R. 1 IN, D,»d.g D„0d.,d.gOTZ.,«P«.s iNieuwsblad v. Holl. JN oorderkwartier MEN Dinsdag 11 Juni 1929, 38e Jaargang i lfll-113 ingmag lar. öilim: Firma I. H. KEIZER. Reiacteuf I. H KEIZER. Bureel Wsclmde. StemmingsbeeldGroentenland 8 olonptiën S3S li EN isit 9BH zeil leeden tien lekens beien Minister Kan en de Karpers NO 68 INTERC. TELEPHOOR 92 e NIEUWE LAMEDIJKER COURANT Brking Deze courant verschijnt "l^T 111 TTTT 11 ~1WT~ 11 i Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van t5 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte <56.68 iA ÏÏ3 ibank \GEH, plein 92 s 7* 3 QUW, =3 In verband met DE gebeurtenis van de afge- [loopen week in Groentenland komen mij de be kende Diuitsche versregels in gedachten: ■«- „Es war so sehön gewesen Es hat nicht sollen sein."1 Het leek inderdaad wunderschön, idyllisch, vre dig. De Schager Courant zong reeds een hymne, het [Weekblaadje, officieel „Ons Weekblad"' van de Langendijker Kruideniers en Neringdoenden ge raakte onder den indruk en drukte het vrede- proza van het Schager blad af. Een vorig jaar waren in de Tuinderij de be kende „Onder Tribuut"-artikelen verschenen, waaraan de Exporteurs aanstoot namen, 't Duur de geruimen tijd, eer de goede verstandhouding tusschen tuinders- en koopluiorganisaties was her steld. Men weet, 'tging over het al dan niet recht matige van de daad der kooplieden, die f20 per waggon reserveerden en in een gemeenschappelij- ken pot stortten, welke pot op 't eind van de campagne naar een tevoren vastgesteld punten- stelsel is verdeeld. Destijds heb ik in deze rubriek mijn meening over 't geval gezegd; de opzet, een reserve te kweeken om daarmee de soms zeer groote verlie zen ten deele te dekken, geleden in den vaak zoo riseanten vroege-aardappelenhandel, is moeilijk te veroordeelen. .Eilke groote onderneming, lees de balansen maar ,past deze voorzichtigheidshalve geboden ró- serveering toe. Ook de Tuinderij-redactie heeft destijds deze opzet niet gelaakt, doch was allerminst over de wijze van uitvocrifig te "spreken. Inderdaad is er m.i. tegen de 't vorig jaar ge volgde methode gegrond bezwaar in te brengen. Om die moeilijkheden te ontgaan, hebben de beide gyoepen, bij de zaak betrokken, dit voorjaar meer malen geconfereerd. Men was bijna met alles gereed, een volledig schema was opgesteld. Het door de koöplui te storten bedrag voor eiken uit te voereu waggon van 10 ton zou f 15 bedragen. Zelfs voor poot- aardappelen zou die som moeten worden betaald, alhoewel voor die aardappelen in geen geval eeni" ge vergoeding zou worden gegeven. Het beheer over de te vormen reserve zou worden gevoerd door een gemengde commissie, bestaande uit zes personen, waarvan drie uit den handel en drie uit den tuinbouw; De zes commissieleden zouden een buiten den handel en tuinbouw staand persoon verkiezen, die als onpartijdig voorzitter zou op treden. De zes commissieleden waren reeds aangewezen. Slechts enkele onderdeelen moesten nog geregeld, alhoewel nog zeer moeilijk werk moest verricht, (met name een regeling te ontwerpen, hoe bij schade door aardappelziekte te handelen) mocht toch worden verwacht, dat de zaak haar beslag zou krijgen. Zoo stonden de zaken. Ik aarzel niet, de getrof fen, of wil men ontworpen regeling, zeer goed, uitnemend te verdedigen en logisch op de bestaan de verhoudingen passend, te noemen. De te vormen kas diende voor reserve tegen catastrophale gebeurtenissen. Waar de. beste krachten uit tuinbouw en handel met het beheer zouden worden belast, leek inderdaad een zeer goede oplossing voor het moeilijke geval ver kregen. Edoch 't heeft niet mogen zijn. De zaak is op 't laatste moment afgesprongen en wel door de vrij" onverwachte tegenstand en besliste afwijzing van twee groote Noord-Hol- landsche tuinbouworganisaties nl. die van Grootebroek-Bovenkarspel en van Medemblik. Waar dergelijke zaken slechts met algemeene medewerking tot stand kunnen komen en de beide genoemde organisaties beslist hebben geweigerd mee te doen, is de aanvankelijk verkregen oplos sing hiermee van de baan. „Es war so schön gewesen Es hat nicht sollen sein." Alvorens iets over de vermoedelijke gevolgen Ivan 't geval te zeggen, wil ik nog uiting geven [aan een vermoeden, nl. dit, dat het m.i. nog zeer Ide vraag zou zijn geweest, of de meerderheid [van de exporteurs een vorming van een reserve zonder meer zou hebben aanvaard. Zie ik de zaak goed (indien ik me vergis, vraag ik beleefd om correctie) dan zijn er meerdere ex porteurs, die twee doeleinden nastreven. In de eerste plaats een beperking van het groote risico, dat de handel in het artikel vroege-aardappelen met zich brengt. Daartegen is moeilijk eenig be zwaar in te brengen. Men kan het optreden der verwoestende ziekte in de aardappelen gedurende het transport vrij wel op één lijn stellen met het zich plotseling} openbaren van een verborgen gebrek. Dat daarvoor gereserveerd wordt, is m.i. vol komen geoorloofd. Doch 't wil mij voorkomen, dat een tweede doe] (dat niet alle exporteuts voorstaan) den toeqs van critiek niet kan doorstaan. Eensdeels de ex porteurs zullen zich niet tevreden verklaren met de vorming van een reservekas zonder meer. Die kas zou, indien iu een. bepaalde campagne, waar in geen ziekte voorkomt, zooals b.v. in '28, geheel onaangeroerd kunnen blijven. Het tweede doel, dat sommigen voorstaan, is een beperking van concurrentie. En de beperking poogt men te verkrijgen, door elk jaar de ge vormde pot naar een tevoren vastgesteld punten- (stelsel te verdeden, waardoor de prikkel om „veel te doen" vervalt. 1 I Immers wie boven zijn puntenstelsel gaat, meer waggons verzendt, weet van te voren, dat) hij voor anderen, concurrenten n.l., moet betalen- Er zijnï nog wel meer mogelijkheden, die echter ieder zelf wel uitdenken kan. Ik voor mij geloof, dat de verdeeling van de kas de grootste moeilijkheid in de practijk zoui hebben opgeleverd. Juist door die twee stremmin gen. Ook al ware de tuinbouw solidair gebleven, dén nog was het m.i. de vraag geweest, óf de zaak haar beslag zou hebben gekregen- Uit het bovenstaande zal het de lezers wel dui delijk zijn geworden, hoe uiterst lastig een derge lijke zaak te regelen is. Men heeft te doen met tuinbouw-organisaties, die zeer solidair lijken, doch als het er op aanj komt, toch o zon bang zijn, dat een zuster organisatie zelfs maar een gefingeerd voordeeltje heeft- Als motief b.v., waarom men om „de Oost" niet meedoet, wordt o.m. ook genoemd, dat n-b. de aardappelen voor het binnenland buiten de regeling zouden vallen. De Langendijk levert veel meer op de binnenlandsche markt, dan „de Oost", van die aardappelen geen premie dus redeneert men om „de Oost" heeft Langendijk een voor deeltje boven de Streek en Medemblik. Weshalve de Streek niet meedoet. Verder heeft men te maken met den Exporteurs- bond, bestaande uit elkaar fel beconcurreerende leden. Kunnen ze elkaar een vliegje afvangen, 'u klant afsnoepen, ze zouden het zich zelf niet vergeven, zoo ze het niet deden. Wie zulke hetoregene bestanddeelen bijeen brngt, *osr één doel weet te begeesteren, is een Bismarck in het quadraad. Welke gevolgen 't geval hebben zal? Vaststaat, dat de georganiseerde tuinbouw in Noord-Holland een mooie gelegenheid tot vrucht bare samenwerking onmogelijk heeft gemaakt. En dat door twee vereenigingen. De kans, om in efzienbaren tijd in deze zaak tot overeenstem ming te komen, is vrijwel verkeken. 'kKan me levendig voorstellen, dat meerdere voorstanders van de ontworpen regeling door de houding van die twee organisaties diep teleur gesteld zün. Begrijpen doe ik de heeren „om de Oost" niet. D« regeling, door den handel in '28 ontworpen cn gevolgd, verfoeiden ze; nu konden ze medb- rrggenschap krijgen, op alles mee toezicht uit oefenen. en ze bedanken er voör. Iets beters, met kans op overeenstemming, voor stellen, kunnen ze niet'. Van het negatieve dat niet en zoo niet is nooit iets tot stand gekomen- Het zal voorzichtigheid en tact vorderen, wij het niet tot een onnoodige en ongewenschte ver wijdering leiden. Die luxe kan de tuinbouw zich in dezen tijd van felle concurrentie niet veroor- loven. De handel kan nu zeggen.: 'k Heb alles 'met de ttuinbouwers geprobeerd. Niemand kan ons een halstam'ge .afwijzende houding verwijten- 'Toen de tuinders f 20 te veel per waggon 'achtten, stemden i we bereidwillig toe, er f 15 van te maken. Met jullie is niet op de schieten en nu moeten we onze eigen boontjes wel doppen. Dat) is het gevolg van de houding van de organisaties „om de Oost" I smaakt als room Toch meen ik, neme men 't geval niet al1 te triest. We hebben sinds '18 tallooze conferenties gehad, te Spa, Genève, Brussel, Locamo, Parijs, Het Kellog-pact niet te vergeten. En nu de jong ste, pas geslaagde conferentie Owen Yong; trou wens slagen alle conferenties, nietwaar? Als voor bereiding voor 'n nieuwe. De geduldige Groentenlanders doen goed evenals de niet minder geduld tóe te wenschieti Europeanen al te saam zich te herinneren zeke ren zeer bekenden. Engelschen versregel- O, die is vol diepen zin, al zongen we dien vaa(k in' rta-, volging van de Engelsche soldaten zeer gedach te loos. Want: It is a long way the Thipperary. Broek op Langendijk heeft al heel weinig at- tractie's. 't Komt bij niemand op, hier een huis in te gaan richten voor pension: onze plaats mist bijna alle natuurschoon. Een bordje: „gelegenheid voor pension" zoekt ge hier tevergeefsch. 't Eenige wat ons aan „vreemdelingenverkeer" herinnert is een café met de aanduiding: Heeren visschers ,hier zijn bootjes te huur." Alles wordt hier opgeofferd aan den handel; een der enkele plekjes dat nog mooi begroeid was, wordt aan Mercuxius gewijd; daar toont aanstonds de ner- vus rerum, de ziel van alle zaken, het geld,, haar macht. In plaats van 't geruisch der popu lieren, hoor je daar ook al weer het geklank van 't goud. Alle idyllische bekoring gaat heen, door het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, genomen 23 [Mei j.L, dat het in Noord-Holland, ten Noor den van IJmuidenAmsterdam, in verband met bijzondere omstandigheden, in het belang van den karperstand in die wateren verboden is van 1 Juni tot en met 31 Augustus 1929 te visschen op karper. Heeft iemand, bij ongeluk, een karper gevangen, dan moet hij het dier dadelijk in het zelfde water, waaruit hij hem ophaalde, vrij laten. Hier is geen woord Latijn bijalle beroeps- en amateurvisschers kunnen het, niettegenstaande den gedrongen zinsbouw, verstaan. De eersten gnuiven; de karpers plonsen uit louter dankbaarheid lustig in 't water. De Visscherijvereeniging toch had om dit ver bod verzocht. En Minister Kan willigde haar verzoek in. Nu is 't bekend, dat onze huidige Minister van B. Zi. en L. alle sport een goed hart toedraagt. Zijne Excellentie begeeft zich zelf nog al eens te water, en dan vergeet hij ook de staatsbelangen i.e. de belangen der visschen niet. Is 't onmoge lijk ,dat hij daar de klachten der visschen heeft verstaan, die telkens te Broek op Langendijk in levensgevaar verkeeren? Want er werden daar wat karpers gevangen! E» er werd ook wel eens een verspeeld! Die, door ervaring geleerd, zich voor herhaling der pijnlijke operatie wel wachtte Als hij zijn wedervaren mededeelde aan zijn soort - genooten, voegde hij er steeds achter: „Zegt het voort, zegt het voort!"' Zóó kan 't verzoek der Visscherijvereeniging wel door de karpers en andere visschen, uit zoo iets als gemeenschapszin, zijn gesteund. En leen de Minister Kan* de klachten uit het water ver- nemende, daaraan 't oor. Je moet maar een mede- j lijdend hart hebben. I Maar ik vrees, dat 't voor de karpers alleen uitstel van executie is! Neen, van de amateurhen gelaar hebben ze dit jaar geen last. Zij mogen vóór 1 September a.s. geen karpers vangen. Dan worden de dagen kort; 'twordt vroeg donker, en de luidruchtige karpers kunnen hunnenthalve springen en dartelen, dat het een aard heeft, -want ze zijn er plenty! Maar de professional visschers! Laten ze die in de gaten houdenMet hun netten scheppen ze de bondgenooten bij hoopen op! En daar hoor je niets van; want visschen kunnen niet schreeu wen! Toen ik de afkondiging van het Ministerieel besluit las, dacht ik aan de geschiedenis van Ben en Sam. Een stond met een augurkenstalletje voor het gebouw der Neder landsche Bank. Daar kwam Sam. Het is me onmogelijk het bargoensch uit te beelden ,dat de twee joodjes spraken. D;enk het er maar bij. „Ben, hoe gaat het met de negotie? Bien je 1 nog al massel?"' „:k Heb niks te klagen Sam; 't gaat ge- smeerd."' I „Nou, dan leen je me wel een riksie?'" „Kan 'k niet doen, Sam; ik gun ieder het zijne; 'k heb Mr. Vissering beloofd, dat ik me niet met het credietwezen zo ulnlaten, dan moest hij zich niet met de gurkjes bemoeien; en daar houden i we ons aan!" j Krekt Ben, zoo denk ik er nou ook over: ik! gu nalle visschers, 't doet me er niet toe of zo amateur- of beroepsvisschers zijn, een mensch- waardig bestaan. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK De uitslag van de gehouden aanbesteding voor de L.G.C. op 10 Juni is als volgt: Moeijes en Harskamp, Oterleek f 36300.— Kloosterboer c.s., Broek op Langendijk 34756. K. '.Vester, St.''Pancras 34443 A. Schram, St. Pancras 31000. P. v. Ekster, Zuidscharwoude 30950. Jb. Vroegop, Broek op L„ 30900.— J. M. de Jong, Broek op Langendijk 30785.— Geb. v. d. Plas, Br. op Langendijk 30570.. J.b. de Vries, Zuidscharwoude, 30400. A. Kalf, Heerhugowaard 30350. J. Butsen, Zuidscharwoude 29999. Q. de Geus, Broek op Langendijk 29790. lW. Giltjes, Broek op Langendijk 29730. D;e begrooting was f 30.000. OUDiKAESPEL. Voetbal. Hedenavond, Dinsdag, zal op het D'.T.S.-ter- rein een voetbalwedstrijd plaats hebben van het 2e elftal van D.T.S. tegen de Kaaskoppen uit Alkmaar, een tourclub. Dit kan een zeer mooien wedstrijd worden, daar de kaaskoppen een sterk elftal in het veld zullen brengen, waaraan D|. T.S. de handen meer dan vol zal hebben. Donderdagavond zal de wegens den regen ge- staakten wedstrijd D.T.S. 1Alcm.-Combinatie overgespeeld worden. De Alcmaria-menschen wil len Di.Tl.S. 1 nog eens gaarne ontmoeten. Als nu de spelers van het le maar een beetje goed opko men, waaraan trouwens niet getwijfeld wordt, beloofd ook dit een zeer geanimeerden wedstrijd te worden. Beide wedstrijden beginnen 8 uur n.t. Uit den Omtrek - WARMENHUIZEN. Aan de veiling) werd iu de maamid April 1929 verhandeld: Roode kool 1.542.475 Kg- (145.550 Kg./). Gele kool 258.800 Kg. (41925 Kg.). Deensche witte kool 732.425 Kg. (638.050 Kg.). Gin 35.700 Kg. (775 Kg,). Peen 39-175 Kg. (12.025 Kg.). Bieten 6300 Kg. Blauwe aardappelen 1166 Kg- j). Rabarber(520a Kg.). De tusschen geplaatste cijfers zijn die over de maand April 1928. De omzet bedroeg in April 1929 f 258.089.04 tegen f82.698.90 in April 1928. Aan de veiling werd in de maand Mei 1928 verhandeld: Roode kool 56.500 Kg. (900 Kg.). Gele kool 7750 Kg. (2600 Kg<). Deensche witte kool 37.750 Kg. (40.300 Kg.jj. Uien 13.675 Kg. Peen 13.525 Kg. Blauwe aardappelen 1650 Kg. Bieten 2200 Kg. Rabarber 20.000 Kg. (118-450 Kg.):. De tusschen geplaatste cijfers zijn die over de maand Mei 1928. De omzet bedroeg in Mei 1929 f 18.226.47 tegen 11.946.35 in Mei 1928- j

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1