ttSÉSc De Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Gelderland heeft op de „Wagenimgsche Berg- te Wageningen haar 3lste Concours IHippique gehouden. Concours/ „Schoonste Rijpaard". Eerste prijs A. Klebe inet „Germanicus", tweede prijs J. H. Plasman, Scheveningen, met Brikoud". Kapelaan H. A. A. Rouw, voorzitter Uitvoe rend Comité: „Ja, ik wil zoo kort mogelijk zijn en wensen dit uit te drukken door de volgende vier woorden: „Ondanks tegenspoed toch geslaagd" N.een, zet u het nog konter in de krant: „Tegenspoed toch geslaagd." Ik zou zeggen, korter kan het niet dan. in deze. veelbeteekenende woorden- Ziet1 u er kans toe hé'fi nog beknopter te zetten, ik meen van niet, het is niet mogelijk." (Het antwoord van den verslaggever:) „Jawel, Kapelaan, het kan in twee woorden: „Geslaagde tegenspoed." Dc heer Th. I.ansdaal, voorz. van den Bond: „De organisatie was schitterend en het geheel is zeer ordelijk verloopen. Er is door de korpsen hard gestudeerd en veel moois ten gehoore ge bracht- De Jury heeft zich op «ene voortreffelijke wijze van haar taak gekweten, alhoewel zij voor n) voor de lagere afdeelingen zeer streng was. De heer N. Andriesma, Hoofdcommissaris van o-de, voorzitter Pers- en Prpaganda-commissie: „Over muzikaal Langendijk zou ik willen zeggen, dat ondanks het buitengewoon slechte weer de animo zoo groot was als men in ^weinig plaatsen vtn ons land zal ontmoeten. Als leider der Orde commissie verklaar ik. ckxt geen enkele wanklank is vernomen, dank zij de volledige en groote medewerking van het Gemeentebestuur, de hulp van Gemeentepolitie en gestationneerde Rijksveld- wacht Als leider der Perscommissie verklaar ik, dat onze propaganda ten zeerste is vergemakkelijkt door de groote medewerking der plaatselijke pers, in casu de „Nieuws Langedijker Courant", die zelfs doo>- de verschillende opwekkende artikeltjes den moed bij het bestuur er lp heeft gehouden." Gaarne hadden wij van den penningmeester, den lieer Jb. Groen Az., ook nog iets willen vernemen, echter bleek hij onvindbaar, watt ons deed; ver moeden, dat hij' alreeds aan het becijferen was. Stond zijn gezicht' de geheele week nu niet dire,dt hl een vriendelijke plooi, de laatste dag had ook hierin eene gunstige verandering gebracht. Kou dit ook anders? De ontvangsten van de afgeloopen week wezen een fiasco aan en wij weten, dat het voor een penningmeester nimmer aangenaam is een ongunstig finantieel verslag te moeten uit brengen. Doch da Zondag deed de fondsen sterk rijzen en hoe later het werd, des te bresder werd de plooi om zijn mond. De einduitslag, we mogen het wel verklappen, vermeldt gunstige cijfers. En hiermede eindigen wij ons verslag met den vvensch, dat „Genot door Kunst" op den ingeslagen weg moge voortgaan eii Steeds bezield biijve mJr den ijver en ernst, waardoor zij thans zoo eerv,oJ uit den strijd is gekomen. Wij zijn echter overtuigd, dat de naam A. Hl Maas hiervoor vqldoendel waarborg stelt. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. MEETING S D A P. Zondagmiddag werd vanwege de Langedijker af deelingen der S.D-A.P.; een openluchtmeeting ge organiseerd op het terrein achter de O. L- school alhier. Het weer werkte uitstekend mede, zoodati de belangstelling grooti was. Op het terrein wa ren naar schatting een 400-tal personen aanwezig. Vooraf werd omt half drie bij de Krommebrug1 te Zuidscharwoude een optocht gehouden naar hier, waaraan door vele bezoekers werd deelge nomen- Door het Arb- Muziekkorps „Excelsior" van Alkmaar, alsmede van cfe zangvereeniging „De Stem des Volks" en de Jeugdorganisatie, 'werd deelgenomen aan dezen optocht, welke vele kijkers lokte. r -f Om drie uur arriveerden allen op het meèting- torrein, waar bovengenoemde Alkmaarsche vereeni- gingen hun gewaardeerde medewerking verleenden. Als sprekers traden op Mevr. MiedemaZonder van van Amsterdam' en het Tweede Kamerlid Ir. Cramer, de Indische vertegenwoordiger van dc S.D-A.P, Eerstgenoemde spr. richtte in de eer ste plaats een woord tot de vrouwen, die zijl óp- wektte de mannen in den verkiezingsstrijd te steu nen. Spr. vestigde de aandacht op de eischen der Sociaal-Democraten als het! Staatscensioen, moe- derschapszorg en tuberculose-bestrijding, goed on derwijs, en in het bijzonder de ontwapening! ter voorkoming van een nieuwe wereldoorlog. Verder noemde spr. het optreden van de nieuwe Deen- «che regeering onder S.D- leiding, die weldra het voorstel tot ontwapening zal doen, alsmede op de pas gevormde Arbeidersregeering MacdonaM in Engeland, waarvan zij stappen in deze richting verwachtte. De tweede spr. wees op de belangrijkheid van deze verkiezing, welke ons een demlcratische re geering kan brengen, indien de uitslag der verkie zingen gunstig zal wezen. Zoo dit niet liet geval is, wacht ons wederom een regeering-Coliin of een Exttra-parlementair kabinet. In het belang van et"* arbeidersklasse is geen van beide laatst genoemden ivenschelijk. Ook in Indië zijn nog misstanden al-s poenale sanctie (lijfstraffen) enz., welke op de Inlandsche arbeiders worden! toegepast, om maar niet te spreken van de lage arbeidsloonen. Spr- wekte daarom allen op om te stemmen op de Kandidaten der S.D-A.P.opdat deze partij, in dien zij deel zou uitmaken van een nieuwe regee ring in deze; goed werk zou kunnen verrichten. Hierna werd de meeting gesloten, terwijl nog maals een optocht! werd gevormd, welke aan het einde van Zuidscharwoude werd entbonden. leeuw voorstellend, die tusschen de klauwen een kostbaren steen hield geklemd, waarop twee let ters waren gegraveerd. „Te weerga," dacht Magloire, „dat ding bewijst wel, dat de arme vrouw in aanraking is geweest met den booswicht, den moordenaar r.n den brandstichter. Het voorwerp is bepaald afkomstig van een horlogeketting en kan de justitie mis schien op het goede spoor van den misdadiger brengen." Nauwelijks had hij naast het kluwen garen het kleine versiersel doen verdwijnen in zijn zak of daar verscheen de dokter, weldra ^ev olgd door den pohtie-commissaris van Saint-Ouen en een paar gemeenteraadsleden. Een agent van politie liep zijn chef tegemoet, ceggende: „Er zijn hier groote dingen gebeurd, «en dubbele moord, diefstal en brandstichtingl" Dokter Bordet kon van Richard Vernière helaas niets anders dan den dood constateeren doch moeder Veronica leefde nog, vopr zoolang 't duren «ou, terwijl het tevens de groote vraag macht heer ten. of zij wel ooit tolt bewustzijn zou terugkeeren. De dokter legde het eerste verband om het hoofd «n gelastte toen, dat' de vrouw naar hetl gasthuis •zou worden gebracht. Hartbrekend werd het gesnik van de kleine Mar- •ha, maar dank zij de hulp van Marief en Ca|t|he-' «ine, de twee meisjes uit het restauarant van ma dame Auhin, werd het kind meer dood dan levend Land- en Tuinbouw VOORKOMEN VAN RUP^EN/SCHADiE. Sedert eenigen tijd ben ik de gelukkige bezit ter van een tuin, waarin nogal wat vruchtboo- men staan die niet regelmatig gespoten zijn en van de fabriek, waarvan nagenoeg niets te redden "iel, naar het hotel-garni overgebracht en daar roet de tOederste zorgen omringd. Magloire voegde zich weder bij den commissaris van politie, aan wien Claude Grivot de meest uit- voerige inlichtingen gaf. Hij voor zijn persoon wilde de komst afwachten van de autoriteiten, door I den commissaris opgeroepen, ten einde alsdan naar j bevind van zaken te handelen. Hij was met zich zelf nog laDg niet eens, of hij kennis moest geven van zijn ontdekking, dan wel zelf den booswicht, die zooveel onheil had gesticht, moest zien pp té sporen. Wat zou in het belang van de kleine Mar- tha het njadzaamst zijn? In elk geval moest( nog I worden afgewacht, of Veronica's levensgeesten, zij 't ook voor enkele minuten ,n,og konden worden i opgewekt- 1 j Dienzelfden avond was er een feest bij den I procureur' der Republiek. De chef der veiligheids- politie, die zich bevend in het gebouw der prefec- tuur, door den politie-agent van Saint-Ouen ge waarschuwd, begaf zich onmiddellijk naar den pro cureur, die slechts een overjas behoefde aan te •doen om aan de hem gedane roepstem gehoon te kunnen geven en men reed gezamenlijk mjaar den boulevard Malesherbes, om van daar Daniël Sa vanne, den rechter van instructie, af te halen die vreeselijk ontstelde, toen hij hooren moest, hoe Richard Vernière, die slechts enkele uren ge- Het proces Liebermann is voar de Amsterdamsche Officier van Justitie vlucht het' gerechtsgebouw I 1 te otnlt Rechtbank behandeld. Mr. Reilingh, subsituut- bi nnenv om zich aan de camera van de fotografen waaraan overigens niet die zorg besteed is ge worden, die aan een goeden boomgaard besteed moet worden. Nu wist ik wel, dat er in Noord-Holland ge sproken werd van een rupsenplaag, maar, dat was toch heusch niet zoo diep tot mij doorge- I drongen; nu echter wel, want, op het oogenblik bestaat mijn tuinarbeid hoofdzakelijk uit het op zoeken en verdelgen van die rupsen. Nu is dat een speciaal soort rupsen, die nogal eenige zeer bijzondere eigenschappen vertoonen. 1 en waarvan de levenswijze en de manier waarop ze zich voorttelen niet zonder interesse is voor den natuurvriend. Niet echter voor den tuinbe- zitter en den fruitteler. Daarvoor is het een ver- 1 schrikking. De rupsen dan ,die op het oogenblik in dikke 1 bossen vereenigd in de verschillende fruitboo- I men en sierboomen door geheel Noord-Holland 1 aantreffen kan (dit is vooral in N.-H. het ge- I val) hoeten in het wetenschappelijke taaltje Mala- cosoma neustria of eigenlijk heet de vlinder zoo, want ,dat is het volwassen insect dat de naam draagt. Wij noemen haar in het dagelijkseh leven 1 de ringelrups, omdat ze de eigenaardigheid heeft om haar eieren in een ring of liever een vier- of vijfvoudige ring om de takken der boomen te leggen; zijn de eieren gelegd, dan worden ze met een kleefstof vastgelegd en die kleefstof zorgt er meteen voor, dat de eieren niet door allerlei andere dieren verorberd kunnen worden en ook vormt het een bescherming tegen de koude. Wie in den winter en in het vroege voorjaar zijn boomen zorgvuldig nakijkt zal wel van die ringen vinden en dan doet hij meteen het beste ze af te snijden en te verbranden. Een andere manier om die harde dingen werkelijk dood te krijgen bestaat er eigenlijk niet. Op het oogenblik is een directe bestrijding het beste wat men nog doen kan en dat doet men dan ook wel, of liever, men tracht het te doen» want, voor velen is liet nog een vraagstuk die rupsen, die in zulke groote hoeveelheden in de hoornen zitten en heel dikwijls op moeilijk te be reiken plaatsen te pakken te krijgen. Heeft men een kleine, koperen handspuit dan is het echter gemakkelijk genoeg ze te krijgen, want, dan spuit men van den grond af, onder den boom staande en dan moet het al een groote boom zijn wil men niet in de bovenste takken kunnen komen. Ik heb het met verschillende dingen ge probeerd en wil men geen Parijsoh groen gebrui ken (als men veel kinderen of kippen enz. heeft),; dan kan ik aanraden een oplossing te maken van de bekende zeepspiritus maar dan een weinig ster ker dan men het voor bladluizen gebruikt. Heeft men geen kinderen in de buurt dan kan men het beste spuiten met Parijsch groen of loodarsenaat (dat ook door C'alifornische pap kan gemengd wor den (het laatste tenminste) dan ziet men de rup sen wat later dood in de boomen zitten. Ook leden ten zijnent had gedineerd, met zijn broeder Gabriël, die nu reeds vertrokken was naar Toulon, óp de fabriek te Saint-Ouen was ver moord geworden. Daniël Savanne's diepe veront waardiging evenaarde zijn schrik en zonder zijn huisgenooten, allerminst Vemière's dochter, lét's gezegd te hebben van het noodlottige nieuws, begaf hij zich met den procureur der Republiek, den chef der veiligheids-poli tie en den politie-agent op den bok, naar Saint-Ouen en naar de plek des onheïls. Toen hij in de portiersloge van Saint-Ouen ge leid was naar het lijk van zijn trouwen vriend, greep Daniël Savanne den reeds koud geworden' hand en prevelde daarbij: „O, mijn arme vriend jij, altijd even edel en goed, jij, die,' slecht1* hebt/ geleefd om te werken en wel te doen,: hoe is hielt.' mogelijk, dat iü zulk een rampzalig uiteinde moest hebben?" j Ondanks al zijn wilskracht vloeiden hem de tra nen langs de wangen. Maar die crisis duurde niet lang. De plicht trad op den voorgrond. Daniël Savanne werd weer rechter, die de zaak onderzoo- ken moest en den misdadiger had op te sporen. „Waar is het andere slachtoffer?" sprak hij, .waar is Veronica?" f 'tWas dokter Bordet, die 'it antwoord gaf. „De vrouw is nog niet doad," sprak hij, „maar doodelijk gewond." „Heeft men haar ondervraagd?" „Neen, ze is geheel buiten kennis. Ik heb) dep Eaint-Ouen. zijn er wel nicotinepraeparaten die hiervoor goed bruikbaar zijn. Sommige menschen maken een fakkel van een doek, gedrenkt in petroleum en branden ze weg. In ieder geval, zorg, dat ze weg komen, want anders wordt de schade ieder jaar grooter en zorg er ook voor, dat de hagen even goed nagezien worden want daarin zitten ze even goed. In sommige dorpen van Noord-PIolland is het zoo slim, dat een gemeenteverordening, die de menschen voorschreef, dat ze hun hagen schoon moesten houden, m.i. nuttig werk zou doen. Zulke gemeenteverordeningen zijn er in ons land reeds op het gebied van tuinbouw en vooral in het bui tenland schijnen ze nuttig werk te doen. Beter ware het, als men vrijwillig voor dergelijke din gen zorgde, maar dat is helaas niet zoo. Van zulk een haag b.v. kan uw buurman volgend jaar veel last ondervinden. Dat ik niet overdrijf, weet ik nu veel te goed en dat zal ook ieder fruitkwee- ker en ieder bezitter van fruitboomen moeten be amen als hij oplet. Afgezien van deze schade is het een onsmake lijk gezicht een tros van die leelijke behaarde rupsen in den boom en uit dat oogpunt zijn er ook reeds liefhebbers, die hun vruchtboomen dan in vredesnaam maar opruimen. Laat men het gaan zooals het nu gaat, dan wordt het op het laatst zoo erg, dat er ook eigenlijk geen aardig heid aan is vruchtboomen in den tuin te hebben als het ten minste geen broodwinning is. •St. Pancras. VAN HERWIJNEN. commissaris hier verzocht haar onmiddellijk te doen overbrengen naar het gasthuis van Saint-Louis, waar een mijner collegia's, een specialiteit1 in de chirurgie, misschien nog een wonderwerk aan haar za» weten te dóen." „O, dat geve God!" riep de rechter van instructie uit. „Als die vrouw die alles moet hebben, gezien, tot het' leven terug keert, zal zij ons misschien! op den goeden weg weten te leidenOch, mijn heer de commissaris, wees zoo goed den directeur van liet gasthuis te laten Verzoeken, mij onmid dellijk bericht te willen zenden, als de arme vrouw uit bewustzijn terug keert." En toen ibot den' pro cureur der Republiek: „Ik zal met uw goedvinden -maar dadelijk het verhoor openen, te beginnen nen met dan! dokter, hier tegenwoordig;."i En terwijl aldus de justitie in de portiersloge met gewenschten spoed haar taak aanvaardde, was de brandweer daarbuiten, thans met de ver- eichte orde, aan het blusschingswerk bezig. Niets' koh meer gered worden; de paarden der fabriek ;waren omgekomen in de vlammen en waarschijn lijk ook de arme stalknecht, die, vooral dooi" het toedoen van Claude Grivot, dienzelfden middag1 zwaar beschonken op zijn bed was gelegd. Magloire, die met zijn eenen arm geen dienst als spuitgast kon doen, hield zich voornamelijk op bij het kleine groepje, gevormd door politie-agen- ten, gendarmen en enkele bewoners der gemieeh'to figjrt f

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4