In Philips' Wonderland Liefde en Misdaad FEUILLETON De Moord van Saint-Ouen. De Dornier-Wal Vliegbooten Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. (Uitgave Brusse's Uitgeversmaatschappij "Rotterdam). Ban, langs diverse fabrieken, rijden we door naar den grooten bouwput, waar 'de betonfundee- ringen worden gestort voor de uitbreiding, die de architect Roosenburg heeft ontworpen bij het bestaande laboratorium, 'dat door deze verbou wing met anderhalf maal de ruimte vergroot wordt ,om aan den staf van 'n honderd ingenieurs en doctoren in physica met hun assistenten hun rustige eigen werkplaatsen te geven voor de ge stadig voortgezette onderzoekingen. Alleen hier liggen veertig kilometer electrische leidingen. En weer zetten we den tocht voort, naar het imposante ontspanningsgebouw, dat ook reeds, overeenkomstig de plannen van de architecten W. en wijlen J. Hanrath, zijn voltooiing nadert. Twee ingangen zijn er, een voor mannen, een voor vrou wen, die leiden naar de schaftlokalen, de groote tooneelzaal, de lokaliteiten voor gymnastiek, om te biljarten, de bibliotheek,, enz. Veertienhonderd menschen kunnen hier 't noenmaal gebruiken en er hun middagrust doorbrengen, 's Avonds zullen er geregeld uitvoeringen worden gegeven en is er gelegenheid tot allerlei amusement. Maar ook dit gebouw is al weer te klein, nog eer het ge opend kan worden, omdat het steeds toenemend aantal arbeiders bij Philips nu eenmaal zóó snel niet bij te houden is. Vlug nog even rijden we door, warit om zes uur zouden we 't leegstroomen van de fabrieken moeten zien naar 't ijzeren geraamte, waarin de parterre met vier etages moeten verrijzen van de industrieschool, die architect Boosenburg even eens bouwt, om er over dag zevenhonderd vijftig en 's avonds driehonderd leerlingen les te geven in de technische vakken en administratieve be kwaamheid. De jongens zullen er worden opgeleid voor de machinefabriek en andere mechanische werkplaatsen, als electriciens, teekenaars, als draaiers, bankwerkers, mechaniciens voor fijner werk enz. Meisjes van ongeveer dertien jaar worden er voorbereid voor den arbeid in de fa- briekszalen. Nieuwe arbeiders worden er een week lang geschoold in soldeeren, in draaien van schroe ven en dergelijke bedrevenheden. Dlan worden de hulp-assistenten in laboratoria en fabrieken er verde rontwikkeld. En ook ingenieurs, middelbaar technici en met hen gelijkgestelde beambten vol gen er een oriëntatie-cursus op bij Philips wegwijs te worden. Personeel van de commercieele af dee lingen leert hier een en ander van de radio. 's Avonds worden arbeiders er geschikt gemaakt als onderbazen; er zijn cursussen voo rtoekomstige werkmeesters, voor electrotechnische monteurs, een teekencursus, één voor ingenieurs en andere technici, om handvaardig te worden in de glasbe werking, en één voor kantoorpersoneel, om om trent de fabrikaten wat naders te leeren. Dan, overdag, onderricht om jongens en meis jes, die de lagere school doorloopen hebben, voor te bereiden voor de kantoren en fabrieksadmini- straties. De schrijfschoo) bekwaamt personen van allerlei leeftijd in stenografie, machineschrijven, Nederlandsch, vreemde talen enz. 's Avonds krij gen kantoorbedienden les in boekhouden, talen, handelscorrespondentie. Terwijl in andere gebou wen al bestaan de huishoudschool, naai- en ver stellessen, de kleuterschool, lagere school en ver volgonderwijs. Maar vliegend gaan we nu terug naar de hoofd fabrieken bij het station, want reeds brullen de sirenes, dat 't\zes uur, afnokken is., 'tls avond geworden, maar de donkerte, van regen door- striemd, krijgt toch haar glans uit de honderden goud-doorschenen vensters van de overweldigende gebouwen, waaruit door de poorten de arbeiders voortgulpen naar den twintig meter breeden straatweg. Die is vijf minuten tevoren al vol ge vloeid met. het volk uit België, dat zijn treinen gaat halen. En de elfhonderd bouwvakarbeiders zijn ook al weggegaan met 't donker. Maar nu, in een schier eindeloozen stroom van menschen, ver dicht de trekkende volte zich vaster aan-een, zoo, dat de auto's er behoedzaam en eindeloos klaroe nend traag doorheen wiggen, to't zij somsi vast- loopen in opstoppingen van gedrang. Z,wermen wielrijders, zoo'n drie duizend in 't geheel, stap pen af, omdat ze klem raken in die opstoppingen. De fiefsbellen rinkelen er aanhoudend om door tocht. Maar geen oogenblik wordt de goede stem ming van 't weer huistoe trekken verstoord. De meisjes wringen lachend 'n beetje spaeie, om ten, die zoo glimmen en licht weerkaatsen in den drom, waar hun zijdeglanzende beentjes parman tig in voortstappen, beschenen door de autolan taarns. En jolig wrikken de stoeten voort in den menschenstroom, om 't station te bereiken. Om tien over zes, als die volte gestadig' nog door- kolkt, voeren 'n zestal" verkeersagenten hun dans bewegingen uit met zwaaiende armen, om den trek in verschillende richtingen te leiden want nu komen ook de autobussen opzetten, die nog Belgisch werkvolk naar huis brengen, en de overweg is n ujuist gesloten voor den sneltrein naar 't Noorden en. om de arbeidstreinen naar Bel gië door te laten. Wonderlijk geheimzinnig in die gebrekkige straatverlichting wordt nu de toclit van dien almaar voortrekkenden menschenstoet. die langs de trappen omhoog de brug over den spoorweg passeert, weer afdaalt in den schemer, om naar 't andere deel van de stad voort te stroo men. 'n Schaduwbeelden-vertooning van groot- schen stijl, tégen de witte gloeiing in van do schijnwerpers op de daken van de leeggeloopen fabrieken. En de overige duizenden verzwelgt opnieuw de stationstunnel, die naar de perrons voert. Maar nog lang daarna blijft de draaikolk voort- woelen op den hoek van Kechtestraat, Diemer, Emmasingel en Woenselschen overweg, waar men schen-Volte, vermengd met rijwielen, auto-bussen vrachtauto's, automobielen zich traag ontwart jd voetengeschuifel, fietsgebel, gejammer van clay' ons, tot 't stadje Eindhoven zel| opeens uit haar rust ontwaakt in 't vroolijk-drukke avond vertier door de winkelstraten. i Plaatselijk Nieuws BROEK OF LANGENDIJK. Zooals in ons vorig nr.', per advertentie werd aangekondigd, zal te Broek op Langendijk een inzameling worden gehouden van gelden voor lie blinden van Wolfhezeo. Met dit liefdewerk zal -zéker door 4e blinden worden gezegd „Ook zij denken aan ons." Wij allen kunnen soms behoefte hebben, te mid den van het drukke leven, eens gehieel alleen t>: zjjn, dm tot rust te komen. Eenzaamheid is dan een zegen- t Maar eenzaamheid kan tot een vloek worden •"als zij gedwongen is. Wij weten niet, of er groo- ter eenzaamheid denkbaar is dan die van den blinde, in ondoordringbare duisternis. Is dit echter wel geheel waar? Want dringen liefde en mededoogen niet door het dikste duister heenl! Erger dan de eenzaamheid is immers :het ge voel van alles verlaten, door ieder vergeten, te zijn. Er is dezer dagen gelegenheid in onze woon plaats, om te toonen, dat wij licht-brengers willen zijn, want de collecte ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleerstaande Blinden" ta :Wolfhezen zal spoedig plaats hebben- "Er is in deze inrichting plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken Godsdienst en avertjuigimjg- On- vermogenden zijn er zelfs geheel kasteloos opge nomen. "De Stichting ïs een 'bewïjs .van vertrouwen op uw steun- Zij, die haar in het feven 'diepen, rekenden er op, dat ons Nederlan'Jsche Volk zou willen denken aan "hen, die dolen in 'Jen nacht, waarop geen dageraad volgt. Zij rekenden op het beste in ons, op ons mededongen en op onze liefde. Zullen wij dan niet straks onze gift gereed leggen, zoadat'de blinden in hun eenzaamheid! zich niet verlaten zullen gevoefen en mét dankbaar heid zullen kunnen zeggen: „Ook daar denken zij aan ons" - NOOR D SCH A R WOU D E- Gevonden: twee vlaggen en een belastingpl'aatjc. Inlichtingen bij de Politie te Noordscharwoude. Buitenland AARDBEVINGEN IN KLEIN-AZIë. Talrijke slachtoffers. Om 8.40 werd in een 'dorpje bij Sivas een aard beving gevoeld. Fr werden 950 huizen verwoest; 39 personen gedood en 40 gewond. BRAND IN EEN RAFFINADERIJ. Een draadloos bericht uit Huil meldt, dat door een brand in een raffinaderij aldaar geweldige hoeveelheden petroleum verloren zijn gegaan. De schade wordt op 30.000 pd.st. geschad. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Naar uit Moskou gemeld wordt, is gisteren in een bioscoop in W.oronesj een zeer ernstige brand uitgebroken. T,en geVolge van de paniek, welke onder de meerendeels uit kinderen en hun begelei ders bestaande bezoekers ontstond, zijn volgens officieele opgave tot dusver twee personen om het leven gekomen, terwijl verscheidene andere zwaar gewond werden. Verscheiden personen wor den nog vermist. De brand zou ontstaan zijn, door dat een mecanicien in beschonken toestand een strookje film heeft aangestokenhij zelf is in de vlammen omgekomen. DYNAMIET ONTPLOFT DOOR KORTSLUITING. In de steengroeve eener cementfabriek te Za- wiercie zou men dynamiet laten springen door middel van een electrischen stroom. Tijdens de voorbereidingen onts'tond plotseling kortsluiting, waardoor de dynamietlading ontplofte. Twintig OF' „onkundig van den dooi uwer dochter, die gij „onkundig van den dooi uwer dochter, die hij overal vergeeft gezocht heeft op te sporen, kwam mij uit eigen beweging deelgenoot maken vam zijn vroeger niet in staat was te doen, zou hij thans geheim, van zijn lijden, va nzijn beruw. Wat hij doen, na het overlijden zijner vrouw, die ja ran lang sukkelend is geweest, nem weder de vrijheid daartoe heeft verleend "t Is nu te laat," sprak Veronica met doffe stem. „Voor een volkomen herstel van 't gepleegde onrecht, ja, niet voor het verzekeren van de toe komst van Germaine's kind. Je zult ten slotte tpch ook met hem wel eenig medelijden gaan gevoe len, Veronnica." „Vergeving, vergeving!" bad Garbiël opnieuw en ditmaal met gevouwen handen. „Nooit!" antwoordde Veronica met onverbidde lijke hardheid. „In naam van Martha, van uw kleindochter, schenk vergiffenis!" bad ook Ricard Vernière. „In den naam van Martha, van het kind, dat haars vaders naam niet draagt, weiger ik." „Ik doe een beroep op uw liefde voor haar. Denk aan haar toekomst." „Haar toekomst? Zij is immers bij mij. Wij zullen elkander niet verlaten." „Zo: is uw voornemen, maar vergeet niet, dat JJartha een kind is van nog geen acht jaar, Ve- menschen werden hierbij onder de blaken en plan- i ken van een naburig gebouw bedolven. Zij konden j levend gered worden, doch acht hunner zijn j zwaar gewond. ONGELUK OP EE NBOUWWERK. Drie dooden, drie ernstig gewonden. Bij reparatiewerkzaamheden aan een huis te Bieltiz, stortte een steiger in, waardoor zes met selaars bedolven werden. Drie hunner werden ge dood, de andere drie zwaar gewond, DE ONTSNAPPING TE BERLIJN. Dé man, die Vrijdagavond te Berlijn aan twee agenten, die hem opbrachten wist te ontkomen, en vluchtte in den tunnel van den „Ondergrond"' is waarschijnlijk door een luchtkoker ontsnapt. Alle nasporingen door de politie zijn vruchte loos gebleven. Het verkeer in den „Ondergrond" was gedurende een half uur stop gezet. OVERSTROOMINGEN. Uit Belgrado komen berichten over groo'te over stroomingen in het geheele land, tengevolge van zware regenval. Op talrijke plaatsen zijn de verbindingen ver broken. De groote spoorlijn tusschen de hoofdstad en Nisj "is op twee punten vernield.- Te Berlijn is een 62-jarige winkelierster bij ëen overval door een 3-tal opgeschoten jongens ge worgd, 2 van hen zijn gearresteerd, en hebben be kend. Zij hadden geld in hun bezit, dat uit het kasregister gestolen was. In Duitschland is een goed georganiseerde passenvervalsching door een bende, ontdekt, die Polen, die geen papieren hadden of konden krij gen, aan de noodige stukken hielp. De bende stond in verbinding met verschillende burgemees ters. Eenige beambten hebben zich schuldig ge maakt aan valschheid in geschrifte. De betrekkingen tusschen Bulgarije en Z.uid- Slavië zijn eenigszins gespannen. Een grondeige naar en zijn schoondochter zijn door Zuid-Slavi-*'- sche grenswachten doodgeschoten en beroofd van 70.000 dinars. In Elizabethtown (Ver. Staten), waar de tex tielarbeiders staken, wordt de toestand steeds ernstiger. De staat van beleg zal worden afge kondigd. Dbor een dynamiet-aanslag is de stad zonder water. Dte scholen zijn gesloten, de gevan genissen vol arrestanten. De stakers blokkeeren de straten en vallen au to's met werkwilligen aan. Die D; 23 uitgebrand'. v Na de officieele ontvangst en huldiging van de bemanning van de 2 in Indië aangekomen Dor- nier-Wal-vliegbooten, is thans reeds een 2e toestel van de uitgezonden 3 marine-vliegtuigen verloren gegaan,. Wij lezen hierover 't volgende bericht: Aan boord van een der Zaterdag uit Neder land te Tandjong-Priok aangekomen Dornier-Wal- marine-vliegbooten, de D|. 23, heeft een ontplof" fing van den benzine-voorraad plaats gehad. Vol gens een Aneta-telegram is het toestel totaal uit gebrand. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in een contact van een electrische loop lamp met den benzine-voorraad tijdens het bij vullen van benzine. Twee inlanders liepen ernsti ge brandwonden op, terwijl een 'Europeesch ma rineschepeling licht gewond werd. Binnenland Hef A.V.R.O.-Petitionnemenf Die overhandiging aan den Minister. Groote belangstelling op het Binnenhof. Ten Departemente van Waterstaat is Zater dag den minister het petitionnement der Algem. Vereen. Radio-Omroep aangeboden. Dé stoet van eenige tientallen auto's, diei ter begeleiding van de in de nationale "kleurén ge- tooide vrachtauto waarin de collectie handtee- keningen den rit naar het Binnenhof! onder- j nam, werd tusschen tien en half elf op den Be- 1 noordenhoutscheweg opgesteld onder toezicht van de verkeerspolitie onder leiding van hoofdinspec teur Snethlage. Er was groote belangstelling voor deze opstel ling. Alle deelnemende auto's werden voorzien van blauw-witte vlaggetjes, die het embleem van de A.V.R.O. droegen. Te half elf zette de stoet zich, in beweging. Voorop ging in een tweetal auto's de commissie van aanbieding bestaande uit de heeren dr. H. nonica, en dat gij langzamerhand oud wordt. Wat moet er van haar worden, als uw steun haar ontvalt?" j Germaine's moeder werd bleek; Vernière be- greept, dat hij de gevoeligste snaar had aange roerd. „Hetzij Gabriël Savanne," ging hij voor, „Martha al of niet erkent, 't feit is niet weg te cijefren, dat het zijn kind is. Het onderzoek naar het vaderschap is verboden, maar niets belet een vader te zoeken naar zijn kind. Je kunt Martha's vader niet beletten, Veronica, voor de toekomst van zijn kind de beschikkingep te maken, die hij" gepast oordeelt. Ge hebt daareven de vroegtijdige ontwikkeling van uw kind geroemd „Ja, terecht, mijnheer Vernière, en nu voeg ik erbij, dat het lijden harer moeder, dat ze heeft 'bijgewoond, en de ontberingen, waarvan zij dag aan dag getuige is geweest, een niet te dempen kloof hebben gevormd tusschen dat kind en diep vader." „Ja, dat zegt ge nu wel, Veronica, maar het is daarom neg niet uitgemaakt als een onomstoota- lijke waarheid. Laat het kind, dat zoo fijn en zoo goed gevoelt, zelf haar oordeel uitsprekenWilt ge haar gaan halen?" „Als u van meening ls, mijnheer Vernière, dat Marth azelf beslissen moet, wil ik het niet alleen doen, maar u tevens beloven, dat ik mijn meei- ning niet aan het kind zal opdringen. Ik zal haar gaan halen en haar niets zeggep, dan üs ilj zoo onbevooroordeeld mogelijk." „Wees moedig, mijn vriend," sprak Vernière, troostend de hand op Sovanne's schouder leg gend, toen de portierster was heengegaan om Mar tha te halen, ,,'t Is haast niet mogelijk, dat uw kind de harde levensbeschouwingen harer groot moeder deelt. Zulk een kind gevoelt het wel, óf iemands toegenegenheid al of niet oprecht ge meend is." Ze was meer dan lief, die kleine Martha, haar bekoorlijkheid had iets onwederstaanbaars en idq zwarte kleeding, die zij droeg, deed de blank» j heid van haar tint des te meer uitkomen. Ze zag er zoo aristocratisch, zoo verstandig uit, en 'he^ floers van droefheid, dat over de blauwe oogen de oogen harer moede rlag, verminderde niets» aan de innemendheid vap dat kindergezicht, vee la eer het tegendeel. Enkele o ogenblikken heerschte er tusschen bet» viertal een zeer pijnlijke stilte, welke het eerst: door de kleine Martha verbroken werd. „Grootmoeder z»egt, dat er een officier is, die mij spreken wou," zeid zij, Gabriël Savanne aanziende. Gabriël stak de beide armen uit, doch groot- grootmoeder hield het kind terug. „Zie dien haar eens goed aan," zeide zij, „dien officer bedoel ik. Hij wil, dat jij zult weten, welke banden er tusschen u en hem bestbap, dat zyn •daden beoordeel! worden door u, door een kind! Begrijp je mij, lieveling?" „Ik begrijp, grootmoeder," antwoordde Martha, met aanbiddelijke onschuld, ,,dat het iets heel ernstigs moet zijn, want uw stem klink zoo 'droe vig. Ik word er zelf droevig van. Wat is 't, groot moeder?" "Veronica Sollier verkeerde niet weinfg in ver- iegeifïfeia, want Hetgeen zy' te zeggen had was zoo moeilijk onder wxyorden te brengen vopf eep kind. „Martha," begon zij eindelijk, „je moedertje zal je wel eens, al was 't ook maar een enkele maal, j hebben gesproken van dein map die haar ver- laten heeftf f i „Ja, dat heeft zij gedaan, toen wij alleen waren en toen zij moest gevoeten, dat zij niet lang meer bij mij kon blijven..." i Met bevende hand wees Veronica op Gabriël Savanne: „Welnu, kind, de man, die idoor uw moe der bemind, haar liefde vergolden heeft door haar over te laten aan haar lot, hij is het!" Dia!1 is uw vader!" J De uitwerking der woorden was geheel anders dan Veronica had verwacht. „Papa, papa!" ïkp het kind uit. 'Gabriël Savanne opende reeds de armen om de kleine aan zijn borst te drukken, doch plotseling bleef zij stilstaan. „U heet Gabriël, nietwaar?" hernam zij met een bijna hard geworden stem, ,,u is erg wreed geweest u hebt mijn arm moedertje veel leed aangedaan, haar veel doen schreien." „Als je dat weet en befrepen hebt. Martha, oor deel dan!" Op die woorden volgde een zeer gedruktt stil zwijgen. Marth astond met de beide handen voor de oogen bitter te schreien en ook de anderen kwamen de tranen in de oogen. Richard Vernière niet uitgezonderd. I „Grootmoeder," begon eindelijk het kind, .me» een zwak geluid, dat nochtans gaandeweg in vast heid toenam, „op denzelfden morgen, dat mijn moe dertje gestorven is, heeft zij tegen mij' voor het eerst gesproken van mijh vader. Eerst las zij een brief, de eenige, dien zij vah hem' had bewaari et» zeidc toen, na heel veel te hebbefa gescheid: „Vfer- brand dien brief, kindwe moeten Jiet kwaad vergeven, dat men ons heeft aangedaan." En ik gedaan had wat ze mij had gezegd en wed«r .bij haar kwam, sloeg zij haar arm' om mij heen en voegde erbij: „Wees goed, Martha, wees moedig en verstandig, blijf altoos eén reis meisje, denk aan je moeder, als ik er niet meer we zén zal. bid voor haar, en zoo Gtofi vergunt, dat' je ooit je vader ziet, vergeef hem dan, zooals ik 't nt> doef f En Martha, het lief gezicht van tra'nen door weekt, stortte zich in de armen van Gabriël Sa vanne, die voor het kind was neergeknield.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2