, die -een koffer in den „Mitropa"-wagen perste. Meer treinen, meer menschen, kinderen, padvin ders, een wonderlijke mengeling. ,Stadsmensch" ga naar buiten is tegenwoordig de leuze ,die niet génoeg kan worden herhaald. (Maar het naar buiten 'gaan moet dan/ toch een genot zijn en een ontspanning. En die stuwing in treinen op de Pinksterdagen heeft met ontspanning niets gemeen. En genot? Een marteling. Het stationspersoneel kon er niets aan doen. Het deed, onder leiding van den heer Muller, zijn best. Er reden extra treinen, zes naar Rot terdam en vier naar het Oosten. Maar naar den Gooischen kant liepen bovendien tal van voor treinen en een stoomtrein kan tot in het onein dige in de lengte worden gerektISW»*' Het element water is vriendelijker dan de aar de. Het ontvangt de roeiers op den Amstel, op het Nieuwe Meer en ook elders. En het moge er vol zijn, het water is ruim en daar kan men tenminste de wereld vergeten. Al is daar, op het water, de oliemotor het el lendige monster, dat de vreugde vergalt. De lucht recepieerde op Schiphol. Daar was het heel druk en tal van pleziervluchten zijn gemaakt met één- en driemotorige .vliegtuigen. D|e lucht, goedig, dulde de ronkende motoren. Het eenige element, dat niet door motorgeraas werd geplaagd was het vuur, vertegenwoordigd door Phoebus zelve. Het zonnevuur, in matelooze veelheid, maakte bruin wat blank en warm wat koud was. In den zoelen, langen avond, brachten de' ex tra-treinen eindelooze massa's menschen terug naar de stad, menschen, die waren verbrandj en vermoeid, die vreugde hadden gezocht en die ha den gevonden. ja ook zon welke louter vreug de is. maar verder ergernis over te volle trei nen, over dringende menschen. Te Seheveningen. Heel Seheveningen leek ëén groot© parkeer plaats van automobielen. Op den Boulevard was bijn ageen plaatsje voor de automobielen vrij en op het Gevers Deynootplein stonden ze ook overal op rijen. JVaar moet dat over eenige jaren heen, wanneer het auto-toerisme in dezelfde mate blijft toenemen? Het zal niet lang meer duren, of we komen op Seheveningen parkeerterrein tekort (in de binnenstad trouwens ook). Het strandleven. was weer begonnen, alsof het volle zomer was. Op het Stille Strand verschenen al heele straten tenten en op 'het Scheveningsche strand waren de zomerhuisjes, die daar voor het seizoeni ver- j huurd worden, allemaal reeds opgezet, terwijl de j strandstoelen en een menigte kinderen en men- schen het strand vulden. De zeilbootjes waren er weer, links en rechts van de Pier (een paar Zon- dage ngeleden trouwens ook al) en de ezeltjes en )de consumptietenten. Em zelfs waren er stout moedige zwemmers en canovaarders, die het fris- sche water trotseerden. In een woord: het leek nog drukker dan in de zomersche vacaritiedagen. Voor alle tramlijnen stonden lange files men schen en de controleurs en de politie hebben ge weten, wat bij ons de Pinksterdrukte zeggen wil. "Want zóó vol als het op den! Boulevard in de buurt van het Kurhaus .was, hebben we het op een voorjaarsdag maar zelden gezien. De terrassen van de café's waren alle dicht bezet en op clen Boulevard zelf konden de menschen slechts voetje voor voetje vooruit komen. Het bezoek aan de Bollenstreek. De beide Pinksterdagen, welke zoo bijzonder met uitstekend weer zijn begunstigd, hebben voor Haarlem en wijde omgeving zeer veel drukte ge bracht. Vooral den tweeden dag was de drukte enorm. De velerlei voertuigen voerden van allen kant reizigers aan. 'Ontelbare auto's, motorfiet sen en fietsen réden van 's morgens tot 's avonds laat door de bollenstreek. Die bloei der hyacinten was weliswaar geëindigd, maar de tulpen gaven haar rijkste pracht te aanschouwen. De gebrui kelijke bloemversieringen van auto's en andere motorfietsen ontbrak ook thans niet. Ook naar Zandvoort bleek groote trek te be staan. Hier voerden treinen, trams, auto's e.d. tal- looze dagjesmenschen aan. D© handelslui dreven hier, vooral langs het strand, goede zaken. De Electr. Spoorweg-Mij. had den geheelen dag extra diensten ingelegd. Tweeden Pinkster dag was er den geheelen dag een, tien-minuten- dienst Amsterdam—Haarlem—Zandvoort, terwijl bovendien n,og ingelascht was een 15-minuten- dienst HaarlemZandvoort. "In het Gooi. Het schitterende Pinksterweer heeft vele dui zenden naar het Gooi doen trekken, per auto, fiets, spoor en tram. Vooral den tweeden dag heerschte een haast ongekende drukte op de hoofdwegen en de rijwielpaden. Het dwars oversteken van den Amersfoortsche weg was op de drukste uren haast ondoenlijk voor wandelaars, omdat de auto's zoo goed als in een file reden. Verkeersdrukte rondom Utrecht. Utrecht heeft niet geprofiteerd van de Pinkster drukte, welke haar straten een ongewone leven" digheid verleende en de binnenstad al vroeg in den morgen deed daveren van motorgeronk, zij heeft alleen maar den exodus gezien en gehoord, doch het profijt moeten laten aan de provincie. De verkeersdirigent op de Smakkelaarsbrug kwam handen te kort om orde in den chaos te scheppen. Vooral uit de richting Amsterdam en Leiden scheen geen einde aan den stroom auto's te komen, zoodat men zich als eenvoudig voet ganger of fietser onwillekeurig een beetje be schaamd ging voelen. jDe „Weg om het Fort aan de Biltstraat", deze beroemdste aller Nederlandsche verkeersroutes, die inl 927 een record ongelukken op haar naam wist te brengen, was op tweeden Pinksterdag schier onberijdbaar. De politiemacht was dan ook in verband met de enorme drukte versterkt en onophoudelijk tukte de verkeersinspectie voorbij om te zorgen dat alles zooveel mogelijk in goede banen werd geleid. Ook aan het Utrechtsche Centraal Station heeft men den Zaterdag vóór Pinksteren de handen meer dan vol gehad. Extra treinen waren in grooten getale ingelascht en nog kostte het moeite een zitplaats, zelfs in de eerste klasse^ te ver overen. Behalve door de spoorwegen en talrijke auto busondernemingen zijn prachtige zaken gedaan door de Zeistertram, die met tjokvolle wagens van vroeg tot laat door de nauwe binnenstad zeulde en daar tot niet weinig verkeersstagnatie aanleiding gaf. TWEEMENSCHEN VERDRONKEN. Eiken tweeden Pinksterdag wordt Baarn be zocht door vele jongens en mëisjes uit Bunscho ten en Spakenburg, die daar den dag doorbren gen, een vijftal, drie jongens en twee meisjes, gingen gisteravond omstreeks half zeven naar de vier de Eem en begaven zich in een roeiboot met aanhangmotor, waarmee ze gingen spelevaren. Nabij de Eem brug ^loeg de boot om. De twee- meisjes grepen de boot vast en bleven daardoor behouden. Een der jonge mannen kon zwemmen én' wis den kant van de rivier te bereiken. De andere jongelui, 22 a 22 jaar oud,i konden niet zwemmen en zonken naar de diepte. Het was niet mogelijk voor de toeschouwers op de E-embrug om direct hulp te verleenen, met het gevolg dat de jongemannen, beiden wonende te Bunschoten, ver dronken. De politie heeft de lijken, die Weldra opgedregd waren, in beslag genomen. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Aan een groot gevaar ontkomen. Gistermiddag zijn mr. Boom uit Baarn en zijn dochter, die van "Muiderberg uit waren gaan zei len op de Zuiderzee, aan een groot gevaar ont snapt. Ongeveer 500 m. ten Westen van "het fort Ronduit, sloeg het schuitje door een rukwind om. Vader en dochter raakten te water en bij het naar land zwemmen verloren ze elkaar uit 't oog. De heer Boom kwam aan wal nabij het huis van den fortwachter v. d. Berg. Zijn dochter betrad het strand in de nabijheid van Valkeveen. Beiden waren toen onbekend met het lot van den ander. Ongeveer gelijktijdig kwamen vader en dochter tegen vijf uur te Naarden aan, vanwaar ze huis waarts keerden. Gemeentewerklieden uit Naarden hebben later de zeilboot, met kleeren enz. opgevischt. TRAM, ontspoord. Onder Noordwijk is gistermorgen een volgwa- gen van de Electrische tram LeidenNoordwijk ontspoord. De wagen kwam tegen een der beton nen palen van het electrisch net. De materieele schade beperkte zich echter tot enkele kapotte glasruiten. Eenige dames in het dichtbezette tramrijtuigen liepen door de glasscherven lichte verwondingen op. Het tramverkeer ondervond ruim een uur vertraging een tegenvaller op den tweeden Pinksterdag, waarop het reizigersvervoer naar Noordwijk bijzonder groot was. D|E ONBEWAAKTE OVERWEG. Pinksterzondag tegen zeven uur 's avonds werd een uit Bielefeld komende auto met zes perso nen op een onbewaakten overweg tusschen Neu- haus en Sennélager door een trein gegrepen. Twee personen werden gedood, drie zwaar en één licht gewond. t EEN FLINKE REDDING. Den len Pinksterdag is te Den Haag een on geluk gebeurd ,dat dank zij het krachtdadig op treden van een 'Rotterdammer nog goed is afge- loopen. Tegen half negen liepen nl. twee jon getjes te stoeien langs het kanaal bij de Witte Brug. Plotseling gleed een kind uit, en viel langs de helling in het water. Het jongetje zonk bijna onmiddellijk weg. Huilend liep zijn vriendje over het gras en vast niet zoo spoedig wat te doen. Een der weinige personen, die in de buurt waren, een heer uit Rotterdam, sprong zonder zich, te bedenken in het water en zwom naar de kleine drenkeling. Na veel inspanning gelukte het hem den kleine op het droge te brengen. AUTD TE WATER. Gistermiddag omstreeks twee uur is te Die Lier een nieuwe vrachtauto van de firma De Ridder aldaar door het defect geraken van det stuurin richting met een snelheid van ongeveer zestig km. pe ruur van een hoogen dijk im het diepe Lee water gereden. De auto verdween geheel onder water; de drie inzittenden werden met groote moeite gered. Die zwaar beschadigde auto is met behulp van een 'kraanwagen 'gelicht. Nieuwstijdingen EEN LEGAAT. Wijlen mevr. B. van der Wals, wed. R. van Dijk, heeft aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaar f3000 vermaakt. VERDACHT VAN VALSOHE MUNTERIJ. In het huis van bewaring te 's Hertogenbosch is een 27-jarige timmerman uit öss opgesloten, die verdacht wordt van het vervalschen van een bankbiljet van f100. r IVAN KERKDIEFSTAL VERDACHT. In samenwerking met de marechaussées heeft de recherche in een logement te 's Hertogenbosch iemand aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van geld uit de sacristie der kerk te Helvoirt. Een groot bedrag aan geld is op hem gevonden. EEN DAME IN BRAND' GERAAKT. Gistermiddag is een 40-jarige dame in haar woning in de Balistraat te Den Haag, tegen een spirituslichtje aangeloopen, dat omviel en haar kleeren deed brand vatten. Over het geheele lichaam werd zij deerlijk verbrand; zij is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis overge bracht. AUTO VERPLETTERiDi, VIER D O ODEN. Die beruchte overweg te Railand Bath eiseht vier Belgische slachtoffers. Het B. T. A. meldt uit Antwerpen: Een Antwerpsche familie, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, die na eeï\ autotocht door Nederland naar Antwerpen terugkeerde, werd bij den spoorwegoverweg van Rilland Bath (Z.-Beveland) door een trein verrast. D© auto werd verpletterd en de vier inzittenden werden op slag gedood. DE STAKING TE ZAANDAM. Onder luid geschreeuw van de talrijke stakende houtwerkers, die zich langs de Havenstraat en de Hembrug hadden opgesteld, zijn gistermiddag de Spakenburgers, werkzaam bij de firma Pont en de Elburgers, die de booten met gezaagd hout in lossing hebben, naar hun woonpltaats vertrokken om daar de Pinksterdagen door te brengen. Te ongeveer 1 uur des middags zette de vloot, bestaande uit eeu overdekte dekschuit en een ze vental open motorbooten, waaronder drie politie- booten, koers naar Amsterdam. In het Noordzee kanaal sloot zich de Amsterdamsche havenpolitie bij het convooi aan. Bij aankomst aan de De Ruy^ terkade te Amsterdam was een uitgebreide politie macht aanwezig, die zorg droeg, dat geen onge regeldheden gebeurden. De bij de firma D© Lange en de N.V. Dekker'a Houthandel werkzame Zeeuwen brengen de Pink sterdagen te Zaandam door. Naar ons wordt medegedeeld, hebben zich bij oen fabrikant hier ter stede, die jongens voor zijn fabriek vroeg, meerendeels jeugdige stakende bewerkers aangemeld. Zij zijn evenwel niet aan genomen ,daar de fabrikant vreest, dat, zoodra de staking geëindigd is, zij weder in hun oude vak zullen terugkeeren. Het bestuur van het P. A. S. heeft een adres met toelichting aan den Raad van da' gemeente Zaandam gericht, met verzoek aan de werklooze arbeiders, zoowel boot- als houtwerkers, die niet in staking zijn en bij het uitbreken van het con flict in het houtbedrijf werkloos waren, alsnog crisissteun te doen verleenen. DE MOORD TE BREDA. Omtrent den moord te Bred ameldt men nader: Van politioneel© zijde vernamen vtöj, dat men hier zeer waarschijnlijk te doen heeft met e*u „roofmoord". De moordenaar moet dppr een zij poort zijn binnengekomen. Door die poort 'heelt hij binnendoor den winkel bereikt, de knip op lie voordeur geschoven en vervolgens is hij naar de keuken gegaan, waar hij de jonge vrouw met een hard voorwerp heeft neergeslagen. Na eenige hef tige slagen moet de vrouw dood zijn geweest. Aan den toestand harer kleeren en 5e beuken 'te oor- deelen moet de vrouw onverhoeds zijn aangeval len, zoodat zij zich niet heeft kunnen verdedjLgen )tegen haar belager fHLet voorwerp, waarmee de moord gebeurd is, is nog niet gevonden- i

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1