en het Hinftlii ONZE BROEHTEVEIINGEH inn iif lie 111! Bij Examens en Openbaar Opireden PUROL er op! OVERZICHTEN JN PRUSHOTEEfllNGEH (Overgenomen uit het „Handelsblad"). Onder blauwe zerken rusten hier Hoofd en Vondel, Van Baerle en Da Costa; D.e Buy ter sluimert hier den eeuwigen slaap en niet ver van hem heeft de fiere Jan van Galen de einde- looze rust gevonden. En met hen tal van groote Nederlanders als burgemeesteren, kunstenaars en groote kooplieden van Amsterdam, wier naam eenmaal in Europa zwaar heeft gewogen. Boven die graven, diep bewust van het tijde lijke, verzamelt zich hedenochtend de kern van Vaderland en Hoofdstad. Oordeelkundig is de kerk spaarzaam versierd; bloemen in teere kleuren omringen alleen de pij lers en verbergen den voet van het orkest. Ook de kleedij der genoodigden is in stemming. Zelfs de gouden uniformen achter het vorstenhuis ver vagen tegen het koper van het koorhek. Het is de stonde der dankbaarheid. Zacht valt het gekleurde zomerlicht door de hooge vensters in de pijlersbasiliek, die zooveel herinneringen bergt. In ons midden toeft koningin Emma, aan wie omgeven door de kern van die dagen, op deze plaats vijftig jaar geleden werd toegezongen Aller oogen op U geslagen groet het Volk met hart en mond U, als 't heilvoorspellend dagen van een schoonen morgenstond. Heel weinigen zijn over van hen, die in die dagen in de volle kracht van het leven de kerk vulden ,maar de morgenstond is schoon gewor den schooner nog "de middag en wellicht het schoonst de avond, die wij heden dankbaar geden ken. Dankbaar, met de woorden van het .Wilhel mus, der vaadren steun, dat een halve eeuw ge leden ook door dezelfde bogen klonk: „Mijn schilt ende betrouwen 3yt ghy, o God mijn Heer Op u so wil ick bouwen Verlaet mij nimmer meer." Maar dit uur is niet als dat van 1879 -en zooals bijna alle plechtigheden in den ouden tem pel niet een van de toekomst, vol beloften en onzekerheden, waar jonge hoop en wijze zorg zich mengen. Het is de stonde van heden en verle den, van het wel volbrachte werk, van de gewon nen en behouden liefde: Mgt de hooge Jubilaresse gaan onze gedachten terug naar de tijden, door onzeïf burgemeester herdacht, dat de zwaarste taak in de nlande op haar jeugdige schouders werd gelegd. Die taak is aan Gods hand vol* bracht. En daarnaast nog de plicht haar kind op te voeden tot diezelfde zware taak. Ook dat is volbracht. Maar in dezen tempel is ieder, ook Zij, in de eerste plaats als mensch en duidelijk ziet ons geestesoog de gouden lijn van eenvoud, trouw en sympathie, die door die vijftig jaren haar leven tusschen ons volk kenmerkt. Ons volk, dat zich zoo moeilijk geeft, dat zo ozelden juicht of zingt maar dat deze Vrouw en Moeder heeft begrepen en haar meer vereert en dankt dan juichtonen kunnen uiten. Het gebed van den prediker stijgt in helderen klank omhoog van den prachtigen kansel en geeft weder wat heel Nederland thans vervult: „Voor Uwen tdroon leggen wij onze dankbaar heid neer." Het is ook in die stemming van hartelijken eenvoud dat het hoofd der gemeente Amsterdam, van het kleine gestoelte, de jubilaresse toespreekt. De mooie sopraan van mevr. Van IJzerVincent en het orkest geleid door den meester der tonen Mengelberg, drukken in klanken uit, wat woorden niet zeggen kunnen. De stemmen van het koor ruischen door de welvingen. Soms machtig aanzwellend in Han dels Hallelujah, als de glorie van die luister- dagen ,die ook dit koningschap heeft gekend, dan weer zacht en rustig voorttrillend als de zorgen ,die in dit leven nimmer ontbroken heb ben. Maar als dat leven zelve zijn stemmen en muziek zonder één wanklank. En voor het koor" hek op het koninklijk podium vindt de harmonie haa rweerklank in de blijde uitdrukking op het gelaat van koningin Wilhelmina en prinses Juli ana, dochte ren kleindochter, wier geluk op dezen dag het geluk van koninging Emma is. En als straks het eindgebed uitgesproken wordt over de roerloos gebogen staande menigte dan blijft één zin in ons oor naklinken. „Zegen haar met de keur Uwer zegeningen." Te voet naar de kerk. 'tls elf uur in den ochtend. De politie heeft een breed stuk van den Dam afgezet; lijn 14 rijdt niet meer door de Mozes Aaronstraat, is omge leid over Martelaarsgracht en Damrak. De Dam, badend nu in zonlicht, loopt voller en voller; meters dik is de haag van menschen, die wachten op het oogenblik, dat de koninginnen naar de Nieuwe Kérk zullen wandelen. De wacht van het achttiende regiment infan terie, met de stafmuziek van het vijfde regiment is in het geweer gekomen. Uit de luidsprekers klinkt de aankondiging, dat de plechtigheid weldra zal beginnen. Be paleisdeuren onder het baldakijn gaan open; roffels klinken L Koningin Emma en koningin .Wilhelmina loo- pen, voorafgegaan door de kamerheeren Böell en Six naar de kerk. Uit de menigte barst de jubel los. De koningin nen, glimlachend, groeten Sn de prinses, die naast haar vader .achter haar moeder loopt, wuift. blijft en kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt'a ZenuwInbleGcn. Glazen buisje 75 ct. I de weersgesteldheid zal veroorzaken: zal moeten j worden afgewacht- Dat eenig verband zou kunnen De statige Nieuwe Kerk is voor deze plech tigheid onder leiding van den architect der Ned. Hervormde Gemeente, den heer A. Bedert, wat het interieur betreft, veranderd, en op gepaste wijze versierd. De zetels de rkoninklijke familie zijn geplaatst op het daarvoor ingerichte gedeelte vóór het prachtige koperen koorhek, aan welks achter zijde, naar den kant van het koor, draperieën van donkerblauw fluweel zijn aangebracht, dat de koperen koorafsluiting op haar voordeeligst doet uitkomen. Van het vak vóór het koorhek, het eerepodium, waarin op de eerste rij de vier fauteuils staan voor de koninklijke gasten, achter hen die voor het gevolg, is de voorzijde met rose hortensia's versierd, de hoeken zijn afgedekt door groene groene sierplanten. Maar rose vormt de hoofd kleur der bloemenversiering, die het uitstekend doet tegen den blauwfluweelen achtergrond. Op het eere-podium en er vóór, werden Perzi sche tapijten gelegd, en van dit vak lange loo- pers, één naar den ingang in de Mozes- en Aarons- straat, een andere in het schip der kerk naar de estrade, aan het andere einde van het bedehuis recht tegenover de leden van het Koninklijke Huis. Daar zetelen dr. Willem Mengelberg en het Concertgebouw-orkest in een smaakvolle bloemen versiering. Achte rhet orkest-podium werd op een extra- verhooging, een orgel opgesteld, uit Amersfoort naar hier gebracht het Nieuwe-Kerk-orgel bleek te hoog van toon voor deze plechtigheid. Uit het groote kerkgebouw waren alle banken verwijderd, de grond va nde vele vakken is met geverfde houten vloeren bedekt, waarop stoelen zijn geplaatst voor de bijna tweeduizend genoodig den, die de plechtigheid bijwoonden. Bijna tweeduizend, want het Amsterdamsche Huldigingscomité heeft er prijs op gesteld aan deze gedachtenisviering een karakter te geven, de rijkshoofdstad waardig. Daartoe waren genoodigd alle leden van het Kabinet, de ministers van Staat, alsook ex-minis ter H. Co lijn, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, diens waarnemend ambtgenoot in Noord-Holland, de heer J. N. Hendrix, en de overige leden van het college van Gedeputeerde Staten in deze provincie; de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Botterdam en Haarlem; de leden van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende te Amsterdam; de raadsleden van Amsterdam; een aantal leden van het korps consulaire: de leden van den Alge- meenen Kerkeraad en van de bijzondere commis- siën. De fraai gebeeldhouwde kansel, waar tijdens de plechtigheid ds. Van Hoogenhuijze voorging' in het gebed, en de catheder van den voorlezer, waar burgemeester De Vlugt zijn gedachtenisrede uitsprak,, kregen een flinke schoonmaakbeurt en kwamen daardoor in haa rrijke soberheid prachtig uit in het veranderde interieur, waarin de talrijk opgekomenen wachtten op de komst der konink lijke bezoekers. Be versierde kerkl. bestaan tusschen de eruptie van den Vesuvius, het tegenwoordige ongunstige weer en een kosmischen invloed op beiden, 'kan niet worden uitgemaakt en is niet eens waarschijnlijk. Nieuwstijdingen HET WEER EN DE UITBARSTING VAN DEN VESUVIUS. Een weerkundige medewerke rvan het „Hbld." schrijftI Het is wel zeer waarschijnlijk, dat de groote uitbarsting van den Vesuvius aanleiding zal geven tot de vraag, of er verband is tusscheni deze en. het ongunstige weer in ons werelddeel. Er is één ding, dat wel positief vast staafj en dat is n.l-, dat de groote uitbarstingen (rKakatau, Mont-Pelée, Katurai) ongehoorde hoeveelheden oulkaanasch in den dampkring slingerden, waarvan de fijste doeltjes maandenlang zwevende blijven en zich over de aarde kunnen verspreiden- De rol, die deze fijneaschdeeltjes in den dampkring spe len, is dan een tweeledtge. Zij kunnen n.l. de z.g. condensatiekernen vormen, waaraan de meteoro logen nog alttijd een groote beteekenis cij de wol ken- eh regenvorming toeschrijven. Bekend is, dat op de groote Krakatau-uitbarsting van 1883 een tijd van overvloedigen regenval in Neder land volgde, dien men, misschien terecht, aan den invloed van de nog in dco dampkring zwevende vulkaanasch van deze eruptie toeschreef. Hoe dit zij, een plotselinge en aanzielijke vermeerdering van de atmosferische stof, door eruptiejs veroor zaakt, kan wel een rol spelen, die tot invloed op de weerverschijnselen leidt- In de tweede plaats heeft de in den damp kring zwevende vulkaanasch een grooter invloed op de transparentie van den dampkring. Dit Ls. overttuigend gebleken door de inzinkingen van de stralings-observatoris gemeten intensiteit van de zonnestraling en daar tegenwoordig op tal van zplaatsen over de geheele aarde vrij regelmatig stralingsmetingen worden gedaan, zullen de in de naaste toekomst voorkomende storingen in de straling tengevolge van erupties stellig op vol doende wijze geregistreerd worden en rechtstreeks in verband met die erupties kunnen worden ge bracht. Wat nu de tegenwoordige uitbarsting van den Vesuvius betreft, zal' men moeten afwachten waar en wanneer invloeden op het weer zich zul len openbaren- Tot nog toe zijn de luchtstrooimca in den dampkring zoo gericht, dat de vulkaanasch niet naar West-Europa wordt gedreven. Dat zij later langs omwegen ten deele hier zal komen, kan pas na langeren tijd blijken. Of deze eruptie later merkbare stoornissen in UIT WANHOOP UIT HET RAAM GESPRONGEN, Zaterdagmiddag heeft zich te Kerkrade een dra ma afgespeeld. J. A- W. leefde met zijn 31-jarige stiefdoch ter te zamen. De verstandhouding tusschen beide .was zeer slecht. Verschillende keeren was er hevige ruzie, vooral wanneer W. dranken thuis kwam- Zaterdagmiddag kwam de man weer in beschon- kent oestand thuis. Er ontstond ecu hevige twist len de stiefdochter vluchtte op het plaatsje ach-; ter het huis. Zij» werd vfendaar door 'dfcn. gewelf denaar naar boven teruggedreven. Daar duurde de^ twist V|Oort de buren hebben het meisje herhaaldelijk hooren gillen tot het meisjè uit het 8 'meter hoogie raam naar beneden sttorttö. iZij viel met haar hoofd op de ponjten van. een hek en was op slag djood. Het lijk werd in beslag gieinomen, terwijl J. A- W. werd gearresteerd- Naar de oorzaak van den val uit heft raam!fwordt nog een onderzoek ingestteld. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn' er in Londen 114 menschen minder door verkeersonge vallen gedood dan in' het laatste kwartaal 'van 1928; het totaal was n.l- 251 of nog geen'drie per dag, tegen 365 een record-cijfer 0# vier per dag. Het totaal ongelukken was 28-416 of 7038 minder, het aantal gewonde personen 9215 of 3917 minder. VROUW, VERBRAND. De .Wed. van Drumen te Bussum, kwam in aan raking met een. brandend petroleumstel. Haar kleeren vatten vlam, waarop de vrouw in vlam men gehuld naar buiten snelde. Buren doofden het vuur, maar het was reeds te laat. Per polite- brancard vervoerd naar de Majellastichting, is de vrouw kort na aankomst overleden. Zij laat zes kinderen na waarvan de oudste achttien jaar is. RUSTHUIS AFGEBRAND'. Een felle brand ontstond in het rusthuis van den heer Bleekerode op de Huizenhoog te Blari- cum. In een uur tijds was de kapitale villa totaal uitgebrand. De oorzaak is onbekend. D'e schade, welke pl.m. f40.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. KINDERDOODSLAG. De politie te Delft heeft een vervolging inge steld tegen een 23-jarige vrouw wegens kinder-f- doodslag. Zij had in Februari van dit jaar haar pasgeboren kind in-een teil met water verdron ken direct na de bevalling. Tevens wordt haar verloofde vervolgd, die het lijkje wegmaakte. if! DE 75.000ste INWONER, VAN TILBURG. Te Tilburg werd de 75000ste inwoner geboren en bij het bevolkingsregister aangegeven. Onder leiding van de „Nieuwe Tilburgsche Courant"1 was een actie op touw gezet, tengevolge waarvan de jongste inwoner van Tilburg een groote hoe veelheid geschenken zal ontvangen. De baby is een jongen, Pranciscus Antonius Bionysius Wil" borts genaamd, en is een zoon van een voerman. JEUGDIGE INBREKERS. De Haarlemsche politie heeft een vijftal jon gens aangehouden van 1*2 tot 15 jaar, die bekend hebben de laatste maanden een serie inbraken te hebben gepleegd in Haarlem en omstreken. ONWEER, Tijdens ee nkort onweder, vergezeld van zwaren regenval, sloeg Zaterdagavond de bliksem in de woning van den heer H'. Haerbers aan de 'Ji. J. ter Horst J. H.zn.straat te Rijssen. Er werd eenige materieele schade veroorzaakt. Een begin van brand kon bijtijds gebluscht worden. ONDER EEN AUTOMOBIEL. Toen dr. Van der Sande met zijn auto op den grindweg te Wolvega een stilstaande groentekar moest passeeren, kwam van achte rdeze kar plot seling het 4-jarig zoontje van D. Lenstra te voorschijn ,dat pardoes in de richting van de aan- VERGETEN STUKKEN. OF IDE FOUT VAN EEN AMBTENAAR. In de vergadering van den Raad van Schagen van 12 April. j.]. werd o.m. besloten om aan den gasdirecteur de gelden terug ,te "bejtalen in zakiei corruptie-aangelegenheden, nu de strafrechter den directeur van rechtsvervolging heeft ontslagen. Dit besluit werd door den burgemeester 13 ApriJ é.a.v. bij Ged. Staten gebracht ter vernietiging door de Kroon, wegend strijd met het ^Igemeen belang. Een juiste uitvoering van ^jfeze zaak overeenkomstig de wettelijke bepalingen is evenwel niet mogelijk geworden, aangezien de s/tukken op de Prov. griffie te lang zijn blijven liggen (waar schijnlijk vergeten). D,e voorzitter is nu volgens art. 70 der Gemeentewet verplicht het besluit van den Raad uit te voeren, doch B1. en W. verklaren uitdrukkelijk daarvoor niet met een suppletoire Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei huidverw on dingen HET VERZACHT EN GENEEST begrooting bij den Raad te komen- Door een fout van een ambtenaar ia' beroep niet meer mogelij]; en alle rechten worden daardoor op losse schroe ven gezet- komende auto liep. Een botsing was onvermijde lijk en had tot gevolg, dat de kleine levenloos werd opgenomen. TWIST TUSSCHEN VADER, EN ZOG NS. Zondag had zekere Rombout te Tilburg, zijn zoon Adriaan in een café tijdens een twist een niet ernstigen steek in de borst toegebracht. Ia den namiddag begaf de vader zich, nadat hij eenige café's had bezocht, naa rde woning van zijn beide zoons Jan en Adriaan, waar hij de deur intrapte. De zoons kwamen naar buiten en mis handelden hun vader op vreeselijke wijze door den man op het hoofd te trappen en te slaan. De vader werd naar het politiebureau gebracht om verbonden te worden, doch hij moest in den avond naar het gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. ffi I 1 ^EN MISHANDELENDE STIEPVAEIR. Te Kerkrade heeft zich een droevig drama afgespeeld. Een stiefvader, die zijn 31-jarige stiefdochter nog al eens mishandelt als hij dron ken is, heeft zich Zaterdagavond weer óp derge lijke wijze misdragen. Het meisje liep het huis uit, doch de man dwong haar weer terug te kee* ren. Boven zette hij zijn bruut optreden voort en plotseling kwam toen het meisje uit een raam, op 8 meter hoogte, vallen, waarbij het op een scherpe 8punt van hek terecht kwam. De jonge vrouw was bijna onmiddellijk dood. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen, of men hier met een ongeluk of een moord te doen heeft, doch dei stiefvader wordt ernstig er van verdacht, in deze zaak zware schuld te hebben. Hij is gear resteerd. GROOTE STRIOiOBRAND. De Veendamsche correspondent van het „Hbl." meldt het volgende: Op 23 'Mei berichtten wij, dat bij' (de stro3- cantonabfriek De Vrijheid te Veendam de blik sem was geslagen in een groote sitrooschelf, waar door bUna v ter millioen kg. stroo verloren was gegaan. Met zes groote motorspuiten slaagde men ei' toen in twee groote schelven te behouden. Gistermiddag halfvier sloeg wederom tijdens een kort onweer de bliksem in een dezer schelven Jdie vlak naast elkaar staan. In een oogenblik was het weer een groote vuurzee, waarbij aan blusschen niet viel te denken. Ongeveer twee millioen' kg. stooo, waarde pl.m. f60.000, ging verloren; en daarmed is de voorraad van de fabriek zongoed/als geheel uitgeput. Alleen bij de aandeelhouders ls nog voorraad, echter waarschijnlijk' niet' voldoen de om tot den volgenden oogst te kunnen door werken. Er is weinig wind en op* het oogenblik loopt de fabriek dam ook geen gevaar. Per Telefoon. DEN HAAG (V.Dlj 10 Juni '29. Die Hooge Raad beval schorsing van de uit voering van het vonnis, aan Theunisscn en Kiira-. der, in de moordzaak te Giessen-Nieuwkerk op gelegd, en verwees de zaak naar het Gereehtshof te Amsterdam, met bevel tot gevangenhouding der veroordeelden. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 10 Juni. f 'J 140 stuks bloemkool f37.30, 2e soort f i8-3o. 11 Juni. - 8500 Kg. tomaten A f72 20, B: f65.10, C f69.40, OC f,38.40; 125 stuks aardbeien f2.—. ALKMAAR, 8 Juni. N.. V. Eierveiling voor Holl- Noorderkwartier. Aanvoer 210.000 kipeieren, prijzen: 5658 Kg- f 5-50—5.80, 5860 Kg. f 5.70—6.10, 6062 Kg- f 5.80—6.20, 6264 Kg- f6.106.30, Bruine 60 —64 Kg. f6.107-00; 50000 eendeieren f 4-9° f 5.10, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 8 Juni. Veemarkt- 27 paarden f 150—350, 21 melk koeien f 180365, 71 nuchtere kalveren, slacht f H f14, fok- f2028, 62 vette schapeen kaal fj3 —37, overhouders f3454, 135 lammeren f 1622, slacht- f2227, 5 schrammen f40, 121 biggen 1 ow. f2633, 6 bokken en .geiten f720, kleine ■bokjes f 2.50. Boter- en Eiermarkt. Fabrieksboter f) 00 1.10, 2e soort f0.90—1.00; boerenboter (eigen noteering) f 1.07120; kipeieren groothandel f 6.00, eendeieren f 4.85. ALKMAAR, 10 Juni. 50 vette koeien f230500, 7 vette kalveren fs° —f130, per N:ed. pd- f 1.201.40, 50 nuchter kalveren f 12—26, 446 varkens, vette f8288. zouters f 8085. Handel goed- VEILINGSOVERZICHT LANGENDIJK- Het meest belangrijke van den afgeloopen weak is ongetwijfeld de veiling van TOMATEN- Lang" zamerhand beginnen de tot 'heden kleine hoeveel" heden in omvang toe te nemen en was er deal week reeds een vrij belangrijk aanbod. Evenals j vorig jaar maakt dit product uit onze stopkkas- j sen hooge prijzen- Werd niet als vorige week I -80 cent per Kg. behaald, ver bleef het daarvan

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2