Liefde en Misdaad De Moord van Saint-Ouen. Rechtzaken MEEiRVOUBIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 28 Mei UITSPRAKEN'. Mie. B. Eergen, Hooger beroepvonnis arbeids wet 2 maal f 100 boete of 2 maal 20 dagen. L. St. Staphorst, onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Hooger beroepzaak f200 boete of 30 dagen. H. G. C. Oldenzaal, overtreding venters veror dening te Bergen, vonnis bekraehtigd. Gerritje S>., Helder, in voorarrest zedezaak, 3 maanden gev. met 2 maanden aftrek. C. P. M. Hoorn, in voorarrest, zedenmisdrijf, 1 jaar en 6 maanden gevangenis. NIEUWE, ZAKEN. Achter de schapeiihuidje* heengezeten. Voor eenigen tijd kwam de veehouder Piet Schuitemaker te Avenhorn tot de ontmoedigende ontdekking ,dat een aantal wolhuiden, afkomstig van geschoren schapen en geborgen op den zol der van de schuur, spoorloos verdwenen waren. Piet gaf kennis aan de politic van. die huiden- -jatterij en het onderzoek wees uit, dat S, Dl uit Obdam ,'n gewezen knecht van baas Piet, inder tijd ontslagen omdat men hem van knoeierij met melk verdacht, een 11-tal van deze huiden, met het merk er nog in, had verkocht aan een wol handelaar te Hoorn. En- daar Simon niet vol doende kon verklaren, hoe hij in hetj bezit van deze huiden was gekomen, werd hij de kwaaie Pier en moest hij heden als verdachte terecht staan. Simon, 'n 55-jarige boerenarbeider met een me lancholiek gezicht en 'n druilerige druipsnor, be weerde dat hij die huiden had gekregen of ge kocht van 'n paar Duitschers die in 'n auto met manufacturen ventten en uit verontwaardiging, omdat Simon indertijd door baas Schuitenmaker zoo slecht behandeld was, die huiden hadden ge1- stolen. Ieder hiel over deze mop natuurlijk zijn buik vast van het lachen en de o'fficier vond. nauwelijks kracht om tegen den snokkeren Simon 2 maanden bruine boonen bikken te vorderen. De verdediger, mr. K.usters, was ook innig overr tuigd, dat zijn goocheme cliënt stond te liegen of het gedrukt was, doch meende tevens, dat men hem juridisch niets kon maken en hij dus moest worden vrijgesproken. Gappende nachtraven in de Streek. In den nacht van 28 op 29 Maart kregen de eerw. Heeren Pastoors van 'Bovencarspe'l en T.ut- jebroek visite van Amsterdamsche kraakiesma" kers .gelukkig echter zonder materieele schade te ondervinden. Uit het keukenraam de*r Pastorie te Bovencarspel was 'n ruit uitgesneden en stond een ladde rtegen het gebouw en de pastoor van lutjebroek miste twee kousen, een van hem en de ander van zijn dienstbode, mej. Ruighrok. voila tout! De politie surveilleerde echter terdege dien nacht en smaakte het geluk in den morgenstond 'n vreemd individu aan te houden nabij, West woud, dat blijkbaar zijn uiterste krachten in spande om uit den gezichtskring van brigadier laagland en zijn collega Key te komen en zelfs niet schroomde om een 2 Meter hoogeii muur te beklimmen. De veldwachters wisten echter dezen alpenjager toch te pakken te krijgen en na ingesteld onderzoek werd hij naar Alkmaar getransporteerd en ingesloten. Heden stond deze verdachte, de' 39-jarige lood gieter M. v. d. II., 'n grootei dikke kerel, met 'n prachtporum voor Se sprekende film, dan ook terecht. Hij kon praten als Brugman zaliger en zijn rechtskundige kennis was onbegrensd. Geen wonder, daar hij met elkander zoowat 20 jaar in den sukkelamolen had doorgebracht. Hij beweerde dat hij wel het voornemen had gehad in te bre ken, maar dat hij voor hij dit voornemen tot uit voering had gebracht ,tot inkeer was gekomen. Die kousen had zijn kameraad, Siem Poen,, dien hij eerst niet had willen verraden, gestolen, en deze kameraad was dan ook de voornaamste schul dige. Die had hem verleid en he'm tegen zijn zin in dit avontuur gesleept. Gevorderd werd tegen den dikzak maar weer 2 jaar cel solo, met welkeh eisch de verdediger, mr. Smal, zich niet kon vet.- OF Blucker en Schultz, de twee Duitsche spionnen te Parijs,, wier namen ons reeds bekend zijn, waren door hun chef, dokter O'Brien, belast gewerden met het spoor uit te vinden van Robert' Verni^re, in Frankrijk's hoofdstad gekomen onder den naam van Frits Leymann- Volgens 't geen O'Brien van den specialen atta ché der Duitsche ambassade vernomen had, meten de hij het best zijn doel te kunnen bereiken door de toegangen te laten surveilleeren van het departe ment van Marine en dat van Oorlog, waartoe Bluc ker met een zijner helpers werd aangewezen, tferwyl Schultz de moeilijker taak ten deel viel om1 een waalzaam oog 'te houden oip de fabriek van Ri chard Vernière te Saint-Ouen- 1 Die fabriek nu was zoo gelegen, dat daar moei lijk, zonder al dadelijk in 't oog te Loopen, een vreemdeling kon op en neer gaan- 't Was stil in de straat Hardouin, behalve op de uren, dat het gezamenlijke werkvolk in- en uitging, en'bovendien eenigen en voor zijn cliënt, die overigehs 'n reuze goeden indruk maakte, zoo'n echt gemoedelijke goosertippelaar, vrijspraak verzocht. De geëelipseerde gonjezakken. De Handelaars Wagenaar en Smit te Broek op I angendijk constateerden eenige maanden gele den, dat een groot aantal hen toebehoorehde zak ken werden vermist en deden van dezen vermoede- lijken diefstal aangifte, waarop de gem. veld- wachten van Broek, Nieuwenhuijs op recherche uitging en als een ware Sherlock Holmes te Alk maar een groote partij zakken opsnorde, die daar aan de firma B. waren gekocht van den loozen' koopman Gerrit Strooker, die desgevraagd ver klaarde, bedoelde zakken weer te hebben gekocht van zijn collega Hendrik Aart O. te Noordschar- woude. Aangezien nil deze heer nie't voldoende kon ophelderen, op welke wijze hij in het bezit was gekomen van deze partij van eenige honderden zakken, waarvan vele het merk vertoonden van het soort, door de firma Wagenaar gemist, kwam de heer O., toch al geen speciale vriend van het Alkmaarsche parket in moeilijkheden. Althans stond hij Dinsdag terecht als verdacht van schuld- heling. Zeer kalm beweryidej dat bij bedoelde zakken had gekocht van hem onbekende, als ar beiders gekleede personen. De officier was zoo onbeleefd, deze toelichting niet te aanvaarden. In ieder geval had hij geen onderzoek gedaan naar de herkomst dezer zakken en dus achtte! de officier hem schuldig aan het hem ten laste gelegde misdrijf. Eisch 3 maanden gevangenis Die verdediger van'Hendrik Aart, mr. A. Prins Jr., toonde zich zeer optimistisch "en hield een frisch pleidooi, waarin hij met een overtuiging, 'n betere zaak waardig, voor zijn cliënt op vrij spraak aandrong. Alweer 'n illusie verstoord. Do jongenheer B. J. H. uit Leiden, de zee- vaartlievende landlooper, heeft de schoone ver wachtingen, die de zenuwarts Dr. Kruitbos van hem koesterde, op bedroevende wijze teleurge steld. Na zijn voorw. veroordeeling tot opzending naar een werkinrichting, heeft hij zelfs geen po ging gedaan om aangemonsterd te worden, maar is weer aan 't zwerven gegaan, met gevolg dat hij te Roermond wegens landlooperij is aan gehouden. Thans moest hij alhier terecht staan, omdat de officier voornemens was, ten uitvoerlegging der voorw. straf en is het te voorzien, dat onze avontuurlijke krullebol wel naar het Rijk der groenkragen zal worden gedeporteerd. 300 gulden boete was hem te pepejrig! De magnetiseur J. F. v. d. R te Amsterdam had appel aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Alkmaar, die op 11 April had veroordeeld tot f 300.boete of 100 dagen, we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Appellant had namelijk het 10-jarig dochtertje van den tuinder H. Dokter te Limmen, dat leed aan een hinderlijke ooraandoening op verzoek van den vader behandeld door voor te schrijven wasschingen met water en groene zeep en, hef, verstrekken van een flesch met vocht dat uit wendig gebruikt moest worden. Hij had voor deze behandeling., die met magnetisme niets te maken had, eenmaal f 2 aangenomen. Verdachte erkende het feit en beweerde in Hooger beroep te zijn ge komen, omdat de boete hem rijkelijk hoog toe scheen. Het door hem verstrekte oorwater bestond volgens zijn opgaaf uit venkelwater en was vol komen onschuldig. Baat heeft het kind, volgens den vader, bij die behandeling niet gevonden. Die officier achtte het vonnis in eerste instantie juist gewezen, ook wat de straf betrof en requi- reerde bevestiging. Volgende week uitspraak. VOOR BlEN POLITIERECHTER. Extra zitting op Maandagmorgen '27 Mei kwart over 10 uur. 'n Groote pamde en een klein garnizoen. Onverwachts geroepen door een telefonische S.O.S., repten wij Maandagmorgen in het zweet- ons aanschijns onze elegante kwattabeenen naar het justitiepaleis, ten einde bij te wonen de bui tengewone rechtszitting door den Politierechter belegd ter behandeling van belastingzaken, voor namelijk overtredingen wegenbelasting, geconsta- bitter koud, veel te koud om er de functiën van schildwacht waar te nemen. Maar op den hoek van de rue Hardouin was een soort van kruidenierswinkel en de man, die daar rijn zaak en niet veel te doen had, verhuurde, zoor als op een bordje bij zijn deur te lezen stond, opk gemeubileerde kamers, bij de maand en bij de week- 'Schuljtz meende van een dier kamers, als zij ten minste op do straat uitzagen, een observatiepost te kunnen maken. Hij ging binnen, vond wat hij zocht en nam het vertrek voor acht dagen in huur. Hij kwam ook overeen om het ontbijt en het mid dagmaal van den kruidenier te nemen, en aangezien/ alles vooraf word betaald, werden geen bezwaren geopperd. Als voorwendsel diende 't bericht van Schultz, dat hij trachten wilde administratief werk «te vinden op een der fabrieken. Maar den géheeten dag bleef hij in de behoorlijk verwarmde kamer bij het raam zitten, waar hij juist het oog had op den ingang van Vcrnière's fabriek, slechts oen vijftigtal meters verwijderd. Des avonds ging hij naar Parijs, naar do rue de la 'Victoire, om dokter O'Brien zijn verslag te doen- De Zondag verliep, de fabriek bleef gesloten- Toen kwam de Nieuwjaarsdag en hoewel de werkplaatsen dicht bleven en de patroon afwezig was, bleef Schultz tot des namiddags, vier uur op zijn post. i 1 Toen hield hij zich overtuigd, dat' niemand meer teerd in de jaren 1927 en '28. Dit oude soepje zou reeds op 11 Februari zijn opgediend, doch de1 kok, in casu de Rijksadvocaat, die als onvolmaakt sterveling ook niet ontkomt aan de moorddadige j aanslagen van ons wispelturig klimaat, was eens klaps ziek geworden en alle zaken moesten, net als voorheen de oefening der schutterij bij regen weer, worden afgewimpeld. J Vandaag eichter prijkte de geheele collectie weer op het programma, doch de processen waren zoo eenvoudig, dat de behandeling er door ging als gesneden koek. De ruim 50 zaakjes werden er doorgedraaid als speklappen door de worstmachine. Die gevallen, waarin getuigen waren opgeroepen, gaven na tuurlijk ie meeste moeite. Maar 'n verslaggever is niet in pijn en smarten gebaard om vetge mest te worden en als hoofdschotel bij inlandschel feesten te dienen. Werken moet hij volgens de harde wet van Adam Appel. We bedoelen hier Paradijs Adam en niet den ouden veldwachter van Wognum en Wadwaaij. Laat ons dan thans afdalen tot minder verheven onderwerpen en "beginnen met de mededeeling, dat de heeren J. v. B. te Alkmaar en, Kl. Kager te Egmondbinnen, aan wie was ten laste gelegd ontduiking der wegenbelasting, werden vrijge sproken. r Daarna stond terecht de heer O. P„ garagehou der te Alkmaar, wien men "i overtredingen in de schoenen had geschoven. Ook deze delinquent pro fiteerde van de milde stemming, die het verruk kelijke Meiweer aan 'den politierechter had ge schonken. Hij werd vrijgesproken van het eerste feit, en veroordeeld tot f 25 boete of 9 dagen in totaal voor de 3 andere feiten. Daarop stonden terecht A. H. G. en F. R-. snorders-chauffeurs te Amsterdam, die in het jaar 1927 te Schermerhorn waren gesnapt zonder geldig bewijs van betaalde wegenbelasting. No. 1 werd veroordeeld tot f 5 boete of 5' dagen en zijn compagnon R,. tot, f 10 boete of 10 dagen. De vrachtrijder F. R. uit Enkhuizen, 'n reuze kerel, vergezeld van 'n paar zoontjes, die weinig voor papa onderdeden, had te Enkhuizen op 14 Oct. '27 doen rijden door zijn zoon Nico hi auto, waarvan aan den commies Laborie geen geldige wegenbelastingkaart kon worden getoond. Thans beweerde vader R:., dat bedoelde auto destijds het eigendom was van zijn zoon Nico. Dieze- opgaaf was echter geheel in strijd met het door Labrie opgemaakte procesverbaal. Die politierechter was dan ook zoo vrij, deze opgaaf niet 'geduldig te slikken en dus werd deze zaak onbepaald aan gehouden, teneinde alsnog te hooren de ambtenaar Labrie en de autohandelaar de Ree te Hoorn, die aan den jongen R. bedoelde auto zou hebben verkocht. In een volgende zaak tegen den heer R„ die er nogal eens tegenaan schijnt te loopen, werd hij veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen en zijn zoon J. A. R„ die had gechauffeerd tot f 1 Óoete of 5 dagen. De slager Jacob G„ te Andijk had 'n auto op proef en liet daarvan zijn knecht Piet Lou, pro- fiteeren, die met de rammelkast en zijn- meisje naar Medemblik reed. Er was echter geen belas- tingkaart aanwezig en daar werd de arme var kenskrabber de dupe vau en moest hij thansj deswege terecht staan, doch werd God zij dank,; toen de nood het hoogst was, vrijgesproken. Twee chauffeurs van de Hoornsche automobiel handel, P. Cl P., thans O.-I. militair en Simon B., werden veroordeeld ieder tot f2 boete* of 1 dag en de directeur de heer Corn. 'L. tot 2 maal f 10 boete of 2 maal 5 dagen. Ook alle Rrio slachtoffers der wegenbelasting. Eindelijk de monteur J. A. M. A. uit Amster dam, die te Castricum op 8 Mei '28 was aange houden als autobestuurder en geen kaart kon vertoonen. Later bleek dat de belasting was vol daan, doch het bewijs momenteel zoek geraakt was. Hij kwam er allergen'adigst af met f 1 boete of 1 dag. Tenslotte .werd nog behandeld een zaak tegen zekeren G. A. N. die op G Nov. te Hoogkarspel had gereden op een fiets, zonder licht of belas- tingmerk, zooals door den veldwachter Wokke was geconstateerd. Dieze wetsaboteerende mijnheer had ook nog den treurigen moed een valschen naam op te geven,, werd wegens het ontbrekende belastingplaatje, de andere overtredingen behoorden thuis bij den kantonrechter, veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen. Die nog resteerende zaken, waarin geen ver dachten waren verschenen en geen getuigen ge- den heer Vernière zou komen opzoieken en ver beeldde hij zich wel naar de stad te kunnen terug- keeren. Hij deed dalt met den trein, die van, het' sta tion van Saint-Ouen om vier minuten over half zes vertrekt en in den regel een groot kwartier onder weg bleef. J De trein, slechts een tram langs de spoorrails^ zette overal passagiers af en nam weder anderen ojq, 't Ging vandaag met al de menschen, die van deze gelegenheid gebruikt maakten, zoo langzaam, dat de bedoelde trein, in plaate van kwartier vóórt, kwartier over-zessen aan 't station kwam. Schultz trad daar een klein restaurant binnen om iets te gebruiken, alvorens zich' naar de rue de le Victorie te begeven. Terwijl hij op zijn gemak zat te rooken en een glas Vermouth te drinken, zag hij eensklaps iemand weggaan met een kof fertje in de hand en de reistasch aap een riem over den schouder en Schultz kreeg een kleur van blijd schap, terwijl zijn oogen begonnen te tintelen- Hij' had dien man in 't geheel niet zien zitten en deze had hem nu, naar 't scheen, oak volstrekt niet opgemerkt. I i Schultz wierp een stuk geld op tafel, waarmede zijn kleine vertering ruimschoots betaald was ea ging Robert Vernière want deze was het on middellijk achterna. Hij volgde hem langs 't stations-emplacement en was weder dicht in zijn nabijheid, toen de vriend dagvaard, werden daarop collectief of bij de roes, zooals de'varkenshandelaars zeggen, behandeld en dus voor den oningewijden ridder der persplank zoo goed als niet te volgen. Beleefdheidshalve werd echter het einde der zitting afgewacht, teneinde met voldoening te kunnen neerkalken het veelzeggende woordje: Sluiting. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. In de dezer dagen alhier gehouden 12de jaar vergadering van de Schippersvereeniging „Beurt bevrachting" zijn de aftredende bestuursleden G. Ar ends en A. de Boer met algemeene stemmen herkozen. Het ledental bedroeg 25, waarvan 14 geheel vrachtvarend. Uit het finantiëel verslag van den penning meester bleek, in kas een bedrag van f823.64!/2. Ontvangsten en uitgaven sloten met een batig sado van f 423.64i/2. Als merkwaardigheid werd geconstateerd, dat de uitgaven dit jaar de kapitale som van 19 cen ten verschilden met het vorig jaar. Van de beurtlijst zijn dit jaar afgegeven 965 motorbooten voor diverse ladingen, waarvan 586 voor Amsterdam en 160 voor Rotterdam bestemd waren. Die verste reis was dit jaar Z|.-Beveland, de kortste Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie. Een rijwielbelastingplaatjo. Een kinderpyama. OUDiKARSPEL, Inspectie verlofgangers. De inspectie voor de grootverlofgangers der lichtingen 1917 en 1920 uit deze gemeente, zal plaats hebben op 7 Juni a.s. te Heerhugowaard. Vrijstelling dienstplicht. Aan P. Nieman, dienstplichtige van de lichting 1930 is door den Minister van Defensie een'jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens kostwinnerschap Tijdelijk onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school is benoemd mej. van Herwerden uit Haarlem. Zooals onze lezers zich zullen herinneren werd door het gemeentebestuur en het rijksschool- toef.icht de aanstelling van een 4e leerkracht noodig geoordeeld, daar het aantal leerlingen in de beide laagste klassen te groot is om met vrucht onderwijs te geven. De gemeenteraad voteerde daarom in zijn laatste vergadering de jaarwedde van deze onderwijzeres, welke geheel komt voor rekening der gemeente. OUBKARSPEL. In de op Maandag 27 Mei 1.1. te Alkmaar ge houden vergadering van Directie, Commissarissen, Hoogste Deelhebbers en Agenten der Noordhol- landsche (Onderlinge) Brandwaarborg-Maatschap pij, gevestigd te Oudkarspel van 1816 werd het verslag uitgebracht over het boekjaar 1928, waar uit bleek, dat de bedrijfsresultaten zeer gunstig genoemd kunnen worden. Het verzekerd kapitaal nam toe met f 4.537.170 en bedroeg op 1 December 1928 f 108.776.464. terwijl het bedrag der reserve werd gebracht op f 144.448.13y2. Aan schaden werd betaald f 102.163,741/2. waarvan voor herverzekering werd gedekt f29.363.54. Die aftredende commis saris, de heer P. Pijper IJzn. werd herkozen. ZUIDiSUHARiWOUEiE. Waarschijnlijk te Noordscharwoude zal vanwe ge de 'Federatie Alkmaar van den Bond van Staat-spensioneering aan Langendijk een meeting worden gehouden in verband met de a.s. verkie singen voor de Tweede Kamer. Als sprekers heb ben zieh bereid verklaard D|s. Baar uit Alkmaar en de heer Felix Dlonders van de Ri.K. Volks partij. Getracht zal worden de meeting met zang en muziek op te luisteren. OUDRARSPEL. Zondag a.s. speelt DLT.S. 1 voor de kampioens competitie, tegen de kampioen van afdeeling 1 C, n.l. O.S.V. II uit Oostzaan, een wedstrijd, welke om 2 uur aanvangt. Wanneer de Di.'tjes goed aanpakken, zullen zij ook in deze kampioenscompetitie geen slecht figuur maken. en bondgenoot van Claude Grivioit' aan het loket een plaatsbiljet ^de klasse naar B;erlijn nam- Hij verstond dat duidelijk en zag ook, hoe de reiziger, na zijn koffer te hebben afgegeven aan het goederen-bureau, en daarvoor een recu te hejbben ontvangen, zich naar de wachtkamer begaf. Toen was de brave Schultz zeker van zijn zaak, want hij dacht zeer logisch van zijn standpunt dat het nu heelemaal overbodig werd, de spion-, nage nog langer voort te zetten. Hij had nu niets anders meer te doen dan O'Brien- verslag van zijn bevindingen te gaan afleggen- De dokter-magnetiseur had het dien dag drukker dan ooit en genoot nu op zijn manier van zijn rust- Het somnambulisme brengt evenals de draai molens en de ,,,Mon(tagn.es-Russes" op feest dagen te Parijs heel wat winst op. ,1 Menschen, die 't betalen kunnen, gaan op zoo'i* Sag tiaar de somnambule*, zooals de kleine burgerij b.v. een phatografie-kraampje bezoekt. O'Brien was juist van plan omi in vroolijk gezel schap aan tafel te gaan, want hij hield er vanj zich omringd te zien door aardige meisjes, die hij, buiten haar weten om, een rol liet vervullen, waarvan zij niets begrepen, toen een1 livrei-knecht kwam zeggen, dat Schultz er was met een 'be richt, dat geen uitstel velen kon- O'Brien was verrukt, toen hem werd meege deeld, dat het toeval zijner pogingen zooi goed had gediend en beloonde rijkelijk den spion- Wat hem

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3