Raad Warmenhuizen Woensdagmiddag half vier vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den EdelAchtbaren heer H. Nolet, burgemeester. Secretaris is de heer H. G. Rijs. Afwezig de heer v. d. Meijde. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering welke den leden zijh toegezonden ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. 1Een schrijven van. het College van Kerk voogden en Notabelen der Hervormde Gemeentfc. alhier, waarin wordt medegedeeld, dat zij hgt aan bod accepteeren om voor het bedrag van f 625.— de verbouwing van het perceel bewoond door J Slot, te doen met afstand van den vrijkomen- den grond ter breedte van 2 M. langs ide straat. 2. Een schrijven van H. Slikker, waarin wordt .medegedeeld ,dat hij 't aanbod van de gemeentel tot verbouwing garage en aankoop grond acceptieerd tot verbouwing garage en aankoop grond accep- 3. Een schrijven van mej. H. Nannes, die be ticht zond, dat zij hare benoeming als verloskun dige aanneemt, en 1 Sept. 1929% fuctie zal treden, 4. Een verzoek van den pachter van de sluis te 'Schoorldam, waarin verzocht wordt in verband met den strengen vorst van 1928—'29 hem een gedeelte der pachtsom kwijt te schelden. Voorgesteld wordt op het verzoek afwijzend te beschikken, daar bij de inschrijving voor den pacht rekening moet worden gehouden met de vorst periode ën deze diti jaar ongeveer 4^5 weken langer heeft geduurd. I Zonder hoofdei, stemming wordt aldus besloten, 5. Verslag van de Gezondheidscommissie, ge zeteld te Schagen. j 6. idem. van de Vereeniging van Nederlanlsche Gemeenten. Beide verslagen zullen den raadsleden ter in zage worden toegezonden. Mededeelingen. Toit vaste stokers aan het gasbedrijf zijn met ingang van 1 Juli 1929 benoemd A. P. Pronk en C. Tijtal. t Tot fitter aan het gasbedrijf op een proefjaar is benoemd J. Tol. t Infcusschen is bericht ingekomen, dat J. Tol zijne benoeming als zoodanig aanvaardt. Punt II der agenda. Voorstel betreffende de straatverlichting. Overeenkomstig het advies van de GascommU- sie wordt voorgesteld 20 lantaarns te voorzien van automaten en deze lantaarns op de verschillende plaatsen in de gemeente te laten branden tot een half uur voor zonsopgang en de overige lan taarns om 10 uur te blusschen. Deze 20 lantaarns zullen het geheele jaar branden, uitgezonderd de 3 a 4 zomermaanden ter beoordeeling van B. en W. Verder zal worden overeengekomen mët "het gas bedrijf, dab de gemeente voor het verbruik boven 10.000 M3. voor de sifcraatjverlichting 5 'ct. per M3. betaald. De meerdere kosten voor zomerver- bruik worden berekend op pl.m. f300.—. Weth. de Groot zegt, dat door Je zomermaan den niet te branden pl.m. 1/3 bespaard wordt. Dé heer Slot zegt, zich te verheugen, dat dit punt op de agenda is geplaattet, daar dit volgens de commissie een zieer grocte verbetering is, indien op enkele plaatsen in de gemeente de lantaarns na 11 uur blijven branden..^ Ook de heer Molenaar acht het eene groote ver betering en verklaart zich zeer goed met het voo"- stel te kunnen vereenigen. De heer Slot acht de grootste verbetering, dat die lantaarns langer branden in de maartden April „en Augustus, wanneer bet dikwerf voorkomt, dat het 'zeqr donke ris. Spreker stelt voor, dit jaar nog niet hiermede aan te vangen, doch zulks over te laten aan B. en W,, zoodra het noodig blijkt, dat de automaten worden aangebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt III der agenda. Vccrstel aanstelling 3e fitter Gasbedrijf. Overeenkomstig het advies van de Gascommis^ sie wordt voorgesteld een derde fitter aan het Gas,*- bedrijf te benoemen, daar is gebleken, dat er door het lange buizennet en de meerdere aansluitingen» in de laatste jaren voor twee fitters te veel werk is om alle voorkomende werkzaamheden te kun nen verrfchten, waardoor aan de straatverlichting, metercontrole en het verzorgen der toestellen b;: de aangeslotenen te weinig tijd kon worden besteed. Volgens het advies van de Gascommissie achten B. en W. aanstelling van een Berden fitter nood zakelijk. v Op een vraag van den heer Molenaar, of er voldoende werk is voor een 3e krachti, antwoordt de voorzitter bevestigend. Weth. Swan is overtuigd, dat het werk van een derden fitter zeer zeker productief zal zijn, vooi^ al daar er een groote achterstand in de werkzaam heden is. 1 xPe heer Slot meent, dat de argumentatie van den directeur zeer juist is, daar 'alle meters jaarlijks gecontroleerd moeten worden, hetgeen in 16 jaren' tihans niet heeft plaats gehad door de vele werk zaamheden der beide fitters. Hierna wordt het voorstel van 13. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt IV der agenda. Voorstel wijziging; instructie onderw. personeel. Voorgesteld wordt art. 1 van de instructie voor het zeer donk"} ris. Spreker sibelt voor, dit jaar te Warmenhuizen te wijzigen in dien zin, dat deze zal luiden als volgt: .Onveranderd de bepalingen van art. 37, 38 en 39 der L. O. wet wordt' Rjp straffe van ontslag bepaald, dat het onderwij zen] Jpersoneel in de gemeente moet wonen. Burge meester en Wethouders hebben1 de bevoegdheid hiervan öntheffing 'te verleenen." B. en W. zijn tot dit voorstel gekomien, door een verzoekschrift van den heer Dijken, hoofd der school te Schoorldam, waarin toestemming wordt gevraagd, zich te mogen vestigen te Schoorl, daar de bestaande woning niet aan Ide te stellen billijke eischen voldoet. De heer Dijken vermeldt, dat de afstand van de nieuwe woning tot de school hoogstens 15 minuten bedraagt, hetgeen volgens adressant geen bezwaren meebrengt. Inzonderheid wordt door adressant ook gewezen op de be staande slaapgelegenheden. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. een dezer dagen een kijkje zal worden genomen, tevens acht dit college het niet billijk, dat het hoofd der school wordt gedwongen te verblij ven in een woning, welke nie't aan billijke eischen voldoet. i De heer Slot is er sterk voor, dat de hoofden der scholen bij de school wonen, echter acht spreker in dit geval voldoende reden dispensatie te verlee- nen- Echter acht spreker de mogelijkheid, dat aan de bestaande toestand verschillende verbeterin gen aangebracht kunnen worden. Hiervoor wacht spr. gaarne het onderzoek van B. en W. af. De heer Molenaar verklaart hetzelfde standpunt in te nemen als de heer Slot en heeft geen bezwaar tegen de wijzigitag der instructie. Weth. Swan acht het van groot belang, daf het hoofd der school, vooral met het toezicht op de kinderen en het gebouw, in de onmiddellijke nabijheid der school woont. Tegen de voorgestelde wijziging heeft spreker geen bezwaar. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdeiijke stemming aangenomen. Punt V der agenda. 4 Behandeling adres R.K. Schoolbestuur ingevolge, art. 72 der L.O.-wet. Het bestuur van de Pa rochie van de H. Ursula en "Gezellinnen verzoekt gelden beschikbaar te willen stellen voor de ver grooting van de R.K. Meisjesschool tot een be drag van f8931.—. Voorgesteld wordt hiervoor géiden beschikbaar 'te f'tellen. B. en W. vragen de machtiging dit bedrag beschikbaar te stellen, echter wordt voorgesteld in overleg te treden met het Schoolbestuur, om inplaats van één lokaal er ttvee te boulwen, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat met enkele ■Jaren wederom uitbreiding noodzakelijk zal zijn. Op een vraag van den heer Slot, deelt de voor- 'zitter mede, dat de meerdere kosten voor rekening der gemeente is. Door nu Pwee lokalen te bou wen is het practischer ten aanzien der kasten. De heer Molenaar acht' het wenschelijker, met het oog op de conferentie met het Schoolbestuur, het voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. M De voerz. meent, dat tegen het voorstel van en W. geen bezwaren bestaan, daar "t bedrag nu niet juist geraamd kan worden. B. en W. vra gen daarom machtiging de zaak zoo goed moge lijk af te wikkelen en kan de aanbesteding altijd meevallen. t k De heer Slot meent, nu de lokalen achter de bestaande zullen worden gebouwd, de kosten zoo miniem mogelijk zullen zijn. De heer Molenaar zegt dat het geheel zal af hangen of de behoefte aan een tweede lokaa] binnen afzienbaren tijd gevoeld wordt. Mlien ech ter dit langdurig zal leegstaan, "oeteekent dit renteverlies. Tenslotte wordt besloten het voorgestelde be drag toe te staan; blijkt echter, dat de bouw van, twee lokalen goed'kooper is, zal een aanvullings- crediet worden voorgesteld. Punt VI der agenda. Behandeling reclame hondenbelasting. Voorgesteld wordt den aanslag hondenbelasting "van wijlen C. Blankendaal te verminderen mët f3. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Door overname van den hond van Wezel wordt aan dezen eveneens ontheffing toegestaan- Punt VII der agenda. Voorstel B. en W. aanbrenging betonjian^ schcei- ing bij de te bouwen garage van Slikker. De voorzitter deelt mede, dat op voorstel van den heer Slot besloten was geen betonnen schoeiinjg aan te brengen. B. en W. hebben deze zaak ctrCder de oogen te zien, doch meent dit college, dat hef wenschelijk is achter de stal eene dusdanige schoeiing aan te brengen met het oog op een ruimer uitzicht bij de bocht. Deze schoeiing zal 9 Meter lang en 2.40 Meter hoog zijn, de kosten zijn geraamd op f 280.—. Na eene korte gedachtenwisseling. waarbij de situatieteekening bij de leden circuleert, merkt do voorzitter op, dat meer verruiming wordt ver kregen en 't aanzien zeer verbeterd wordt. Weth. Swan zou het uit aesthetisch oogpunt gaarne aanbevelen, mede met het oog op de nieuw te bouwen woningen aan de overzijde. De heer Slot zegt de waarde er niet van te *cunnen inzien. 1 De heer Molenaar zegt als de noodzaak niet blijkt, toch ongaarne f 280.— nutteloos wordt uit gegeven. De voorz. acht het ten opzichte van het ver keer niet zoo noodig. Z.E'.A. noemt het een kwestie an smaak. De heer Slot zegt, overtuigd te zijn, dat er in ieder geval verruiming komt. Hierna wordt met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen De voorzitter deelt mede, dat de kosten voor den bouw van de garage geraamd zijn op f 2000. Het plan is nog in handen van demi gemeente- opzichter, echter het advies is nog niet inglekomen. De oude schuur wordt' overgenomen tegen een bedrag van f 130. De heer Slot merkt op, dat als het geheel net zoo goed zal worden als voor het perceel an Slot, dat dan de zaak wel in orde is. Punt VIII. Aanbrenging leuning bij de slujs. Door den heer v. d. Meijde is op de vorige vergadering de wenschelijkheid geuit ee» leuning aan te brengen bij de sluis ten opzichte van da veiligheid der kinderen. Naar aanleiding hiervan is door B. en W. een onderzoek ingesteld en bedragen de kosten f214.—. B. en W. stellen voor tot plaatsing over te gaan. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer Hof zegt klachten vernomen te heb ben, dat de auto's met een snelheid van 5,0 k' 60 K.M. de bocht te Schoorldam passeeren, hetgeen groot gevaar voor het verkeer oplevert. De voorzitter deelt mede, dezelfde klachten te hebben gekregen en is intusschen den veldwachter opgedragen hierop te letten. 'Déze heeft zich "op verschillende tijdstppein verdekt opgesteld, doch heeft geen overtredingen kunnen ccixstateeren? het geen niet wegneemt, dat deze zaak de volle aan dacht heeft. Voorts vestigt de heer Hof de aandacht van B„ en ,W. op den desolaten toestand van het straatje bij de glooiing van den dijk. De heer Slot zegt, in aansluiting met het voor gaande, dat het beter ware indien alle z.g. paarde- paadjes werden uitgebroken, waardoor ongelukken worden voorkomen. De voorz. acht het beter deze zaak in comité te behandelen. .Weth. Swan acht het opruimen van de ge noemde paadjes zeer juist, daar de naam het reeds aantoont, en er geen paarden meer zijn. Weth. Swan maakt, in verband met de over treding der snelheid van auto's, de opmerking, dat door vaartuigen eveneens te snel wordt ge varen. De voorz. zegt dienaangaande, dat de veld wachter hieromtrent reeds instructies heeft ont vangen. Weth. Swau zegt, dat in B. en W. gesproken is om het gedeelte achter de Bi.K. Jongensschool uit te diepen. Spr. acht het wenschelijk dit thans in den Baad te brengen en stelt voor het uitdiepen voor gezamenlijke rekening van ge meente en polder te doen uitvoeren. Spr. meent, dat het wel eenigszins op den weg van den polder ligt, hieraan bij te dragen. Aldus wordt besloten. De heer Slot wil op hetzelfde aambeeld hame ren ,nml.%meer politietoezicht en vraagt zich af of er meer politie noodig is of dat het werk pro ductiever gemaakt kan worden. Volgens spr. wor den alle wetten overtreden, niet in het minst door de jeugd, die thans zeer vernielend optreedt. Als voorbeeld noemt spr. het oude veilingsgebouw in de woning van den rijksveldwachter, welke slechts eenige dagen leeg staat. Zelfs een hoop steenen is niet meer veilig, daar er vele worden stukgeworpen. Spr. dringt aan op meer surveil- lantie. De voorz. merkt op, dat niet vergeten moet worden, dat de gemeente pl.m. 6 weken zonder rijksveldwachter is. Tevens is het voor de jeugd zeer moeilijk een speelplaats te vinden. De heer Slot zegt, dat tenslotte hiervoor niet de particuliere woningen dienen. De voorz. zegt het hiermede volkomen eens te zijn, echter de jeugd zoekt naar een speelplaats, hetgeen ze thans op den openbaren weg tracht te vinden. Ook het voetballen gebeurt langs den weg en heeft den veldwachter al een 20 ballen in beslag genomen. Volgens Zi.E.A. komt de jeugd vanzelf tot, baldadigheid. Spr. kan dit niet goed keuren doch is dit alles eene verklaring er voor. Weth. Swan zegt, dat allen overtuigd zijn dat er meer gesurveilleerd moet worden. De voorz. zegt den veldwachter hierover te onderhouden en mocht zulks niet baten, zullen strenge instructies gegeven worden. Weth. de Groot geeft den raad „streng op te treden", en desnoods de belhamels in het cachot, j te stoppen, dan komt de vrees er wel in. De heer Molenaar zegt, als de jeugd van rroe- I ger jaren den veldwachter zag aankomen, dan waren allen bang, echtier is zelks tegenwoordig niet meer t geval. De voorzitter zegt: „Als U vroeger een klap j kreeg en U kwam bij uw papa om diltl te vert;et j len en te klagen, dan werd U in het ongelijk ge- 1 steld. Zulks doet zich thans niet meer voor." De heer Molenaar zegt, dat de jeugd zelfs de woning van den rijksveldwachter inkruipt. Zoo 1 iets dorst men vroeger niet te wagen. Het gaat thans te ver. r"j De heer Sloti acht 't het beste, dat proces- iverbaal wordt opgemaakt en de daders in het 1 -tachort worden opgesloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzit- ter de vergadering. meer dan 70 pOt. van alle sigaren langs zuiver meehanischen weg geproduceerd. En ook hier te lande beginnen meerdere fabrieken de mechanische sigarenfabricage toe te passen, b.v. de Soplafa- brieken te Amersfoort, die op Amerikaansche wijze reeds het grootste deel van haar bedrijf gemechaniseerd hebben. Deze fabriek vervaardigt niet alleen haar bekende cigarillos geheel machi naal, doch zij heeft ook de nieuwste Amerikaan sche sigarenmachines in bedrijf, welke geheel op de wijze, zooals dit met de hand geschiedt, een complete sigaar met knak en kop fabriceeren uit lang binnengoed, dek en omblad. Een groote be- sparing wordt naast doelmatige fabrieage-methode in dit bedrijf ook gevonden door zich op Ameri- kaansch voorbeeld, te beperken tot enkele mo dellen. Het valt moeilijk, in dit bestek nader op de bijzonderheden der sigarenfabricage in te gaan, doch de verwachting mag worden uitgesproken, dat een toenemende mechaniseering in het Hol- landsche sigarenbedrijf mogelijk zal blijken, het geen wel een sterkere concentratie zal medebren gen, zoodat tenslotte onze Hollandsche röokertjes er misschien niet duurder op behoeven te worden. Onze Sigarenindustrie Dat liet sigarenrooken een Hollandsche gewoon te bij uitnemendheid is, zal wel niemand in twijfel trekken, en ook zal het bekend zijn, dat het fabriceeren van onze rookertjes een echt Holland sche industrie is. Minder geloofwaardig schijnt wellicht, dat de banderolle-statistiek ons leert, dat in Holland slechts twee sigaretten tegen één sigaar worden gerookt, en dat de Vereenigde Staten van Noord- Amerik amet hun zooveel grootere bevolking nog geen 6V2 maal zooveel sigaren oprooken als wij in ons kleine land. Het is wel aan dit feit toe te schrijven, dat er nog zooveel sigarenfabrieken kunnen bestaan in Nederland; immers, de tijden dat de Holland- schlö sigaren in massa over de geheele wereld verkocht werden, zijn voorbij. De hooge tariefmu ren hebben den export vrijwel afgesneden en de eigen fabricage in vele landen in de hand gewerkt Een scherpere concurrentiestrijd op de binnen- landsche markt moest hiervan wel het gevolg zijn. Waar grondstoffen en arbeidskrachten de laatste jaren duurder zijn geworden en men moei lijk de prijzen der, sigaren nog kon verhoogen, kon men verwachten, dat deze omstandigheden de fabrikanten deden zoeken naar nieuwe fabri- cage-methoden, naar rationaliseering en mechani seering in hun bedrijf, gelijk zulks uit andera industrieën bekend is. Veel veranderd is er echter in onze nationale sigarenindustrie niet, vergeleken bij tientallen jaren terug. Het lijkt wel, of dit een bij uitstek handmatig bedrijf Is, dat zich niet leent voor mechaniseering. De ingewikkelde subtiele hande ling van het sigarenrollen zelf schijnt meer een kunstwerkje te zijn dan iets, dat machinaal ge daan kan worden. De meeste sigarenfabrikanten zullen den leek trouwens wel inlichten, dat er niets gaat boven de vaardige hand van hun be kwame vaklieden. Toch is dit niet juist: in Amerika wordt reeds Radio-Omroep HiÉ-Gentiali DART 8 KUNT. Budharspel 1 lil EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum Vrijdag 21 Juni. 10.0010.15 Morgenwijding. A.V.B.O, 11.20 Gramofoonplaten. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.052.45 Uitzending voor scholen. 2.454.00 Gramofoonplaten. 4.305.00 Lezing over vliegwezen. .005—5.30 Gramofoonplaten. 5.307.00 Dinermuziek. 7.007.30 Bedevoeringen. 7.30 Dinermuziek. 8.15 Aansluiting Kurhaus. Gramofoonplaten Zjaterdag 22 Juni. 10.0010.15 Morgenwijding. A.V.B.O. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.002.30 Filmpraatje. 2.303.30 Aansluiting Tuschinski. 3.304.15 Lezing. 4.155.-00 Gramofoonplaten. 5.307.00 Vooravond-concert. 7.007.30 Bedevoeringen V.A.R.A. 7.30 Voortzetting concert A.V.B.O. 8.00 Uitzendavond V.A.R.A. Gramofoonplaten. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen). Vrijdag 21 Juni. 11.0011.30 Ziiekendienst. N.O.R.V. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.151.15 Lunchmuziek. I.15-2.00 Gramofoonplaten. 4.005.00 Gramofoonplaten. N.C.R.V. 5.006.30 Concert. 6.30-7.00 Spreker K.R.O'. 7.007.10 Gramofoonplaten. 7.35 Uitzendavond. V.P.Ri.O. Zjaterdag 22 Juni. II.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R..O. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.003.15 Kinder uurtje. 5.005.45 Gramofoonplaten. 5.45'6.00 Weekoverzicht 6-007.00 Aansl. Chicago-theater, Eindhoven. 7.00—7.30 Lezing: stad en platteland. 7.3010.00 Concertavond. 10.0012.00 Twee vroolijke uurtjes. Eerste Langedijker Radio-Centrale 0. Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. (Huizen.) J Vrijdag 21 Juni. —11.30 Ziekendienst. N.C.B.V. —12.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 1.15 Lunchmuziek. -2.00 Gramofoonplaten. -5.00 Gramofoonplaten. N.C.R.V. -6.30 Concert. -7.00 praatje over zwemmen. K.R.O. -10.30 Lezingen en concert. V.P.R.O. Zjaterdag 22 Juni. —12.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. —2.00 Lunchmuziek. -3.15 Kinderuurtje. -5.45 Gramofoonplaten. -7.00 Uitzending uit Chicago-theater. -7.30 Lezing; stad en platteland. -10.00 Concertavond. —12.00 Twee vroolijke uurtjes. 11.00 11.30 12.15 I.15- 4.00- 5.00- 6.30- 7.35- II.30' 12.15 2.00- 5.00- 6.00- 7.00- 7.30- 10.00- TWEEDE PROGRAMMA. (Hilversum.) Vrijdag 21 Juni. 10.0010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 11.202.00 Lunchmuziek. 2.05'2.45 Uitzending voor scholen. 2.454.00 Gramofoonplaten. 4.305.00 Lezing over vliegwezen. .0055.30 Gramofoonplaten. 5.307.00 Dinermuziek. 7.007.30 Verkiezingsrede. 8.008.15 Gramofoonplaten. 8.15 Symphonieconcert uit Scheveningen. Zaterdag 22 Juni. 10.0010.15 Morgenwijding. A.V.R.O. 12.152.00 Lunchmuziek. 2.002.30 Filmpraatje. 2.303.30 Aansluiting Tuschinski. 3.304.15 Bouw en wezen der materie. 4.155.00 Gramofoonplaten. 5.307.00 V oora vond-concert. 7.007.30 Redevoeringen V.A.R.A. 8.10 .Muziekavond V.A.R.A. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6