Overtreding leerplichtwet te Limmen. De vader veroordeeld tot f30 boete. Die voortgezette behandeling van de zaak be- treffeinde overtreding der leerplichtwet bij her haling tegen 'den heer J. K„ tuinder te Limmen, had voor den verdachte een weinig bevredigend verloop. Gehoord werd als getuige de heer P. Bosman Hoofd der O.L.S. te Limmen, die het gebeurde uitvoerig toelichtte en o.m. mededeelde, dat K. zijn zonen Cornelis en Jacob van de open bare school had afgenomen, teneinde hen te plaat sen op de bijz. R.K. school. Blijkbaar wilde Jacob daarvan geen gebruik maken en heeft de knaap weer naar de openbare school gezonden, waar de jongen zich echter zoo onbehoorlijk gedroeg, on dermeer kwam hij met een brandende pijp in den mond in het schoollokaal en weigerde hij na som matie die pijp af te geven, dat, het schoolhoofd het in 't belang van de goede orde en het pres tige in de school noodig achtte, den knaap bij wijze van tuchtmaatregel naar huis te zenden., Aan den heer K. is in overleg met den heer Rahder, inspecteur van onderwijs, een schrijven gezonden, waarin hij werd uitgenoodigd een ver- karing af te leggen, waarbij hij beloofde alles te zullen aanwenden om te zorgen, dat zijn zoon zich in de school behoorlijk gedroeg. Die heer K. heeft daaraan geen gevolg gegeven, ook heeft de vader aan de commissie tot wering van schoolver zuim .verklaard, dat hij zijn zoon, 'n' bijzonder sterke knaap voor zijn leeftijd, het best. kon ge bruiken in het grondbedrijf. Waar de zaak zoo staat, aarzelde de ambte naar van het O.M. niet, verdachte schuldig*te achten en vroeg Z.Ed. mede omdat verdachte) reeds meermalen te dier zake werd veroordeeld f30 boete of 30 dage nte vorderen, verdachte repliceerde dat hij alles heeft gedaan wat redelijk was, om den koppigen jongen tot onderwerping te brengen en dat hem dit is gelukt, zoodat het nu werkelijk goed gaat. De kantonrechter noem de de houding van verdachte niet sympathiek en veroordeelde hem daarop tot de gewenschte straf. Economische reizigers. Die heeren P. T. en H. da M„ beiden te Uit geest, hadden zich op 20 Januari door gebruik making van een perronkaart te Alkmaar, verze kerd van een goedkoope plaats 'in een rijtuig 3e klas- van den trein naar Amsterdam, doch deze onwettige handeling werd opgemerkt door den kaartjes controleerenden conducteur, die de rei zigers daarover onderhield, doch door hejn ook nog voor den gek werd gehouden. Direct werd echter getelefoneerd naar Uitgeest, opdat de spaargrage heeren aldaar bij de controle zouden kunnen worden aangehouden. Te Uitgeest gearriveerd, wachtten de overtre ders deze aanhouding niet af, doch maakten zich over den spoorbaan, weiland en bevroren sloten, waarbij een hunne rnog door het ijs zakte, uit de voeten. Verdachten, heden ter zitting gedagvaard, waren niet verschenen en werden alsnu bij verstek veroordeeld tot 2 maal f10 boete qf 2 maal 10 dagen hechtenis .zoodat deze avontuurlijke reis hen per saldo nog peperduur te staan komt. [Zij konden niet wachten ,geen dag en geen nacht. Overtreding arbeidswet. Die heer Ch. J. de W„ fabrikant van zelf ijs produceerende koelcellen, had ook een dergelijke kostbare inrichting afgeleverd aan den banket bakker Kr eb te Bergen, doch had bij de opstelling en monteering tegenspoed, zoodat men in den nacht van 27 op 28 (Maart door do werklieden, die het werk spoedig wenschten te voltooien, reeds ten 4 uur in den morgen met grooten ijver aan den arbeid waren. Diit werd echte rgeconstateerd door een ambtenaar, en aangezien dien arbeid werd verricht buiten den wettelijk toegestanen tijd, werd procesverbaal tegen het hoofd van het bedrijf opgemaakt. De heer de W. gaf heden, hoewel hij zelf niet bij het werk tegenwoördig was geweest, het feit geredelijk toe en werd, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, tot 2 maal f4 boete of 2 maal 4 dagen veroor deeld. Ongeoorloofde margarinepropaganda. Die jeugdige heer B. M., kunstbotereiziger te Bergen hield zich op 27 April te Egmond a. Zee volijverig bezig met het uitreiken van proef- pakjes van een bijzonder fijne soort margarine voor reclamedoeleinden, doch het bleek ma een conferentie met den veldwachter al spoedig en tot schade van zijn portemonnaie, dat hij van den burgemeester vergunning had moeten hebben. Een schriftelijk consent kon de gedupeerde margarine- propagandist ook nu nog niet toonen en werd hij overeenkomstig requisitoir, tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. Artikel 481 genegeerd. Een drietal kampeerende jongelui uit Amster dam, P. G. R., J. C. E. en J. C K, hadden zich te Gastricum op 21 April zonder vergunning ge- ,,'t Is je bedtijd, mijn jongen,'* zeide 'Grivot weer, na op de klak te hebben gieken,, ,,"'t is over ptege© nen Vooruit maarIk ga mot je mee, want zonder mij zou je misschien niet ©ems op je kamer komen, zoo waggel je iop je beenen Ik zelf heb trouwens ook behoeft© aan rustEn tbem tot madame Aubin en de dischgjenooten: „Neem mij niet kwalijk, vrienden, dat ik zoo gauw opbreekt, maar ik voel niij bepaald niet prettig. Die tjwiee of drie glazen champagne, die ik gedronken heb. en waar ik volstrekt niet aan giewooin ben, hebben gemaakt, dat de hoofdpijn, waarvan ik den "heef len dag al last heb gehad, nog fs toegenomen Als ik nu maar lang en goed slaap, ben ik morgen weer zoo frisch als een hoentje." „Je hebt gelijk, beste jongen," zeide moeier Aubin, die met de heele wereld "gemeenzaam! omt ging, „ga wat rust nemen." Claude drukte ieder de hand. kuste de kleine Martha en voegde zich weer bij dien Verfcman/ 'die te veel ge l ronken had en in hailf liggende houn ding op een der treden zat van dp trap, welke naar het hoteb-garni geleidde- ,,'t Is zonde -en schande, dat er zulke drink|c|- broers bestaan,meende dp directrice van #ct efaf waagd op verboden terrein, in casu de bosschen van het prov. gesticht en moesten zich heden voor deze overtreding van art. 467 verantwoorden, De twee verdachten ,die waren verschenen, P. G. R. en J. O. K. erkenden het hun ten laste gelegde en beweerden dat de overtreding op een misver stand berustte. Hen werd opgelegd ieder f0.50 boete of 1 dag, wat betrof E. en K. en wat den minderjarige R. aanbelangde, te vervangen door 1 week tuchtschool. Reprise van een koemest symphonic. D;e 31-arjige tuinder of landbouwer (ad libitum) A. O. B. te Heemskerk, verscheen als verdachte naar aanleiding van het feit, dat hij; per auto vloeibare mest had vervoerd, terwijl de auto niet voldoende van alle zijden was afgesloten. Verdachte beweerde dat het geen vloeibare, doch droge koemest betrof, waarop de kanton rechter te rwille van een onpartijdige rechtspraak de zaak aanhield tot a.s. week, teneinde den verbalisant te hooren. Losloopende koeien op het wandelaarspad. Ook de veehouder voelt in niet gering© mate het gewicht van de op onrustbarende wijze toe nemende verkeersdrukte. D© veehouder G. A. de W. uit Egmond binnen had op 27| April 17 koeien langs den openbaren Geesterweg naar een andere weide gedreven en alhoewel bijgestaan door 3 drijvers, niet kunnen verhinderen, dat een aantal van die onbenullige beesten van het voet pad gebruik hadden gemaakt. Dte kantonrechter, di eden landbouwstand gansch niet ongenegen is, was echter zoo vriendelijk aan te nemen, dat ver dachte en zijn assistenten alles hadden aangewend om de koeien op den goeden weg te houden en ver oordeelde den delinquent tot slechts fl.50 boete of 2 dagen. Door een vergrootglas geteld?! Die 18-jarige beoefenaar der schoone eeredienst van Pomona, vulgo tuindersknecht P. W. te St. Pancras, heeft op 22 Mei zijn motorrijtuig voort bewogen met een snelheid van 45 K.Mwaar slechts 20 was veroorloofd, verdachte, daarvann thans rekenschap afleggende, meende dat gemeld cijfer schromelijk overdreven was. Hij had niet harder dan 22 a 23 K.M. gemaakt. Aangehouden tot a.s. week tot het hooren van den verbalisant. De lastige draai bij Tuitjes borstbeeld. Dte z.g. verbeterde doorgang van Kennemer straatweg naar Varnebroek in Kennemersingel te Alkmaar, geeft feitelijk nog meer reden tot klach ten en bekeuringen dan voorheen bij den ouden toestand. Thans was het weer den ouden heer G. v. N., een nog kranig rentenier en wielrijder, die op 4 (Mei aldaar op zijn rijwiel de linkerzijde van den weg had gehouden. Dte welbespraakte grijsaard trachtte zijn rechterlijk auditorium te overtuigen ,hoe moeilijk het daa rwas en hoe sdikwerf daar gezqndigd werd, doch de kanton rechter gaf hem gemoedelijk in overweging, van den winter bij de kachel de motor- en rijwielwet eens te bestudeeren en legde f 3 boete of 3 dagen op. Die magnetiseur J. T. v. d. P. in verzet gekomen. De heer J. P. v. d. P., magnetiseur te Amster dam, de vorige week bij verstek veroordeeld ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Limmen, tot f 10 boete of 10 dagen, wat betrof de zaak mej. A. H„ huisvr. C. M. en f25 boete of 25 dagen met betrekking tot de behandeling van mej. O. v., huisvrouw G. H. aldaar, was van dit vonnis nu in verzet gekomen en thans bij de hernieuwde behandeling in persoon verschenen mot mr. Rits, advocaat te Amsterdam als Raads man en verdediger. In beide zaken werden ach tereenvolgens de getuigen geRoord. Hieruit bleek als bij de eerste behandeling, dat mej. M. die als lijdende aan hoofdpijn, vruchteloos was behandeld door den plaatselijken geneesheer. Na de behan deling door verdachte, welke behandeling bestond uit de welbekende magnetiseursgebaren, geheel was hersteld en 16 pond in gewicht was toegeno men. Wat betreft mej. H„ lijdende aan zoo zij zegt, zenuw-rheumatiek in haa rrechterarm, voorts aan keel- en oorpijn, zij was behandeld door Dir. v. Oppen en door de specialisten Djr. Bruins en Dr. Hoeneveld, doch zonder eenig gunstig resultaat. Na de behandeling van den magnetiseur is zij volkomen genezen. Verdachte gaf in beide gevallen gaarne toe, dat zijn patiënten niet in levensgevaar verkeer den en hij dus buiten noodzakelijkheid heeft ge handeld. Aan de getuigen had noch verdachte, noch zijn raadsman iets te vragen. Medicijnen zijn door verdachte niet verstrekt. D|e ambtenaar neemt aan, dat alleen sugges tieve handelingen zijn gepleegd, doch wijst er op dat verdachte ook in sommige gevallen inwendige middelen verstrekte, zooals hij trouwens nu zelf in hooger beroep heeft- erkend. Dat die middelen niet altijd zoo onschuldig zijn, blijkt uit het j feit, dat volgens een door Dlr."v-?<Oppen ingesteld onderzoek in een aan een juffrouw verstrekt j drankje, arsenicum is aangetroffen. Voorts bracht de ambtenaar nog eens ter sprake het< geval te Limmen, waarin verdachte als patiënt in behan deling heeft genomen een persoon, lijdende aan een open beenwond. Dteze is gedurende die mag netische behandeling aan de gevolgen van die beenaandoening overleden. D(e ambtenaar persis teerde dus bij zijn reeds gedane eisch, achtte het vonnis juist gewezen wat de motiveering, doch niet wat de straf betrof en vorderde alzoo be krachtiging ,doch oplegging van een geldboete van 2 knaal f 100 boete of 2 finaal 100 dagen' hech- tenis. Dte verdachte protesteerde verontwaardigd te gen dit requisitoir en zeide dat de ambtenaar erg persoonlijk was, door telkens dat geval met doo- delijken afloop te noemen, welk geval met deze zaken niets te maken had. Aangezien verdachte zich al sprekende meer en meer opwond, gaf de kantonrechter hem in overweging, liever van het woord af te zien voor het hem werd ontnomen. Hierop kreeg mr. Rits gelegenheid tot het houden van een uitvoerig, zakelijk en werkelijk schitterend pleidooi. Verde diger ving deze pleitrede aan met te betoogen,, dat de ambtenaar onjuist en ten onrechte meent, dat hier geen noodzaak aanwezig was, terwijl het duidelijk uit den mond der behandelde ge tuigen is vernomen, dat zij bij verschillende an dere doktoren en specialiteiten geen genezing heb ben gevonden. Pleiter noemde dit trots de juris prudentie wel degelijk noodzaak. Voorts noemt pleiter het opmerkelijk, dat voor heen van strafvervolging van magnetiseurs geen spoo ris te vinden. Diat is eerst begonnen in 1911 met de veroordeeling van een magnetiseerend stationschef uit Haarlem, die deze gave absoluut niet als een bedrijf bezigde. D(an vestigde! plei ter de aandacht op een belangrijke en opzienba rende brochure, geschreven door mr. Jhr. van Holten tot Echten, waarin een krachtig' pleidooi werd gehouden voo rhet goed recht van mensch, om de hun bijzondere geneeskrachtige gaven te gebruiken tot genezing der lijdende menschheid. i Dteze brochure is zoowel in Juristische als in. rechterlijke kringen met ingenomenheid en accla matie ontvangen. Pleiter wijst voorts op vooraan staande personen als prof. Domela Nieuwenhuis, die zich in deze aangelegenheid hebben geïnteres seerd. Het is zeldzaam, dat een magnetiseur wordt veroordeeld. Vele artsen verwijzen hun patiënten naar een magnetiseur. Het is opmer kelijk dat verdachte 5 jaar lang zijn beroep onge stoord heeft kunnen uitoefenen en thans a tort et a travers wordt vervolgd. Verdediger is met een voornaam strafrechtkenner van meening dat verdachte niet is een genezer, maar een, genees middel ,dat men koopen kan, zooals men een 1 asperientje koopt en gebruikt, wanneer men zich j niet wel gevoelt. I Pleiter releveert nog dat de moderne jongere artsen met betrekking tot het magnetisme een meer welwillende houding aannemen, dan de oudere medici. Hij vestigt voorts de aandacht op den beroemden Dr. Mezger, die van zeer geringe werkzaamheden het tot een beroemd medicus bracht, en wiens magnetische gaven hem een wereldvermaarden naam bezorgden, j Verdediger stipuleert, dat na het conflict met 1 een agent van politie, verdachte steeds wordt vervolgd. Hij heeft hem onderhouden en hij heeft beloofd in 't vervolg geen inwendige middelen voor te schrijven, doch zich alleen tot het mag netisme te bepalen. Dan nog leest pleiter voor een loffelijk attest van 14 dankbare patiënten, die dooT verdachte zijn genezen. Een attest dat pleiter voorzichtigheidshalve'njet zal depbneeren. Tenslotte spreekt pleiter de verwachting uit, dat j de kantonrechter, die naar pleiter meent, uit de motiveering van zijn vonnis niet onsympathiek staat tegenover verdachte als magnetiseur, dezen zal vrijspreken. D;e ambtenaar, mr. Brues Tack, komt met kracht op tegen pleiters voorstelling als zou het conflict met de Alkmaarsche politie en zijn ver oordeeling door het Hof tot slechts 50 ct. boete, de oorzaak zijn van de vervolgingen. Al die ver volgingen zijn trouwens wegens feiten, gepleegd te Limmen en houden dus met het gebeurde te Alkmaar geenerlei verband, Bij den dokter te Limmen heeft zich een juffrouw vervoegd, die door verdachte was behandeld en wie hij medicij nen had voorgeschreven, welk vocht na onderzoek zooveel arsenicum bevatte, dat de patiënt na 3 maanden per se zou zijn bezweken. Die heer amb tenaar wil niet pertinent tegenspreken, dat er on der beroepsmedici ook wel kruideniers worden aangetroffen. Mr. Rits interrumpeert lachend tot de pers:, -Zet dat maar niet in de courant."' blissement met verontwaardiging. „Daar heb jte nu een goede jongen, de eerlijkheid en de gebiwil ligheid zelf, maar dat verwenschte drinken maakt hem tot een walgelijk sujet-" „Laten we niet meer aan hem denken, moeder," zeide Magloire, een flesch opnemend, „en laten .wij, die verstandig zijn, nog een enkel glaasje likeur drinken, alvorens elkaar een „goeden nacht" toe te wenschen „Neen, neen, 't is genoeg," spralt Veronica af werend. „Ik ben de bewaakster van "mijnheer Ver- nière's fabriek, vergeet dat nitet en ik moet op mijn post zijnAls daar iets noodlottigs ge beurde, zou ik er in zedelijkjen zin" voor ver antwoordelijk zijn." „Ja, dat ben ik met u eens, madame Sollüjer,'* antwoordde de orgelman, „en ik zal u thuis bren gen" „Neen, dat hoeft niet, mijn goedie Magloire Blijf gerust hier't Is van hier naar de rus Har- douin hoogstens vijftig passen, we kunnen best alleen gaan." Men wenschte elkander wiel te rusten en ging uiteen. Magloire schenk de chartreuse in de daar voor bestemde glaasjes, men sprak ovier Ventf» nica en Martha, en iedereen voelde zich aange naam gestemd". j Binnen enkele minuten waren grootmoeder eiü kleindochter weer thuis- Veronica hielp het kind! .naar bed, dat halfdood was van slaap erf kwam daarop in haar eigen kamer terug, omi eveneens haar legerstee op te zoeken- 't Was foeït pprecies negen uur twintig minuten- Ze wist 'haxi zoo zeker, omdat zij juist op de kliolk had gezien. Claude Grivot wist, dei geslepen schurk, van alle gelegenheden partij te trekken. Hij had den gte- heelen dag reeds hoofdpijn voorgewend en nu daar bij nog Platzak's wankelbare toestand kwam, hal hij de ongezochtste aanleiding gehad, zich op een geschikt uur te verwijderen. i 't Was ook wel degelijk zijn bedoeling geweest, dat hij kort te voren, de aanwezigen, bij 'tzieni op de klok, op (den tijd had opmerkzaam gemankt- Al die schijnbaar onbeduidende dingen kon hij later misschien noodig hebben. Grivot bezat spierkracht genoeg en toen 'het trappenstrompelen van 'dein, dronken man ^ïem 'te langzaam ging, nam hij dezen op, 'droeg hem' naar zijn kamer en wierp hem' daar bp zijn matras- De ambtenaar persisteert ten slotte bij zijn re quisitoir en wordt door verdediger nog uitvoer© op enkele punten beantwoord. Dte kantonrcehter zal over 14 dagen uitspraak doen. Niet photografeercn zonder vergunning. Die 19-jarige beroepsfotograaf A. M- J. uit det 3Haag was op 22 Mei te Alkmaar geverbaliseerd wegens het uithoofde van zijn beroep photogra- pheeren op den openbaren weg de L.angestraat zonder vergunning. Verdachte werd, heden te rechtstaande, bijgestaan door zijn compagnon g. Gelder als gemachtigde. Dteze betoogde, dat het hier gold de demonstratie van een nieuw soort fototoestel. D(e foto werd genomen en dan aan den gephotografeerde een reclamekaart uitgereikt. Ir. andere plaatsen was zijn toestel, onder meer- te Dtoidrecht, in beslag genomen, doch weer terug ge. geven en had men niets meer van, de zaak ge, hoord. Zoowel ambtenaar als kantonrechter waren echter van meening, dat men hier wel' degelijl; te doen had met een winstgevend bedrijf en werd verdachte veroordeeld tot f 3 boete of 3 'dagen hechtenis. D© kantonrechter waarschuwt de photo- grafen ,voorziehtig te zijn, daar het hun wel eens i hun toestel kon kosten. Nadeelige nalatenheid. I Een te Krommenie wonend 28-jarig koopman j G. S„ stond terecht op grond dat 25 Mei op den Kennemerstraatweg te Alkmaar, buiten noodzaak met zjjn motor het westelijk rijwielpad had bere den. Verdachte erkende zulks royaal, doch gaf als verontschuldiging op, dat hij komende van uit de kruis of muzieklaan, wel als actief automobi list links en rechts het verkeer had geobserveerd, doch niet op het al te duidelijke bordje had gelet, Hij verkeerde dus in de veronderstelling, niet op een rijwielpad te rijden. In justitieele spheeren echter geld niet als regel onwetend zondigt niet, maar „ignorantia non excusat legem"1, onbekend heid met de wet strekt niemand tot verschooning, zoodat onze onachtzame motorist tot f 3, boete of 3 dagen werd veroordeeld. Radio-Omroep Eerste Langedijker Radio-Centrale 0. Schuitemaker Jr., Noordscharwoude TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Dinsdag 4 J^ini. 4.405.00 Gramofoonplaten. A.V.R.O. 5.307.00 Diner muziek. 7.15 Voetbalwedstrijd Holland—Schotland. 9.0011.00 Concert Nico Treep. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Woensdag 5 Juni. 10.0010.15 .Morgenwijding. A.V.R.O. 11.202.00 Lunchmuziek. 2.003.00 Koorzangles. 3.004.00 Maak het zelf. 4.005.00 Lezing. 5.307.15 Vooravondconcert. 57.157.45 Lezing. 8.15 Aansl. Concertgebouw. Daarna Gramofoonplaten. Donderdag 6 Juni, )100.0010.15 Morgenwijding. A.V.R.O- LI.202.00 Lunchmuziek. 2.002.30 Electriciteit. 2.303.00 Gramofoonplaten. 3.00—4 [00 Knipcursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Sportprognose. 3.007.15 Dinermuziek. EERSTE PROGRAMMA, (Hilversum.) Dinsdag 4 Juni. 5.0Ö6.00 Gramofoonplaten. K.R.O. 8.007.00 poneert. 7.008.00 Kerklatijn. 8.00—8.30 Spreker. 8.309.45 Orgelconcert. 9.4511.00 Concertavond. .Woensdag 5 JunL 11.00—11.30 Ziekendienst. N.C.R.V. Ï2.301.45 Middagconcert. 2.003.00 Gramofoonplaten. 3.005.00 Concert 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonplaten. 3.30—7.15 Spreker. 7.157.30 Gramofoonplaten. 7.308-.00 Praatje. 8.00 Uitzendavond. Donderdag 6 Juni. 11.0011.30 Ziekendienst. N.C.R.V. 12.30—2 -15 Middagconcert. 5.006.30 Concert. Onmiddellijk begon Platzak te snorken.. „Die heeft ook tot morgen genoeg 1" mompelt de meestterknecht- Toen een trap afgedaald gekomen op zijn eigen kamer, ontstak hij daar geen licht, maar naderde op den tast «en latpp en haaide daaruit een geladen revolver, die bij zich stak. Toen ging hij uiterst behoedzaam! zoo, dat niemand het had kunnen hcnaren, 'laatste trap af en beglaf zich naar de binrf?1" plaats, waar in een niet afgeslote» "schuur rijwiel stond. Het ding met beide handen, dra gende, liep hij daarmede langs de gang, die de Seine-kade uitkwam. 1 j i Goed en wel buiten zijnde, ging hij op z'Ü11 rijwiel zitten en reed vlug naar het jaagpad lang5 de muren van het park Saint-lOuen en volg# den weg, tot deze zich kruiste met' het bovenga noemde jaagpad. Dat laatste pad volgend, kwam hij ook »P rue Hardouin uit, doch niet daar, waar de pW* was van Vernière's fabriek, maar veel vierder op, waar zich tusschen de hooge palissades 'n karree poort bevond voor de pakwagens, die hun ladiö; gen haalden of afgaven op de bassinkajlo, 'c ,zl' voor de dokken, 't zij vaar de verschillende fabric ken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4