NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Uitgave: Firms I. H. KEIZER Redacteur I. H. KEIZER, Bureel Keordsdiarwoude. Stemmingsbeeld uit Groentenlend „De Noordermarktbond" LANGMIJKM Deze oourant veiscbijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 COURANT Advertentiën van l5 regels 75 cent, elke regel meer IS cent. Groote letters naar plaatsruimte De nieuwe aardappelen zijn vorige week Vrij dag voor't eerst dit jaar ter Broeker markt aan gevoerd. Dat is voor allen, die bij het tuinbouw- leven en het veilingswezen betrokken zijn, een evenement van beteekenis. Daar wil nu ieder bij zijn. 'tls elk jaar 't zelfde en heeft voor ons allen' de charme van het nieuwe. Onze belangen zijn er zoo nauw bij betrokken, dat verklaart veel. Leest ons blad maar; zijn marktnoteeringen, zijn advertentie-ru briek; daaruit is duidelijk den polsslag van den tijd te zien. .Welke tuinder vergeet, de marktno teeringen der veilingen onderling te vergelijken? Als hij 't zou kunnen vergeten ,maken zijn huis- genooten hem wel attent op hen opvallende bij zonderheden. Dn dan de advertentiën. Hier biedt een „piekenier" (een leelijke henaming voor een eerzaam beroep, dat m.i. beter met' marktvaar- der ware aan te. duiden) zijn goede diensten aan. Daar leest ge de publicaties van de marktbesturen die nauwkeurig worden gelezen, lte eerste vroege aardappelen maakten een bizonder goeden indruk. Ze zijn mooi grof van stuk reeds; 'tvalt op, dat er geen partijtjes waren ,wier onrijpheid gedemonstreerd werd door de witte oogen en de witachtige huid. De prijs, ja die moet noodig zoo wezen. Dat ge- looven we graag, Maandagmorgen liep de prijs nog beduidend terug tot ruim f 14 en dat is voor de eerste piepers inderdaad 'n zacht prijsje. Hoeveel zouden de bouwers nu zoo ongeveer rooien vroegen we. Dat is immers een zeer voor name factor. Nou kregen we ten antwoord een honderd Kg., 125 op zijn hoogst. Waarop er een zeer beslist inviel ik wacht nog wat, honderd tot honderd vijftig Kg. per snees a f 14, daar kan de schoorsteen niet van rooken. Hoe zal 't gaan met de campagne vragen we ons af. Met zekerheid kan niemand iets zeggen,, hoewel erkend moet, dat de vooruitzichten niet bepaald gunstig zijn. Enkele kooplui zijn 't buitenland ingetrokken en hebben een kijkje wezen nemen in Duitsch- land. en België. Zij waren zeer begrijpelijk nieuws gierig hoe daar de oogst van vroege aardappelen er voor staat. Welnu, eenparig constateerden zij, dat het ge- was er zeer goed voor stond, zeer vroolijk was ennagenoeg gelijk met ons product op de markt zal verschijnen. De eerste aardappelen verwacht men te Meche- len (België) deze week aan de markt; in de om geving van Bonn in het Rijnland zullen de eerste nieuwe aardappelen ook reeds deze week gedol ven worden. 1 De Hollandsche vroege-aardappelenoogst valt gelijk met de Buitenlandsche, de laatste staat er veelbelovend voor. En wat nog erger is de voorzitter van, „Koophandel" heeft er 't vorig jaar nog op ge wezen België produceert goedkooper dan wij en is inderdaad onze zwaarste concurrent. Edoch, niemand kan iets met zekerheid voor spellen. 'tKon zeer wel nog meevallen. Ook onze Noordhollandsche oogst staat er zeer goed voor, waar ge komt, in de Streek, onder. Medemblik, in de Polders, overal vindt men een zeer welig gewas. 'tls allicht voor onze lezers interessant eens to weten, welke beteekenis de vroege aardappel cultuur voor onze provincie heeft. We hebben het Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland er nog eens op nagelezen, waarin mooi statistisch materiaal is gegeven. Zoo vonden we, dat de totale uitvoer in '28 vtan. vroege aardappelen 10869 waggons bedroeg ter waarde van f 6.430.000. De cijfers van '27 ge ven wat het aantal wagons betreft, weinig ver schil, n.l. 10555; de waarde was echter aanzien lijk hooger, n'l. f9.148.000. Uit de gegevens bleek, dat van enkele veilin* gen, met name Obdam, Hem en Wognum, geen op gaven staan aangegeven. Deze schattend en daar bij optellend de getallen in voornoemd jaarboek gegeven, komen we tot een productie voor de provincie Noordholland van 9820 waggons in 1928. Hierdoor is met de cijfers aangetoond de groote beteekenis dezer cultuur voor ons gewest. Interessant is ook de beteekenis der cultuur voor de bepaalde veilingsgebieden. GrootebroekBovenkarspel is hét groote vroe- ge-aardappelgebied, aan de veiling daar worden meer aardappelen aangevoerd, dan aan de veilin gen van Broek, Noordscharwoude en Warmenhui- zen samen, wat blijkt uit de volgende cijfers: Grootebroek had in '28 een omzet van 3649 waggons van 10 ton, Dan volgt Broek op Lan]- gendijk met 1470 waggons, de derde plaats neemt m Medemblik, waar aan de veilingen de Een dracht en St. Joseph samen 1237 waggons omzet werd bereikt. Op de vierde plaats komt Noord- scharwoude met 1209 waggons. De mededeelingen in het vorig Stemmings beeld vonden hun bevestiging in het min of meer officieele verslag van de laatstgehouden bestuurs vergadering van de L.G.C. We verstaan de beteekenis van de sobere mede- deeling, al het werk dit voorjaar te dezer zake verricht, is vergeefs geweest. Wat we de vorige week schreven, n.l. de houding van de veilings- vereenigingen te GrootebroekBovenkarspel en Medemblik niet te begrijpen, herhalen we thans, nu we over deze kwestie nog eens hebben nage dacht. Ja, we vragen ons af, of die afwijzende orga- nisatie's met de mogelijke gevolgen van hun daad wel voldoende hebben rekening gehouden. Zie zijn toch waarlijk geen vreemdelingen op dit gebied en weten, waar het om gaat. Het groote gevaar is, dat thans eenzelfde rege ling als 't vorig jaar door de Exporteurs inj 't leven wordt geroepen, n.l. een heffing per wag gon, waardoor ee nkas wordt gevormd, die naar een van te voren vastgesteld puntenstelsel wordt verdeeld, 'tls ons zeer wel bekend, dat lang niet alle exporteurs voor zoo'n regeling zijn; 't is echter de vraag, of de tegenstanders zonder de steun van den georganiseerden tuinbouw een der gelijke regeling kunnen voorkomen. Dit hadden die beide vereenigingen moeten inzien. We aarzelen niet, een dergelijke regeling econo misch ongerechtigd te noemen en worden in deze onze meening versterkt door de meening van een hoogstaand econoom, die over dergelijke handel wijzen aldus schrijft: „Dergelijke actie is te beschougfen als een soort economische dwang, die met wetschennis niet te maken heeft. Het dóel is door gezamenlijk optreden de con currentie te beperken. Op zich zelf beschouwd is een dergelijk hande len niet te veroordeelen, doch men kan in een dergelijke aangelegenheid niet volstaan mét de dingen op zich zelf te bezien. Men moet zq in onderling verband en samenhang onderzoeken en beoordeelen. En doet men dit, dan zal het oordeel niet zoo gunstig luiden. De praetijk leert, dat zulk optre den tot misbruik leidt. Ieder menseh en iedere i organisatie heeft nu eenmaal een controleerende macht tegenover zich noodig. De ambtenaar wordt gecontroleerd door zijn superieur, de vrije patroon 1 door zijn medepatroon, d.w.z. door de con currentie van dezen. Lukt het die concurrentie 1 uit te schakelen door alle patroons een gelijk of evenredig voordeel te verzekeren, dan is de con- troleerende macht vernietigd en, tenzij de Staats macht ingrijpt, het hek van den dam voor mis- bruiken. i Het beroep op den goeden wil der patroons zegt ons niet genoeg. Het winstbejag is een zoo sterke macht, dat misbruik volgen moet naar mate de uitwendige rem, die de concurrentie dit winstbejag aanlegt, verslapt. De praetijk der monopolievorming heeft dit op min of meer in 't oog vallende wijze gedemon streerd." Nu deze aangelegenheid meer in 't centrum der belangstelling staat, zijn we hierop wat uit voerig ingegaan. .We hopen dan ook zeer, dat de N.-H. Expor- teursbond zich zal bepalen tot het vormen van een fonds ,om daaruit zijn leden de schade gedeel- telijk te kunnen vergoeden, door het optreden der gevreesde aardappelziekte. Eien regeling, die tot doel heeft, de onderlinge concurrentie te breidelen, is de eerste stap op een o.i. glad verkeerden weg. Uit het Broeker Demonstratiebedrijf werden gisteren de eerste boonen aangevoerd; slechts en kele kilogrammen van deze groente, die er prach tig uitzag en 80 ets. per Kg. opbracht. Een beste prijs. Ook de kasbloemkool is duur. j Met de stooktomaten blijft het best gaan, zoo best als 't met dit artikel gaat, zoo slecht gaat het met rabarber. Voor 70 ets. per 100 Kg. werd jl. Maandag dit artikelnog opgehouden, 't is dus waardeloos. Maandagmorgen io uur vergaderde ida Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den EdelAchtbaren keer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is wethouder A. Wit. 1 1 De voorzitter opent de vergadering met 'n wojoird van - welkom waarna de not uien der vorige ver gadering, welke den leden zijn toegezonden, on gewijzigd worden goedgekeurd. Mededeelingen: I ie. a. Brief waterleidinguitbreiding van de Ver een. tot ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier en het antwoord van B. en W.; b. dat pogingen in het werk worden gesteld, van particuliere zijde, om een gedeelte van 't Rijpje van leidingwater te voorzien, n.l. tot en fcnet het perceel A. Brak; lengte 8oo Met;er, ten behoeve van 14 percetlen; I j -• dat het verdere gedeelte alsnog} wel niet daarvoor in aanmerking zal komen, wegens het nied rendabel zijn; d. dat bij 'de Wed. J. Kruijer te Stroet een aftapkraan i9 geplaatst voor 'het verstrekken van leidingwater aan de inwoners van de Rijp. De voorzitter huldigt het initiatief van boven genoemde vereeniging om pogingen in het- werk te stellen ook niet-rendabele gedeelten van lei dingwater te voorzien. Spreker keurt af, dat het Thof. bedrijf het1 gedeelte van het Rijpje niet hier in wenscht te voorzien, doordien dit niet ren dabel blijkt en noemt Z.E.A. dit een treurig stand punt, terwijl landbouw, veeteelt en niet in het minst de volksgezondheid er ten zeerste mee ge baat zouden zijn. 5 l Weth. J. Glas stelt voor een deputatie te be noemen, die bij Ged. Staten mondeling eene uit voerige toelichting zullen geven van den toestand in deze gemeente. 1 Op eene desbetreffende vraag van den heer Stoop, antwoordt de v|oorzitter, dat den aamwo- nenden van die gedeelten, waar een leiding wordt) «gelegd, geen verplichtingen voor aansluiting zijn ppgelegd. r De heer Stoop verklaart zich in principe niet He kunnen vereenigen, dat de bewoners voor die gedeelten eventueele hoogere kosten zullen moe ten dragen ten aanzien van zulk eeni ornjvalngrijk bedrijf met zulke groote winsten. i De heer Stoop brengt den voorzitter naar aan leiding van punt d. dank, daar deze plaatsing van de aftapkraan een groot gerief iis voor de bewoner*; echter verzoekt spreker, dat de kraan PD korter afstand van'de Rijp geplaafst wordt. Hierna zegt de voorzitter toe, dat B. en W. in onderhandeling zullen ittreden met Ged. Staten, om te komen tot aansluiting van het Rijpje. j 2e. Dat het contract met het P. E. N. om- trend de straatverlichting der gemeent,e, is op gezegd en dat de Burgemeester daarover reeds een conferentie heeft gehad met een vertegenwoor diger van het P. E. N. Verdere besprekingen zul- ien volgen, terwijl door laatstgenoemde aan de Directie is gerapporteerd, een onderzoek in té stellen naar mogelijke huisaansluiting te de Rijp en straatverlichting te Stroet en de Rijp, welk onderzoek gaande is. 3e. a. Vaststelling rekening Keuringsdienst voor waren 1927. b. Opgave te betalen bijdragen kosten Keu ringsdienst voor waren over 1929. De bijdrage dezer gemeente bedraagt f210.98. c. Goedkeuring wijziging veordening uitvoering Warenwet. 4e. a. Aanneming benoeming onderwijzeres rtut- tige handwerken school Eenigenburg; b. idem Hoofd der school Eenigenburg; c. dankbetuiging dezelfde. d. Medewerking feaad en B. en W. van Zijpe ontslag M. Kriek aldaar, verleend met ingang van 1 Mei j.l. Namens B. en W. brengt de voorzitter eeD woord van dank aan B. en W. en den Raad1 detr gemeente Zijpe voor de in deze veTleendé mede werking. e. Aanneming benoeming tijdelijk onderwijzeres tc Sint Maarten ,mej. H. H. Wicherink., De benoemden zijn allen den iea Mei j.l. in functie getreden. I 5e. aJaarverslag afd. Noord-Holland Vereen, I van Nederl. Gemeenten. b. Verslag tuinbouwcursus Valkoog. De cursus werd aangevangen met! 21 leerlin- gen en eindigde met 20. 1 r De ontvangsten hebben bedragen f 428.30, de uitgaven daarentegen f 406.99, alzoo een batig saldo j van f21.31. j c. Verslag Gezondheidscommissie 1928. 5e. Dat het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar j 'op 30 Mei j.l. is geopend, waarbij de Voorzitter en 1 de eerste Wethouder de gemeente hébben ver- vertegenwoordigd. J De voorzitter deelt mede in comité-vergadering rapport te zullen uitbrengen van de op Don- I derdag j.l. gehouden vergadering van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. 7e. Dat de rekening dei gemeente, dienst 1927, 1 met enkele administratieve bemerkingen is terug gezonden. f Ingekomen stukken: ie. Adres Hoofdbestuur Bond van Politieper- toneel in Nederland, verzoekende een subsi-die te verleenen voor een in het loven geroepen cursusi j ter verkrijging een-er akte van bekwaamheid als agent van politie. B. en W. zijn van meening, dat' meerdere omtf Wikkeling van het politiepersoneel zijn nut voor het algemeen zal afwerpen, doch gevoelen er niet veel voor, die cursus, voor hier van niet zopd groot belang, door onze gemeente financieel te doen steunen en stellen dan ook voor, daaro-p afwijzend te beschikken. j Conform het voorstel van B. en W. wprdt al dus besloten. I 1 ac. Adres S. H'. J. van Drunen, verzoekende! verlaging van schoolgeld, in verband met! zijn ver mindering vau Rijksinkomstenbelasting als gevolg eener ingediende reclame. i B. en W. stellen den Raad voor, daarop gunl- stig te beschikken an hem voor het schoolgeld te plaatsen in de klas, waarin hij thans behoort. Aldus wordt besloten. 3e. Adres der Ned. Vereeniging van Staats burgeressen, verzoekende als no. 1 op de voor dracht in het College van Regenten van het Cen traal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar te plaatsen een vrouw. I Aangezien dit adres nog niet door B. en W. is behandeld, ontbreekt daarbij het advies van gemeld College. De voorzitter deelt mede, dat -dit adres op het initiatief van B. en W. van Heerhugowaard be handeld is op de vergadering van het' Centraal Ziekenhuis. Door de vergaderden werd geadvi seerd aan B. en W. te Alkmaar eene vrouwe-' lijke Regent te benoemen, woonachtig te Alkmaar. Tevens werd de volgende voortdracht samenge steld, welke B. en W. van Alkmaar zal worden! voorgelegd voor de benoeming van twee Regen ten, die de buitengemeenten vertegenwoordigén, n.m.L: 1. Baron van Frydagh, burgemeester, te Schoorl: 2. Haringhuizen, burgemeester, te Wie- «ngerwaard. 4e. Benoeming onderwijzeres school St. Maarten, De voordracht- luidt: 1 1. Mej. H. H. Wicherink, tijdelijk onderwijzeres te Sint Maarten; a. Mej. J. A. de Snaijer, tijdelijk onderwijzeres te Den Helder; 3.. Mej. L. J. Bückmann, tijdelijk onderwijzeres! te Petten (Trein 8.28). De voorzitter stelt voor in oomité-fvergadering over te gaau. Na heropening der openbare vergadering wordt! tot stemming overgegaan en wordt no. 1 dervoo-r- 'dracht, mej. H. H. Wicherink, met algemeen© stemmen als zoodanig benoemd met ingang van 1 Juli a.s. 5. Vaststelling suppl. begrootingen, dienst 1928 en 1929. Rondvraag. De heer Gootjes zegt, dat bij den jongsteft brand te Groenveld ten duidelijkste naar voren is gekomen, welke diensten een slang op <ïe water leiding zou hebben bewezen. "Met groote moeife is frians het Deienaénde perceel behouden kunnen worden door krachtig ingrijpen en met behulp van een brandzeil. Indien da kosten niet al te hoog zijn, acht spreker het wanschelijk, dat te Groen veld en 'Valkoog twee sfangan voorhanden zijn. De voorzitter zegt, dat de buitenwijken weinig) aan de brandspuit hebben, door-dien de afstanden te groot zijn om spoeclig ter plaatse te kunnen zijn. De jaarlijksche kosten per kraan bedragen f5. Z.E.A. zegt een onderzoek toe naar de kosten; van aanleg en aanschaffing van eejni standpijp en van slangen. - Niets meer aan de órde zijnde volgt sluiting. Vrijdagavond vergaderde in „Spoorzicht" het Bondsbestuur. Met kennisgeving van verhindering waren niet aanwezig de heeren P. Duijvis, P. Band en H. Dekker. f Na opening der vergadering en lezing der notuleri1 kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Met algemeane stemmen werd besloten voor de te houden tentoonstelling ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der droogmaking een gouden medaille beschikbaar t-a stellen voor de collectieve inzending. Verschillende stukken werden voor keni- nisgeving aangenomen. j Besloten werd een aantal exemplaren aan te schaffen van de Leiddraad voor zuivere opbrengst) van een tuinbouwbedrijf". Na kennismaking zal worden beslist of meerdere exemplaren aangeschaft zullen worden .teneinde die voor den kostenden. prijs aan leden te verstrekken. Vervolgens werd verslag uitgebracht van ver gaderingen der Prov. Commissie metl betrekking tot de vorming van een fonds, waaruit tegemoet-' koming zou kunnen worden verstrekt tegen ver liezen door handelaars geleden tengevolge van aardappelziekte. f Na een kort verslag van den secretaris werd door den hr. Ootjers een breedvoerige uiteenzetting! gegeven van 't geen te dezer zake is gepasseerd. Dit gaf aanleiding tot een zeer breedvoerig debat, .waarbij naar voren kwam, datf een op de voor gestelde wijze te vormen fonds feitelijk toch door de tuinbouwers bijeen gebracht zou worden, ter wijl mede de opmerking werd gemaakt, dat bij het optreden der aardappelziekte de tuinbouwers toch zeker ook al een strop krijgen, zoodat' dezen op die wijze feitelijk tweemaal getroffen zouden wor pen. Waar over het algemeen, naar men meende) te mogen aannemen, met den handel behoorlijk 'verdiend wordt, al zullen «dan ook wel eens ver liezen worden geleden, oordeelde men, dat de handelaars ook ten aanzien van den aardappel- handel zelf het risico dienen te dragen, wat njiieti onmogelijk werd geacht door middel van het vor men van een z.g. ziekenfonds uit eigen gemaakt^ winsten. Zeer onbillijk werd het ook geacht, in dien de goedgekeurde aardappelen, welke toch tamelijk uitsluitend na het uitwerken der ziekte worden verhandeld. - 'Mede werden door den hr. Ootjers mededeelin gen gedaan betreffende de reclame, welke vooral in het Rürhgebied gevoegd zal worden met het oog op de concurrentie, welke onze pro-ductjen

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1