Mag li gg sp Gemeenteraad OUD KARSPEL f 1000.- subsidie mi verbetering ran bel Sportterrein duitenlandsch Overzicht Nog eens de lientjes Het oude dorp Uit den Omtrek Het vernigvuldiginpijler voor de Inkomstenbelasting van 1.25 op 0.9 De uitslag der Belgische verkiezingen, die quan- titatief de politieke constellatie grootendefds onge wijzigd heeft gelaten, zal naar alle waarschijnlijk heid in de practijk niet zonder belang blijken te zijn. Wel blijkt de regeerings-coalitie verre 'in dfe meerderheid en zullen derhalve die. richtlijnen in de politiek wil ongewijzigd worden voortgezet, doch de schijnbaar geringe verschuivingen zijn van die® aard, dat men de inwendige spanning der regeep ring niet anders dan zeer vergroot kan noemen- Immers de zetels, welke gewonnen ozijn. deor idle Iliberalen die steeds meer zich ontwikkel niet alleen tot%riti-socialisten, maar zelfs tot Bel gische fascisten zijn afkomstig van Se 'ver liezen, die de socialisten hebben geladen hetgeen de oppositionele geest der socialisten slechts ver sterken kan. Bovendien hebben de frenters, de sscherpste opposanten, die zich niet alleen kieren tegen een zekeren vorm der Bfelgische regeering, doch tegen den Belgischen staat Qua talis, welke zij een anomale noemen, een boven verwachting ge duchte versterking gekregen. Dit kleine contjngjtat Vlaamsche strijders is met een sprong de hoogte iin geschoten en 'bijna verdubbeld (van op, ij zetels) uit den strijd te voorschijn gekomen, het geen men gedeeltelijk toeschrijven kan: aan de duistere historie van den faux de Bruxelles', doch waarvan een groot deel der eer zal moetien toie- gerekend worden aan den onlangs uit de gevangenis ontslagen dr. August Borns, die in den korten "tijd vair zijn vrijheid niet alleen 'bewezen lx pit met onverminderde krachten uit het gevang te zijn gekomen, doch tevens, en in tegenstelling nijat de beweringen van zijn bestrijders, een knap staatsman te zijn, die binnen enkele maanden eenheid heeft' weten te brengen onder de verdeeld strijdende Vla mingen. De constellatie is dus in zooverre gewijzigd, dat de extrene Polen krachtiger tegenover elkaar komen te staan, de rechtschen zich waarschijn lijk fascistischer zullïn oriënteeren en de frontera met nieuwen moed en verdubbelde energie hun Vlaanderen zullen verdedigen. Een grappig, "doch üiocgst belangrijk feit is hierbij wel, dat de man die de documenten-affaire aan 'het rollen bracht, Ward Hermans, definitief gekozen is, hetgeen "hef waarschijnlijk maakt, dat er eindelijk iets meer licht zal vallen in deze buitengemeen onverkwikke lijke en duistere gebeurtenis. j t, Intusschen, de officieele uitslag is nog niet bekend. Het is echter hoogst waarschijnlijk, dat deze merk baar anders zal zijn dan hierboven vluchtig ge schetst werd. De vlucht het vertrek van Aman Ooellah tuit Afghanistan schijnt er op te wijzen, dat Habib Oellah thans feitelijk de zege wegdraagt. 'Die op dit punt zeer gebrekkige berichten geven geen aanlei ding hierover nader uit te weiden, zoodat niet ts na te gaan of Aman Oiellah „bonne mine a. mauvai jeu" maakte toen hij Maandag in een onderhoud met de Mohamedaansche leiders in Bom bay verklaarde, dat Batski Sakan het niet "lang maken zou en spoedig zou worden ten val ge bracht door het geheele volk, dan wel of dit inderdaad op feiten berust- Het vertrek van den ex-koning wijst er in 'ieder geval op, dat de ©ogen blikkelijke en feitelijke macht wel degelijk overge gaan is in handen van den ,,zoon van den water drager". 't ls ons gebleken, dat het onlangs gepubliceerd artikeltje over de Broeker Lientjes is gelezen, 'tls besproken in de huiskamer, in den, scheer winkel en leverde de stof voor vaak interessant en amusant discours. Algemeen is men het er over eens ,dat, vele lientjes dit voorjaar in schrome lijk vervuilden toestand verkeeren. Gaarne zouden we ook het oordeel van HH. doktoren vernemen. Van de burgers, woonachtig om en bij 't Man denpad, die de onaangename, walgelijke geuren van 't bedoelde stank-verspreidend Iientje schier dagelijks ervaren, ontvingen we betuigingen van instemming met den inhoud van ons stukje. En andere Broekers verzochten, nogmaals op dit on derwerp de aandacht te vestigen; er zijn veel meer van die atmosfeer-bedervende stinkslooten. als we aanvankelijk meenden. lïen achtbaar raadslid klampten we aan en we verzochten hem, eens een onderzoek in te stéllen. Dioe vooraf goed wat eau de cologne op je zak doek en kom vóór, niet na den, eten, hebben we hem aangeraden. Natuurlijk heeft ieder een kijk op 't geval, de een geeft goeden raad, een ander uit' verwijt. Een enkeling verwijt den Baad, dat hij zich niets aan de Lientjes gelegen laat liggen. Ook, is de gedachte geopperd, den Baad een vinnig gesteld request op zijn dak te sturen en daarin te eischen te eischen dat van nu af voortaan geen stinklient aan den I angendijk mag gezien, noch geroken. Waarvoor dient anders de Baad?, oordeelden deze politiek-aangelegde burgers. Vergun ons, nog eens figuurlijk in de Lientjes te roeren, letterlijk of te wel werkelijk, daar pas sen we voor. Burgers en tuinders, we meenen, dat het u allerminst past, de plaatselijke overheid ook maar 't geringste in dezen te verwijten. Haar voor den toestand aansprakelijk stellen, staat o.i. gelijk met, eigen schuld op anderen te schuiven. Want wij allen smijten van ales en nog wat te water, huisafval, oude kachels,""fcapotte pannen, matras sen, veel papier, etc. etc. Dp overheid heeft - zie 't vorig artikel bij politie-verordemng verontreiniging van 't publieke water verboden. We vragen: wordt overeenkomstig dat voorschrift gehandeld? Immers neen, 't zijn hoofdzakelijk bedorven tuinbouwproducten, rotte uien en mas sa's wortelen, die in bedoetfe Lienten der venot- iing zijn prijsgegeven. Die pófifejran maar op een plaats te gelijk zijn en is niet in staat de ve e overtredingen te constatearen. - Diat voortaan nog scherper op het klakkeloo maar te water gooien van afval zal worden gelet, daarop kan men gerust slaat maken. Laat t publiek in 't belang van; de volksge zondheid toch meewérken, dan is al heel wat ge wonnen. De Overheid eischt, dat 't publieke water rein gehouden wordt, maar kan demping van slooten, m particulier eigendom uiterst moeilijk bevelen. En nu zijn er lienten, die voor de gezondheid beslist schadelijk zijn. Hoe moet 't nu, als met den Desten wil zulke slooten niet „rein" zijn te hou den Dat is de moeilijkheid, die ophoudt moeilijk heid te. wezen, als belanghebbenden 't met elkaar over de "demping en de kostenverdeeling eens zijn geworden. endt men zich lot B. en W. met 't verzoek do belanghebbenden bij verbetering bijeen te roe pen, an vindt men 't college altijd' tot helpen Dat is de weg, tot verbetering. Da Gezondheidscommissies zijn stellig zeer nut tige instellingen, doch hun bevoegdheid is be perkt. "V an een gebiedend voorschrijven hoort men zoo goed al? nooit, Practisch ligt de oplos sing derhalve bij de burgers zelf. En ook op dat gebied komt 'tf voor, dat een noodzakelijke verbetering ongedaan blijft, wijl één van de vijf belanghebbenden weigert zijn deel in de kosten te betalen. We komen tot de volgende conclusies. a. Het is met 't oog op de volksgezondheid noodig, dat de burgerij zich stipt onthoude afval van den akker in 't water te werpen. 'b. Voor demping van daartoe in aanmerking komende binnenslooten ga 't initiatief van de burgerij zelf uit. Naar onze overtuiging zal de overheid graag bereid zijn tot steun en hulp. (Uit vroeger tijden) Nadruk geheel of gedeeltelijk verboden. Op den Hen September 1799 moesten door de burgers van Noordscharwoude 62ö0 bossen riet geleverd worden aan het hoofdkwartier van den luitenant generaal D&endels te St. Pancras. En kele dagen later kwam er bevel 4000 stevige sta ken te leveren en 400 minder dikke, alle: 9 a 10 voet lang. Op den 18en September werden 20 man gerequireerd tot het maken van batterijen aan het noordeinde van Oudkarspel en bij' ,,de Langedijker brug op de Waard". Zij moesten schoppen, graven, kruiwagens en kleine vaartui gen meenemen. Intusschen was "het kamp te St. Panci as in orde gebracht- Op den 19en viel er een „algemeene ba taille" voor van de Fransche en Hollandsche troepen tegen de Fngelsche langs de linie van- Schoorl tot het ncordeinde van Oudkarspel. Nu werden alle bargers met kleine vaartuigen gerequireerd om de gekwetsten naar 'Alkmaar en St. Pancras te vervoeren. Na een verwoed gevecht van 's mor géns vroeg tot laat na den middag,, bleven de Hollanders overwinnaar. Ex werd hevig gevoch ten, duizenden werden gedood of gekwetst. Tot driemaal toe werd een stormaanval der Engel- schen afgeslagen. Drie a vier duizend Engelschen en Bussen werden gevangen genomen en veel amunitie en bagage werd buit gemaakt. Maar te Oudkarspel en ten noordoosten van de langedijk konden de Hollanders geen stand houden. Zij blie zen den aftocht, langs den Langedijk, achtervolgd door de Engelschen „met vreeselijk schieten uit het kleyn geweer". Hier en daar op straat en ook tusschen de huizen hadden botsingen plaats. Die Hollanders hielden stand te St. Pancras. De Engelschen keerden tegen den avond schielijk langs den Langedijk terug, „waarbij vele burgers door dezelve hun zakgeld en goed en levensmid delen wierden afgeperst". „Echter zijn er door het vreeselijk schieten langs de dorpen weinig of geen burgers, dewelke gedurende dien tijd zig in hunne huyzen hadden opgesloten, getroffen, nog ook geen brand veroorzaakt."1 Op den 20sten September kwamen de Hollan ders al weer terug van St. Pancras en namen zij hunne vorige positie weer in. De soldaten wer den bij de burgers ingekwartierd, maar het hoofd kwartier bleef te St. Pancras, dicht bij de kerk. Alle huizen der bargers werden doorzocht, de gekwetsten werden weggezonden, alsmede alle geweren, die men bij de burgers vond. j 0,p den 21sten September werden 20 boeren I en burgers gerequireerd om de gesneuvelden en de doode paarden te begraven, de gebroken wagens 1 en geweren uit het water te halen en op te brengen. Den lsten October moesten uit elk dorp 15 a 20 man verschijnen om aan de schansen te wer ken. De dijk tusschen Oudkarspel en de „Staard- molen" werd afgegraven tot op de breedte van een 1 „looppas", om zoo eene overrompeling te voor- i komen. OUD® NIHDiOBP. Die groenteschipper C. Stam, van Noordschar woude, die Dinsdagmiddag per stoomfiets de "Weel passeerde, had het ongeluk in den wegbocht naar de richting Waarland te slippen, waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat een zijner voeten ernstig werd verbrijzeld. Na door spoedig toegesnelde hulp te zijn bin nengedragen in de woning van H. Tamisj was Dx. 'Maats, die intusschen per telefoon was; op geroepen, zeer vlug ter plaatse aanwezig, alsmede den heer Jongkind, autoverhuurder te Waarland en werd na verleening van de eerst<\ hulp het slachtoffer van snelverkeer langs slechte wegen per auto naar het St. Elizabeth Gesticht te Alk maar vervoerd. Het liet zich aanzien dat Stam, hoewel uiter aard niet droefgeestig of gevoelig, van dit on geval wel eens blijvend ongeschikt zou kunnen worden voor zijn nogal veeleischenden werkkring. N.V. ericht 4 zal r deze 1930 kijl (falvereeni- .pril 1929, De raad van bovengenoemde gemeente kwam Vrijdagavond in voltallige vergadering bijeen on der voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer A J. Wijnveldt, tevens Secretaris. Na opening met welkom aan leden en pers, wer den de notulen van de vorige vergadering onver anderd vastgesteld. 'Mededeelingen Die Voorzitter deelt mede, da.' Spoorlijn statioD Dorp Noordse is ingekomen, dat over 1928 worden uitgekeerd van"41/2 pet. gemeente). dat tot tijdelijk onderwijzeres t alhier werkzaam, dan zal de gem tijdvak moeten uitkeeren f731.58. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Adres van het bestuur van de V ging D.T.S. alhier van den 20en houdende verzoek haar met een bijdrage van f 1000.te willen steunen in de kosten van ver grooting van haar speelterrein. Die voorz. merkt op, dat het bedrag der bij drage, welke van de gemeente wordt gevraagd, wel afwijkt van hetgeen gewoonlijk als subsidie wordt gevraagd. Een uitgave van f 1000.— in eens bij wijze van subsidie aan een vereeniging uit te keeren, is niet mis. De heeren zullen dan ook wel kunnen begrijpen, dat B. en W. het adres van alle kanten hebben bekeken en niet zoo dade lijk gereed waren met hun voorstel aan den ge meenteraad. Teneinde zich een goed oordeel te kunnen vormen heeft het college geconfereerd met den voorzitter van Di.T.S., Met dezen is de inhoud van het adres besproken en liet hij dui delijk uitkomen, dat de vereeniging zonder dezen financieelen steun niet aan hare verplichtingen tegenover den Ned. Voetbalbond, ten opzichte van de grootte van het speelterrein, zal kunnen vol doen, wat tengevolge zal hebben, dat de vereeni" ging niet in dien Bond zal kunnen uitkomen. Zeer mooie wedstrijden, welke veel belangstel ling zullen trekken, zullen gemist worden, wat ook niet in het belang der gemeente zal zijn, met het oog op de vermakelijkheidsbelasting. Die voorzitter van D.T.S. wees nog op het groote be lang voor een gemeente een goed ingericht sport terrein te bezitten, hetwelk voor allerlei doel einden kan worden gebruikt. Zooals de heeren wel weten, profiteert nu al geregeld de vereeni ging V.V.V.V.V. van dit terrein en is het ook wel gebruikt voor gymnastiekoefeningen en athle- tiek. Zooals de leden bekend is wordt op de school geleidelijk aan de lichamelijke oefening doorge voerd, een nieuw gymnastieklokaal, aan de ei schen daarvoor gesteld voldoende is reeds sinds October 1927 in gebruik. In 1936 moet aan elke school de lichamelijke oefening zijn geregeld, waartoe ook noodig zal zijn een speelterrein, vol doende aan flinke afmetingen. Het terrein van D.T.3. zal, na vergrooting, zeer zekér aan die eischen voldoen. Ons college is gebleken, dat het bestuur der vereeniging er geen bezwaar tegen zal hebben, wanneer de schoolgaande jeugd, onder leiding van het onderwijzend personeel, op dat terrein zal oefenen. De gemeente zal daardoor in staat worden gesteld het onderwijs in lichame lijke oefening in zijn geheelen omvang te kunnen regelen. Het aanleggen van zulk een terrein en het onderhoud daarvan zou van de gemeente zeker groote financieele offers vragen. Voorts moet bij de overweging van het verzoek ook nog in het oog worden gehouden, dat van iederen wedstrijd de gemeente vermakelijkheidsbelasting ontvangt. Vanaf de inwerkingtreding dezer verordening heeft de gemeente van D|.T.S. ontvangen over 1927 f 56.87, over 1928 f38.31 en over 1929: tot heden f 10.85; dit laatste bedrag is nog zeer weinig, omdat de competitiewedstrijden eerst met September a.s. aanvangen. Uit het medegedeelde blijkt dus wel, zegt spreker, dat het hebben van een goed sportterrein voor onze gemeente van al gemeen belang zal zijn. En omdat B. en W. daar van ten volle overtuigd zijn, komen zij1 met het voorstel om Di.T.S. de gevraagde bijdrage te ver kenen. De heer Kostelijk zegt met genoegen te» heb ben gehoord, hoe B. en W. er over denken. iBdj hem zit echter niet de vereeniging voor, omdat men anders misschien een precedent zou scheppen, maar het 'terrein, 'tls prachtig, wanneer men in een gemeente zoo'n mooi terrein heeft. Spr. ver wacht dat er aanstonds wel jaarlijks f 100 zal inkomen door de verordening en is hij ook voor het voorstel. Dfe heer Zaagman zegt niet uitermate met sport te sympathiseeren, maar hij heeft meer het oog op de kinderen. Hier is een verbazend druk verkeer en meer dan eens heeft hij dan ook ge hoord dat dit terrein voor de kinderen een uit komst is. Daarom is spr. ér dan, ook voor de f 1000 te geven. Dte heer De Boer is het hiermede volkomen sens. De kinderen zijn daar volkomen veilig. Misschien zou D|.T.S. er iets aan kunnen; doen, dat daar nog meer geoefend werd. Spr. kan rich ook met het voorstel vereenigen. De heer Groen begrijpt goed dat de vereeniging self niet in staat is het terreim uït te breiden. Spr. is wel voor subsidie, maar vond dit bedrag 1 serst wel wat hoog. Nu hij echter alles hoort is er bij hem ook niet zooveel meer. tegen en kan hij zich met het voorstel vereenigen. Etr zit tame lijk wat goeds in ook in het belang der gemeente. Die voorz. zegt nog dat de belangen van de ge meente en die van Df.T.S. in deze parallel gaan. We krijgen hier nu een goed sportterrein en kun aen altijd nog zien wat er 'te doen valt. Zou het gemeentebelang er niet mede gemoeid zijn, B. en iW. zouden niet met het voorstel zijn. gekomen. Die heer Groen vraagt dan nog wie het lichaam van beheer is en of de gemeente nog medezeggen schap heeft. De voorz. antwoordt dat D.T.S. het geheel be heert, maar aan de subsidie hebben B. en W. het gemeentebelang vastgekoppeld. Wat*wij er aan verbonden hebben, hebben wij gedaan met het oog op de kinderen en daar stond de voorz. van D|.T.S. niet afzijdig tegenover. De voorwaarde is dat. de gemeente gratis de beschikking over het terrein krijgt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De voorz. brengt den raad een woord van hulde voor dit belangrijk besluit, waarmede de belan gen van de gemeente en die van de vereeniging op zoo lofwaardige wijze zijn gediend. b. Adres van het bestuur van de Tuinbouw- vereeniging „Die Eendracht" alhier van den 21en Mei 1929, houdende verzoek bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting volle aandacht te schenken aam de gegevens, verstrekt vanwege deze vereeniging omtrent de inkomens der tuinders. Dit adres is van den volgenden inhoud: Aan den Baad der gemeente Oudkarspel. Edelachtbare Heeren, Toen het raad sverslag van 22 Mei 1928 in de courant verscheen waren vele tuinders niet bepaald voldaan over de besprekingen en over het genomen besluit betreffende het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer der gemeentelijke in komstenbelasting. Velen van de tuinders hadden een goed jaar gehad, wat hen te pas kwam, daar het voort gaande jaar slecht was geweest, en er voor vélen een grooten achterstand was in te halen en wan neer men dan nog een extra groot bedrag aan be lasting moet betalen, dan blijft er van het goede jaar niet veel over. Hieruit blijkt duidelijk dat de sterke progressieve belasting voor de tuinders een zeer dure belasting is, juist doordat hun inkomen zoo bijzonder wisselvallig is. Wanneer wij van enkele raadsleden hooren, dat zij een kleine reserve wenschen te1 vormen en het goede jaar van de tuinders daar een goede geegenheid voor vinden, dan wordt het die tuin ders wel een beetje eng om het hart, te meer nog doordat de cijfers door het raadslid de Boer ge noemd, geheel in den wind worden geslagen, hoe wel het onomstootelijk vaststaat dat het bedrag, hetwelk de tuinbouwvereeniging De Eendracht ontvangt, van de Noordermarktbond een zuivere weergave is van het inkomen der tuinders. Nie mand kan bezwaar hebben tegen het vormen van *feenig reservekapitaal, maar als met betrouwbare cijfers een reserve wordt voorspeld van f8000, (wat blijkt nog wel meer te zullen zijn) dan is het verklaarbaar dat de tuinders over het ge sprokene en over het besluit niet erg gesticht! zijn. Het kan de bedoeling van onzen raad niet zijn op deze manier door te gaan. Het is het afgeloopen jaar duidelijk gebleken,, dat de cijfers door de Boer genoemd, betrouwbaar zijn, daarom vragen ondergeteekenden aan den raad in het vervolg de volle aandacht! aan die cijfers te willen schenketa, daar die een leiddraad kunnen vormen voor een zoo billijk mogelijke en gelijkmatige belasting te meër daar een flink ge deelte van de bdlasting in onze gemeente; door tuinders wordt opgebracht. Het zou voor een gemeente als dei onze van groot belang zijn als we een aanslag hadden over 3 jaar, maar daar dit niet gemakkelijk' schijnt, om uit te voeren, moet het tegenwoordige stelsel zoo worden toegepast, namelijk de begrooting zooveel mUgelijk sluitend te maken, juist omdat een deel der ingezetenen een wisselvallig inko men hebben, is dit zoo gewenscht. Hopende in deze op de volle medewerking van den raad. Namens het bestuur der Tuinb.Vereen. „Die Eendracht"1. Jb. DEi BOEiB, Voorzitter. A. TIMMEBiMAN, Secretaris, Oudkarspel 21 Mei 1929. Dit stuk wordt tegelijkertijd behandeld bij het nu volgende punt der agenda: vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkom stenbelasting voor het dienstjaar 19291930. De voordracht van B. en W;. luidt als volgt: Zooals uwe vergadering bekend zal zijn moet telken jare het vermenigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting worden vastgesteld, teneinde de opbrengst zoo nauwkeurig mogelijk te ramen, op grond van de bedragen in vorige< belasting jaren ontvangen. Hieromtrent heeft de voorzitter van ons col lege overleg gepleegd met den Inspecteur der Directe belastingen te Alkmaar. Deze heeft ons de navolgende gegevens ver strekt Dienstjaar 1927-'28, vermenigvuldigingscijfer 1.25; geraamd f18000, opbrengst f20106.—. Dienstjaar 1928-'29, verm.cijfer 1.25; geraamd f 23000, opbrengst f 34000. Volgens de gemeente begrooting voor 1929 moet aan inkomstenbelasting worden opgebracht f 23000, dus hetzelfde bedrag als in 1928,. waar voor het vermenigvuldigingscijfer thans moet worden vastgesteld. Bij een vermenigvuldigingscijfer van 1.25 werd over het dienstjaar 1928-'29 een opbrengst ver kregen van f 34000. Gaat men nu van de ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3