v.ROSSEM' ZEEPAARD 15». "m ia gebleken dat dit loon hoog is, niet omdat de winkel ontlast zou zijn, maar omdat er in do bakkerij een lid te veel is. De heer Zeeman. U is mis. De heer Vorrik. Dus alweer. De heer Zeeman. U is met een, vooropgezette meening hier gekomen om den oud-voorz. eens in het zonnetje te zetten. U denkt: zoo'n boertje kan ik wel nemen. De heer Vorrik reageert niet. De voorz. Jullie houden nooit geen bestuursle den ,alg 't zoo gaat, en er op de ledenvergadering steeds zulke discussies worden gehouden, 'tls treurig dat 't zoo gaat. Dat jullie, en in hoofd zaak jij Zeeman, op zulke kleine dingen neerko men. De heer Zeeman, hm.' De voorz. Zoo hm. Ik word toch niet kwaad op je. Maar nou geef je de menschen weer stof te over ze zitten er op te wachten begrijp je dat dan niet, man. En er zitten in onze eigen or ganisatie dan ook nog andere menschen, en- ze zijn hier aanwezig, die de menschen wel zullen inlichten. Die heer v. d. Wal. Op de le vergadering is hier onder den oud-voorz. over gesproken en die wilde de leden laten praten. Waarom nou niet? De voorz. Wanneer dat de eerste vergadering is, is dat goed, maar ik wil niet driemaal het zelfde hooren. O wil dat een ieder op dé vergade ring zegtZeeman en alleen Zeeman heeft gelijk, maar er zijn er ook, die anders denken. De heer J. Zeeman verzoekt dan in het vervolg de balans op de achterzijde van het convocaat te vermeiden. De voorz. zegt toe, hiermede rekening te zullen houden. Hierna worden de balans, winst- en verliesre kening goedgekeurd. Uit het schrijven van de Comm. van, nazien, blijkt dat zij zich kan vereenigen met het accoun tantsrapport. Fr waren factoren, die oorzaak wa ren dat er minder winst gemaakt is geworden. De heer Zeeman. Welke factoren?. De heer H. Bakker. Be onderlinge verdeeldheid En dan gaat evenals „Vooruit" ook „Nieuw Le ven" den grond in. De heer Zeeman wijst dan nog op andere facto ren, zooals hooger loonen door de collectieve ar beidsovereenkomst, de vacantieregeling en niet te vergeten de verhoogde prijzen van de grond stoffen. 1 Aansluiting bij de Handelskamer. De voorz. zegt dat het aantal leden voor aan sluiting nog nooit groot genoeg is geweest. Dit is thans wel 't geval, waarom het bestuur met het voorstel komt. Wanneer op een vraag van den heer Vorrink de voordeelen van aansluiting zijn uiteengezet, wordt het voorstel door "de vergadering aangeno men. Uitkeering dividend. Op voorstel van het bestuur wordt besloten aan de leden 3 pet. dividend uit te keeren. Men komt dan ongeveer f200 tekort, welk bedrag zal worden bijgepast. Aflossing Regeeringserediet. Overschrijving le hypotheek. De voorz. zegt dat het regeeringserediet, ver kregen door bemiddeling van de Handelskamer, te duur wordt en thans 63/4 pet. moet worden ge heven. Het bestuur stelt voor dit crediet af te lossen en een le hypotheek te nemen van f 10000, waarvoor men een rente zal moeten betalen van 5 procent De heer P. Zeemau. Weet het bestuur al waar 't terecht kan? Be voorz. antwordt, de verzekering te kunnen geven, dat men hiervoor klaar zal kunnen ko men tegen 5 pet. De heer Zeeman. Fm hoe staat het met, de aflossing De voorz. Daarover moet nog gesproken wor den. Dat konden we niet vooruit bepalen. De vergadering kan ons zéker wel toevertrouwen dat we dit. zoo voordeelig mogelijk zullen regelen. De heer Zeeman. Waarom hebben we flOOOO noodig? De voorz. Dat hoef ik u niet te zeggen. Dat weet u even goed als ik. Er is f6000 regeerings erediet en f6000 geleende gelden. De overblij vende f 2000 kunnen we aflossen, zoodat we met f 10000 kunnen volstaan Het voorstel wordt hierna aangenomen. Aanschaffing auto voor uitbreiding wijken. De bedrijfsleider zegt dat men thans een aut.o huurt voor Alkmaar. Tuitjehorn en Kalverdijk voor f2 per dag. We moeten nu het een of het ander, omdat dit duur is. Of we moeten ophouden of we moeten een auto aanschaffen. Het heeft nu al meer gekost dan menigeen denkt. Vraagt men of 't rendabel is, dan wil ik niet optimistisch zijn en mededeelen dat er niet veel zal overblij ven. Het is echter te probeeren. Op een vraag hoe of de resultaten van deze wijken zijn, wordt door den bedrijfsleider geant woord. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan het bestuur volmacht te geven een auto aan te schaffen. 1) Is het winkelen van personeelleden geoorloofd is een vraag, waarover nog al van gedachten wordt gewisseld, nadat de voorz. een toelichting heeft gegeven en dit een teer punt noemt. Dit betreft het openen van de zaak in sigaren, tabak en sigaretten, door den heer v. E<eten. Nadat verschillende leden hun meening hebben geuit, die wij met het oog op het persoonlijke karakter niet publiceeren staat de vergadering den heer van Eeten toe alléén genoemde artikelen te verkoopen, terwijl de voorz. namens het be stuur verklaart, dat het in andere gevallen niet meegaat. Tot leden voor het nazien der niéuwe balans worden aangewezen de heeren H. Bakker, ANou- Wen en J. Zeeman. Rondvraag. Hierbij wordt door den heer v. d. Wal het ont slag van den heer Beets ter sprake gebracht, wat tot gevolg heeft dat er weder een rumoerige stemming ontstaat. Dit punt wordt door den voorz. ten einde ge bracht, door de vergadering te sluiten, omdat het sluitingsuur van 12 uur is genaderd. Uit den Omtrek - SINT PANCRAS. De vereeniging ,,De Tuinbouw" hield bp Vrij dag 24 Mei oen ledenvergadering ten lokalle van den heer H. Gerritsen. f Niettegenstaande het warme weer was er een flinke belangstelling- Aanwezig waren 54 leden- De voorzitter stelde aan de orde het stichten tan een aardappelbewaarplaats. Verslag werd gegeven van een onderzoek, in gesteld door het dagelijksch bestuur, hierin bij gestaan door den heer Hazeloop". Bezocht waren Oudkarspel, Klaaswaal en Oude Tonge. In da beide laatste plaatsen waren goeie indrukken ver kregen en sprak de voorzitter een woord' vai> dank aan den heer de Waal aldaar, voor de -ui[t- gebreide inlichtingen aldaar verkregen. Na goedkeuring der notulen verkreeg de secre taris, de heer A. Hoogland, het woord tot hei geven van een nadere toelichting. Ingekomen was een dankbetuiging der B. A te St. Pancras en te Koedijk, voor verleende steuij in den afgeioopen winter. Als resultaat van de verschillende verkregen 'inlichtingen, had het Bestuur zich een schema gevormd voor een potersbewaarplaats, welke ech ter gebaseerd zou moeten zijn op een unjjformfc maat en model van aardappelkisten- Bij een lengte can 80 centimeter zou men kamen, met een flink middenpad, tot een breedte van 6.20 Meter. Dje lengt- der bewaarplaats kan naar verkiezing ge regeld worden. Voorkeur werd gegeven aan beton- Kpr. noemde reeds een firma te Oude Tongen, die lit karweitje gaarne voor de vereeniging" in orde wilde maken en een begrooting had gegevien voor «en gebouw ter lengte van 55 Meter. Hijerin zouden kunnen worden geplaatst 11.760 kisten. Aan de hand van een gedetaleerde bferekenijng meende het bestuur het bewaarloon te kunnen •aststellen op 15 cents per kistje. Er kunnen echter alleen z.g. pootjeskisten van uniforme maat wor den geplaatst. Op een vraag van den heer Slijker, deeldL de voorzitter nog verschillende details mee omtrent iuchtverversching, belichting en de volkomen vorst- vrijheid van een gebouw geheel van beton- Hij tprak de overtuiging uit, dat genoemde firma, als specialiteit, een gebouw zou plaatsen, dat aap alle eischen voldoet. De heer T. Bakker oordeelde de raming van den grond wat laag. Het bestuur deelde'deze rriee- ning echter niet. Alsnu volgde een zeer geanimeerde bespreking in onderdeelen, waaruit o.a. bleek, dat de bedoe ling is, de plaatsruimte te verhuren voor den vijd van 10 jaar. Zij, die zich dus niet tijdig op geven, loopen kans, straks te laat te komen- Het bestuur wenschte hiertoe circulaires te deien rondgaan met invul-biljettten- De heer v. Harwijnen, controleur der PI. Z-K* dienst, wees nog op het groote belang van "eert goede bewaarplaats in verband met het voorko-" men van gebreken. Volgens zijn bevinding dit voor jaar, bleken de pooters uit centrale bewaarplaat sen beter te zijn dan eigen bewaarde aardappelen. Algemeen bleek de vergadering aeier veel voor de plannen te gevoelen en wer.l reeds eejn tptaal opgegeven door 12 personen, een plaatsruimte van 2550 kisfen. De 140 afwezige leden zullen eien cir culaire ontvangen ter invulling Indien er 60 leden zijn van 200 kisten, kan de zaak reeds doorgaan- De voorzitter sprak zijn voldoening uit over dezen gang van zaken en "twijfelde niet aan hef welslagen van deze nuttige, instelling. De seceretaris deelde medie, dat de voorzit ter, de heer C- Kloosterboer, wensentte tie be danken als lid van het Marktbestuur. Door hef; bedanken van tien heer P. Gootjes was tevens in het Marktbestuur een plaats open- gekomen, v/elke wij gaarne door een onzer hadder/ zien ingenomen en wel door onzen voorzitter. Wij meenden hier, door onze plaats in het vertienigings- Verband, recht op te hebben, en speciaal onze voorzitter op een plaats in het Dagel. bestuur: Na herstemming tusschen deze en den herjy Jb. Duif Cz-, "werd laatstgenoemde echter gekozen. Aangezien deze zich echter niet wenschtie terug te trekken, wenschte de voorzitter te bedankien- De heer Duif had eerst inderdaad gemeiend tie moeten bedanken. Hem waren echter juist toeval lig diingen ter oore gekomen, welke z.i. niet ge tuigden van een goede samenwerking in 't bestuur. 'Inzake verschillende zaken, o.a. de bezichtiging der verschillende bewaarplaatsen, was spr. gepas seerd, op een wijze, welke door hem niiet zeer' op prijs is gesteld- De heer ooHgland gaf inzake de reis van het Dagel. Bestuur naar Zeeland, uitgebreide inlichtin gen, ook inzake, de genoemde bpnnenkwestiie, en trachtte aan te toonen, dati de argumenten van den heer Huif reeds bestonden vóór de bedoelde bestuursverkiezing- Dit laatste werd door den heer Duif echter ten stelligste ontkend. 1 De voorzitter durfde te verklaren rich zelve nooit op den voorgrond te "hebben gesteld. Hij achtte het voor zich zelve niet aannemelijk,, dat )oen pas verkozen lid vóórbesprekingen meldfö, houdt over voorstellen welke op de L-G-CJ-ver gadering dan ook aan zjin voorzitter worden voor gelegd- Spr. trachtte ie argumenten van den heter Duif eveneen?, te weerlegglen en vmeiendte over, de bonnenkwestie te kunnen zwijgen- f Zeer uitvoerig ging spreker in op een persoon lijke beschuldiging, welke echter door den heter. J- Wagenaar werd weerlegd- [E011 «enigszins drukke discussie' was hiervan 'het trevjU'. Tenslotte stelde de voorzitfeg^oor niet" verder op de zaak in te gaan. De heer A- Bakker stelde voor, inzake de ver kiezing van «en bestuurslid een afwachtende hou ding aan te nemen en -dit uit te stellen tot de volgende vergadering- De heer Schuur sprak een woord van dank aan het best uur voor de flinke afwerking van het plan van de potersbewaarplaats. In verband met- het gesprokene van den heer Harwijnen, beval hij ten zeerste aan, de te bewaren poters eerst te ont smetten- Indien dit collectief geschiedt, is dit wel licht practisch uitvoerbaar. De voorzitter zegde overweging van dit plan toe. De heer P. Maddèrom stelde voor de belasting- opgaven van den betaalmeester te laten vervallen, omdat dit overbodig is geworden door het werk der vereniging voor gezamenlijk boekhouden, te meer omdat thans nogal groote verschillen werden geconstateerd. De heer de Vries achtte dit echter «en uitne mend controlemiddel, hetgeen verschillende; leden beaamden. De heer Jb. Kloosterboer Dz. wenschte een ver zoek aan „De Koophandel" te richten, tot ver betering in den tomatenhandel. Hierna sluiting. f - SINT PANCRAS. Dat onze plaatselijke afdeeling van „Het Wiitte Kruis" niet stil zit, blijkt ons thans weer ulü het feit, dat bij die leden, die een diploma behaal den voor „Eerste Hulp bij Ongelukken", een bordej als duidelijk kenteeken aan het huis is bevestigd. Zoodoende kan men, bij plotselinge ongevallen, onmiddellijk zien waar vakkundig hulp verleend kan worden. Tevens wordt aan ieder dezer ledlen een volledige verbandtrommel verstrekt- Voorwaar een nuttige maatregel, waarvoor deze 'vereeniging zeker een woord van lof toekomt. Een en ander uit het Kerkelijk leven van Broek op Langendijk en Zuidscharwoude in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw EEN PREDIKANTSBEROEPING MET VEIEL MOEILIJKHEDEN. De commissie, uit de kerkeraden van Broek op Langendijk en Zuidscharwoude, die den Am bachtsheer van Zuidscharwoude bezochten om ap probatie te verkrijgen voor het beroep van Can- didaat Van Eykes, deelden aan de gemeenten me de ,welk bescheid zij bij den heer Mispelblom Beyer ontvangen hadden. De kerkeraden besloten zich tot de classis te wenden; hier werd hun gead viseerd als volgt te handelen: De kerkeraden moesten zich met een request wenden tot de Edel Grootmogende Heeren Staten van Holland en West Friesland. Düt geschiedde. Eerst werden twee ouderlingen gevolmachtigd om namens de kerkeraden te handelen. Deze hee ren kregen „vrij mandaat", maar er waren toch eenige reserves.. Aangewezen werden de heeren Jan Buys te Zuidscharwoude en Adriaan Blok ker te Broek op Langendijk. Deze laatste was tevens Naamheer van Broek op Langendijk. Bij overlevering verneemt de schrijver van deze artikelen, dat deze laatstge noemde woonde in een perceel waar thans no. 331 staat. In de kerkeraadsvergadering van 29 Dec. 1750 werd bepaald, dat de benoemde commissie han delen mag naar bevind van zaken, zonder van hun handelingen aan iemand van den kerkeraad bericht te geven; „bij plechtige handtastinge" en onderteekening van de notulen verbindt de kerke raad zich dit goed te vinden, mits dat niets wordt gedaan, wat het recht der gemeenten zou schaden. De onkosten worden vergoeddeze zullen door de gemeente van Zuidscharwoude betaald worden. Moet een proces volgen, dan zullen de kerkeraden hiertoe eerst toestemming moeten geven. De kerkeraad van Broek op Langendijk bestond toen uit de h.h. Jacob Boogert, Gerrit Groenvelt en Adriaan Blokker (ouderlingen) en Bartelmies Balder, Willem Slot en Gerrit Wagenaar (diake nen) Die van Zuidscharwoude uit: Hendrik van Leeuwen, Pieter Bouwens en Jan Buys (ouderlin gen) en Cornelis Glazekas, Jacob Oudes en Al- dert Heyn (diakenen). Er werd nu een uitvoerig schrijven gezonden aan de Staten van Holland en West Friesland. E|n 't resultaat! De lastige Ambachtsheer van Zuydscharwoude werd in het ongelijk gesteld. Hij moest voortaan een toontje lager zingen. Dit besluit kwam eerst af den zesden October 1751. Ds. Van Eyken had inmiddels een ander beroep aangenomen; hij ging naar Enkhuizen. Wat was de kerk toch gebonden door over- heersehende wereldsche machtenals de Staat zijn macht gebruikt om te heerschen op het terrein der Kerk of de Kerk om te gebieden in den Staat, dan wordt de vrije beweging wel zeer belemmerd tot schade van het volk en tot oneer van Chris tus. Nu moest er een nieuwe nominatie van predi kanten gemaakt worden. (Wordt vervolgd.) Nieuwstijdingen HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR Een correscondent uit; de buitengewesten vier- telt in het weekblad „De Banier" van den prettigen indruk welken het Belgisch kroonprinselijk paar, reizende als graaf en gravin ide Réthy, daar overal heeft gemaakt- r „Wij hebben het prinselijk echtpaar incognito- eenige dagen op bezoek. Wat opviel was wel in de eerste plaats de moeite, welke die prins zich geeft om de Nederlandsche taal te spreken, waarin hij zich goed weet uit' te drukken- Zijn echtgenoote, de zeer lieftallige prinses, die hier üeders hart stal, begrijpt ook onze taal een weinig en zal zich ongetwijfeld moeite geven, het voorbeeld van haar gemaal te volgen- De jonge prins is een persoonlijkheid, die wcie) wat hij wil, begaafd met een helder verstand die werkelijk niet aan den leiland zal loapen vaj| degenen, die zich als leiders rondom hein zulleij stellen Hij merkt op, onderzoekt, determineert al wat hij ontmoet, wenscht te Weten het' hoe ej3 waarom, om zich een eigen meening te scheppien Getuigen daarvan ook niet zijn .vele groote rei. zen? Geen eerepoorten, geien vlaggen, in allen oe(n. voud wenschte het hooge echtpaar te gaan als 1 mensch onder de menschen met zoo weinig ftoge. I lijk gevolgZoo dwaalden zij, kiekjes makend docr de bosschen en' de stad, schelpen Zoekend langs het strand, onderhoudend een gezelligen kout met degenen, die de eer gienotpn mede W vgaan belangstelling toonend, medelevend in alles telkens een vroolijken, lach en kwinkslag. Het' Bel. I gisch prinselijk paar is nog zoo echt jong en vroolijk, weet het leven nog te bezien- van dien I zonnigen kant." MET HET GEL» VAN ZIJN PATROON Op STAP. De expediteur K1., te Delft, deed Woensdag aan- 1 gifte, dat zijn knecht, W., aan wien hij f 500 had I meegegeven om deze te Rotterdam te betalen, niet 1 was teruggekeerd. Die auto, waarmee hij naar I Rotterdam was gegaan, was daar onb" ;?d ge- I vonden. Die politie wist W. 'sagd alle/èt? in Rotterdam op te sporen, terwijl sjer I van het geld maakte. Een bedr? j v"werd nog op hem bevonden. De ma irest I steld. et dev. NOODLANDING ^ders- SCHIE RMONNIiKO; te. Men seint uit Leeuwarden. 'eb Gisteravond ontlving het station van den Red. dingsdienst te Oostmahorn van ,de kustwacht op i •Schiermonnikoog het bericht, dat 5 mijlen ten N. van de kust van Schiermonnikoog een vliegtuig 2 op zee was gedaald. Voorzoover het te onderken- nen viel, werden zelfs noodseinen gegieven. Dit be- "richt was voor kapitein Toxopéus aanleiding om met de „Insulinde" uit te varen, om hulp te bie den- Tegen zeven uur verliet de boot haar basis en eenige uren later bereikte zij 'het vliegtuig, dat met twee opvarenden aan boord, als een wrak r pp zee ronddreef. Daar de zee merkwaardig kaïn, I was, gelukte het na eenig matoeuvreeflen, bet wrak §L te enteren, waarna de opvarenden aan boord van I de „Ihsulin-die" konden worden genomen. Daama I werd getracht het vliegtuig aan boord te hij. S^lien, wat tenslotte eveneens gelukt!©- Omstreeks I middernacht liep de „Insulinde'' met de passagiers |i en jhet vliegtuig, dat wegens benzinegebrlek hal 1 moeten dalen, Oostmahorn binnen. "Het bleek net) I (Duitsch passagiersvliegtuig te zijn, dat op weg was naar Norderney. Het was de eerste reis van dit toestel. IHeden zal de tocht, nadat, benzine ingc 'i nomen is, voortgezet worden- EX-KEIZER WILHELM. Ex-keizer Wilhelm en zijn gemalin brachten 9 een bezoek aan H.M. de Koningin-Moeder ten I paleize te Soestdijk. Om zes uur keerden de hooge 1 bezoekers in twee auto's weder naar Doorn terug, if Koningin Emma deed Haar gasten uitgeleide tot J op het bordes. 92 HUWELIJKEN OP EEN DAG. Kan men tegenwoordig lezen van records op J velerlei gebied, zooals zwemmen, dansen, piano- spelen en wat dies meer zij, ook Den Haag zal J de komende week record slaan, aldus de „H. Crt. Woensdag 29 dezer, den dag, waarop als naar gewoonte het grootste aantal paren in het hu- g welijk wordt verbonden, zal dit jaar aam de spits 1 staan, daar er biet minder dan 92 huwelijken zul- ken zullen worden gesloten. Zijn een groot aantal daarvan huwelijken, die in clubs plaatds vinden er zijn dien dag evenwel 44 paren, die afzonderlijk j zullen huwen, hetgeen zeggen wil, dat behoudens ;:i de huwelijken, die door de ambtenaren van den Burgerlijken stand in een zestal partijen zullen ri worden gesloten, de beide ambtenaren, met het. sluiten dezer huwelijken belast, bovendien elk J nog 22 maal dien dag in een vriendelijk speechje ij de nieuwe echtparen zullen hebben toe te spreken J en elk 22 keer opnieuw op de verplichtingen van f jonggehuwden jegens elkander hebben te wijzen. -é DE MOORDAANSLAG OP DEN VELD' 1 WACHTER). AB„ de broeder van den eersten verdachte in- 1 zake den moordaanslag te Zégge, is op zijn aan- J vankelijke ontkenning teruggekomen en heeft I thans een volledige bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde op den rijksveldwachter wraak te hebben willen nemen, omdat deze hem en zijn broer reeds meermalen had bekeurd. De dader is naar Breda overgebracht en te rbe schikking van de juistitie gesteld. Zijn broer, J. B. is voorloopig in vrijheid gesteld. De toestand van het slachtoffer is nog steeds -ji ernstig, doch men heeft alle hoop hem in haji leven te behouden. OP WONDERLIJKE WIJZE ONTSNAPT. Een jongen stond te wachten aan een onbe- waakten overweg bij wachtpost 40 onder Mierlo- i hout voor een aankomenden trein. Toen de trein gepasseerd was wilde hij oversteken, doch juist ,i kwam uit de tegenovergestelde richting een an dere trein, dien hij niet had opgemerkt. Dé fiets 1 van den jongen werd totaal versplinterd, terwijl j hij zelf op wonderlijke wijze geheel geenf letsel bekwam. De trein had belangrijke vertraging. I DE GRAF ZEPPELIN NAAR FRJEDRICHS' HAFEN. De „Graf Zeppelin" is Donderdag 20.25 uur te f Cuers Pierrefeu opgestegen. Dir. Eekener liet kort na den start een mededeeling naar beneden f vallen, waarin hij den Franschen Minister van Verkeer hartelijk dan kbracht voor de hulpver- leening. Vele mensehen hadden zich rond het vliegveld - verzameld. Gedurende den nacht bleven zij daar, omdat men meende, dat het luchtschip reeds vroeg' in den morgen zou vertrekken. Alle straten rond" om het vliegveld waren bezet met auto's, fietsen, motorrijwielen en voetgangers. Soldaten en gen darmen zorgden voor de orde. De start geschiedde vlug en zonder incidenten. Het schip werd 200 meter vóór de loods getrok- |3 ken door 1O0 a 150 man ,die de gondels vasthiel den. De Fransche kapitein Homan leidde de ma noeuvre, stapte aan boord, waarop het bevel „los" werd gegeven. Het luchtschip bevond zich om 2.15 uur boven Bern, om 3 uur boven Luzern, om 3.25 uur boven Zurich, om 4.10 uur boven Constanz en had on geveer steeds een uursnelheid van 100 K AL geheele terugtocht duurde 8J/2 uur en om 4.35 uur 45verscheen de Zeppelin boven Friedrichshaven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4