Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstr." ONZE GROENTEVEIINGEN Per Telefoon. HAARDEN:, 28 Mei. (V. D.J' 2 MIJNWERKERS TIJDENS EEN ROEITOCHTJE VERDRONKEN. /Hedenmiddag omstreeks! 3 uur zijn 2 mijnwerkers van de mijn Wilhelmina te Terneuzen, in een vroolijke stemming over de behaalde prijzen door het Muziekcorps „Wilhelmina", een roeitochtje gaan maken. Nauwelijks van den kant, sloeg het bootje op onverklaarbare wijze om en geraakten beide inzittenden te water- Hunne makkers, die op den oever het ongeluk aanschouwden,- ston den machteloos, daar geen van allen konden zwem men en geen reddingsmiddelen in de nabijheid' aanwezig waren. Nadat hulp waskomen opda- •gen, kon de eerste echte rpas na 'n kwartier aan wal gebracht worden, de tiweede na een half uur. De levensgeesten waren reeds geweken. Pluimveeteelt DiE VENTILATIE IN 'T KIPPENHOK. Dit is een zeer belangrijke zaak. In een kippen hok is evenals in een woonhuis luchtverversching een dringende noodzakelijkheid. Vroeger zag men vrijwel uitsluitend kippenhokken die nagenoeg volkomen van licht en lucht waren verstoken. Thans komt het nog al eens voor, dat een ander uiterste gezien wordt, wat de verlichting betreft. Men heeft dan alle wanden van glasi gemaakt. [Want, nietwaar, een kip heeft licht noodig! Aan elk kippenhok mocht wel de bekende spreuk wor den bevestigd: Laat lucht en zonlicht in elk kippenhok. Z.ulke hokken die geheel van glas zijru zonder de zoo noodige ventilatie zijn ware broei kassen. 'tls er voor de kippen veel en veel te heet. De meening, dat hoenders de warmte min nen ,is een dwaling. Z,e zijn nergens- gevoeliger voor dan juist voor warmte. En dat is te begrij pen. Zomer en winter loopen ze met hetzelfde pakje aan. Wordt het warmer, dan kunnen ze niet eens een jasje uittrekken, maar moeten met de winterkleeren (veeren) blijven rondloopen. Geen wonder dat ze het bij warm weer verre van aangenaam hebben en dan de koelte en de scha duw opzoeken. Dwaas is het dan ook, die warmte kunstmatig op te wekken en te vergrooten door de wanden van glas te maken. De nadeelige ge volgen van die te groote hitte laten zich nifet lang wachten. De bleeke kammen, de lusteloosheid der kippen, het vallen in den rui, het verminderen van den leg, het zijn er alle symptomen van, dat er iets niet in orde is., En niet alleen deze kwaaltjes maar nog vele meer, zeker 80 pCt. van alle voorkomende gebreken en ziekten vloeien voort uit een verkeerde huisvesting. Wanneer we dan ook thans als raad geven», de zuidwand van glas te maken, dan voegen we daarbij: we doen dat zoo, dat we krijgen bovenlichten en onderramen. De bovenramen maken we als steek- vensters, die naar buiten opgestoken worden. Dat voorkomt inregenen, terwijl bij 't naar binnen openslaan geen luchtverversching van beteekenis verkregen zou worden, daar 't venster tegen het dak zou komen te rusten. De onderramen laten we naar buiten opendraaien of maken ze schuifbaar. De bovenvensters kunnen bij goed weer steeds open staan. De onderramen zetten we open van begin Mei tot begin October. Verwachten we kou de nachten, dan sluiten we ze 's nachts nog, maar zoodra de nachtvorsten tot het verleden behooren, kunnen ze dag en nacht openstaan. Toch geeft zelfs dit niet voldoende ventilatie tot achter iri het hok bij warme dagen en nachten. Om dat te voorkomen maakt men aan de zijwan den boven de zitstokken een paar schuifbare ven- tilatiekleppen. Is 't warm, dan kan er een van open gezet worden. Is het zeer warm, dan allebei. Er ontstaat dan tocht boven de kippen,; die de warme lucht meevoert. Zoo ingericht heeft men geen last van de warmte en wordt er volop fris- sche .zuivere lucht toegevoerd, om de levensom standigheden der hoenders zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Op de vergadering van genoemde veilingsver eeniging, werd door den Secretaris het volgende jaarverslag uitgebracht Jaarverslag 1928192CA Mijne Heeren, C 1 Wanneer we terugdenken aan het afgeloopen sei zoen, denken we in de eerste-plaats akn "het voor onze veiling zoo belangrijke feit van de stich ting van ons nieuwe veilingsgebouw. We kunnen daarbij met dankbaarheid constaieeren, -ïat het besluit van de vorige Algemeene Vergadering om tot de stichting over te gaan, tot een volkomen succes is geworden, zoowel wat de stichting zelve als wat de financiering betreft. j Wat de gebouwen zelf betreft verdenk ik U er allen van, dat U er steeds met trotsch naai4 kijk. Het nieuwe gebouwencomplex wekt da!n ook de bewondering op va'n ieder, idie het ziet en doet den architect en de uitvoerders va'n het werk alle efer aan. Ook zij, die dagelijks met1 de vei ling in aanraking komen, hebben voor de prac- kische inrichting niets dan lof. 1 Ook met de financiering is het voortrefeflijk gegaan. Het door de leden, koopliede'n, gemeenten, polders en boerenleelnbapken te zamen rentieioos ter leen verstrekte bedrag van f39.450.stemlij tot groote erkentelijkheid. De door diverse kooplieden nabij de veiling gestichte gebouwen, vullen het gebouwencomplex heel mooi aan en zullen- de geriefelijkheid van onze veiling zeker ten goede komen. Bovendien kan nog als een gelukkige omstandig heid worden gememoreerd, dat in dit jaar van zeer groote uitgaven de geldelijke inkomsten zeer ruim vloeiden. r N 1 t 1 "De omzet over 1928 bedroeg f 1.585 677.23 tegen f 1.961.186.62 'in 1927. De omzet over het sei zoen beliep f 1.826.180, tegen f 1.470.143.46 over het vorige seizoen. 1 i f jHet gevolg is, dat reeds in het eerste jaar uit de winst f 10.807.28 op gebouwen en afmijntoe- stel kan worden afgeschreven. Met inbegrip van de afschrijving van het Fonds voor Uitbreding bedraagt de afschrijving f 19.209.33, zoodat reeds pl.m. 1/4 gedeelte van de stichtings- en aankoop- kosten van- de nieuwe gebouwen en terreinen is afgeschreven. Dit is een goed begin. In het begin van het seizoen d'achten we nifet, dat we tot zulke goede uitkomesten zouden,-komen, want de prijzen van de eerste vroege aardappelen vielen niet mee. De omstandigheden lieten zich te voren zeer gunstig aanzien, doch de groote con currentie van Italië was de oorzaak, dat de prijzen tamelijk iaag waren. Toch is de campagne van de vroege aardappelen over het geheel niet onbevre digend verloopen, want de prijzen bleven vrij sta biel en bovenal er was absoluut geen verlies ten gevolge van ziekte. 1 f j Met de prijzen van de herfstproducten ging 'het zeer goed. Vooral zij, die, niettegenstaande de on gunstige resultaten van vroegere jaren steeds vol hielden witte kool te verbouwen, zagen hun vol harding thans rijkelijk beloond. j In de verloopen herfst is e?n begin gemaakt met het veilen van erwten en hoewel de omstan digheden zeer ongnustig waren, kan toch gezegd worden, dat het veilen als zoodanig geslaagd is- Er waren verkoopers en er waren koopers. In totaal is een hoeveelheid van 37.495 K-G. en voor een bedrag van f 11.817-85 verkocht. Dat veel werd opgehouden was te wijten aan de slechte markt- toestand van het artikel. Indien de prijzen een jjolgend jaar meer stabiel zijn, twijfel ik er 'niet aan oir ook de erwtenveiling zal gevestigd zijn. Tengevolge van den 'drogen zomer had men over het algemeen groote verwachtingen van de bewaarkoolcampgane. Het gevolg was dan ook, dat door de bouwers reeds tamelijk veel handel gedreven werd in te veld staande bewaarkool, waarbij zeer hooge prijzen werden besteed. Toch viel het in December en Januari nieti mee. De prij zen daalden. Het liet zich aanzien, dat zoo de vorst niet spoedig inviel, het slecht af zoo loo pen. Maar gelukkig voor onze koolst-reek begon het op 6 Januari te vriezen, dat het kraakte en daarna is het eigenlijk tot Mei toe steeds' goed koolweer geweest. Van 7 'Januari18 Maart hebben we steeds geveild zonder aanvoer, omdat het aan voeren tengevolge van het ijs niet mogelijk was. Hoewel deze wijze van veilen zeer bewerkelijk is on. het in het nieuwe gebouw door de graat ere oppervlakte van het lokaal moeilijker is zich "ver staanbaar te maken, dan in de oude veiliing, is 'laarmede toch onder de bekwame leiding van den heer Molenaar een zeer goed resultaat bereikt. Ik ben overtuigd, dat we het aan dit systeem van »eilen te danken hebben, dat juist in den. meest kritieken tijd van wagongebrek hier naar verhou ding het meest is verzonden. i, Met het prijsverloop ging het uitstekend. Met uitzondering echter van gele kool. Deze soort kon niet best meekomen. Zoo nu en dan- een 'tijdelijke opflikkering en op fiet laatst nog plotseling een sterke prijsstijging, doch over het geheel heeft deze soort niet het geld in het laadje gebracht De laatste houders van uifen ert peen hebben) daarbij ook geen zij gesponnen. De prijzein van deze artikelen zijn in den laatfeten tijd zeer laag en bovendien is daarvan een groote hoeveelheid door de strenge vorst vernietigd. De kool had ook wel iets van de vorst te lijden, hetgeen <ïe z.g- ..bokken" veroorzaakte, doch aver het ge heel is dit nog al meegevallen. De geldelijke uit komsten van de Deensche witte kool en roade kool rijn dan ook uitstekend, vooral ook, omdat alge meen zeer goed was geteeld. l Uitgezonderd natuurlijk de periode, dat het door het ijs niet mogelijk was, ging het met den aan voer aan de veiling uitstekend. Reeds de eerste dagen na de opening van de nieuwe veiling waren' alle vaargoteu bezet. Hieruit blijkt dus wel in welk een groote behoefte de overdekte vaargoteu voorzien. f' 1 Ook kan ik met genoegen constateeren, dat de betere inrichting van de veilingsgebouwen' van zeer grooten invloed is geweest op het veilen te War menhuizen. Het was "thans nog maar een enke ling, die onze organisatie ontrouw was. I (Slöt volgt.')! - Land- en Tuinbouw BEMESTING VAN DEN TUIN. Met den tuin bedoelen wij zoowel den) bloemen tuin als den moestuin en den boomgaard. HHet is een vrij algemeen voorkomend verschijn sel, dat van deze drie meestal de moestuin van mest wordt voorzien, terwijl de twee andere óf in het geheel niet worden bemest óf stiefmoe derlijk worden behandeld. Dit is. echter verkeerd. Evenals de verschillende groenten behoefte heb ben aan plantenvoiedsel, is dit ook etn in niet' rainderte imate het gevaf met de bloemen en 'de vruchtboomen. Ook de gazons moeten bemest worden, indien men althans prijs stelt op een mooi gazon. j ONu hoeren wij al sommige bezitters van een- tuin zeggen: „Alles goed en wel, maar hoe moe tl ik aan mest komen?" Men denkt dan. aan stalmest. Wij moeten toegeven, dat vooral voor de bezitters yan stadstuinen het verkrijgen van goeden'stal mest dikwijls zeer lastig is. Maar „er. is ook een anderen weg te bewandelen, door gebruik te ma ken van kunstmest. Stalmest kunnen wij in het algemeen niet-aanbevelen voor groenten, omdat de smaak daarvan er onde rkan lijden. Daar komt' nog "bij, dat nu en dan stalmest onkruidzbidenJ bevat ,wat later last oplevert. Zelfs kunnen door stalmest kiemen van sommige plantenziekten wor den overgebracht .wanneer 'cfeze mest strooisel be vat, waarin deze kiemen voorkomen. Het gebruik van kunstmest is veel eenvoudiger en goedkooper. Om het den menschem gemakke lijk te maken zijn zoogenaamde mestfmengsels in den handel gebracht, ja men is nog' een stftp verder gegaan en verkoopt „gras"-mest, .aard appel"-mest en nog vele andere mengsels. Wij kunnen echter het gebruik van zulke meststoffen niet aanbevelen, ie omdat zij veel te duur zijn en 2e omdat men geen deugdelijke controle heeft over deze samenstellingen. Doelmatiger en min der kostbaar is het koopen van enkelvoudige mest stoffen, als men er maar aan denkti steeds te zorgen voor stikstof-, fosfuurzuur- en kaljmest en soms ook voor kalk. Vooral deze laatste! stof is bij steenvruchten vaak noodzakelijk. Nu is het niet onverschillig, welke meststoffen Kn den tuin gegeven worden. Wij hebben toch meestal te doen met meer fijnere planten, waar bij wij niet elke meststof kunnen gebruiken. In bet algemeen geven wij de voorkeur voor kali aan Patentkali (gazons kunnnen ook met kalizout .wor den bemest), voor stikstof aan Chilisalpeter en "voor fosforzuur aavn superfosfaat, tenzij de grond zuur is, dan is Stakkenmeel beter op zijn plaats. Bij het uitstrooien drage men zorg^ dat de stóf fen zo:, weinig mogelijk in aanraking komen met. "de reeds groeiende plantenideelen, omdat deze, voor 'al als zij vochtig zijn, daardoor geheel of gedeel telijk kunnen doodgaan. Met regenachtig weer heeft men daarvan geen last, omdat door den regen, de meststoffen worden afgespoeld. 1 Het iuitstrooien van kali- en- fosfuurzuurmest geschiedt het beste in het vroegere voorjaar of dadelijk na het spitten; doch men wacnte, tot) de grond min of meer droog is, daar deze anders weder dicht wordt getrapt. Het Chilisalpeter wordt later gegeven en dikwijls in twee of drie keeren. 'Bifj 'potplanten kan men- deze meststoffen oolk ge'oruiken. Zij worden dan vooraf goed gemengd, waarna elke pot één of twee theelepeltjes ontVangt- Dit herhaalt men om' de drie of vier weken. Ook wordt wel gegoten met water, waarin deze stoffen zijn opgelost, waarbij men in het oog moet hou den, (l»at per Liter water niet meer mag ge geven worden dan 5 Gram. Liever een keer meer gieten, dan een sterkere oplossing te gebruiken. Nu is het zeer lastig bepaalde hoeveelheden qoiz nee sjtazaj uazuc uaper fi^ usaoS ai do te wenden tot een tuinbouwkundige, die rekening zai.h ouden methe tg ewas en de gronfclsoort- (Hoewel wij -niet bang zijn voor flinke bemesting geldt ook hier, dat menjg emakkelïjk Van het» 'gcede te veel kan verkrijgen, vooral bij potplanten. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KRIJT, Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Dinsdag 21 Mei. 5.006.00 Microfoondebutanten. A.V.R.O. 6.007.15 Ddnermuziek. 7.157.45 Lezing Muziekbeoefening. 8.008.30 Boekenhalfuurtje. 8.3010.30 Omroeporkest. 10.3011.30. Dansmuziek. Woensdag 22 Mei. 10.0010.15 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonplaten. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.003.00 'Kindermatiné. 3.004.00 Maak het zelf. 4.005.00 Lezing ove rhet Heelal. 5.306.00 Gramofoonplaten. 6.007.15 Ddnermuziek. 7.15—7.45 Lezing Inkomstenbelasting. 8.008.30 Lezing over Conan Dpyle. 8.309.30 Omroep-orkest. 9.3011.30 Wat is jasz? TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Dinsdag 21 Mei. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. K.Ri.O. 12.1.52.00 Lunchmuziek. "2.00-2.20 Kniples. 2.20 Vergadering onderwijzers. N.O.Ri.V. 5.307.00 Gramofoonplaten. K.R.O'. 57.008.00 Latijn. 8.00—8.30 Lezing over ontginningen. 8.3011.00 Concertavond uit Djelft. Woensdag 22 (Mei. 11.00—11.30 Zdekendienst. N.O.Ri.V. 12.301.45 Middagconcert. 2.005.00 Uitzending Hen Bondsdag. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonplaten. 6.30—8.00 Lezingen. 8.00 Avondconcert. Eerste tangedijker Radio-Centrale O- Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA, 'Hilversum. Dinsdag 21 Mei. 5.006.00 Microfoondebutanten. A.V.R.O. 6.007.15 Dinermuziek. 7.15—7.45 Lezing Muziekbeoefening. 8.008.30 De tocht van de Krassin. 8.3010.15 Concert Nico Treep. Hiern atot 11.30 gramofoonplaten. Woensdag 22 Mei. 10.00—10.15 Morgenwijding. 11.202.00 Lunchmuziek. 2.003.00 Kindermatiné. 3.004.00 [Maak het zelf. 4.005.00 Sterrekundige lezing. 5.306.00 Gramofoonplaten. 6.007.15 Dinermuziek. 7.157.45 Lezing Inkomstenbelasting. 8.008.30 Lezing over Sherlock Holmes. 8.309.30 Concert Treep. 9.3011.30 Lezing over Jasz, m. demonstratie, TWEEDE programma. Huizen. Dinsdag 21 Mei. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.152.00 Lunchmuziek. 2,002.20 Knippen. 2.20 Vergadering onderwijzers. N.O.Ri.V. 5.307.00 Gramofoonplaten. K.R.O1. 7.008.00 Latijn. 8.008.30 Lezing over ontginningen. 8.3011.00 Concertavond uit Delft. Woensdag 22 Mei. 11.00—11.30 Ziekendienst. N.O.RI.V. 12.301.45 Middagconcert. 2.005.00 Uitzending llen Bondsdag. 5,006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonplaten. 6.308.00 Lezingen. 8.00 Avondconcert. OVERZICHTEN EN PRIJSNOTEERIHGEN - ONZE GROENiTENVE(ILINGEN- Wij weten niet» f het Pinksterfeest tfevetis de fcampagne der stapelgoederen heeft afgesloten, maar. uit den steedsm inder worden aanvoer der laatste dagen mag toch wel worden afgeleid, (Jht de kool zoo goed als geruimd -is. GELEL KOOL' werd in den afgeloop-en week in het geheel ntet' meer geveild en van ROODE KjOpL, alles bijeen, nog maar een 40.000 K|g. Op den: prijs vanvo rige. nog ter veiling kwam, ging weg voor f9. wéken is deze soort niet meer gdkomen en waf f 14.per 100 Kg. De boude dagen, welke deze Week telde, waren tenslotte nog weer voordeelig, vooral voor de DE'E'NSCHE' WITTE KOOL, waar van nog ruim 12 wagons werden aangeboden. In de vorige week tot beneden f 10.gezakt, gingen deze nu nog vrij igoed v-an de hanid! voor pfrijzeji van fn.tot f 16.per 100 Kg., naar gelang van groote en kwaliteit- Meestal waren ze bestemd voor Scandinavië. f - Voor UIEN kon de markt zich niet) herstel len. Dit product is zeker nog niet' geheel geruimd, "maar de prijzen loonen bijna het uitjzoeken en aanvoeren niet. In de meest gevallen werd niet meer dan f2.per 100 Kg. gemaakt, vaak ze'f' niet mee rdan f 1.50. f Ook voor PEEN, waarvan ook nog dagelijks eenigen aanvoer was, werd niet veèl ambitie be toond. Zelfs de beste kwaliteit kon weinig meer dan f3.per 100 Kg. opbrengen- Zoo af en toe kwamen ook partijtjes winter-, aardappelen ter veiling, dóch hiermede is hetl even treurig. Puike bravo of blauwen maakten hoog stens een paar centen per kilo. 1 Op Maandag, Woensdag en Vrijdag is er te Broek -op Langendijk gelegenheid nieuwe groen ten aan te voeren en al is uiteraard het aap hod niet> groot, toch valt waar te nemen, datl 'het kasbedrijf ook hier is toegenomen en bomen diverse producten ter veiling. SPINAZIE, reeds sterk in prijs gezakt, doch in het begin der week nog redelijke prijzen op brengend, was de laatste dagen zoo weinig in trek, dat'de prijs soms tot 2 cent per Kg. terug liep. Met SMA ging het beter, al konden ook hiervoor niet de oude prijzen gehandhaafd blij ven. De eerste kwaliteit bracht van 4 tótf 8 cept per krop op, terwijl de tiweede soort bijna on verkoopbaar was. BLOEMKOfOL kwam nog slechts in geringe partijtjes, terwijl echter zeer graag voor prijzen van 25 cent en hooger van He hand gingein, ter wijl voor tweede kwaliteit gemiddeld 15 cent werd betaald. Reeds was er eenig aanbod van TO MATEN uit de stookkas. De A-kwaliteit maakte fancyprijzen van boven de 80 cent per Kg-, 'Bi en C gingen resp. van de hand voor 63 en 56 en CG voor 20 cent. I r Ook werd in deze week een begin gemaakt met de veiling van RABARjBER. Een eerst epa- tijtje kon f 11.40 per 100 Kg. opbrengen, terwijl op een volgende veiling, f540 werd betaald. Zoo is, na de oude, de nieuwe campagne weer begonnen en als het weer een beetje medewerkt, zdl .ook deze spoedig van meer beteekenis! worden- LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 21 Mei. t 234 stuks bloemkool f2128.50, id. "2e soort f1070, 370 Kg. tomater. A f65.90, Bi f60.10, O f 34.CC f 18.90. N OOR DE R M A R K TBjOND 21 Mei. f 1825 Kg- uien f2.90p.io, drielingen fo.8o, grove f2.20. I ALKMAAR, 17 Mei. Aardbeien fo.400.60, bloemkool ie s. f29—36, 2e soort f2027, kropsla f3.60, komkommers f6.70 —f28, perziken 65 ct., postelein f0.28—0.61peu len 61 ct., rabarber f4.10, spinazie 14f22 ct'., uien f2.70, wortelen f17—pf>, witlof f0.17—0.62- ALKMAAR, 18 Mei. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier- Aanvoer 250.000 kipeieren, prijzen: 56—58 Kg- f 5-3°5-6o, 5860 Kg. f5.501(5.8b, 60162 Kg- f 5.60—6.10, 6264 Kg. f5.906.50, 'Bruin Go--1 65 Kg. f5.906.80, 80.000 eendeieren f5.20—5-4°' alles per 100 stuks. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4