Kamerkroniek Bij Examens en Openbaar Optreden GEEN KLUCHT ALLEEN Burgerlijke Stand (waarop het door den minister gesprokene het antwoord is) geen enkele aanwijzing daaromtrent voorkomt, is het niet mogelijk geweest, ten deze een nader onderzoek in te stellen. Geen ramp dus. Gelukkig! Cat het overigens den minister niet bekend is, dat er met de gelden van den Staat bij de Zuiderzeewerken op onverantwoordelijke wijze wordt omgesprongen, het is eenigszins te begrij pen. Over het onverantwoordelijk met 's Lands penningen omspringen is ons, uit den aard der zaak niets bekend, maar als het inderdaad ergens geschiedde, zou het wel zoo direct den minister aan den neus gehangen worden? Vermoedelijk niet. Plaatselijk Nieuws DC ZONNESTRAALDAG. Ce collecte op den Zonnestraaldag heeft in to taal aan den Langendijk opgebracht f 252.2471/2- Te Broek op Langendijk f 83.93 Te Zuidscharwoude 42.501/2 Te Noordscharwoude 55.58 Te Oudkarspel 70.23 Den Heer Stoop, als algemeen Secretaris, komt voorzeker een woord van lof toe voor zijne vele bemoeiingen, terwijl den verschillenden Comité's en den milden gevers een woord van dank niet mag worden onthouden voor het liefdewerk, door hen verricht. ZiUIDSiCHARWOUDiEL Herbenoemd tot Burgemeester van Zuidschar woude, Jhr. A. L, van Spengler. OUDKARSPEL. De heer P. Spanjaart, ambtenaar ter secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Hoogkarspel,. ZiUIDiSCHAR W OU,D|E. De Federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering houdt Zondag 30 Juni een meeting voor Staatspensioen in den Muziektuin van den heer S. de Boer Jbz. Aanvankelijk was men voornemens deze meeting te Noordschar woude te houden, doch B. en W. hebben afwijzend beschikt op het verzoek om het terrein bij de openbare school te mogen gebruiken. Z,UIBiS0HARWOUD|E. Mej. N. H. Vos van Z.on komt als no. 2 voor op de voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de o.l. school te Bergen. BROEK OP LANGEiNDlJK. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn uit het pakhuis van den kruidenier W. Aardema, 9 stuks kazen ontvreemd. Van de dader(s) geen spoor. RECTIFICATIE. Het ongeval te Zuidscharwoude. Naar aanleiding van het bericht onder „Plaat selijk nieuws", voorkomende in ons nummer van Dinsdag j.l. betreffende eene aanrijding tusschen een autobus en een bespannen wagen, tengevolge waarvan het paard moest worden afgemaakt, heb ben wij ons omtrent dit ongeval ter plaatse ge oriënteerd en bleek ons, dat van eene aanrijding, veroorzaakt door de autobus, absoluut geen sprake is. Zelfs was bij het passeeren nog een tusschen- ruimte van circa 1 Meter. De toedracht van dit ongeval is van eene ge heel andere lezing, als door onzen correspondent is vermeld. De heer Bekker, die het paard niet meer in bedwang had, kon niet voorkomen, dat een der wielen van zijn wagen in aanraking kwam met het hek. Het dier, steeds wilder wordende, maak te toen den noodlottigen sprong. Het betreft hier een samenloop van omstan digheden, waaraan niemand schuld heeft, in het allerminst den chauffeur, die op eene onrechtvaar dige wijze van eene aanrijding is beschuldigd. Wij geven onzen correspondent in overweging bij dergelijke ongevallen van verschillende zijden inlichtingen in te winnen, opdat de juiste toer dracht vermeld worde. OUDKARSPEL. Op het Di.T.S.-terreiii. Dinsdagavond had op bovengenoemd terrein een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen het 2e elftal van Di.T.S. en een Alkmaarsche toer club, genaamd de „Corinthians". Z,oo'n wedstrijd 's avonds in de week is altijd een aardige afwis seling. De zenuwachtige spanning van een com petitie-wedstrijd is er dan niet. Maar dit neemt niet weg,dat de wedstrijden tusschen D.T-.8. en een Alkmaarsch elftal, al zijn ze dan ook vriend schappelijk, in den regel weinig voor een compe titiewedstrijd onder doen, ja somtijds veel fraaier zijn. Al staan de Oudkarspelsche en Alkmaarsche voetballers dan ook op bizonder vriendschappe- lijken voet met elkaar op het groene veld betwist men elkaar vinnig en eerlijk de eer. Hoewel het le elftal doorgaans meer publiek trekt, was er Dinsdagavond bij den wedstrijd van het 2e toch tamelijk publiek, waartoe ook onge twijfeld het fraaie weer aan medewerkte. Nu de wedstrijd was het aankijken waard en doelpunten waren er dien avond in overvloed. Z.e waren al )heel goedkoop. 13 in totaal. Hm, 'n raar getal. Enfin, de Deetjes namen er het grootste gedeelte van op hun rekening. O ja, da's waaT ook, even uit de maat vallen. Is dat gewoonte van jullie Deetjes, om den laatsten tijd met een 10-tal uit te komen? En dan liefst nog met een paar in vallers Nu ja, het is zooals het is, maar met' de rust hadden ze den A.-keeper toch reeds 4 maal het nakijken gegeven. De A.-linksbuiten zorgde er voor dat het 41 werd. In de tweede helft waren de gasten pittig, en al heel gauw is het 43. Toen was hef woord weer aan D|. De linksbuiten, Nol uit het le, naderde met snelle rennen steeds des A.-keepers heiligdom, en stelde met zijn geweldige schoten deszelfs bewaker op een zware proef. Het was toen al heel spoedig 63, toen 6—4, 74, 8—4 en ten slotte 85. Nou en toen was het welletjes. Als we ons niet vergissen, komen de Corin thians het de volgende week nog eens overdoen, maar dan met een nog sterkere combinatie. Scheidsrechter v. d. Hoven voldeed uitstekend. Nederland werd in de afgeloopen week opge schrikt door het bericht van de naanslag op Wil lemstad. Niet velen uwer zullen waarschijnlijk geweten hebben, dat Nederland zulke groote be langen in Curaqao heeft. Dat er zich met name bevindt de grootste petroleumraffinaderij van de geheele aarde, die de geheele petroleumproductie van Venezuela, het tweede productieland van dé wereld, verwerkt, j In verband met dien aanslag werden door het 1 Eerste Kamerlid Colijn aan den Minister van Koloniën wagen gesteld. Gevraagd werd, waar aan het is toe te schrijven, dat de bende van 500 Venezolanen dermate gewapend kon zijn, dat de militaire politiemacht kon worden overmeesterd. De heer Colijn vroeg verder, of er op kon wor den gerekend, dat de regeering maatregelen van blijvenden aard zal nemen om herhaling van zul ke voor ons koloniaal gezag en 'internationale reputatie smadelijke gebeurtenissen te voorkomen. Van den tegenovergestelden kant, door den com- (munist de Visser, werd aan de regeering ge vraagd, waarom de torpedojager „Kortenaer"1 naar West-lndië werd gezonden en verzoekt de geno-- men militaire maatregelen alsnog ongedaan te maken, alsook om een volstrekt neutrale houding aan te nemen in het conflict tusschen de z.i. reactionaire regeering en de revolutionaire, an ti-imperialistische volksbeweging in Venezuela. De overval komt anders wel op een eigenaardig tijdstip. Zoo vlak voor de verkiezingen. Iedere partij zal natuurlijk trachten, het geval zooveel mogelijk uit te buiten en haar standpunt inzake bewapening of ontwapening, gewoon leger of po li tieleger aannemelijker te maken. Echter schijnt de belangstelling voor de verkiezingen niet zoo bijzonder groot te zijn. Wanneer we de internationale sfeer verlaten, dan kunnen we vermelden, dat er verschillende voorloopige verslagen, memories van antwoord en eindverslagen in de afgeloopen week versche nen zijn. Van het meeste belang is nog, dat 'uit het voorloopig verslag over het ontwerp tot her ziening van de finantieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten blijkt, dat het ontwerp nog in dit zittingjaar zal worden afgedaan. Men beroept zich op den onhoudbar en finanti eelen toe stand, waarin tal van gemeenten gaandeweg zijn komen te verkeeren. Ieder uitstel onmogelijk maakt. Nieuwe gezichtspunten aangaande de ma" terie zelf werden niet geopend. Fn- verscheen het voorloopig verslag op het ontwerp inzake de rechterlijke macht. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag van het ontwerp, tot reorganisatie van het strafstelsel; tot het verstrekken van kasvoorschotten aan de finantieele moeilijkheden, verkeerende Konink lijke Hollandsche Lloyd, tot wijziging der bepa lingen betreffende de ouderlijke macht, tot wijzi ging van de bezoldiging van de leden van den Raad van State; tot wijziging der ouderdomswet en inzak ehet Zuiderzeefonds. Verder verschenen nog het eindverslag op het wetsontwerp tot wij ziging van het armbestuur en dat betreffende den uitvoer van huiden. Het zou te veel plaatsruimte kosten en ook te vermoeiend zijn alle door de Eerste Kamer ge maakte opmerkingen te releveer en. Beter is het, dat ik eens een en ander vermeld uit de rede, waarmede de Gouverneur-Generaal van Indië de zitting van den Volksraad opende. De aanslagen in de cultures hebben de aandacht getrokken van de Regeering. De Gouverneur- Generaal kondigde aan wettelijke maatregelen ten opzichte van het arbeidscontract en van de positie van den Europeeschen assistent ter Oost kust ,die het risico van den tegenwoordigen toe stand te dragen heeft. Eveneens werd aangekon digd de afschaffing der beroepswerving en de betere organisatie der eigen werving. De Gouverneur beloofde eene regeling, waarin het beginsel gesloten ligt, In de "buitengewest-ei* .de heerendiensten af te schaffen. Tot eene verlaging der posttarieven kan hij ech ter nog niet komen. De Gouverneur verwerpt ©ene, door velen ge wilde, krachtige politiek in Indië. v Onderscheiden is een beter regeer'mgsbeleid dan het' klakkeloos verguisen en onderdrukken. Tengevolge van de hervorming van het' Chi- neesche familierecht naar Westersche voorbeeld, die de regeering in China heeft aangekondigd, zullen de Chineesche onderdanen in Ned. IdSdtë op gelijken voet komen met andere vreemdelingen, dus ae Europeanen. De Regeering geeft zich rekenschap van den wensch van het Inheemsche volk om dezelfde rechten op zich toegepast te zien. Het einde van 'deze ontwikkeling moet zijn een gelijkstelling van alle groepen der bevolking. Dit plan zal" echtier veel geld kosten, een uitbreiding van rechtskundig personeel noodig maken. I Zooals men ziet levert de redie van den Gou-. verneur-Generaal getuigenis, dat hlet de wensch ia van den Landvoogd, om een actief bewind van hervormingen te voeren, dat de vferschillende volks groepen in Indië nader tot elkaar moet brengien en dat den band tusschen ^Nederland en Nfcder- landsch-Indië op den duur versterkt. blijft en kalm en helder door het gebruik van Mijnhwrdt'B ZenuwtahleUe n. Glazen buisje 75 ct. ten zij zich meester van drie mannen. Deze zijn overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Het bleek daar dat men mot drie bekende inbrekers had te doen, n.l. Olivier, Kloet en Westerhuis. In het gebouw van de fa. Bloch en Stjbbe was heel watJ overhoop gehaald. Lessenaars en kasten waren opengebroken. Men had bij hetwerlr ook ee nsigaartje gerookt en tenslotte waren acht groote zakken gereed gemaakt, ieder bevattend© eeriïge dozijnen schoenen. De politie meent in de drie mannen de daders te hebben gearresteerd van de meeste inbraken die in den laatsten tijd te Amsterdam zijn ,ge- HiETdGEBRUIK VAN GAS EN ELECTRIC!- TEH DOOR DE ZAANDAMSCHiE STAKERS» B. en W. van Zaandam hadden in eon briA van 25 Mei aan den directeur van de lichtbe- drijven het verzoek gericht gedurende de staking van houtbewerkers bij niet betaling van het ver schuldigde wegens gebruikte gas en èlectricit*it voor de stakers en voor hen, die door de staking schade leiden, de desbetreffende verordening soe pel toe te passen en niet tot afsnijding over tegaan. Naar aanleiding hiervan deelen B. en_W. thaus aan den gemeenteraad mee, dat "bun uit mede- deelingen van don directeur der lichtbedrijven >s gebleken, dat omtrent de strekking van hun be sluit misvattingen bestaan bij gebruikers van gas en electriciteit- Het doel, dat zij hebben willen bereiken, wordt daardoor naar het oordeel van B. en W. niet bereikt. I Op grond hiervan hebben B. en W. besloten, hefl verzoek aan den directeur in te trekken, zoodat men de verordening verder zal toepassen, zoo als voor dien het geval was. t DE ONVEILIGE VELUWE. Eergistei nacht is ook de oudste der gebroe ders Arentsen, verdacht van een groot aantal in braken op de Vel uwe, gearresteert. Twee politie honden hebben'hem in de bosschen tusschen Boeschoten en Putten gegrepen. De derde van het complot is nog voortvluchtig. Nieuwstijdingen EEN BERUCHT DRIETAL. De Amsterdamsche politie heeft in den afgeloo pen nacht een goeden slag geslagen door drie be kende inbrekers op heeterdaad te betrappen. Gisteravond hebben zij zich aan "de zijde van de Spuistraat toegang verschaft tot de schoenen magazijnen der firma Bloch en Btibbe. Een vier tal rechercheur, onder leiding van'inspecteur Joos- 'ten, hebben toen het gebouw onder bewaking ge nomen. Zij hebben lang geduld moeten oefenen, want eerst in den vroegen morgen werd hun wach ten beloond. Tegen zes uur verscheen een auto. Toen hierin 1 dc buit, die gereed was gemaakt, zou vervoerd j worden, hebben de rechercheurs Jansen, De Boer en Gerdenbroek ingegrepen. Onder verzet 'maak- 'Het Nederlandsche volk, dat zich thans druk beijvert in eigen huis voir de aanstaande Kamer verkiezingen, werd wel hevig opgeschrikt! door de tijding dat een bende van 200 Venezolanen Wil lemstad, de hoofdstad van Curacao (Nederlandsch West-lndië) bij verrassing had veroverd, met het doel om de aanwezige wapens te bemachtigen. Vele leden van heb militaire politiecorps werden gedood of gewond: de Gouverneur en eenige an dere Staatsambtenaren werden gevangen genomen, aan boord van een Amerikaansch stoomschip ge bracht en gedwongen naar de kust van Venezuela te varen, waar zij tenslotte werden vrijgelaten De overvallers plunderden de stad en ontsnap ten met rijken buit. Ziedaar de nuchtere feiten. Zij deden aanvan kelijk denken aan een klucht, aan een operette. ■■Maar spoedig kwam het besef, hoezeer wij zijn geblameerd, welk een mal figuur wij hebben ge slagen en welke onaangename gevolgen deze zaak wellicht nog voor ons land in internatippaal opzicht kan hebben. Het is erg en ergerlijk wat in de West is, |g beurd, maar het ergste en ergerlijkste is, dat het heeft künnen gebeuren. 1 In de laatste jaren is Curacao belangrijk m be- teekenis toegenomen, niet alleen voor handel en industrie, maar ook als internationaal knooppunt- Er ontstond een grootere belangstelling voor dit gewest, ook wat betreft de middelen voor veiligheid en verweer van Curacao. Toch werd de militaire weermacht, hoewel reeds zeer gering, veranderd in een militair politiecorps, niettegenstaande daar tegen klemmend werd gewaarschuwd. Door be snoeiing op de vloot moest het aanwezige oorldgs schip worden teruggenomen. s En zoo lag het land daar weerloos, een prooi voor een handjevol avonturiers- Men zou er om lachen als het niet zoo droevig was. Mjannen m den bloei van hun leven hebben hun vrouwen' en kinderen moeten achterlaten ter wille van een verkeerde bezuiniging; moeders hier in Nederland zagen hun kinderen als slachtoffers hiervan val- zlen. De bewoners moesten lijdelijk toezien, dat hun stad werd geplunderd. Ons bestuur werd be lachelijk gemaakt, doordat zelfs de hoogste ver tegenwoordiger van het gezag, de Gouverneur, naar dén vreemde werd vervoerd- Hett is beschamend.) Het kan niet anders of het vertrouwen der wereld in Nederland is geschokt. Terecht vraagt men zich in andere landen af, hoe Nederland zoo zeer zijn plicht heeft kunnen verwaarloozen tegen over een kolonie, die zoo juist- tot gnooteren bloei is gekomen en waar zich een uitgebreide industrife heeft ontwikkeld. Zal men zich nu ook niet gaan afvragen, of Nederland in dezelfde mate als tegen over de West in verzuim! is tegenover de Oost Indische gebieden? Men huivert) reeds bij; de ge dachte, dat deze vraag zou worden tot een onder werp van internationale discussie! De Regeering heeft thans achtereenvolgens drie oorlogsschepen naar de Wes^ gezonden, alsmede koloniale troepen. Blijkbaar heeft zij berichten ont vangen, die op de 'mogelijkheid van verdere roo- verijen of anderszins wijzen- Maar intusscben doet de Regeering tegenover het eigen land, of zij niets weet. Waarom dan echter de censuur op JCuracao ingesteld, waarom ons onkundig gelaten b.v. van de nota-wisseling met Venezuela, die wij nota bene uit de buitenlandsche pers moesten vernemen? Neen waarlijk, het is geen fraai slot van dc ambtsperiode van een Minister van Buitenlandsche Zaken, die luchtig schertst over de vierhonderd generaals, die zich bevinden onder elke vijfhonderd Venezolaansche rebellen, maar die zich in ge heimzinnigheid verschuilt over een 'incident, dat Hollandsche militairen het leven heeft gekost en onze internationale positie bedenkelijk heeft aan getast. f Buitenland EEN DURE KUS. Te Chattanooga, in den staat Tennessee, deed een beschonken winkelhouder onlangs een poginp om een mo«i jong meïSJe uit de bergen Te kussen. Het meisje, dat van deze vrijmoedigheid niet ge diend was, greep een spaak van een wiel en sloeg den beschonken® daarmede dood. Het meisje had zich deswege dezer dagen voor den rechter te verantwoorden- Zij verklaarde tegenover de jury, dat zij op "het oogenblik dat "de man Tiaar aan randde, niet wist wat zij deed en dat zij liever wenschte te sterven dan dat zij haar karakter ver loochende. De jury stelde vast, dat zij niet schuldig was, waarop de rechter haar vrijsprak. Deze uit spraak had de instemming van het publiek, dat zich rerdrong om haar geluk te wenschen. Dé politie moest haar beschermen tegen de betoonde belang stelling die tenslotte voor haar gevaarlijk werd. SPOORWEGRAMP OP BE LIJN GENT—CHARLEROI. In de vroege morgenuren heeft op de lijn Gent Charleroi te Viane-Moerkerke nabij Geeraards- bergen een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Een expresstrein liep met groote snelheid op een werkliedentrein9 personen werden ge dood, terwijl het aantal gewonden aanzienlijk is. SiTAB overstroomd. Uit Bombay wordt gemeld, dat de stad Silchar in de provincie Assam tengevolge van de hevige regens voor een groot deel is overstroomd. On geveer 100 personen zouden zijn omgekomen. 90 iet. van het vee is verdronken en de helft van de luizen in de stad is door het water weggespoeld. Volgens latere berichten staat de geheele stad onder water met ui.tzondering van een kamp waar 50.000 dakloozen een onderkomen hebben gezocht. 1 STAD VERNIETIGD DOOR AARD VERSCHUIVING. Uit Bigota (Columbia) wordt gemeld, dat ten gevolge van een landverschuiving de rivier Guil- cace verlegd werd. Daardoor werd de stad Sevilla bijna geheel vernietigd. Gemeld wordt, 'dat 40 personen gedood werden en meer dan 100 gewond. Gemeente KOEjBIJK. Geboren; Brigittha Geertruida Maria, d. van F,. Kunst en K. Hes. 'Grietje, d. van Ei. Hoog- vorst en A. Hoogvorst. Petrus, z. van P. Zut en M. C. Leek. Trijntje Anna, d. van T:. Ruijs en H. Spruit. Margaretha Catharina, d. van N. C. Admiraal en T. Burgering. Jacob Jan, z. van Jan Wit en P. Vermeulen. Anna Ma ria, a. van S. Molenaar en A. Q. Dekker. Dirk Cornelis, z. van P. Vader en M. v. Esse- veld. Jacobus, z. van G. Delis en M. Groot. Getrouwd: C. J. 'de Graaf en E. Vader. H. Molenaar en G. de Zeeuw. P. de Waal en M. Baas. J. Heinis en A. Raat. Overleden: A. C. Vroegop, 46 jaar, echtgenoote van Jac. v. d. Woude. G. M. de iGoede, d^jaar. ,Wi. H. Nieuwenburg, 38 jaar, echtgenoote van Jn. Blauw. G. C. Commandeur, 13 jaar O, de Waal, 48 jaar, echtgenoot van M. Hart. Per Telefoon. GRONINGEN, (V.D.). De Groningsche Rechtbank veroordeelde heden morgen vrouw Wobbe, bekend uit de moordzaak te Grootegast, tot 1 jaar gevangenisstraf, we gens het in onverzorgden toestand achterlaten van hare minderjarige kinderen. De eisch was lf/2 j- Marktberichten 19 Juni. 24.500 Kg. aardappelen: Schatsche muizen f7.20 11.50, drielingen f9.7011.10, kleine f7.708.50, 5200 Kg. tomaten A f70.1070.4O, B f64.C f68.80, CC f41.70, 4500 Kg. bos wortelen f8.30 f 9.80. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 20 Juni. j 29.300 Kg. aardappelen: Schrtsche muizen f 11.50 13.30, drielingen fn.io12.60, kleine f8.80—1 9.40, 10.000 Kg. tomaten A f68.70, B f64.90, Q f 67.40, CC f46, 15.000 bos wortelen f7.809.50. BOVENKARSPEL, 18 Juni. Aardappelen: Schotse he f44.90, kleine f4.40- f 5.20, kriel f 22.50 per baal, aanvoer 85 baal. Bloemkool ie soort f1518.40, 2e soort f9.10— f 11.80, 2e soort- f3.904.90 per 10 ostuks, aan voer 775 stuks. PURMEREND, 17 Juni. Aardappelen 17—22 ct. per Kg., slabooncn 76 —85 ct. per Kg., snijboonen 6482 ct. per Kg1-, peulen 3038 ct. per Kg., doperwten 29—34 rt- per gK., kruisbessen f 14.10 per 100 Kg., aardbeien 70—92 ct. per Kg., bloemkool f3—51 per 100 st., 5spinazie 5088 ct. per mand (6 Kg.), posteleifo fi.441.68 per mand (6 Kg.), sla fi4'.'0 pet 100 krop, andijvie fi 1.60 per 100 krop, selderij f 5 per 100 bos, rabarber f 38 per 100 bos, wor telen f 14—29, prei f714 per 100 bos. PURMEREND, 18 Juni. Fabreiekskaas f45.50, kl. boerenkaas f48, Gond ii che kaas f1.701.95, weiboter fi.301.85 p. kg- Vette runderen fo.8o1.10, melk- en geldefeoeien f 150350, paarden f 100200, vette kalveren f 120 1.30, nuchtere kalveren voor de slacht f 1237 fok f 1230, vebte varkens slacht fo.8o0.88, zou- Cefij f0.86—0.87, magere varkens f3854, biggen 5t 1*625, sdhapen £25—42, lammeren f 1625, kip- eiere nf 5.50—6.50, eendeieren f4.90, piepkuikens f 0.12—f3.25. Eierveiling. 24.337 stuks kippeneieren f5.806.70, 15.914 eendeieren f5.10.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2