De gebeurtenissen op Curasao j Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. alle Drogisten. Buitcnlandsch Overzicht Visscherijwet Transpireerende Voeten Omtrent de zanghulde schrijft het „Hdbld." Precies te half twaalf presenteerde de eere- wacht het geweer, het carillon van het paleis speelde het Wilhelmus, de koninklijke familie verscheen op het balcon. Eerst de koningin-moeder dragende een paars- kleurige robe met een hoed in denzelfden tint; dan de koningin in het grijs, daarna de prinses in het blauw, de prins droeg de admiraalsuniform, groot tenue. En voor één der ramen, héelemaal vooraan, waren de beide meisjes geplaatst die het bloemstuk hadden aangeboden. Wat vonden allen, die dat zagen, dit een bui tengewoon sympathieke daad van koningin Em ma. Dat was iets voor de twee kinderenZij glun derden, met een schuchter blosje op de koontjes, vanwege de hooge eer. De leider de Aubade, Fred. J. Roeske hief, toen de vorstelijke personen, met de tekstboekjes voor zich, vo lattentie waren, zijn dirigeerstok op, het koraal: ..Dankt allen God den Heer" werd in gezet. Begeleid door eenige harmonie-corpsen waar voor, bij deze gelegenheid, de musicus Maurits Samethini de instrumentatie had verzorgd, werd dit plechtige programnummer verdienstelijk uit gevoerd. De compacte massa, zangers en belang stellenden bewaarde de gewijde stilte, de koor zang kwam prachtig tot zijn recht; de volle klanken vulden de ontzaglijke ruimte, en gaven den juisten indruk, dien van een danklied aan Hem, die 't Al bestiert. Daarna werd het tweede nummer uitgevoerd, gedicht van Annie de HoogNooy, getoonzet door Bart Verhallen, voor deze gelegenheid ter eere van de koningin-moeder vervaardigd. Liefelijk, zuiver zette de zingende schare in: Kom, zingt nu volk van Nederland Een lied van liefde en trouw. Voor Haar, Wier naam tot eerbied dwingt De grijze Koningsvrouw Zij was een hulp in den nood, Die trooste bracht bij smart, En met haar lieven glimlach won Een plaats in ieders hart! Het lied dééd het, reeds bij het eerste couplet. Doch het laatste nog méér. Het was rechtstreeks tot koningin Emma gericht, en had de volgende tekst Neem, goede grijze Konings vrouw, Thans Neerlands hulde aan. Gij hebt, naast Uwen Vorstenplicht Uw Menschenplfeht gedaan! Wij eeren onze Koningin En minnen de Prinses, Maar heden klopt ons hart het meest. De koningin gaf, na het zingen van dit vers het sein voor het applaus, prinses, prins en ko ningin-moeder volgden, èn het toeluisterende pu bliek. De dirigent boog, wat andermaal, zoowel van de zijde der hooge gasten als van die der andere belangstellenden wederom applaus en toe juichingen uitlokten. Zoo ging het oo kbij het uitvoeren der overige zangnummers: „Hollands Vlag", „De Vroolijke Jongen", „Een liedje van de zee" en „Zegekoor". De stemmen der dipchte kinderscharen klonken, zeer harmonisch, boven die der volwassenen uit, wie het bijwoonde, luisterde er naar in devote stemming. Want wat maakt méér indruk dan het liefelijk gezang der kinderen? Ten slotte het „Wilhelmus", waarvan het zin gen niet bepaald bleef tot de uitvoerenden; allen zongen mee, de dichte menigte op den beganen grond, zij die zich posteerden op de daken! Om de koninklijke familie niet te vergeten. En een oorverdoovend applaus aan het einde, een enorme ovatie waarbij ook de kleintjes los kwamen. HET HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN" MOEDER» Dinsdagnamiddag te half vijf is ten Paleize te Amsterdam aan Koningin Emma het huldeblijk van Amsterdam aangeboden, bestaande uit 32 aqarellen van Amsterdamsche stadsgezichten, ver vaardigd door Amsterdamsche kunstenaars. De plechtigheid droeg een zeer intiem karakter. Al leen de uit zeven personen bestaande commissie voor de aanbieding van het huldeblijk was daarbij tegenwoordig. De voorzitter, mr. G. Vissering, heeft daarbij een rede gehouden. Koningin Emma antwoordde daarop met een woord van hartelijken dank. U hebt, mijnheer de voorzitter, aldus H.M., een terugblik geslagen op een tijdperk van 50 jaren, dat ik te midden van het Ned. volk heb doorge bracht. Ook mijne gedachten zijn natuurlijk dit laatste jaar telkens naar het verleden terugge gaan en dan is mijn hart vooral vervuld met dankbaarheid voor het vertrouwen en de liefde, di emijne nieuwe landgenooten mij zoo spoedig toonden. Levendig staat nog voor mijn geest mijne eer ste aanraking met breede kringen van ons volk; deze had in de hoofdstad plaats, waar de inge zetenen mij aan de zijde van den Koning, toen zoo hartelijk welkom heetten. Deze indrukken zijn onuitwischbaar in mijne ziel gegrift en heb ben mij met een bijzonderen band aan Amster dam gehecht, wiens wel en wee op elk gebied, mij gedurende deze halve eeuw zoo nauw aan het hart heeft gelegen. H.M. eindigde met den wensch, dat Amster dam onder Gods zegen in bloei eh welvaart moge toenemen tot heil van zijn geheele bevolking en tot welzijn van ons dierbaar vaderland. De Engelsche premier, Mac Donald. Een ministerie van werkloosheid. - Geen halve maatregelen. Mac Do nald naar Amerika. Persoonlijk contact gewenscht. Trotzki's ver zoek. 't Rapport der deskundigen. Millioenen, millioenen. Twee gene raties moeten betalen.' Ontruiming, die nog in de lucht hangt. Na de Poststaking een onderwijzersstaking. Financiëele schandalen. Inter nationale arbeidsconferentie. Bewa- penings wedstrij d Mac Donald, de nieuwe Engelsche premier had aan t eind der vorige week zijn kabinet in el kaar. De Engelsche pers blijkt er nogal tevreden over. Volgens de „Times" is de samenstelling van dien aard, dat de nieuwe regeering van een goede ontvangst in het land en in het Parlement verzekerd kan zijn. De gematigde richting moet in de nieuwe regeering de overhand hebben. In het Kabinet heeft ook zitting een minister voor de werkloosheid. Deze minister heeft al iets van zijn plannen kenbaar gemaakt. Zoo zou hij b.v. voornemens zijn, de pensioenwetten voor de zestig- of vijf en zestigjarigen zoodanig te verbeteren, dat deze geheel uit de industrie verdwijnen en er werkgelegenheid wordt geschapen voor de thans werklooze jonge krachten. Thomas heeft in een interview verklaard, dat de bestrijding der werkloosheid met groote bezwaren gepaard zal gaan, maar hij wil zich van ganscher harte aan de zaak wijden en denkt geen halve maatre gelen te nemen. Mac Donald, de premier wil naai.' Amerika, zooals het orgaan der Labour Party, de „Daily Herald" meldt. Hij zou daarheen wil len om te trachten door directe besprekingen met president Hoover een oplossing te vinden voor het vraagstuk betreffende de ontwapening ter zee. Mac Donald moet van meening zijn, dat er door directe besprekingen, van man tot man, over de belangrijke internationale onderwerpen meer te wachten is dan van nota's. Deze meening zou door president Hoover en verschillende vooraanstaande Amerikaansche politici gedeeld worden. In elk geval, zouden we zeggen, is het te probeeren of het. persoonlijk contact meer uitwerkt dan een wisseling van nota's, tot in 't oneindige soms! Mac Donald krijgt al dadelijk gelegenheid om te laten zien in hoeverre er in Engeland ten opzichte van sommige punten een andere stemming geko men is. De verhouding tusschen het Britsche Rijk en Rusland was in den laatsten tijd nu niet altijd schitterend. Nu heeft Trotzki aan Mac Donald een visium gevraagd voor toelating in Engeland. Nu kan Mac Donald Trotzki ter wille zijn, maar, dan is de kans groot, dat de huidige Russische regeering dat «enigszins onaangenaam vindt. In- tusschen met het al of niet toelaten van Trotzki zal de wereldvrede wel niet gemoeid zijn. Het lijvige eindrapport der Commissie van fi" nancieele deskundigen is verschenen. Wanneer ge beurt wat daarin staat uitgedrukt, wordt het plan Dawes (volgens 't welk tot dusver de Duit- sche betalingen waren geregeld) buiten werking gesteld en zou het nieuwe plan in werking treden op den eersten September van dit jaar. Het lezen van de groote getallen, meldende de ontzaglijke sommen, welke Duitschland in de komende perio den nog zal hebben te betalen, doet duizelen. De Duitsche pers laat zich over de totstandkoming van het rapport en zijn inhoud zeer verschillend uit. Aannemende, dat thans een nieuwe periode va neconomische ontwikkeling voor Duitschland kan beginnen, wordt gehoopt, dat het toch ten slotte misschien nog wel iets korter dan de aan genomen 58 jaren zal duren voor Duitschland van zijn herstelschuld bevrijd zal zijn en dat het toch mogèlijk nog wel daarvan bevrijd zal kunnen worden van de 35 milliard ten volle betaald zijn. Een der Duitsche bladen, de „Vossische Zei- tung" noemt het een absurditeit, dat een volk (in casu het Duitsche) gedurende twee generaties aan andere volken oorlogsvergoeding zou moeten betalen, of de ontruiming van het Rijnland al zoo aanstaande is, als wel verwacht of gehoopt werd? Uit Engeland kwamen geruchten volgens welke er reeds voorbereidingen gemaakt werden met het oog op de ontruiming in October. Doch volgens een bericht uit Parijs zou de ontruiming nog in de lucht hangen: er wordt aan gedacht, maar tot een definitieve beslissing is men nog niet gekomen. Na de staking bij de Post in Parijs heeft men daar ook te zien gekregen, niet alleen in Parijs, een staking van onderwijzers. Deze hadden uit ontevredenheid over de nieuwe salarisschaal be sloten zich te onthouden van het afnemen der examens aa nhun leerlingen en bij die examens lijdelijk verzet te plegen. De staking heeft niet lang geduurd. Reeds Maandag werd gemeld uit Parijs, dat de circulaire, waarin tot onthouding van deelname aan de examens werd aangespoord, was ingetrokken. Er schijnt door Chéron, den minister van financiën een goede oplossing van het geschil gevonden te zijn. In Frankrijk zijn in den loop van dit jaar zooals reeds meerdere malen gemeld werd, verscheidene financieele schandalen aan het licht gekomen. Die regeering kreeg dezer dagen gelegenheid te vernemen, wat er in de Fransche Kamer over de maatregelen van 'de regeering ten behoeve van de spaarders alzoo gezegd zou worden. Chéron, de minister van Financiën heeft de menschen gerust gesteld, althans getracht dit te doen. Hij heeft verklaard dat de regeering zonder zwakheid den begonnen schoonmaak zou voortzetten. Er zou o.a. een eind gemaakt worden aan, in het verbor gen werkende syndicaten en door de regeering wordt overwogen de instelling van een bureau voor maatschappijen, waar de spaarders zich in lichtingen zouden kunnen verschaffen omtrent degenen, wat op de betrouwbaarheid der maat schappijen, bij welke ze hun appeltje voor den dorst in bewaring willen geven, eenig licht zou kunnen werpen. Chéron moet geprotesteerd heb ben tegen de beschuldiging als zou de regeering in de macht zijn van de groote financiers. Sinds 1926 is Frankrijk, naar zijn yerzekering, vrij van elke financieele voogdij. .Waarin die voogdij dan voor 1926 bestaan zal hebben? De Internationale Arbeidsconferentie te Genève hield zich met tal van vraagstukken van inter nationale beteekenis bezig: arbeidsongelukken, be scherming van havenarbeiders, den gedwongen arbeid der 'inboorlingen, arbeidstijd voor han delsbedienden, werkloosheid enz. enz. Er valt over al die onderwerpen en nog vele andere heel wat te praten. En, al komt men, al pratende nog niet heden, zelfs niet binnen afzienbaren tijd tot een practisch resultaat, het feit op zichzelf, dat er een internationale behoefte is om met elkaar de dingen te bespreken, wijst al op aanmerkelijken vooruitgang. Wanneer gesproken wordt over de in Europa nog in vollen gang zijnden wedstrijd in bewapening, behoeven we niet te denken, dat er maar op los gefantaseerd wordt. W« wezen er reeds een vorige maal op, dat niemand minder dan .president Hoover zich over den bewapeningswed strijd had uitgelaten op een wijze, die het vrij- 'wel overbodig maakt aan fantasie in zake den Wedloop in bewapening te denken. Naar wij vernemen is het vliegtuig van Van Lear Black bij Calcutta verongelukt. Het toe stel is geheel vernield, de vijf inzittende bleven echter ongedeerd. Be tocht naar het Oosten wordt nu afgebroken. De Zweedsehe oceaanvlucht heeft al evenmin veel succes. Voor de tweede maal is zij op haar weg naar Groenland naar IJsland terug gekeerd. Buitenland DOOR TWEE WERDIEP1NGEN GEZAKT. Vele gewonden. De neef van een huiseigenaar te 'Napels vierde in het huis 'van zijn oom den doop van zijjej zoontje. Tijdens het dansen, dat de feestelijkheden besloot, stortte plotseling de vloer van de kamer, die zich op de derde verdieping bevond, in, zoo- dat de dansenden op de t,weede verieping terecht kwamen. Hier was echter de vloer evenmin b<5- stand tegen een dergelijken aanval, zoodat de|ze. eveneens bezweek en de dansers nog 'n verdieping lager te land kwamen. 10 der feestgangers wer den zwaargewond te voorschijn gehaald, terwijl talrijke anderen lichte verwondingen bekomen had den- Slechts een paar meisjes, die muurbloempjes geweest waren, konden hun' positie op de derdie verdieping handhaven- BIJ DE FAMILIES DER SLACHTOFFERS Sergeant-majoor Vaas, die bij de gebeurtenis-, sen te Willemstad gedood werd, is een Fries Van afkomst- Hij werd op 12 "November 1897 te Dronrijp geboren, waar thans nog zijn ouders wonen. De oude heer Vaas is klein-gardenier en melkrijder. 1 In Maart 1914 ging Vaas als vrijwilliger in! militairen dienst. Hij kwam te Arnhem in gar nizoen en diende later bij de militaire politie- Thans1 vertoefde hij nog slechts sinds verleden jaar in de West- Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Zijn gezin woont te Willemstad. De burgemeester van Menaldumadeel, de heer C- Pais, die officieel bericht ontving van het overlijden van Vaals, heeft .den ouders de droeve tijding moeten meedeelen- Brigadier Van Zuilen, het tweede slachtoffer, had zijn ouderlijk huis aan de Grobbestraat te Urecht- Zwaar beproefd zijn zijn bejaarde ouders. In Februari was hun zoon weergekomen, na 7 dienstjaren, met het plani in Holland te blijven- Maar het gelukte niet een betrekking te krijgen en toen teekende Van Zuilen weer bij- In de^ Paaschweek vertrok hij weer naar West-Indië, oro niet levend weer terug te keeren Een harde slag voor de ouders- 1 1 Nieuwstijdingen TEUNISSEN EN KLUNDER, NAAR AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zijn de beide veroordeelden in de moordzaak Giessen-Nieuwkerk uit de straf gevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Huis van Bewaring te Amsterdam. Teunissen en Klunder vertrokken afzonderlijk, de een per trein van 13.02 over Zwolle, de ander per trein van 13.30 uur via Stavoren en over zee. Deze overbrenging geschiedde in verband met de spoed- behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam. MET HET GELD VAN ZIJN PATROON GP STAP. Op de NederlandschBelgische grens, bij Put ten, is op verzoek van de politie te Nijmegen, aan gehouden de minderjarige H., uit Utrecht, die ten nadeele van zijn slagerspatroon te Nijmegen eenige honderden guldens verduisterd heeft. H. was op weg naar Antwerpen. EEN ZONDERLINGE TIMMERMAN. Sinds eenigen tijd trachtte de 20-jarige eenigs- zins zonderlinge timmerman op het Fort te Ber gen op Zoom, vriendschapsbetrekkingen aan te knopen met een 14-jarigen leerling der R.H.BE, aldaar, genaamd S„ en wonende te Oud-Vosmeer, die van de vriendschap niet weten wilde. Gister morgen 11 uur, meldde de timmerman zich in het gebouw der R,.H.B.&., waar hij verzocht S. te mogen spreken, voor wien hij een dringende bood schap had. Oorspronkelijk weigerde S. aan dit verzoek gevolg te geven, maar toen L;. bleef aanhouden, heeft hij zich in de gang begeven, om hem te woord te staan. .Wat daar tusschen beiden precies gebeurd is, is moeilijk te zeggen, maar op een gegeven oogenblik kwam S. de klas inloopen, gevolgd door L., die hem met een mes te lijf wilde. Men kan zich de consternatie voorstellen, die het geval veroorzaakte. S. werd echter spoedig ter zijde gestaan door zijn medeleerlingen, die den indringer te lijf gingen, hem wisten te ontwapenen en onschadelijk te maken. De leerares, mej. D„ werd bij de herrie nog lichtelijk aan de hand gewond. Aanstonds werd hulp gevraagd aan het poli tiebureau en werd L. spoedig derwaarts getrans porteerd. Voor de bescherming van* den snoek is thans het volgende bepaald: ie. het is verboden van 1 Juni tot en met) 3i; Augustus 1929 te visschen met een hengel, geaasd met visch, in alle binnenwateren, met «rtt- pondering van: a- die, welke del eigenaar .uitsluitend met den hengel bevischt, of laat! bevisischen; b. die, waarin het vischrecht gepacht is doop Ihengelaars óf hengelaarsvereenigingea; c. die, waarin op verzoek van den. rechtheb bende op het vischrecht het visschen met' den' hengel, geaasd met visch, alsnog wordt toege-, laten. Het verbod onder 1 geldt voorts niet' voor het visschen met een hengel, geaasd met visch, in een binnenwater, niet behooren.de tot de watte ren, bedoeld in artt- 577—57p (bedoeld worden' wateren toebehoorende aan denf Staat|; het ver bond onde r 1 is' eveneens niet van toepassing op den hengel, geaasd met steurkrab of garnaal- Visschen op karppr. Het is verboden van 1 Juni tot en meft 31 Augustus 1929 te visschen op karper in de wate ren, o-m. ook in die gelegen ,?n Alkmaar en omgeving. 1 RECTIFICATIE. Waar in het laatste stemmingsbeeld wordt ge sproken van poótaardappelen, door leze men „pok aardappelen". Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEGENTRALE- 12 Juni i - 340 bos wortelen fio—n-8o, 162 stuks bloem kool ie soort f30, 2e soort f20.10, 1500 Kg. aardappelen bravo's f070 per Kg. 13 Juni. 9000 Kg. tomaten: A 68.80—74.—, B 66.10, 0 66.60, QC 40.80. BOVENKARSPEL, 11 Juni. (Bloemkool ie soort f8-2e soort f4.20, 3e soort f2.10, aanvoer 425 stuks. Sla fo.8o, aan- svoer 300 krop. Rabarber fn.501.10, aanvoer 4000 Kg- I PURMEREND, 11 Juni- 24 stapels kleine fabriekskaasj R m. f 42.—, 31 stapels kleine boerenkaas R-m. f44.1 stapel commissiekaas f46.1 sttapel Goudsche kaas f45—.Handel vlug. Totaal, 54.000 "Kg. 2519 Kg. boter fi.602.00; 230 vatte koeien "f0.80i.io, matig- 511 melk- eni geldekoeien f150350, mtg- 15 stieren. 47 paarden f 100—200, matig. 56 vette kalveren f1201.30, vlug. 369 nuchtere kalve- Yen, slacht- f 1036, fok- f 12,28, matig; 291 vette varkens, slacht- f 0.800.87, zouterijT fo.8o0.85. matig 5:5 mégerve varkens f3844, vlug. 192 biggen f2432, vlug- 290 schapen f254(21 mtS- 979 lammeren f 1625, matig- 40 bokken en gei ten- Kipeieren f5 50A50, eendeieren f4.80. Eierenveiling- 24.025 kipeieren A f 5.5015-7°, 19.677 eendeieren A f5.—, B f6.50:7.30. Oude kippen en hanen fo.752.50. Piepkuikens fo.121/2' —f4. Konijnen fo.no(3.50. Eenden f0.60—120. Duiven per paar fo.6o. LOOSDUI'ENN. 11 Juni- Bloemkool ie soort f 15—35, 2e soprC f724, tomaten ie soort f37.5040, 2e soort f3-4^37- 3e soort f24—36.51, 4e soort f 13.5027.50 per 50 Kg.; postelein f0.500.95 per 6 kg.; spinazie 26 78 et- per 4 kg., salade ie soort' fo.6o4.25 per 100 krop, peen ie soort f 1722, andijvie f i-sor— per 100 struik, idem' f0 200.50 p. kist v. 4 kgi ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 12 Juni. aardbeien 0.180.42 per doos, andijvie 1.80—6 <p. 100 stuks, asperges f 63 per 100 bos, bloemkool •30—39.—, 2e soort 18—25 kropsla 1.60-4, ikomkommers 7.3022.30, alles per 100 stuks, Jsrei 15.30, rabarber 2.90—5.30, raapstelen 0.90 v—1.70, radijs 8.10, selderie 2.90o.lO, wortelen 1.2.9017, alles per 100 'bos, spinazie 0.221.80 per bak, peulen f 5360.p. 100 pond, perziken 0.100.17 per stuk. en andere transpireerende lichaamsdeel(en moet I men behandelen met Purol-Huidpoedei, als j zijnde het meest afdoende middel daarvoor- j Verkrijgbaar in bussen van 60 cent en 1 gW- Bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2