Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 20 Juni 1929 38e Jaargang Geen oplossing STER-TAB NO 72 INTERC. TELEPHOOR 92 NIEUWE LMGEDUKER COIIRAHT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitjw: Firma i. H. KEIZER. Redacteur I.KEIZER. Bureel Hoordschanwoude. Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groóte letters naar plaatsruimte Wij vernemen, dat de Bond van Exporteurs in Noordholland op zijn j.l. Dinsdagnamiddag van 4—8 uur gehouden algemeene ledenvergadering te Hoorn, de zaak van fondsvorming, teneinde de nadeelige gevolgen van eventueel optredende aardappelziekte gedeeltelijk te kunnen bestrijden, heeft behandeld. Volgens ingewonnen inlichtingen heeft het be stuur voorgesteld f20 per waggon, voor uitvoer bestemd, in 't fonds te storten. Het fonds zou bij niet optreden van de aardappelziekte intact blij ven; dus geen potverdeeling maar een vooraf vastgesteld puntenstelsel. Bij eventueele schade, in elk voorkomend geval te onderzoeken, zou slechts 40 pOt. van de schade worden vergoed. Na lange bespreking is tot stemming over het voorstel overgegaan, met het resultaat, dat het is aangenomen met zeven stemmen tegen. Een dergelijk besluit kan echter alleen worden uitgevoerd, indien de tegenstemmers bereid zijn, zich te gedragen overeenkomstig de gevallen be slissing. Hit hebben de tegenstemmers pertinent geweigerd, waardoor er van fondsvorming niets* komt. Naar ons nader is meegedeeld, heeft de voor zitter van den Bond, de heer C. .Wagenaar, te Alkmaar ,naar aanleiding van dit onorganisato risch optreden va neen minderheid, daarin aanlei ding gevonden, zijn functie als voorzitter en be stuurslid neer te leggén. Wat zich in de tuinbouworganisatie heeft af gespeeld, herhaalt zich thans in de organisatie Een kleine minderheid regeert en deelt feitelijk de lakens uit. Opmerkelijk is, dat de tegenkanting- tegen het o.i. zeer goede voorstel, zoowel in tuin bouw- als koopliedenorganisatie uit denzelfden hoek is gekomen, nl. de Streek en Medemblik. Of het een met het ander verband houdt, is moeilijk te bewijzen. Onwillekeurig gaat 't ver moeden dien kant uit. Wat zich dit voorjaar in de beide organisaties heeft voorgedaan, is wel een bewijs, dat de Noord hollander nog weinig doordrongen is van het be sef, dat een goed organisatie-mensch hebben moet. Het echte solidariteitsgevoel ontbreekt maar al te veel, nog altijd is men bevreesd, dat A een voordeeltje zou kunnen hebben, waar B in ver beelding geen kans op heeft. Er is een te kort aan vertrouwen. Dat is het jammerlijk resultaat, dat nu helder aan den dag is getreden. EEN ANDERE VOORSTELLING. Blijkens 't verslag in ons blad van j.l. Dinsdag van de vergadering van den Noordermarktbond is ook daar 'de kwestie van de fondsvorming ter sprake gekomen. Hoewel de zaak voor deze aard appelcampagne zeer waarschijnlijk als afgedaan kan worden beschouwd, lijkt het ons toch niet ondienstig tegenover de daar geuite meeningen, het o.i. zeer goed te verdedigen standpunt van den handel er tegenover te stellen, i De handel wenscht de geweldige risico door 't altijd dreigend ziektegevaar, te verminderen. Elk jaar kan de koopman gevoelig in deze weinig of geen winst brengende tak van zijn bedrijf getrof fen worden. 'tZou wel een wonder wezen, als zeg in een tijdvak van. 4 a 5 jaar geen .ziekte optrad De koopman koopt, in 't eerste stadium der ziekte, op 't oog volkomen gezonde aardappelen,. Ze zijn echte rbesmet. Aan de aardappelen kleeft een verborgen gebrek, van welks bestaan de koo- per bij 't tot stand.komen van den koop niets afwist. Is het nu absurd, te beweren, dat de verkooper gehouden is iets bij te dragen in 't verlies, waar in den veehandel b.v. de verkooper voor verbor gen gebreken geheel aansprakelijk blijft? j Wat vraagt den Bond? Een schijntje, f20 per waggon, en wie kan uitmaken hoe groot 't deel is, dat de tuinder daarvan draagt? De buitenland- sohe kooper zal er waarschijnlijk ook aan bij dragen. Bij 't optreden van de ziekte hebben de tuinders toch al een strop, werd opgemerkt. Wat wonder, men heeft 'n ziek product. Als de ziekte optreedt, houdt alle storting op. Alleen wil men eenigszins gewaarborgd zijn voor de gevallen, waarbij men niets van zieke knollen afwist. Uit de handelswinst op aardappelen zal wel geen enkele koopman een reserve kunnen kweeken. Wie dat beweert, kent den toestand niet. Wie 't niet gelooft, probeere het maar eens en exporteere een enkele campagne -dit gevaarlijke product. De redactie van de „Tuinderij"' heeft de wenschelijkheid van fondsvorming 't vorig jaar ruiterlijk erkend. l/u/ Ia het Mc, Langs de straat Wel zelden is er zooveel bedrijvigheid geweesti aan den weg en langs den weg té Broek alsl thans, 't Is een lust Broek door te wandelen, overal beweging, drukte, 't is gewoom geweldig. Loop of fiets langsi den straks even ver maarden als voorheen beruchten Twuijverweg. Men schoeit, lost zand, er wordt hard gewerkt. Thans krijgt ge reeds een voorstelling, hoe de wejg straks wordt. De weg te krijgen bochten vervallen; de bocht bij dan molen wordt' zeer verbeterd. Op plaatsen wordt de Twuijverweg een Boulevard. j Loop van den Twuijverweg naar 't vermaarde goede Broek. Links ziet ge een rooilijn vastge steld achter den spoorlijn vanaf de "nieuwe huizen aan den Dijk tot het perceel vóór dat Van den heer Adema. Daar komt' een behoorlijk breed pad en met eenige fantasie waant ge u in Amster dam-West, waar men ook rooilijnen vaststelt. Zou den we in dien hoek niet) in 't klein Mokum- (kun nen nadoen? Zeer in 'tl klein, geen grond op spuiten, geen gemeentelijke grond- en bouwpoli- biek mitsgaders dure exploitatie. Maar een in kaart ibrengen van het terrein, met vaststelling van een bouwplan. Van straten en huizen! Want dat Broek uitbreiden moet, is zoo vast als 'n huis. Wolkenkrabbers bouwen we niet, der halve moeten we het in de ruimte zoeken. En waar willen we anders heen, dan naar heti bui tenland? 'Mr, Daar aan den Dijk en bij1 'tl Buitenland ligt stel-' l'g „Broek Zuid" of „Broek Nieuwf', in spé. Wandel verder, en ge verwondert u, telkens moeti ge u verwonderen, wijl ge telkens wat anders ziet. Ia, dat er nog een oud huis staat is een wonjdei, want Broek is door een bouWmanie aangetast. Daar rechts komt een autsigarage, heusch dat zal op* knappen. Zoo'n inrichting kunnen we hier nog gebruiken, wij Broekers zijn zelfs na de jongste .„Brandnetel eu Distel" in ons blad noch angstig, noch sidderend bij 't zien van koning automobilist. Daar vindt ge sinds enkele weken zoo waar een keurig mooi burgerwoonhuis verrezen- We zeggen 't was noodig tijd. We zien heien op 't terrem' ran de firma K. Wagenaar, waar een modern kantoorgebouw komt met vergroote aanlegstijger. Over de brug is men voor die L. G. |C. aan het graven, hedenmorgen is het' gebouw uitgezet en >zag ik de teekening van 'tgeen op dit terrein steaks zal prijken. Staat ge op 't terrein, dan zegt' ge: wat 'n lap, wat 'n ruimte. Als straks 't gebouw gr staat, tien tegen één, dat de Broekers zeggen: „Zoa groot had ik 't me toch niet kun nen denken." Steaks rijden de autofs zeer waar schijnlijk door de Zuidelijkste breede inrij-deurer) binnen, draaien en keeren er naar 't begeereiv der bestuurders, lossen aan het binnen 't gebouw gelegen twintig meter lange haventje en de rijders zien in de wazige verte zoo iets als een uien- sorteermachine en er naast als molshoopen in een wei nog zoo'n paar dingsigheden; dat moetten itiomatensorteermachine wezen. 'k Geloof dat 't een practisch, móói gebouw wordt, gemakkelijk met schuitje en auto te berei ken. Broek zal er werkelijk van opknappen. Maar 't gezicht op de veilingsoverkapping zijn we vanaf de straat kwijt. Enfin, misschien is dit nog be vorderlijk voor de roeisport. Of de Openbare School nu ook nóg vergroot; wordt, is nog niet beslist. Maar de Bijzonjdere School maakt nu al den indruk van een Broeker wolkenkrabber in miniatuur te wezen; 't dak staat er ten deele op en vanaf dit dak kijkt men over alles heen. Broek bouwt, 't groeit. Er is levm vn de brou werij en wie ziet dat nu niet graag. Onze nijvere, ambachtslui hebben volop werk, er (wordt een behoorlijke boterham verdiend. O we mopperen allen wel eens. Nu eens zijn de 'aardappelen tie goedkoop, dan weer Is het beschot te klein. D© koopman weet geen duit te verdienen. De ambachtsman klaagt op zt>n tijd ■en de burgerman doet van "de weeromstuit mee. Doch alle gij brommers, klagers, "bedilaars kijkti uit uw oogen en Het al die bedrijvigheid. Past op or ige zit onder de auto van dien niets verdienendenf koopman, spiegelt u in de ruiten van dien kla- genden winkelier. Trekt je niets aan van dat gezicht van dien bouwer; hij is haar den notaris geweest, hij „heit 'n akkertje kocht"' en zegt &zijn centen benne op". Daar loopt een ambtenaar van de belastingen en prevelt in zijn vaktermen: „Uiterlijke teekenen van welstand." Algemeen Overzicht Dte gebeurtenissen op Curagao. De Kapitein van ÏKöpenick even herdacht. Veel commentaar. Vaste stationnee- ring van een vaartuig? De verkie zingen-reclames op muur en straat. Vriendelijkheden van kleverigen aard. Het bioscoopconflict in het Zuiden. Nederland-België. Een „witboek en een „grijsboek". Een oplossing aan staande? Over gesjacher en drij verij. Onvriendelijke woorden. De Zuiderzee. Geen financieele ramp. Niets bekend over onverant woordelijk omspringen met 's Lands penningen. De overval op Willemstad, waarvan we de vorige week melding maakten, heeft sindsdien de gemoederen in beroering gebracht. Daar was inderdaad ook aanleiding te over voor. Het geval op zichzelf is van ernstigen aard en iets bijzon ders zeker, waar we niet meer leven in de tijden van roofridders en het banditisme als internati onaal en nationaal verschijnsel, zooal niet totaal uitgeroeid, toch geacht mocht worden te zijn ge bracht binnen zekere perken. Maar daar in het Westen in de nabijheid van een der Zuid-Ame-j rikaansche Staten, waar de interne aangelegen heden nog niet juist op evenwicht en stabiliteit van langeren duur wijzen, daar ziet een sterke bende kans het stoute stukje uit te voeren, dat zeker op greftzenlooze brutaliteit wijst. Bij het leze nvan de bijzonderheden van het geval komt bij dezen en genen misschien even de gedachte op aan een grap, welke indertijd door den „kapitein van Köpeneck" werd uitgehaald. Er is misschien tusschen wat daar te Kopeneck en 't geen nu te Willemstad gebeurd is, een beetje overeenkomst, maar wat de Duitsche grappenmaker deed was van meer onschuldigen aard. Voor zoover ons be kend vielen er geen dooden bij. Wellicht komt het heele geval op Curacao neer op de bedoeling: wapenroof, die dan ook met succes plaats gehad moet hebben. Van verschillende zijden is commen taar gelever dop wat daar in onze West-Indische bezitting geschiedde. Door meerdere leden van ons Parlement zijn tot de regeering vragen ge richt met betrekking tot den overval, vragen, die we hier niet alle kunnen vermelden, maar waaronder er een was, die betrekking had op het zenden van oorlogsschepen naa rde W.est. Of de regeering bereid was de in verband met de inci denten op Curagao genomen militaire maatrege len alsnog ongedaan te maken, de uitgezonden oorlogsschepen terug te roepen en aan de Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te ver- schafefn omtrent wat op Curagao voorviel. Voorts nog enkele andere vragen. De inlichtingen zijn inmiddels aan den volke van Nederland wel ver schaft. Van een terugroepen der schepen is nog niets vernomen, en we nemen gaarne aan, 'dat de regeering wel doordrongen zal zijn van de nood zakelijkheid voor eenige toezicht in de West-In dische wateren te zorgen. Minister Koningsber gen heeft o.m. meegedeeld, dat hij wel dacht dat in de West permanent een vaartuig zou worden gestationneerd met het oog natuurlijk op het voorkomen van een herhaling van het gebeurde. De verkiezingen in ons land op den 3en Juli, 'zooals men weet, beginnen zoo zachtjes aan wat meer leven in de politieke brouwerij te bren gen, al blijkt dit niet bepaald uit een druk bezoek aan vergaderingen. Maar overigens zijn er aan wijzingen, waaruit men kan opmaken, dat er niet stil gezeten wordt. In de voornaamste steden zijn muur- en straatschilderingen te over en zoo hier en daar eenige „vriendelijkheden" tusschen de vertegenwoordigers van verschillende partijen on derling. Zoo bijv. te Amsterdam, waar in den nacht van Zaterdag op Zondag door tegenstanders van de sociaal-democratie het bureap. van het hoofdorgaan der S.Di.A.P., „Het Volk" en eenige op schuttingen aangebrachte politieke reclames met een teeraehtige vloeistof werden bespoten. Ongetwijfeld is het voor de betrokken partij, wier eigendom werd besmeurd, onaangenaam dit te moeten ondervinden. De hier bedoelde wijze van bestrijding is niet bewonderenswaardig. Het te gendeel is waar, maar overigens- en het „Hdbld."' vestigt er o.m. de aandacht op, is het gebeurde alleszins geschikt de reclame der S.D;.A.P. in het oog te doen vallen. Uit welk oogpunt het evenwel door de betrokkenen niet bezien wordt. Al sinds geruimen tijd is er op het terrein der bioscoop in de Zuidelijke provincies, met name Limburg en Noord-Brabant een conflict hangen de, dat tot sluiting van bioscopen heeft aanlei ding gegeven. De oorzaak van het conflict is gelegen in de keuring en nakeuring der films. Die Nederland" sche Bioscoopbond heeft zich in de zaak gemengd en voert strijd tegen de nakeuring. Het gaat er bij dit conflict ook over of in verband met de na keuring het aantal goedgekeurde films voor de verschillende inrichtingen wel groot genoeg zal zijn. Naar dezer dagen de burgemeester van Til burg tijdens een raadszitting heeft opgemerkt, zouden de Zuidelijke Gemeenten bereid zijn een oplossing van het conflict in de hand te werken, mits van de zijde van den Bioscoopbond geen principieele bezwaren zouden worden ingebracht tegen de keuringsorganen (het dagelij ksch bestuur der Gemeenten en Gedeputeerde Staten). Zoolang het conflict nog duurt, zal men het intusschen in vele Zuidelijke gemeenten zonder bioscoop moe ten doen. Verschenen is een „witboek"' waarin zijn gepu bliceerd de diverse bescheiden betreffende de tus schen ons land en België hangende vraagstukken; hierbij zijn opgenomen de stukken, welke tusschen de regeeringen der beide landen gewisseld sinds in April 1925 het verdrag werd verworpen, dat destijds zooveel stof heeft doen opgaan. Uit den aard der zaak is het Witboek te uitvoerig dan dat we hier den inhoud kunnen weergeven. Bel gië' heeft zijn publicaties veryat in een „grijsboek"' Naar de opvatting van sommigen moeten de beide landen minder ver van elkaar staan, dan men meende. Wat niet weg neemt, dat in sommige Belgische en Fransche bladen op een en ander commentaar geleverd wordt, die de grens tusschen vriendelijk en onvriendelijk naar de kant van het laatste overschrijdt. Zoo meldt de „Indépen- dance „Bolge" onder meer, dat uit de bekend gemaakt edocumenten blijkt, dat Nederland gedu rende 10 jaren gesjacherd heeft en steeds nieuwe concessies heeft geëischt, naarmate het de betee- kenis van de voordeelen, die het toestond in kromp. Nederland heeft, aldus het blad, het be wijs geleverd, dat het niet van een rechtstreek- sche overeenkomst tusschen beide landen wil we ten, zoodat België niet andèrs overblijft dan de zaak voor een andere instantie te brengen. Ver der wordt o.m. gezegd, dat de toekomst Neder land zal leeren, dat het ongelijk had te luisteren naar kleingeestige drijverij van Rotterdamsche kooplui. Dit zijn zeker geen vriendelijke woor den. Door andere bladen wordt er de nadruk op gelegd, dat het tusschen beide landen niet gaat om de interprestatie van oude, reeds bestaande verdragen, maar om de herziening dier tractaten in verband met de nieuwe behoeften der scheep vaart. De bedoeling van de door onze regeering gevraagde publicatie zal wel zijn geweest de ge- wenscht ehelderheid te brengen, inzake wat er tusschen beide landen is besproken. Of nu inder daad uit het „witboek" en uit het „grijsboek" valt op te maken, dat de oplossing van "het Bel gisch Nederlandsch probleem aanstaande is Het Fngelsche blad de „Times"' meent van het tegen deel overtuigd te moeten zijn. Blijkens een verklaring van "den Minister van Waterstaat behoeft het vertrouwen in de ramin gen van de uitgaven voor de Zuiderzeewerken niet geschokt te worden en uit het feit, dat da ramingen worden overschreden mag niet afge leid worden, dat er aan het opmaken dier ramin gen niet genoeg zorg zou zijn besteed. De techni sche basis waarop het werk is opgezet, naar de Minister zegt, tot nu toe proefhoudend gebleken en er heeft zich geen verschijnsel voorgedaan, waaruit zou moeten worden afgeleid, dat tot an dere, meer kostbare constructie- en werkwijzen zou moeten worden overgegaan. Uit de becijfe ringen van den Minister moet blijken, dat het nietis te voorzien, dat de drooglegging vaja 'de Zuiderzee tot een financieele ramp voor ons land zal leiden. De kostprijs van het land zal over- eenkomen met de waarde er van. Verder zegt de minister o.m., dat het hem niet bekend is, dat bij de Zuiderzeewerken op onverantwoordelijke I wijze met de gelden van den Staat wordt omge sprongen en aangezien in het voorloopig verslag,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1