NIEUWE 11 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 66 Dinsdag 4 Juni 1929 38e Jaargang WÊm mptiën |f y "TM StemmingsbeeldGroentenland ■■TERG. TELEPNOOR SS tank iEN, ein 92 =E va 00 UW, LA1GEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.16 llitpe: Firma J. I. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel HoDrdscharwoude. Groote u"«pi""»»'* Hoewel in deze rubriek de politiek zooveel mo gelijk wordt vermeden, ben ik wel verplicht iets van dien aard te behandelen. 'tGaat buiten de partijpolitiek om en 't raakt zeer nauw onzen Ne der! andschen tuinbouw. Bedoeld wordt, de wet op de controle van land- tuinbouw en zuivelproducten. Voor weken reeds durfde ik, op grond van informatie's de voorspel ling aan, dat nog in deze parlementaire periode de wet zou worden behandeld en aanvaard. Dit is uitgekomen, na ampele bespreking in de Tweede Kamer is daar 't wetje aanvaard, in, de Eerste Kamer ging het ontwerp je met nog 16: andere op één middagje onder des presidents hamer door. Zoo is dus nu het ontwerp wet,; en kan men eerstdaags haar in het Staatsblad verwachten. Buitengewone en ingrijpende veranderingen ver wachte men echter niet. De uitvoering van de wet kan aan daartoe door de land- en tuinbouworgani saties in 't leven geroepen of te roepen lichamen worden opgedragen, waardoor het stroeve-ambte- lijke in de uitvoering wordt vermeden, en de band aan de practijk niet wordt verbroken. Een ver der voordeel is, dat de kosten aan, de controle verbonden, door land- en tuinbouw zelf worden gedragen, waardoor voorkomen wordt, dat een kostbaar ambtelijk apparaat in 't leven wordt ge roepen. i Voor de controle op den uitvoer van tuinbouw producten komt het Uitvoer-Contróle-Bureau in E'en Haag alleen in aanmerking. Het bestuur dezer instelling heeft blijkens een in de Tuinderij en 't Centraal Orgaan voorko mende mededeeling het volgende besloten: 1. Het merk voor den „Ideaal''-aardappel. In verband met de eigenschappen van deze aardappel-soort, spoedig na het rooien scheuren en barsten te vertoonen, zal het label voor deze soort dit jaar voor de laatste maal beschikbaar worden .gesteld. 2. Die kwestie pootgoed en drielingen. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de be paling der minimum-eischen, dat het label niet mag worden gebruikt voor pootaardappelen, daar het ten aanzien van dit product geenerlei waar borgen verstrekt. In verband hiermede moeten voor de kleine maataardappelen labels worden gebruikt, voorzien van het woord „drielingen", welke labels op aan vrage door het bureau worden verstrekt. 3. Dte uitgifte van labels aan niet-aangeslor tenen. Andermaal brengen wij onder de aandacht dat alleen labels mogen worden verstrekt aan niet- leden, indien een afdoende controle wordt uitge oefend, daar iedere aangeslotene voor het juiste gebruik van het label met zijn eigen nummer ver antwoordelijk blijft. Daarom zullen de veilingen aan niet-leden van het U. G. B. slechts zooveel labels mogen verstrekken als de aanvrager noodig heeft en slechts voor het geval zij in de gelegen heid zijn, het betreffende product te controleeren. Tevens verzoeken wij dezen veilingsbesturen, aan de controleurs van het U. O. B, opgave te ver strekken van bedoelde niet-leden die gebruik van het U. O. B.-label maken. 4. Keurmeester van de veiling en controleur van het U. C|. B. De besturen van de veilingen herinneren wij er aan, dat de controle op de producten voor het U. C. B-label moet worden uitgeoefend door den keurmeester van de veiling, terwijl de controleur va nhet U. C, B. slechts nagaat of deze keur op de juiste wijze plaats heeft en of door de verschil lende aangeslotene^ dezelfde maatstaf wordt aan- geegd. 5. Het U. C, B.-merk op fust, afdekpapier dl Voor de goede uitoefening der controle is het noodzakelijk dat de leden aan het U. O. B. opge ve naan welken fabrikant zij het bedrukken van htin fust, afdekpapier e.d. gaarne zien opgedragen. Bij het merk moet tevens het nummer van aan sluiting zijn afgedrukt. In plaats van het nunimei kan ook het handelsmerk afgedrukt worden, maar alleen dan, wanneer ten kantore van het U. C. B. de wensch daartoe is te kennen gegeven met de omschrijving of toezending van het handelsmerk. Het bovenstaande geldt den export van vroege aardappelen; men merkt hieruit wel, dat er wei nig of niets veranderd is tegenover de vorige campagne. Hieruit volgt dat geenerlei invloed is'op te merken van de nu pas aanvaarde wet, die trou wens nog niet van kracht is. En ook in de toe komst zal de tuinbouwer er niet de minste hinder van ondervinden, wijl alles geleidelijk zal gaan, er geen sprake van is, dat alleen het puikje der goederen voor export wordt goedgekeurd, doch alles wat goed is, straks daarvoor ook in aanmer king komt. We zijn nu nog in den stillen tijd, hoewel de markt te Broek nog geen stilstand gekend heeft, 's Morgens komen de kooplui eens een kijkje ne men, bezien de vroege groenten, die spoedigi de kok gepasseerd zijn en blijven dan gemeenlijk nog wat, „gezelsen" zouden de Afrikanen zeggen. 'tGaat met uitzondering van de tomaten, met Jt vroege goed niet naar wensch. Beuzemooie ra barber is zoo goed als onverkoopbaar. Vanmorgen 3 Juni was er voor f 1 per 100 Kg. geen liefheb ber voor. i [Met de sip is het ook al miserabel gegaan, vanwege de vele „rand" randige sla is zoo goed als waardeloos en goed voor de kippen. Die uien brachten een miserabel slot, een schier waarde loos product was het op 't eind. Wortelen dito. Een buitengewoon gunstige uitzondering op dien algemeen naargeestigen regel vormen de to maten uit de stookkassen, die een zeer goeden prijs 'tls wel een wisselvallig bedrijf, dat van den tuinbouw. Wie kan met eenigen schijn van zeker heid ook maar iets voorzeggen? Nu blijkt! wel, dat de aanvoer van stooktomaten nergens groot is. En toch heeft menigeen in stilte gedacht: als 't maar goed afkomt, ieder gaat- tot verwarming over en wordt het surplus nu niet van het najaar naar 't vroege voorjaar verplaatst?. Een knap man, die 't weet. Dte voorteelt en de onverwarmde kassen, voor zoover die uit groenten bestond, is over 't alge meen niet meegevallen. Betere resultaten hebben zij bereikt, die vroege koolplanten teelden. i i H ;i 1 "Wanneer komen de eerste vroege piepers? vroeg ik van morgen aan enkele kooplui. De optimisten voorspelden, dat we de eerste vroegen de volgende week al zouden zien, en dat al spoedig naar 't buitenland zou kunnen worden smaakt als room En de prijzen? Die oude piepers, ja dat is misère.. Alleen de bonten en blauwen, de allerbesten, zijn nog zoo'n beetje te verkoopen én brengen in den kleinhan del nogi 5 a 8 ets. per Kg. op. Maar bravo's zijn zoo goed als onverkoopbaar, men hoort van '1 ets. en minder per Kg. Als men daarnaar kijkt, zou de vrees je om 't hart slaan voor den prijs der vroegen. Edoch 't vorig jaar waren de oude piepers duur .peperduur. Op de hooge marktberichten afgaande, zond Malta en Italië groote hoeveel heden in commissie. E!n toen onze piepers op do markt verschenen, was er overvloed met als, ge volg een keldering der prijzen. Nu zullen Italië en Malta wel een beetje voor zichtiger wezen en is de kans op bevredigende prij zen niet uitgesloten. Toch is de gedachte over- heerschend, dat we spoedig goed voorziene mark ten zullen krijgen, aangezien het verschil tus- schen den stand op de vroege en latere akkers niet zoo heel groot is. Dit zal, indien de begin- prijzen bevredigend zijn, de bouwers wel animee- ren, zoo spoedig met hun product te komen als maar eenigszins mogelijk is. Ook al met 't oog op de nateeling. Twee malen kort achtereen heeft Oudkaispe raad vergaderd, en hoewel er weinig gespro is, zijn er toch belangrijke, zeer belangrij a sluiten genomen voor een gemeente van zielen van groote beteekenis. In de voorlaatste vergadering kwamen i*. en SV|. met een voorstel om tot het) aanscha monteeren der brandkranen ove rte gaan wa voor de spruitstukken aanwezig waren. Onze moderne tijd vraagt moderne middelen ten dienste van de gemeenschap voora neer het moderne middelen betreft ter bestrijding VaHetla0ude wil men niet meer —i de tijdgeest legt eenmaal iets anders op. Dte oude handbrandspuit met haar vele bedie- ningsmanschappen moest en wordt op non-activi teit gesteld, ingedeeld bij de reserve. Dte tijden waren gunstig om deze belangrijke uitgave te doen. Een meevallertje met de belasting en een on verwachte uitkeering uit de dividend- en tantième belasting. [Maar goed gezien was het van B„ en W. om den Baad van het nut van het hebben van brand kranen te demonstreeren. En het kon niet anders of het voorstel moest met algemeene stemmen worden aangeno men. Het materiaal is in duplo aanwezig, terwijl dit langzaam aan zal worden uitgebreid, om tot do volmaking te geraken. In diezelfde vergadering werd nog een tweede hoogst belangrijk besluit genomen; het aanstellen van een boventallige leerkracht voor rekening van de gemeente aan de openbare lagere school. 25 Nieuwe leerlingen werden 1 April aan die 'schoot ingeschreven en de klassen vooral de eer sten werden overbevolkt. Dte onderwijzeres kon niet die aandacht aan alle kinderen besteden, die noodig is voor het bijbren gen van de eerste grondbeginselen, waarop in de hoogere klassen moet worden voortgebouwd. B. en W. en den Baad hebben' ten volle de draagwijdte van dit voorstel en besluit gevoeld, maar hebben niettemin niet geaarzeld het offer te brengen dat door de aanstelling van de bovental lige leerkracht gevraagd werd. Men is hiertoe overgegaan met alleen voor oogen: hét belang van het kind èn het onderwijs. Het is een daad geweest, die ieder voorstander van goed onderwijs voor het kind, zal toejuichen. Omdat hierdoor aan ieder kind kan worden ge geven waarop het recht heeft omdat dan alleen kan worden bijgebracht de kennis, die zoozeer te pas komt, wanneer eenmaal de leeftijd is bereikt dat de school wordt verlaten en ook de kinderen worden opgenomen in het groote leven. En nu de laatste vergadering van 31 Mei. We konden bijna denken aan een paar, finan- tieele zittingen, want ook de laatste vergadering is zeker op dit punt besproken geworden en in verschillende toonaarden. In de eerste plaats dan de subsidie van f 1000 voor verbetering van het sportterrein, of liever van het terrein van Dl.T.S. Dat bij het binnenkomen van deze aanvrage om een subsidie tot een zoo hoog bedrag, B. en W. ernstig zullen hebben gesproken en later nog eens van gedachten wisselden, laat zich gevoege lijk hegrijpen. Bcgeeren is vooruitzien, en dat B. en. W. dit hebben begrepen, bleek uit de voordracht van dit college, toen het gemeentebelang in al zijn) om vang werd vastgekoppeld aan hun voorstel om deze subsidie toe te staan. Het was weliswaar een groot bedrag, maar men diende daarmede het gemeentebelang, waar voor anders over eenige jaren een grooter uitgave zou worden gevorderd, opgelegd door wettelijke voorschriften. Het lag op den weg van B. en W. en B,aad dit toe te staan zij konden niet anders. Hoe of men het ook beziet of men voorstan der is van sport of niet men moet alleen deze vraag objectief beantwoorden: was de gemeente er mede gediend geweest of niet? En dan kan het niet anders of dit antwoord zal luiden: Ja. Ih 1936 wordt iedere gemeente verplicht een goed ingericht gymnastieklokaal en een terrein van voldoende afmetingen te hebben voor het goed kunnen beoefenen van de gymnastiek en spelen. Bteeds langen tijd heeft de gemeente Oudkar spel een speciaal voor dit doel ingericht! lokaal aan de school verbonden. M«n was daarmede andere gemeenten vooruit. En nu het terrein. Dl.Ti.S. kwam dit jaar in de 4e klas N.V.B. en moest de voetbalclub haar terrein inrichten naar de eischen, door den hoofdbond gesteld. Iets wat natuurlijk geld veel geld kost. En> juist aan de aangevraagde subsidie van f1000 werd door B. en Wi. nu het gemeentebelang vastgekoppeld. Staan wij zoo redeneerden zij deze subsi die onder goedkeuring van den Baad toe* onder voorwaarde dat de gemeente voor de kinderen van de o.l. school gratis van dit terrein gebruik mag maken, dan zijn wij niet alleen dei verplichting vooruit, maar de gemeente behoeft zelf geen ter rein meer in te richten, wat veel meer geld zo"u vorderen. t Hier leidden de omstandigheden tot het nemen van een gunstige beslissing door den Baad, geleid door en daarmede alleen dienende het gemeente belang. Daarbij mag niet worden vergeten dat de rente van deze f1000, zeker zal worden opgebracht door de belasting op 'de vermakelijkheden, omdat de voetbalwedstrijden door den overgang van Dl. TE. in belangrijkheid zullen toenemen en daar door meer publiek gaan trekken. Oudkarspel is thans een gemeente, die gereed is met datgene, wat over eenige jaren bij wet aan de andere gemeenten zal worden opgelegd. Zij is hiermede de eenige in verren omtrek, en zeker mag B. en iW. en den Baad dank worden gebracht voor dit wijs beleid. En niettegenstaande deze hoogst belangrijke besluiten, die geldelijke offers vorderden, verla ging van de Inkomstenbelasting met meer dan een 1/3. Om het zoo eens te noemen, moet dit op hen, die meenden dat maar geld uitgegeven werd, dat dit maar zou drukken op de belasting,, dat de dorpsregeering duur was, een wonderlijke uit werking hebben gehad. Geld uitgeven aan den eenen kant en verla gen aan den anderen kant, neen, dat ging niet. Maar zoo redeneerde men om zichzelf iets wijs te maken, men bedoelde: waarom nog niet' meer verlagen? er is immers nu eeni reserve van f 10—11.000! Ja, die reserve is er „thans" maar men moet niet vergeten dat de omstandigheden daartoe heb ben medegewerkt. 19271928 was een goed tuindersjaar, dat was bekend; men hield echter de vermenigvuldigings factor op 1.25 gelijk als het jaar daarvoor, omdat men reserve wilde vormen, teneinde eenigszins gedekt te zijn tegen eventueele slechte jaren. Dat het overschot zooveel zou bedragen, dat had men niet kunnen vermoeden. Maar al moesten de tuinders nu in verhouding flink bijdragen in de belasting niet> vergeten moet worden, dat het jaar daarvoor de belasting grootendeels is opgebracht door de yaste inko mens, die het twijfelachtig genoegen smaakten ook nu weder naar een vermenigvuldigingsfactor van 1.25 te mogen (moeten) betalen, en daardoor dus dubbel werden getroffen. Het werd echter zoo juist gezegd in deze laat ste raadszitting, dat men niet moest spreken van I tuinders- en niet-tuinders, maar van de burgers j van Oudkarspel. i Zoo is het ook. Alle ingezetenen vormen teza- men één groot gezin, die naar verhouding van hun inkomen hun schot en lot moeten betalen in de algemeene kas, waaruit de gelden worden geput, noodig en nuttig, in het belang van de gemeente. Ejn dan is het van het grootste belang, dat stabiliteit, vtikregen wordt in de belastiughef- fing, dat men niet onderhevig is aan al te groote j schommelingen, wanneer de eene niets „kan" en de ander alles „moet" betalen. Daarom is het zoo nuttig en noodig dat er een reserve is, waaruit, bij onmacht van velen in zeker jaar, geput kan worden tot ontlasting van; hen, die een meer vast inkomen genieten, en daardoor niet zoo zwaar worden getroffen als anders het geval zou zijn. Nu is. de factor met 35/100 verlaagd, dus ook de te betalen belasting. Waarom nu geen cijfer van 0.8 in plaats van 0.9. Het is immers weer een goed) jaar voor de tuinders zoo niet beter dan 1927—1928. Maar de juiste cijfers zijn niet bekend; en de gemeente moet gedekt zijn tegenover haar be- 1 grooting. i Er moet opgebracht worden f 23000, terwijl I geraamd wordt een opbrengst van ruim f24000. Dus f1000 meer. En dan vraagt men zich toch af, of dit een verlaging van 0.9 op 0.$ wettigt. I Men heeft zich te dezen opzichte op dit stand punt te stellen: 0.9 is de zekerste weg, het ge meentebestuur moet niet behoeven te vragen „kan ik deze of gene uitgaven doen" maar moet kunnen zeggen: „deze uitgaven kunnen worden gedaan en zijn in het belang van de gemeente."1 En wanneer er op het eind van het dienstjaar blijkt dat er meer dan de ruim f24000 is opge bracht ,dan is dit een meevaller, die gevoegd kan worden bij de reserve voor de eventueele komende slechte jaren. Een reserve, bijeengebracht „door de burgers van Oudkarspel" en ten bate van allen. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCH A R WOUDEi. V Bij de firma Böttger, de bekende manufacturen zaak, alhier, is ingebroken. Er is ruim f 400 ont vreemd uit de winkellade. Men heeft zich toegang tot den winkel verschaft dooir de W.C.-raampjes, om dan verier door de wponkamer van een "der firmanten den winkel te bereiken- De politie stelt een onderzoek in. De bewolners, die dicht in de nabijheid sliepen, hebben niets bemerkt- 't Is te hopen, dat deze brutale inbraak achterhaald woi;dt- f ZUIDSCHARWOUDEL I De broodbakkerij van'den heer Oud is gesloten. Hij bakt nu zijn benoodigde bropld in de bakkerij van de Coöperatie Nieuw Leven" en bedient van daaruit zijn klanten- I - ZUIDSCHARWOUDEL Op het Zangconcours te Bergen behaalde de zangvereeniging ,,Gemengd Koor", alhier, een eer sten prijs met 300 p. 7n de afd- Gemengde Koren. I - BROEK OP LANGENDIJKL Aan het postkantoor Bnoek op Eangendijk en de daaronder ressorteerende hulppoistkantcren werd I gedurende de maan Mei 1929 ingelegd f9714.64, i terugbetaald f 899476. Het laatste door ilat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1358- j

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1