De gebeurtenissen op Curasao Algemeen Overzicht Buitenland Nieuwstijdingen Hollandsche degelijkheid. Lof uit Afrika- De Zuiderzee. De kos ten valle ntegen! 'Personeele belas ting en de actie daartegen van de zijde van winkeliers-, hotel- en caféhouders. Geld terug? De vorstschade-com- missie. Gestempelde eieren. 'Ein de jler Visschersstaking te Schevenin- gen. Amsterdamsche hulde aan de Koningin-Moeder. Willemstad op Curagao door een bende overvallen. Plundering van een munitiemaga zijn., Hr. M's. „Kortenaer" op weg naar de West. De Hollanders hebben nu eenmaal, terecht of ten onrechte dit laten we gaarne in het mid den den naam Van zindelijk te zijn en degelijk om van rijk maar niet te spreken. We kunnen er vrede mee hebben, dat de buitenanders ons zinde lijk,- degelijk, en als 't niet anders kan, rijk noe men. Niet alleen, dat we er vrede mee hebben, we verkneuteren er ons in, wanneer buiten de landspalen van onze, oud-Hollandsche, deugden gewaagd wordt. In het Afrikaansche blad „Die Burger" kwam onlangs een artikel over ons land en zijn bewoners voor, waarmee we zeker tevreden kunnen zijn. In ons Hollandsch overgezet komt de "inhoud daarop neer, (lat wij ons op onderwijs gebied al even langzaam bewegen als in alle an dere dingen. En die langzaamheid, die is de reden, dat we zo odegelijk zijn in alles wat we doen. Wij' zijn volgens het blad, niet gemakkelijk tot iets te bewegen, maar als we eenmaal overtuigd zijn en we pakken een zaak aan, dan doen we het dege lijk. Volgt een loftuiting op onze openluchtscho- len, ons Montessori-onderwijs en 't onderwijs aan achterlijken. Maar, en dit bederft weer iets, 'tis te betreuren dat de Hollanders een goede zaak soms tot het uiterste drijven, zoodat ze de gevol gen later zelf te betreuren hebben. Laten we den Afrikaanschen lof in dank aanvaarden. Er wordt in Holland zelf al genoeg op Holland af gegeven. Wij Hollanders staan in het buitenland goed bekend als bedwingers van het water. Hebben we ook niet te roeme nop een voorgeslacht, dat 't plekje, waarop we nu zoo betrekkelijk veilig leven heeft ontwoekerd aan de woeste baren dei- zee En winnen we nog niet steeds land er bij Meer land, we hebben het ongetwijfeld noodig. De bevolking van ons land neemt aardig toe. En in verband daarmee is veler hoop gevestigd op de Zuiderzee als die droog zal zijn. Nu zijn er in den laatsten tijd wel eens kwade noten ge kraakt over die droogmakerij. Niet, dat we die groote plas niet droog zouden krijgen. Technisch za de zaak wel in orde zijn. Maar de kosten! In het voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot wijziging van de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor 1928 en tot vaststelling van de be grooting voor 1929 Wordt door vele leden be treurd, in hooge mate de ontstellende overschrij ding van de oorspronkelijk geraamde kosten der Zuiderzeewerken. En er waren heden, die betwij felden of de Tweede Kamer de wet van 25 Mei 1926 zou 'hebben aangenomen, indien toen de cij fers omtrent de kosten voor zoover die thans be kend zijn, waren voorgespiegeld. M-et andere woor den, als men in 1926 geweten had, wat men nu weet, zou het wellicht met de Z.uiderzeeplannen anders geloopen zijn. Door eenige leden werd in bedoeld verslag de vrees uitgesproken, dat, waai de vroegere ramingen geen vertrouwen meer ver dienen, het grootsche werk van de droogmaking der Zuiderzee een gevaar zal worden en op een ramp uitloopen. Hopen we dat die heeren het mis hebben. We vinden het al heel knap, dat de kos ten eenigszins bij benadering berekend konden worden. Dat die kosten nu tegenvallen, 't is jam mer, maar als die droogmaking der Zuiderzee in derdaad een landsbelang is, komt het er misschien op een paar millioen niet aan. ITet artikel „belasting" behoort nu eenmaal niet tot de aangenaamste. Door de vereeniging de Kon. Nederl. Middenstandsbond moet, op ruime schaal, onder de leden der aangesloten organisaties een circulaire verspreid zijn, waarin gezegd wordt, dat aan het bestuur der vereeniging duidelijk is gebleken, dat het betrekken van winkels, hotels, en koffiehuizen in de personeele belasting niet op de wet steunt, dus dat de genoemde belasting tot dusver ten onrechte van gemelde inrichtingen werd geheven. Volgt dan in de circulaire de raad mede te werken aan de actie om van betaling der personeele belasting ontheffing te krijgen. Een van tweeën is waar: de belasting wordt terecht geheven of ten onrechte. Door een der Kamerleden zijn met betrekking tot deze kwestie eenige vragen gericht tot den Minister van Ei- nanciën. Onder meer wordt gevraagd of de Minis ter een rechterlijke beslissing bekend fs, welke het zenden van bedoelde circulaire wettigt en zoo ja, of de Minister wil bevorderen, dat zonder hulp van den rechter aan de belanghebbenden het on verschuldigd betaalde wordt teruggegeven. Het antwoord van den Minister zal ongetwijfeld door velen in den lande met belangstelling worden te gemoet gezien. De langdurige en strenge vorst moet, naar ach teraf blijkt, heel wat schade teweeggebracht heb ben, dan men wel gedacht had. Vooral bij tuin ders en bloemkweekers. 't Is in het tuinders en kweekersbedrijf ook altijd wat. Dan wordt door het buitenland een voor onzen export minder gun stige maatregel genomen, dan was er, niet te ver geten, de oorlog van 1914-'18, waardoor de be langen der tuinders en kweekers ernstig, zeer ernstig geschaad werden en nu dit jaar, nu alles pays en vree lijkt, is het de vorst, waarvan men in de genoemde bedrijven in meerdere of mindere mate de dupe gaat worden. De Kon. Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde is evenwel diligent en heeft een commissie in het leven ge roepen, wier taak het zal zijn een onderzoek in te stellen naar de schade; welke door de vorst aan de tuinbouwgewassen is teweeggebracht. Een vorstschadecommissie dus. Jongstleden Zaterdag zijn de stempelbepalin- gen, betrekking hebbende op den in- en doorvoer van eieren, van kracht geworden. Van genoemden dag af is het dus (behoudens uitzonderingen voor rechtstreekschen doorvoer en opslag in koelhui zen) verboden eieren in- of door te voeren, die niet het stempel dragen van het land van her komst, of van welke het stempel als land van herkomst Nederland aanduidt, tenzij in dit geval aangetoond wordt, dat de eieren uit Nederland afkomstig zijn. Naar aan het begin dezer week gemeld werd heeft de Staking in het Scheveningsche visschers- bedrijf, die begon op 18 Mei, plotseling een einde genomen. Verschillende bemiddelingspogingen van den Rijksbemiddelaar en van den Burgemeester van 'sGravenhage mislukten. Het stond er kort geleden nog zoo voor, 'dat vermoed werd, dat de staking wel 'eens heel lang zou kunnen duren. Zaterdag heeft nu een conferentie plaats gehad en zijn de partijen ten slotte tot elkaar gekomen. Aan beide zijden werd iets toegegeven, en naar we lezen hebben de reeders van het "nemen van rancune-maatregelen afgezien. Doch, het bestuur der reedersvereeniging heeft den eisch gesteld (die werd ingewilligd) dat in den vervolge even- tueele geschillen alleen ter sprake gebracht mo gen worden in het begin van Januari. Dit met Het oog op het voorkomen van mogelijke verrassingen, wat al te kort voor het vischseizoen, voo ïhet uit varen der vloot. Zooals men zich herinnert, ook in verband met den bovengenoemden datum, ont stond het conflict dit jaar juist omstreeks den tijd ,dat de vloot gewoon is uit te varen. De sta- kin gis achter den rug. De goede tijd voor de ha ring is weer voorbij Op grootsche wijze heeft Amsterdam zijn hulde gebracht aan de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van haar bezoek aan de hoofdstad. De Amster dammers .ofschoon met. hun huldebetooging wat later dan andere deelen des R:ijks hebben in hun huldè al de pracht en de praal, al de bewijzen van erkentelijkheid en dankbaarheid gelegd, die tot de zoo geliefde Vorstin mogen en kunnen spre ken van de innige verknochtheid aan Haar, die dit jaar een halve eeuw tot het Nederlandsche volk behoort en die in die afgeloopen halve eeuw zoo veel heeft gedaan, wat haar in de Hollandsche harte neen blijvend plaatsje moest verzekeren. Vooral grootsch moest geweest zijn de plechtige gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk, waar in tegenwoordigheid van de Vorstelijke familie zoo- velen geluisterd hebben naar de wijdingsvolle en devote stemmen, die er klonken, in toespraak, muziek en zang. Jaarlijks is het bezoek der Vor stelijke Personen voor Amsterdam een bijzondere gebeurtenis. Het bezoek van dit jaar zal ongetwij feld in de annalen met gulden letteren vermeld blijven. Naar gemeld werd uit de West heeft een bende gewapenden, die uit Venezuela afkomstig was, de stad' Willemstad op het aan Nederland be- hoorende eiland Curacao bezet. De gouverneur en de commandant van het garnizoen werden aan boord van een Amerikaansch schip gebracht, dat door de bende genomen was. Aanvankelijk werden zij weggevoerd, doch zij werden, nadat de aanvallers op de kust van Vene zuela geland waren, weer vrijgelaten, waarna ze weer naar Willemstad konden terugkeeren. Dins dag zou, in verband met de gebeurtenissen op Ouracao, Hr. M's. „Kortenaer" met spoed daar heen vertrekken. Willemstad moet tijdelijk geheel in handen der aanvallers zijn geweest. Bij de po gingen, die in het werk gesteld werden om hen te keeren, werden eenige politieambtenaren ge- do3od of gewond. Het geval moet, naar gemeld wordt, niet te beschouwen zijn als een conflict tusschen ons land en Venezuela. 'tGaat alleen maar om een .troep revolutionairen, die zich op ons gebied van wapens en munitie hebben willen voorzien voor binnenlandsch gebruik, d.w.z. in .Venezuela. Inderdaad moeten de roovers het mu nitie-magazijn van de kazerne geplundert hebben en toen zijn ze met een Amerikaansch schip over gestoken. De zaakgelastigde a.i. van Venezuela deelt mede, van den gezant, dieJ zich met verlof .te Caracas bevindt, opdracht te hebben, ontvangen, aan deif minister van buitenlandsche zaken mede te deelen, dat geheel zijn land opkomt tegen de handelingen der op Curacao opgetreden bandieten- De heer Clemente heeft) zich van die opdracht, bij jhr- Beelaerts van Blokland gekweten. Het Ministerie van Koloniën deelt het vol gende mede: De toestand op Curacao, waar na den plaats gehad hebbenden overval dd staat van beleg is afgekondigd, is, zooals uitj de sedert ingekomen telegrammen van den gouverneur blijkt, rustig gebleven. Een meer volledige uiteenzetting van de plaats gevonden hebbbende gebeurtenissen zal in een* nader communiqué worden verstrekt, zoodra ide daartoe nog noodige aanvullende gegevens van den landvoogd zullen zijn) ontvangen- De gewon de sergeant is overleden- Eerstdaags arriveert tie Curacao! een door den gouverneur van Suriname derwaarts gedirigeerd ;militair detachement ter sterkte van twee offi cieren en veertig man- t Geen troepen met dè „Hertog! Hend!ri|k", Het vertrek van het pantserschip „Hertog Hen drik" naar Curacao is: nader bepaald op heden- ochttend half elf- De oorlogsbodem zal evenals de „Kortenaer", de reis via Ponta del Gajda en St- Thomas doen. De verwachting bestaat, dat' 't schip ongeveer 5 Juli bij Curarao=zal aankomen- De „Hertog Hendrik" neemt) geen troepen van de koloniale rewrve mede- Wel moet het', naar vernomen wordt, in de bedoeling liggen een deta- cchement der koloniale reserve binnenkort1 met de snelvarende vrachttboot „Amsterdam" van de Kon- •Nied. Stoomboot Mij. naar Curacao "te zenden, teneinde daar voorloopig te worden gestation-, neerd. Deze boot zou slechts enkele dagen na aan komst van de „Hertog Hendrik" te Curacao kun nen worden verwacht- i Een telegram van „Onze Vloot"!- De Dinsdag gehouden vergadering van „Onze Vloot" te Rotterdam besloot het volgende telegram te verzenden aan de regeering: 1 „De Kon- N,ed. Ver. „Onze Vloot", in jaarver gadering bijeen, zeer getroffen,1 door het feit-, dat he tmogelijk igjcöleken is, dat een bende avontu riers van elders zich voor korten tijd feitelijk' meester maakte van het- gezag in Curacao, dringt er met volle overtuiging en met alle kracht op aan, dat ter bescherming van de ingezetenen der Nederlandsche gebiedsdeelen in Westr-Indië in het algemeen en van de Nederlandsche oncferJainep onder hen in het1 bijzonder, zooméde ter eerbied diging van ons gezag in die gewesten, -ook tegeïG over de buitenwereld, voorzien worde in Üe klaar blijkelijk besliste behoefte aan plaatselijke mari time machtsmiddelen." Vragen van den héér Galijn- Het Eerste Kamerlid Colijrf, heeft Maandag de vólgende vragen tot cfen 'Minister van 'Koloniëp gericht 1Is de regeering bereid zoo spoedig mogelijk meer uittvoerige mededeelingen te \erschaffen aan gaande de voor onze internationale reputatie zoo blameerende gebeurttenissein op 't eiland Curacao? 2Wil de regeering met name "duidelijk maken waaraan het is toa te schrijven, dat een bendj van vijfhonderd Venezolanen dermate gewapenij' kan zijn, dat do' militaire politiemacht kon wor den overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de regee ring maatregelen van blijvenden) ;aard nemen! zal om een herhaling van zulke voor ons kolofniaaS gezag en internationale reputatie smadelijke ge- '.beurtenissen te voorkomen? - i WOLKBREUK; IN ZEVENBERGEN. In den afgeloopen nacht is de omgeving geteis terd door een met hagelslag gepaard gaande wolk breuk, waardoor ettelijke plaatsen onder water werden gezet. Bij de overstrooming vonden zestien personen den dood. De aangerichte schade is bui- tengewoo ngroot. Bijzonderheden ontbreken, daar de telefoon- en telegraafverbindingen zijn ver stoord. (Hdbld.) ZWARE ONWEREN, Blijkens een draadloos bericht woeden er over geheel Spanje zware onweren. Sedert Zondag zijn 15 personen op verscheidene plaatsen door den bliksem gedood. EEN BRIEUENBUS, DIE WMIET MEER GELEEGD WERD. Aan de linkerzijde van de vestibule van het jCentraa! Station te Amsterdam; bevindt zich een deur, welke rood geschilderd; is- In- Vleze dour is een gleuf, waarachter een brievenbus hangt- Een dezer dagen begaf zich een bediende van een handelskantoor met een brief, welke bestemd was voor den chef van, het douanekantoor, naar ge noemde deur en deponeerde den brief irn de gleuf- Toen het antwoord op dit schrijven na een "dag of veeitien maar steeds üitjbleef, stelde de patroon een onderzoek in- Hef bleek toen, dat de betref fende bus 't laatste anderhalf niet meer werd gelicht- Vóór dien tijd werd zij geregeld, nagekeë' ken door den chef van het treinpersoneel, die echter is overleden- Zijn opvolger hu schijnt van het bestaan van deze bus hiet:s af te weten.-. 'Bij opening werd een' 2 k 300 brieven, kaarten en ansichtkaarten, alle behoorlijk gefrankeerd, gé- Vonden, meest afkomstig van buitenlanders, die de geuf hebbe naangezicn voor een brievenbus dier posterijen. De {Kuststukken zijn ter beschikking van de posterijen gesteld- EEN NOODLOTTIG SCHOT. Een drietal jongens, die te Arnhem van de Creutzbergschool naar de ouderlijke woning op Plattenburg gingen, vonden bij een boom in de Huygenslaan een revolver, die weggeworpen was. Een der jongens raapte het wapen op en gaf hem aan zijn elfjarig broertje, die op het idee kwam om er een klappertje in te leggen en ermee te gaan schieten. Toen de jongen den trekker over haalde, ging het schot af en werd de derde 'jon gen door een kogel, die nog op de revolver zat, in den onderbuik getroffen. Het kind, dat hevig bloedend werd opgenomen en naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, verkeert in zorgelijken toestand. KJND! VERBRANDl Een driejarig meisje speelde in de ouderlijke woning in de Drieluststraat te Beverwijk met lucifers. De kleeren van hiat kind raakten in brand en toen op het geschreeuw van de kleine de moe deer toesnelde, was het kind al zoo hevig ver brand, dat het kort daarna overleed. ONGEVALLEN*. Zaterdagochtend hebben te Dirksland' voorbij, /gangers de 36-jarige alleenwonende mej- wed. Wroegi'ndeweij met brandende kleeren eji zware 'brandwonden bedekt in haar woning gev.op^^ Haar kleeren hadden vermoedelijk' door 'n bran, dend petroleumstel vlam gevat- Enkele uren later is zij onder heviga pijnen aan de branldwon^jj overleden. 1 I Te Eindhoven is de spoorwegarbeider onder een rangeerenden goederentrein geraakt. Hem werd een been afgereden- Zijn toestand js ern>sf tig- DE VISjSCiHERSSTAKJNG OPGEHEVEN. Het conflict bij het Scheveningsche visschers- bedrijf, dat 18 MM j.l. is uitgebroken, heeft een zeer plotseling einde genomen. Nadat zoowel dè bemiddelingspogingen van den Rijksbemiddelaar, den heer v. IJsselsteijn, als die van den burge meester ,mr. Patijn, mislukt waren, bereidden beide partijen zich voor op een langdurige sta king. Zooals wij verleden week meldden, zou de schip, persvereeniging nog een poging wagen om de par- tijen tot elkaar te brengen. Niemand verwachtte daarvan succes, maar het bestuur van de schip- persvereeniging „Ons Aller Belang"' gaf den moed niet op en noodigde partijen uit tot een conferen tie, welke Zaterdag j.l. plaats had onder leiding van schipper C. v. d. Toorn. Deze gaf te kenner! geen enkel bemiddelingsvoorstel te zullen doen, doch slechts de partijen tot elkaar te willen brengen. De besprekingen hebben eenige uren geduurd. In den loop daarvan hebben de schippers zich op verzoek van de stakingsleiding verwijderd. Deze laatste heeft daarna een voorstel gedaan, dat hjerop neerkwam, dat de bemanning zou ontvan gen 2IJ/2 pet (buiten de schippers die met de reeders een afzonderlijke loonregeling hebben ge troffen.) Het graai'loon zou bestaan uit 20 gulden (het was 19 gulden). Geëischt werd echter, dat het graaien, dat plaats heeft bij het gereedmaken van de schepen voor de haringvisscherij, nadat de trawlvisscherij is afgeloopen, 14 dagen zou duren. Dezen eisch heeft men weer laten vallen, om de schepen met meer spoed naar zee te kunnen zen-, den. De graaitijd zal dus dit jaar maar één week duren. Verder behelsde het voorstel van de sta kers, dat de bemanning van de zeilloggers 28)/2 pCt. zou krijgen (het percentage was 27), dat- het binnenliggen normaal 2 maal 24 uren zou du ren (waarop uitzonderingen kunnen worden toe gestaan). Ten slotte zou geen rancune-maatrege len worden getroffen, ook niet voor het walper-, soneel. Met dit voorstel is het bestuur der ree dersvereeniging accoord gegaan. Het stelde echter den eisch, dat eventueele geschillen alleen in het begin van Januari mogen worden ter sprake ge bracht, om niet voor verrassingen te worden ge steld. Hiermede ging het bestuur van den 'Ma- trozenbond accoord. Dinsdagochtend heeft laatstgenoemde bond een ledenvergadering gehouden, waarin dit voorstel is aangenomen met 310 tegen 55 stemmen, terwijl 17 stemmen blanco werden uitgebracht. Daar ook de moderne bond het voorstel heeft aangenomen en de ledenvergadering der reeders vereeniging met algem. stemmen het beleid van het bestuur goedkeurde, behoort de staking tot het verleden. Verwacht werd, dat heden het werk zou worden hervat. Als de vloot dit heele seizoen had moeten stilliggen, zou de schade voor het bedrijf enorm geweest zijn en zou de staking den ondergang heb ben kunnen, beteekenen voor een groot deel der reederijen, aangezien alle bestellingen en vele le veranties reeds gedaan waren. OPLICHTERIJ. Zaterdagmiddag is het filiaal van de N.V. K. en Co. aan de Beierlandsehe laan te Rotterdam opgebeld door een heer, die vroeg, óf. men bij de familie S. aan de Slaghekstraat costumes op zicht zou willen sturen. Een bediende van de firma werd met drie costumes naar de Slaghek straat gestuurd, waar hij voor het aangewezen pand een heer vond, die onmiddellijk vroeg, of hij van de firma K. kwam, en op het bevestigend antwoord het pak in ontvangst nam. Hij ging er mee naar binnen. Korten tijd later kwam hij zonder hoed en in colbert naar beneden om den bediende te zeggen, dat men had vergeten de over hemden bij de pakken te doen. Dp bediende keer de naar de zaak terug om de overhemden te ha len, maar toen hij in de Slaghekstraat teryg kwam, was de meneer verdwenen met de pakken. Bij navraag bleek, dat de bewuste meneer bij een familie aa nde Slaghekstraat was gekomen, waar hij de étage welke te huur stond te bezich tigen had gevraagd. M,en heeft hem dit toegestaan en op deze wijze heeft hij het kunnen doen voor komen, alsof hij aan de Slaghekstraat woonde. Hij heeft zich - u.tgegeven voor een kantoorbe diende uit de Schoonogrdtstraat, genaamd V. WEEiST VOORZICHTIG MET BENZINE Toen het echtpaar Nijenhuis, wonende op de eerste étage van perceel no. 30 in de 'Boeroestraat te Amsterdam, bezig was met het óverschenken van benzine, in de nabijheid van een brandend theelichtje, heeft deze door het ontploffen van den ontstanen benzinedamp vlam gevat. Die vlammen sloegen ovefr -de kleeren van den man en zijn cchtgenoote. In hun angst sprongen zij over de veranda in den tuin, waar toegeschoten buren hen hielpen- Inmiddels was reeds de brandweer ter plaatse aan gekomen, die den heer Nijenhuis verbond. Hij had ernstige brandwonden aan de armen en handen. 'Ren geneesheer heeft de vrouw geholpen. Zij had ernstige "brandwonden aan beenen en onderlijf ge' kregen. De vrouw is door den geneeskundigen dienst naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis ver voerd, de man naar het Binnengasthuis. Later is ook de man op zijn verzoek naar het O.L.V.-gasf' huis overgebracht. Het brandje zelf had niets te beteekenen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4